napiszę komentarz przed oglądaniem co mi pomaga złapać balans- mam dwie kozy 😊 codziennie chodzę z nimi na spacery kładę się na łące i patrzę jak jedzą - zajebista forma relaksu
Chodzę spać o 22,wyprowadzilam sie z Warszawy, ćwiczę, medytuje, trzeba żyć na spokojnie, ale w dzisiejszych czasach jest to trudne, bo praca, dom, dzieci itd.
@bunkiernauki10 ай бұрын
Oj trudne, ilość obowiązków i tempo życia przytłacza... Tym bardziej gratulujemy, że się udało wprowadzić zdrowe nawyki! :)
@beatasitarz159911 ай бұрын
Jeśli chodzi o wyciszanie się i medytację, to polecam robótki ręczne, do których wróciłam po latach. Słucham przy tym podkastów i popijam herbatę z mielonego rozmarynu.
@Jack-on3fe9 ай бұрын
Polecam jogę drugiego poziomu związana z aspektem psychologicznym. Działa cuda. Robótki ręczne , przepraszam, ale nie rozwijają człowieka.
@pumaTe9 ай бұрын
Robótki ręczne są kreatywne, więc rozwijają. A na dodatek uspokajają. Jesteśmy tu i teraz, czyli o co chodzi w medytacji
@dorotakalinowska59593 ай бұрын
Super! Ja również polecam taką medytację. Pozdrawiam !
@dorotakalinowska59593 ай бұрын
Robótki ręczne uspokajają umysł, wyciszają i pozwalają skupić się na sobie / na świadomości własnego JA /. Wszystko czego potrzebujemy , mamy w sobie! Cisza, spokój i zadawanie sobie pytań. Odpowiedzi same przyjdą z SERCA.
@monika912411 ай бұрын
ja się też powtórzę, że Asia (tak, pozwolę sobie na bezpośredniość) jest prześwietna! Wiedza potężna, a przekazywana bez nadęcie, swobodnym językiem. Takich ludzi mi trzeba ❤
@bunkiernauki11 ай бұрын
W każdej dziedzinie nauki powinna być taka Asia! 😀
@monika912411 ай бұрын
@@bunkiernauki Zgadzam się totalnie! O ileż łatwiej i przyjemniej nabywało by się wiedzę ❤️
@ewazielinska35152 ай бұрын
To było bardzo wartościowe spotkanie. Słucham tego wywiadu poraz drugi. I tak myślę, że ten ogrom wiadomości, mądrych treści , przykładów, cytatów spowoduje, że na dwóch razach się nie skonczy. Za każdym razem można wyciągnąć z tej rozmowy inną treść i mądrą radę dla siebie. To była przyjemność. Dziewczyny jesteście cudne i piękne. Róbcie swoje a my czekamy na więcej do zapożyczenia i wdrożenia w życie. Rozmowę udostępniam innym. Pozdrawiam ❤
@ewawodarczyk4420 Жыл бұрын
Książka jest absolutnie genialna! Przyznam, że chętnie nauczyłabym się jej na pamięć. Zresztą nie ma się co dziwić, skoro jej autorką jest niesamowita kobieta, pasjonatka i niezwykła edukatorka Pani Joanna Podgórska. Dziękuję za tę publikację i proszę o więcej 👍.
@bunkiernauki Жыл бұрын
Zdecydowanie się zgadzamy! I zapraszamy na kolejne odcinki Bunkra, będzie więcej świetnych edukatorek i edukatorów u nas ☺
@A4z88 Жыл бұрын
Tez robię sobie spacery bez telefonu. Codziennie. Nauczyłam sie tego w relacji z moimi pieskami. Nie ma juz pieskow, a ja nadal to kontynuuję.
@bunkiernauki Жыл бұрын
Piękna sprawa!
@Marta-zo8sy Жыл бұрын
Mam tak samo 🤩🌷
@caiusplex809 Жыл бұрын
Tez tak robię, ponadto jako jeden z elementów higieny snu nie zabieram telefonu do sypialni.
@bunkiernauki Жыл бұрын
@@caiusplex809 brawo! To chyba najtrudniejszy element do wykonania dla wielu z nas ;)
@tytuskonarzewski4169 Жыл бұрын
Niesamowite jest to co Pani doktor opowiada, większość tych mądrych rad , wniosków jest bardzo zbieżne z tym co odkryto już za czasów starożytnej Grecji.Okazuje się, że to co wykładano wiele lat temu podczas studiów, na lekceważonych AWF -ach,teraz dociera do innych kierunków studiów. Wysiłek fizyczny, szeroko rozumiany jest podstawą, rozwoju umysłowego … dbania o mózg…Bardzo interesujący temat dbania o zdrowie, o mózg…warto kontynuować .
@annagajewska327310 ай бұрын
Pani Asiu,proszę coś na temat szumów usznych. Bardzo proszę.
@SD-mj4wr2 ай бұрын
Ja też! W moim przypadku nie dokońca szum, lecz taki dźwięk, który trudno opisać.
@ewa7377 Жыл бұрын
Z ogromną przyjemnością za każdym razem. Piękna Kobieta, Piękny człowiek. Podziwiam❤ Książka pełna cennej wiedzy !
@bunkiernauki Жыл бұрын
My też jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy Joasi 🙂
@zwykyczowiek5966 Жыл бұрын
Asia cudowna kobieta po prostu!❤
@ryszardparzych23915 ай бұрын
Od tego czym odżywiamy swoj organizm zależy ( Całe !) nasze życie
@jowitameisner4699 ай бұрын
Mądre słowa..sama jestem fanką lasu,sportu,zdrowego snu.Mam 51 Latein a jestem u szczytu możliwości umysłowych... Dzięki ❤
@agnieszka6478 Жыл бұрын
Uwielbiam Panią Asię, jestem pod wrażeniem wiedzy i sposobu jej przekazywania. Kupiłam nawet książkę w przedsprzedaży 😊 Nie miałam nigdy okazji zapytać jak to jest, że mając taką wiedzę, znając sposoby oraz zasadę funkcjonowania naszego mózgu, Pani Asia zmaga się z zespołem jelita drażliwego...(jak wspominała w niejednym podcascie).
@bunkiernauki Жыл бұрын
Wiedzą Asi jest imponująca! Jak ksiazka, już po lekturze? 😉
@agnieszka6478 Жыл бұрын
@@bunkiernauki czekam z niecierpliwością na dostawę 🤗
@beatakiziak7307 Жыл бұрын
Bardzo dobre I zasadne pytanie. Czy ma to moze cos wspolnego z byciem na diecie veganskiej i z duza iloscia w roslinach substancji toksycznych i antyodzywczych jak lektyny, kwas fitynowy,szczawiany, polifenole, puryny, solanina czy inhibitory proteaz i trypsyny. Jak to jest,ze wciaz tak malo sie o tym mowi a przeciez jelita to drugi, jak nie pierwszy, mozg wlasnie...
@jatess4455 Жыл бұрын
@@beatakiziak7307inna rzecz miec wiedzę a inna rzecz stosować - grubasy mają czesto imponujaca wiedzę na temat zdrowego i zlego odżywania oraz stylu życia i nie stosuja sie to tego .Bo to wymaga wysilku . Weganizm z szacunku do życia zwierząt jest zrozumialy jesli sie ogranicza do rodzimych produktów. Ale jesli zjadają egzotyczne rosliny( dla roszkoszy kubkow smakowych) przywozone statkami , gdzie pod śrubami giną , są okaleczane zwierzeta morskie ( zaburza też sie ich możliwosci porozumiewaniu sie , nawigacji) to ta cała gadanina o szacunku jest zwykłą hipokryzją . Ale o tym weganie nie chcą nawet słuchać , bo to by zaburzyło myślenie o ich wlasnej wspaniałości .
@marcinurban10 ай бұрын
FRASZKA O ODZYSKANIU RADOŚCI ŻYCIA Gdy godzinę aktywności co dnia zazna twoje ciało, to wbrew troskom i problemom żyć ci znów się będzie chciało.
@bunkiernauki10 ай бұрын
Cudna fraszka!
@dorotareszczynska34488 ай бұрын
Fajna fraszka .
@agnieszkakielian8697 Жыл бұрын
Polecam! Podcast ten otwiera nam oczy i uświadamia dlaczego ciągle czujemy się zmęczeni. Ale co jeśli pracujemy w nocy? Wtedy jest dużo trudniej...😢
@bunkiernauki Жыл бұрын
To prawda, to musi być prawdziwe wyzwanie jeśli chodzi o zbalansowanie pracy i regeneracji.... Czy Ty właśnie zmagasz się z takim problemem?
@seeker_-_11 ай бұрын
to jak ze wszystkim innym - wszystko się da :) najprościej rzecz ujmując: 1. Diagnoza sytuacji. 2. Regularna optymalizacja 3. W międzyczasie praca nad tym aby zmienić sytuację na bardziej komfortową. 4. Powtórz od 1. Kwestia priorytetów i tyle. Wszystko się da tylko z głową i uwagą. Byłbym ostrożny żeby nie popaść w zrzucanie winy na np. prace w godzinach nocnych. Zewnętrzne ulokowanie sprawczosci to często pierwszy, a prawie zawsze ogromny, krok do nieszczęścia.
@bunkiernauki11 ай бұрын
@@seeker_-_ Niektórzy po prostu mają pracę zmianową bądź częściowo nocną - pomyślmy chociażby o lekarzach czy pielęgniarkach bądź innych służbach. Rada o zmianie pracy w tym wypadku chyba nie jest zbyt trafiona?
@seeker_-_11 ай бұрын
@@bunkiernauki A gdzie ja coś napisałem na temat zmiany pracy? Napisałem jedynie życzliwie, że wszystko się da i schemat poniekąd zawsze jest podobny ale wszystko to zależy od tego co na danym etapie naszego życia jest dla nas priorytetem. Ale dla dobra dyskusji - dlaczego zmiana pracy np. lekarza czy pielęgniarki nie jest dobrym pomysłem? Jeden człowiek będzie się spełniał w tej roli i wszystkie "ubytki" z tym związane będzie możliwie optymalizował i będzie szczęśliwy a drugi nie dość, że nie będzie tej pracy lubił to jeszcze dojdzie związane z nią obciążenie układu nerwowego i będzie dramat. W przypadku tej drugiej osoby zapytam równie retorycznie - nie zmienianie tej pracy w tym drugim przypadku nie jest chyba zbyt trafione..? :)
@agnieszkaf.48229 ай бұрын
Praca na zmiany 12-to godzinne, plus zycie rodzinne, dzieci i studia. Gdy słucham o tym co trzeba robić ok. ale co robić, jak się nie da wg tej recepty?
@weronika.20554 ай бұрын
Świetna rozmowa
@d3moni43 Жыл бұрын
Bardzo ciekawy podcast, polecam do spaceru 😅
@bunkiernauki Жыл бұрын
O tak! Na spacerze najlepiej! ❤️
@katarzynak.3404Ай бұрын
A jak się rano naświetlać zimą? Czy są jakieś lampy specjalne w które warto zainwestować?
@nikagames589 ай бұрын
Fajny wartościowy film. Chętnie kupię książke❤
@rafanoname8820Ай бұрын
Taki pomysł rzucił mi się do głowy. Jest szansa by do waszej rozmowy dołączył Prof. Marek Kaczmarzyk i wspólnie w 3 omówić działanie i omówienie mózgu z neuroplastyką.
@bunkiernauki28 күн бұрын
Dziękujemy bardzo za sugestię zaproszenia ciekawego gościa :) Pomyślimy, co da się zrobić!
@flashbart8810 ай бұрын
Uwielbiam ją słuchać i oglądać💙
@AsiaMal Жыл бұрын
Bardzo dziękuję❤️❤️❤️
@katarzynak.3404Ай бұрын
Cudowny film, dziękuję ❤ czy Pani dr Podgórska mówi gdzieś w wywiadach o migrenie? Tzn skąd się bierze i jak się jej pozbyć- czy ktoś może podesłać link ☺️
@profi-t4319 Жыл бұрын
Rano o tej porze roku wstaję, kiedy jest ciemno i zaczynam pracę przy sztucznym oświetleniu. Mam nadzieję, że to nie jest negatywne.
@zuzabrtnk Жыл бұрын
niestety żyjemy w takim położeniu geograficznym, że jest to nieuniknione; natomiast najgorzej i tak będą mieć ludzie pracujący na nocną zmianę - tutaj polecam książkę W pogoni za słońcem, którą też polecała dr Asia Podgórska
@profi-t4319 Жыл бұрын
@@zuzabrtnk nocna zmiana to zapewne najgorszy rodzaj pracy dla organizmu. Dziękuję za polecenie książki.
@zanetabruinsma849011 ай бұрын
bardzo fajny wywiad
@bunkiernauki10 ай бұрын
dziękujemy! :)
@rangartons7 ай бұрын
Dlaczego te wszystkie rzeczy typu joga tai-chi są takie cudowne, skoro w miejscach z których pochodzą ziemia to jeden wielki masowy grób a ludzie mordują się tam milionami?
@annanowickanowicka14819 ай бұрын
Wspaniała jak zawsze❤❤❤
@helenawaclawiec4625 Жыл бұрын
Dzień dobry, bardzo ciekawa rozmowa! Interesuje mnie temat Alzheimera, moja Babcia cierpiała na tą chorobę przez kilkanaście lat. Prowadzę bardzo intensywny i stresujący tryb życia, dlatego przyznam, że trochę martwie się o to, że w przyszłości mogę zachorować. Czy Pani Asia mogłaby polecić jakieś książki, może nawyki, działania, które by zmniejszyły ryzyko? Serdecznie pozdrawiam:)
@bunkiernauki Жыл бұрын
Polecamy zaglądać na Instagrama Asi, tam na bieżąco edukuje i często wrzuca treści związane z Alzheimerem. Ale też tutaj odcinek jej podcastu na ten temat: newonce.net/epizod/o-chorobie-alzheimera-i-ucieczce-przed-neurodegeneracja :) Tutaj też ciekawy wywiad z Asią w tym temacie; www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,53662,28725405,mozg-masz-jeden.html Pozdrawiamy!
@krystynam.4584 Жыл бұрын
Super wiadomości Dzieki !! Pozdrowienia z Tennessee
@sebastian91109 Жыл бұрын
Pytanie do p. Asi. Kupiłam Tak działa mózg w formacie audio . W którymś z podcastów słyszałam że jest tam sporo rysunków, schematów. Czy istnieje jakaś strona gdzie można te schematy zamieszczone w książce zobaczyć 🤔 Pozdrawiam. P.S zaraziła mnie pani ciekawością odnośnie plastyczności mozgu 🤪
@bunkiernauki Жыл бұрын
Niestety, schematy zamieszczone są tylko w książce. Taką odpowiedź otrzymaliśmy od Asi. Pozdrawiamy!
@kamila1438 Жыл бұрын
Asia jak zawsze topka !
@bunkiernauki Жыл бұрын
To prawda, niezawodna rozmówczyni!❤️🔥
@bojkobojko57569 ай бұрын
Jak się wyspać dobrze jak się mam małe dzieci nikt otym nie mówi jak to przeskoczyć kolka zabkowanie ? Pozdrawiam 😊😅
@agnieszkabeda6988 Жыл бұрын
Gimnastyka, jedzenie, odpoczynek te rzeczy mają wpływ na nasz mózg.
@bunkiernauki Жыл бұрын
Dokładnie! :)
@agaswietek11 ай бұрын
@bunkiernauki Świetnie się tego słuchało 😊 mam pytanie dot. osób z ADHD: czy te rady są uniwersalne i dobre dla wszystkich? Z ADHD utrzymanie rutyny, chociażby pamiętanie o regularnym jedzeniu czy kładzenie się o podobnych porach jest bardzo trudne, szybko prowadzi do frustracji i powrotu do złych nawyków. Jak w takim razie podejść do tych zmian w takim przypadku?
@bunkiernauki10 ай бұрын
Polecamy odcinek podcastu Asi o ADHD: newonce.net/epizod/o-micie-wiercacego-sie-chlopca-adhd-u-doroslych Być może tam znajdą się odpowiedzi na te pytania :)
@agnesw80712 ай бұрын
czy mozna prosic o porade jak wyciszyc cialo migdalowate po traumatycznym dziecinstwie?
@repcakkenazrawbo334 Жыл бұрын
Bardzo fajna rozmowa. Czy Pani Asia mogłaby powiedzieć jaką książkę o oddechu wspomina w rozmowie?
@bunkiernauki Жыл бұрын
Info od Asi: chodziło o książkę Jamesa Nestora "Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki" oraz ebooki Sandry Osipiuk. Pozdrawiamy! :)
@anna-mariamaik3629 Жыл бұрын
świetna rozmowa
@bunkiernauki Жыл бұрын
Miło nam to słyszeć :) Polecamy pozostałe bunkrowe rozmowy!
@Kk-sy1oy6 ай бұрын
Czy siemię lniane zmielone można spożywać na surowo? Czy zaparzać wrzątkiem?
@funkdrunk2 ай бұрын
smart lady! ja spie 4.5h i codziennie pije piwo. Jakie moje szanse? :)
@waldemarbiaek3549 Жыл бұрын
Dziękuję i pozdrawiam.
@bunkiernauki Жыл бұрын
Pozdrawiamy! :)
@jolantagrzelak59009 ай бұрын
Nie moge spac 0 ani w dzien ani w nocy Jestem bardzo zmeczona To trwa juz ponad 10 lat Co robic Bralam rozne depresanty i tabletki na spanie nic nie pomaga Jakas sugestia ? Dziekuje
@padrenero8 ай бұрын
Przyczyną może być stres, mi pomogło przed zaśnięciem oddychanie metodą Wima Hofa, zasypiam nawet nie wiem kiedy
@Castlepie_8 ай бұрын
Między 22:30 a 5.15 jest 6.45h a licząc od 23 to 6.15 a nie 7h jak Asia mówiła wcześniej
@monalisavedder11 ай бұрын
Czy ktoś może napisać jak się nazywa P. doktor, która badała wpływ światła na mózg? i czy jest wydana jakaś książka nt temat?
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
Mądra pani
@caiusplex809 Жыл бұрын
Czym różni się medytacja od regularnego chodzenia do kapliczki i zadumy, lub regularnego modlenia się w domowym końciku modlitewnym (wszystkie religie takie miejsca mają - obecnie w naszej cywilizacji domowe miejsca zadumy można znaleźć w skansenach) zastąpionym w dzisiejszym świecie przez ekrany?
@bunkiernauki Жыл бұрын
Asia mówi też o tym, że modlitwa jest formą medytacji;) Tak że zależy od formy duchowości, jaką ktoś sobie wybierze😉. Skutkiem jest wsłuchanie się w siebie, wyciszenie:)
@jatess4455 Жыл бұрын
Można mieć i telewizor i kącik do modlenia czy domową kapliczkę . Są kanały TV gdzie sa msze , rózaniec i inne modlitwy. A takze same obrazy . Co komu potrzebne .
@caiusplex809 Жыл бұрын
@@jatess4455 Ja wspomniałem nie o tym co można, a czego nie można, tylko o tym, że ekran zastąpił czas i miejsce przeznaczone na skupienie. "Są kanały TV gdzie sa msze , rózaniec i inne modlitwy." modlitwa=skupienie to też joga, różne formy medytacji, regularna spokojna prosta aktywność fizyczna. Od kiedy ekrany sprzyjają skupieniu? Co może dłuższe siedzenie w sieci, zarywanie nocy, jak to niektórzy marketingowi guru przemycają za pomocą różnych technik do pewnej podatnej grupy, sprzyja sklepieniu?
@jatess4455 Жыл бұрын
@@caiusplex809 cóż zawsze bedzie grupa osob skłonnych do rozmyślania , medytacji i grupa ktora tego nie zrobi niezależnie od posiadania ekranu . Który to jak kazdy ekran można wyłączyć .. To kwestia usposobienia . Tak jak są unikajacy tlumu , lubiący samotnośc i ludzie bardzo towarzyscy , lubiący tlum , gwar .
@caiusplex809 Жыл бұрын
@@jatess4455 Człowiek jest zwierzęciem, a zwierzęta są podatne na sugestię, podatność na sugestie to raczej nie filozofia, tylko fakt naukowy? Wyłączenie ekranu, który mamy pod ręką, podobnie jak nie zakrycie znanego nam bożka, lub portretu polityka, bliskiego członka rodziny, może nadal oddziaływać na sporą grupę osób w podobny sposób jak patrzenie komuś zza ramienia na to co dana osoba robi. Uważam, że nie powinniśmy zajmować się (zbyt często) wieloma sprawami naraz, ponieważ człowiek nie jest wielowątkowy, podchodzić do ciała jako daru o który musimy dbać najlepiej jak się da, gdyż nie należy do nas:), płynąc z prądem, odpuszczać, asertywnie podchodzić do życia (sugerowana w mediach izolacja od ... niczym chore zwierze, może/jest forma manipulacji, która w dłuższym okresie czasu może nie być dla nas najlepsza), być pozytywnie nastawionym do świata. Osoby długowieczne stronią od szumu informacyjnego, social mediów, już nawet nie wspominam o telewizji - unikają przebodźcowania, a opinie innych spływają po nich jak woda po kaczce.Się trochę rozpisałem, a nie napisałem, że program jest super. Dziękuję.
@szmina228 ай бұрын
Wow chyba posłucham jeszcze raz, mega wiedza 😊
@shopzlasu3 ай бұрын
Od 6 lat choruje na schizofrenię, próbuje się ratować suplementami, śpię po 12 godzin, mam myśli samobójcze, co robić? Jak się ratować?
@bunkiernauki3 ай бұрын
Przede wszystkim polecamy wizytę u specjalisty. Nic nie zastąpi w tym wypadku solidnej porady lekarskiej. Trzymamy kciuki!
@agaaga82859 ай бұрын
Witam. Przez kilkanascie lat praca siwdząca na zmiany nocne, tym samym zarywanie nocy przez tak długi czas i często nieodsypianie. Czy jest szansa, zeby jeszcze naprawić te szkody?
@ular863811 ай бұрын
Karmię piersią niemowlaka,od 5 miesięcy nie wysypiam się.....widzę co robi brak snu.
@bunkiernauki11 ай бұрын
Przedłużona deprywacja snu przy małym dziecku jest bardzo trudna do zniesienia dla organizmu... Ściskamy mocno! Ten etap kiedyś minie :)
@hanscastorpx6 ай бұрын
W kwesti niebieskiego światła jak wygląda sprawa czytania kindle'a. Mam włączone ciepłe podświetlenie ekranu, ekran też ustawiony jest na słabe świecenie? Czy takie czytanie przed snem jest akceptowalne?
@bunkiernauki6 ай бұрын
Z tego co się orientujemy, czytnik Kindle sam w sobie nie emituje światła niebieskiego, ale może posiadać funkcję podświetlenia ekranu, która już emituje światło niebieskie, więc wieczorami najlepiej wybrać czytnik bez dodatkowego podświetlenia i lampkę nocną z ciepłym światłem :)
@agakubicka2350 Жыл бұрын
Gdzie znajdę podcast z Dr Jurga ? Dotyczące światła ? Nie mogę znaleźć. Dziękuję
@bunkiernauki Жыл бұрын
Może chodzi o ten odcinek? open.spotify.com/episode/1XwxMgC2lig2LYsyT47FiE (pełna wersja tu: newonce.net/epizod/1-o-neuroarchitekturze-i-zmyslach-w-przestrzeni). Nie znaleźliśmy innego :)
@arturpv11 ай бұрын
E tam .Odkad pamietam to kladlem sie spac o 3.4 albo i o 5 a intensywne treningi robilem zawsze o 3 w nocy i spalem normalnie ;) Kazdy ma swoj rytm ;)
@weronikak614311 ай бұрын
Ale tutaj nie chodzi o to. Sama kiedyś zarywałam nocki na graniu w gry komputerowe i później żyłam normalnie w ciągu dnia i nikt nigdy by nie pomyślał, że nie spałam. Twój organizm się wyniszcza jak tak robisz i tracisz coś, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a później dopiero odczuwa się skutki.
@bunkiernauki11 ай бұрын
@@weronikak6143 w punkt! Kiedyś zapłacimy za skutki obecnych decyzji :)
@arturpv11 ай бұрын
@@weronikak6143 Nie porownywalbym grania w gry do aktywnosci fizycznej. Nie powiedzialbym rowniez, ze sie wyniszczam, Od dziecka uprawialem duzo sportu. Nie pilem alkhoul,nie palilem itp. Trzymam zdrowa diete i czuje sie dobrze. Po prostu uwazam ,ze tryb zycia jaki prowadzimy jest wazniejszy niz to czy wstane o 7 czy o 10. Co z tego, ze ktos wstaje rano, skoro 8 godzin spedza przez caly rok w biurowcu, a slonce widuje jedynie latem w drodze z pracy do domu, Dawniej ludzie ciezko pracowali w polu od wiosny do jesieni.Mieli codziennie kontakt z natura. Ze sloncem, gleba, roslinami, zwierzetami i zyii spokojnie. Dzis wiekszosc chorob bierze sie ze stresu, uzywek, braku ruchu i niezdrowego marketowego jedzenia.
@abudzabi22858 ай бұрын
Tak kładziesz sie 3,4 spać a treningi robisz o 3ciej czyli wyglada że robisz je na śpiąco. To całkiem jak w kultowym monologu z filmu "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz".....golisz się, jesz śniadanie i idziesz spać, wiec rano jak wstjesz już nie.musisz sie golić i jeść śniadania. Wstajesz, ubierasz płaszcz i idziesz do roboty 😂😂😂
@pawep.10498 ай бұрын
Kobieta karabin- super 😊
@penelope7397 Жыл бұрын
Ale to już dawno zostało odkryte tylko niektórym musi ktoś z dr przed nazwiskiem powiedzieć żeby zaczęli słuchać .... 🙄
@bunkiernauki Жыл бұрын
Polecamy odwiedzić Instagrama Asi Podgórskiej, gdzie na bieżąco dzieli się ona najnowszymi osiągnięciami z dziedziny mózgu człowieka - nie wszystko jest tak oczywiste jak się wydaje i wciąż dużo się odkrywa w tematach stresu, aktywności fizycznej czy diety i jej wpływu na nasze samopoczucie.
@Gabrjel77711 ай бұрын
Fascynujący temat
@bunkiernauki11 ай бұрын
Też tak uważamy! :) Będzie więcej okołomózgowych treści w Bunkrze w styczniu :)
@robertsojka726211 ай бұрын
A ja sie pytam dlaczego o mózgu mówi się tak jakby był czymś odrębnym w stosunku do nas?
@tomaszostrowski52398 ай бұрын
Pamiętam Asię z podcastu u Przemka Górczyka fajna przydatna wiedza polecam pozdrawiam😉👊
@excellent34 Жыл бұрын
Jakim cudem chodzisz o 22.30 spać a budzisz się 5.15 i jest to 7 czy 8 h?
@bunkiernauki Жыл бұрын
Czepialstwo ;) To przecież jest prawie 7 godzin;) Być może też nie każdy poranek i wieczór dr Asi wyglądają tak samo;)
@spec61628 ай бұрын
Asia TOP! ❤❤❤
@bozenafurtak6114 Жыл бұрын
Czy ewolucja człowieka nie mogłaby pójść w kierunku rozwoju człowieka a nie sztucznych algorytmów? Dlaczego pozwalamy na smog elektromagnetyczny, który jest główną przyczyną naszej i całej przyrody degradacji?
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
a używanie lewej i prawej ręki do tych samych czynności?
@aniapl6607 Жыл бұрын
Chciałam zapytać odnośnie książki. Czy są tam też przepisy albo wymienione składniki jakie należy jeść?
@odaszi10 ай бұрын
podoba super Pani
@4alante9 ай бұрын
Dziekuje 🥰
@bozenafurtak6114 Жыл бұрын
Mam bardzo ciekawe doświadczenie z problemami z początkami Alzhaimera . Wystarczy zmienić jeden czynnik i można się pozbyć tej cywilizacyjnej choroby. Nie jest to żaden czynnik, o którym mówiła Pani doktor.
@bunkiernauki Жыл бұрын
A jaki? ;) Na pewno też Asia nie twierdzi, że powiedziała o wszystkich czynnikach wpływających na chorobę Alzheimera. Nie o tym też był odcinek;)
@aniakaim7422 Жыл бұрын
Jaki to czynnik ?
@bozenafurtak6114 Жыл бұрын
Głównym czynnikiem jest smog elektromagnetyczny.
@irekkowalski59452 ай бұрын
Juź polubiłem pania po prawej stronie
@leszekkeszel4970Ай бұрын
No tak, a mózg jest zalezny od jelit.To tak holistycznie troszke. ☝️🙂.
@michonn28 ай бұрын
Co za laska !!!! Zajebiscie uplynal czas. Dziekuje !!!
@danutaskora9284 Жыл бұрын
Czy pani Asia wspiera WHO!!!
@julitawojtowicz5479 Жыл бұрын
😊😊
@agnieszkaladwiniec8317 Жыл бұрын
❤❤❤❤❤❤❤❤
@ryszardparzych23915 ай бұрын
Z potraw które się zjada powstają wszystkie choroby ludzkie.
@mapleleaf70693 ай бұрын
👍
@terresapatt76828 ай бұрын
Pozdrawiam z Floridy panią Asię.❤❤❤
@pawekrawczyk6625 Жыл бұрын
Zdecydowanie chronotypy istnieją i jest sporo badan na ten temat.
@bunkiernauki Жыл бұрын
Tak, chronotypy istnieją i tego Asia nie neguje. Po prostu jest ich więcej niż 2 - czyli skowronek i sowa. Zdecydowana większość osób ma chronotypy pośrednie, a nie tak skrajne, jak się do tej pory utarło. Polecamy publikacje dr Breusa ('The Sleep Doctor") ;)
@sznurekariel9 ай бұрын
Wszystko fajnie, Pani Anna spoko, ale WHO? NO SORRY NIE!
@ricardomatuszewski2835 Жыл бұрын
racja..........drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
@KonradUtratny7 ай бұрын
Feminatywy wypowiadane przez tą Pania brzmią dziwnie normalnie. Moze to zasługa tego ,że wypowiada to bez nacisku, wychodzi Jej to normalnie, poza tym mówi tak,że bardzo wciąga. Swietny wywiad...
@ryszardparzych23915 ай бұрын
Lepiej jest nie wiedzieć nic niż wiedzieć źle.Muzg pracuj tylko i wylacznie na związkach ATP wysokofosforowych (prad elektryczny).Jezeli pracuje na innych paliwach , to jego praca jest patologiczna i z tego są wszystkie problemy ludzkie.Biochemia Harpera
@flashbart889 ай бұрын
mózg nie boli ale używanie go - owszem 😅😂
@ZuzaG-hu4wz6 ай бұрын
A przeciez mozg potrzebuje tylko i wylacznie weglowodanow do funkcjonowania. I to duzo, ale absolutnie nie tych zlozonych, tylko najprostszych, z owocow. Takze ja absolutnie jestem za owocowymi sniadaniami, z duza iloscia cukru, tylko tego potrzebnego, wlasciwego i za NIE mieszaniem cukru z tluszczem, bo to przepis na cukrzyce.
@beatagbachowiak739510 ай бұрын
Dlaczego nie wspomina Pani o tym, że niemały odsetek ludzi ma swoją osobistą dobę biologiczną dłuższą niż 24 godziny i dla tych osób Pani zalecenia są kompletnie niadekwatne? Przecież są na to wiarygodne i powtarzalne badania. A jeśli nie do tego to może odniosłaby się Pani do problemu osób pracujących na zmiany, mają podobny problem jak Ci pierwsi. Niestety, dobrze się Pani słucha, ale nie są to zalecenia dobre dla wszystkich.
@bunkiernauki10 ай бұрын
Dziękujemy za przywołanie tych wątków! Oczywiście w godzinnym podcaście nie jesteśmy w stanie odnieść się do wszystkich przykładów i nie wyczerpiemy tematu ;) Zapisujemy na przyszłość! I pozdrawiamy :)
@martap.6542 Жыл бұрын
Już to podpieranie się WHO to przesada
@deavea Жыл бұрын
lepiej się podeprzeć panem inżynierem Z.?
@wiktoriakirejczyk462111 ай бұрын
@@deaveaLepiej.
@estix754310 ай бұрын
zgodzę się, wciskają wiele kitów co do np. żywności, ale co do toksyczności alkoholu mają rację. każda dawka alkoholu jest trucizną i wpływa negatywnie na nasz organizm.
@jostsotysiewicz85259 ай бұрын
Dziekuje za bezcenne spotkanie . Joanna jak zwykle rewelacja ! od razu puscilam edukacje dalej.. czy zadziala.. oby zastosowali po prostu ! - mowie o systemie dobowym i snie Dziekije bardzo za dobor Rozmowcy !
@pumaTe9 ай бұрын
Te teorie spiskowe to już przesada
@seeker_-_11 ай бұрын
27:03 - jak to się ma do tego, że czytanie książki przed snem również nie jest wskazane (z tego samego względu co używanie telefonu tj. aktywowanie, bodźcowanie itd.) oraz czytanie przy słabszym oświetleniu też jest odradzane? Bardzo Panią lubię i szanuje ale trochę mnie to zaskoczyło.
@bunkiernauki11 ай бұрын
Skąd informacja o tym, że czytanie książki przed snem jest niewskazane? Nie zetknęliśmy się wcześniej z taką opinią.
@seeker_-_11 ай бұрын
@@bunkiernauki witam :) postaram się dziś lub w najbliższych dniach znaleźć źródło/źródła i dokładnie zacytować bo póki co "mówię z głowy czyli z niczego" ;) myślę, że tyczyło się to "aspektów dopaminowych" i, co za tym idzie, stymulacji przed snem ale ręki sobie za to nie dam uciąć.
@emes823 Жыл бұрын
Super film, ale popracuj nad poprawną Polszczyzną
@bunkiernauki Жыл бұрын
Oceniamy polszczyznę obydwu Pań na bardzo dobrą 🙂
@emes82311 ай бұрын
@@bunkiernauki no ok, można mnogość błędów wymawianych słów oceniać bardzo dobrze. Pewnie
@barcikbarcik966510 ай бұрын
to nie lekcja polskiego 😳
@marcino.46479 ай бұрын
Biolożka nie jest poprawną formą. (m/f) biolog lub (f) biologiczka.
@Mi-Ka2 Жыл бұрын
❤❤❤❤🤗💝💕
@Agnieszka-v6c11 ай бұрын
Może w formie pisanej pani Asia jest bardziej"dostepna",nie podważam jakiejs wiedzy czy doswiadczenia,ale umiejętność przekazu bardzo mierna.Musze isc na spacer aby uslyszec wlasne mysli,bo natlok slow,predkosc,gestykulacja nie pozwalają sie skupić na tresci.Ide się "oczyscic",bo w glowie chaos i. moj mozg tego nie "kupuje",za gloso,nie trzeba krzyczec,zeby opowiadac
@jola_11 ай бұрын
Nie zgadzam się, przekaz na najwyższym poziomie. Prędkość odbioru mozna zmniejszyc w ustawieniach odtwarzania.
@goldprice632011 ай бұрын
@@jola_ja zwykle ustawiam razy 1.5, bo szkoda czasu
@AleksandraLis-qn9yo8 ай бұрын
Wszystko pięknie, ma potencjał ale merytoryka przegrywa w przedbiegach - depresja nie jest chorobą psychiczną a zaburzeniem
@robertsutkowski317011 ай бұрын
ADHD ???
@michelraulconfuse2342 Жыл бұрын
Karabin maszynowy
@mioszc73278 ай бұрын
-Odłożyć telefon przed snem -Uprawiać sport -Zdrowo się odżywiać. -Oddychać -medytować Bigos oczywistości. Nic odkrywczego. Mówi Pani o zdrowych nawykach codziennych, ale nie mówi Pani jak one wpływają na mózg. Rzuca Pani chaotycznie losowe tematy, z mocno wyeksplatowanego już na naszym polskim rynku rozwoju osobistego, nie rozwijając ich i często kończąc zdanie słowami: "TO JEST TEMAT RZEKA" Dla mnie to stek banałów ubranych w zawodową numenklaturę np. Neuroplastyczność układ przywspółczulny Rytmika okolodobowa praktyka duchowa praktyka kontemplacyjna praktyka uważności Sensytyzacja Do tego te irytujące wrzutki z języka ang. : boost junk food fight or flight face the facts itd Do mnie Pani nie trafia, ale pozdrawiam Panią i wszystkich zachwyconych tym co Pani mówi.
@bunkiernauki7 ай бұрын
Dziękujemy za komentarz! Dla Pana to być może oczywistości, ale dla wielu osób - przydatne i inspirujące informacje. W godzinnej rozmowie nie jesteśmy w stanie pokryć tak obszernego tematu i wyczerpująco opowiedzieć o wpływie tych praktyk na mózg. Odsyłamy do książki Asi Podgórskiej, która zdecydowanie obszernie tłumaczy te zagadnienia. Pozdrawiamy!
@bogumilagalini9421 Жыл бұрын
Przecierz ta pani w piewszych minutach nic ciekawego. Nic nie powiedziala,same ogolniki nie slychac dalej pa.
@Кат-з6м10 ай бұрын
Wyjątkowo nudny kanał, większość nie podaruje pani 1 godziny życia by czekać gdy przeczące przez wszystkim wiadome rzeczy i powiecie CHOCIAŻ COŚ CZEGO NIE WIEMY! Szkoda czasu, kanał w ban.
@abudzabi22858 ай бұрын
Mądre i piekne kobiety wiec tym bardziej miło się słucha. Znakomita wiedza, łatwość wypowiedzi, bogactwo słownictwa dodatkowo pomaga w słuchaniu, ale ta wpadka z WHO totalnie zaburzyła mi wiarę w autentyczność treści 😢
@leonardfilip9373Ай бұрын
Tylko nie "Domek w Karkonoszach"......😉😄
@przemysawzietek290511 ай бұрын
Paplanina bez konkretów zen.Zen to pustka oderwanie od życia coś dla leniwych ludzi ,siedzisz i nic nie robisz o niczym nie myślisz....i tak coraz dłużej i więcej,więcej niczego.