Jak uczyć się języków obcych, nawet jeżeli jesteś miękką bułą? | Poliglota Bartosz Czekała [AUDIO]

  Рет қаралды 548,956

Podcast Charyzmatyczny

Podcast Charyzmatyczny

5 жыл бұрын

Gościem piątego odcinka podcastu Charyzmatyczny jest Bartek Czekała, który opowie o tym, jak uczyć się języków obcych efektywnie, nawet jeżeli jesteś miękką bułą.
Z tego odcinka dowiesz się:
Dlaczego warto uczyć się języków? Jakie języki są najbardziej pożądane na rynku pracy? Od czego zacząć naukę gramatyki, żeby robić to efektywnie? (instrukcja krok po kroku). Ile musimy znać słów w danym języku, by być w nim biegłym? Jak uczyć się słówek efektywnie i czemu system szkolny się nie sprawdza? Dlaczego mitem jest, że języka najszybciej nauczysz się w kraju, w którym ludzie się nim posługują? Jak usunąć kłody spod nóg w drodze do nauki języka? Jak pracować nad fonetyką w nauce języka? Od którego elementu zacząć naukę języka: fonetyki, leksyki czy gramatyki? Dlaczego bzdurą jest to, że do języków trzeba mieć talent? Jak uczyć się języków, gdy jest się miękką bułą? Jak wyrobić w sobie nawyk nauki? Jak wykorzystać zakłady do nauki języka? Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w innym języku?
Bartek jest ekspertem technik pamięciowych i poliglotą - zna 8 języków obcych (angielski, niemiecki, szwedzki, esperanto, rosyjski, francuski, hiszpański, czeski). Szwedzkiego do poziomu B2 nauczył się w 3,5 miesiąca bez kontaktu z osobami władającym tym językiem, by zatrudnić się w korporacji, w której się poznaliśmy. Czeskiego do poziomu B2 za to nauczył się w miesiąc. Prowadzi szkolenia i indywidualne korepetycje, a jego uczniowie uczą się przynajmniej 4 razy szybciej niż w szkołach językowych przy mniejszej ilości godzin, ale uprzedzam, że jeżeli chcecie się dostać do niego na lekcję, to kolejka jest …ekhem… bardzo długa. Prowadzi anglojęzycznego i polskiego bloga o nauce języków i technikach pamięciowych, oba bardzo poczytne w świecie.
Kursy Bartka:
🔹 Vocabulary Labs - Jak samodzielnie opanować dowolny język w błyskawicznym tempie?
universeofmemory.pl/o-kursie-...
🔹Experts Incubator - Jak samodzielnie zdobyć wiedzę ekspercką i uczyć się efektywnie?
universeofmemory.pl/jak-uczyc...
🔹 Film Bartka na YouTubie "Zapomnij o całkowitym cholesterolu i LDL: 3 nowoczesne markery ryzyka chorób sercowo-naczyniowych" • Zapomnij o całkowitym ...
Notatki z naszej rozmowy:
- Grammar Cheat Sheet - na przykładzie angielskich czasów - i.pinimg.com/564x/82/1c/fc/82...
- Listy częstotliwości słów / Frequency list [ang] - en.wiktionary.org/wiki/Wiktio...
- Program do optymalizacji powtórek w postaci fiszek elektronicznych- Anki - ankiweb.net/about
- Aplikacja DuoLingo (dostępna też na telefony) - www.duolingo.com
- Blog Tima Ferrissa - tim.blog
- Strona Bartka w języku angielskim (zdecydowanie więcej materiałów) - www.universeofmemory.com
- Strona Bartka w języku polskim - universeofmemory.pl/blog/
🎙 Podcast Charyzmatyczny na Facebooku - / dawidstraszakpl
🎙 Podcast Charyzmatyczny na Instagramie - / dawid_straszak
🎙 Strona Internetowa podcastu - www.dawidstraszak.pl
Wywiad prowadził Dawid Straszak.
Podcast dostępny jest również tutaj:
▶️ Strona: dawidstraszak.pl/
▶️ SoundCloud: / charyzmatyczny
▶️ iTunes: itunes.apple.com/pl/podcast/p...
▶️ Spotify: open.spotify.com/show/5JceK5N...
▶️ Stitcher: www.stitcher.com/podcast/char...

Пікірлер: 576
@agnieszkaduczmal1361
@agnieszkaduczmal1361 2 жыл бұрын
Poźno wpadlam na ten podcast, więc pewnie nikt nie przeczyta tego komentarza, ale chcialam się podzielić tylko pewnym spostrzeżeniem. Uczę od wielu lat angielskiego w Hiszpanii i myślę, że co do efektywnej nauki języków obcych ile osób, tyle teorii. Ja uczylam się hiszpańskiego z książek i mam wrażenie, ze mój hiszpański był ładniejszy i bardziej staranny zanim tu przyjechalam. Znam Polkę, która w życiu nie otworzyla podręcznika do hiszpańskiego i mówi bardzo biegle ( mieszkając tu niewele dłużej ode mnie). Z kolei mnie komplementują, ze mówię lepiej od kogoś kto skończył filologię iberyjską. Moje dzieci urodzone w Hiszpanii mówiły bardzo dobrze po polsku do ok 11go roku zycia ( w domu polski/ hiszpański, ale polska tv i polskie książki). Nagle polski osiadł, wybił się angielski ( starsza córka 14 lat egzamin C1 zdany na A , nie chodzi do zadnej szkoly językowej, po angielsku mówi sama do siebie i słucha dużo angielskich podcastów. Musialam jej pomoc jedynie w ćwiczeniu writingów). Moje wnioski: potrzebny jest talent językowy chyba. Sklaniam się ku teorii, ze są ludzie, ktorym ciężko przychodzi nauka języka. I ogólnie rzecz biorąc nie ma tu sztywnych, dobrych teorii jak się go nauczyć. Zbierzmy 20 osób dobrze mówiących po angielsku urodzonych w latach 70- tych. Każda opowie inna historię.
@alusiapura31
@alusiapura31 Жыл бұрын
O kurcze, słuchając, tak się napaliłam, że już wiem czym się teraz zajmę - nauką angielskiego. Mam 62 lata, jestem na emeryturze, wychowałam się w czasach, że w szkole był j.rosyjski. W młodości słuchałam Radia Luxemburg, bo tam leciała angielska, fajna muza ,nauczyłam się wiele piosenek na pamięć.
@dorotamarcinkiewicz2293
@dorotamarcinkiewicz2293 5 жыл бұрын
Słucham Was i słucham i zdaję sobie sprawę jaką genialną uczennicą byłam.... Języka angielskiego uczyłam się sama, bo w latach 70-tych nie było w małych miasteczkach kursów językowych. Nie było książek do nauki języka angielskiego i tylko dlatego,że mojej mamy koleżanka miała książkę dla samouków języka angielskiego, zaczęła się moja przygoda z językiem anielskim. Byłam bardzo zmotywowana, uczyłam się sama po 15 minut dziennie. Byłam dla siebie uczennicą i nauczycielką. W książce był klucz odpowiedzi i robiłam sobie testy, sprawdzając potem odpowiedzi.Wystawiałam sobie oceny za te testy!!! Tak bardzo chciałam się nauczyć tego języka. Teraz uczę dzieci, uwielbiam to robić przez zabawę i piosenkę i ruch i zazdroszczę dzieciakom takich narzędzi jakie mają, mając na uwadze internet.
@freelancercorduroy6795
@freelancercorduroy6795
UWAGA....kompletnie się w jednej kwestii z Tobą nie zgadzam , a to z autopsji i nie tylko mojej. Języka obcego nauczymy się najlepiej i najszybciej właśnie w kraju tegoż języka - koniec kropka . Konfrontacja, przymus, codzienna praktyka, obyczaje, realia itd. itp. ....Języka nauczymy się poprawnie tylko i wyłącznie w kraju , w którym się go na co dzień stosuje. To nie mit tylko fakty. Znam co najmniej 100 osób które kończyły studia filologiczne i to jeden wielki bełkot. Polska jest na szarym końcu edukacji językowej na świecie- Skandynawia, Azja i Afryka biją nas na łeb i to są fakty. Angielskiego nas źle uczą a co dopiero innych języków. To są fakty. Dubbing , pseudo nauczyciele języka po studium i studiach w PL, erasmusy dla zabawy , au pair i inne bzdety. Fakty są bezwzględne. Języka obcego nauczysz się tylko i wyłącznie konfrontując się z daną nacją bezpośrednio i na co dzień.
@xUnfx
@xUnfx
Czy ktoś kiedyś słyszał Bartosza Czekałę mówiącego w innym języku niż Polski?
@danutaewiak5362
@danutaewiak5362 2 жыл бұрын
Byłam świadkiem, jak małe dziecko, które umiało chodzić, ale jeszcze nie mówiło, i cytując : babcia mówi po grecku, idź, zapukaj do drzwi, obudź je dziecko podeszło do drzwi piąstkami pukało, wróciło do babci, a babcia mówi po polsku i chłopiec powtarza to samo, idzie do drzwi i puka. Jeszcze nie mówiło dziecko, ale rozumiało dwa języki.
@irenarosinska7733
@irenarosinska7733 2 жыл бұрын
Cudowna sprawa...Od samouka j.niemieckiego doszłam do magistra filologii germańskiej...W j.angielskim znalazłam swoje nowe hobby. Mogę wreszcie rozumieć piosenki anglojęzyczne z mojej młodości i życia dorosłego oraz te na czasie 😘
@chrisgrzyska3940
@chrisgrzyska3940 2 жыл бұрын
Te poziomy B, C nie oddaja wiekszosci przypadkow rzeczywistej znajomosci jezyka. Zeby dobrze poslugiwac sie danym jezykiem trzeba rowniez dobrze znac kulture, historie danego kraju. One ksztaltuja dany jezyk. Student zdobywajac magistra posiada wiedze teoretyczna o danym przedmiocie. Brakuje mu wiedzy praktycznej, ktora nabywa z kazdym rokiem swojej pracy w swoim zawodzie. Nabywa ja cale zycie. Podobnie jest z jezykiem. Jezyk jest zywy ulega zmianom dlatego uczymy sie ciagle nowych rzeczy. Twierdzenie ze ktos opanowal poziom B2 w danym jezyku w czasie 3 miesiecy swiadczy "wartosci" tych poziomow. Sa oczywiscie osoby ponadprzecietne ale ich procent w stosunku do ogolu jest niewielki. Zaznaczam, ze jest to tylko moja subiektywna ocena. Pozdrawiam.
@wolekelpolako
@wolekelpolako
Sam mówię w 8-9 językach ale wg mojej dziewczyny cały czas mam słabą pamięć i zapominam o wszystkim o co mnie prosiła...;)
@sylwia.ewa.paszko
@sylwia.ewa.paszko Жыл бұрын
Znałam dziecko, które rosło otoczone przez trzy języki (czeski, kurdyjski i arabski), zaczęło mówić znacznie później niż inne, ale od razu wszystkimi trzema. Sama się uczę jakiegoś stale dla przyjemności, lubię. Teraz koreański. (Fakt - coraz lepiej mi to idzie i coraz bardziej smakuje)
@ema9599
@ema9599
Gdy w latach 80. wyladowalam w wieku 14 lat na Dalekim Wschodzie, zamknieta na kampusie unieweryteckim, gdzie wykladal moj ojciec, bez opcji chodzenia do szkoly (8. klasa korespondencyjnie) czulam sie dosc samotnie do momentu, gdy odkrylam wyposazone w podreczniki i kasety do nauki angielskiego laboratorium jezykowe , w ktorym praktycznie zamieszkalam. Spedzalam tam dlugie godziny trzesac sie z zimna z powodu drastycznej klimatyzacji, przesluchujac kasety, tlumaczac kolejne lekcje, odkrywajac gramatyke, cwiczac na glos melodie jezyka, poznajac slownictwo. Wciagnelo mnie to bez reszty. Blyskawicznie zaczelam mowic po angielsku, wypracowujac przy tym moje wlasne metody szybkiej i skutecznej nauki. Wiele z nich pokrywa sie z radami Bartka, w niektorych aspektach poszlam dalej. Gramatyke poznawalam tylko w sposob funkcjonalny, tzn. chcialam wiedziec, jak sie mowi w konkretnym przypadku, odgrywalam emocjonalne scenki: na przyklad dziewczyna czeka na spozniajacego sie chlopaka, a gdy ten sie wreszcie pojawia, wsciekla wybucha: "I've been waiting here for two hours!!!"
@anzelmbezziemi701
@anzelmbezziemi701
Motywacja negatywna działa i to jak......
@brooklynelle
@brooklynelle
And there’s me, a polyglot who’s trying to learn polish and listening to this podcast
@wincentywiewiorczak4114
@wincentywiewiorczak4114 2 жыл бұрын
Uczymy się z tekstów, których treść nas interesuje lub chociaz daje nam przydatną wiedzę pozajęzykową.
@mateuszkonieczny3905
@mateuszkonieczny3905 Жыл бұрын
Ekstra jest ta rozmowa! Wielkie dzięki!
@tadeuszjana9907
@tadeuszjana9907 Жыл бұрын
Warto upowszechniać ten podcast. Ułatwi on wielu ludziom ruszenie tematu nauki języka.
@magorzatak2948
@magorzatak2948
Super materiał. Bardzo dziękuję i pozdrawiam
@wiktormyers8324
@wiktormyers8324 Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ciekawe ważne informacje
@magduchaes921
@magduchaes921 Жыл бұрын
Genialna rozmowa, masa informacji. Wczoraj zaczelam z ankiwebem. Fantastyko
@zbycho2588
@zbycho2588 Жыл бұрын
Dzięki za fantastyczny wywiad 👌👍👊
Język obcy w 6 miesięcy dla zapracowanych. Wywiad z poliglotą.
51:53
przelambariere.pl
Рет қаралды 21 М.
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Паша Осадчий
Рет қаралды 10 МЛН
КАК ДУМАЕТЕ КТО ВЫЙГРАЕТ😂
00:29
МЯТНАЯ ФАНТА
Рет қаралды 10 МЛН
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 81 МЛН
Smart Sigma Kid #funny #sigma #comedy
00:40
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 32 МЛН
Jak można sobie zaszkodzić pijąc kawę? | Kamil Lelonek
1:04:48
Podcast Charyzmatyczny
Рет қаралды 44 М.
Co ma wspólnego depresja, zatwardzenia, migreny, kłopoty ze snem i IBS?
32:15
Jak nauczyć się języka w pół roku?
19:54
Polimaty
Рет қаралды 853 М.
Język niemiecki w 6 miesięcy ! Wywiad z poliglotą. Bartosz Czekała
1:03:54
ЧУТЬ НЕ УТОНУЛ #shorts
00:27
Паша Осадчий
Рет қаралды 10 МЛН