Jsem revizák, pravda, moc toho nedělám, většinou svoje a poctivé. Smekám před vámi, já ty oči na cizí prostě nemám. Děkuji za videa.
@buffclipsАй бұрын
Mnohokrát vám děkuji za tyhle videa, jako vyučený elektrikář s roční praxí oceňuji váší tvorbu.
@martinklimt9336Ай бұрын
Zdravim, na tohle bych mohl koukat pořád. Poučné a ze života. Ten nátěr je na kabely je zajímavý. Pospojeni a přízemněni jsem teď taky řešil a ještě mě čeká další.👍
@CoMiPrisloZCinyАй бұрын
Dobrý den pane Jiří. Stykač na přívodu máme v hodně objektech ze dvou důvodů. Když není rozvaděč u vstupu do objektu tak je stykač napojen na variaci Total stop. U dveří vidím nějaký průšvih a tluču do hřibu. Nemusím běžet k rozvaděči. To samé platí pokud je objekt větší a k rozvaděči to není pár metrů. Druhý důvod proč máme stykače je příprava na záložní napájení. Ano stykače jsou seplé 24/7 a jsou častým zdrojem poruch.
@janweber5260Ай бұрын
Ten stykač na vstupu je zajímavý, ale teoreticky může mít i smysl. Já to mám na chatě podobně - hlavní vypínač, za ním dva proudové chrániče (jeden pro chatu a druhý pro trvale napájený okruh). Z trvalého okruhu se napájí alarm, lednička, venkovní osvětlení a ventilace sklepa. A za chráničem toho druhého okruhu (který napájí celou chatu) je stykač. Důvod je prostý - zakóduji alarm, stykač odpadne a "vypne proud" do chaty. Nemusím tedy myslet na to, jestli jsem všude zhasnul, vypnul boiler a podobně. Stačí poslat SMS a vím, na čem jsem. Venkovní osvětlení se spíná buď vypínačem (ale pouze při odkódovaném alarmu), nebo prozvoněním alarmu - tedy si můžeme posvítit na odchodu, nebo když přijedeme v pátek za tmy. Když tam vleze zloděj, bude si muset svítit baterkou, nicméně když tam pošlu v případě alarmu policii, můžu jim i na dálku elektřinu zapnout.
@milousryzler4710Ай бұрын
Opět super pane kolego :)⚡⚡⚡
@tonogtubeАй бұрын
Rozvádzač v rozvádzači, tak to čumím 😁
@michalzak4627Ай бұрын
Jen bych rád uvedl na pravou míru. 1:45 Neplést si kabely s funkční odolností při požáru a pouze bezhalogení kabely. Zde je jedná správně o chodbu (únikovou trasu) takže se v ní nesmí nacházet nic co při hoření produkuje jedovaté splodiny. Kabel cyky je pouze samoshášivý, není bezhalogení. Samozřejmě se v důsledku se nejedná jen o ty kabely ale o vše co je v prostoru umístěno. Kabel bezhalogení (běžně oranžový) ovšem nezarušije funkčnost při požáru jako kabel s funkční odolností (běžně hnědý). Který má pak dle EN54 splnit funkčnost minimálně 30 minut, samozřemně pokud je i kabelová trasa koncipována jako s funkční odolností při požáru. A myslím si že tento nátěr se jinak běžně používá na požárních ucpávkách jako jeden z prvků. :-)
@eraser2ktubeАй бұрын
Pri takýchto improvizačných riešeniach je najhoršie to, že samotnú funkčnosť a bezzávadnosť dokáže otestovať jedine skutočný požiar a to nikto samozrejme nechce. Naviac je otázne, ako sa bude chovať náter po rokoch a či tá chodba bude prázdna, tzn. aby ju v budúcnosti nezapratali nejakým nábytkom, apod.
@Attafix23 күн бұрын
Natírat svazek...takú húsenku, vůbec nedava smysl, vyhozené peňáže... buď natřet kabl po kablu, bo vytrhat a dát do sběru a natahat dle EN54, ne?
@MA-ui7vqАй бұрын
Problém se zásuvkama hned na začátku videa jde vyřešit jednoduše, přejmenovat místnost na odbornou učebnu.😁
@jiristuchly1984Ай бұрын
Blbí je, že tam bylo učeben tak 10 a všechny se stejným problémem 🙂. No problémem. Podle mě by ten článek měli vyškrtnout v další edici normy 🙂.
@risharehraje793Ай бұрын
@@jiristuchly1984 Metr a pul? Tu normu psal nejaky ....... Ja chapu bezpecnost a vetsina norem dava smysl, ale tohle je fakt prehnane, kdyz ani metr od umyvadla a jeste nad jeho urovni nevyhovuje.
@Attafix23 күн бұрын
@@jiristuchly1984 Platila ed.3 té normy v době vzniku..? Ptám se pro kamaráda...
@milanzizka4636Ай бұрын
U toho boileru se zřejmě nechtělo zkoumat okolí, odkud vede přívod?
@jankrejbich5114Ай бұрын
8:54 nejsem elektrikář, ale u takových záběrů brečím.
@MaxNiceYTАй бұрын
Moc fandim Vasi praci. Dekuji za edukaci nasi populace. Mam dotaz. 6:00 - kdyz uz delate opravu v rozvadeci, vymenite tam starou rozteklou RSA, protoze v ni jsou dva vodice, ktere jsou roztavene prave z toho duvodu nedokonaleho spoje dvou vodicu pod svorkou. Nechtelo by to potom vymenit i dalsi dve faze (svorky)? Dale 6:40 mne zajima problematika jistice C25 v elektromeraku, ale spise kontroverze, ze je za timto jisticem (elektromerem) pripojena nejaka 1,5 bez jineho predradneho jisteni odpovidajiciho prurezu?
@MaxNiceYTАй бұрын
K puvodnimu dotazu 6:00, mozna jsou tam pouzite vzdy dva vodice stejneho prurezu, potom by to na L1 a L2 svorkach tak nevadilo... Bez merky z videa se to tezko posuzuje.
@amperakАй бұрын
no krása :) místo stykače to chce dát otočnej vypínač na 25A a je to
@jiristuchly1984Ай бұрын
Byl sem nachystanej na výměnu stykače, tak sem vyměnil stykač 🙂
@ferkokurkaАй бұрын
Nieee@@jiristuchly1984
@amperakАй бұрын
@@jiristuchly1984 dal jsi tam alespoň tichej?
@jiristuchly1984Ай бұрын
@@amperak Nee vždyť je stejně furt seplej 🙂
@martinsilhan9892Ай бұрын
Třeba vypne stykač, když se vypne jistič u elektroměru a přívod je ještě před hlavním jističe.. 😂 Normální černoch.. 😂
@freeworld_cznavrc7816Ай бұрын
Super
@jozefm.2540Ай бұрын
Jaky prumer dratu se pouziva na propojeni met svorkovnice a rozvadece? Dekuji
@pcwifi9544Ай бұрын
kdyz se delal duchnam FVE na ohřev TUV, tak se pouzival : H07V-K 16 ZL/Z žlutozelená
@MichaelSDobryАй бұрын
Dobrá práce pane kolego 👍👍 Ohledně jističe u elektroměru: Nevím jak PRE nebo EDG ale u nás v rajonu ČEZ (Plzeň a okolí) občas na základě žádosti a rozumného důvodu povolí jistič s charakteristikou C bez problémů. Byť uznávám že jinde to tak být nemusí...
@jiristuchly1984Ай бұрын
Děkuji... u nás je také ČEZ a ještě jsem se nesetkal, že by to někomu povolili. Navyš si proudovou hodnotu a doplať ampéry je jejich heslo 😀
@vaclavberanek2988Ай бұрын
@@jiristuchly1984 Ani omylem, Plzeň, pán měl char. C. Měnil sám sazbu a omylem napsal B. Chtěl zpět zpátky C, důvod udání " Omylem zadána špatná chrakteristika, prosím o původní C" vyhověno bez otázek. A měl charakteristiku C od počátku novodtavby rok 2020.
@MichaelSDobryАй бұрын
@@jiristuchly1984 Dobrý veče pane kolego. Proto jsem psal že to je v různých místech třeba jinak. U nás povolí např 3C/25 když někdo dělá fasádu a potřebuje zapojit silo na omítání, třeba na měsíc-dva úplně bez řečí... Mnohokrát jsem to lidem takto připravoval. Trvale C povolí rovněž když k tomu je rozumný důvod. Není to přirozeně pravidlem.
@jiristuchly1984Ай бұрын
@@vaclavberanek2988 Nehádám se, ale odběrných míst mám projitych nespočet, ať už domy, byty, průmysl atd. a nepamatuji, že bych narazil na C. Možná krajová zvláštnost 🙂
@jiristuchly1984Ай бұрын
@@MichaelSDobry jj krátkodobé navýšení není problém, ale trvale jsem u nás ještě neviděl. Nebo nepamatuji 🙂. Asi to fakt bude polohou 🙂
@premyslnekuda8457Ай бұрын
u těch kabelů jde opravdu o to aby byly protipožární protože to by nátěr neřešil a nebo bezdýmost a neskapávání izolace potom by byl nátěr řešení?
@eraser2ktubeАй бұрын
Ak by to chceli riešiť maximálne profesionálne, tak si budú musieť riadne priplatiť a na to školy nemajú.
@janandrejcak9355Ай бұрын
k tomu náteru na káble nebola by tiež riešenie upevnenie vodičou na kovove pásky a ukotvenie turbo šrubami do stropu? Niečo na spôsob ako sa v nemecku používa na Brauch melder trase alebo ako sa to piše
@jiristuchly1984Ай бұрын
To by řešení nebylo páč jde o izolaci kabelů. Nesmí při hoření odkapávat.
@janandrejcak9355Ай бұрын
@jiristuchly1984 ďakujem za objasnenie
@SethesikАй бұрын
@@jiristuchly1984 To ano, ale v únikových cestách by pak ty kabely měly být i na příchytkách splňující danou požární odolnost dle PBŘ aby někomu ten oheň retardující bezhalogenový kabel (CXKH-R) nespadl na hlavu. toť teorie, toto video je názorná ukázka toho jak to vypadá v praxi.
@romanhladky3287Ай бұрын
i kdyz jsou ty zasuvky IP tak i tak tam nesmi byt?
@angryaquarАй бұрын
Nesmí jelikož je to umyvadlový prostor. Tam je to jedno jestli je to IP 44 a nebo jen 20/40. Když je menší koupilna tak jsou tam výjimky s tím že je tam omezen proud + chránič.
@davidlutr7213Ай бұрын
A to mne vždy nejvíc baví ty ochranné zóny, když ti potom udělá stolář výsuvný vestavný horizontální zásuvkový sloupek do pracovní plochy v kuchyni, kde je velice reálné vylití jakékoliv tekutiny.
@vaclavberanek2988Ай бұрын
@@angryaquar Aha, zřejmě, měnší koupelna, menší proud a chránič, bude asi menší úraz. To fakt nevymyslíš. 😆
@KwwwtАй бұрын
@@vaclavberanek2988 Ale je to tak 😀 Vany s vířivkou mají 10mA chránič před motorem.. Když už sedíš v tý vodě....
@vaclavberanek2988Ай бұрын
@@Kwwwt Hmm, mě by zajímalo od kolika mA jsou již křeče? Opravdu bude stačit 10mA? Takových 5mA, chránič nevybaví, nooo to bude švanda.
@shemmoАй бұрын
z tych ozdrezkov sa da nazbierať aj vedro medi, bubaky zadarmo 😉
@jiristuchly1984Ай бұрын
Jj sbírám co se dá 😀
@ArturPodzemnýАй бұрын
1:49 Já sem si ším že tam není veřejné osvětlení.😂
@eraser2ktubeАй бұрын
Je tam a už dokonca LEDkové.
@hajnejcze4034Ай бұрын
Proč nemůže být hliník v zemi? (Video se svorkovnici )
@miroslavstАй бұрын
koroduje
@eraser2ktubeАй бұрын
Jednoducho povedané, ten hliníkový drôt by časom v zemi degradoval z dôvodu chemických procesov, ktoré by tam prebiehali. Rovnako napr. nemôže byť ani kontakt medzi Cu a Al. Preto sa používajú CUPAL podložky.
@KwwwtАй бұрын
Ten plasťák v tom rozváděči... Takhle se někde řeší "rekonstrukce elektroinstalace". Aspoň na oko. Už sem zažil starou desku s bakeliťákama podloženou dvěma špalíčky. Na jističích Cu vodiče, ale jen 20cm dlouhé. Pod deskou byla svorkovnice s původními Al kabely. Ale kupujícímu ukázali že je vše v mědi 😀
@jiristuchly1984Ай бұрын
Pěkná prasárna teda 😀
@stanislavzeslusovic6989Ай бұрын
To mě taky čeká, natáhnout nový přívod do samostatně stojící garáže. Mmt odvod cyky5x2,5, ale v garáži Aky4x4 a spoj někde pod zateplenou fasádou 🤦 Aspoň dodělám spolu s tím med a zateplení základů... K tomu bych měl dotaz: Může být spolu s přívodem v chráničce natažená tenká trubka na optiku a v ní UTP?