Bóg zapłać za ten materiał proszę Księdza. Jeśli Ksiądz prosił, to ośmielam się zaproponować temat, mianowicie różnego rodzaju myślowe natręctwa na modlitwie (ale nie tylko), jak sobie z tym sprawnie poradzić - to jest jakoś tam ze skrupułami powiązane. Z Panem Bogiem.
@Pod_Choragwia_Matki_Bozej_Lys2 жыл бұрын
Ubiegł nas Pan, bo o to dokładnie chcieliśmy prosić. 🙂, co zaś do skrupułów, jakże bardzo potrzebny materiał. Bóg zapłać. 🙏
@dominiksikon65172 жыл бұрын
Jakże potrzebny materiał na który długo czekałem. Bóg zapłać 🙏
@MichaelMajkel922 жыл бұрын
Już teraz Bóg zapłać za odcinek
@mannekful2 жыл бұрын
Dziękuję bardzo, materiał bardzo dużo mi rozjaśnił .
@kacpermaliszewski92172 жыл бұрын
Bóg zapłać za ten materiał
@sekuman872 жыл бұрын
Poważny temat, ale dziękuję Księdzu za ten odcinek. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Niepokalana Maryja.
@WojciechMM2 жыл бұрын
W cyklu spowiedziowym mógłby Ksiądz poruszyć temat grzechów nawracających i uporczywych w kontekście uzależnień, czy zniewolenia. Ktoś tu pisał o tzw spowiedziach generalnych- też ciekawy temat.
@DiscipulusMatthaeus5 ай бұрын
Bóg zapłać!
@emiliabauer50272 жыл бұрын
Modlitwa, praca, obowiązki stanu, odpoczynek, warto nad tym się zastanowić, co do nich należy, jaki jest ich zakres i w tym się uporządkować. Bóg zapłać Księdzu za czas na wspólne określenie rozsądnych granic. Pod tym względem internet jest na plus, że choć nie można się spotkać realnie, to tu można, nawet jeśli nie słucha się danego materiału na żywo.
@elakot4856 Жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus ❤. Bóg zapłać Ksiedzu za bardzo ważna i potrzebna katechezę. ❤
@katarzynakot1582 жыл бұрын
Bardzo Księdzu dziękuję za ten materiał . Dlaczego łapka w górę? To proste wszystko co prowadzi do lepszego rozeznania swoich grzechów jest na wagę złota , zwłaszcza w dzisiejszym świecie.
@jacek67752 жыл бұрын
Potrzebny temat. Dziękuję.
@Maniura20032 жыл бұрын
Super materiał bardzo pomocny i merytoryczny. Dziękuję 😉
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
Taka ciekawostka: materiał na siedem godzin przed premierą ma 21 łapek w górę i 3 w dół. Stosunkowo rzadko materiały na naszym kanale dostają tak proporcjonalnie dużo łapek w dół przed premierą - ew. przy bardzo kontrowersyjnych tematach może się to zdarzyć ale zwykle nie aż tak. Może osoby dające łapkę w dół w ciemno przy takim ściśle duchowym materiale mającym pomóc ludziom poradzić sobie z ich problemami, zechcą napisać dlaczego akurat ten temat im tak nie pasuje?
@younglingslayer20002 жыл бұрын
Może missclick
@Mar77_772 жыл бұрын
Po pierwsze, temat potrzebny i łapka oznacza akceptację, a po drugie - wiadomo, że Ksiądz poprowadzi katechezę zgodnie z doktryną katolicką. Na takie katechezy jest wielkie zapotrzebowanie. Proszę zobaczyć jak rośnie liczba subskrybentów. Bóg zapłać.
@ninabarczynska9144 Жыл бұрын
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus🙏 Bóg zapłać za materiał, chciałam dopytać jak radzić sobie z ciągłymi natrętnymi myślami o grzechach z przeszłości ( miałam spowiedź życia prawie 3lata temu) od tamtej pory spowiadam się regularnie i często- właściwie od tamtej pory mam takie myśli że przypomina mi się jakiś grzech i nie jestem pewna czy się z niego spowiadałam ( początkowo jak nie byłam pewna to przy kolejnych spowiedziach wyznawalam te grzechy) od spowiednika usłyszałam że to właśnie nie Duch Święty a zły podpowiada takie rzeczy i jeśli nie jestem pewna na 100% że jakiegoś grzechu nie wyjawilam ( zapominając) to powinnam uznać że grzech jest wypowiadany, chciałam poznać opinie księdza i może usłyszeć jakąś radę , Bóg zapłać 🙏
@grazynajoannapatrycja91942 жыл бұрын
Bardzo Księdzu dziękuję. Bóg zapłać! 🙏❤️
@patryk55132 жыл бұрын
Bóg zapłać za wspaniały materiał.Moze by ksiądz jeszcze rozwinął bardziej kwestię grzechu obżarstwa,kiedy staje się grzechem ciężkim.Widze że często są pytania na ten temat pod filmami na kanałach FSSPX.
@martapiktel92832 жыл бұрын
Podpinam się pod pytanie!
@StaLu682 жыл бұрын
Podpinam się. Czy podjadanie (tu ciasteczko, tam czekoladka) jest grzechem. Sw. Bernard zaznaczał, że mamy jesc tylko tyle ile potrzeba - aby przeżyć. Sw. Katarzyna z Sieny wręcz nadszarpnęła zdrowie głodując (anorexia mirabilis). Gdzie jest złoty środek w takim razie?
@wojciechb96432 жыл бұрын
Dziękuję.
@piekna50132 жыл бұрын
Doskonały materiał! Bóg zapłać.
@marzenaparzych79712 жыл бұрын
BÓG zapłać❤🙏
@agastarz97932 жыл бұрын
Z serca dziękuje księdzu za wszystkie materiały o spowiedzi. Są mi bardzo pomocne w moim obecnym zmaganiu. Z Panem Bogiem.
@klaudiusz25312 жыл бұрын
Bóg zapłać! Księdza materiały są zawsze bardzo wartościowe. Jeśli mógłbym prosić o materiał o natręctwach myślowych. Jak sobie z tym radzić. Pozdrawiam serdecznie! Z Panem Bogiem!
@polemizator7232 жыл бұрын
Ważny temat. Mam wrażenie, że nie zawsze przykłada się do niego odpowiednią wagę. Przynajmniej jak pamiętam katechezę. A jest to również odpowiedzialnością duchownych i katechetów by pomóc komuś uleczyć skrupulanckie sumienie.
@dorotadaniel6032 жыл бұрын
Bóg zapłać
@DB-wc7de2 жыл бұрын
Dziękuję Księdzu za materiał i za zachętę do zadawania pytań. Moje pytania: Jak rozpoznać, czy potrzebuję kierownictwa duchowego? Jak szukać, wybrać kierownika duchowego? Czy wszyscy Księża Bractwa posługują jako kierownicy duchowi, czy każdego z nich można o kierownictwo poprosić? Z Bogiem.
@solange9202 жыл бұрын
Bóg zapłać za klarowną naukę. Może jeszcze Ksiądz mógłby poświęcić jakąś wypowiedź zagadnieniu sumienia szerokiego? Myślę, że to może być problem tych osób, które z Kościoła posoborowego przechodzą właśnie do kaplic Bractwa. Szukają głębszej formacji w duchu Tradycji, ale mimo woli ciąży na nich brzemię źle uksztaltowanego sumienia, do czego przyczynić się mogła liberalna, modernistyczna tendencja w kościele posoborowym.
@joannasuska50582 жыл бұрын
Ogromnie potrzebny materiał. Dziękuję zań.
@janjanek38559 ай бұрын
wszystko dobrze Prosze Ksiedza , tylko jak razu pewnego sięgnąłem po Katechizm kard Gaspariego to po krótszym niż dluzszym czasie z przerażeniem odłożyłem go bo okazywało sie że popełniłem prawie wszystkie grzechy świata i z większości z nich nie wyspowiadalem sie . po jakimś czasie sięgnąłem po przedsoborowy Podręcznik Teologii Moralnej dla spowiedników, no i ten po chaotycznym , z rosnącego strachu , przejrzeniu całego, byłem jak sparaliżowany, robiło mi się gorąco i niedobrze z powodu doznania świadomości jak ja grzeszyłem, myślałem ze zwariuje
@larwa32 жыл бұрын
Bóg zapłać ❤️🙏
@samuelaszemro2 жыл бұрын
Dziękuję za ten materiał! 🙏❤
@MichaelMajkel922 жыл бұрын
Przydałby się materiał na temat spowiedzi generalnej.
@piotrnowak86872 жыл бұрын
Polecam rekolekcje ignacjańskie. Pozdrawiam
@katarzynagrzanka88282 жыл бұрын
Mega vlog. 'Rozbroił" Ksiądz niełatwy temat. A mógłby Ksiądz opowiedzieć o grzechach przeciw Duchowi Świętemu? Bóg zapłać.
@annacygan98202 жыл бұрын
Deo Gratias🙏🙏
@radosaw54762 жыл бұрын
Czy nie jest istotne miejsce odprawienia rachunku sumienia? W moim przypadku jest to kościół. Każde inne miejsce (np. dom) okazywało się w końcu w jakiś sposób wadliwe. W kościele natomiast po skończonym rachunku i zamknięciu katalogu grzechów, nie mam już żadnych wątpliwości, czy któregoś nie pominąłem. Bardzo mi to pomaga.
@stanisawpasieka84792 жыл бұрын
Szczęść Boże. Od wielu lat mam problem z hiper-skrupulatnym sumieniem. Czy można by dostać do Księdza kontakt mailowy? Napisałbym o sobie więcej. Bardzo proszę o pomoc
@adalbertus6282 жыл бұрын
*DEO GRATIAS*
@martapakua98782 жыл бұрын
Bardzo nurtuje mnie od wielu lat jedna kwestia, a mianowicie taka, co, kiedy sytuacja zmusza mnie do popełnienia czynu sprzecznego z moim sumieniem i obiektywną moralnością, ale wiem, że alternatywą może być jeszcze większe zło, tak dla mnie, jak i dla moich bliskich. Do tej pory żaden ksiądz nie potrafił udzielić mi zadowalającej odpowiedzi. Od chwili, w której po raz pierwszy musiałam zadać sobie to trudne pytanie, przeżywam kryzys wiary, który, z przerwami, ciągnie się już od ładnych paru lat. Nie jest to kryzys, związany ze zwątpieniem w prawdy wiary, ale w moje własne miejsce we wspólnocie. Nie bardzo wiem, jak się spowiadać w sytuacji, w której kilku swoich, obiektywnie złych czynów nie żałuję, żałuję raczej, że zostałam postawiona w sytuacji, w której MUSIAŁAM je popełnić. Trochę, jak na wojnie. Mogę zabijać, albo dać się zabić, albo, co gorsze, pozwolić, by zabici zostali moi bliscy. Co nie zmienia faktu, że zabijanie jest zawsze złem, i zostawia na psychice negatywne ślady, ale czasami człowiek musi zabić, i to w obronie wartości znacznie wyższej, niż jego własne życie. Jeden ze znajomych księży ( ale niezwiązany z tradycją) powiedział mi na to, że moja sytuacja jest wyjątkowa, i nie należy jej rozpatrywać w codziennych kategoriach. Niestety ta wypowiedź jeszcze bardziej pogłębiła moje wątpliwości, bo wydawało mi się, że zasady KK są na tyle uniwersalne, że nie powinno być sytuacji, w których obowiązują wyjątki. To tak odnośnie pytań o różne aspekty spowiedzi.
@Rabarbar23452 жыл бұрын
Swego czasu na jednym z kazaniu usłyszałem, że - pomijając świadomość i dobrowolność - ciężką materię grzechu wyznacza dekalog - czyli grzech ciężki jest wtedy, gdy wykraczamy temu, co literalnie jest napisane. Pomyślałem jednak, że przecież w kazaniu na górze Chrystus bardzo uszczegółowił dekalog, i tam dla Niego np. cudzołóstwem jest każda myśl nieczysta, czy też karę piekła ognistego poniesie "każdy, kto powie bratu swemu: ty durniu!". Jak to więc jest - czy te "mniejsze" grzechy, które Chrystus tam wymienia, również mają ciężką materię?
Bardzo dziękuję. Czy wiadomo kiedy będzie dostępny Katechizm apologetyczny?
@TB-gy4sc2 жыл бұрын
Deo gratias
@maat289411 ай бұрын
Co jeśli ksiądz w konfesjonale myli sie w jakiejś nauce? Obawiam się właśnie tego ze da mi zlą radę, że pojawi się w mojej głowie zwątpienie czy aby na pewno kierować się jego pouczeniem. Znowu zacznę to roztrząsać. Dla przykładu podam pewną sytuację. Spytałem sie spowiednika czy pobieranie gier nielegalnie za darmo jest grzechem. Jeden powiedział ze tak. Drugi ze nie, ponieważ treści przedstawiane w grach są głupie i krzywdzą. Trzeci powiedział ze tylko jesli te kopie powielam i na tym zarabiam to czynie źle. Internet mówi ze to grzech. Kogo się słuchać? Gdzie leży prawda?
@kamil-michalak2 жыл бұрын
Szczęść Boże, zachęcił mnie Ksiądz do sprawdzenia apologetycznego katechizmu. Wszedłem na stronę Te Deum i widzę, że jest niedostępny, stąd moje pytanie. Czy wydawnictwo planuje zacząć sprzedaż książek w formie elektronicznej? Wydaje mi się, że warto rozważyć taką opcję. Z Panem Bogiem.
@ks.szymonbanka99532 жыл бұрын
@Kamil Michalak Tak, nakład się wyczerpał, ale wciąż można go bez problemu znaleźć w innych księgarniach.
@robertrudek19183 ай бұрын
👍
@bratSebastian2 жыл бұрын
Te przykłady skrupulanctwa (to nadepnięcie gałązek ułożonych na kształt krzyża) mogą się wydawać śmieszne, bo tak oczywiste, ale to jak rozumiem Ksiądz podał jako intencjonalnie przesadzone. Nie tak dalekie od tego z mojego własnego doświadczenia będzie np. skłon na widok krzyża przy drodze, który okazał się być znakiem albo słupem, a wtedy niby sobie z siebie żartując oskarża się o jakiś pogański kult. Inna, już bardziej rzeczywista i o wiele groźniejsza rzecz jaka się może wydarzyć, to nie skrupulatne oskarżanie o grzech, ale o niedoskonałość w aktach pobożności. Wracając do tego krzyża czy kapliczki przy drodze, na ich widok można ucieszyć się i zechcieć np. odmówić jakiś akt strzelisty. Wydaje się to być pobożne i może takim jest, ale dla skrupulanta to będzie jak wyrok śmierci, który od tej chwili przy każdej takiej kapliczce i krzyżu będzie wymagał pełnego i jak najbardziej oddanego odmówienia tego aktu. W przeciwnym razie jest terror dla duszy i wcale nie chodzi o oskarżenie o grzech. Tak samo i zachowanie w kościele podczas Mszy św. wszelkie znaki cielesne mają być bez zarzutu, a przyłapanie się na odpłynięciu myślami przy czytaniach z Pisma mogą powodować atak złości czy to na siebie samego czy na zauważonego bliźniego. Myślę, że o wiele łatwiej będzie ominąć skrupuły podczas Mszy tradycyjnej. Tak czy siak, zwracanie uwagi na te detale powoduje, że to te detale przesłaniają wszystko co istotne. Zewnętrze kubka staje się sposobem na życie, a wiara przepada wraz z małodusznym sercem. A wtedy człowiek rzuca wszystko w diabły i w ogóle przestaje żyć sakramentalnie. Jako ciekawostkę podam, że takie zabijające nie tylko wiarę, ale i rozum skrupuły towarzyszą osobom cierpiącym na nerwicę natręctw. Nawet jeśli ta choroba wydaje się być przeszłością, po tzw. "nawróceniu" powróci w roli hamulcowego dla rozwoju duchowego. I tu bardziej niż ksiądz przyda się psycholog czy wręcz psychiatra.
@smerfdzikus23349 ай бұрын
Co ty? Jak mijasz kapliczkę czy krzyż to musisz się przeżegnać inaczej jesteś winny grzechu wstydzenia się wiary. A no i jak ktoś zgrzeszy (np przeklnie) to koniecznie masz mu zwrócić uwagę bo jak nie to grzech zgorszenia i zaniedbania. Tak, tak. Też się z tym męczę
@MB-ct7nc2 жыл бұрын
Bóg zapłać za puczajacy materiał, a co jeśli ktoś żył długo bez spowiedzi, teraz spowiada się regularnie, ale przypominają się grzechy co do których nie ma pewności że zostały wyznane, wydaje się że były a za chwilę chyba nie, czy to też rodzaj pokus złego ducha?
@marszak95242 жыл бұрын
pewnie tak
@ks.szymonbanka99532 жыл бұрын
@M B Należy zastosować zasadę św. Ignacego podaną w filmie. Jeśli ta myśli straszy i tak przebiega jak to było opisane to jest pokusą. Jeśli przypomina mi się grzech ciężki, którego, jak myślę prawie na pewno nie wyznałem to zachowuję spokój (został przecież i tak odpuszczony jeśli był zapomniany) i przy kolejnej spowiedzi wyznaję że taki i taki mi się przypomniał i jestem przekonany że go dotąd nie wyznałem.
@edytaburda21452 жыл бұрын
Cytując klasyka: " Na razie podłóż sobie poduszeczkę pod siodło".
@sylwiorka882 жыл бұрын
Kochani.... poznaję dopiero Tradycję Kościoła.... ale jestem od urodzenia związana z Mszą nową. Co z nami będzie.... z ludźmi którzy wierzą że Kościół chce dobrze....
@annapruska81872 жыл бұрын
Skrupuły czy brak rozeznania w sprawie grzechów?
@adamankiersztajn68332 жыл бұрын
Szczęść Boże. Mam pytanie. Jaka jest różnica miedzy katolikiem, a chrześcijaninem? Jeśli nie ma, to po co takie rozróżnienie? Jeśli jest, to na czym polega ta odmienność? Czy, był już materiał dotyczący tego pytania? Jeśli tak, to poproszę o link, np. w komentarzu do mojego pytania.
@lalalala92222 жыл бұрын
Czy można się z Księdzem umówić na rozmowę duchową?
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@Lala Lala Można. Proszę napisać na adres podany w zakładce informacje, lub podany na stronie naszej Szkoły.
@sarq12 жыл бұрын
Do kiedy w konfesjonale można przerwać spowiednikowi i powiedzieć grzech ciężki, który właśnie się przypomniał?
@patryk55132 жыл бұрын
Tutaj jest wszystko wyjaśnione militia-immaculatae.org/wp-content/uploads/2022/07/22_Spowiedz_PL.pdf
@veraikon46542 жыл бұрын
Ja miałabym pytanie odnośnie skrupułów i odrzucania pokusy. Mam na myśli sytyacje ,w której osoba jest świadoma,ze może mieć problemy ze skrupulatyzmem i kierując się ta myślą odrzuca jakieś natrętne myśli, które jako takie jej się wydają w danej chwili, ale zaraz potem ma wyrzuty, że moze odrzuca te mysli, bo tak naprawdę nie chcę włożyć wysiłku w wykonanie czegoś, czy dla włąsnej wygody itd? Bo mam wrażenie,że u takiej osoby pojawiają się zaraz myśli czy ona faktycznie choruje na ten skrupulatyzm czy po prostu nie chce wkładać wysiłku w walkę o cnotę przykładowo i mogą jej się tez pojawić obawy, że nie umiejąc rozpoznać czy coś jest grzechem może potraktować realny grzech jako skrupuł. Jak na takie myśli patrzeć, kiedy rozponawanie na podstawie tego co dana myśl wzbudza jest bardzo trudne ze względu na zamieszanie jakie się toczy w duszy takiej osoby? Może inaczej mówiąc jak odróżnić pokusę skrupułów a lęk związany z trudem podejćia czegoś lub zaprzestania związany z wyrzutami sumienia
@ks.szymonbanka99532 жыл бұрын
@Wera Esi Na pewno takie myśli się pojawią i sporej części osób o sumieniu skrupulatnym. Należy zastosować zasadę św. Ignacego wspomnianą w filmie.
@m.0763 Жыл бұрын
Ja mam to samo! Opisałeś moją sytuację.. aż się trochę ździwiłam, że ktoś identycznie żyje i postrzega. Wow. To jest problem niesamowicie trapiący duszę.
@ukasz972 жыл бұрын
A co ksiądz myśli o katechiźmie ks.prof.Franciszka Spirago ?
@agnieszkastachyra35702 жыл бұрын
Czy mozna spowiadać sie co tydzień? Ostatnio mialam watpliwosci czy spowiedz u ks posoborowego jest wazna? Jestem po lekturze: "czy oni są biskupami" i mam ambiwalentne uczycia...Proszę o odpowiedź:) z gory dziekuję:)
@agnieszkaboniecka99002 жыл бұрын
Szczęść Boże. Mam pytanie odnośnie katechizmu. Na kanale "Okiem tradycjonalisty" prowadzonym przez małżeństwo praktykujące nazwijmy to, wiarę przedsoborową, polecono katechizm kard. Gasparriego. Czy zdaniem Księdza jest to dobry wybór dla katolika pragnącego poznać podstawy naszej wiary?
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
Daj Boże! Tak, to bardzo dobry wybór. Serdecznie polecam. Moderator.
@subufer75602 жыл бұрын
@@SzkolyAkwinaty "to bardzo dobór" Młodzieżowo Ojciec zagrywa! Zapisuję w swoim słowniku. 😉
@SzkolyAkwinaty2 жыл бұрын
@@subufer7560 🤣 Moderator. P. S. Przerobiłem to.
@marcinmarczuk12712 жыл бұрын
A jak sobie ze skrupułami radzić, jeżeli jest się katechumenem i nie można iść do spowiedzi?
@slawas19462 жыл бұрын
👍👍
@anna83182 жыл бұрын
👍👍👍😇👍👍👍🙏🙏🙏
@felesamabilis Жыл бұрын
Super materiał, ale trochę zbagatelizowal Ksiądz aspekt psychologiczny. Dokonał Ksiądz rozróżnienia że te wszystkie rady skutkują jeżeli mamy do czynienia ze skrupulami w rozumieniu duchowym. Natomiast z doświadczenia wieloletniego z wieloma "skrupulantami" muszę powiedzieć, że ważne jest rozróżnienie kiedy ma się do czynienia z sumieniem skrupulatnym jako, jak to Ksiądz wspaniałe podkreślił, funkcją rozumu, a kiedy mamy do czynienia z różnymi odmianami nerwicy natręctw. Nazwanie tego "rozdygotaniem" jest cokolwiek nieadekwatne. Znam wiele osób kwalifikowanych przez spowiedników jako skrupulanci, którzy nie mają praktycznie żadnego problemu z poprawnym zakwalifikowaniem czegoś jako grzechu ciężkiego, lekkiego czy pokusy, kiedy miałyby komuś wyjaśnić jego wątpliwość, natomiast same nie są w stanie pójść ze spokojem do Komunii pół godziny po spowiedzi. To nie jest wtedy problem sumienia, to jest klasyczne obsessive compulsive disorder "typu religijnego". Nie wiem, jak Księdza angielski i pewnie nie uda mi się tu wstawić linka ale trafiłam na bardzo ciekawy materiał lekarza psychiatry na ten temat i byłabym ciekawa Księdza zdania
@Mantiskox2 жыл бұрын
Dobry odcinek. Proponuję aby ksiądz zrobił serię w której omawiałby poszczególne treści z katechizmu
@justak16472 жыл бұрын
Znajdziesz na kanale Deus Vult
@civic12 Жыл бұрын
@@justak1647 Trucker Hiob też to ma
@piotrnowak86872 жыл бұрын
A tu cichaczem 34 tyś. "pykło"
@rybakrybak40202 жыл бұрын
Moje sumienie podpowiada mi żeby niektórych ludzi chlasnac batem po plecach 🥴
@piotrmaniawski9302 жыл бұрын
Są nieszkodliwe sposoby aby takie sadystyczne zapędy realizować. Wystarczy odpowiednia partnerka😉 W przypadku większych zaburzeń proponawałbym wizytę u specjalisty.
@rybakrybak40202 жыл бұрын
@@piotrmaniawski930 a ile bierzesz za godzinę?
@hiacynta5742 жыл бұрын
Niestety moje sumienie zniknęło. Odkąd pomieszałam to z emocjami i uczuciami ono zginęło.
@sarq12 жыл бұрын
Można wyobrazić sobie sytuację, w której złyduch uspokaja człowieka w jakimś drobnym grzeszku i wszystkie pojawiające się słuszne wyrzuty sumienia przedstawia duszy jako skrupuły właśnie.
@ks.szymonbanka99532 жыл бұрын
@Ezers Przy zastosowaniu reguły św. Ignacego podanej w materiale nie ma obaw o pomyłkę.
@jacek2pasje6032 жыл бұрын
Ja wyznaje grzechy Bogu, bez żadnych pośredników. Bóg jest wszędzie i wie wszystko.
@jacek2pasje603 Жыл бұрын
@@pawelkwarciak6723 widziales że ich ustanowił? Apostołów mial 12 tylko i nie brali pieniędzy za udzielanie wiernym sakramentów świętych, prawda?
@jacek2pasje603 Жыл бұрын
@@pawelkwarciak6723 tak jak ty na moje. Nic nie widziałeś prócz liter w książce. Ale zadam ci jeszcze jedno pytanie i zanim odpowiesz to porządnie sie nad tym zastanow. Czy naprawdę wierzysz w Boga???
@civic12 Жыл бұрын
@@jacek2pasje603 Przyjacielu jeśli wyznajesz grzechy przed Bogiem bez księdza i potem idziesz do komuni świętej to masz grzech ciężki i to nie podlega dyskusji. Jezus mówił komu odpuścicie będą odpuszczone komu zatrzymacie temu będą zatrzymane
@jacek2pasje603 Жыл бұрын
@@civic12 Tobie mówił Jezus o tym czy jednak przeczytałeś to co napisała reka ludzka? A ksiądz to kto, pośrednik będący na łączu z Bogiem czy taki sam lub większy grzesznik jak ja? A jaką ksiądz pokutę mi zada za moje grzechy, każe mi odmówić za kilka pacierzy? Ja je odmawiam codziennie. No a do komuni już nie uczęszczam, bo uświadomiłem sobie że nie będę jadł Jezusa ani pił jego krwi, nie jestem kanibalem ani wampirem. Modlę sie więc do Boga i Boga za nie przepraszam.
@justynateresa2 жыл бұрын
Trzeba być czujnym.
@dorotagrzywinski49802 жыл бұрын
Proszę wyjaśnić mi czy Nam , czy w kościołach powinny być świeczniki kultu żydowskiego z siedmioma ramionami.? Dziękuję. Z Panem Bogiem.
@radosaw54762 жыл бұрын
Jeżeli zgadzamy się, że judaizm doprowadził do śmierci Boga na krzyżu, a najstarszym symbolem judaizmu jest właśnie siedmioramienny świecznik (menora), to na pewno taki świecznik nie może być sprzętem liturgicznym w świątyni katolickiej. Tak uważam.
@izaak21442 жыл бұрын
Bywały takie świeczniki w kościołach już od średniowiecza, jednak nie jako świeczniki ołtarzowe, a dodatkowe ozdobne. Można poczytać i pooglądać przykłady u Nowowiejskiego jeśli dobrze pamiętam w jego "Wykładzie liturgii" (wydawnictwo mocno przedsoborowe jeśli ktoś miałby wątpliwości). Jeśli chodzi o pseudo menory, których używają np. w neokatechumenacie jako świeczniki ołtarzowe, to jest to zarówno sprzeczne z przepisami NOM jak i z tradycją liturgiczna zachodu.
@radosaw54762 жыл бұрын
@@izaak2144 No ołtarzu wielkim kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu stoją dwie olbrzymie menory. No, ale to Poznań.