Jan Brzechwa (KLCW)

  Рет қаралды 1,563

Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia

Күн бұрын

O nieznanym obliczu autora, uważanego powszechnie za pisarza dla dzieci. Pełny opis poniżej.
☕ Pomóż! Praca nad prowadzeniem kanału wymaga dużego wysiłku i czasu. Wesprzyj naszą pracę: buycoffee.to/o...
Autor, na którego bajkach i prozie wychowała się większość Polaków, sięgnął po "nieletnią" tematykę dla żartu, w wakacje 1937 roku. Według legendy motywowała nim chęć uwiedzenia pewnej przedszkolanki. Bez wątpienia Brzechwa był kobieciarzem. Ale też poetą, który nigdy nie zaakceptował swojego statusu jako "autora dla dzieci". Być może kluczowe były tu opinie krytyków, którzy tego typu twórczość uznawali za "literacką galanterię". Brzechwy nie rozpieszczali też decydenci oraz eksperci od edukacji, w równym stopniu przed wojną, jak i w Polsce Ludowej. Jedni oskarżali go o szerzenie pornografii (chodziło o "Nie pieprz, Pietrze!"), inni o rasizm i "arystokratyczną antyspołeczność". Uwielbiały go tylko dzieci.
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego
Przygotowała: Hanna Maria Giza
Goście: Joanna Papuzińska i Mariusz Urbanek
Data emisji: 1.06.2013
Godzina emisji: 16.00
📷 Jan Brzechwa podpisujący książki na warszawskim kiermaszu w latach 60. (©️ Danuta B. Łomaczewska)
©️ PR
#Brzechwa, #JanBrzechwa, #książkidladzieci, #książki, #pisarz, #literatura, #poezja, #AkademiaPanaKleksa, #Żyd, #żydowski, #wojna, #Warszawa, #JoannaPapuzińska, #MariuszUrbanek, #KlubLudziCiekawychWszystkiego
*** ***** ***
Kanał ‪@ocalicodzapomnienia‬ służy zachowaniu cennych nagrań audycji radiowych oraz programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych.
Zamieszczone materiały służą wyłącznie celom edukacyjnym oraz archiwizacyjnym. Właściciele kanału nie roszczą sobie praw do publikowanych treści. Nie reprezentują też one poglądów oraz opinii zarządzających kanałem.
#audycjeradiowe #audycja #audycjaradiowa #słuchowisko #sluchowisko #radio

Пікірлер: 9
@ego6883
@ego6883 Жыл бұрын
Poezja - wiersze dla dzieci to współobecność w wyobraźni, przybliżenie realiów rzeczywistosci, przyklad wieloaspektowego rozumienia świata dziecka wobec kanonów,konteksty i teksty gibkosci jezyka a zatym budowanie rozumienia znaczenia myślenia, wzorów postepowania,krytycznych odniesień. Są to treści ponadczasowo sprawdzające poziom rozwoju a zwłaszcza służące metodyce w dysfunkcjach. Lekko,.latwo, przyjemnie i skutecznie,z dziecięcą radością poznawczą, również w ciezkich zaburzeniach, w naturalnym dowartosciowaniu. My-docenienie i wdzięczność! I dysfunkcji przewidywanych umiejętności np.😮w prozpdii jezyka, pamięci,itd.tworzacych dojrzałość rozwojową -niezbednik pogodnego startu w nauce. 😮
@miriamzajfman4305
@miriamzajfman4305 6 ай бұрын
Brzechwa dla najmlodszych - na tej literaturze wychowaly sie pokolenia polskich dzieci ! - Bylam jednym z nich ( dzis juz mam 69 lat z daleka od ojczyzny , do tej pory znam wiele z tych wierszy na pamiec ) Mysle ze nadal sa one czytane w kraju . Ich przeslania madre zmuszajace dziedi do myslenia , napisane pieknym jezykiem 🥰!
@ocalicodzapomnienia
@ocalicodzapomnienia 6 ай бұрын
Też wspominamy wiersze Brzechwy z czasów szkolnych i z czytanek od rodziców. :)
@andreabernadeta9246
@andreabernadeta9246 9 ай бұрын
Excellent ❤
@mar-mz8kv
@mar-mz8kv Жыл бұрын
Mój ulubiony... ❤
@magdaty1815
@magdaty1815 Жыл бұрын
No i fajnie że Brzechwa i Tuwim wychowują od dekad.
@miriamzajfman4305
@miriamzajfman4305 6 ай бұрын
Obydwaj mieli dobre geny ! 😘 Choc czesto im to wytykano 😠
@magdaty1815
@magdaty1815 6 ай бұрын
@@miriamzajfman4305 Są zwolennicy teorii - pressure makes diamonds. I być może jest to prawdą. Choć skłaniałabym się bardziej do tego, że każdy jest w stanie dokonać w życiu tak wiele jak pozwalają mu na to inni ludzie. Poza hejterami muszą być też tacy, którzy dają możliwości. Tuwim rozwijał się pod opiekuńczymi skrzydłami Asnyka. Niewątpliwe trudności posłużyły jako inspiracja np. Bambo jest wierszem o tolerancji nawet jeśli jacyś nowomodni antypolacy chcieliby widzieć w nim rasizm. Wiersz Do Prostego Człowieka mógłby niejednego dorosłego dziś wiele nauczyć. Powinien zostać wyryty na drzwiach sejmu i pałacu prezydenckiego, gdyż niezmiennie w tych miejscach potrzeba edukacji najbardziej rzuca się w oczy. Pozdrawiam.
@miriamzajfman4305
@miriamzajfman4305 6 ай бұрын
@@magdaty1815 Nadal mamy ludzi jak ty w Polsce ! - " Jeszcze Polska nie zginela "😉 Taka kobieta byla moja matka Katoliczka , uratowala 17 Zydow z warszawskiego getta jedn z nich zostal jej ukochanym mezem a naszym wspanialym ojcem . Niestey rodzice zmuszeni byli opuscic ojczyzne powody powszechnie znane . Przykre ze ta " Ignorancja " nadal egzystuje w kraju . Myslisz ze edukacja cos moze w tym pomoc 🤔? Serdecznie pozdrawiam z Montrealu🙋‍♀ 💌
Literackie ciekawostki #19. Jan Brzechwa
25:19
Biblioteka Kościan
Рет қаралды 4,2 М.
DID A VAMPIRE BECOME A DOG FOR A HUMAN? 😳😳😳
00:56
Good teacher wows kids with practical examples #shorts
00:32
I migliori trucchetti di Fabiosa
Рет қаралды 12 МЛН
Zostałem historykiem, bo miałem dość mebli - prof Robert Frost
33:26
Wydział Historii Uniwersytetu w Białymstoku
Рет қаралды 30 М.
Murzynek Bambo Julian Tuwim i  INNE wierszyki dla dzieci
17:37
Bajki dla dzieci TV
Рет қаралды 145 М.
Grzechy dzieciństwa | Bolesław Prus | Audiobook po polsku
1:13:20
Czemu Irlandia nie chce przestać kopać torfu (DziałSplaining#030)
16:58
Dział Zagraniczny
Рет қаралды 21 М.