Link do bezpłatnego badania "Eksport towarów - jak skutecznie wyjść za granicę?": ► irsm.pl/badania/raport-jak-wyjsc-za-granice/
@drive41463 ай бұрын
dziękujemy Panie Szymonie!
@hubert91403 ай бұрын
Czekam na podobny raport z obszaru usług. :)
@mateusz.widelski3 ай бұрын
🎉podbijam algorytm trzy cztery pięć sześć siedem 🎉🎉🎉
@maciejwisniewski57103 ай бұрын
Super film Szymon! Planowana jest może jakaś firmowa impreza na 50k subów? Oczywiście jak impreza to i live specjalny :)
@SzymonNegacz3 ай бұрын
Hmmm - ciekawa opcja ;))
@jacekkopa91433 ай бұрын
Pozdrawiam.
@maciejkazimierczyk5013 ай бұрын
szacun za decyzje o podzieleniu sie wiedzą już kolejny raz
@pawechmielewski96733 ай бұрын
Co do zasady jak coś jest dawane za darmo, darczyńca musi odprowadzić od tego VAT (jeśli nabywając lub wytwarzając VAT odliczał). Ktoś wam ogarnął jak zrobić, byście za rozdawanie wiedzy nie musieli dokładać?
@filipkacperkiewicz833 ай бұрын
🤨
@pawechmielewski96733 ай бұрын
@@filipkacperkiewicz83 po zdziwionej minie domyślam się, że powinienem rozwinąć temat. Na tyle na ile forma komunikacji pozwoli. Zasady VAT polegają na tym, że jeśli firma coś kupuje, to ma prawo odliczyć VAT, jeśli te zakupy posłużą kiedyś do sprzedania czegoś (i pobrania VAT w cenie dla klienta). W praktyce firmy odliczają VAT od każdego zakupu, nie zastanawiając się nad tym, no bo żadko się trafia by zakup firmowy nie przyczynił się do wygenerowania przychodu (choćby pośrednio, jak koszty administracji). Jednak czasem się zdarza, tak jak w tej sytuacji, że ktoś zrobił zakupy, VAT odliczył, ale potem zdecydował się na darowiznę. Np. handluję produktami spożywczymi, nabyłem towar celem odsprzedaży, więc VAT odliczyłem, ale potem zmieniłem zdanie i jedzenie przekazałem w darowiźnie. W takiej sytuacji przepisy każą do wartości darowizny doliczyć VAT i odprowadzić do skarbówki, tak jakby to była sprzedaż. A że za darowiznę nie dostanę pieniędzy no to ten VAT dla US muszę pokryć z własnej kieszeni. W przypadku IRSM i rozdawania wiedzy za darmo może być podobna sytuacja i jest ryzyko, że każde pobranie poradnika, zdaniem US, wygeneruje VAT do zapłacenia. To ryzyko można zabezpieczyć by nie trzeba było dokładać, tylko trzeba wiedzieć z jakiego przepisu skorzystać.
@patrykkosik97293 ай бұрын
@@pawechmielewski9673 Ten film też jest za darmo. Ba cały youtube jest za darmo!
@filipkacperkiewicz833 ай бұрын
@@pawechmielewski9673 Dzięki. Zdziwiłem się, bo zupełnie nie brałem pod uwagę takiej sytuacji. Myślę sobie, że daję coś za 0 zł, to doliczam również 0 zł VAT i nie ma tematu. 👍🏻
@pawechmielewski96733 ай бұрын
@@filipkacperkiewicz83 tak, ogólna zasada mówi, że VAT należy obliczyć od sumy, którą dostaje sprzedawca, łącznie z wszelkimi dotacjami czy subwencjami. Jednak przy nieodpłatnej dostawie czy świadczeniu usług jest zasada szczególna - należy obliczyć od ceny zakupu (gdy wręczamy coś co kupiliśmy) lub od kosztu wytworzenia (jeśli sami to wyprodukowaliśmy, tak jak w tym przypadku raportu z badania).