Ta seria Wartburgów była przepięknie zaprojektowana i to w każdym detalu. Przy współczesnej mu Syrenie i Skodzie Octavii/Felicji wcale nie wyglądał na wysoki.
@marklisiecki57902 ай бұрын
Nie dawno znalazlem pana kanal ,i musze stwierdzic ze to jest najlepszy kanal produkowany w Polsce :) Serdecznie Pozdrawiam
@jozefpalivec87893 ай бұрын
Pierwszy samochód mojego Taty to był Wartburg 312, prawie kabriolet, bo miał otwierany cały miękki dach :) Rocznik chyba 1962, a tata kupił go na giełdzie w Białymstoku w 1981. Więc to już wtedy był staruszek. Babcia dofinansowała Tatę, ale z zastrzeżeniem, że ta dodatkowa kasa ma iść na nową tapicerkę ;p Więc Wartburg był piękny w środku, miał tak jak ten z filmu czerwone fotele i boczki, ale za to co chwila się psuł. Jak nie rozrusznik, to wolne koło, jak nie cieknąca chłodnica, to brak ładowania. W końcu, po jakimś roku eksploatacji, pękła tylna sztywna oś (tak! 312 miał sztywną oś, dopiero 1000 w tej samej budzie miał z tyłu niezależne zawieszenie) i tata zaczął się powoli poddawać. Jeszcze co prawda, jako inżynier mechanik, zaprojektował i zlecił wykonanie "łupka" na tę oś, takiego żeby dał się założyć na parkingu pod blokiem, ale wyraźnie wtedy stracił serce dla tego samochodu. Jeszcze przez jakiś rok Wartburg stał pod domem, a potem został sprzedany. Kasa poszła na Malucha :) Ja wtedy miałem jakieś 10-11 lat, ale bardzo dobrze pamiętam tę niebieską żabę i niepowtarzalny zapach dwusuwa z lat 60ch :)
@rcflyerpl3 ай бұрын
Dla mnie taki Wartburg (ale nie cabrio) to jedna z pierwszych dalszych podróży samochodem w ogóle. Sam początek lat 70-tych (!) Sąsiedzi zaprosili rodziców na wycieczkę nad jezioro. Podobał mi się kolorowy emblemat na kierownicy i ogólny klimat wozu. Tylko, o zgrozo, ktoś powiedział (autentycznie dumnemu) właścicielowi, że oszczędny styl jazdy na trasie polega na rozpędzaniu się do około 80 km/h a potem odpuszczaniu gazu i… turlaniu się aż do mniej więcej prędkości 45 km/h. Potem cykl się powtarzał… i znowu… Wyjaśnił mi to wieczorem po powrocie udręczony stylem jazdy sąsiada Tata. Z grubsza opowiedział też co to jest „wolne koło”. Było to słuszne, ponieważ po dziecinnemu myślałem podczas całej tej wycieczki „skokami naprzód”, że poza miastem tak TRZEBA jeździć dwusuwem :))
@peterobara70233 ай бұрын
Ja styl na luzie "wdrażalem" jadąc z góry w amerykańskich automatikach,no cóż nie da się na dłużej gdyż po pół roku padały transmisje i tak zajechałemk z pół tuzina tych gablot
@januszkosminski74053 ай бұрын
@obywatelcane6775Do póki jeździłem autami na gaźniku - robiłem dokładnie tak samo, ale na wtrysku czas już zmienić nawyki. Jak wyrzucisz na luz - auto pali... tyle ile pali na biegu jałowym. Wcale nie tak mało, bo obecnie obroty biegu jałowego to ok. tysiąca, a jak zdejmiesz nogę z gazu nie wyłączając biegu - silnik nie dostaje ani kropli paliwa.
@jozefpalivec87893 ай бұрын
@@januszkosminski7405 W łądzie 2107 był taki specjalny zawór, który odcinał paliwo przy hamowaniu silnikiem. Niestety był napędzany podciśnieniem, a membranka ze szmaty pękała co 3 miesiące. Ale jak działała, to odcinało :)
0:39 ...i ta syrena sport w tle 😍 Wspaniały odcinek! Fajnie było się dowiedzieć czegoś więcej o samochodzie, który widuje się na zlotach 🤠
@JanGarbacz3 ай бұрын
Dzięki Dorian :)
@patentfix3 ай бұрын
Witaj, Miałem Wartburga 353 z 1986 roku z biegami przy kierownicy. To na tamte czasy był samochód który ciężko się prowadził, Skoda 105 L znacznie lepiej się prowadziła, ale Volvo 144 silnik B20 100 koni to było piękne auto trwałość pozdrawiam
@Maciej026A3 ай бұрын
Wartburg cabrio piękna maszyna. Niestety, z całą sympatią do naszej motoryzacji muszę przyznać, że w większości składa się ona z marzeń mitów i nadziei, czego współczesnym przykładem jest izera.
@Moto.Patrol3 ай бұрын
To jedyny taki kanał, który co rusz wyciąga takie perełki!
@janpacholski29893 ай бұрын
Cudowna, stylowa maszyna i znakomity film! No i świetnie dobrana muzyczka, dzięki!
@elektrofumigator3 ай бұрын
Jak dla mnie, wartburgi starszej generacji w każdej z wersji nadwoziowej to najpiękniejszy wóz i moje małe marzenie - prawie zrealizowane. Prawie, bo przypadkowo nawiązałem znajomość ze znajomym, coby mi takiego sprzedał za cenę złomu jakbyśmy poznali się rok wcześniej. Niestety wtedy się nie znaliśmy, a zdrowa buda poszła na złom w 2022.
@Myszolog3 ай бұрын
Była jeszcze jedna wersja - 311 Trans, czyli pickup, ale to już niebywała rzadkość, nawet w Niemczech. Późniejszych Transów trochę się zachowało, jeden jest w Polsce, ale tych opartych na 311 to chyba niewiele w ogóle powstało. Ciekawy samochód i świetnie zrealizowana opowieść. Jak zwykle :)
@jarekkrysia76033 ай бұрын
Była jeszcze specjalna wersja kubelwagen.
@Mariusz5213 ай бұрын
@@jarekkrysia7603😅😂
@piotr.leniec-lincow52093 ай бұрын
Widziałem kilka przed hotelem WARSZAWA . Wspierały drużynę NRD uczestnicząca w Wyścigu Pokoju. Był ( chyba ) rok 66.
@kubal45933 ай бұрын
Nawet kilka sztuk jest w Polsce
@janwesolowski73203 ай бұрын
W latach sześćdziesiątych byłem dzieckiem. Uważałem wtedy Warburga za najpiękniejszy samochód na polskich drogach. Potem go tragicznie zepsuli. Od lat czekałem, żeby ktoś go pokazał w swoim kanale. Już prawie straciłem nadzieję na to, że jakiś egzemplarz jeszcze istnieje.
@pawelradwanski73983 ай бұрын
Bo pierwszy warczyburg był śliczny! Potem faktycznie polecieli po bandzie z 353w. Mój ojciec miał właśnie takiego 353 w nowej budzie. Trochę tym się jeździło, ale jednak taki zwykły duży fiat przy tym to była przepaść!
@Jacob997JP3 ай бұрын
Świetny odcinek, progres z odcinka na odcinek jeżeli chodzi o obraz. Treść jak zawsze na najwyższym poziomie.
@xmz773 ай бұрын
Szacun za przejeżdżający samochód w tle gdy mówisz o syrenie sport. Warczyburg piękny samochód na tamte czasy.
@bombayystarachowice3 ай бұрын
Cześć Janku. A propos fabryki w Eisenach to miałem okazje odbierać do transportu z placu jeden z ostatnich Opel Adam. Kilkadziesiąt dni po ogłoszeniu zakonczenia produkcji. Pozdrawienia z kabiny ciężarowki z okolic Clermont Ferrand.
@ryszardcempa55393 ай бұрын
Ok im
@seboc13 ай бұрын
W 1993 r. kupilem sobie pierwszy samochod, wartburga wlasnie. Tez mial skorzana tapicerke, co prawda aftermarketowa, z barana.
@roberto.78833 ай бұрын
Hihihi. Dobre z tą Syreną jadącą na drugim planie 😂 Super pomysł 👍🏻
@motoryzacjawaldka95973 ай бұрын
Przejechała koło nosa.
@martinkopersky69213 ай бұрын
Piękne auto - jak na komunę. Jako dziecko oglądałem encyklopedię z 1957 r. i ten Wartburg w wersji Cabrio robił na mnie potężne wrażenie. Wydawało mi się wtedy, że komunistyczna myśl techniczna stoi ponad zgniłym kapitalizmem. Janek, dzięki za to, że przenosisz nas do dzieciństwa.
@JanGarbacz3 ай бұрын
@@martinkopersky6921 Dziękuję i polecam się na przyszłość bo co tydzień pokazuje coś starego
@FordAnglia3 ай бұрын
Fajny troling z tą syreną w tle :) W tym roku byłęm na zlocie w Eisenah. Było z pół tysiąca wartburgów, barkasów i melkusów :) Raj :)
@piotrozorowski64733 ай бұрын
Witaj Janku..znajome tereny-Zbroslawice i Ptakowice..Powiat tarnogórski... Nie wiedziałem że pomyka tam taki piekny okaz Wartburga 👍😀
@JanGarbacz3 ай бұрын
@@piotrozorowski6473 Czasami coś ciekawego wyjedzie, w wakacje za moją przyczyną parę aut jeździło tą trasą ;)
@Tomek49173 ай бұрын
Ciekawe auto, premiera chyba odbyła się w podobnych latach co naszej Polskiej syrenki Acz kolwiek auto dużo lepiej wykonane. Fajny klimatyczny odcinek w deszczowej oprawie. Dobra robota 👍👍👍
@rowank21963 ай бұрын
Wartburg Syreba i DKW maja wiele cech wspolnych, wszystkie konstrukcje to 3 cyl dwu suwy , wszystkie konstrukcje ramowe niemal identyczne , oraz zawieszwnie na poprzecznym resorze piorowym Pozdrawiam
@mdziewietube3 ай бұрын
@@rowank2196Też mam wrażenie, że "jedyny samochód polskiej konstrukcji" jest nie dość że nie do końca samochodem, to również nie do końca polskiej konstrukcji😉
@user-T903 ай бұрын
Piekny klasyk, super ze nam go pokazałes. Moj numer jeden z tych wszystkich wersji nadwoziowych to wersja Coupe. 🙂
@JanGarbacz3 ай бұрын
@@user-T90 zdecydowanie. Choć 313 sport jest najszybszy
@616homer3 ай бұрын
Ładne auto jak na tamte smutne czasy.
@piotrmarcin51233 ай бұрын
Miałem trzy wartburgi, dwa w dwusuwie i jednego w czterosuwie. Fajne autka to były, niezawodne. Mam sentyment do samochodów dwusuwowych. Pamiętam dwusuwowe Wartki na taryfach. Oj dawno to było. Miałem prawie wszystkie marki (ale nie wszystkie modele oczywiście) z demoludów: P70, Trabant, Syrenka, Wartburgi
@leszekruminski68293 ай бұрын
Janek znowu wyciągnął "Rarytasa" 😀
@TadeuszRydzyk-h2c3 ай бұрын
Te Wartburgi oraz Ify to były jedne z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejsze auta z za tzw ,, żelaznej kurtyny". Ta linia nadwozia to motoryzacyjna poezja tamtych lat. Ciekawe że wytwarzano go w aż tylu wariantach nadwoziowych z czego najpopularniejsze, również u nas były te w wersji sedan, chociaż sporadycznie można było też spotkać kombiaka czy camping. Wersji cabrio nigdy nie spotkałem chociaż kiedyś po Gdyni jeździło takie auto ale była to raczej przeróbka z sedana. Szkoda tylko że w to piękne nadwozie nie montowano również silników czterosuwowych, wtedy był by to zupełnie inny wóz, o jeszcze lepszych walorach użytkowych.
@marekmazur95503 ай бұрын
Mielismy dwa Wartburgi - limuzyny. Pierwszy model 311 z dwukolorowym nadwoziem i materialowym szyber-dachem (ktory przeciekal przy intensywnym deszczu). Drugi 312/1 tzw. 1000 na sprezynach zamiast resorow piorowych. Oba byly bezproblemowe a komfort jazdy tym drugim byl, na owczesne czasy, bardzo przyzwoity. Tymi Wartburgami podrozowanie z predkoscia 80 - 90 km/godz w 4 osoby bylo rzecza normalna. Spalanie ok 10l benzyny 78 oktan. Obsluga silnika - banalnie prosta, podobnie przelaczniki - proste rozwiazania i tanie w naprawie. To byly fajne samochody.
@wolf79wolf793 ай бұрын
A co tam w tle jedzie na początku kiedy opowiadasz o Syrenie? IFA F9 to też ciekawy model, bo w Niemczech Zachodnich powstawał jego bliźniaczy odpowiednik. Porównanie obu to byłby super film. No i wg mnie wygrałeś w ten weekend, chociaż konkurencja też nie spała.
@rowank21963 ай бұрын
byla tez wersja DKW Vemag produkowana w Sao Paulo , w kilku wersjach nadwoziowycb
@zesesman3 ай бұрын
Ja pamietam Wartburga💜💙 co stal na ulicy Ofiar Katynia w roku 1988 w Stalowej i wtedy byl to juz rodzynek motoryzacji.😆
@marcinrakowski32363 ай бұрын
Szacun za znalezienie do filmu 311 cabrio. Teraz czas na Melkusa-a 🙂 PS. Wiem kto ma P70 Coupe 🙂
@LoftBits3 ай бұрын
I na roadstera 313! Bond by się nie powstydził (choć w post-produkcji trzeba by wstawić szmer jakiegoś V6...).
@LoftBits3 ай бұрын
Piękny. A ten jego skromny 36 konny dwusuw był wszak sercem 'Supersyren' 102S i 103S. Wielu marzyło o śmigającej skarpetce z silnikiem Wartburga...
@johnnyenglish46953 ай бұрын
Serce mnie boli gdy taki piękny klasyk moknie i nie mam tu na myśli Ciebie Janku :)
@mariuszpieprzka57373 ай бұрын
Wartburg 312 w wersji Sport, Cabrio, czy Coupe, były w Polsce egzotyką. W latach 60. Polaków najbardziej ekscytowała wersja Camping, mylona często z odmianą Combi. NRD była krajem w państwach demoludów, gdzie najbardziej rozwinięto turystykę rodzinną. Stąd tak wiele modeli przyczep campingowych, dachowych nadstawek namiotowych i kamperów powstawało w dawnej NRD. Wśród nich turystyczny Barkas B 1000 i wspomniany Wartburg 312 Camping. Warto znaleźć takie auto i zrobić o nim film. Możliwości aranżacji wnętrza Campinga zaskakują nawet teraz. Szeroko otwierane tylne drzwi, tylne świetliki (często z barwionego szkła) zachodzące aż na dach, którego tylna część była zwijana, dostawiana z tyłu nadstawka namiotowa powiększająca wnętrze, to tylko niektóre atuty tego wozu. Dwukolorowe malowanie karoserii także dodawało uroku, wzbudzając zachwyt i pożądanie, kiedy rodzina niemiecka pojawiała się takim autem na wypoczynku w Świnoujściu lub Międzyzdrojach lat 60. i 70. Przy okazji - to zakorzenienie turystyczne w wyrobach motoryzacyjnych przetrwało także w późniejszej nazwie odmiany kombi kanciastego Wartburga 353 - Tourist.
@mps79203 ай бұрын
sportów to w ogóle było bardzo mało bo kilkaset sztuk i szły głównie do USA, niewiele sprzedano w Europie. Legenda głosi że sportem swego czasu jeździł Leon Niemczyk
@Sebastian_Ustrzycki3 ай бұрын
Syrena Sport przemykająca w tle na początku - sztos;)
@13naście2 ай бұрын
Mistrz ! Nasze barwy narodowe ;) PIĘKNY JEST !
@bogdansala1073 ай бұрын
Widziałem ten egzemplarz na żywo i naprawdę jest ładny 👍 No i oczywiście niezmiernie rzadki. 🙂 Opowiadać o aucie jadąc w "slalomie gigancie " to powie Ci że szacun 😅 No i znowu tydzień czekania na jakąś nowa staroć 🙁
@szymonkrazynski49583 ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Nie wiedziałem, że Wartburg produkował kabriolety. Fajny wygląd, ładnie opakowali rozwiązania techniczne z końca lat trzydziestych, jak to powiedziałeś. Radio raczej nie jest oryginalne Clarion to Japonia, ale może takie montowali, choć stylistycznie nie pasuje do obudowy głośnika. W Wartburgach z tamtych czasów, ale zwykłych sedanach montowano zwykle radio RFT VEB Stern Berlin. POzdrawiam
@paweturowski56203 ай бұрын
Super odcinek ❤❤❤❤😂
@grregu52993 ай бұрын
Ten Paradenmarsch - rewelacja ! Auto też. :)
@playlistofficial23243 ай бұрын
Czekamy na film z otwartym dachem 😊
@krzysztofbroda5913 ай бұрын
To kiedy film z tą Syrena w tle?
@janmatejka82413 ай бұрын
Ahoj Janku, Cóż, muszę przyznać, że W311 był naprawdę dobry jak na Dederony pod względem designu😉 Pozdrawiam serdecznie 🖐️🖐️
@leszektczew3 ай бұрын
Przy konstrukcji ramowej łatwo można było tworzyć różne wersje nadwoziowe, bo nie trzeba się było martwić o wzmocnienia. Ale Polacy z Syreną i tak tego nie wykorzystali...
@rowank21963 ай бұрын
troche wykorzystali bo zrobili R20 oraz Bosto, ale mysle ze zbyt pozno
@WOJTAS71713 ай бұрын
Witam Na tamte czasy to rzeczywiście szeroki wachlarz wersji, a ta to rodzynek i dało się stworzyć coś co później już się nie powtórzyło. Klepano 353 przez szereg lat i na koniec (firmy jak i zjednoczenia) wypuszczono 1.3 Golf/Polo. Pozdrawiam serdecznie :)
@albenalbus11983 ай бұрын
Malo kto wie, że Wartburg 311 był uznawany w Europie Zachodniej jako jedno z najpiękniejszych samochodów z bloku wschodniego...
@marekgutt24843 ай бұрын
Uczyłem się jeździć na 312 kombi
@krzysztofjablonski12473 ай бұрын
Są ludzie którzy robią filmy i gadają o autach..i jest Janek który tworzy dzieła..👍
@JanGarbacz3 ай бұрын
Dziękuję za miłe słowa ale do arcydzieł to chyba jeszcze daleka droga! Pozdrawiam Serdecznie !
@damianfiner2 ай бұрын
Polska dziś nie ma swego auta. Jesteśmy za to światowym liderem w produkcji zniczy cmentarnych
@krzysztofstojko3 ай бұрын
Wszystko pięknie wygląda na zewnątrz bo mechanika nie była już taka wspaniała np układ chłodzenia bez pompy, ogrzewanie ciepłym powietrzem z za chłodnicy. Dopiero w następnym modelu 312 układ chłodzenia dostał pompę cieczy a ogrzewanie nagrzewnicę i dmuchawę. ponadto w tym konkretnym egzemplarzu są tylne lampy z późniejszych lat, w oryginale powinny być białe klosze pomiędzy czerwonymi i pomarańczowymi. Wiem bo miałem kiedyś trzydrzwiowego 312 combi ale co do wnętrza nie było się do czego doczepić. tylne siedzenia dzielone i rozkładane na płasko, koło zapasowe i narzędzia pod podłogą bagażnika dostępne po otwarciu tylnych drzwi bez potrzeby wyładowywania bagaży. No i silnik 1000 cm/3 o mocy 45 KM.
@Mariusz5213 ай бұрын
W PRL spotykało się raczej wyłącznie coupe, sedany i może od wielkiego dzwonu kombi. Możliwe że była mała liczba tych cabrio, ale do dzisiaj nie wiedziałem o istnieniu pozostalych wersji, tych kemping czy sport. Mogly być u nas nieosiągalne. Piękne auta, pasujące urodą i stylem do swoich czasów. Dzisiaj tyle się mówi o ergonomii, a patrząc na przeszklenie tych aut toż to istne akwarium! Słupki umyślnie cieńsze dla polepszenia widoczności, a dzisiaj wiadomo, bezpieczeństwo. Poza tym jak Autor sam mówi, Czesi i wschodni Niemcy mieli tradycje motoryzacyjne, jeszcze częściowo przedwojenne kadry i głównie mimo wszystko mniejsze zniszczenia i straty wojenne (głównie Czesi i Słowacy). Polska praktycznie w całości była do odbudowy. Czy więc "produkowaliśmy" te mity? Może trochę też ale zapytam: ile projektów nowych modeli i modernizacji aut nie zostało zatwierdzonych do produkcji?.. Na bazie już istniejącego FSO i tamtych kadr, załóg można było powoli modernizować produkcję nie zaczynając od zera. Ale nie było zgody, nie wiem czy polskich czy moskiewskich komunistów, ale raczej ręka rękę myła?..
@Roman-d7f3 ай бұрын
Nasza Syrena też jest bardzo spójna stylistycznie, kiedyś wyśmiewana -dziś każdy się za taką obejrzy i nikt nie powie skarpeta🙃
@MSStudio733 ай бұрын
Od półtora roku widzę z okna firmy, w której pracuję, podobnego Wartburga. Stoi cały czas w jednym i tym samym miejscu. Z daleka wygląda świetnie, "na oko" nic mu nie brakuje. Nie mam pojęcia, dlaczego właściciel trzyma go pod chmurką.
@JanGarbacz3 ай бұрын
Niesamowite, to przecież unikat
@tomaszjarzabek91363 ай бұрын
Piękny ten wartburg. Pogoda nie zachęcała do zdjęcia dachu. Pozdrawiam
@maxo11243 ай бұрын
Pamietam gdy mialem kilka lat moj sasiad mial wersje sedan tego Wartburga. Niezle sie prezentuje po dzis dzien.Gdy bylem w Hamburgu w roku 1981 znajomy przybyl tam nowszym Wartburgiem i pamietam jak dolewal oleju do benzyny i jak zachodni Niemcy sie ogladali.
@gbrodaty3 ай бұрын
Pamiętam takigo z dzieciństwa
@marcinhokowalski99443 ай бұрын
Janek fajnie. Pozdrawiam.
@DmX1980x3 ай бұрын
Śliczny jest :)
@marekmarek95183 ай бұрын
A u nas dalej bredzą "myśmy chcieli ale oni nie pozwolili" hehehe
@solaris3623 ай бұрын
Mój dziadek miał Wartburga 311 w wersji sedan, biało-zielonego. Podobno na tamte czasy był to dobry i prestiżowy samochód.
@JanGarbacz3 ай бұрын
Tak było
@celiuspoland3 ай бұрын
12:30 czyżby dach po prawej stronie nie był zapięty ?
@stanisawlabut63063 ай бұрын
pielkny wartburg naprawde
@przemyslawgorzynski98133 ай бұрын
Rozstaw kół z Dekawki, silnik też nowoczesnoscia nie grzeszył ale pomimo to wygląda to spójnie i co dużo mówić nowocześnie jak na tamte czasy. Pączkożercy w wartburgach 😂🤣😂 to musiało być śmiesznie. Odmiany kabrio i coupe to były zabawki dla żon, kochanek i dzieci dygnitarzy. Oni się kabrio rozbijali a robotnik był szczęśliwy jak zarobił na garnitur i simsonka. Przyzwyczajcie się do tej myśli młodzi przyjaciele bo one wracają.
@finfan833 ай бұрын
Trzeba pamiętać że NRD było oknem wystawowym całego Bloku Wschodniego, wiec tam się należało pokazać, nawet jeżeli oznaczało to produkowanie takich "nieludowych" wozów jak convertible czy 313 Sport. ;)
@PanProper3 ай бұрын
Panie Janie, a dlaczego do tej pory nie zrobił Pan materiału o Honkerze ? Czyżby jakieś uprzedzenia ?
@JanGarbacz3 ай бұрын
Absolutnie nie. Chętnie pokażę
@PanProper3 ай бұрын
@@JanGarbacz Zatem czekam z wypiekami...🥐🥖🥯🥨...😊
@piotrwojtyna12793 ай бұрын
No dobrze Janku a co jest lepsze w prowadzeniu Twoim zdaniem( pomijając stronę wizualną i detale wykończenia) Wartbutg czy Syrena?
@JanGarbacz3 ай бұрын
Chyba muszę zrobić test porównawczy bo wiele osób pyta
@dziku8783 ай бұрын
Bardzo ładne auto
@krlchelm3 ай бұрын
No ale zarówno w Eisenach, jak i w Zwickau mieli dużo przedwojennych, naprawdę zdolnych kadr i nim się w to na poważnie polityka wplątała umieli to wykorzystać. A kombi i kabriolet to były raczej modele na eksport, by mieć za co dewizy zdobywać, a nie dla wewnętrznych potrzeb
@JaDe-ev7dy3 ай бұрын
Janku, na kanale Marcin Liput jest wartburg kamping z Krosna
@wydech30303 ай бұрын
cudne
@krzysztofgorski96113 ай бұрын
Nawet nie wiedziałem że w NRD coś takiego robili 😊
@Harry_z_Tybetu_3 ай бұрын
No, nareszcie. Jak ja na niego czekałem.
@nostalginemo4993 ай бұрын
Panie Janie, Panie Janie! Zapomniał Pan o Wartburgu MELKUS RS1000, proszę kliknąć a ja go osobiście widziałem wielokrotnie a nawet siedziałem w nim, kolor Bahama Yellow. Teraz kosztuje formułę.
@markusmasowy18523 ай бұрын
Ciekawe czy to zbieg okoliczności, ale w chwili kiedy Janek opowiadał o Wartburgu i wspominał o syrenie sport akurat taka pojawiła się w tle i przejechała ulicą, ( sam początek filmu) przypadek? Nie sądzę, pozdrawiam, świetne filmy
@JanGarbacz3 ай бұрын
Pozdrawiam a czy przypadek to Sue okaże. ;)
@Jabucasidi3 ай бұрын
Warburg był karosowany na ramie więc to upraszczało znacznie wdrożenie tyłu wersji nadwoziowych.
@marekgutt24842 ай бұрын
Ojciec kupił 312 kombi w Łodzi w Motozbycie za 108 000 zł w opcji było radio,służył 10 lat ciężko pracując jako kombi
@waldemarfabin37413 ай бұрын
Cukiereczek. Może znajdziesz Melkusa??
@JanGarbacz3 ай бұрын
Może się uda
@waldemarfabin37413 ай бұрын
@@JanGarbacz Trzymam kciuki.
@waldemarparker93083 ай бұрын
Miałem Wartbutga 312 przejściówke był supper, przerobiłem z 6 ciu na 12 volt
@hansolo20003 ай бұрын
A Johan ,przijechołeś do Starych Tarnowic ,😊? do Wrochyma
@tomekja1083 ай бұрын
Zdaje się że Lem chciał sobie kupić Wartburga 311 Coupe za pieniądze z wydanych w NRD jego książek. Ale przegrał z systemem i skończyło się za zwykłym czterodrzwiowym ŻÓŁTYM 311 ...
@wlodzimierzjurzyk15183 ай бұрын
Bardzo dobrze że przegrał, przynajmniej wtedy, teraz to oni wygrywają nad Polakami
@tomekja1083 ай бұрын
@@wlodzimierzjurzyk1518 Trzy błędy w jednym zdaniu. Przecinek po "przegrał", przecinek po "wtedy" i nie "nad Polakami", tylko "z" Polakami. Sam się zaorałeś i przegrałeś z ortografią.
@wlodzimierzjurzyk15183 ай бұрын
@@tomekja108 Staraj się dawać odpowiedzi dotyczące meritum sprawy
@tomekja1083 ай бұрын
@@wlodzimierzjurzyk1518 Nie wiem dlaczego "dobrze, że przegrał". I jacy "oni" wygrywają. Amerykanie ? Rosjanie ? Komuniści ? Niemcy ? Niemcy z NRD ? PRL ? I zauważyłem czwarty błąd ! Brak przecinka po dobrze ! Hahahaha. Cztery błędy w jednym zdaniu. Chyba do tego zamglonego meritum nie dojdziemy.
@wlodzimierzjurzyk15183 ай бұрын
@@tomekja108 Kategoria czysto etniczna był przecież Żydem
@chwalibogowo3 ай бұрын
Wschodnie Niemcy nadal tęskną za tym co było dobre, a nie zgniłe z zachodu.
@ArekYoutubePremium3 ай бұрын
Janku nie combi a cabriolet, nie wspomniałeś też o wspaniałej instalacji elektrycznej 6V.
@Mariusz5213 ай бұрын
Ale wtedy większość aut miała instalację 6-woltową.
@ArekYoutubePremium3 ай бұрын
@@Mariusz521 Jaka większość: Syrena, Warszawa, Wołga, Fiaty, Moskwicze, Zastawy, VV, Citroeny, Reno - wszystko miało 12V.
@Mariusz5213 ай бұрын
@@ArekKZbinPremium o których latach mówisz? Bo to auto jest z początku lat 50.
@ArekYoutubePremium3 ай бұрын
@@Mariusz521 Był produkowany od 56 do 67, podobnie jak samochody które wymieniłem.
@ksz67183 ай бұрын
Skąd Ty go wziąłeś!
@JanGarbacz3 ай бұрын
Ze Śląska :)
@ksz67183 ай бұрын
@@JanGarbacz jesteś niesamowity, pozdro!
@yarpen9003 ай бұрын
@JanGarbacz co z Twoją Tatra 613?
@JanGarbacz3 ай бұрын
Można ją oglądać na wystawę Automobilklubu Stalowa Wola w budynku filii Politechniki Rzeszowskiej
@cywilnebiurosledcze163 ай бұрын
Gdy byłem dzieckiem ojciec miał Wartburga. Wyobrażałem sobie go, jako cabrio...
@DmX1980x3 ай бұрын
A jak się prowadził taki Wartburg w porównaniu do Syreny? którym się lepiej jeździ?
@JanGarbacz3 ай бұрын
Wartburgiem jeździłem znacznie mniej. 353 jeździłem więcej i moim zdaniem Syrena prowadzi się stabilniej ale Wartburg jest znacznie dynamiczniejszy.
@verunkabeck90523 ай бұрын
Bude video Mikrus MR-300 ?
@JanGarbacz3 ай бұрын
Może będzie :)
@hansolo20003 ай бұрын
Piękny samochód, i blasmusik w tle 😅
@nawtrysku73073 ай бұрын
Fajna wersja. Jedyna słaba rzecz to bardzo małe tylne okienko. Garbus cabrio miał duże. Problem w NRD był chyba z tworzywem sztucznym - nie mieli technologii, a import z RFNu był zbyt drogi.
@xniorvox3 ай бұрын
W NRD wypuszczenie kabrioletu prawdopodobnie nie było kwestią radości, inicjatywy i pokonywania przeszkód, tylko polityczną i wspieraną przez partię. Wystarczyło, że zły brat z RFN miał podobne wozy i trzeba było wszystkim udowodnić, że socjalizm nie jest gorszy.
@supermolibden50373 ай бұрын
Janek , ten Wartburg jest naprawdę ładnym samochodem , doceniam to ,ale to prowadzenie z "celowaniem" w drogę jest chyba trochę uciążliwe? A może to wynika z pewnych defektów tego egzemplarza ? , choć widać że jest odrestaurowany znakomicie , to raczej nic nie powinno być popsute. A , jak ten Wartburg prowadzi się względem Twojej Syreny? , jakoś nie pamiętam abyś "szukał" asfaltu w swoim autku. Wydaje i się że pytanie dotyczące produkcji pojazdów z Polsce , to daleko idące uproszczenie . Że nam się nie chciało? , że produkujemy mity ? Ja uważam że bardzo nam się chciało , tylko nie było kim tego robić i za co to robić , a drogę rozwoju określało biuro polityczne. Przecież pojazdy to nie tylko auta osobowe . Czasami wymieniamy w opisach pojedynczych ludzi , wybitnych konstruktorów , projektantów , etc a w Polsce , ci co się tak dumnie cieszyli Wartburgiem , doprowadzili do tego że populacja naszego kraju zmniejszyła się o 12 mln ludzi ! Zamordowano , rozstrzelano , zagłodzono , wywieziono , całe rodziny , techników , naukowców , projektantów , inżynierów , odpowiedzialnych za rozwój ewentualnej motoryzacji w Polsce , a zostali ci którym się udało cudem przeżyć. To kto miał być tym inicjatorem rozmachu rozwoju technologicznego , jak "wszyscy" byli w grobie. Uważam że Syrena w sytuacji kiedy w Polsce zniszczono taki procent zasobów ludzkich , to i tak absolutne mistrzostwo świata. Jestem zdania że użyty zwrot " że produkujemy mity , a nie samochody " jest wyjątkowo niesprawiedliwy i mocno pejoratywny. Poza tym takie pytanie , jest postawione z tezą . Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie .A
@JanGarbacz3 ай бұрын
Pozdrawiam stałego widza. Zauważyłem, że moja teza wznieciła gorącą dyskusję. Myślę, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to. Może warto by się zastanowić, dlaczego to nas rozstrzeliwano i głodzono, jakie były przyczyny znalezienia się po tej a nie po innej stronie muru, jak inne narody odnalazły się w podobnej sytuacji itd. Moim zamysłem nie jest jednak odpowiadać ex cahtedra na tego typu pytania. Cieszę się jednak, że ten film poza funkcją informacyjną i rozrywkową pobudza do przemyśleń. Pozdrawiam serdecznie J.G.
@supermolibden50373 ай бұрын
@@JanGarbacz Janek, no na te pytania tu z pewnością nikt nie odpowie, bo zaczynamy rozpatrywać przyczyny wybuchu IIWŚ. Myślę że na ten temat powstało wiele prac doktorskich , profesur, czy innych habilitacji. W tak znakomitym kanale motoryzacyjnym jakim prowadzisz , z pewnością nie ma miejsca i nie jest możliwe takie rozpracowanie. Ale jeżeli nawet by ktoś usiłował to poprowadzić to i tak by się opierał na materiałach źródłowych które są raczej jednoznaczne. Były narody co nie podjęły walki w dosłownym znaczeniu , bo nie chciały, bo miały taką wolę, bo co do nich też były inne plany. Czasami marzy mi się inna koncepcja ale to już się wydarzyło i trudno być teraz wielkim analitykiem historii. Inna sprawa to ta , kto jak ,na czym wyszedł. Efekt jest taki jaki każdy widzi , nie wszędzie pokonani cierpią a zwycięzcy triumfują . Trochę jednak wyszło odwrotnie, niestety. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie. A
@robertrobecki34253 ай бұрын
Enerdowski Wartburg coupe, czy zachodnioniemiecki karmann ghia, oto jest pytanie. Mam takie zdjęcie, na którym te auta stoją obok siebie. Odpowiedź jest jedna. Oba. Bo oba są przepiękne. Oj, żeby miały blachy tak trwałe, jak audi 80 b4...
@JanGarbacz3 ай бұрын
Oj nie wiem czy jednak nie wolałbym Wartburga
@robertrobecki34253 ай бұрын
@@JanGarbacz 313 sport z hard topem. A właściwie taki custom - buda z Wartburga z podwoziem kadett/astra f/lanos i silnik c20xe 150hp... 😉 Taki custom/restomod. Europejska mega klasyka. Pięknie qyglądający, a i bardzo dynamiczny.
@chatomit3 ай бұрын
1:48 Czechosłowacja,Niemcy byli w innej rzeczywistości niż PRL,dlatego że Polska była najbardziej zniszczonym w Europie krajem po 2WŚ,po za tym to co zostało,było rozkradzione,najpierw przez Niemcy potem Rosję.Nie wynikało to na pewno z kultury technicznej,ponieważ w 20 leciu między wojennym mieliśmy dużo przykladów wysokiej kultury technicznej.Ludzie interesujący się techniką,wiedzą to. 7:26 jeżeli chodzi o dwusuwy to BMW również używało takich silników,więc nie jest to coś wyjątkowego..
@gregoryhouse71403 ай бұрын
Prawdziwy biały kruk, fabryka w Eisenach to przed wojną była drugim zakładem produkcyjnym BMW. Po wojnie samo BMW miało problemy, fabryka w Monachium była zniszczona, natomiast ta w Eisenach stała się pod okupacja sowiecką częścią NRD. Produkowano bardzo szybko kopie przedwojennych modeli BMW pod nazwą EMW, Eisenach Motor Werke. Po protestach samego BMW zmieniono na IFA Mobile. Cóż zastosowanie silnika dwusuwowego to cofnięcie się w rozwoju, ale rozumiem taki zabieg, ponieważ taka konstrukcja upraszczała produkcję, ,miej części mniej stopów, itp. Auto wizualnie ładne, a można było dawać inny silnik. Ale komunizm nie pozwalał zbyt rozwinąć skrzydeł, i tak cud że udało się takie coś robić w ogóle. Fajny odcinek.
@tomekzleszna75783 ай бұрын
o ile design 353 to kompletna porażka to 311 jest super ... P.S. - co do "polskich mitów" - trochę to niesprawiedliwe, bo NRD było traktowane przez ZSRR na "specjalnych warunkach"
@rowank21963 ай бұрын
fabryka Wartburga w Eisenach to dawna fabryka BMW i po wojnie przez kilka lat produkowano samochody BMW a nastepnie zmieniononazwe na EMW a logo BMW otrzymalo nazwe EMW i zmieniono tez kolor w logo zastepnujac niebieski czewonym no i EMW byl 4 suwem 6cyl
@radosawsawecki69663 ай бұрын
Mój wujek miał takiego. Błękitnego. Miałem z 8 lat wtedy a pamiętam, że wujek go zawsze naprawiał. Tak też to wspominał przy każdej okazji. Ten jego miał albo gaz albo hamulec w podłodze. Kiedyś to wcisnął i wpadł nim w stajenkę przez to. Ostatecznie wymienił go za skórzaną kurtkę od znajomego której nigdy nie założył. Pamiętał, że najbardziej to i tak do dziś dnia żałuje narzędzi które dał razem z tym autem. Obecnie wujek już niestety nikogo nie pamięta i rozmawia ze sobą w lustrze ale myślę, że historię tego swojego trampka może trochę pamięta.
@BogdanGodymirski3 ай бұрын
4:12 klamka jakby nie w tą stronę... 🤔
@varsobalan98643 ай бұрын
Kolorki wyjatkowo Lechickie...
@piotr.leniec-lincow52093 ай бұрын
Te samochody były inspirowane MERCEDASAMI GULL WING . Wynik wyścigu NRD z NRF.