Niewielu twórców potrafi przekazać tak dużo przydatnych informacji w jednym filmie Dzięki d:
@he-la3 жыл бұрын
Super udzielona odpowiedź na tytułowe pytanie. Rzeczowo, prosto i z sensem :) Dzięki!
@wlprzemek Жыл бұрын
Fajnie się ogląda, słucha, bardzo naturalnie i mega merytorycznie 👍
@nieczerwony2 жыл бұрын
Wszystko zależy co dana osoba chce "klepać". Ja zaczynałem od asemblera i później C (był też VHDL ale nie nazwałbym go językiem programowania). Daje to ogromna przewagę gdyż rozumiemy czym jest komputer i jak działa. Rozumiemy sięgając po języki wyższego poziomu czym jest interpreter a czym kompilacja (pomaga to zrozumieć dlaczego na przykład Python jest taki wolny) i czym jest zarządzanie pamięcią. Dzięki C mogę sobie choćby klepać sterowniki do urządzeń budowanych przez siebie pod Linuxem, i ogólnie zajmować się firmwarem. Natomiast jeśli miałbym zaczynać od obiektówki to byłaby albo Java albo C++. Oba to "dojrzałe" języki ze świetną dokumentacją i wsparciem środowiska na całym świecie. Każdy ma swoje wady i zalety i zależy co chcemy robić. Java świetna bo niezależna od platformy sprzętowej i idealna do tworzenia aplikacji. C++ jest raczej trudniejszy i bardziej wymagający ale można na przykład używać pointer-ów czy odwołań przez referencje. Niestety język tylko kompilowany a Java i kompilowana i interpretowana. C++ jest bardziej wymagający, ale jeśli chcesz w przyszłości pracować na systemach czy z inżynierami to polecam zacząć tutaj, no i oczywiście jeśli zamierzasz programować gry to C++ musisz znać. Jak będziesz musiał w przyszłości nauczyć się Javy to będzie dużo łatwiej. W drugą stronę już niekoniecznie, ale jeśli nie masz zamiaru pracować w zaawansowanych systemach czy przy sprzęcie to Java nadaje się idealnie. Mając już opanowaną Jave czy C++ warto poznać jakiś język skryptowy, bazy danych, no i oczywiście front end jeśli ch raz zajmować się efektownymi aplikacjami, co nie jest konieczne. Wielu ludzi natomiast nie zaprząta sobie głowy tym co dzieje się wokół programowania. Algorytmy i struktury danych uważa się za zbędne w wielu środowiskach. A to błąd i to bardzo duży. O podstawach cloud computing, big data, fast delivery czy znajomości networkingu i innych takich nie wspomnę. Wielu ludzi też nie docenia takiego prostego narzędzia jakim jest excel. Razem z VBA stanowi niesamowite wręcz ułatwienie. Nie tylko dla analityków danych ale dla wszystkich od inżyniera po menadżera. Excel wraz ze swoimi wbudowanymi funkcjami jest kompletny w sensie Touringa. Wielu ludzi nie zaprząta sobie głowy tym narzędziem używając go d jakiś tam raportów, ewentualnie do podstawowych obliczeń w stylu suma itd. W środowisku korporacyjnym czy firmowym jednak dobra znajomość możliwości tej aplikacji potrafi zaoszczędzić wiele czasu, nerwów i stresu.
@lewishop34 жыл бұрын
Ja zacząłem od JS, później skoczyłem na chwilę na Pythona, później dłużej w Javie a na końcu wróciłem do JS bo jednak lepiej się w nim czuje
@tyberiuszbery73593 ай бұрын
Hejka, zacząłem się własnie uczyć C++ kupiłem kurs i powoli krok po kroku od podstaw będę analizować o co w tym wszystkim chodzi. Nie dla pracy bo mam fajną, ale dla siebie, fajna zabawa i przyszłość pozdrawiam was pa
@squier54 жыл бұрын
Kolejny świetny film! Myślę, że dużym zainteresowaniem cieszyłby się także poradnik do Pythona - podstawy w godzinę / dwie, podobnie jak Java i JS .
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Jest taki poradnik w planie, a nawet nie tylko w planie, tylko już nad nim pracuję i pojawi się niedługo ;)
@Buzzownia2 жыл бұрын
Myślę, że kluczową kwestią dla samouka - laika jest odpowiednie źródło nauki. Teraz programuję w Java, natomiast zacząłem od C++, ponieważ dobrze i powoli wytłumaczono mi na podstawie tego języka jak działa programowanie. Później przejście na Java i dalej Java Spring nie było wcale trudne.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Bardzo dobrze powiedziane :)
@krotson67673 жыл бұрын
Gdyby tak się zastanowić mamy tyle języków programowania prawdopodobnie dla tego że komuś innemu nie pasował inny język programowania. I tak to się potoczyło jak drzewko systemu Linux.
@andrzejmyslek8916 Жыл бұрын
Według słów Donalda Knutha wiele języków programowania są jak super-nowe i kończą jak one. Zaczynałem od Rexxa, a skończyłem na Perl i starczy.
@pawelpaszkowski1746 Жыл бұрын
Bardzo fajne filmy nagrywasz. Dużo można się z nich dowiedzieć. Pozdrawiam😊
@JakNauczycSieProgramowania Жыл бұрын
Dzięki, bardzo miło mi to słyszeć! Również pozdrawiam!
@nowallet78614 жыл бұрын
Pomimo, że przeczytałem już o tym w Twoim ebooku to i tak oglądne :D Co do ebooka - mega! Można powiedzieć, że takie ABC poczatkujacego, a takze juz kogoś kto chwile programuje. Świetnie wprowadza i ukazuje rzeczy, które niektórym mogą umknąć na poczatku :) Gorąco polecam innym:D ps. Kamil gdzie dostane taki kaktus? :D
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Dzięki za taką opinię, bardzo mnie ona cieszy! Tak to właśnie chciałem zrobić, żeby w jednym miejscu zebrać taką kluczową wiedzy dla osoby rozpoczynającej przygodę z programowaniem :) A kaktus znalazłem jakiś czas temu na Aliexpress: www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20201027142005&SearchText=neon+cactus
@barbarafadeeva13052 жыл бұрын
Dzień dobry! Bardzo serdecznie dziękuję za ten film. Wyczerpująco Pan odpowiedział na tytułowe pytanie. Mam pytanie odnośnie Pythona: w filmie powiedział Pan, że nie jest przekonany do szukania pierwszej pracy ze znajomością Pythona ze względu na to do czego wykorzystywany jest ten język komercyjnie. Jeśli zaczniemy od Java, JavaCript, c#, PHP i znajdziemy pracę, gdzie będziemy używać tych języków - kiedy według Pana jest się gotowym do pracy z Pythonem? Jaką ścieżkę trzeba przebyć, aby móc czuć się w miarę pewnie w data science, machine learning czy AI?
@usdrealmano98974 жыл бұрын
Myślę że są jednak języki, w których można osiasc, i nie tykac innych języków programowania, jest to przede wszystkim javascript, jest to język na dzień dzisiejszy bezkonkurencyjny w swojej dziedzinie a dodatkowo javascript dziś to także język backendowy.
@kiroshki3 жыл бұрын
W przykładzie o kosmicie, pojawia się jedno "ale". Po co kosmity uczyć polskiego jeśli hiszpański lub angielski dają najlepsza możliwość komunikacji. Więc doradź co w programowaniu jest takim językiem angielskim.
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Nie ma w programowaniu takiego uniwersalnego języka, bo jego wybór zależy od tego, co chcemy zrobić - innego języka użyjemy do napisania systemu operacyjnego, innego do napisania aplikacji bankowej i jeszcze innego do stworzenia aplikacji mobilnej. Także programista jest raczej poliglotą znającym wiele języków i używającym ich w zależności od sytuacji. Na pewno jednak możemy wyróżnić języki najbardziej popularne, takie, których zastosowania są najszersze, a tym samym takie, które warto poznać bez względu na to, w jaką stronę w programowaniu będziemy się rozwijać. I ja tutaj rekomenduję Pythona, Javę i JavaScript.
@pawelosik42173 жыл бұрын
C++ jest takim językiem ponieważ ma w sobie cechy języka niskopoziomowego(Zarządzanie pamięcią, alokacja, wskaźniki itd.) oraz wysokopoziomowego(Klasy, obiekty, polimorfizm, abstrakcja itd.) Także polecam zacząć od tego języka, może jest trudniejszy ale potem będzie tylko łatwiej.
@nightsusmare84683 жыл бұрын
JEDNYM SŁOWEM TO PRZESTAĆ OGLĄDAĆ PORADNIKI A PRZEJŚĆ DO NAUKI XD
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Dokładnie, najlepszym sposobem na naukę programowania jest programowanie :D
@zbigniewromanowski49793 жыл бұрын
Zacząłem od C++ za później przejdę na Java i chcę jeszcze podstawy phytona 😆
@dawidmejka87833 жыл бұрын
To mnie właśnie zastanawia, czy decydując się na naukę programowania zawsze trzeba celować w web developera ? Bo zawsze widzę jako jedyne opcje do wyboru właśnie front-end albo back-end. Nie ma innej ścieżki dla początkującego programisty ?
@miloszv23582 жыл бұрын
moj pierwszy język programowania to ahk - autohotkey nauczylem sie podstawy i teraz uczę się pythona html i css :)
@marcinadamski64654 жыл бұрын
Dotarłem właśnie do tego etapu, że w pythonie potrafię całkiem spore aplikacyjki pisać i zaczynam rozkminiać powoli javę. U mnie pewne wybory determinuje również platforma, na której pracuję
@owcaelfis18803 жыл бұрын
A na jakiej platformie pracujesz?
@marcinadamski64653 жыл бұрын
@@owcaelfis1880 Na linuksie
@konradmajewski70323 жыл бұрын
@Marcin Adamski jak Ci idzie nauka ? Ja zacząłem tydzień temu uczyć się C++ ale czasem przychodzą chwilę zwątpienia jak widzi się jak skomplikowane rzeczy trzeba będzie ogarnąć
@marcinadamski64653 жыл бұрын
@@konradmajewski7032 Powoli. Równolegle pracuję na etacie i głównie dlatego. Nie mogę np. 8h dziennie poświęcić na naukę
@krystiankiermasz3 жыл бұрын
@@marcinadamski6465 A ile czasu zajeło Tobie dojście do tworzenia tych sporych aplikacji? Pytam gdyż ja też pracuję na etacie i zacząłem naukę w wolnym czasie.
@pecewu4 жыл бұрын
Ja zaczynałem od C. Było ciężko, ale potem każdy następny język już z górki.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Po C to wiadomo 😃 kto poznał magię wskaźników i ręcznej alokacji i dealokacji pamięci, temu już żaden język niestraszny!
@kvasir254 жыл бұрын
Hej Kamil fajnie że kanał się rozwija, co do języka to proponuję wybrać coś co jest silnie typowane bo inaczej człowiek nabierze złych nawyków
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Dzięki Maciek! Co do silnie typowanego języka, to z jednej strony tak może być, ale z drugiej przestawienie się na deklarowanie typów wcale nie musi być jakoś bardzo problematyczne, ja po PHP raczej naturalnie przeszedłem do silnie typowanych języków :D Swoją drogą silne typowanie naprawdę ułatwia życie ; )
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
@@pulower Masz oczywiście rację, mój błąd. Dzięki za zwrócenie na to uwagi!
@poipoipoi0909092 жыл бұрын
nie zgodze sie ze python to dobry jezyk na poczatek. dziedziny pythona to jedno, ale tez gdy sie spojrzy za kurtyne pythona czy debaguje to jest to duzo bardziej skomplikowany jezyk niz np java. druga sprawa to zwinne typowanie i brak dobrego systemu pakietow
@cuteplayboy58054 жыл бұрын
Ja właśnie ogarnąłem już podstawy c++ i nie wiem czy przejsc teraz do programowania obiektowego w c++, bo średnio mi się podoba ten język. Zastanawiam się teraz nad przejściem na PHP (najpierw podstawowe funkcje), bo to bardziej mi się może przydać, jesli planuje byc full stack web developerem. Następnie obiektowe w PHP, później framework laravel albo symphony. Następnie podstawy baz danych. Na koncu te jezyki front endowe (html, css, javascript). Nie wiem czy to dobra droga.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Moim zdaniem dobra :) Zdecydowanie spróbuj z PHP i zobacz jak Ci się to podoba, potem faktycznie ogarnij framework, a bazy danych i HTML + CSS +JS w następnej kolejności to też dobry plan :)
@mariuszgumienny67573 жыл бұрын
Moim zdaniem nauka JavaScript-u jest o wiele bardziej świadoma, jeżeli zna się już koncepcje np. z języków Scheme oraz Ruby.
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Generalnie im więcej języków znamy, tym więcej podobieństw między nimi widzimy i łatwiej jest nam ogarnąć kolejne.
@jamesjentelmeanpl6528Ай бұрын
Jak na moje zeby bardzo zaciekawic użytkowika obecnie ale tez zeby go nie zniechętnić "o matko jakie trudne" tylko javacript + electron wciągnie to od kompa nie odejdzie
@JakNauczycSieProgramowaniaАй бұрын
Muszę kiedyś pobawić się Electronem!
@jamesjentelmeanpl6528Ай бұрын
@JakNauczycSieProgramowania moje argumenty popre tym: bot w grze ktory wygląda i zachowuje się jak gracz/jakikolwiek bot- javascript, aplikacja komputerowa/mobilna też JavaScript no i electron na kompa oczywiście, stronę internetową tez się da ale to taka postawa, symulacja systemu operacyjnego - javascript a to napewno wciągnie początkującego programistę
@jakubhouj71833 жыл бұрын
fajnie ogarnąć, że nie ma takiego parcia tylko na jednym języku. Dzięki pomogłeś poukładać trochę plany :d
@vxsniffer Жыл бұрын
Javascript obala teorię wspólnych fundamentów wszystkich języków, co ma ułatwiać naukę każdego kolejnego... bo pokażcie mi inny język, gdzie nie obowiązują tak fundamentalne reguły logiczne jak przemienność dodawania [ ] + { } --> '[object Object]' podczas gdy { } + [ ] --> 0
@malgorztanowak73313 жыл бұрын
Witam, bardzo doceniam Pański kanał na you tube, ponieważ daje on bardzo dużo wiedzy jednak pragnę od siebie zadać takie pytanie czy ja jako osoba fizyczną mogę nazwać to udziałem w wykładzie lub szkoleniu? W tzw. informacjach o mnie. Strona WWW lub cv zawodowo zajmuję się pracą w tej branży. '
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
W sensie w CV chcesz umieścić informację, że uczysz się oglądając filmy z tego kanału?
@cieplaczek59452 жыл бұрын
Dziękuje jestem jeszcze bardzo młody ale chce już zacząć i już wiem jakim językiem.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
A od jakiego języka zaczynasz?
@cieplaczek59452 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Python bo jest on najlepszy na początek :)
@amd29802 жыл бұрын
Ja postawiłem na C++ bo mój tata może pomóc mi w naucw jego miał go na studiach 20 lat temu
@mateo86324 жыл бұрын
Na szczęście nie mam już tego problemu jaki język wybrać na początek, ponieważ wybrałem sobie pierwszy lepszy (akurat wypadło na Jave) oraz przeczytałem o tym w twoim ebooku. Jeżeli chodzi o ebook'a. Jako początkujący programista muszę przyznać, że na razie spełnia swoją funkcje czyli jest takim GPS po programowaniu. Bardzo podoba mi się, że słowa kluczowe są wytłuszczone a do wielu zagadnień zaprezentowany jest przykład, lecz mam jeden problem a mianowicie z praktyką. Przy pisaniu projektu np. z generowaniem hasła lub zamianą liczb rzymskich na arabskie potrafiłem napisać początek a potem stoję w miejscu przez 1-2h. Czy w takiej sytuacji rekomendowane jest siedzenie tak długo aż na coś wpadnę a może jednak szukanie wskazówek w internecie lub możliwego rozwiązania i postarać się zrozumieć kod ? Pozdrawiam i nagrywaj dalej bo nie znalazłem drugiego tak dobrego polskiego kanału o programowaniu :)
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Cieszę się, że podoba Ci się ebook! Jeżeli chodzi o sytuacje, o których mówisz - czyli kiedy napotykasz na jakiś problem i długo nie możesz znaleźć rozwiązania - muszę nagrać o tym odcinek i uzupełnić o to ebooka (planuję regularne aktualizacje!). Uważam, że trzeba znaleźć złoty środek między samodzielną próbą rozwiązania problemu a pytaniem o pomoc lub szukaniem rozwiązania w internecie. Te samodzielne próby zazwyczaj czegoś nas uczą, także warto postarać się ogarnąć rozwiązanie samemu, ale oczywiście nie ma sensu kręcić się w kółko w nieskończoność. Także gdy próbujemy i próbujemy (pół godziny czy godzinę, też zależy od tego jak skomplikowany to problem), ale dalej nic nam nie wychodzi, warto poszukać pomocy w internecie. A odpowiednie konstruowanie zapytań go Google w związku z napotkanymi problemami to też BARDZO ważna umiejętność!
@konrad20s4 жыл бұрын
Z uwagi na obecna sytuacje to java, java script oraz fremworki to spring boot angular react to minimum must have
@myronbolitar16862 жыл бұрын
Zazwyczaj unikam komentowania filmów, tutaj jednak chciałem dać znać, że robisz kawał dobrej roboty. Rozważam przekwalifikowanie w stronę IT, mam już swoje lata, ale chyba warto spróbować 🙂 Dzięki twoim filmikom po woli układam sobie w głowie jakiś plan działania...dzięki !
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Programowania warto się uczyć w każdym wieku! Także trzymam mocno kciuki!
@DanteHell4 жыл бұрын
To teraz na odwrót zrób film o językach których nie warto się uczyć albo zrób film o językach których nie rozumiesz albo są za ciężkie
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Z języków, z którymi miałem do czynienia do tej pory, naprawdę sporo trudności sprawił mi Clojure :) Pewnie potrzebowałbym na to trochę czasu, bo to zupełnie inne spojrzenie na programowanie. A Twój komentarz przypomniał mi o czymś, co planowałem już od dawna, o pokazaniu jak wygląda realizacja tego samego zadania w kilku różnych językach, chyba pora to wreszcie zrobić!
@DanteHell4 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Hello world w każdym języku
@xplayer94872 жыл бұрын
moj pierwszy język to AHK uczylem sie go jak mialem 11-13 lat teraz wybieram python umiem podstawy c#, java, html
@SaseQ4 жыл бұрын
Panie Kamilu mógłbym poznać pana opinię na temat codegym?
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Cześć, patrzyłem kiedyś na zadania dostępne w tym darmowym planie i były bardzo fajne :) Taka nauka krok po kroku na przykładach i wyłożona prostym językiem, także podobało mi się :)
@SaseQ4 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Dziękuję za pomoc. Właśnie zastanawiałem się czy zakupić pełen dostęp do codegyp, ale wolałem zapytać się osoby która zna się na temacie programowania. Zawsze lepiej upewnić się niż "wyrzucić pieniądze w błoto".
@MJ__902 жыл бұрын
To ja mam pytanie. Chciałbym w przyszłości iść bardziej w kierunku ML i AI. I teraz tak uczę się Pythona i chce zacząć też Javę żeby łatwiej było z pracą. Ale w jakie stanowiska celować żeby łatwiej było wyjść z nich właśnie w stronę ML i AI? Żeby oprócz tej Javy było jednak trochę też Pythona w pracy
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Żeby pójść w stronę ML i AI musisz po prostu robić rzeczy z nimi związane i uczyć się w tym kierunku. Nie ma konkretnych stanowisk, które zagwarantują Ci, że będziesz używał i Javy i Pythona, wszystko zależy od projektów, nad którymi będziesz pracować i od problemów, które będziesz w nich rozwiązywać.
@MJ__902 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki bardzo za odpowiedź.
@krzysztofmarchewka92423 жыл бұрын
Co myślisz o nowych językach, takich jak kotlin? Czy ma on szansę przebić popularnością JAVĘ i PYTHONA, czy to raczej długotrwały proces. Mam na myśli, jak oceniasz jego potencjał
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Z Kotlinem jest o tyle ciekawa kwestia, że po dość mocnej wrzawie, która powstała wokół tego języka kilka lat temu, z czasem zrobiło się o nim dużo ciszej. Duży wpływ na to miały zmiany, jakie pojawiły się w Javie - początkowo o Kotlinie mówiło się trochę w kontekście takiej lepszej Javy, Javy na sterydach, ten język miał dodawać to, czego w Javie brakowało. Ale właśnie, od czasu, gdy Java zmieniła cykl releasów i nowe wersje pojawiają się co pół roku, rozwój języka mocno przyspieszył i większość z tych rzeczy, o których mówiło się, że brakuje, zostało już do Javy dodanych. Także Kotlin nie wydaje się już tak atrakcyjny jak jeszcze kilka lat temu. Z drugiej strony nie zapominajmy, że Kotlin jest głównym (i zalecanym przez Google) językiem używanym do tworzenia aplikacji na Androida. A z jeszcze innej strony w kontekście Androida warto obserwować rozwój Fluttera, bo coraz częściej właśnie on używany jest do tworzenia mobilnych aplikacji i udział aplikacji tworzonych z użyciem natywnych narzędzi (Kotlin na Androidzie, Swift na iOS) może być coraz mniejszy. Moim zdaniem Kotlin będzie miał pewną, dość stałą działkę rynku, ale nie spodziewam się dużego wzrostu popularności tego języka, a już na pewno nie przebicia popularnością Javy i Pythona, bo do tego zawsze będzie bardzo daleko.
@poipoipoi0909092 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania nie zgodze sie, ok java coraz wiecej doklada, ale w szybkosci pisania kotlin vs java. kotlin wygrywa w cuglach. no i tez zwiezlosc kodu
@kebabowypablo4662 жыл бұрын
Czy front developer potrzebuje zdolności graficznych ?
@rutra80023 жыл бұрын
2:20 a co z chińskim?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Też ma gramatykę :) Prostszą niż większość języków, ale też da się w nim bardzo precyzyjnie wyrazić co, gdzie, kiedy i dlaczego :)
@marcin2x43 жыл бұрын
Dobrym punktem zaczepienia może być kierunek w jakim chcemy iść. Mnie jako osoby ze świata baz danych interesował głównie python i javascript jako że są używane w MongoDB czy obróbce danych.
@a0kraska Жыл бұрын
@@bk-video-pleszew java na start bedzie za trudna jak ktos jest totalnie szary w komputer ?
@lolazo64562562 жыл бұрын
jest JEDYNYM ktory wmawia ze powinno sie uczyc wiecej jak 1 jezyka, jesli zajmojesz sie c# to lecisz w c#, bo jest zbyt duzy zeby uczyc sie c# i java, bo java kolejny zbyt wielki
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Mówię o poznaniu PODSTAW kilku języków i pobawienie się nimi przez kilka miesięcy, potem oczywiście trzeba się na któryś język zdecydować i na nim się skupić.
@patrix93423 жыл бұрын
Czy jest szansa żebym dostał pracę znając postawy Javy z internetu? Nie stać mnie na kurs . Nie mam obecnie pracy . Proszę doradz coś mieszkam 30km od Rzeszowa może tam coś bym znalazł.
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Oczywiście, w internecie jest wystarczająco dużo materiałów (darmowych i płatnych), żeby nauczyć się programowania. Nie potrzeba do tego kursu za kilkanaście tysięcy złotych, czego zresztą nie polecam: kzbin.info/www/bejne/mWralqh7hJqgsNU bo spokojnie można zostać programistą wydając 1/10 tego, co wydalibyśmy na bootcamp w szkole programowania. Powiedz tylko, jak to u Ciebie wygląda - skąd zainteresowanie programowaniem? Ile czasu tygodniowo jesteś w stanie poświęcić na naukę? Czy masz już jakiś plan na naukę? Czy zacząłeś już robić coś w kierunku nauki programowania?
@robertprucnal86642 жыл бұрын
Witam. Czy nauka C++ ma sens bo widzę że coraz więcej projektów jest w innych językach programowania?. Czy błędem jest po C++ wybrać język Java?.
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Każdy język programowania ma swoje zastosowania, inne projekty tworzy się z użyciem C++, inne z użyciem Javy, także to o co pytasz, zależy od konkretnej sytuacji. A Ty dopiero zaczynasz naukę czy masz już jakieś doświadczenie? Co Cię interesuje w programowaniu? Wiesz już, w jaką stronę chcesz iść?
@robertprucnal86642 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Zaczynam. Próbowałem trochę w C++ pisać proste programy i wiem że chciałbym dalej iść. Trochę też czytałem o Javie i aplikację zainstalowałem do jej nauki i wiem że składnia jest bardzo podobna. Dlatego jest taka przestroga. Jak każdy początkujący potrzebuję mentora i wolałbym już udeptaną ścieżkę podążać. Nie mam takiej osoby i bardzo chciałbym mieć. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
@robertprucnal86642 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Chciałbym tworzyć jakieś fajne aplikację takie na Androida. Bardzo chcę się rozwijać. Dlatego od C ++ zacząłem i następnie Java. Nie wiem czy to dobra droga.
@kacperskikacperski26373 жыл бұрын
Jaka Strona (Darmowa) z nauką programowania wielu języków?Poleci coś Pan w odpowiedzi?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Możesz sprawdzić www.w3schools.com/
@trakxs78003 жыл бұрын
Chcę nauczyć się robić skomplikowane i atrakcyjne graficznie strony internetowe (z animacjami)? Jakim językiem się zainteresować?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Na początek naucz się podstaw HTML i CSS, aby tworzyć pierwsze proste strony, potem dołóż do tego naukę JavaScript, a po ogarnięciu podstaw zainteresuj się javascriptowymi frameworkami takimi jak React, Vue lub Angular.
@trakxs78003 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki!
@BiszKOPt912 жыл бұрын
to juz 3 filmik w ktorym widze jak opowiadasz od nowa historie pierwszego napisanego kodu, znam ja lepiej niz instrukcje warunkowe ktore poznaje tez od ciebie :F
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Tak uważny widz to skarb! :D
@szczepanjagodzinski34204 жыл бұрын
Ile czasu zajęło Ci opanowanie Javy do stopnia w którym mogłeś pisac bardziej zaawansowane programy? Ja uczę się Javy dopiero 2 miesiace ale przeraża mnie ile tego jest i jak malo jeszcze wiem.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Ciężko powiedzieć, to był proces i tak jak mówię w filmie, Java nie była moim pierwszym językiem, więc rozpoczynając tworzenie aplikacji w Javie sporo rzeczy ogarniałem już na całkiem niezłym poziomie. 2 miesiące to bardzo krótko, także na spokojnie, z każdym tygodniem będzie coraz lepiej. Ale też im więcej będziesz umiał, tym bardziej będziesz przekonany o tym, że tak naprawdę wiesz bardzo mało :D To tak zwany efekt Dunninga-Krugera: pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Dunninga-Krugera A w programowaniu uczysz się tak naprawdę cały czas :)
@szczepanjagodzinski34204 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dzieki za odpowiedź. Motywującą i jednocześnie lekko dołująca 🙂 zamiast na elektronike moglem isc odrazu na programowanie ale dopiero niedawno zapragnąłem nauczyć się programować.
@Rudzix664 жыл бұрын
Ja gdyby nie wygrany konkurs na książkę o JavaScript to bym ciągle się głowił od czego tu zacząć 😂
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Haha no właśnie :D A tak już masz kilka miesięcy nauki za sobą i pewnie już się sporo nauczyłeś :) Nie ma co się za długo zastanawiać nad wyborem języka, tylko wybrać i działać!
@ParnKalisz3 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Mam pytanie, ja na studiach byłem uczony C#, ale nie poczułem sympatii do niego. Teraz uczę się Pythona i przyznam, że jestem zakochany. Jednakże wywnioskowałem z filmu, może błędnie, że to może być błąd. Czy powinienem wrócić do C#, który nie odpowiada mi?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
@@ParnKalisz Nie, zdecydowanie nie :) Jeżeli podoba Ci się Python, ciśnij dalej Pythona, bo to naprawdę świetny język. Najważniejsze to po prostu nauczyć się dobrze programowania, a czy zrobisz to kodując w C# czy Pythonie, nie ma tak naprawdę większego znaczenia. Rynek pracy też się mocno zmienia, Python jest używany w coraz większej ilości projektów, w różnych dziedzinach, nie tylko we wspomnianych przeze mnie Data Science / AI / Machine Learning. Zobacz jeszcze co mówiłem o Javie i Pythonie w jednym z ostatnich filmów: kzbin.info/www/bejne/q322ZJWKmaiWnZo W programowaniu najważniejsze jest, żebyś robił to, co Ci się podoba, bo języków, technologii i możliwości jest tak dużo, że zawsze znajdziesz coś dla siebie :)
@baytosz54143 жыл бұрын
kto pytał
@Rudzix663 жыл бұрын
@@baytosz5414 ?
@gerbed73853 жыл бұрын
Ja tam jednak nie programuje bo to nie dla mnie.Nie jestem fanem szukania jednej literówki w całym kodzie albo po prostu jednego błędu
@owcaelfis18803 жыл бұрын
z tego co pamiętam to basic niezbyt pomagał w tworzeniu pętli...
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
W jakim sensie niezbyt pomagał? en.wikipedia.org/wiki/BASIC#Syntax FOR ... TO ... {STEP} ... NEXT repeat a section of code a given number of times. A variable that acts as a counter is available within the loop. WHILE ... WEND and REPEAT ... UNTIL repeat a section of code while the specified condition is true. The condition may be evaluated before each iteration of the loop, or after. Both of these commands are found mostly in later dialects. DO ... LOOP {WHILE} or {UNTIL} repeat a section of code indefinitely or while/until the specified condition is true. The condition may be evaluated before each iteration of the loop, or after. Similar to WHILE, these keywords are mostly found in later dialects. www.truebasic.com/node/1035 True BASIC provides two loop structures that let your programs execute the same statements several times. FOR structures, often called FOR loops, repeat a block of statements a specified number of times. DO structures, or DO loops, repeat a block of statements until a certain condition is satisfied.
@kumalaba4 жыл бұрын
Na początek tylko assembler!
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Patrzcie państwo jaki wygodny! Żaden tam assembler, tylko karty perforowane! pl.wikipedia.org/wiki/Karta_dziurkowana
@aquaqamelob4 жыл бұрын
Czy zamierzasz zrobić kursy dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych? Czy zrobisz może osobny film o Pythonie?
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Na pewno będą na kanale tematy dla średnio zaawansowanych, myślę też o bardzo praktycznym kursie na Udemy, ale to na pewno nie wydarzy się w ciągu najbliższych miesięcy. To co jest z kolei pewne to film o Pythonie, o którego pytasz:) na pierwszy ogień pójdą podstawy (podobny zakres materiału co przy filmach o JS i Javie), a potem pewnie pojawi się też coś bardziej zaawansowanego:)
@aquaqamelob4 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania :) dziękuje za odpowiedź, napewno będę wyczekiwał odcinka z pythonem
@fifitoja3 жыл бұрын
A czy pisząc jedną stronę internetową można używać kilku języków? Czy tylko jednego?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Wiele zależy od tego jak rozbudowany jest projekt, bo jeżeli przez stronę internetową rozumiemy całe serwisy takie jak na przykład KZbin czy Facebook, to za ich działanie odpowiada po kilkanaście - kilkadziesiąt różnych technologii. Są serwisy, dzięki którym możesz sprawdzić z użyciem jakich technologii dana strona została zbudowana: geekflare.com/what-technology-website-using/ Natomiast jeżeli będziesz tworzył mniejszą stronę, to zazwyczaj będzie to jakieś narzędzie oparte na JavaScript i/lub PHP, raczej nie będziesz szedł w dużą ilość różnych technologii.
@AdiaFoxie13083 жыл бұрын
Hej! Mam pytanie, a mianowicie, jeżeli zacznę od Pythona, to będę mógł się rozwijać dalej w Innych językach? Czy to będzie wyglądać inaczej? Będę się uczył od podstaw?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Nie ma większego znaczenia od jakiego języka zaczniesz, mówię o tym od 1:43 :)
@sqr3byk5672 жыл бұрын
cięzko nauczyć sie programowania? mam czas 2-3h wieczorami i chciał bym zacząć spróbowac coś działać
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
"Ciężko" to pojęcie względne, na pewno 2-3h codziennej nauki przez kilka - kilkanaście miesięcy da Ci sporo :)
@IRQ3333 жыл бұрын
Cześć, Czy podałbys mi jakieś darmowe kursy js bo szukam po internecie i większość jest sprzed 2015 i nie działa kompletnie kod :(
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
W temacie JS mocno polecam Maxa Schwarzmullera: kzbin.info/door/SJbGtTlrDami-tDGPUV9-w
@ziemowit6784 жыл бұрын
Czy jeśli chciałbym dążyć do programowania testów automatycznych, to czy warto połączyć to właśnie z Javą na sam początek?
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Tak, istnieją w Javie bardzo fajne frameworki do pisania testów automatycznych, także jest to bardzo dobry wybór :)
@ziemowit6784 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dziękuję za odpowiedź, czas na kolejne podejście do Javy, poza prostymi programikami do zadań matematycznych, które wykonałem do tej pory :)
@margiel Жыл бұрын
czym różni się java a java script
@jack.k57214 жыл бұрын
Super dzięki
@AkksXmetin3 жыл бұрын
Czy moglby pan powiedziec cos o SAP ABAP?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Cześć, SAP ABAP to zupełnie nie moja dziedzina, także niestety na temat tej technologii nie jestem w stanie się wypowiedzieć.
@Bubuszek2 жыл бұрын
Hej a Ruby i Ruby on Rails na początek?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Też jak najbardziej ok :)
@krowa1234567890gftnb3 жыл бұрын
Pod względem pracy więcej ofert jest w języku Java czy JavaScript? Przy pierwszej pracy
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Możesz sobie dokładnie porównać (liczba ofert, wymagania) na przykład na nofluffjobs.com/pl, bulldogjob.com/ czy www.pracuj.pl/ ale generalnie to bardzo podobne liczby.
@mgnzh89193 жыл бұрын
Witam wszystkich. Czy jak mam 40 lat to juz za pozno dla mnie? dodam ze jestem bardziej humanista niz matematykiem... piszcie szczerze.. chcialbym w ciagu 2, 3 lat zostac dobrym programisą, czy to jest wogole mozliwe?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Cześć, jeżeli chodzi o wiek to nie ma on znaczenia w takim sensie, że nikt nie odrzuci żadnego kandydata z tego powodu, że jest on za młody lub za stary. Koniec końców liczą się umiejętności i doświadczenie, rok urodzenia jest nieistotny. Nie można jednak zakłamywać rzeczywistości, bo nie ma co się oszukiwać, im później tym zazwyczaj jest trudniej. Mając 25 lat zmiana wybranej drogi nie jest niczym wyjątkowym, ale mając już lat 35, 40 lub więcej zazwyczaj masz w miarę ułożone życie, obowiązki, zobowiązania, także w tym momencie wprowadzanie zmian jest trudniejsze. Ale oczywiście jest to jak najbardziej możliwe. Nawet niedawno wymieniłem kilka wiadomości z innym widzem, który w zeszłym roku ze stanowiska sprzedażowego w banku przebranżowił się na analityka systemowego a zrobił to w wieku 50 lat! Zawsze powtarzam, że programowania warto uczyć się w każdym wieku, bo nawet jeżeli nie zostaniesz programistą, to i tak nauczysz się dużo przydatnych rzeczy i zdobędziesz umiejętności, które możesz wykorzystać ułatwiając sobie codzienne życie. Sama nauka też jest ciekawa i daje dużo satysfakcji, także warto spróbować, zobaczyć czym jest programowanie i sprawdzić czy jest to coś dla nas :)
@mgnzh89192 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Pięknie dziejuje za odpowiedź i pozdrawiam! :)
@xdvstin52783 жыл бұрын
Jeżeli chciałbym nauczyć się programowania pod np. ledy, albo jakieś gadżety, ponieważ bardzo lubię tworzyć gadżety, lecz chciałbym je np. programować, więc czy mógłby pan polecić jakiś program na start?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
A słyszałeś o programowaniu Raspberry Pi? Zobacz na przykład tę stronę: forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-od-podstaw-wstep-spis-tresci-id23139 Raspberry Pi to będzie chyba najlepszy kierunek na początek :)
@xdvstin52783 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania dzięki 😊
@ciekawaterrarystyka92993 жыл бұрын
A jak już wybrałem język od czego zacząć bo jestem taki totalnie zielony z kąd mam wiedzieć np za co odpowiada jakaś "komenda"
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Najlepiej od poznania podstaw programowania w kilku językach, na początek mogą to być JavaScript i Python. JavaScript w 60 minut: kzbin.info/www/bejne/q5XboqaAja-Aa7M Python w 2h: kzbin.info/www/bejne/eHPYZ42ldq18ras Przerobienie materiału z tych dwóch filmów pozwoli Ci na zrozumienie, czym jest programowanie i o co w tym wszystkim chodzi :)
@ciekawaterrarystyka92993 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Chyba programowanie nie jest dla mnie w sensie wyobrażałem sobie to innaczej
@ytmember2136 Жыл бұрын
W koncu ktos rzeczowy i bez owijania w bawelne...
@sagishi22914 жыл бұрын
I jeszcze jedno pytanie, czym różni się C++ od C# i czy bardzo się różnią?
@Rudzix664 жыл бұрын
Według mnie cpp jest łatwiejszy a C# to do unity i tworzenia gier w unity Tyle ja wiem
@technodruid17914 жыл бұрын
C# to microsoftowa java
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Różnią się mocno, to dwa zupełnie różne języki z różną składnią i różnymi zastosowaniami. C++ to język, którego ideą było rozszerzenie niskopoziomowego języka C. C++ stosowany jest najczęściej - w systemach wbudowanych (embedded systems) - pl.wikipedia.org/wiki/System_wbudowany - w systemach operacyjnych - w grach komputerowych (większość dużych gier pisanych jest w C++) C# powstał jako odpowiedź Microsoftu na Javę, ale przez lata rozwinął się tak mocno, że dzisiaj to porównanie jest już mocno krzywdzące, a jest to po prostu świetny język obiektowy z ogromymi możliwościami. Wykorzystywany jest najczęściej w aplikacjach enterprise'owych (en.wikipedia.org/wiki/Enterprise_software), aplikacjach bankowych, jest to też język najczęściej używany do tworzenia gier we frameworku Unity. Duża część niezależnych gier opartych jest właśnie na Unity i C#.
@ukaszk84284 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Po ponad roku pracy komercyjnej w c# chciałem wrócić do c++, który ćwiczyłem wcześniej amatorsko i napisać prostą gierkę, to na początku nie mogłem się odnaleźć, więc różnią się sporo :D
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
@@ukaszk8428 hmm, ale przecież tak właśnie napisałem w komentarzu: "różnią się mocno, to dwa zupełnie różne języki z różną składnią i różnymi zastosowaniami" 😃
@sagishi22914 жыл бұрын
Czy C++ jest dobry na start? Dopiero zaczynam, nie mam żadnego doświadczenia, jestem mniej wiecej na poziomie komendy if, weic narazie prawie nic nie wiem, ake to dopiero 1 klasa technikum. Czu c++ da mi szanse na zrozumienie innych jezykow?
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Zawsze jak ogarniesz jeden język, z kolejnymi będzie dużo łatwiej. A jeżeli ogarniesz na dobrym poziomie C++, większość pozostałych języków będzie Ci się wydawać łatwa :) Ale tak jak mówiłem w filmie, na start wybrałbym jednak jakiś inny język.
@sagishi22914 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Dzięki za pomoc :)
@ukaszsmagora2503 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Mówiąc o językach C . C# też zalicza się do tych trudniejszych? Pytam bo byłem na próbnym wykładzie i mi się spodobało programowanie w tym języku.
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
@@ukaszsmagora250 C# to już język nowszej generacji, składniowo bardzo podobny do Javy. Polecam, bo to faktycznie bardzo fajny język :)
@TTamiKastyl13 жыл бұрын
Ja zacząłem od lua potrzebowałem do roblox studio, potem równomiernie się uczyłem c# do cry engine, java do intellij i równocześnie modów do mc oraz c++ do zabawy, nim robię jakieś eksperymenty i takie tam
@patriiick93 Жыл бұрын
Jak tam Ci idzie po 2 latach?
@TTamiKastyl1 Жыл бұрын
@@patriiick93 Dzięki, że pytasz. Idzie świetnie, kilka języków wszedło nowych do mojej głowy, html, css, php oraz język na którym się aktualnie skupiam - Java Script. Trochę też się zagłębiłem w temat baz danych, ale to nie jest coś dla mnie
@patriiick93 Жыл бұрын
@@TTamiKastyl1A, to super. Dzięki za odpowiedź. Tak w ogóle to chciałbym zostać programistą - tak na poważnie. Obecna praca w ogóle mi się nie podoba, a zawsze lubiłem robić coś na komputerze i gdy zacząłem programowac, to naprawdę się wciągnąłem. Jak sądzisz, czego się solidnie wyuczyć, i jak się w ogóle uczyć programowania i czy jest szansa, żebym w swoim wieku miał jeszcze pracę w IT? Z góry dzieko wielkie za odpowiedź.
@TTamiKastyl1 Жыл бұрын
@@patriiick93 Ucz się tego co ci najlepiej wychodzi, i to co lubisz. Ale najczęściej spotykanym językiem programowania w pracy jest Javascript (W moim przypadku tak było)
@patriiick93 Жыл бұрын
@@TTamiKastyl1 Ja myślę nad nauką C#
@Macha_PL Жыл бұрын
ja zaczynam z AutoHotkeys
@sk1ize2 жыл бұрын
Czy Kotlin będzie dobrym wyborem na początek dla programisty Androida?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Tak, to bardzo dobry wybór.
@sk1ize2 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania super, dziękuję za odpowiedź. 😁
@mateuszF00062 жыл бұрын
najlepszy język to notatnik bez dwóch zdań
@petermeister84693 жыл бұрын
Ja zaczynałem naukę na Pascalu 🤣
@usdrealmano98974 жыл бұрын
Mylisz się, nie w każdym języku mamy czas przyszły i przeszły :p np w Bahasa istnieje tylko czas teraźniejszy, oczywiście można zinterpretować w nim czy mówimy coś w czasie przeszłym i przyszłym ale technicznie wszystko ma formę terazniejsza.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Masz rację, moja narzeczona też zwróciła mi uwagę, że w chińskim jest podobnie i też jest tylko czas teraźniejszy, ale postanowiłem zostawić to uproszczenie 😃 zawsze w jakiś sposób możemy wyrazić jeden z czasów, nawet gdy formalnie go nie ma. To tak jak ze stałymi w Javie - teoretycznie ich nie ma, ale oznaczamy zmienną jako static final i już mamy stałą 😃
@NiceNick4 жыл бұрын
Tylko Assembly i z czasem idziemy w górę abstrakcji!
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Tylko karty perforowane! pl.m.wikipedia.org/wiki/Karta_dziurkowana
@KS24164 жыл бұрын
Wystarczy przejżec oferty pracy i przeczytać jakie są wymagania. Bez studiów musicie mieć znajomego który was 'wkreci'.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
O studiach opowiadałem tutaj: kzbin.info/www/bejne/pZnLqY2ojLWDoKs A o tym, co należy umieć, żeby dostać pierwszą pracę, tutaj: kzbin.info/www/bejne/nWXWnHxnjKyBrdk I tutaj: kzbin.info/www/bejne/moSoipqIi8tjeM0 Wbrew pozorom zostanie programistą nigdy nie było łatwe i nawet kilka lat temu samo ukończenie studiów informatycznych nie dawało żadnej gwarancji sukcesu. Natomiast dobre osoby zawsze tę pracę znajdą, także moja rada dla osób rozpoczynających karierę w IT była i jest taka sama - dużo pracy, wytrwałości i przede wszystkim praktyki. I zamiast marudzenia, że jest trudno (zawsze było), trzeba po prostu solidnie i mądrze pracować :) Dla dobrych osób praca w IT była, jest i jeszcze długo będzie :) Również dla juniorów!
@KS24164 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Tylko że junior musi dużo umieć.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
@@KS2416 To prawda, zwłaszcza, że dzisiaj ilość technologii, które należy znać jest większa niż kilka lat temu. Ale gdyby junior nie musiał dużo umieć, nie zarabiałby tyle, ile się zarabia w IT :)
@KS24164 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Zarobki juniora w Warszawie bardzo spadły bo juniorów jest jak psów.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
@@KS2416 Skąd czerpiesz informacje na temat zarobków wśród juniorów? Jaki to jest spadek i jakie okresy porównujesz? 2020 i 2019? Pierwsza i druga połowa tego roku?
@maxhundziak33113 жыл бұрын
Polecam BHP
@wylluzowany58274 жыл бұрын
Siema, mam pytanie odnośnie pracy jako junior. Jestem dopiero w szkole średniej i uczę się c++, chciałbym kiedyś pracować jako programista data science coś związanego z machine/deep learning - napewno back-end. I w tym problem ze data science ma duży próg wejścia, więc co mam zrobić żeby dostać prace/staż(po technikum) wiem że projekty są najważniejsze i portfolio ale czy to wystarcza żeby dostać staz/prace? Może musze się skupic na łatwiejszej specjalizacji dla poczatkujacych(np tworzenie aplikacji w javie bo mają najwięcej ofert dla juniorów) i potem z kilku letnim doświadczeniem się przebranżowić na data science? Mógłbyś mi powiedzieć jak to wygląda od strony osoby pracującej już w it?
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Siema, na temat data science ciężko jest mi się wypowiadać, ponieważ to zupełnie nie moja dziedzina i nie tylko ja nie pracowałem nad projektami związanymi z data science, ale też nie pracowałem w firmach, które by się tym zajmowały. Na pewno jednak początek dla każdej specjalizacji jest taki sam i jest to po prostu umiejętność programowania na dobrym poziomie. Java to świetny wybór na początek, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, żebyś uczył się jednocześnie Javy i Pythona i wraz ze zdobywaniem doświadczenia, wraz z kolejnymi stworzonymi projektami, sięgał po coraz to bardziej zaawansowane tematy. Oczywiście jeżeli chcesz iść w stronę data science warto robić to od samego początku i nawet proste projekty realizować mając to data science w głowie. Python daje w tym temacie dużo możliwości, są super biblioteki i dużo materiałów w internecie, także ja bym to starał się cisnąć od samego początku :)
@wylluzowany58274 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania Dzieki za odpowiedź, przed napisaniem tego komentarza tworzyłem już trochę w pythonie i myślałem nad Java ale nigdy w niej nie pisalem, narazie ucze się c++, po ogarnięciu podstaw spróbuję swoich sił w javie/pythonie. Znajomość Javy da mi solidna podstawę i zabezpieczenie jakby mi się nie udało z data science lub gdybym zdecydował że to nie dla mnie
@maxick3 жыл бұрын
Cześć, nie wiem czy odpowiadasz ale chciałbym ci zadać pytanie. Jestem grafikiem ze sporą wiedzą css/html, chciałbym się rozwijać w stronę projektowania interfejsów (również animacje) czy dobrze myślę że najlepiej będzie jeżeli zacznę programowanie od javascript?
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Tak, jeżeli myślisz o pójściu w stronę frontendu to JavaScript jest zdecydowanie dobrym wyborem.
@mleko7233 жыл бұрын
ja najpierw scratch lto tez daje ...
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Zgadzam się, Scratch jest świetny do wprowadzenia w temat programowania!
@warriorr8883 жыл бұрын
bardzo dobrze powiedziane. tez zrobilem material na ten temat i mowie mniej wiecej to samo xD :)
@khmking3 жыл бұрын
Lepiej uczyć python jest troche łatwy =)
@ysior2234 жыл бұрын
Co do identycznych zasad w każdym języku, wymieniłeś stałe. Dzisiaj tłumacząc koleżance działanie magicznego słówka this się okazało że akurat w c# stałe nie działają do końca tak jak np. w php czy java.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Tak, w różnych językach te koncepty realizowane są w różny sposób. W Javie de facto stałych nie ma i ich koncept realizujemy deklarując zmienną jako statyczną oraz finalną.
@pyramidal18422 жыл бұрын
a ja tam nawalam batcha
@lukaszpirowski39604 жыл бұрын
Wybierzcie PHP
@ukaszk84284 жыл бұрын
Wybrałem PHP, następnie zakochałem się w C# i po mniej więcej ponad roku intensywnej nauki znalazłem w .necie pracę i nie żałuję ;-]
@Adbal993 жыл бұрын
PHP bardzo fajny na poczatek i nie tylko, mimo fali hejtu wcale nie odbiega od innych języków i fajnie można przejść na np. c#. Jak ktos chcialby robic stronki internetowe to polecam :)
@Rudzix664 жыл бұрын
WOW kto montuje te filmy coraz lepiej to wygląda
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
A dzięki :D Sam montuję, ale trochę się już tego nauczyłem! I uczę się dalej :D
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
🔥 Sprawdź kurs Java od podstaw - od zera do Junior Developera: javaodpodstaw.pl/ 🔥 🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/ 🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/ Pobierz darmowego ebooka "Jak zostać programistą - krok po kroku": www.jaknauczycsieprogramowania.pl/#ebook Dołącz też tutaj: DISCORD: www.jaknauczycsieprogramowania.pl/discord INSTAGRAM: instagram.com/jaknauczycsieprogramowania/ FACEBOOK (GRUPA): facebook.com/groups/jaknauczycsieprogramowania FACEBOOK (STRONA): facebook.com/jaknauczycsieprogramowania ✉ Współpraca: marketing@jaknauczycsieprogramowania.pl
@wojciechpeczyk4 жыл бұрын
Hej, a co myślisz o Go? Czy to dobry język Programowania na początek? Proszę, wyraź swoją opinię w odpowiedzi 😉
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Nie miałem jeszcze okazji programować w Go, ale podobnie jak Rust, wydaje się być bardzo ciekawym językiem. Nie jestem jednak przekonany do wyboru akurat tego języka na początek ze względu na składnię, która może mniej doświadczonym programistom sprawiać pewne kłopoty.
@john_swanson3 жыл бұрын
Według mnie można zacząć od byleczego
@voldiboldiz3 жыл бұрын
Tylko Pascal/Delphi - reszta to żart.
@spoiler-man96404 жыл бұрын
Python
@ArkadiuszPytlik Жыл бұрын
Najlepszy i najłatwiejszy jest C :D
@iSkaayFall4 жыл бұрын
Skoro jest back-end i front-end to czy języki programowania dzielą się też na te 2 kategorie, czy np. mogę w c# programować we front i backendzie
@e_d_d_y4 жыл бұрын
Javascript daje Ci taka możliwość. C# nie bardzo, niby ASP .Net pozwoli Ci na wygenerowanie MVC ale nie bedzie to dynamiczne tak jakbyś zrobił to w JS.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
To zależy, są języki czysto backendowe, ale w wielu językach możesz tworzyć zarówno backend jak i frontend. W świecie Javy są na przykład frameworki Vaadin i Thymeleaf, wspomniany przez Ciebie C# ma framework Blazor, inne języki też często mają swoje rozwiązania dla frontendu. Tak wygląda teoria. W praktyce większość frontendu tworzy się obecnie z użyciem technologii opartych na JavaScript - taka złota trójka to React, Angular, Vue, powoli przebijają się jeszcze Ember i Svelte.
@watron24913 жыл бұрын
ciekawe ile języków będzie w 2050 ? >1000 ?
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
Tyle chyba jest już teraz: devskiller.com/how-many-programming-languages/ "Wikipedia claims there are approximately 700 programming languages, while others say that number is closer to 9000!" Na co dzień oczywiście używa się ich dużo mniej, ale pewnie podobnie będzie w 2050 :) Coś nowego do tego czasu na pewno się pojawi, ale też coś innego zostanie zapomniane :)
@ahiPL4 жыл бұрын
Ej ile Ci wisze za Netflixa?
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Milion dolarów w różnych walutach, głównie w złotówkach!