Niestety, masz rację. Formatki plastikowe zacząłem stosować w 2018 r efekt jest taki, że w tym roku musiałem kupić kokony z mojej hodowli miałem ok. 40 szt. Murarkę hoduję od 1997 r. Przez te wszystkie lata miałem kokonów w nadmiarze - rozdawałem rodzinie, znajomym. Z braku czasu i wygodnictwa zacząłem używać plastikowych formatek. W pierwszym roku zostały zasiedlone wszystkie rurki, ale w następnym roku ilość pszczół zmalała: nie wszystkie wygryzły się i było dużo trutni. W następnych latach było coraz gorzej. Uważam, że plastik nie nadaje się na gniazda: przede wszystkim " nie oddycha" chociaż większego zawilgocenia kokonów nie stwierdzałem. Przez wiele lat zdarzało się, że nie wymieniałem trzciny tylko dokładałem trochę nowych - hodowla całkowicie "dzika" a wyniki były super. W bieżącym roku kupiłem trzcinowe rurki ( nie mam większych możliwości uzyskania dobrej trzciny w swojej okolicy) i mam nadzieję, że odnowię hodowlę. Jednym zdaniem: NIE POPRAWIAĆ NATURY !!!!
@aldonaw20173 жыл бұрын
Dzięki właśnie planuje wystartować z chodowlą, dobrze wiedzieć żeby nie skusić się na formatkę, bo właśnie o tym myślałam.
@vdsmade Жыл бұрын
Nie wszystko co człowiek wymyśli jest dobre 👷👍Super materał.Pozdrawiam i zapraszam do mnie 👊😁
@oscaradrenalina13 жыл бұрын
W moich formatkach sztucznych nie ma wolnej dziury. Podstawa jest konkretne czyszczenie formatek.
@ewazaleska70967 ай бұрын
Jasne ! Pszczoły nie głupie ! Nie głupie jak człowiek co zabudowuje sie sztucznościami chemicznymi ! I toleruje zakaz uprawy konopi !
@hetman20104 жыл бұрын
Mam takie same doświadczenie. Rok temu miałem rurki trzcinowy i plastikowe formatki. Pszczoły zaczęły zasiadać plastik dopiero jak wszystkie rurki trzcinowy były już zamurowane. Poza tym pleśń i masa komórek w których został pyłek nie zjedzony przez larwę pszczoły. Wyglądało to tak jakby pszczoły gubiły się i zaczynały budowę kolejnej komórki nie skończywszy poprzedniej.
@zielonyumysl4 жыл бұрын
O tym ostatnim zapomniałem powiedzieć.
@pawel196772 жыл бұрын
Też mam takie doświadczenie po używaniu Pszczelinki
@jfmo4 жыл бұрын
Ale masz już wiedzę na ten temat. Jestem już w trakcie robienia domku. Będę dawał filmik ale wcześniej podpytam gdzie umieścić taki domek by było optymalnie.
@kuroimushi9421 Жыл бұрын
U mnie dzikie murarki pojawiły się w dziurach po kwiatach w gąbce ze stroika 😊...potem zniknęły na kilka lat, ale pamiętały o możliwych miejscach gniazdowania, w zeszłym roku pojawiły się ponownie...na balkonie w szczelinach drewnianego taboretu i dziurkach plastikowych drzwi balkonowych (otwory oryginalne)...więc moim widocznie plastik nie przeszkadza 😅, mimo to dałam im rurki.
@kubayt43333 жыл бұрын
fajny film✌
@lisovyj_diadko8 ай бұрын
dzięki! bo już chciałem se zamówić te formatki. ale jak widzę, lepiej nie.
@wojciechziokowski4853 Жыл бұрын
U mnie zasiedliły 99% w plastikowych formatkach. Mogę wysłać fotki na priv
@zielonyumysl Жыл бұрын
A miały alternatywę? I ile było kokonów na jeden otwór?
@pawellos9993 жыл бұрын
Mam formatkę ze styroduru i się sprawdza. Sporo pszczół zasiedliło i nie pleśniały ale to pierwszy sezon więc nie wiem jak będzie w wielokrotnym używaniu.
@jarosawsoko6292 Жыл бұрын
Hej, mam inny problem. Kopałem dół pod oczko wodne i kolejnego dnia (jeszcze nie zalane) patrzę, że w ziemi murarki porobiły tunele i latają wokół. Niedługo będę kładł folię, a nie chciałbym by coś im się stało. Dół jest wykopany i nie mogę go rozkopać bardziej jak coś. Masz jakiś pomysł?
@gwizdakster3 жыл бұрын
Czy na wkład nadadzą się rurki tekturowe o średnicy wewnętrznej 8mm i grubości ścianki ok 0,5mm? Są dosyć twarde. Jeden koniec będą miały ścięty. W jakiej optymalnej odległości dać siatkę przeciw ptakom?
@zielonyumysl3 жыл бұрын
Siatki nie stosuję to nie wiem. Takich rurek też nie stosowałem, ale nie widzę przeciwskazań. Ale trzeba je zaślepić z jednej strony.
@cocoP692 жыл бұрын
W stu procentach się zdradzam żadnych plastików nawet wypełnienie papierem nie pomaga straciłem w tym roku spora populację.
@BocianAgronomShorts4 жыл бұрын
👍
@szpotak2 жыл бұрын
Kupiłem formatki z BioDar na 700 gniazd i uważam, że 100 zł w błoto. Obok mam rurki trzcinowe zapełnione w 90 procentach, a w formatkach ani jednego gniazda. Mało tego zniekształciły się na upale i splaszczyly. Po 3 latach eksperymentów, tylko trzcina, żadnych plastików.
@TeAmeKaRa8 ай бұрын
bo miały rurki obok, nie dasz to zasiedla
@AdamGod88338 ай бұрын
@@TeAmeKaRadokładnie tak.... zabrałem rurki i poszły w plastik😂😂
@mazenmi75863 жыл бұрын
Po co te zabiegi???? Skoro pszczoły sobie radziły całe wieki, to po co, to wszystko!? Zdrobię im domek porządny i niech sobie radzą.
@zielonyumysl3 жыл бұрын
Jak ktoś chce mieć je do zapylania upraw musi mieć większe ilości.
@justynaszymborska3701 Жыл бұрын
Po roku rurki trzcinowe zajęte plastikowe formy zero
@MrJolkipolki3 жыл бұрын
Formatki tylko z mdf
@zielonawysepka89603 жыл бұрын
Potwierdzam wolą rurki z trzciny, na około 7 pszczół tylko jedna wybrała formatkę. Tydzień temu nakręciłem taki mały filmik kzbin.info/www/bejne/laiooWOpnNSVkJY
@TeAmeKaRa8 ай бұрын
no brednie... kochasz pizze, dostajesz pizze i burgera... co wybierasz no hmmm wiadomo ze pizze... a jak bys dostal tylko burgera to bys zjadl burgera..
@emillob54222 жыл бұрын
Ja dam b.dużo rurek z trzciny i formatki też. Ma to sens, co mówisz. Zaczynam pierwszy raz.
@jagoda89762 жыл бұрын
Witam zaczynam hodowle murarek i mam pytanie skoro to są dzikie pszczoły to po co wydłubywać kokony przecież w naturze nikt tego nie robi
@zielonyumysl2 жыл бұрын
Nie trzeba jeśli nie chce się mieć co roku więcej. Głównie chodzi o pozbywanie się pasożytów.
@jagoda89762 жыл бұрын
@@zielonyumysl dziękuję
@AmperVoltPolska4 жыл бұрын
Czyli ja muszę je otwierać? Myślałem że zrobię parę "uli" i zostawię je gdzieś w lesie a natura sobie poradzi
@zielonyumysl4 жыл бұрын
Długo by gadać. I tak i nie :)
@Mieszkoty4 жыл бұрын
Z tego co wiem w „tutce” jest tak, że jak jakiś kokon się nie wybudzi to reszta za nim ma lipę. Ale jestem teoretykiem co właśnie zakupił zestaw z firmy Biodar... także nie wiem jeszcze czy to był dobry zakup czy będzie jak mówi ...
@matti199542 жыл бұрын
Absolutnie nie wiesz co mówisz. Mam kilkanaście lat murarkę i mieszałem nawet trzcinę z formatkami plastikowymi nie było różnicy z zasiedlaniem. U mnie w tym roku 5000 trzciny i wszystko zjadły roztocza. W formatce jest 80 procent lepiej niż w trzcinie. Nawet murarki nie chciały wlatywać do tych rurek. Wystarczy umyć i wysuszyć formatki. Dodatkowo domek musi być na słonecznym stanowisku. Z drewna przerabiałem też. Masakra z roztoczami.
@zielonyumysl2 жыл бұрын
Dobrze rozumiem, że w rurkach są roztocza? Jeśli tak to nie dziwię się, że nie wlatują.
@matti199542 жыл бұрын
@@zielonyumysl Chodziło mi o to że wstawiłem rurki i kokony i wszystko zostało przez roztocza zjedzone. Nie ma nic. Cały pyłek zjadły roztocza a w plastiku nie
@zielonyumysl2 жыл бұрын
@@matti19954 roztocza zjadły rurki? O.O
@matti199542 жыл бұрын
@@zielonyumysl nie no gdzie :d. Zjadły cały pyłek. Zamiast kokonu to były tylko skupiska roztoczy
@AdamGod88338 ай бұрын
Masz niepełną wiedzę w zakresie murarki.... ona zasiedli wszystko w co sie da wiezc. Inną kwestią jest fakt ze jesli damy jej wybór to wybierze trzcinę....tylko po vo dawac jejj wybór ??😂😂
@zielonyumysl8 ай бұрын
Tak. Widziałem nawet zasiedlone otwory na śrubę w cyrkularce (nie wiem czy to oficjalna nazwa tego urządzenia). Po co dawać jej wybór? Żeby wiedzieć co preferuje i gdzie kokony będą zdrowsze. W tworzywach sztucznych jest sama pleśń. Liczba lub jakość. Zawsze wolałem jakość więc stąd moja tentencyjność. Szybciej, taniej i więcej jest efektywne, ale moim zdaniem jednak pasuje trochę szanować zwierzęta którymi się opiekujemy. Dlatego kupuję jajka z wolnego wybiegu, a nie klatkowego oraz nie stosuję sztucznych formatek.
@AdamGod88338 ай бұрын
@@zielonyumysl mam porównanie bo miałem trzcine a teraz mam plastikowe formatki. Pleśń była i tu i tu. Uwierz mi że bardzo lubię moje pszczółki i nie krzywdziłbym ich plastikami. Ale nie wyglądają na zestresowane 😄