Układ z mosfetem jest fajny, godny zainteresowania. Wadą takiego układu nad 7805 jest brak zabezpieczenia zwarciowego i termicznego, o czym nie wspomniałeś. Kciuk w górę.
@bartekskrzypkowski20864 ай бұрын
Wiesz zawsze można dodać tylko z tym dużo zachodu
@piotrekpiotrkowski34232 ай бұрын
zwarciowe - bezpiecznik, termiczne - radiator XD
@TeloleLeno29 күн бұрын
Pod raandomowym filmikiem, ale ukłon dla Ciebie za kanał! Masz nutkę do przekazywania wiedzy, ba! Ty masz klucz wiolinowy do tego :) Pozdro!
@piotrkamaz14962 жыл бұрын
Lubię oglądać twoje filmy, fajnie że się dzielisz wiedzą
@cielakovsky3 жыл бұрын
Mam taką uwagę - podkówka powinna być włączona tak, żeby w razie jej awarii (przerwanie styku ślizgacz-ścieżka) napięcie wyjściowe spadło, zamiast wzrosnąć. Zatem w "prostym stabilizatorze" podkówka powinna być włączona w dolną połowę dzielnika napięcia zamiast w górną, a w "stabilizatorze na 5 elementach" warto byłoby dodać duży rezystor między suwakiem a wyjściem zasilacza. Pozdrawiam :)
@imposiblegrochowka5943 жыл бұрын
Podobają mi się twoje filmy, mega ciekawe wartościowe filmiki !
@marcinborkowicz2557 Жыл бұрын
Ten kanał to złoto!
@dominikkrauze68123 жыл бұрын
Chętnie zobaczył bym projekt zasilacza warsztatowego z regulacją nap. i prądu oraz z zabezpieczeniami. Chętnie bym sobie taki zrobił.
@__MINT_3 жыл бұрын
Zastanawiam się, czy nie zrobić takiego jako special na 8192 suby. Na razie możesz obejrzeć film o przeróbce zasilacza impulsowego na laboratoryjny
@dominikkrauze68123 жыл бұрын
@@__MINT_ Jasne zawszę mogę obejrzeć ale wole poczekać na oryginalny schemat🙂
@cooltygrysek3 жыл бұрын
@@__MINT_ Służę pomocą a nawet mogę dostarczyć odpowiedni schemat 😁 Możemy zbudować go łatwo prosto lub trudniej, analogowo lub cyfrowo lub mieszanie co to woli i do woli. Dowolne napięcie dowolna moc nawet w KW nie przesadzam.
@246rs2462 жыл бұрын
@@__MINT_ tez bym taki chciał około 20v i tak z 5a by było fajnie, z regulacja pradu i napiecia tak stabilnie jak ten układ pierwszy, chyba że uważasz że nie warto lepiej kupic gotowac z chin?
@__MINT_2 жыл бұрын
Kupować? Absolutnie, jestem przeciwnikiem gotowców. Mam film o zasilaczu regulowanym 30V 3A, oraz o klasycznym zasilaczu laboratoryjnym na trafie 50Hz, polecam obejrzeć oba :)
@drboczek3 жыл бұрын
O widzisz, w końcu coś dla mnie. Coś co rozumiem.
@NANO-SERWIS.MAREK-DASZKE2 жыл бұрын
Z tym mosfetem bardzo fajna konstrukcja . Ten tl431 jest bardzo precyzyjny.
@piotrwaalk7053 жыл бұрын
Bardzo praktyczne i bardzo proste!! Chcialbym aby też pokazać uklad z wieloma mosfetami aby zwiększyć moc. Teraz pora na uklad podbijajacy napiecie. Pozdrawiam
@marcinwitkowski29813 жыл бұрын
Stabilizatory liniowe nie są w stanie "podbić" napięcia. Chyba że masz na myśli przetwornice impulsową DC/DC Step up.
@timothy27113 жыл бұрын
@@marcinwitkowski2981 Raczej pomylił prąd z napięciem.
@dominikkrauze68123 жыл бұрын
Bardzi fajny filmik.....👌🍻
@mariusz177723 жыл бұрын
Dzięki,miło się oglądało.
@pawelwilczynski91293 жыл бұрын
Super fajny filmik 👍
@inkoguto693 жыл бұрын
ciekawa produkcja. zrób może coś o stabilizatorze prądowym z regulacją.
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
Uklad na tranzystorze PMOS jest zasilaczem prądowym.
@sylweksliwka79863 жыл бұрын
Dzięki super
@timothy27113 жыл бұрын
Jak zbudować coś przydatnego z tego o co się potykasz :) Jeżeli ktoś sam coś dla siebie projektuje to nie zwraca uwagi na to czy użyje jeden czy cztery elementy, ważne jest żeby to działało i żeby temperatura pomieszczenia zbyt szybko się nie podniosła.
@GoracyKanal3 жыл бұрын
Bardzo ciekawy projekt +1
@tomaszgo38393 жыл бұрын
Prosto i zrozumiale. Dobry odcinek.
@wegi96212 жыл бұрын
Czy taki zasilacz z MOSFETEM typu N też się da zrobić? Są gdzieś takie schematy?
@__MINT_2 жыл бұрын
Wszystko się da. Musisz tylko zaprojektować taki układ, zastąpić czymś TL431, bo z mosfetem typu N się nie sprawdzi, albo dać TL431 + transoptor
@wojekuba88472 жыл бұрын
Jeśli chcę zasilać wyższym napięciem to zenerkę na 16V/20V podłączyć między bramkę a masę? pozdrawiam i smacznego wszystkim życzę :)
@__MINT_2 жыл бұрын
Dokładnie tak
@franciszek58313 жыл бұрын
Dobre zasilanie to podstawa zabawy z elektroniką :-)
@aplas1233 жыл бұрын
Czy nie mogłeś użyć dwóch woltomierzy aby nie przełączać miernika bo to zaciemnia porównanie.?
@__MINT_3 жыл бұрын
A skąd pewność, że mam dwa? Działa tylko jeden
@jarokowalski33552 жыл бұрын
Sponsorzy ! Kto pierwszy ufunduje miernik dla tak zdolnego kolegi ?? No nie pchać się ! A może mostek RLC ?
@michalanio76193 жыл бұрын
Przepraszam Cię ale nie mogłem się powstrzymać..Masz idealny głos do podkładania w Kapitanie Bomba..Oczywiście zostawiam łapkę w górę..
@246rs246 Жыл бұрын
chce stabilizować napięcie między 10-15v do 12v mam nadzieje ze gdy napięcie będzie spadać do 11v to nie bedzie za bardzo mi przeszkadzać. dzieki układ sie przyda :)
@defaxy68703 жыл бұрын
Zajebisty film
@BartekEVH3 жыл бұрын
Fajny ten układ ma mosfet.
@marceldotawa62362 жыл бұрын
Super robota! Swoim rozwiązaniem trafiłeś w sedno moich potrzeb. Czy nie rozważałeś, żeby na allegro sprzedawać zestaw wszystkich niezbędnych podzespołów "Prosty stabilizator napięcia"? Chętnie kupiłbym cały komplet, bo jak próbuję sam składać, to się okazuje, że BC547 są cztery typy - dylemat,który wybrać? A diody i rezystory muszę kupić w zestawach po kilkadziesiąt sztuk.
@marceldotawa62362 жыл бұрын
To jak, czekać na ofertę w allegro?
@__MINT_2 жыл бұрын
Niestety nie. Nie sprzedaję na allegro, a teraz odpoczywam
@piotrwaalk7053 жыл бұрын
Czy mógłbyś stworzyć układ podnoszący napięcie o pradzie 20a o napięciu max 19v z zasilania 10v. Czy podwajając mosfet zwiekszymy 2 krotnie prąd obciazenia dla jednego mosfetu. Pozdrawiam
@__MINT_3 жыл бұрын
20A przy 19V to ponad 40A przy 10V, zbudowanie takiego układu (przetwornicy step-up) nie byłoby proste, bo cewka musiałaby mieć ogromny prąd nasycenia, a przez mosfeta i diodę także płynęłyby duże prądy.
@piotrwaalk7053 жыл бұрын
@@__MINT_ to może w ten sposob mam trafo o napieciu 12.5v (okolo 15a ciaglej pracy)potrzebuje napiecia max 17v używane 16.5v. I teraz wykonać przetwornicę step-up regulowaną. Ma być użyte jako regulowany prostownik. Więc ile wyjdzie amper na wysciu?przy napieciu 16.5v. Sa gotowe uklady ale drogie:( Jak mialby też regulowaną moc byloby super. Czy warto budowac samemu czy kupić gotowca. Wiem że z 15a po zwiekszeniu napiecia nie bedzie tyle amper i rozumiem to. Dlatego napisalem 20a po to aby miec zapas mocy,aby uklad nie uległ zniszczeniu pod ciąglym obciażeniem. Proszę o radę. Pozdrawiam
@__MINT_3 жыл бұрын
Tak, rezystory podłączasz do źródeł, mogą mieć wartość mniejszą, niż 100mOhm, np. 47mOhm
@__MINT_3 жыл бұрын
Na wyjściu będziesz miał 9.25A, zakładając, że sprawność przetwornicy wyniesie 85%. Zbudowanie takiej przetwornicy łatwe nie będzie
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
Uklad pierwszy jest spoko ale pytanie jest jaki ma PSRR oraz odpowiedź impulsową. Wiec nie jest powiedziane, że zasilacz na pmosie jest lepszy od 78xx. Drugi uklad zasilacza to jest coś co z zalozenia bedzie mialo wg mnie slaby psrr malo tego bedzie pływać termicznie bo Ube komparatora zmienia się 2.1mV/stopień. No i oba elekenty wykonawcze to tranzystory :-) nie żebym się czepiał. Zrób kolejny odcinek o badaniu dynamicznym tych ukladow. Dla amatora wazne jest zeby mial duze tlumienie 50/100hz ale to czasami nie wystarcza gdy poprzedza to zasilacz stabilizowany. Pozdroo :-)
@__MINT_3 жыл бұрын
Tego nie sprawdzałem, bo nie zasilam swoich układów z trafa, oraz nie pobierają one prądu skokowo. Mogę podpiąć stabilizator pod niestabilne zasilanie i zobaczyć na oscyloskopie, co dzieje się na wyjściu. Drugi stabilizator można w pewnym stopniu skompensować termicznie, podłączając masę do podkówki poprzez diodę
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
@@__MINT_ Bys musial zasilić stabilizator przez np wtornik ktory bys modulowal np szumem i zbadal jego pasmo na start. Potem generatorem podlaczal dynamicznie obciazenie i oscylem ogladal wyjscie. Porownal 78xx i swoje uklady :-) byloby to ciekawe takie porzadne badanie staba na yt. Ja uzywam niskonapieciowych adp125 one maja psrr zadeklarowany do 10MHz :-D Przy kompensacji napiecia Ube musisz zwiekszyc potencjal emitera bo jedna dioda zabije prace tranzystora. Jak juz kompensować to 3 diodami by bete h21 też od temperatury uniezaleznic. Potem sie okazuje ze tl431 jest lepszy :-)
@__MINT_3 жыл бұрын
Ja natomiast niczego tak nie zasilam :) Używam zasilaczy impulsowych, przetwornic DC-DC lub po prostu akumulatora. Daje to dużo stabilniejsze napięcie
@__MINT_3 жыл бұрын
Zasilacz taki jak piszesz będzie miał bardzo stabilne napięcie wyjściowe, ale mierną sprawność i małą moc w stosunku do rozmiaru. Najlepsze zasilanie jest wiadomo, z akumulatora, bo duża wydajność, stabilność, i zero zakłóceń, ale stabilizator na mosfecie z szybką odpowiedzią impulsową będzie mógł z akumulatorem konkurować.
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
@Paweł K Tego nikt na razie nie wie, z racji 100nF w tl431 spodziewam sie, ze pasmo bedzie bardzo marne kilka kilkanascie Hz nie wiecej jak 1khz a wiec odp impulsowa bedzie wynikała z pasma, im wieksze pasmo tym szybsza odpowiedź na skok.
@tomekkrzystanek95913 жыл бұрын
Rezystor 10k na wyjściu jest konieczny jeżeli podłączę jakieś obciążenie do stabilizatora?
@__MINT_3 жыл бұрын
Nie, wtedy można go nie dawać
@tomekkrzystanek95913 жыл бұрын
@@__MINT_ To mam jeszcze jedno pytanie. Możliwe, że zdarzy mi się obciążyć stabilizator indukcją. Myślę, że warto by dołożyć gasik do mosfeta. Jaką diodę zastosować?
@__MINT_3 жыл бұрын
Daj UF4007
@darnokgr Жыл бұрын
Jaka jest tutaj rola tej diody zenera?
@__MINT_ Жыл бұрын
Przecież było na filmie, 9:59
@darnokgr Жыл бұрын
@@__MINT_ Chodziło mi o to, czy przy takiej konfiguracji na bramce tego BC547 nie będzie zawsze (zakładając te minimalne 5V zasilania) 3,6V? Skoro ta zenerka zawsze powinna mieć właśnie 3,6V spadku to przy zmianie napięcia zasilania na tej bazie i tak będzie 3,6V? Ewidentnie nie rozumiem tego fragmentu, mogę prosić o wyjaśnienie?
@__MINT_ Жыл бұрын
TL431 może podać na wyjście napięcie w zakresie Vcc - 2.5V Żeby zamknąć BC547, na bazę trzeba podać napięcie poniżej 0.6V, jak najbliższe zeru. Zenerka dodaje spadku do napięcia wyjściowego z TL431, dzięki czemu na bazę BC547 możliwe jest podanie 0V
@__MINT_ Жыл бұрын
A przy 5V teoretyczny zakres napięć podawanych na bazę BC547 to 1.4V - 0V (rzecz jasna napięcie nigdy nie przekroczy napięcia przewodzenia złącza B-E)
@darnokgr Жыл бұрын
@@__MINT_ Dziękuję! O to mi chodziło :)
@ukaszg29093 жыл бұрын
No fajne nie wiem kiedy ale wykorzystam
@inkwizytor9931 Жыл бұрын
jak tego irf podłączyć tam trzy nogi zajęte to dalej to z obudowy idzie czy jak?
@uziprezentuje50599 ай бұрын
witam zrobiłem ten stabilizator ale nie działa. Po podłączeniu napięcie zaczyna rosnąć i osiąga max po kilku sekundach. Kręcenie potencjometrem nic nie daje. Może jakaś podpowiedź gdzie może być błąd. Z góry dzięki. Zastosowałem BC547B oraz TL431C - czy to jest błąd?
@__MINT_9 ай бұрын
Może problemem jest zenerka, za niski spadek napięcia na niej?
@uziprezentuje50599 ай бұрын
spadek 2,2 v jak zwiększyć ten spadek ?
@uziprezentuje50599 ай бұрын
proszę o pomoc.
@__MINT_9 ай бұрын
Daj inną zenerkę, np. 5V1, albo dwie szeregowo
@uziprezentuje50599 ай бұрын
dzięki za podpowiedź dałem dwie bo innej nie mam napięcie max spadło do 1,18 v a po pokręceniu potencjometrem spadło do 0,29V, Nie chcę ci zawracać czterech liter ale jak możesz to podpowiedz!!! moja dioda to BZX85C3V6
@jarokowalski33552 жыл бұрын
Jakie elementy mam zastosować, o jakiej wartości by mieć stabilizowane 40 Voltów ?
@Kosmakozyra2 жыл бұрын
Totalnie inny schemat ...
@jarokowalski3355 Жыл бұрын
@@Kosmakozyra Podeślesz coś ? Proszę.
@Kosmakozyra Жыл бұрын
@@jarokowalski3355 ale chcesz żeby była regulacja ? Co tym chcesz zasilić ?
@jarokowalski335510 ай бұрын
Chciałbym żeby była regulacja , może być mała w okolicach 40 V, ale nie musi być.@@Kosmakozyra
@cybuchart73643 жыл бұрын
o tego mi brakowalo, wszedzie te ustrojstwo jest a jak sie patrzy na uklady to ciezko polapac sie w tym a czy cos takiego nie ma nazwy dimmer?
@__MINT_3 жыл бұрын
Dimmer to ściemniacz, a nie stabilizator
@cybuchart73643 жыл бұрын
@@__MINT_ ok dzieki ale palnalem głupstwo ale już czaje dzięki xD
@marekwafel86513 жыл бұрын
👍
@arkadiuszkrakowiak62063 жыл бұрын
Chętnie byśmy zobaczyli jakieś źródło prądowe 😃
@__MINT_3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/aJ7SYaV9oK2HrtE
@wojtekpydys5197 Жыл бұрын
Jaka sztuczkę użyłeś że żarówka samochodowa świeci takim światłem przy 5V ?
@__MINT_ Жыл бұрын
Żadną. Po prostu tak świeci. Na filmie światło wydaje się jaśniejsze
@mlikogito19543 жыл бұрын
Dlaczego nie pokazałeś w tej prezentacji, dla porównania, układu LM317. ?
@__MINT_3 жыл бұрын
Nie zdążyłbym, wolałem skupić się na zwykłych stabilizatorach
@mlikogito19543 жыл бұрын
@@__MINT_ Dobrze, tyle tylko, że LM317 jest regulowany i byłoby to tematycznie adekwatne.
@__MINT_3 жыл бұрын
Mam odcinek o LM317, zauważ, że nawet bez poruszania tematu tego stabilizatora film trwa aż 21 minut
@drboczek3 жыл бұрын
A słuchaj, patrzyłeś jak to wyglada na oscyloskopie? Nie ma przy załączaniu jakichś szpilek?
@__MINT_3 жыл бұрын
Nie mam oscyloskopu, który mógłby zejść z podstawą czasu tak, żeby zobaczyć, co dzieje się przy załączaniu
@jarokowalski33552 жыл бұрын
@@__MINT_ Słyszeliście sponsorzy ? Do dzieła! Taki talent nie może nie mieć oscyloskopu z prawdziwego zdarzenia. Kto będzie pierwszy ? I nie piszę o tym prześmiewczo.
@janekk19242 жыл бұрын
Super ten stabilizator jest, ale niestety u mnie nie działa tak jak bym chciał :c Docelowo chce go zasilić napięciem 24v z zasilacza stabilizowanego 2,5A. Na wyjściu chce mieć stabilne 12,7V, obciążenie to 3 przekaźniki i jeden elektrozawór, razem daje to około 800mA. Niestety zasilając układ testowo z 16v, po obciążeniu napięcie ze stabilizowanego 12,7 wzrasta do 13,2v a zasilając z 13v spada to napięcie do 12,5v 🤨. Co to może być?? Pomóż mi bo już tracę nerwy do tego xD
@__MINT_2 жыл бұрын
Nie testowałem tego układu z takimi napięciami, możliwe że trzeba by trochę zmienić wartości niektórych elementów. Oscyloskop/miernik w dłoń i kombinuj
@janekk19242 жыл бұрын
@@__MINT_ Ok pokombinuje jeszcze coś z tym. Ja ogólnie zastosowałem kondensator elektrolityczny 10uF do tl431 i potencjometr 100k bo innego nie miałem, a mosfet to IRF9530N 14A i tego rezystora 4,7k między bazę a masę nie dałem bo jeszcze bardziej napięcie się podnosiło a zenerke wstawiłem 3,3v bo 3,6v nie mam, aha jeszcze zamiast rezystora obciążającego dren dałem 2k bo przy 10k nie było w ogóle stabilizacji. Ale jak to możliwe że napięcie pod obciążeniem wzrasta!? Coś jest nie tak, u ciebie ładnie się utrzymywało na stałym poziomie i na początku zrobiłem taki sam układ poza zenerką i potencjometrem i była tragedia. Już nie wiem co z tym zrobić a potrzebne stabilne napięcie 😅. Dziwne bo jak testowałem tez stabilizator lm317 pod tym samym obciążeniem to z napięcia wyjściowego 11,1v napięcie wzrastało do 11,56v. Czy to jest normalne i tak powinno być czy ja coś źle robię bo już zgłupiałem?
@__MINT_2 жыл бұрын
10uF?! To nie dziw się, że napięcie niestabilne. Daj elementy o wartościach zbliżonych do tych z filmu. Wtedy masz gwarancję, że zadziała. A napięcie może wzrastać pod obciążeniem, wszystko zależy od parametrów sprzężenia zwrotnego
@janekk19242 жыл бұрын
@@__MINT_ Tak dałem 10uF, a wcześniej było 1pF, bo akurat innych nie mam z niską pojemnością, ale na tym mniejszym w ogóle nie działało a na 10uF w miarę stabilnie było szczególnie przy 24v. Poszukam na jakiejś płytce do wylutu takiego kondensatora jak u ciebie, może wtedy zadziała. Tylko zenerke zostawię 3,3v chyba że lepsza będzie na 3,9v bo taką posiadam. Ogólnie zauważyłem jeszcze że gdy ustawie napięcie od 5 - 9V to jest stabilne przy obciążeniu, a powyżej tego już nie. A da się coś zrobić z tym wzrostem napięcia przy obciążeniu 😅? Bo przekaźniki steruje dwoma termistorami NTC, więc nawet niewielka zmiana napięcia powoduje zbyt wczesne lub opóźnione załączenie przekaźników w tej samej temperaturze i dlatego napięcie musi ( stać w miejscu stabilnie). Dzięki za odpowiedź. :) Pozdrawiam
@jarokowalski33553 жыл бұрын
Wspaniały stabilizator ten na MOS ie. Jakie max napięcie można przyłożyć na wejście ? I czy da się zrobić identyczną stabilizację na minusie ? Żeby tak jeszcze zasilacz symetryczny. Marzenie.
@__MINT_3 жыл бұрын
Bez zenerki na bramce maksymalne napięcie wejściowe to 20V, z zenerką 36V. Żeby zrobić stabilizator napięcia ujemnego, trzeba użyć wzmacniacza operacyjnego, np. LM358. Jeden wzmacniacz pracuje jako stabilizator napięcia, a drugi steruje mosfetem typu N.
@jarokowalski33552 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź.
@jarokowalski33552 жыл бұрын
Ok, ale ja potrzebuję 40V .
@jarokowalski33552 жыл бұрын
Stary. Dałbyś radę z tym stabilizatorem na 40 Volt ?
@jarokowalski33552 жыл бұрын
Jakie elementy mam zastosować, o jakiej wartości by mieć stabilizowane 40 Voltów ?
@DruciarskiVanLive-rf9gxАй бұрын
Ja potrzebuję stabilizator do ładowarki pobierającej 25 A. Napięcie w aucie wacha się od 13-14V
@romekgrzel.10722 жыл бұрын
Czy tranzystor BUZ11 nadaję się do tego zasilacza na mosfecie ?. Ten tranzystor BUZ11 to jest N a ten na filmie to P (mam tylko ten BUZ11 i chyba się nie nadaje).
@__MINT_2 жыл бұрын
Nie, mosfet musi być typu P
@jarokowalski33552 жыл бұрын
Ludzie ! Czy wy już tak macie te mózgi wyprane, że samodzielnie nie potraficie myśleć ?
@grzeniu99723 жыл бұрын
Siema. W pierwszym przykładzie jeśli do rezystora 1K doda sie równolegle diodę zenera ~ 12v można będzie zwiększyć dopuszczalne napięcie wejściowe?
@__MINT_3 жыл бұрын
Tak, miałem o tym powiedzieć, ale zapomniałem
@__MINT_3 жыл бұрын
Na mosfecie typu N da się zrobić stabilizator napięcia ujemnego, stabilizator dodatniego miałby kilka V spadku D-S. Mosfeta typu N podłączasz tak, jak tranzystor w układzie WK. Żeby uzyskać 4V na wyjściu, wystarczy zamienić górny rezystor przy podkówce na 2.2k
@_paw3l_pl1433 жыл бұрын
Jezeli chce zrobic zasilacz i zrobic 2 wyjscia, jedno na 5 a drugie na 8V to lepiej uzyc jakiegos przełącznika zeby albo jedno wejscie działało albo drugie czy nie trzeba?
@_paw3l_pl1433 жыл бұрын
@@__MINT_ okej
@_paw3l_pl1433 жыл бұрын
@@__MINT_ i jeszcze jedno, jakie najlepsze kondy do filtrowania napiecia wyprostowanego, chodzi o pojemnosc (napiecie 12v)
@__MINT_3 жыл бұрын
Jedno wyjście zasil stabilizatorem 5V, a drugie 8V. Nie ma konkretnej pojemności filtrującej, im większe obciążenie, tym większa pojemność
@saikomiki3 жыл бұрын
Stabilizator LDO (Low-dropout) i po sprawie. Ldo dostępne od 15 lat, kosztują grosze, do tego mają zabezpieczenia termiczne i zwarciowe. Po co wynajdywać koło na nowo?
@__MINT_3 жыл бұрын
Mówi się, że żeby się czegoś nauczyć, zrozumieć od podstaw, trzeba "wynaleźć koło na nowo"
@systemix13 жыл бұрын
Czy stabilizator zrobiony w oparciu o mosfeta i TL nadaje się do urządzeń audio? Obserwowałeś może wartości amplitud 50, 100, 150 Hz na wyjściu z tego stabilizatora jeżeli zasilić go klasycznym trafo z mostkiem prostowniczym? I ostatnie pytanie jak zmienia się impedancja wewnętrzna stabilizatora w zależności od poziomu stabilizowanego napięcia na wyjściu w zakresie jego działania? Chciałbym stabilizator zastosować do zasilenia przedwzmacniacza audio zamiast stabilizatora scalonego LM 18V?
@__MINT_3 жыл бұрын
Nie sprawdzałem tego, możesz zbudować ten stabilizator, podpiąć go pod mostek, najlepiej ze słabym wygładzaniem, i zobaczyć, czy na wyjściu są jakieś wahania. Jeśli chodzi o impedancję, to zmienia się ona tak, żeby napięcie wyjściowe było cały czas takie samo, można ją wyliczyć z prawa Ohma.
@systemix13 жыл бұрын
@@__MINT_ zbuduję i sprawdzę, nie wiem czy dobrze kalkuluje ale impedancja powinna być najmniejsza wtedy kiedy napięcie wejściowe będzie niewiele wyższe od wyjściowego. Dzięki za film.
@emilK862 жыл бұрын
Cześć, czy można powiedzieć, że ten układ działa na zasadzie sterowania szerokością impulsu za pomocą npna sterującego bramką tego mosfeta?
@__MINT_2 жыл бұрын
Tam nie ma impulsów, układ działa liniowo
@emilK862 жыл бұрын
@@__MINT_ OK.A zakres regulacji zależy od VGS?
@jestemrobotem69303 жыл бұрын
Witam, mam takie pytanie czysta ciekawość, ile masz lat? (jeśli nie jest to tajemnicą)
@__MINT_3 жыл бұрын
Mam 17
@jestemrobotem69303 жыл бұрын
Chodzisz do jakiejś szkoly o profilu elektronicznym, i wiążesz z tym przyszlosc, czy to twoje hobby?
@__MINT_3 жыл бұрын
Chodzę do zwykłego liceum, jestem samoukiem, wiążę swoją przyszłość z elektroniką
@macosm78183 жыл бұрын
@@__MINT_ Spokojnie sobie poradzisz na politechnice i po liceum.
@jarokowalski33552 жыл бұрын
To samo mówię. Co za zdolny człowiek. Żeby tylko takich ludzi Polska miała to niech się schowają inne narody.
@andrzejturski89903 жыл бұрын
Czy na schemacie nie wkradl sie błąd chodzi o mossfet?.
@__MINT_3 жыл бұрын
Nie. To prawidłowy symbol mosfeta typu P
@andrzejturski89903 жыл бұрын
@@__MINT_ Ale symbol irf 9540N ? jest strzalka odwrotnie? chyba ze zle odczytalem?.
@__MINT_3 жыл бұрын
Tranzystor NPN - strzałka wychodząca Tranzystor PNP - strzałka wchodząca Mosfet typu N - strzałka wchodząca Mosfet typu P - strzałka wychodząca To chyba jest jasne
@andrzejturski89903 жыл бұрын
@@__MINT_ Mosfet typu irf 9540N ma strzalke na zewnatrz a na schemacie jest strzalka do wewnatrz.Pytam bo wykonalem z mosfetem P50n1 i reguluje mi tylko do 1,8V. Jak kupie irf 9540n zobacze czy sie zmienia prametry.
@__MINT_3 жыл бұрын
Na schemacie jest strzałka na zewnątrz XD
@piotrlaskowski3124 Жыл бұрын
hej sluchaj, zrobiłem ten układ i mam problem, ponieważ na wyjściu mam oscylacje, sprawdzilem kondensator na tl431 i jest dobry, próbowałem też zmieniać wartości rezystorów w sprzężeniu zwrotnym, lecz dalej to nic nie pomaga, jakies pomysły?
@__MINT_ Жыл бұрын
A tranzystor i mosfeta dałeś tego samego, co ja? Oscylacje są zawsze, czy tylko przy danym obciążeniu?
@interbudelblag3 жыл бұрын
Czy jest ograniczenie (co ogranicza) możliwości prądowe takiego stabilizatora? Jeżeli chciałbym zrobić stabilizator 15 amp to czy byłoby to problemem przy napięciu 16.8 v?
@__MINT_3 жыл бұрын
Moc stabilizatora ogranicza maksymalny prąd drenu użytego mosfeta oraz maksymalna ilość ciepła, jaką może on wydzielić. Żeby zbudować stabilizator 15A, wystarczy że dasz dwa mosfety IRF9540 równolegle, zadziała to nawet przy 15.8V na wejściu, jeśli chodzi o minimalne napięcie wyjściowe przy prądzie 15A, będzie to 7.5V, wtedy na mosfetach wydzieli się 140W
@interbudelblag3 жыл бұрын
@@__MINT_ bardziej chodzi o obniżenie napięcia przykładowo z 18v do 16.8 v do ładowania lipo przez bms.
@__MINT_3 жыл бұрын
To dla mojego stabilizatora żaden problem
@incxxxx2 жыл бұрын
Czy potrafiłbyś wytłumaczyć tutaj pewien fakt? Mianowicie manipulując potencjometrem możemy zmieniać napięcie wyjściowe np od 2.5V do 10.6V (Uz=12V), gdy tymczasem potencjał na bramce mosfeta przy obciązeniu 10k nie zmienia się, a przy obciążeniu 10 Ohm zmienia się zaledwie o 0.4V (z 8.23V do 7.82V). Dziwi mnie to, bo ostatecznie o "przepustowości" danego mosfeta decyduje potencjał jego bramki.
@__MINT_2 жыл бұрын
To wynika z charakterystyki prądowo - napięciowej mosfeta, która jest bardzo stroma. Niewielka zmiana potencjału bramki powoduje dużą zmianę rezystancji D-S, a co za tym idzie, prądu. W przypadku rezystora 10k prądy przy 2.5V oraz 10.6V prawie się nie różnią (wartością, procentowo już tak), dlatego niezauważalnie mała zmiana napięcia na bramce wystarczy, żeby w dużym stopniu zmienić napięcie na rezystorze. W przypadku rezystora 10 ohm różnica prądu jest już większa, dlatego trzeba bardziej zmienić napięcie na bramce, aby zmieniło się ono na rezystorze.
@kamilkamilu6663 жыл бұрын
Bardzo interesujący jest ten stabilizator na tl431 . Jest możliwość przerobienia go na napięcie wejściowe do 29v(instalacja w samochodzie 24v)
@__MINT_3 жыл бұрын
Wystarczy, że zabezpieczysz bramkę mosfeta zenerką, np. 16V
@kamilkamilu6663 жыл бұрын
@@__MINT_ Ok dzięki bo mam już na ukończeniu zdalne sterowanie wciągarki w ciągniku lkt ,tylko zastosowałem lm7805 do zasilenia hc12 , arduino i 4 przekaźników I gdy włączę jeden przekaźnik to ok ale jak włączę dwa to już l7805 nie wyrabia . Jak twój stabilizator nie da rady to wtedy czeka mnie zastąpienie przekaźników tranzystorami bo te cewki w przekaźnikach prądożerne :D
@__MINT_2 жыл бұрын
Zawsze można dać rezystor o większym oporze, np. 1k
@bundzorex607011 ай бұрын
@@__MINT_ a jak wpiąć tą diode bo nie wiem czy dać katodę na bramkę a anodę do masy czy jakoś inaczej?
@__MINT_11 ай бұрын
Dioda ma być pomiędzy bramką a źródłem. Anoda do bramki
@_paw3l_pl1433 жыл бұрын
Siema, nie chciał bys z takich bardziej skomplikowanych układów zrobić kalkulator? Ktory tylko by dodawał i odejmował, chciałbym żebyś wytłumaczył etapy projektowania, zasady dzialania i końcowe dzialanie
@__MINT_3 жыл бұрын
Myślałem nad takim układem, ale na razie nie mam wystarczającej ilości bramek logicznych i płytek stykowych, żeby to zbudować
@_paw3l_pl1433 жыл бұрын
@@__MINT_ byłby to bardzo skomplikowany uklad?
@__MINT_3 жыл бұрын
Myślę że tak, to jak kawałek komputera 8-bit
@_paw3l_pl1433 жыл бұрын
@@__MINT_ poratowałbys od jakich projektów zacząć żeby osiągnąć wiedze do zaprojektowania kalkulatora?
@__MINT_3 жыл бұрын
Polecam Ci filmy z kanału Bena Eatera. Generalnie jest to dosyć ciekawy temat, od budowy takiego kalkulatora można zacząć budowę komputera 8-bit. Na bardzo niskim poziomie (poniżej kodu maszynowego) komputer może jedynie dodawać dwie liczby składające się z zer i jedynek, wykorzystuje się do tego odpowiednio połączone sumatory, każdy taki sumator składa się z bramek logicznych, a każdą bramkę można zbudować na tranzystorach. Budowa kalkulatora ogranicza się do zbudowania dwóch sumatorów kilku-bitowych, można dodać jakiś przetwornik dziesiętno - binarny na wejście, i binarno - dziesiętny na wyjście, żeby wszystko się łatwo wklepywało i odczytywało. Przyda się także pamięć, aby zapamiętać to, co się wklepało oraz to, co wyszło jako wynik. Żeby wykonywać działania inne niż dodawanie, trzeba wykombinować, jak je zastąpić samym dodawaniem. Odejmowanie to dodawanie liczby ujemnej do dodatniej, mnożenie to dodawanie mnożonej liczby do wyniku poprzedniego dodawania, gdzie ilość powtórzeń jest określana przez mnożnik, natomiast dzielenie to odejmowanie dzielnika od liczby dzielonej dotąd, aż wyniesie ona zero, wynikiem jest ilość odjęć potrzebnych do uzyskania zera. Właśnie dlatego jest duży problem z dzieleniem przez zero. Liczbą odejmowaną od tej dzielonej jest zero, więc dzielona nigdy nie zmaleje do zera, i ilość powtórzeń pętli będzie nieskończona. Potęgowanie to przemnażanie danej liczby przez wynik poprzedniego przemnażania, gdzie ilość powtórzeń jest określana przez wykładnik, a pierwiastkowanie to podnoszenie danej liczby do potęgi równej odwrotności stopnia pierwiastka. W ten sposób można wykonywać podstawowe działania jedynie za pomocą dwóch sumatorów składających się z tranzystorów, czy to nie ciekawe?
@boryskafarov34513 жыл бұрын
Nie lepiej na zenerce? Pozdro.
@__MINT_3 жыл бұрын
A wyciśniesz 5A z zenerki?
@boryskafarov34513 жыл бұрын
Zenerka na bramce...
@__MINT_3 жыл бұрын
Charakterystyka napięciowo-prądowa zenerki, oraz zależność pomiędzy Ug-s a Rd-s są zbyt liniowe, aby utrzymać stałem napięcie wyjściowe z zenerką na bramce
@jarokowalski33552 жыл бұрын
O! Następny mundral.
@marcin71183 жыл бұрын
Fabryczny ma gigantyczną zaletę względem DYI. Jest nim rozmiar, który w większości przypadków może być decydującym czynnikiem
@timothy27113 жыл бұрын
Fabryczny ma jedną gigantyczną wadę - temperatura.
@Nysrukus3 жыл бұрын
Fabryczny ma gigantyczną wadę względem DYI. Brak satysfakcji ze zbudowania.
@atamazykrawczynski3 жыл бұрын
Ciekawe ile kosztują elementy do tego układu.
@__MINT_3 жыл бұрын
Kilka zł
@atamazykrawczynski3 жыл бұрын
@@__MINT_ Możliwe że nadałoby się to do zasilania diod, tam potrzeba stabilnego źródła.
@interbudelblag3 жыл бұрын
Dużym problemem ze stabilizatorami napięcia jest ograniczona wydajność prądowa. Jak musiałem znaleźć pow. 2Amp. to już należało zastosować przetwornicę
@__MINT_3 жыл бұрын
Mój stabilizator może dać 10A :)
@__MINT_3 жыл бұрын
Z TL431 w sprzężeniu nie zejdę poniżej 2.5V, trzebaby dać wzmacniacz operacyjny, a wtedy układ przestaje być prosty. YT nie działa tak, że jak wrzuci się jakiś przełomowy film, to od razu ma się dziesiątki razy więcej wyświetleń. Wszystko wymaga czasu
@romekgrzel.10722 жыл бұрын
Zamiast tej diody zenera 3,6v można użyć diody 5v (taką akurat mam).
@__MINT_2 жыл бұрын
Nie testowałem z zenerką 5V, ale powinno działać
@marcinkubik5378 Жыл бұрын
Nie chcesz tego sprzedać jak 10 amper ma to do prądnicy bym mi sie by przydało bo mam spadki napięćia przy grzałce
@glupaweczka3 жыл бұрын
Te układy mają jedną wadę bo brakuje w nich regulacji prądu i w wielu zastosowaniach je dyskwalifikuje
@grzeniu99723 жыл бұрын
Ale tez w wielu nie jest potrzebna. Rzekłbym w większości przypadków
@glupaweczka3 жыл бұрын
@@grzeniu9972 Tak samo w większosci przypadków nie potrzebne jest stabilizowane napięcie co do 2 zer po przecinku
@grzeniu99723 жыл бұрын
@@glupaweczka Nie przeczę
@tomekkrzystanek95913 жыл бұрын
I pojawił się jeszcze jeden problem. U ciebie na schemacie jest symbol mosfeta typu N, w kicadzie ten sam mosfet ma symbol z kanałem N. Natomiast jak szukam go w internecie to producenci podają, że ma kanał P.
@__MINT_3 жыл бұрын
To symbol mosfeta typu P. Mosfety oznacza się inaczej, niż zwykłe tranzystory, i podczas gdy w przypadku tranzystorów strzałka wychodzącą oznacza NPN, przy mosfetach taka strzałka oznacza typ P
@tomekkrzystanek95913 жыл бұрын
@@__MINT_ Faktycznie, ja cały czas myślałem o bipolarach w których jest na odwrót
@gordongecko94053 жыл бұрын
Dydaktycznie - filmik nawet deko interesujący. Niemniej mam szereg poważnych uwag: 0. STABILIZACJA TO NIE OBNIŻANIE NAPIĘCIA!!! A tak to właśnie definiujesz. Także najpierw wytłumacz widzom czym jest stabilizacja, np. napięcia lub prądu, i po co się ją stosuje. 1. tak naprawdę to prezentujesz nie układy regulacji a układy stabilizacji napięcia. 2. współcześnie nikt normalny nie będzie budował samodzielnie stabilizatora napięcia, to się zupełnie nie opłaca. Gotowy stabilizator wyjdzie taniej, będzie miał znacznie lepsze parametry, extra feautery (zabezpieczenia termiczne i przeciwzwarciowe), a i mniej miejsca zajmie. Także nie wprowadzaj młodych w błąd. Sam Darlington pewnie kosztuje tyle co ten stabilizator. A gdzie reszta? a gdzie montaż? 3. co do spadków napięć (nie 1,5V a 2V dla rodziny 78xx/79xx) to mamy dziś rozwiązania typu LDO - Low Drop Out, które to pozbawione są tej wady. 4. dla dużych prądów nie stosuje się rozwiązań liniowych, albo w ogóle nie stosuje się stabilizacji, np. końcówki mocy audio. 5. poza tym twój drugi układ ma dość fatalne parametry co sam prezentujesz: ani nie stabilizuje napięcia względem prądu obciążenia, ani względem napięcia wejściowego, co w rezultacie praktycznie go dyskwalifikuje. Dodatkowo nie badano wcale parametrów dynamicznych tego układu. Z doświadczenia powiem iż w realnych zastosowaniach może on powodować więcej szkody niż pożytku. 6. zabrakło dobrze znanego i popularnego w latach '80 układu stabilizacji na diodzie Zenera i tranzystorze 7. na początku filmu zademonstrowałeś bardzo fajny regulowany stabilizator napięcia LM317 by potem w ogóle o nim słowa nie wspomnieć - spory faux pas 8. gdybyś skupił się na zaprezentowaniu sensu stosowania gotowych stabilizatorów napięcia zamiast budowy własnych wyszedł by sensowny materiał dydaktyczny, a tak ...wyszła kicha. 9. naucz się sensownie i popranie stosować gotowe stabilizatory napięcia (bo to też wymaga pewnej specyficznej wiedzy) i nakręć o tym materiał. Będzie to o wiele pożyteczniejsze dla społeczności która obserwuje kanał. 10. TL431 to nie tranzystor. Nakręć wcześniej materiał o skoro się na niego powołujesz. To bardzo ciekawy i wartościowy układ. 11. ważnie: praca na stabilizatorze, z zerowym spadkiem napięcia i mówienie o stabilizacji to.... sorry wybacz: czyste partactwo! Extra: - mierząc jakąś wielkość nie zasłaniaj miernika - demonstruj nieuszkodzone, niezniszczone elementy (78L05), chyba że ma to uzasadniony cel - pisz poprawnie, MOSFET a nie Mosfet - MOSFET to też tranzystor - Darlington to nie tranzystor, i nie jeden, a dwa tranzystory w specyficznym połączeniu - także należy liczyć go jako dwa tranzystory, choć jeden element o ile jest w jednej obudowie, bo wcale tak być nie musi. - podczas badania obciążenia układu podawaj albo wartość rezystancji rezystorów, albo lepiej prąd obciążenia - masz drugi miernik, z zakresem 10A, wiec prezentuj na nim prąd obciążenia, albo napięcie wejściowe vs napięcie wyjściowe Jeśli zastosujesz się do sugerowanych, nie tylko przeze mnie uwag, oglądalność kanału nie będzie spadać, a może nawet wzrośnie.
@__MINT_3 жыл бұрын
Ale żeś się rozpisał... Ale nie we wszystkim masz rację: 0. Z nazwy można wywnioskować, że chodzi o utrzymywanie napięcia na stałym, ustawionym poziomie. 1. Skoro pokazywane układy są w stanie regulować napięcie, to znaczy, że można nazwać je regulatorami 2. Ten, kto rozumuje w ten sposób, niczego się nie nauczy. Patrzy się na walory edukacyjne, a nie na koszty, wiedzy nie kupisz!!! 3. Tak, ale stabilizatory LDO są droższe, niż zwykłe stabilizatory, i nie są regulowane 4. Jak chcesz zbudować zasilacz laboratoryjny dużej mocy, potrzebna jest regulacja liniowa, przetwornica odpada 5. Drugi układ jest bardzo prosty, a mimo wszystko jako tako działa. Jak się boisz, to go nie buduj, jak mi coś spali, to u mnie, a nie u Ciebie 6. Nie muszę pokazywać na filmie tego, co akurat byś chciał zobaczyć. Nie można dogodzić każdemu 7. To, że pokazuję coś na filmie, nie znaczy, że o tej rzeczy powiem. Równie dobrze możesz się czepnąć, że nie opowiedziałem o swoim biurku 8. Dla ciebie wyszła kicha, a dla wielu początkujących widzów film był wartościowy. Miał na celu rozwijać inwencję twórczą, a nie pokazywać, jak używać gotowców 9. Ty chyba nie wiesz, kolego, że w większości swoich układów stosuje stabilizatory, i dobrze wiem, jak się ich używa. Na kanale jest film poświęcony fabrycznym stabilizatorom. 10. A czy ja powiedziałem, że to tranzystor? Zanim napiszesz "nagraj materiał", to sprawdź, czy na kanale przypadkiem go nie ma XD 11. Może i masz rację, ale jako jedynemu z kilkunastu tysięcy osób to ci nie pasowało Najpierw skupiam się na podłączeniu sond miernika, a nie na tym, czy ekran jest widoczny, a dopiero potem go odsłaniam Chyba sobie jaja robisz, twierdząc, że LM78L05 był uszkodzony. Gdzie ty tam widzisz uszkodzenie? "Mosfet" to spolszczenie i nazwa potoczna, której mogę używać, i używam Nie powiedziałem, że mosfet to nie jest tranzystor Drugi miernik mierzy tylko zakres AC, jest uszkodzony, i nie mierzy ani prądu stałego, ani natężenia Ja rozumiem konstruktywną krytykę, ale tym razem przesadziłeś
@__MINT_3 жыл бұрын
A, i jeszcze jedno: "oglądalność kanału nie będzie spadać" A kto powiedział, że spada? Film o stabilizatorach pozwolił mi się wybić, kanał miał drugi wynik pod względem liczby wyświetleń i komentarzy w historii. Wakacyjny dół to już przeszłość
@gordongecko94053 жыл бұрын
@@__MINT_ Niepotrzebnie się unosisz, zwróciłem ci tylko uwagę na główne problemy obecnego materiału. Jak wiesz nie jestem złośliwy, ale było tego tyle że nie mogłem nad tym przejść obojętnie. I jeśli coś piszę to uważam że mam rację. 2. Pamiętasz co ci napisałem apropo oglądalności na początku lipca? BTW: Wykonujesz pozytywną pracę, tylko rób to dobrze, a nie byle jak. Inaczej nigdy nie będzie z Ciebie inżynier.
@__MINT_3 жыл бұрын
@Gordon gecko twierdzisz, że wykonuję swoją pracę byle jak? Ja jestem zdania, że mój kanał jest jednym z lepszych, ponieważ stosunek ocen pozytywnych do wszystkich ocen to 0.98 - 0.99 Jak zerkam na inne kanały, to podobna średnia jest tylko na tych profesjonalnych, typu RS Elektronika czy De - kompozytor. Jakbym wykonywał swoją pracę byle jak, to nagrywałbym od czapy, nie edytował nagrań i nie odpisywał na komentarze...
@__MINT_3 жыл бұрын
@Paweł K dokładnie tak, nie mam konta na elektrodzie, ale wiem, co tam się dzieje. Po przeczytaniu niektórych "odpowiedzi" rzygać się chce. Ci "mistrzowie" zapominają o tym, że kiedyś też byli na tym poziomie, co zadający pytanie
@eR-MIK2 жыл бұрын
Samodzielna budowa stabilizatora jest bez sensu. Mało komu uda się uzyskać lepsze parametry (stabilność) niż w układach scalonych renomowanych producentów. Ponadto stabilizatory liniowe a tki jest pokazany na filmie mają ograniczone zastosowania przez małą (przeważnie BARDZO MAŁĄ) sprawność.
@macosm78183 жыл бұрын
Wada tych układów to brak kompensacji termicznej.
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
Jak dla mnie tl431 ma kompensacje. Ale jest prądowym a tu ze stabiliajca moze tak latwo nie byc bo element wykonawczy jest wzmacniaczem a nie wtornikiem
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
@Paweł K w drugim? 3 diody miedzy baze a mase i w emiter opornik. Tak by komparator mial staly punkt przelaczania niezalezny od Ube i bety
@__MINT_3 жыл бұрын
TL431 jest już skompensowany termicznie, pierwszy układ nie wymaga dodatkowej kompensacji
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
@Paweł K nie ma potrzeby bedzie skompensowany bo tl431 jest skomentowana i jej referencja zawsze bedzie 2.5V co by sie nie zmienilo to dzielnik wyjściowy bedzie mnożył ta referencje przez odwrotność podzialu ustalajac napiecie wyjsciowe
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
@Paweł K odp imp a termika to zupelnie inne tematy.
@interbudelblag3 жыл бұрын
Ten regulator napięcia nie wydaje się prosty.
@__MINT_3 жыл бұрын
Jest bardzo prosty, budowałem układy mające ponad 100 elementów, wtedy były to układy skomplikowane
@jarokowalski33552 жыл бұрын
A skundrześ się urwał dyletancie ????
@konradt98293 жыл бұрын
Podkówka, co to ta nazwa. Przecież to potencjometr nastawny......
@tomek60037 ай бұрын
Podkówka, to potoczne określenie dla pot. nastawnego. W filmie w niczym nie przeszkadza używanie takich określeń. Każdy przecież wie o co chodzi.
@JacekS005Ай бұрын
@@tomek6003 Nie każdy, tylko fachmani z dużym stażem wiedzą! 😂
@janmadey79543 жыл бұрын
Fantastyczne to pokazywanie wyprowadzeń grubym paluchem z żałobą pod paznokciem!, weź jakiś śrubokręt albo inny przyrząd! Po takim wstępie to nie chce się dalej oglądać!
@__MINT_3 жыл бұрын
3,8 tys. ludzi jest innego zdania, z resztą czyściłem paznokcie przed nagrywaniem XD
@AmatorElektronik3 жыл бұрын
Mozesz nie ogladac. Jak sie masz do czegos doczepic to tak zeby to bylo konstruktywne i pomagalo w ulepszeniu ukladu.
@jarekjarek9557 Жыл бұрын
Głupoty opowiadasz panie fachowiec. Poczytaj sobie co oznacza słowo:STABILIZACJA