Pan jest mistrzem w "mówieniu, żeby tylko nie powiedzieć". Nie każdy musi iść na barykady i się narażać na ostracyzm w gronie, w którym jest, lub do którego aspiruje. Jednak kiedy chce się zarabiać na informowaniu ludzi to wypada robić to rzetelnie.
@jedrzefwa3 ай бұрын
Czemu nie wypada powiedzieć, że główny problem cena energii w Chinach. Tylko wspomina Pan tylko w jednym zdaniu. Z tego powodu wynosi się produkcja z Europy przez Zielony Ład. Ale powiedzieć, że Chiny nie chcą przejść na czystą energię, tylko ją utrzymują na kilkunastu procentach to już jest niepoprawne!
@OGTroi3 ай бұрын
Bo to nie pasuje do narracji Pana Rożka
@plbronies33403 ай бұрын
@@OGTroitylko sprawdźcie sobie, jak wyglądał mix energetyczny chin i chociażby polski w 2023. Chiny mają 31% energii i OZE, a Polska 27%. Udział węgla zarówno w przypadku nas, jak i chin wynosi 61%. Więc to nie jest tak, że Chiny mają w poważaniu OZE. To wiem chyba nie będzie pasować do narracji.
@tomekskulski80303 ай бұрын
Tylko tak się składa, że Chiny inwestują w czystą energię najwięcej na świecie. W 2023 60% światowych inwestycji w czystą energię to Chiny. Do tego na nich zarabiają. 80% produkcji fotowoltaniki to oni. Ich trucie CO2 to kwestia skali. Miliard ludzi ze spuścizną biednej gospodarki opartej na prymitywnej energetyce węglowej nie wysadzi sobie gospodarki zamykając je z dnia na dzień, jak Niemcy atomówki. Tam cesarz powie jak ma być i tak jest, ciszej jedziesz dalej budiesz. A u nas dużo gadania. No ale jak politycy muszą się użerać z ludźmi którzy nie rozumieją procesu chemicznego, którego działania uczy się w podstawówce... I tak też potem jest, że przez 50 lat nie wybuduje się w Polsce elektrowni atomowej, bo żaden polityk nie zaryzykuje utraty władzy dla niepopularnej decyzji 🤬
@OGTroi3 ай бұрын
@@plbronies3340 Ale co to ma za zanczenie. Prąd w polsce dla firm średnio kosztuje 56 centów za 1kwh, w chinach jest to niecałe 8 centów. Przecież to jest kolosalna różnica. Zbyt kolosalna by tylko w jednym zdaniu, wspomnieć o niej w filmie.
@plbronies33403 ай бұрын
@@OGTroi nie wiem skąd masz dane, ja pogrzebałem się do 9 centów w Chinach i 45 centów w Polsce (ze strony globalPetrolPrices, nie daję linka, bo nie podszedł by komentarz), tylko, że to wynika bardziej z wieloletnich zaniedbań w kwestii energetyki, niż z zielonego ładu, bo np w takiej Hiszpanii jest 11 centów, Finlandia 12 centów, wiec da się
@bylsobieon3 ай бұрын
Taka ciekawostka :) Tesla Model 3 - cena w Chinach 231900 juanów (127545zł) w Polsce 201490zł (produkcja Shanghai Chiny) WV ID3 - cena w Chinach 129888 juanów (71438zł) w Polsce 171080zł (produkcja chiny dla Chin i Zwickau dla europy) Tesla Model S - cena w Chinach 684900 juanów (376695zł) w Polsce 441990zł (Fremont USA) Mazda EZ-6 cena w Chinach 160000 juanów (87500zł) w Polsce od 160000zł (produkcja Nanjing, Jiangsu Chiny)
@krzysztofjabonski54043 ай бұрын
Grubo. Dzięki za dane.
@Krait173 ай бұрын
ale przecież ładnie brzmi że Chińczyki oszukują i dopłacają do wszystkiego co sprzedają do Europy 🤣
@maciej0093 ай бұрын
ID3 kosztował ponad 200 000 pln. Dopiero, jak się chińskie auta pojawiły w UE, to Niemcy łaskawie cenę obniżyli.
@istota5483 ай бұрын
Tylko że w Chinach są pewnie i tak mniej dostępne dla przeciętnego chińczyka niż u nas dla Polaka za wyższą cenę
@FullThrottle23 ай бұрын
@@istota548zdziwiłbyś się tam klasa średnia jest już bardzo duża. Jest zapotrzebowanie na dobre produkty w tym produkty premium. Możesz kupić najgorszy shit ale jest też masa bardzo dobrej jakości produktów. Dotarło to do mnie kilka lat temu jak szukałem młynka do kawy.
@tomaszl81143 ай бұрын
zielony wał wychodzi bokiem producentom - szok i niedowierzanie ...
@dv58093 ай бұрын
no i git, nigdy nie kupię niemieckiego elektryka, jak już będę musiał to tylko chiński
@dorlas003 ай бұрын
@@dv5809 jeśli tak nienawidzisz niemców to nie szkodź światu dając kasę chińczykowi :P takim razie już lepiej kupić japoński samochód :P
@Niepyskujmitu3 ай бұрын
tomasz I założył swój kanał 23 maja 2015 roku zrobił 0 filmów 0 subskrypcji 0 wyświetleń i 19 komentarzy na kanale kanał zero
@krzysztofjabonski54043 ай бұрын
@@Niepyskujmitu O co chodzi z tymi statystykami? Polecam materiał: "Jak Chiny biją Europę w jej własnej (zielonej) grze?" kanału "Good Times Bad Times Polska"
@konradukawski92413 ай бұрын
@@dv5809 me too!!!
@mwasilk3 ай бұрын
1. Koszty pracy - mógłby pan podać średnie wynagrodzenie chińskiego robotnika w automotive? Bo z tego co słyszałem to już zrównało się z pensjami w Europie Wschodniej. 2. Subsydia - a coś bardziej konkretnego? Bo to standardowe wyjaśnienie rządów a jak przychodzi co do czego to np. urzędnicy UE przyznali że nie wiedzą nic KONKRETNEGO o subsydiach i chcą karać cłami firmy za NIE UDOSTĘPNIENIE dokumentacji co dopiero pozwoliłoby znaleźć te mityczne subsydia. 3. Ceny prądu, podatki, koszty administracyjne, blokowanie przez urzędników i sądy nowych inwestycji, związki zawodowe - tego pan w ogóle nie poruszył. A wystarczy choćby porównać bezproblemową budowę fabryki Tesli w Chinach i dramatyczną epopeję budowy fabryki w Niemczech. 4. Skala produkcji - jak na razie to w UE sprzedaje się dalej więcej aut niż w Chinach. Więc co to za wyjaśnienie? 5. Inwestowanie w infrastrukturę energetyczną, w upraszczanie produkcji - a dlaczego UE nie inwestuje w infrastrukturę energetyczną, dlaczego europejskie firmy nie upraszczają produkcji? 6. Metale ziem rzadkich - nieprawda w Kanadzie, USA, Australii a także w Europie te zasoby są większe niż w Chinach. Wydobycie blokuje prawo i źle pojęta ochrona środowiska. 7. Tańsi poddostawcy, skrócenie łańcuchów dostaw - a dlaczego poddostawcy w UE nie są tańsi, dlaczego u nas nie skraca się łańcuchów dostaw? 8. 7:00 No i znowu pytanie dlaczego w UE tak histerycznie wspieramy ekologię - przecież emisja CO2 nie ma znaczenia czy występuje w UE czy w Chinach. Generalnie te wyjaśnienia są na zasadzie - "dlaczego przegrywamy w piłkę? Bo nasi przeciwnicy celniej strzelają szybciej biegają i precyzyjniej podają". Omawiają objawy a nie przyczyny choroby.
@harcerzyk833 ай бұрын
Poważnie? takie elaborat argumentów? I do tego infantylnych. Są tańsze bo wszystko tam jest tańsze, o 50 czy 80% tańsze niż w Europie. począwszy od tanich projektów każdej jednej części ukradzionej z zachodnich fabryk aż po płyn do nabłyszczania użyty na gotowym egzemplarzu.
@plllot97133 ай бұрын
to czemu Chińczycy nie zbudują fabryki w Europie? europejskie marki żeby sprzedawać na chińskim rynku muszą tam postawić fabryke. niech Chińczycy zrobię tak samo i problem cel nie będzie ich dotyczył.
@MegaWolen3 ай бұрын
I jeszcze to idiotyczne tłumaczenie, ze jest taniej, bo wszystko mają w jednym kraju czyli blisko siebie. Tyle tylko, ze ten jeden kraj to jak cała Europa. I poza tym jeśli to takie korzystne, to dlaczego europejscy producenci nie skoncentrują produkcji w jednym kraju albo nawet w jednym regionie? Wytłumaczenia dla debili, by tylko nie powiedzieć o wysokich cenach energii w UE spowodowanych obsesją klimatyczną.
@wesluk26083 ай бұрын
Od 2009 do 2024 chinskie firmy samochodowe otrzymaly $231mld od chinskiego rzadu. W $231mld nie widze niczego mitycznego. Zrodlo informacj "Bloomberg News"
@MegaWolen3 ай бұрын
@@wesluk2608 W UE subsydiuje się firmy motoryzacyjne utrzymując wysokie cła lub pozacelne bariery dla konkurentów lub wprost dopłacając do zakupu nowych aut.
@MegaWolen3 ай бұрын
Tyle wodolejstwa, by tylko nie powiedzieć o najważniejszym, czyli o tym, że chińscy producenci na każdym etapie produkcji - od pojedynczej śrubki po gotowy produkt - mają niższe ceny energii, bo koszty emisji CO2 są u nich 10-krotnie niższe. Przecież w Chinach nie tylko samochody produkuje się taniej, ale niemal wszystko inne - od gumowych kaczek po statki. Gumowe kaczki też Chińczycy subsydiuja?
@MarekKrzysztof-sp8wm3 ай бұрын
Powiedział, między wierszami A emisja CO2 pierwsza przyczyna różnic cen
@krzysztofjarzyna31943 ай бұрын
I są nieuczciwie dotowani przez własne państwo - czyli wszyscy Chińczycy zrzucają się na produkcję tych samochodów. A jak rozwalą konkurencję to ceny tych samochodów będą x5.
@MegaWolen3 ай бұрын
@@krzysztofjarzyna3194 Jak na razie to wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej dotują "europejskie perły motoryzacyjne", musząc kupować ich produkty po znacznie zawyżonych cenach.
@piotrwrona55913 ай бұрын
Generalnie nie oglądam tego Pana odkąd na jednym z filmów przyznał, że wyniki na uczelniach są, jakie są, bo studenci są głupi, będąc jednocześnie nauczycielem akademickim. To jakby po wyjściu z fabryki samochodów, w której pracuje, udzielił wywiadu, w którym mówi, że te samochody są generalnie tragiczne. Typowy zakuty akademista, czyli Uczelnia byłaby super, gdyby nie było na niej studentów. Jak już potem zaczęli go zapraszać do telewizji na T, to rozwiano moje wątpliwości absolutnie, co do tego kim ten człowiek jest...
@itall873 ай бұрын
@@piotrwrona5591prawda ci się nie spodobała? 😅
@artysmkatebe23153 ай бұрын
Ominęło mnie czy słynący z obiektywizmu prowadzący nie zająknął się o cenach prądu w Chinach? :)
@krzysztofjabonski54043 ай бұрын
Chiny 0,078 $/kWh; Niemcy 0,365 $/kWh
@smiechu183 ай бұрын
Może miał to na myśli mówiąc o subsydiach
@wojmaz80293 ай бұрын
Nie no Europa ma prąd za darmo z wiatraków nie to co zacofane Chiny z węgla bo węglem to zacofany chłop w piecu pali.
@Niepyskujmitu3 ай бұрын
Artysm Katebe założył swój kanał 23 sierpnia 2013 roku zrobił 0 filmów 0 subskrypcji 0 wyświetleń i 9 komentarzy na kanale kanał zero
@jakubyjak71513 ай бұрын
mówił o niższych kosztach produkcji
@lesniak603 ай бұрын
Dlaczego mielibyśmy zamknąć rynek europejski dla chińskich samochodów? Ja jako konsument chcę mieć wybór. Im większa konkurencja tym lepiej dla konsumentów.
@jankomuzykant44473 ай бұрын
G wno prawda, nie masz pojęcia o rynku. Pewnie wolisz trzymać kasę w skarpecie i oszczędzać 20 lat zamiast wziąć leasing, jak typowy p0lak robak
@wacoslaw3 ай бұрын
Zielono mi 😂
@jakubmalinowski92773 ай бұрын
Im większa konkurencja, tym gorzej dla ideologii. Dlatego trzeba 5% w skali kraju aby wejść do Sejmu oraz małe organizacje nie dostają żadnej forsy z budżetu, a im bardziej popularne tym dostają jej więcej. Podział liczby mandatów w sposób oczywisty łamie nawet tę pożal-się-Boże-Konstytucję, drastycznie naruszając zasadę proporcjonalności - znowu, im większy komitet wyborczy, tym więcej posłów bezprawnie uzyskuje kosztem mniejszych i bardzo małych partii (które zdobyły np. 0,5% i wszystkie ich głosy bezprawnie przeszły na najmocniejszą partię w danych wyborach).
@km83643 ай бұрын
Dlatego aby chronić miejsca pracy w europie
@fabusster3 ай бұрын
@@km8364niech urealnia ceny w Europie, będą miejsca pracy.
@Miko803 ай бұрын
Mnie zawsze bawi konkluzja, że Unia czegoś nie wprowadzi bo zaszkodzi to gospodarce Niemiec. To jest najlepsze podsumowanie czym stała się Unia.
@mtbmtb78733 ай бұрын
Niemiecka unia europejska.
@rafas.33723 ай бұрын
Patrząc na to, co Niemcy wyrabiają w Unii Europejskiej i w Polsce, gorąco kibicuję Chińczykom, żeby ich rozjechali.
@23markus3 ай бұрын
Nie chciałbym się kiedyś obudzić w Europie całkowicie opanowanej przez chińskich producentów. Grupa Volkswagen zatrudnia w samych Niemczech 300,000 ludzi, w Poznaniu prawie 10,000. Życzyć Niemcom żeby się posypali to życzyć całej Europie krachu i bezrobocia.
@kastuskalinowski90273 ай бұрын
@@23markus Raczej prosperity. Jak Niemcy sczezną, skończą się Zielone Łady i inne niemieckie pomysły na dominację, których konsekwencje pakują całą Unię Europejską, z Niemcami na czele, w kłopoty. A jeśli fabryka w Poznaniu jest dobra, znajdzie się inny producent i jeszcze rozszerzy zatrudnienie.
@arkadiusztrzesniowski30133 ай бұрын
@@23markusa pamiętasz VW gate ? Skąd Niemcy maja moduły do akumulatorów? W końcu skąd mają panele dotykowe itp . Czyli twoim rozumowaniem jeśli na chińskie coś przykleisz znaczek WV jest ok ?
@cysiekable3 ай бұрын
@@23markus no tak i tych 10 tyś. w Poznaniu stać co najwyżej na 10 letniego VW lub inny szrot od 5 właściciela, przy pracy do upadłego w tych obozach pracy.
@robrrog1713 ай бұрын
@@23markus A Lidl to podatki kiedy zacznie płacić?
@greggreg49203 ай бұрын
Pan Rożek to jest zwolennikiem klimatyzmu, dlatego pominął w ewidentny powód niższych cen chinskich samochodow tj. ceny energii. W Chinach 1 KWh kosztuje 30gr w Europie od 1,5pln w gorę.
@GallAnonim-jx2cz19 күн бұрын
prąd mam co roku tańszy. Pozdrawiam z Chin gdzie mieszkam od 10 lat. Ceny są niskie ponieważ w Chinach się PRACUJE a nie bierze chorobowe. Dodatkowo jest olbrzymia konkurencja, setki marek. Beijing 3 kosztuje 35tys zł w Chinach i nawet biedak tego nie chce a w Polsce mało kogo stać. Nie znam żadnego chińczyka który jeździ manualną skrzynią biegów. Europa jest skansenem biedaków. Głosujecie dalej na lewactwo.
@luckylukas35064 күн бұрын
Co to znaczy "Być zwolennikiem klimatyzmu" ? To to samo co nie byc samobójcą?
@nicholaspiotrowski3 ай бұрын
Panie Tomku jeszcze cena energii, w Chinach ok 33 gr /kWh a w Europie ponad 1 PLN, więc 3x drożej
@Taki_tam_ktos3 ай бұрын
Coś kalkulator ci się popsuł, bo 0,33 grosza jest ponad 300 razy mniejsze niż 1 PLN.
@gagaadzibum20 күн бұрын
@@Taki_tam_ktosnapisał 33 grosze.
@user-vu7my6kd4g3 ай бұрын
Powiedział Pan, że chińskie auta są tańsze, bo nie muszą spełniać tak restrykcyjnych norm bezpieczeństwa ani emisji. Na chiński rynek pewnie tak. Ale te oferowane na rynek europejski zdaje się muszą spełniać te normy? A jeśli tak, to wtedy tej argument jest nietrafiony. Co do dotacji jest jeszcze druga strona medalu - kraje zachodniej UE też dotują swoje fabryki i swoich konsumentów przez różnego rodzaju ulgi podatkowe, granty itd. Więc skoro UE może to Chińczycy robią to samo (tylko na większą skalę). Podstawą rozwoju gospodarki są tanie surowce. Niestety UE przez swoją politykę funduje nam: drogi prąd, drogie surowce, drogie auta i drogie wszystko.
@kruk_72793 ай бұрын
ad 1 Nie muszą. Posmarują komu trzeba, w dokumentach będzie, że spełniają, a w rzeczywistości nie i tyle. ad 2 dotacje napędzają inflację, przez co wszystko jest droższe. W Chinach nie ma dotacji, więc wszystko jest naturalnie tańsze. ad 3 przez dotacje, podatki i kredyty + ograniczanie podaży. Czynniki, które podbijają cenę wszystkiego.
@szoferr3 ай бұрын
@@user-vu7my6kd4g Nie muszą spełniać norm PODCZAS PRODUKCJI tychże aut. Same auta Chińskie spełniają normy i to z nawiązką (patrz Tesla z Shanghaju).
@-Kamcha3 ай бұрын
Przecież UE już pracuje, by cena była porównywalna do niemieckich, to tylko kwestia czasu. 😂
@marcinrat13 ай бұрын
ten film jest zupełnei o czym innym...
@krisel57803 ай бұрын
Wprowadzą im zielony ład 😁 nic nie zrobią wielkiego, bo się boją konsekwencji. Mówił o tym..
@Satoshi20093 ай бұрын
Chyba nie wiesz jakie ilości volkswagen wysyła do Chin . W przypadku jakichkolwiek ceł na europejski rynek Chiny przypierdolą VW takie same na chiński rynek. To będzie koniec dla VW
@Niepyskujmitu3 ай бұрын
saykuba19 założył swój kanał 18 lipca 2012 roku zrobił 0 filmów 0 subskrypcji 0 wyświetleń i ponad 100 komentarzy na kanale kanał zero
@3vrywhere3 ай бұрын
@@marcinrat1tak ale za jakiś czas będzie nieaktualny bo będą kosztować podobne lieniądze😂
@szoferr3 ай бұрын
Pracuje w motoryzacji i to co jest na filmie było 5 lat temu. Teraz Chiny wygrywają innowacyjnością, przewage technologiczną w autach jak i w maszynach produkujących te auta. Pracownik w Suzhou zarabia wiecej niż ja w Katowicach.
@przemo36513 ай бұрын
To jest przerażające. Nie to, że Chiny nas tak bardzo wyprzedziły, tylko, że zachód jest tak bardzo zacofany. Lewicowe skrzywienie nas zabija. Kiedy się zachód obudzi? I tak jest za późno, ale im wcześniej tym dłużej będzie trwała i będzie łagodniejsza nasza agonia.
@joker0skater3 ай бұрын
@@przemo3651niestety jest tak jak piszesz. Zachód zaczął przegrywać kiedy wziął rozwód z liberalizmem i kapitalizmem. Dziś jest grzecznym socjalistą, który ubija każdy przejaw konkurencji czy to wewnątrz kontynentu czy z resztą świata.
@bizon583 ай бұрын
Też pracuję dla firmy motoryzacyjne,takiego marnotrawstwa i wydawania pieniędzy byle jak dawno nie widziałem,nie ma się co dziwić że produkujemy drogo.
@FullThrottle23 ай бұрын
@@szoferr Niemcy sami się zdziwili, że chińczycy przejęli ich diament w przemysłu motoryzacyjnego jakim jest firma Kuka więc oni się od niemców już dawno nie uczą. Role sie odwróciły. Mają kilka europejskich marek w tym 20% mercedesa.
@jusp62533 ай бұрын
@@przemo3651 co ty się dziwisz skoro nawet 'czołowy naukowiec' zastanawia się .. jak zablokować import tych aut .. bo są tanie xd
@onlybestgame92483 ай бұрын
Odpowiadając prosto na pytanie postawione w tytule, bo chińczycy nie duszą swojej gospodarki ekościemą
@krzysztofjabonski54043 ай бұрын
@@Dzidziolino "China accounted for 95% of the world’s new coal power construction activity in 2023, according to the latest annual report from Global Energy Monitor (GEM). Construction began on 70 gigawatts (GW) of new capacity in China, up four-fold since 2019, says GEM’s annual report on the global coal power industry."
@jankomuzykant44473 ай бұрын
XDDD
@marcinrat13 ай бұрын
masz rację u nich w internecie nie można szerzyć ekościemy... dlatego u niuch transformacja idzie takim tempem
@lukasziw12433 ай бұрын
@@marcinrat1 Nic bardziej mylnego w chinach ludzie też inwestują w panele ale też w innowacyjne żródła takie jak zimna fuzja po prostu unijni urzędasy nie duszą gospodarki
@wojmaz80293 ай бұрын
Chciałem to właśnie napisać , dalsze oglądanie jest zbędne
@authchir08283 ай бұрын
Oczywiście Pan Rożek nie zająknął się o cenach energii dla firm, które w Chinach są 5 razy niższe niż w Polsce i 3 razy niższe niż w Niemczech. Chińczyków nie obowiązuje system ETS, a emitują CO2 do tej samej atmosfery co my. Przypadek, czy celowe przemilczenie tematu?
@Polothx3 ай бұрын
emituja wiecej niz UE i USA razem
@jusp62533 ай бұрын
podatki zusy srusy, testy zderzeniowe, zwiazki zawodowe, jesłi tego wszytskieg o nie było to po co było kręcić tę audycję?
@Afkhh2 ай бұрын
Co manipulujesz,zobacz emisję CO2 na jednego mieszkańca.To jakbyś się dziwił że 100 milionów ludzi produkuje więcej niż 1 milion.
@Polothx2 ай бұрын
@@Afkhh co nie zmienia tego ze brak kar za emisje w Chinasch a te obecne w UE nawet porowbujac skale i zestawiajac odpowiednio wyjdzie jeden z wielkich powodow dlaczego w Chinach tanieja a unas nie i to wina UE a nie Chin...
@bartekg2452Ай бұрын
A jeśli fabryka VW w Chinach korzysta z tych mniejszych wymagań CO2 to dalej Chiny korzystają a zachód nie? O czym wy mówicie, wszelkie zachodnie koncerny do dziś dnia wzbogaciły się na Chinach bardziej niż same Chiny na sobie.
@matin.63123 ай бұрын
Proszę o odpowiedź na pytanie ile kosztują "zachodnie" auta w chinach czy taki np volkswagen nie jest może w chinach o 30% tańszy niż w europie. Mało tego porównajmy ceny tego volkswagena w europie i np w USA.
@mateuszgroch45473 ай бұрын
ale po co o tym mówić, to niedobra jest...
@MatiBlackRock3 ай бұрын
@matin.6312 takie porównanie ma sens na tym samym rynku. Bo w Europie na pewno różnica nie będzie tak duża. Myślę, że nie większą jak 10%
@dv58093 ай бұрын
Golf GTI w Chinach 229,800CNY = ~127k pln, w PL 180k pln - 41% więcej Suzuki Jimny w Japonii 50k zł, PL 110k pln - 120% więcej
@Niepyskujmitu3 ай бұрын
Mati N. założył swój kanał 12 lutego 2012 roku zrobił 0 filmów 2 subskrypcji 0 wyświetleń i 1 komentarz na kanale kanał zero
@marpolo90043 ай бұрын
O czy ty mówisz ... w Chinach VW uważany jest za samochód budżetowy i mam na myśli Passat a nie jakiś tam Golf czy inne. Jeśli chodzi o cenę to jest tańszy o jakieś 40%. Byłem widziałem a nawet jechałem. Mogę tylko powiedzieć że 80% VW jest w automacie. A Skoda - to lepiej nie mówić - też widziałem kilka. Passatów jest sporo w benzynie, ale elektryków nikt nie kupuję bo słabe jaką notowania. Mam Passata i niczym się nie różnią - poza nazwą.
@wojtas198323 ай бұрын
Wincyj podatków to napewno Europa wytrzyma
@abcde9743 ай бұрын
Wincyj wincyjjjj....
@teesz43513 ай бұрын
Przypomina mi się komentarz pewnej Karyny na temat wyników egzaminu: - Wielkie mi co! Jak ja bym się tyle uczyła, też miałabym świetne wyniki.
@at61553 ай бұрын
Tak? A ja myślałem, że to przez pazerność europejskich koncernów samochodowych :)
@grzegorzsienkiewicz3643 ай бұрын
Zamknąć granice bo chiny sprzedają za tanie samochody😂😂😂😂
@marpolo90043 ай бұрын
To co Pan mówi że samochody z Chin są mniej zaawansowane technologiczne prawdą było 10 lat tamu. Obecne uważam że prześcigają zaawansowaniem auta z Europy. Trzeba widzieć aby cokolwiek powiedzieć !
@kacperdobrzanski197114 күн бұрын
a rozumiesz co znaczy użyty zwrot "zaawansowanie technologiczne" ? Bo chyba coś średnio skoro tak uważasz. Pewnie ta ilość kolorow podświetlania wnetrza Ci imponuje, albo wielkość zamontowanych tabletów stawia ich auta na podium. No tak, prześcigają. Niestety to nie jest zaawansowanie technologiczne. A jeśli masz ochote dyskutować to podaj choć jedną rzecz , ktorą w historii samochodów stworzyli i wdrożyli do globalnej produkcji (np. pasy bezpieczenstwa, strefy zgniotu, ABS itp.)
@marpolo900413 күн бұрын
@@kacperdobrzanski1971 Koleszko, zaawansowane technologie to obecnie sztuczna inteligencja. Dostępne jako wyposażenie jest w Tesla i Chińskich autach. Nawet mercedes czy BMW nie ma tego. Zobacz jaki udział w AI ma Europa a jakie Chiny. ABS ASP czy strefy zgniotów to już jest historia, liczy się obecnie AI i autonomiczność. Chcesz coś dodać ????
@Filip.Alfa.Beciak3 ай бұрын
Nie podano tutaj trzech bardzo ważnych czynników i to bardzo ważnych. Dodatkowym czwartym jest zielony ład. 1) Koszt energii w Europie jest o wiele droższy. Słyszałem, że nawet 9 razy droższy niż w Chinach. 2) W Chinach jest mniejsza biurokracja. W materiale podano coś podobnego, że w Chinach są niższe normy. Jednak mi chodzi o całkowitą biurokrację jaka podnosi koszty prowadzenia firm w EU. 3) W Chinach jak zakładam są niższe podatki. To dotyczy ogólnie biznesu jak w punkcie 2. 4) Zielony ład. Punkt związany i wpływający na 1. Nawet zastanawiam się czy nie połączyć go z punktem 1. A odnośnie dopłacania to w EU również się dopłacało przecież. Czym innym jak nie dopłacaniem jest dopłacanie bogatym jakich stać na auto elektryczne dużych pieniędzy do zakupu samochodów elektrycznych. Ok jasne, te dopłaty były do wszystkich samochodów w tym również z Chin. Jednak jak rozumiem one były super jak Chiny nie zalewały Europy swoimi dużo tańszymi modelami. Czyli w uproszczeniu dopłaty były takie "dla wszystkich" bo i tak większość zasilała konta bankowe niemieckich firm i częściowo amerykańskich. I smaczek, teraz niemiecka EU wycofała się z dopłat. Jak myślicie czemu się wycofała? Niemcy chcą aby kasa z dopłat zasilała głównie niemieckie firmy. :) Ogólnie auta elektryczne przy obecnej technologii akumulatorów to wielka porażka. Idzie ostra propaganda aby zachęcać ludzi do zakupów elektryków. Widzę jak lobby samochodowe opłaca influenserów aby promowali elektryki. I mimo to elektryki się nie sprzedają jak by chcieli tego producentki. Największymi przeciwnikami elektryków są ... ci którzy kupili samochód elektryczny. Zdaje się, że aż 50% żałuje że kupiło elektryka. Do listy wielu aut elektryków jaką znam doszedł jeden punkt. Ktoś umieścił nagranie jak z zimie licznik wskazywał , że auto może jeszcze przejechać 300 km a po włączeniu ogrzewania ta liczba spadła do ... 100 km.
3 ай бұрын
Panie Tomaszu, dwa zagadnienia: 1) Dlaczego koreańskie samochody, w Korei Południowej są prawie tak tanie, jak chińskie w Chinach? W 2023 roku najchętniej kupowany nowym autem w Korei był Hyundai Grandeur, czyli flagowa limuzyna, wielkości BMW serii czy Audi A6. Wersja po liftingu kosztuje od około 100 tys. zł, a najbogatsze nawet nie zbliżają się do 200 tys. zł. W Europie kosztuje tyle kompakt od europejskiego producenta, który wcale nie będzie miał lepszego wyposażenia, o którym Pan wspomina. A koreańskie koncerny nie jadą na stracie, jak chińskie, mają nowoczesne wyposażenie w autach i inwestują również w elektromobilność. I to wszystko w sytuacji, gdy 85% sprzedawanych w Korei, jest produkcji krajowej gdyby w UE były takie proporcje, to obawiam się że europejskie konserwy motoryzacyjne sprzedawały by nam Skodę Octavię za 300 tys. zł. 2) Wspomina Pan o normach bezpieczeństwa, ekologii, czy komfortu, które nie obowiązują w Chinach. Rozumiem, ale przecież chińskie auta, aby zostać wyeksportować do Europy, też takie normy muszą spełniać, a i tak są tańsze. Przecież nie jest tak, że nowe Volkswagen y w UE muszą spełniać normę EURO6, a chińskie modele mogą truć. A co do komfortu, to w chińskich samochodach standardem jest wyposażenie jak wentylacja i masaż foteli, ich elektryczna regulacja (nawet z tyłu), czy kamery 360, nie mówiąc o asystentach. Pod względem komfortu europejskie auta to golasy, gdzie za wszystko trzeba dopłacać. 2)
@Carolewski7 күн бұрын
Mocno ukierunkowany materiał. Temat jest znacznie bardziej złożony. 1. Europejskie/azjatyckie firmy produkujące samochody cały czas przykładają sporą wagę do bezpieczeństwa. Mówimy tu zarówno o tym biernym jak i czynnym. Pod tym kątem chińskie samochody oferowane w UE są daleko w tyle. 2. Ekonomia samochodów z silnikami spalinowymi jest na bardzo przeciętnym poziomie. Europejskie/azjatyckie samochody mają mocno rozwinięte zarówno silniki benzynowe jak i diesle. 3. Rozwiązania technologiczne w samochodach spalinowych są na znacznie niższym poziomie w samochodach chińskiej produkcji. Na początku materiału pada porównanie Toyoty Yaris Cross do Baica Beiying 3. Mało trafione. Zauważ, że Toyota ma mocno zaawansowany układ hybrydowy, automat i sporo wyposażenia w standardzie. W temacie samochodów luksusowych. Pada stwierdzenie o prawie 80% różnicy w cenie. Poproszę przykłady realnie porównywalnych samochodów. Dość istotnym aspektem jest także homologacja. Na chwilę obecną jedynie Omoda ma seryjną homologację na rynku UE. Pozostałe marki na każdy model występują o homologację jednostkową, co jest odstępstwem. Spełnienie homologacji to także spore koszty dla producenta samochodów. Bez 2 zdań ceny samochodów oferowanych w Europie są za wysokie. Niskie ceny chińskich samochodów powinny wpłynąć na obniżenie cen 🫡
@SereczeKvip3 ай бұрын
Tyle Pan powiedział, ale o kosztach energi w Europie i Chinach to "przypadkiem" Pan zapomniał wspomnieć.
@m.30413 ай бұрын
No to udało się panu udowodnić , że unia padnie trupem, że to tylko kwestia czasu, w sumie - naukowe , rzeczowe rozumowanie.
@tytus888883 ай бұрын
Bardzo przyziemny punkt widzenia przedstawiasz
@maksymilian238416 күн бұрын
Dzięki za fajny odcinek 👍🏻👍🏻👍🏻Dzięki za fajny odcinek 👍🏻👍🏻👍🏻Dzięki za fajny odcinek 👍🏻👍🏻👍🏻
@sebek65432103 ай бұрын
A odejmując cło na samochody z chin zobaczylibyśmy, że można mieć fajny nowy samochód za pół ceny europejskiego
@dv58093 ай бұрын
Ściema. Suzuki jimny -w Japonii kosztuje 1 870 150yen -> ~50 000zł -w Polsce 110 900zł -w Niemczech 29 490eur -> ~126 500zł
@Niepyskujmitu3 ай бұрын
DV założył swój kanał 13 lipca 2022 roku zrobił 0 filmów 0 subskrypcji 0 wyświetleń i ponad 100 komentarzy na kanale kanał zero
@gostada01483 ай бұрын
@@Niepyskujmitu no i co sugerujesz?
@darko112213 ай бұрын
@@Niepyskujmitua A ja założyłem swoje konto 30 sie 2008, dodałem 76 filmów mam 77 subskrybentów, 191 338 wyświetleń i jestem tego samego zdania co DV
@Andrzej-k8c2h3 ай бұрын
@@Niepyskujmitudebill !!!
@rafadolacinski84062 ай бұрын
Panowie jestem systematycznie w Chinach . Jestem automaniakiem i motomaniakiem. Powiem tak jesli spoleczenstwo poznalo by ta motoryzacje olali by BMW Audi itd bo sa alternatywy w zajebistej jakosci... Taxi z przebiegiem 200.000-300.000 tys km bez zniszczenia uzytkowego to standard. To argument o jakisci . Mam Macana porsche , mercedesa ML , wczesniej inne grubasy tzw auta 700-400tys w zakupie salon . Kazde po 200tys sie psuje konkretnie a oleje wymieniam co 15tys..😅 moje nastepne auto bedzie Chinski. Tank700, Zeeker 001 , denza Gt9, BYD jest w czym wybierać nie wspomne o Lotus eletre... Jest wiele mitow i nieprawdy szczegolnie gloszonej przez ludzi ktorzy Chiny znaja z google:-) Chinczycy po Pandemii odrobili lekcje i sa jakosciowi w produkcji. P.s.- dla wszystkich zainteresowanych mozecie kupić Chinskie auto sciagnac bezposrednio do Polski lub do kraju w Europie spoza UE, auto z drugiej teki potestowka z przebiegiem 10km zarejestruja wam w salonie z pocalowaniem reki Chinczyk sprzeda. Mg i BYD juz jest siec sprzedaży. Pozdrawuam i zycze wszystkiego dobrego .
@LaOrajPantalonoj3 ай бұрын
ale zaraz. Jak to jest, że samochód z Chin w UE może nie spełniać norm UE a samochód z UE musi?
@Cavalern3 ай бұрын
UE chce aby samochody elektryczne z chin były obłożone cłem do 49%. Niech ktoś mi powie że chodzi o ekologię. 😅
@marek_k9117Күн бұрын
Tomasz, klasa jak zawsze.
@italiano.pl.3 ай бұрын
Szanowny Panie. A czym są w UE dopłaty do samochodów elektrycznych, niżej oprocentowane kredyty na te samochody, niższe opłaty fiskalne jak nie ukrytymi subsydiami? O pomocy państwa dla przemysłu motoryzacyjnego i banków, finansujących te firmy również pan nie wspomniał. Widzenie tego zagadnienia w czarno-białych kolorach, jest co najmniej dziecinne.
@rafa-qq7xm3 ай бұрын
Autor mówi o cenie bazowej. Na chińczyka też możesz uzyskać subsydium.
@Polothx3 ай бұрын
troche racja ale idea doplat w Chinach jest dla producentow zeby tansze produkty doistarcxzali na rynek a w UE jest niby doplata dla klienta zeby mniej zaplacil ale to nie powodukje ze cen spada samochodu tylko ze czesto firmy uwzgleniaja doplate w cennikach... a to nie dziala ok
@italiano.pl.3 ай бұрын
@@rafa-qq7xm Trudno dziwić się chińskim władzom, że subsydiują swoje firmy, skoro większość z nich jest firmami państwowymi. Chińczycy dotują swoje firmy, bo ich na to stać (rezerwy walutowe), a przy okazji korzystają z owoców chciwości zachodnich koncernów, którym jak dotąd nie przeszkadzała produkcja w Chinach, a politykom relokacja "zielonego ładu" do Chin. A bajdurzenie o subsydiowaniu swojego przemysłu tylko przez Chiny, jest wyłącznie zabiegiem PR obliczonym na uzyskanie politycznego poparcia tłuszczy, wierzącej w te bajki. Na sam przemysł stoczniowy rząd RFN wydał już miliardy Euro pomocy w różnej postaci. Choćby ostatnie przejęcie 80% udziałów przez państwo w grupie Mayer Werft, to co to jest jak nie pomoc państwa? A casus Deutsche Banku to, co to jest jak nie pomoc państwa? Można by wyliczać bez końca. Po prostu jedni to samo zjawisko nazywają subsydiami, a inni stymulowaniem gospodarki. Jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
@aleksanderhofman46683 ай бұрын
Ludzie zaczynają "głosować " portfelem. Znaczek już nie ma takiego znaczenia.
@FullThrottle23 ай бұрын
Bo za znaczkiem (zwłaszcza niemieckim) nie idzie żadna jakość.
@arturmarcinkowski78932 ай бұрын
Frajerzy patrzą na znaczek
@Prezes24562 ай бұрын
Wystarczy zobaczyć nawet mercedesa eqs. Skrzypiący w środku plastik za prawie 500 tyś zł
@tomek89522 ай бұрын
Zgadza się motoryzacja już dobrych parę lat temu umarła 😞
@wojciechp3 ай бұрын
Dla dobra planety trzeba kupować chińskie elektryki które (bez ceł) są tańsze od niemieckich spalinówek. Unia chce spalić planetę zabraniając elektryfikacji transportu!
@Niepyskujmitu3 ай бұрын
Wojciech założył swój kanał 14 sierpnia 2011 roku zrobił 0 filmów 3 subskrypcji 0 wyświetleń i ponad 100 komentarzy na kanale kanał zero
@S-z-y-m-o-n28 күн бұрын
Tomasz Rożek i to lubie!
@ArturKuleta3 ай бұрын
Skoro są takie prostsze i nie muszą posiadać rozwiązań z EU to jak są sprzedawane w EU? Z tego co wiemy technologicznie spełniają europejskie normy, dlatego mogą tu sprzedawać.
@Polothx3 ай бұрын
no wlasnie nie spelniaja w duzej ilosci te samochody co sa w chinach taniutke... homologacje wiele samochodow z chin nie ma prawdziwej w EU tylko taka na produkty malo seryjne jak ferrari...,. inna sprawa ze EU samochody sa za drogie.... od lat i Covid na tym polu nie pomogl nam....
@ArturKuleta3 ай бұрын
@@Polothx Miesiąc w roku spędzam w Hiszpanii. MG jest tam tyle, że nie przejdziesz jednej ulicy bez jakiegoś modelu. Wiec jeśli się nie da, bo papier tak twierdzi, to życie pokazuje że sami dajemy się D walić.
@ArturKuleta3 ай бұрын
@@Polothx W Chinach modele na rynek chiński mają swoje wymogi, więc wymogów UE spełniać nie muszą - stąd są taniutkie jak piszesz. Te które są sprzedawane w EU mają homologacje europejską. I już takie taniutkie nie są (w stosunku do tego samego modelu w Chinach )
@Polothx3 ай бұрын
@@ArturKuleta ogolnie racja ze jak juz doposazyc w to co UE wymaga to taniutko nie jest ale nie przesadzalbym z ta informacja ze maja hmologacje europejska - zwlaszcza jak nie w EU produkowane to czesto bywa z tym rozniee... widziales z e np Cybertruck Tesli jezdzi po Europie ale tez na zasadzie wyjatku bo nie ma swiatel jak EU wymaga i jeszcze kilku pierdolek
@Polothx3 ай бұрын
@@ArturKuleta jak kolwiek zgadzam sie z Toba z tym ze sie da.... EU przemysl samochodowy troche byl jak polski system bankowy - wiele podmoiotow ktore niby rywalizuja ze soba ale jakos nie cenowo...
@ParsiNCKO3 ай бұрын
Znajomy pracował w fabryce samochodów w Tychach i opowiadał kiedyś, że koszt produkcji auta to jakieś 20% jego ceny rynkowej.
@matider82943 ай бұрын
@@ParsiNCKO A mój kolega mówił że twój kolega nie ma racji.
@dorlas003 ай бұрын
to tak jak ze wszystkim.... ale trzeba być ograniczonym myśląc że 80% ceny auta trafia do kieszeni producenta. Przecież w cenę samochodu wchodzą jeszcze inne zmienne niż sama produkcja... Wypłata pracownikom, transport, opłaty jakieś licencyjne czy robienie testów zderzeniowych, cały dział rozwoju i badań nad nowymi technologiami itd. więc to nie jest tak że producenci tak dużo zarabiają na danym sprzętem.
@BetPay3 ай бұрын
To prawda, jednak postawienie linii produkcyjnej kosztuje około 200 mln euro ;)
@harcerzyk833 ай бұрын
dolicz projekty i patenty na wszystko, a w Chinach tego nie ma, bo po prostu biorą sobie co im potrzeba z fabryk zachodnich firm które się tam przeniosły żeby taniej mieć.
@Magda-h4g3 ай бұрын
Jak u Putina liwidacja niewygodnych tylko lewi i ich syf,Europa z Wydobycia z wegla z 3,5na 2,5 mild Ton,Swiat z 25 na 37 😂😂😂😂
@ukaszn33493 ай бұрын
Pan rożek zapomniał wspomnieć o europejskich eko-świrach,normach ets1, ets2, najwyższych cenach energii na świecie i innych regulacjach niszczących europejskie rynki
@marcinajman62562 ай бұрын
My jako Polacy powinnismy zakazac tanich samochodow z Chin. Powinnismy placic wiecej zeby chronic niemieckie BMW
@Mieszko7773 ай бұрын
Fajny odcinek!
@skejtdonga2 ай бұрын
Marża i chciwość to są główne powody dlaczego u nas auta są ultra drogie !!
@robertostrowski44913 ай бұрын
A dlaczego ten sam Nissan, Toyota czy Honda w Japonii jest o co najmniej 1/3 tańsza niż w Europie? Dla przykładu nowa Honda Civic kosztuje tam 60 tys. zł mniej niż u nas. To z nami jest coś nie tak względem reszty świata :-(
@kubix391310 күн бұрын
A mi się wydaje, ze pojawienie się tylu chińskich marek jest pokłosiem zaciągniętych przez Amerykę kredytów ☺️ teraz dali chinolom przyzwolenie na panoszenie się po europejskim rynku, bo spłacać jakoś trzeba..
@paweadrian98973 ай бұрын
Dla zasięgów 👊
@8YvY3 ай бұрын
wspaniały materiał tak z wiedzą sprzed 6 lat
@qmqba86496 күн бұрын
W branży, gdzie pracuję wygląda to w Polsce tak: startujemy z nową inwestycją, musimy uzyskać decyzję środowiskową, pozwolenie na budowę i inne dokumenty. Już na etapie decyzji urzędnicy często wymagają podania konkretnych modeli planowanych urządzeń - podajemy więc najnowsze jakie są dostępne. Potem uzyskanie pozwolenie trwa przynajmniej dwa lata, czasem więcej nawet do pięciu. Jak już mamy pozwolenie zaczynamy budowę zwracamy się do dostawcy a on dziwi się, dlaczego chcemy stosować technologię sprzed 2-3 lat, gdy on w tym czasie opracował 2 generacje maszyn oszczędniejszych, sprawniejszych (krótko ekonomiczniejszych) i te nowsze ma na linii produkcyjnej więc sprzedałby nam je taniej. Kupujemy jednak urządzenia już przestarzałe, bo taką mamy decyzję środowiskową, a nie zaryzykujemy jej cofnięcia i utraty już poświęconych lat. I od razu szykujemy się do modernizacji - zezłomowania prawie nowego sprzętu, by wymienić go na nowszy, ekonomiczniejszy - taka ekologia po europejsku.
@rusek12392 ай бұрын
Czekam na materiał w wykonaniu Kanału Zero, może nawet dokumentalny, który poruszy kwestię "ekologiczności" pojazdów elektrycznych od podstaw. Zaczynając od wydobywania litu, niklu, kobaltu i innych materiałów przez ciężki sprzęt, a niekiedy przez niewolniczą pracę dzieci, do transportu materiałów z krańców świata, produkcji, zmian baterii (gdy się wyczerpią) i tego co się później z taką zużytą baterią po kilu latach dzieje. Myślę, że taki materiał byłby bardzo trafny w dzisiejszych czasach, w których każdy wyciera sobie mordę "ekologią", a nie zajmuje się prawdziwym dbaniem o lepsze jutro, bez milionów nieuzasadnionych nakazów i zakazów.
@tomasz96112 ай бұрын
Najważniejsza informacja nie padła. Jaka jest marża producenta z Niemiec a jaka tego z Chin?
@Anatol.Junior3 ай бұрын
Brak wysokich wielu podatków, zusów i doplat do tarcz i socjalów , Jakość i trwałość materiałów Jak ktoś nie wierzy niech rozbierze 20 letni silnik Hondy i 20 letni silnik Hyundaia i porówna zużycie elementów 😀
@Niepyskujmitu3 ай бұрын
Anatol Junior założył swój kanał 26 marca 2015 roku zrobił 10 filmów 53 subskrypcji 18 105 wyświetleń i 5 komentarzy na kanale kanał zero
@megamasa3 ай бұрын
@@Niepyskujmitu No i jaki ma to związek z jego wypowiedzią?
@krzysiuliderekzpako22 күн бұрын
Pocieszę Was, żebyście się nie martwili - większości Polaków nie stać nawet na chińskie samochody.
@piotrek765783 ай бұрын
A ja myślę że poprostu Niemieckie czy Japońskie firmy robią na w konia i windują cenę do granic możliwości. Przecież oni też produkują często swoje samochody czy podzespoły w Azji. Przecież Chiński samochód w momencie wejście na Europę musi spełnić te same normy ekologiczne czy bezpieczeństwa.
@EmilDworniczak3 ай бұрын
Uważam że głównym powodem jest pazerność firm z UE, podam przykład z poprzedniego kwartału rozmowa z pewną marką, to tak mi to przedstawił jakby wręcz nie chciał sprzedać rabatów nie da bo firma wręcz z stratą sprzedaje…. Minął miesiąc wyszedł model MG i powiedziałem że nie wezmę tego auta jednak bo długo się zastanawiałem i zapytał dlaczego to powiedziałem wprost że MG lepsze i tańsze to od razu w minutę rabat 10 tysięcy i tak byłem nieugięty i tam stanęło na 15 tys rabatu ale i tak nie wziąłem. A gdyby pierwszego dnia daliby chociaż 2 tysiące rabatu już pewnie bym jeździł tym autem
@sebastianmiller596921 күн бұрын
Proszę zobaczyć ceny tego samego produktu w Chinach i w EU np motocykli CF Moto 😉 Dymają nas nieźle 😉
@mhlification3 ай бұрын
Normy środowiskowe, standardy emisji i inne gówna to nic innego jak wymysł urzędników, nie służy niczemu poza napychaniem kasy budżetowej. To nadmierne opodatkowanie jest powodem dlaczego w Europie zawija się rynek motoryzacyjny, a oferowane ceny są niekonkurencyjne.
@skylibrary58293 ай бұрын
Ceny energii w Chinach są 10x mniejsze niż w Europie. Dziękuję, dobranoc.
@KS-gk8fr3 ай бұрын
Na taki film czekałem.
@bartekg2452Ай бұрын
Ale pieknie udało sie mainstreamowi ludzi przekonać że zielony ład jest winny, 'bo my to eko'😅 Subsydia? To VW na przykład nie dostaje takowych od swojego rządu? Wytykanie Chińczykom swoich własnych schematów. Moim zdaniem głównym problemem jest europejska i zachodnią chciwość. Ceny rosną nie odpowiednio do jakości i wzrostu innych kosztów. Poza tym chciwy zachód od lat i dziś również korzysta z tej taniej siły roboczej, sami produkują w Chinach. I sami pchają się na ich rynki. Materiał tendencyjny i zupełnie nie omawiający jakichkolwiek wad zachodniej produkcji, wszystkiemu winni sprytni, przedsiębiorczy i pracowici Chińczycy.
@kaszalot5553 ай бұрын
UE przegrywa eko walkę, która sama zainaugurowała. Nawet mi nas nie zal. 😄
@Micha-eh5ui4 күн бұрын
Zgadzam się z argumentami w 100% tylko kolejność odwróciłbym o 180°
@Plajerity3 ай бұрын
Dużo się mówi o tych nielegalnych dotacjach, ale ja w to nie wierze... Jak u nas chciał się budować Intel, to też miał dostać 4mld dotacji. Chińskie firmy samochodowe padały jak muchy. Nadal padają. Jest ich dużo, zostają najlepsi. Jeżeli koszt pracy w Chinach to połowa kosztu pracy u nas, to względem Niemców to już jest 4-krotna różnica. Przez tyle lat Chiny inwestowały w przemysł wysokich technologii - teraz mają wciąż niższe koszty pracy, a już mają wykształconych inżynierów. Ceny energii... U nas odbiorcy prywatni mają niższe stawki, więc ludzie nawet nie mają świadomości jak wysokie są ceny. W przypadku automatyzacji produkcji to właśnie energia jest kosztem. Aby wyprodukować element stalowy, potrzebujemy energii aby wydobyć rudę z ziemi, później aby ją przerobić na stal, a na koniec aby tą stal uformować. Cena energii elektrycznej w Chinach jest 5x niższa niż w Niemczech. Nie wiem jak z pozostałymi cenami energii. Te dwa czynniki - koszt pracy oraz ceny energii - są wystarczające, aby była duża różnica w cenie końcowej.
@enduromoto-start179128 күн бұрын
Cena wynika również z czasu przeznaczonego na obróbkę surowca np.metalu
@KostekAKP3 ай бұрын
Z żalem muszę powiedzieć, że nie przygotował się Pan należycie do tego tematu. Chinskie samochody sa chomologowane na rynek amerykanski i europejski, wiec musza spełniać takie same wymogi jak pojazdy ze starego lądu. Poza tym, jak mozna pominąć w całej wyliczance takie kwestie jak branding oraz wysokie marże europejskich koncernów, wynikające z konieczności opłacenia rozbudowanych działów marketingowych, HR, administracji oraz samego zarządu. Działów, które stacjonują w Europie i gdzie pracownik nie przyjdzie do pracy za mniej niż 5000 euro, mimo iż jego praca nie przeklada się na wkład w produkt końcowy. No i oczywiście najważniejsza kwestia ETS!!! To wymysł Europejski, ktory zabija rynek wewnetrzny! Chiny maja tania energie i nie musza sie przejmować takimi normami. Jezeli chcemy, aby nasz rynek motoryzacyjny ocalał, ETS musi zostać zlikwidowany. Niestety unia jest juz w trakcie drażania ETS2.0 i innych bardziej restrykcyjnych norm... To sprawi, ze wszystkie firmy europejskie niedlugo zbankrutują. Wtedy wykupia je chinskie koncerny za bezcen i zdominuja swiatowa motoryzacje.
@malinowygarnek46203 ай бұрын
Z tymi dotacjami to fajnie, tylko czemu taki VW ID.3 kosztuje w chinach połowe tego co ten sam VW z podobnym wyposażeniem w Niemczech? Czy Niemcy robią dumping cenowy w Chinach, czy VW rucha Niemieckich obywateli marżami wyższymi niż dilerzy narkotykowi?
@megamasa3 ай бұрын
Pierwsze pytanie które padło powinno brzmieć, dlaczego samochody w Europie są tak drogie w porównaniu do aut z chin? Ten koleś wk..wia mnie od dłuższego czasu.
@bogdankandybowicz90423 ай бұрын
Cła na auta chińskie nie bardzo pasują Niemcom (głosowali przeciw =Malta, Niemcy, Słowacja, Słowenia i Węgry). Pasują natomiast Komisji Europejskiej, której udało się je przegłosować. Dlaczego ? By dalej ciągnąc pseudo-Zielony Ład.
@creative21able2 ай бұрын
Gdyby Chińczycy chcieli to te samochody by w Europie po 50k sprzedawali
@panmaciej12482 ай бұрын
Brakuje w tym filmie konkretów. Jakich rzeczy chińskie auto mieć nie musi? Co roku wchodzą nowe obowiązkowe funkcje takie jak system sos, informowanie o ograniczeniu prędkości etc. Po drugie warto byłoby się zastanowić dlaczego taka Toyota Yaris jeszcze nie dawno jakieś 4 lata temu yła za 50 tys a teraz jest za 80 plus. Po trzecie koszty związane z emisja co2 warto byłoby podać o ile zwiększa się. Cena auta tylko że względu na to.
@Prezes24562 ай бұрын
Mam porównanie do Jaecoo J7 i do VW Tiguana z 2022r. Jaecoo jest o 30% tańszy, oferuje więcej i jest zdecydowanie lepiej wykończony w środku jak i na zewnątrz, nawet ma lepsze wyciszenie.
@rafabaszczyk50182 ай бұрын
Materiał w mojej ocenie stronniczy. Gadająca w nim głowa uważa się za eksperta w wielu różnych branżach. Panie Tomaszu proszę o refleksję nad tym co Pan robi. Proszę być ekspertem, a nie celebrytą. Na Pana i innych celebrytów wypowiedziach uczone są algorytmy, z których następnie powstaje uspójniona narracja na dany temat, "jedyna słuszna"? Proszę być obiektywnym we wszystkich rzeczach o jakich Pan opowiada w internecie. Dziękuję.
@piotrseifert83672 ай бұрын
1.Australia, 2. Chile, 4. Argentyna, 5. Brazylia to obok 3. Chiny najwięksi producenci litu w 2023. Które z tych krajów są podległe Chinom?
@radoslawkatana65413 ай бұрын
Prawie dobrze... przeoczono tylko kwestie opracowania i wdrażania nowych technologii. Makra "Nio" opracowała technologię wymiennych baterii- gdzie w ciągu 2-3 min zużytą/starą baterie wymieniamy na w pełni naładowaną (spełniającą rygorystyczne warunki). Takich stacji są już setki w Chinach.
@TAD30113 ай бұрын
Chiny nie wpuściłyby niemieckie samochody na swój rynek❓ Przecież Niemcy przenoszą produkcję VW i Audi do Chin .
@EsperanzaDMVАй бұрын
Krótko i na temat. Ale czemu nie powiedziano o różnicy w cenie prądu w Europie ws. Chinach?
@rysiuncio3 ай бұрын
Może warto nakręcić film, który będzie poruszał temat w drugą stronę. Tylko bez ściemy. "Dlaczego europejskie samochody są takie drogie?" - pseudoekologia, - oszukiwanie przez producentów aut ustawodawców, - podbijanie ceny pod przykrywką dodatkowych funkcji "narzucanych" (dogadanych) z UE, - próba zniszczenia europejskiej gospodarki, Oj można by długo, niektóre rzeczy mogą podpadać pod teorie spiskowe, ale temat byłby nie na 10 minut ;)
@102apacz3 ай бұрын
Po pierwsze to w Chinach ludzie zarabiają tyle co w Polsce albo bardzo podobnie. Po drugie jakie ma Pan dowody na dotowanie chińskich samochodów. Po trzecie to Europa popelnia gospodarcze sepuku na własne życzenie. Energia w UE jest okolo 400 procent droższa niż w Chinach. Kolejną rzeczą jest podniesienie marż przez europejskich producentów. W 2018 roku kupiłem dobrze wyposażonego Opla Astre 1.4 150km za 76 tyś zl. Teraz samochód o podobnym wyposażeniu z gorszym silnikiem kosztuje okolo dwa razy tyle. Moje przychody nie wzrosły o 100%. Za kilka lat europejski przemysł samochodowy przestanie istnieć. Panu życzę większego obiektywizmu przy tworzeniu swoich materiałów.
@adamnowak97894 күн бұрын
Wymowa tego filmiku jest taka, jakbyśmy się mieli bronić przed tanimi autami z Chin. Ja bym zadał pytanie dlaczego jako konsumenci mamy się godzić na przepłacanie za droższy samochód skoro można kupić taki sam lub lepszy taniej? Dlaczego zmusza nas się do kupowania technologii słabszej i droższej? Z punktu widzenia zwykłej rodziny różnica co najmniej 30% na zakupie auta to duża oszczędność dla domowego budżetu.
4.10.2024 zostało przegłosowane (w tym przez Polskę) wyższe cło w UE na auta z Chin... Między innymi Niemcy byli przeciwko, ponieważ mówi się że ich auta lepiej sprzedają się w Chinach niż w Europie i chcą uniknąć wojny cłowej. Tak więc było to niestety kwestią czasu...
@jurekdk13 ай бұрын
Co to są ziemie rzadkie, jakiej są klasy i gdzie leżą?
@bolo-mh1ig3 ай бұрын
A przecież Polska też dotuje firmy zagraniczne. Przygotowanie im stref przemysłowych, zwolnienia w podatku od nieruchomości to wszystko są dotacje.
@gagaadzibum20 күн бұрын
Tak oto korpo i państwa doją nas na marżach i podatkach.
@maciejlubanski6053 ай бұрын
Super 😂😂
@stanisawduda931616 күн бұрын
Samochody z Chin wcale nie są takie tanie. Podam jeden wyrazisty przykład. Wyprodukowanie Mercedesa klasy S kosztuje koncert ok 38 tys złotych ! Cała reszta to jest marża producenta i podatki ! Więc tu leży sekret wysokich cen motoryzacji europejskiej. Proszę zobaczyć rynek amerykański, gdzie auta są 3 razy tańsze niż w Europie, nawet sprowadzane auta z Europy są o 40 % tańsze dla odbiorcy w US. Po prostu EU nakłada czasami kilka tysięcy podatku na auto pośrednio i bezpośrednio. W przypadku takiej S klasy jest to nawet 3000 %.
@patrykk791819 күн бұрын
Jak niemiec na tasmie w fabryce VW zarabia srednio 30 euro na godzinę, a kosztuje pracodawcę drugie tyle, a jego zadanie jest tak proste, ze moze je wykonać kazdy to jak produkt ma być tani.
@lukaszdiekemper2 ай бұрын
Akumulator nie jest już od pewnego czasu najdroższa częścią samochodu elektrycznego. Ceny spadły do około 80$ za 1kwh, co daje około 30k zł za auto kosztujące w salonie 150-300k
@zukowski2012Ай бұрын
A co z jakością? Ostatnio widziałem film o samochodzie z Chin którego elementy podwozia nie były w ogóle zabezpieczone przed korozją. Inny przykład to marka samochodów Tata (tak z Indii) które strefę zgniotu miały chyba na klapie bagażnika przy zderzeniu czołowym.
@piotrpawelsusan24093 ай бұрын
Pytanie brzmi dlaczego samochody europejskie są takie drogie. W trakcie pandemii ceny podniesiono i ograniczono popyt. W 2018 r Octavia 115KM TDI kosztowała 90 tys, zł. Teraz kosztuje 123 tys zł. Z czego wynika ta podwyżka o 37%? Producenci z Europy chcieli nam obrzydzić ceną samochody spalinowe abyśmy kupowali elektryki za 200 tys. zł i więcej. Skutek jest taki, że nie kupujemy ani jednego, ani drugiego.
@maver1ck862 ай бұрын
Dałem się nabrać na clickbait w tytule, liczyłem na jakieś faktyczne porównanie a dostałem 10 minut gadania o ogólnikach.
@AR-SRC3 ай бұрын
Dla zasięgu.
@maciejdabrowski812316 күн бұрын
Ja bym bardziej skupił się na tym ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie auta w Europie na jakimś danym przykładzie na przykład Volkswagen Polo, niestety w Europie występuje zmowa cenowa w związku z nowymi autami po czasie covidowym😅
@rafanowak67643 ай бұрын
moze i mamy drogie auta w europie ale za to jak powietrze ladnie pachnie
@11owcaАй бұрын
Dla mnie głównym powodem to jest to: - Niemcy się przyzwyczaili, że zarabiają na nas Europejczykach krocie. Te same modele w Chinach i stanach są dużo tańsze niż u nas. - koszt pracy - zaawansowanie technologiczne produkcji - większa konkurencja w śród dostawców części - niższy koszt pracy - niższy koszt energii elektrycznej I tak samochody z Chin u nas są drogie. W innych krajach spoza UE są dużo tańsze. Już nie wspominając o samych Chinach.
@TWARDOWSKY.2 ай бұрын
W ogóle w czym problem wszystko i tak sprowadzane z Chin a nagle jest problem z samochodami absurd.
@MarekKrzysztof-sp8wm3 ай бұрын
Słuchajcie ! Co z Robertem z. Povagovanych? Niech ktoś napisze
@donolszewski84433 ай бұрын
Rozpoczął nie dawno długą i żmudną rehabilitację.
@MarekKrzysztof-sp8wm3 ай бұрын
@@donolszewski8443Dobrze, chwała, że żyje. Wierzymy , wyjdzie z tego . Mam nadzieję to nie od szczypania