Miałem podobną historię z projektem na studiach gdzie siedziałem nad tematem długo i kod był już bardzo skomplikowany ale efekt ciągle nie zadowalający dla mnie. Ostatecznie zainspirowany przypadkiem podjąłem decyzje wycofania całkowicie wszystkich włożonych prac i zrobienia projektu od nowa. Cała praca trwała może z godzinę + czas na dopieszczanie kodu, a efekt by 1000 kroć bardziej satysfakcjonujący niż pierwotny pomysł. Wydaje mi się, że męska decyzja porzucenia ciężkich starań może dać bardzo piękny owoc jeśli człowiek zda sobie sprawę, że błądzenie daje mega doświadczenie.
@Patryk-pz4sw4 жыл бұрын
Bardzo ciekawa historia z dead linem, bardzo mi się spodobała :D wszystkie filmy są świetne, można na prawdę bardzo wiele się nauczyć, dzięki!
@marekwalczak73894 жыл бұрын
Nie jestem jeszcze programistą (.... jeszcze :- )), jestem projektantem konstrukcji budowlanych ( byłym ... najprawdopodobniej). W 100 % zgadzam się ze stwierdzeniem, że czas spędzony na , wydawałoby się błędne rozwiązania, NIE JEST czasem straconym. Co prawda mógłbym przytoczyć może parę przykładów na potwierdzenie ww. stwierdzenia posiłkując się moimi doświadczeniami ze zmagań amatora-programisty, ale przytoczę przykłady z mojej pracy projektanta konstrukcji. Należy te przykłady odnieść przez analogię do tego, co mówił Kamil. Projekt hali - parę dni zbierania obciążeń, obliczeń konstrukcji, tworzenia dokumentacji rysunkowej - ogólnie intensywna praca. Po mniej więcej 2 tygodniach, jak nigdy wcześniej, budzę się nad ranem (przed 5:00), podnoszę się w łóżku ... i w jednej sekundzie przez myśl przechodzi mi - " tu i tu najprawdopodobniej popełniłem błąd" ("będziesz siedział, będziesz siedział !!!", bo w branży budowlanej siedzą prawie wyłącznie inżynierowie budownictwa, nie architekci ). Nie mogę tego sprawdzić od razu, bo program obliczeniowy mam w biurze firmowym. Przychodzę do roboty na 7:30 , siadam do obliczeń i po paru minutach wychodzi, że miałem racę - jest błąd. Duch Święty nade mną czuwał ? (Jestem wierzący) - Nie !, to nie Duch Święty - to te parę dni kilkanaście wcześniej, które spędziłem nad wydawałoby się błędnym projektem, doprowadziły do prawidłowego rozwiązania. Jeszcze jedno,o czym Kamil nie powiedział - ważny jest odpoczynek. Jak coś nie wychodzi - Warto na chwilę odpuścić. Ostatnio nad konfiguracją środowiska programistycznego siedziałem przeszło 10 godzin. Fakt - profesjonalistą nie jestem, ale gdybym odpuścił i poszedł się przejść, przespałbym się godzinę, to zrobiłbym to, co następnego dnia (po chwilowym odpuszczeniu tematu i odpoczynku) -w ciągu 10-15 minut rozwiązałem sprawę. To było takie banalnie proste, że aż wstyd pisać. Powód - zmęczenie. ... i jeszcze jedno - powoli ale SYSTEMATYCZNIE ( jeszcze raz - S Y S T E M A T Y C Z N I E ). Nie spalać się nadmiernie, ale SYSTEMATYCZNIE. Jedźcie równym, systematycznym tempem. Jeżeli będziecie robić coś zbyt intensywnie, to po paru latach wylądujecie albo w Bieszczadach, albo na jakimś bezludziu albo .... Ś W I E T N Y M A T E R I A Ł, - zwłaszcza - te praktyczne, z życia wzięte rady. W skali 1 - 6 daję 15 .... a nawet 15,5.
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
O tak, święte słowa z tym odpoczynkiem! Bardzo często, gdy siedzimy długo przed komputerem i nie możemy rozwiązać jakiegoś problemu, warto pogadać z kimś, przejść się chwilę czy zrobić krótką drzemkę. Takie oderwanie się od monitora potrafi zdziałać prawdziwe cuda, człowiek wraca do komputera i nie dosyć, że rozwiązuje problem, to jeszcze nabiera nowych sił. Praca programisty to nie praca na taśmie, gdzie trzeba wyrabiać normę, czasem naprawdę lepiej jest zrobić sobie pół godziny przerwy niż siedzieć na siłę przed monitorem z przymykającymi się oczami i niepracującym mózgiem :)
@marcinborucki815 жыл бұрын
Bardzo dobry film . Ja dopiero zacząłem praktycznie przygodę z programowaniem (bootcamp) Java Web Developer. Najgorsze na początku jak dla mnie jest to że kiedy już znasz i umiesz używać pętli , instrukcji warunkowych itp. i dostaniesz zadanie do wykonania to niby teoretycznie znasz pewne rzeczy tylko czasami nie wiesz że akurat teraz masz ich użyć ( to chyba brak doświadczenia jakiegokolwiek). Chodzi też o to że jest dużo gotowych metod i tak jak piszesz czasami nie znając jeszcze niektórych próbujesz napisać koło na nowo zamiast skorzystać z gotowego rozwiązania . Programowanie jest trudne i wymaga przedewszystkim cierpliwości oraz trzeba w tym wszystkim po prostu to lubic. Pozdrawiam
@pecewu5 жыл бұрын
Nie przesadzałbym. Nie trzeba lubić programować. Wystarczy pokora i chęć przyswajania wiedzy.
@marcinborucki815 жыл бұрын
@@pecewu nie zgadzam się z Tobą jeśli będziesz tego nie lubił to się zameczysz moim zdaniem . To jest jedna z prac wymagających pasji inaczej nigdy nie będziesz dobrym programista
@n1um3n4 жыл бұрын
@@marcinborucki81 wszystkim można się zmęczyć - spawaniem, programowaniem, papiezowaniem, ostatecznie - nic nie robieniem . To co jest istotne, to zacięcie, które nie pozwala Ci zboczyć z obranej (albo nadanej drogi)
@destination6034 жыл бұрын
@@marcinborucki81 Tez ucze sie programowania. Jest to praca umyslowa a praca umyslowa moze byc czasami bardziej wyczerupjaca niz fizyczna, jednak w porownaniu z innymi pracami umyslowymi programowanie opiera sie w duzej mierze na umiejetnosciach i doswiadczeniu programisty co pozwala sadzic ze im dluzej sie uczymy tym ta praca powinna byc "przyjemniejsza" i latwiejsza. Wydaje mi sie ze lekarze czy prawnicy maja bardziej strsujaca prace niz doswiadczeni programisci. Dlugo by o tym pisac ale ja tam osobiscie lubie takie lamiglowki i tworzeniu nowych "systemow". Jedynie szkoda ze w necie wiekszosc darmowych tutoriali na temat JSa HTMLa i CSSa i nie tylko, jest w j. angielskim co akurat nie jest dla mnie problemem nie do przejscia bo znam dosc dobrze angielski ale latwiej i troche szybciej byloby po polsku:) bo te wszystkie funkcje sa naprawde logiczne tylko sie ich nauczyc a pozniej pomyslec kiedy i jak zastosowac. Wytrwalosci :)
@majksu3 жыл бұрын
@@marcinborucki81 Bez pasji nie będziesz dobrym programistą? Z tego co wiem większość w ogóle pracowników to pracownicy bez pasji w konkretnym zawodzie, bo uwaga - nie do tego służy praca. Można być w wielu rzeczach dobrym, a nawet świetnym nie lubiąc ich i to fakt, a programowanie nie jest wyjątkiem. To jedno z kłamstewek które powtarzają sobie niektórzy starsi programiści, żeby dodać sobie w oczach innych :) Wszystko może się znudzić po czasie, jednak podążanie obraną ścieżką, z pasją czy bez żeby coś osiągnąć - to już rzeczywiście jest wymagane.
@witoldnawrot86463 жыл бұрын
Rewelacja! Baaardzo przydatne 👍👍👍
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Bardzo się cieszę :)
@darkoazure99023 жыл бұрын
Od lat podczas szkoleń wypowiadam niemal te same stwierdzenia XDDD. Wpadłem dziś na ten materiał. Będę mógł podsyłać link, żeby inni widzieli, że te moje ... samodzielnie sformułowane spostrzeżenia nie są jakimiś wymysłami z księżyca.
@sebon114 жыл бұрын
Hahaha, ja akurat chętnie bym posłuchał cały odcinek na temat tego zadania, które robiliście 4 dni a potem pół h :) tzn. już w sumie odpowiedziałeś historię, ale ciekawi mnie co takiego się musiało stać, żeby kilku programistów po kilku dniach wpadło na coś - a nie wcześniej, i co to dokładnie było za rozwiązanie :) Aczkolwiek wiem, że tu może być trochę tajemnica firmowa nawet jeśli byś nie używał nazw - ale no, może jednak same technologie mógł byś opisać i co to był za problem :) I super odcinek!
@yajirushik28713 жыл бұрын
Oglądam Twój film podczas kodowania, zabawna sytuacja, korzystam z zasad czystego kodu nawet o nich nie wiedząc, dowiedziałem się dzięki Tobie 😅
@kapi22305 жыл бұрын
Widzę, że ma pan bardzo nisko prawy bark w stosunku do lewego. Niedawno sam z tym problemem byłem u fizjoterapeuty. Powodem okazała się przekrzywiona miednica od zakładania nogi na nogę oraz niepoprawna postura podczas siedzenia.
@JakNauczycSieProgramowania5 жыл бұрын
Dzięki, nie zauważyłem tego nigdy wcześniej :) Sprawdzę to, zdrowie przede wszystkim!
@tomar6665 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania mam ten sam problem, tylko w nieco mniejszym stopniu. U mnie powodem takiej postawy jest nieprawidłowa pozycja przed komputerem i np niewłaściwie ustawiona myszka. Jest to chyba powszechny problem informatyków.
@iashi42894 жыл бұрын
tez tak mam :d
@eGzysTens4 жыл бұрын
I po co to napisałeś? Teraz to mnie denerwuje :(
@wawbagel4 жыл бұрын
@@tomar666 Panowie, wystarczy kilka miesięcy cwiczen silowych i macie po problemie. obniżony bark, złe ustawienie miednicy itd, to typowe komputerowe dolegliwości. Po kilku latach siedzenia przed kompem i braku aktywności, też byłem cały pokrzywiony. wróciłem do wysiłku wzmacniającego siłę mięśni i kłopot zniknął.
@szymonpszczoka32845 жыл бұрын
super, tresciwie jak zawsze. pozdrawiam
@adamcichowicz14743 жыл бұрын
Kłaniają się schematy umiejętności tworzenia schematów algorytmów w postaci schematów graficznych Nassi- Schneidermana.
@Kodillacom5 жыл бұрын
Świetny materiał, konkretnie, na temat i przystępnie :)
@jorgeguedes89473 жыл бұрын
Świetny film jak zwykle! Dziękuję za cudowną pracę. Kamilu, czy udałoby się robić film na temat historii projektów, w których brałeś udział, których rozwiązań było początkowo błędne ale udało się Wam/Tobie wybrnąć poprzez zmianę stosowanych do tychczas rozwiązań i zakończyć te projekty z sukcesem? Coś w stylu Twojej ostatniej historii tego odcinka. Z góry dziękuję! 🙌🏾👏🏾
@JakNauczycSieProgramowania3 жыл бұрын
Szczerze mówiąc ciężko byłoby mi wskazać konkretnie podobne sytuacje. Wiadomo, że czasem się zdarza, że rozwiązujemy coś w niewłaściwy sposób i musimy zmienić nasze założenia, ale zazwyczaj dzieje się to na poziomie danego zadania, a wynika to z tego, że albo czegoś nie przewidzieliśmy (bo na przykład nie pracowaliśmy wcześniej w tym obszarze kodu i nie znaliśmy go wystarczająco dobrze) albo podczas pracy stwierdziliśmy, że istnieje lepsze rozwiązanie. Nie zdarzyło mi się jednak, żeby te błędne założenia były na poziomie projektu i wymagały gruntownych zmian w projekcie na późniejszym etapie.
@przemek18392 жыл бұрын
A jakie to jest dobre nazewnictwo dla zmiennych i metod? Jakieś przykłady? 😅
@JakNauczycSieProgramowania2 жыл бұрын
W największym skrócie - patrząc na nazwę, powinieneś od razu wiedzieć, za co dana zmienna, metoda lub klasa odpowiada. Bez przewijania kodu, bez skakania pomiędzy klasami - po prostu czytasz i rozumiesz. Zawsze dobrze jest mieć w głowie słowa "Clean code reads like well-written prose". A jeżeli chodzi o przykłady to tutaj jest bardzo fajny artykuł na ten temat: www.rithmschool.com/blog/good-ideas-for-better-variable-names
@marcinlesniewski45714 жыл бұрын
Elegancko
@n1um3n4 жыл бұрын
Świetny materiał... Ale... 1) Kot z tyłu odciąga uwagę od prowadzącego 2) [0][1] niby podobne, ale 0 to kamera, a 1 to laptop(?). Gołym okiem widać, że coś w tych historiach "z życia" nie gra. Praca przed kamerą jest ciężka, zwłaszcza z samym sobą. Może warto postawić powyższego kota przed kamerą, żeby wiedzieć na czym się skupić?
@JakNauczycSieProgramowania4 жыл бұрын
Kota już w ostatnich odcinkach nie ma, właśnie żeby nie rozpraszał ; ) A tego drugiego punktu nie rozumiem. Jaka kamera i laptop i co oznacza to 0 i 1?
@eGzysTens4 жыл бұрын
Gdybys nie napisał, to bym kota nie zauważył, a gdy juz wiem, ze tam jest, to nie zwracam na niego uwagi. Może to odciąganie uwagi to problem w Tobie, a nie samego kota ;)
@mzpl73574 жыл бұрын
Mi się tam ten koteł podoba
@p.marcin43685 жыл бұрын
Ten kotek tak fajnie macha...
@JakNauczycSieProgramowania5 жыл бұрын
I w ogóle mu się nie nudzi!
@imStasiu5 жыл бұрын
kurczę oglądam, któryś film z twojego kanału i dopiero teraz skojarzyłem starą mordkę z Olechowa. Pozdrawiam serdecznie!
@JakNauczycSieProgramowania5 жыл бұрын
Ooo a przypomnisz się jakoś bardziej? Bo po nicku nie jestem w stanie odgadnąć :D Olechów i Janów na zawsze w sercu!
@imStasiu5 жыл бұрын
@@JakNauczycSieProgramowania na fejsie zaproszenie wysłałem ciekawe czy skojarzysz :)
@JakNauczycSieProgramowania5 жыл бұрын
@@imStasiu Pewnie, że kojarzę, dobrze Cię widzieć!
@mariankap78875 жыл бұрын
Człowiek uczy się całe życie :)
@JakNauczycSieProgramowania5 жыл бұрын
Dokładnie, z programowaniem też tak jest :)
@destination6034 жыл бұрын
I podobno glupi umiera chociaz nie wszyscy sie zgadzaja z ta opinia :)