Näita talohaara venttiileitä tuli laitettua 30v Helsingissä, sekä viemäri liitoksia.
@heikkikekalainen20282 ай бұрын
Vuoto tuli korjattua.
@Korkkiproduction2 ай бұрын
Kyllä
@habatus21152 ай бұрын
Kätevän kokoinen hydraalilapio 😃 Olikos tuossa kuin voimakas tuo vuoto...ja miten ilmeni?? Meillä kun on pihan poikki vanhalle navetalle putki ja piha tuntuu jatkuvaan niin kostealta. Vähällä käytöllä enää vesi siinä putkessa. Kunnallinen vesiverkko ja jatkuva painehan siinä on.
@Korkkiproduction2 ай бұрын
Tuossa ei tainnu ilmetä mitenkään. Oli tarkoitus laittaa saattokaapeli tuon taloventtiilin läpi ja tuohon vuotokohdan seutuville uusi taloventtiilin. Vuoto tuli ilmi kun kaivettiin putkenpäältä auki, maa märkää ja tuohon tulee kaivolta painovetenä niin pieni suihku oli. Ohut seinämästä putkea tuo vanha. Oisko kivi painanut rikki
@Korkkiproduction2 ай бұрын
Pyöriikö mittari. Siitähän sen näkisi vuotaako
@habatus21152 ай бұрын
@@Korkkiproduction eikäkö, jos vuotaa niin ennen mittaria vuotaa. Vanhassa kaivossa haarotettu navetalle ja asuinrakennukselle. Molemmissa rakennuksissa omat vesmittarit sisätiloissa. Ja vain yksi tonttisulku. Jos kehtaisi muutella niin tekisi kaivoon talolle ja navetalle omat sulut, näkishän sen sitten pysyykö piha kuivempana.
@Korkkiproduction2 ай бұрын
Niitä on liian paljo että mittari on kaivossa ja siellä haarat ym sinkittyä osia. Ovat syöpyneet ihan haperoksi. Niitä vuotoja on kyllä saanu etsiä, jossain vuotaa mut missä