Super materiał! Na pewno nie popełnię tego błędu z czarną stalą i emalią, a z filtrami już nie wspomnę 😅 Ze względu na to, że większość w domu planuje robić systemem gospodarczym, mam pytanie. Czy robiłeś kiedyś lub wiesz czy robi się łączenia mat kapilarnych na łącznikach i rurkach z polibutylenu? Chodziłoby mi o ten układ, który nie wymaga zgrzewania połączeń. Dość ciekawie to wygląda i na pewno by usprawniło montaż mat kapilarnych, zważywszy na wysoki poziom szczelności i w pewnym sensie pozbycie się obawy, czy aby na pewno zgrzało się to poprawnie 😅
@MatyKapilarne10 ай бұрын
odbyłem szkolenie z systemu polibutylowego. Jest fantastyczny i nie wykluczam go u siebie w domu kontenerowym. Jednak nauczyłem się zgrzewać maty i popełniłem tylko jeden błąd na zgrzewaniu jak do tej pory!!! To znaczy, to naprawdę nie jest trudne, by robić to dobrze. A robimy testy 9 bar. Na siłę wciskałem przwo kolano 45 w rurkę, na poddaszu, przy skosie, gdzie było turbo mało miejsca. Na własne życzenie błąd. Także w myśl zasady - maty, rury, łaczenia - do gwintu na rozdzielacz lecimy zawsze zgrzewanym PP.
@MatyKapilarne10 ай бұрын
I jeszcze - zrobimy tu na kanale instruktaż montażu mat. I zgrzewania. Ale do tego czasu, w razie pytań, dzwoń do mnie, to powiem jak to robić prawidłowo... Msm film z targów jak zgrzewaliśmy na prędce. Co ciekawe, mimo, że to było tylko na potrzeby targowe, na sucho, obaj z Karolem zgrzewaliśmy to z pełnym zaangażowaniem i 100% tak samo, jak na normalym montażu u Klienta... Znaczy, właśnie sobie zdałem w tego sprawę, mamy już pewnego rodzaju, pozytywną... dewiację... ;P
@Szmajchel-Mechanik10 ай бұрын
@@MatyKapilarne Czekam z niecierpliwości na ten materiał 😁
@BartoszBielecki10 ай бұрын
Teraz już wiem czemu bez problemu można kupić bufor nierdzewny :). A tak poza tym: jak można nie mieć separatora cząstek w takiej instalacji?
@MatyKapilarne9 ай бұрын
Inwestor ma prawo nie wiedzieć. Ale instalator dał ciała po całej linii...
@haniasitek9 ай бұрын
Dzień dobry 1. Kogo poleca Pan w Trójmieście? 2. jaką firmę mat? 3. Czy jest różnica wydajności między maty+pompa powietrzna vs głębinową? Również jeśli chodzi o chłodzenie ( Bo różnica kosztu spora)
@MatyKapilarne9 ай бұрын
Dzień dobry! Ad1: w Trójmieście współpracujemy z firmą bee24.info; Ad2: oczywiście nasze maty kapilarne ;) Ad3: pompa ciepła gruntowa, z zasady, daje wyższe SCOP, gdyż dolne źródło jest stabilniejsze. Samo chłodzenie także jest tańsze, bo nie musi brać udziału sprężarka, a jedynie pompa obiegowa. Natomiast wydajność mat kapilarnych jest niezależna od źródła ciepła, a jedynie zależna od temperatury wody... Maksymalnie na maty kapilarne można podać wodę o temperaturze 50stC, choć nam udało się, przypadkiem, udarowo przetestować znacznie wyższą, ale nie polecamy ;) Oczywiście najczęściej na maty podawane jest 30°C i mniej. A jeśli akurat można sobie pozwolić na PC powietrzne-woda, to ja bym brał monoblok R32 lub R290. I też będzie super. Należy pamiętać, aby PC była dobrana dobrze, nie przewymiarowana, co czesto ma miejsce oraz aby zastosować odpowoednio duży bufor.
@piotrgrabczak356 ай бұрын
@@MatyKapilarne skoro nie przewymiarowana pompa to po co bufor? Po to montuje się invertery zeby zmodulowalo. Jaki jest sens grzać dodatkowe kilkaset litrów wody?
@tehehe59296 ай бұрын
@@piotrgrabczak35 Ja bym wolal zeby pompa powietrze-woda odpalala sie w dzien i grzala bufor, bo bedzie miala wyzszy cop, no i troche panele pomoga z uzyciem pradu.