Jesli bede podnosił podworko o ok 80 cm to czy moge wykopac pod ławy fundamentowe wykop głebokosci 30 lub 40 cm a pózniej zasypać wszystko piaskiem i czy bedzie to spelnialo funkcje okrycia do przemarzania fundamentow oraz odprowadzania wody od fundamentow?
@Inblock_izolacjeАй бұрын
dzień dobry, dziękuję za wiadomość. To pytanie dość specjalistyczne i myśle a wręcz jestem przekonany że bez dokładnej oceny stacji na poziomie geotechnika i projektanta nie sposób na nie odpowiedzieć. Proszę się skonsultować z geotechnikim firmy, która wykonywała u Pana badania gruntu i opracowała operat wodno-gruntowy. A z tymi wynikami i oceną sytuacji proszę następnie iść do projektanta budynku. Lepszej i zarazem odpowiedzianej odpowiedzi udzielić nie umiem. Pozdrawiam, Mateusz Furs, Inblock.
@MariuszKumor3 ай бұрын
Czy jeśli wykonam ławy fundamentowe i monolityczne ściany fundamentowe z betonu o klasie C30/37 W8 o ekspozycji XC2, to czy wg Pańskiej opini, trzeba położyć izolacje pionowe dwuskładnikowe na ławy i ściany? I np. papę pod ławy, na chudy beton, złączyć ją z izolacją pionową? Czy nie ma zupełnie potrzeby? Beton wodoszczelny, ale nie wiem jak z podciąganiem kapilarnym takiej konstrukcji - występuje? Grunt to glina piaszczysta. Generalnie - nieprzepuszczalny, po deszczu kałuża potrafi utrzymywać się tygodniami.
@Inblock_izolacje3 ай бұрын
Bardzo dobre pytanie, dziękuję. Odpowiedź to siłą rzeczy moja prywatna opinia. A więc mając taki jak w opisie fundament będzie Pan w bardzo uprzywilejowanej sytuacji względem wszystkich tych, którzy mają tytułowe bloczki. Jednak woda jak już Pan widzi, będzie się utrzymywała przy ścianach budynku - tu zachęcam do obejrzenia takich 2 moich filmów: Wpływ gruntu gliniastego na zalewanie budynków: kzbin.info/www/bejne/hKO9mpxsqc6fa7s To czym zasypać wykop: kzbin.info/www/bejne/hpnbaJR7ndesiac I tak, beton będzie sobie radził nieźle, ale jest jednak porowaty, więc coś w niego będzie wsiąkać, choć nie tyle co w bloczki. Wykonanie średniej izolacji np. dysperbitem nie ma sensu, bo przy takich warunkach gruntowo wodnych i tak woda przedostanie się do powierzchni ściany. Tak więc ma Pan w zasadzie 2 skrajne możliwości: 1 to nie robić żadnej izolacji i „jechać z tym” jako biała wanna, ale tu z kolei ideałem byłaby płyta fundamentowa lub co najmniej płyta wylana pomiędzy już istniejące ściany ponad poziomem terenu otaczającego budynek. Płyta 20 cm taki sam beton jak w opisie, a więc możliwie szczelny i na niego izolacja podposadzkowa ze szlamu lub masy hybrydowej (ale nie z KMB). 2. to jednak izolacja dla klasy obciążenia wodą „Umiarkowane oddziaływanie wody napierającej (zagłębienie
@MariuszKumor3 ай бұрын
@@Inblock_izolacje Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Przytoczone filmy już obejrzałem kilka tygodni temu :) Ogólnie, chyba wszystkie Pańskie filmy obejrzałem. Są niezwykle edukacyjne. Moim głównym problemem w całej sytuacji jest niewiedza, czy taki beton, jak przytoczyłem będzie podciągał kapilarnie od samych ław poprzez ściany fundamentowe. Nawet, jeśli zaizoluję ściany i ławy pionowo, to czy woda od dna ław podejdzie aż do poziomu zero. Czy ewentualnie podciąganie kapilarne w tej klasie betonu to np. strzelam max 10-20 cm w górę?
@Inblock_izolacje3 ай бұрын
@@MariuszKumor Nie obawiałbym się podciągania kapilarnego w trakim betonie. Warunki: taka mieszanka i prawidłowe wbudowanie wraz z zagęszczaniem. Ściany garaży podziemnych o grubości co najmniej 25 cm dają i konstrukcję i szczelność, więc i fundament domu sobie poradzi.
@kamykyk3 ай бұрын
A co z przepustami? Peszle / woda itp - to wiadomo najlepiej pod fundamentem ale co z przejsciem dla kanalizacji ? jak to najlepiej ogarnąć?
@Inblock_izolacje3 ай бұрын
Ok, to mam szerszą nieco odpowiedź: Peszli nie wprowadzamy do budynku. Wprowadzamy kable. Peszle zostają na zewnątrz, bo jeśli są dziurawe (a zawsze są dziurawe) to nimi jak rurką będzie się wlewała woda. Używamy do tego choćby czegoś takiego, czyli wkładu uszczelniającego jak na filmie, Wiercenie i instalacja wkładu uszczelniającego na kabel i rurę. kzbin.info/www/bejne/gWnQnnihjLuUoqs Jeśli chodzi o rurę kanalizacyjną, to potrzeba jej zrobić zaprawą do spoinowania (np inblock.com.pl/produkt/koster-sperrmortel-wu-zaprawa-naprawcza-i-do-faset/ ) fasetę czyli wypełnić przestrzeń pomiędzy rurą a otworem, a następnie jak zwiąże materiał, nałożyć na to izolację - tę samą co izolacja pionowa ściany fundamentowej. I izolacja musi się skleić z rurą na kilku (kilkunastu) cm jej długości. I tu polecam 2 produkty: inblock.com.pl/produkt/koster-nb-elastik-szary-mineralny-szlam-hydroizolacyjny-2k-33-kg/ lub inblock.com.pl/produkt/koster-nb-4000-hybrydowa-powloka-uszczelniajaca-2k-25-kg/ Rurę przed całą akcją zbrojną trzeba przeszlifować aby uszorstnić, a potem jeszcze odtłuścić. O izolowaniu rur kanalizacyjnych w ścianach fundamentowych niedługo (do miesiąca) powinien być film, materiał mam już nagrany.
@TeKaI113 ай бұрын
11:14 - czy ten dom na płycie który pokazujesz, to ta przemoknięta ściana jest ścianą piwniczną czy jest to jednak ściana parteru?
@Inblock_izolacje3 ай бұрын
Jak mówiłem ten temat mam sprzed dobrych 5 lat, więc nie powiem na pewno, ale takie same „widoczki” miewam u klientów w budynkach niepodpiwniczonych. Woda wlewająca się pod bloczkiem do wnętrza nasącza bloczki i tynk.