* Gdzieś w tajnej bazie naukowców: - Naukowcy! Mamy realny problem z ociepleniem klimatu. Jak to rozwiążemy? - Za pomocą zwierzęcych hybryd których jeszcze nie mamy! -Jak więc je stworzymy? - Za pomocą narzędzi których jeszcze nie wynaleźliśmy! -.... -.... -Genialne. Robimy!
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Hell yeah 👌🤔👊
@agnieszkabielecka18586 жыл бұрын
@kabaczekdobry27796 жыл бұрын
Nie łatwiej by było z samolotów zrzucić nawóz i nasiona traw
@yogipl756 жыл бұрын
Bardzo wiele osrodkow naukowych para sie absurdalnymi projektami pseudoekologicznymi. Jest kasa na takie dziwactwa, sa chetni by w tym uczestniczyc.
@zeszorocznysnieg66536 жыл бұрын
To jest BARDZO DUŻO WĘGLA
@azun77766 жыл бұрын
WYNGLA!
@fittlettyv17386 жыл бұрын
WUNGLA
@piotrfi66136 жыл бұрын
Idzie sobie mamut przez pustynie i nagle stratowało go stado słoni. Wstaje z trudem i rozgoryczony mówi: - Ach, ci skinheadzi!
@KasiaGandor6 жыл бұрын
😀
@fel3rlumpeks6 жыл бұрын
pewnie to jakiś punk bo się bili hah
@harryportfelikartakredytow89076 жыл бұрын
Wiem, że to jest poważny film (i bardzo ciekawy!) ale... Okropnie rozśmieszyły mnie te łyżwy w DNA mamuta... 😂
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Doceniam, że ktoś to docenił ❤
@Marcepanowa126 жыл бұрын
ja tez docenilam!
@pekukuryku34576 жыл бұрын
Jestem pod ogromnym wrażeniem tego ile masz wrodzonego talentu do zapamiętywania albo ile wkładasz pracy w zapamiętywanie takiej ilości faktów i opowiedzenie o tym w sposób sprawiający wrażenie jak byś zajmowała się tegotygodniowym tematem od lat. Czapki z głów i leć z tematami dalej :)
@Adam-ms7dr6 жыл бұрын
Świetny film masz talent do przekazywania wiedzy i to w bardzo ciekawy i humorystyczny sposób😀👍
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Dzięki! 👊❤
@witchcraft_pl6 жыл бұрын
Nie ma to jak poranek z Kasią 👌❤️
@szajkosia6 жыл бұрын
A: Chcemy odtwożyć mamuta! Tylko co wpisujemy w cele projektu? B: Walka z globalnym ociepleniem, of course.
@rafalmyszynski6 жыл бұрын
Słuszna uwaga. Gdzieś słyszałem, że projekty dotyczące globalnego ocieplenia niemal z automatu dostają dotacje, także wiesz...
@szajkosia6 жыл бұрын
Nom, taką właśnie argumentację pod granty wydaje mi się, że tu dostrzegam. ;)
@Miejskileszcz6 жыл бұрын
Co mamuta?
@zanetawojtyna15926 жыл бұрын
Uwielbiam Twój styl narracji! Marzycielskie serduszko i odpimpowanie słonia no sztos!
@WojBot6 жыл бұрын
Z jednej strony fajnie, że teoretycznie są takie plany odtwarzania wymarłych gatunków, ale z drugiej strony jak rzeczywiście będziemy mieli taką możliwość, to niech naukowcy dokładnie przemyślą za i przeciw. Pozdrawiam 🙂
@kasiachilecka12856 жыл бұрын
Wojciech Borzyszkowski No pewnie! Cholera wie czy powinnyc z nami żyć. Skoro ich już nie ma to być może znaczy że tak ma być :)
@WojBot6 жыл бұрын
Macie racje 🙂 jeszcze jest kwestia ochrony zwierząt zagrożonych wyginięciem, bo może komuś przyjść do głowy, że jakbyśmy osiągnęli już zdolność przywracania gatunków wymarłych z powrotem do życia, to nie będzie "ważnym i bogatym" nic stało na przeszkodzie, aby na takie zwierzęta polować i unicestwić 😕
@kasiachilecka12856 жыл бұрын
Wojciech Borzyszkowski wbrew pozorom film Jurassic World: Upadłe Królestwo idealnie pokazuje, że zwierze przywrócone do życia, jakieś niesamowite stworzenie jak dinozaur może stać się wręcz przedmiotem na aukcji miliarderów, którzy mają jakąś fanaberię albo chcą go do czegoś wykorzystać-niekoniecznie dobrego. Trudny temat pod wieloma względami to jest :) EDIT: pozorom, bo może się on wydawać glupkowatym filmem bez przekazu :)
@pekukuryku34576 жыл бұрын
Ludzie ale czym wy się przejmujecie? Losem powołanych do życia zwierząt które nie powinny istnieć bo czas tak chciał? Każdego dnia miliony dzieci umiera z głodu, braku wody, od kul, wybuchów. WYJEBANE. Świat jest tak absurdalnie brutalny dla życia, dla miłości. Co my tu możemy przez to czy naukowcy odtworzą mamuta i będą go badać czy nie? Zajmijmy się głodem na własnych podwórkach, a potem topiącymi się rybami. Pzdr.
@kasiachilecka12856 жыл бұрын
Pe Ka prowadzimy dyskusję na temat zawartości filmu Kasi pod tym filmem właśnie
@justyna79056 жыл бұрын
Renifery żyją sobie na Syberii i lubią trawę.
@KasiaGandor6 жыл бұрын
To też jest jeden z wielu argumentów przeciw. Innych niż mamuty roślinożernych zwierząt mamy sporo, tak jak piszesz :)
@azun77766 жыл бұрын
@@anariondanumenor9675 tylko, że słonie i renifery nie mają podobnych genów, po za tym, jak Kasia mówiła, słonie są gatunkiem pod ochroną.
@nataliach30866 жыл бұрын
w końcu jakiś kanał o mądrej tematyce, w przystępny sposób, z przyjemnością cię oglądam, trzymaj tak dalej! Pozdrawiam :)
@dominikabaz50996 жыл бұрын
Uwielbiam tematy dotyczące środowiska :) Super przekaz, bardzo potrzebny, oby więcej takich treści ;)
@veridarkpotat53106 жыл бұрын
No właśnie fajnie, fajnie, że próbuje się ratować Ziemię w taki... Nowy sposób. Tylko... Jeśli ludzie stwierdzą, że już problemu ocieplenia nie ma, bo są nowe "rozwiązania" (takie słoniomamuty na przykład) i projekty zapobiegające zmianie klimatu, to, uuh... Przestaniemy dbać już kompletnie. Znaczy się, postęp, działania są jak najbardziej na plus. Tylko trzeba po prostu uświadamiać społeczeństwo o zagrożeniu, które sami tworzymy. Odcinek o plastiku był cudowny, wiedziałam, że psujemy sobie planetę, ale teraz każdą folijkę czy butelkę staram się wyrzucać do takiego fajnego kosza z napisem PLASTIK, bo się boję, że się będę musiała tłumaczyć przed wnukami. Takich ludzi po prostu potrzeba więcej.
@micha73646 жыл бұрын
Właśnie wpadłem na ten kanał przypadkiem i nie żałuję :). Pozdro Kasiu :)
@piotr51216 жыл бұрын
Miałem właśnie pod jakimkolwiek filmem dodać komentarz,żeby piękna i mądra Pani Kasia zrobiła film o mamutach :)
@paulinajanta20096 жыл бұрын
Uwielbiam ciebie i to jak opowiadasz, Kasiu 💕
@TechpriestR6 жыл бұрын
Jeszcze dochodzą pytania ile potrzebowalibyśmy słoniomamutów i czy nie doprowadziłyby one do wymarcia jakiś cennych gatunków roślin i zwierząt na tamtych terenach
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Gdzieś czytalam, że liczba potrzebnych sloniomamutów szłaby w dziesiątki tysięcy, więc operacja znowu się komplikuje :)
@pw66326 жыл бұрын
A jeśli okaże się, że słoniomamuty produkują słoniomametan, który jest gorszy od dotychczas znanych nam gazów cieplarnianych? :O
@agnieszkabielecka18586 жыл бұрын
a czy w ogóle słoniomamuty mogłby by się rozmnażać? czy byłoby jak z mułem? :|
@aresik886 жыл бұрын
Jak zakładam, to nie kwazi-mamucia teoria, a hipoteza ;) ale już abstrahując od tego, nie wiem tylko na ilę się tutaj mylę, ale można by zastosować coś w stylu reverse engineringu do DNA by prześledzić geny które odpadły w trakcie ewolucji od Mamutów do dzisiejszych słoni (w końcu znamy ich krewnych) i zaznaczyć w ten sposób sekwencje które hipotetycznie odpowiadają za łyżwy, czapkę i szalik :D pozdrawiam Kasiu, super robota :)
@adamdomanski81396 жыл бұрын
Myślę że największym problemem przywrócenia mamutow do środowiska będą kłusownicy
@PandoBury6 жыл бұрын
Może zrobią odpimpowanego słonia bez ciosów i po problemie ;)
@mariapietrzak47096 жыл бұрын
Zwłaszcza że już słonie się zagrożone a co dopiero jakby powstały mamuty również z kością słoniową albo zresztą mamucią xD
@ЛюбовьСавинова-к8и6 жыл бұрын
Siema, Kasia! Interesujące wideo, dziękuję. Mieszkam w Syberii, w Ханты-Мансийском Автономном Округе- Югра i w moim mieście znajduje się muzeum, w którym znajdują się szczątki mamutów. Na przykład ich kły i włosy. Mamy gigantyczne zabytki mamutów w mieście ( pamiątkę ich życia). P. S. Przepraszam za mojego błędy, właśnie uczę się Polski.
@bartoszbekiesz31186 жыл бұрын
Koncepcja z "produkcją mamutów" jest naprawdę tyle urocza co utopijna :) pomijam kwestie techniczno-naukowe, ale obiektywnie rzecz biorąc ILE trzeba by takich mamutów, które zjedzą tajgę i zrobią z nich stepy?:) a zanim to zrobią klimat na tyle się ociepli, że nie będą mogły zapewne żyć... podobnie z tym rozgrzebywaniem śniegu :D(!!!) Dla mnie to pomysł i logika rodem z kreskówek o Kojocie i Strusiu Pędziwiatrze ;) Film jak zawsze spoko, kciuk w górę! pozdr.
@marcintumulski6 жыл бұрын
-Co możemy zrobić, żeby uratować wieczną zmarzlinę przed odmrożeniem? - inny zupełnie przypadkowy naukowiec - *hits blunt* MAMUTY
@burgundowykutacz6 жыл бұрын
Pimp my Elephant :D Ciekawy odcinek, mogłabyś zrobić odcinek o Naendertalczykach, Denisowianach, Kromańonczykach i opisać zmianę podejścia do tego tematu przez naukę w ciągu 20 lat? Mogła by z tego wyjść ciekawa dyskusja, np. czy Naendertalczycy to ludzie we współczesnym rozumieniu. Robisz kawał dobrej roboty! :)
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Może to jest dobry pomysł! Zapisuję!
@burgundowykutacz6 жыл бұрын
w takim razie czekam! :)
@weronikawitek58196 жыл бұрын
Najlepszy kanał na yt, sprawdzone info! ;p
@KasiaGandor6 жыл бұрын
♡
@gilbertzrivi99956 жыл бұрын
No czyli konkluzja jest taka, żeby powstrzymać coś czego nie możemy powstrzymać, potrzebujemy coś czego nie mamy i nie możemy "zrobić". Super :D
@SzadziewskiM6 жыл бұрын
100 tysięcy subskrypcji!!! Gratulacje, zasłużyłaś!!!
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Hell yeah! Dzięki!
@ListenToAnne6 жыл бұрын
Kasiu, a co myślisz o filmie "The Bleeding Edge"? PS: Gratulacje za świetny kanał. Oby więcej takich wspaniałych kobiet!
@utra_dora_23376 жыл бұрын
Mamut+słoń= Mamoń. Geoinżynier Mamoń 😁 Jak zwykle, super odcinek!
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Mamoń ♡
@mariapietrzak47096 жыл бұрын
@@KasiaGandor Dokładnie ❤️❤️❤️
@majas3816 жыл бұрын
Właśnie odkryłam twój kanał i... zostaje! Film bardzo ciekawy.
@aniazpodworka66436 жыл бұрын
Zawsze u Kasi można dowiedzieć się czegoś nowego :D
@mariapietrzak47096 жыл бұрын
W sumie na tym polega idea tego kanału
@majkahsm6 жыл бұрын
Jezu, jakie to było ciekawe 😍 Masz rację, gdyby to poszło tak pięknie jak w planach, wymagało stosunkowo małego nakładu czasu i pieniędzy to brzmi cudownie. Ale ponieważ ten czas i pieniądze można przeznaczyć, dokładnie, na rozwiązania zmniejszające emisję gazów cieplarnianych czy po prostu wzięcie dup w garść i zmniejszenie naszej konsumpcji i apetytu na życie to jest to mało logiczne. I co by to się narodziło i czy w którymś momencie rozrost ich populacji nie skończyłby się tym, że chciano by je zabijać, bo w jakiś sposób jednak ludzkości szkodzą albo po prostu znalazłby się popyt na kość mamucią, steki z mamuta i futra z mamuciątek... :( Boże, jaka składnia. Wybacz, ale to te emocje od świetnego filmiku!
@KasiaGandor6 жыл бұрын
O, to, to, zgadzam się 👌👊😀
@karolinad61556 жыл бұрын
Super ciekawy film! (Jak zawsze)
@piotrwalczak696 жыл бұрын
Jak zwykle super odcinek :) Co do mamutów, brzmi śmiesznie i fantastycznie ale jeśli to ma pomóc w ratowaniu naszej Matki Ziemi to czemu nie! Pozdrowienia :)
@dziku8566 жыл бұрын
Bardzo przyjemnie się słucha. Dzięki!
@KasiaGandor6 жыл бұрын
♡
@przemyslaw.smiejek6 жыл бұрын
Taak, takich pomysłów już było wiele. Np. sprowadzenie barszczu Sosnowskiego do Polski, sprowadzenie kaktusów do Australii itp.
@NataliaKosa6 жыл бұрын
W moim małym rozumku taka ingerencja to raczej przesada. Tak jak mówisz, powinniśmy się skupić na ochronie gatunków zagrożonych. Geoinżynier..., haha, dobre. Tak. Zabieranie się od dupy strony, a może odwracanie uwagi od faktycznych problemów ze środowiskiem? Takie trochę... "patrzcie jacy jesteśmy fajni, chcemy dobrze dla naszej planety, ale dalej będziemy produkować plastikowe torebki, które po trasie sklep-dom lądują w koszu".
@yourworstnightmare91906 жыл бұрын
Teraz czekam na hybrydę *dodo* z *kaczkami* czy strusiami
@bereciak6 жыл бұрын
Gratuluję 100k subskrybcji! :D
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Dziena! 👊❤
@haydarabad58466 жыл бұрын
Aż miło się słucha
@sarakayacomesin72196 жыл бұрын
Kasia, zrobisz filmik o „zakwaszeniu organizmu”?
@robertbobert12756 жыл бұрын
Jak zwykle świetny materiał :)
@0Utau06 жыл бұрын
O próbie przywrócenia "mamutów" słyszałam z może 5 lat temu na studiach. W tedy był jakiś problem z tym (o ile dobrze pamiętam), że ciąża słonia trwała za krótko niż mamuta i zarodek nie przeżywałby takiej ciąży. Ale o ile dobrze pamiętam tam była mowa o całkowitym wskrzeszeniu mamuta, a nie dopakowaniu słonia genami mamutów :)
@natalialazarz58336 жыл бұрын
Uwielbiam twoje film ❤! Skarbnica wiedzy ^^ jestes bardzo inteligentna ❤
@olga84016 жыл бұрын
świetnie się Ciebie słucha :)
@justyna63886 жыл бұрын
jak ja uwielbiam cie słuchać😱 według mnie to póki co ten „pomysł” nie ma prawa wyjść i nie wyjdzie😏
@iKate366 жыл бұрын
Podrzuciłam ostatnio linka do twoich filmów przyjaciółce, która od tego roku zaczęła uczyć w szkole, a teraz ona zaczęła podrzucać twoje filmy uczniom :)
@Lucas-ki7cp6 жыл бұрын
O jejku jaki cudowny odcinek 💕
@SzymonRichert6 жыл бұрын
Cześć! Lubię oglądać Twoje materiały i to jak się (pozytywnie) wymądrzasz w nich, ocierając się w filmach o tematy kontrowersyjne (?), anty-popkulturowe (?), trudne (?).. Robisz to w mega zjadliwy sposób.. :) Spauzowałem Twój fimilk (w 7 minucie), żeby Cię nieco poprawić.. Tak apropos sztucznej macicy.. W Children’s Hospital of Philadelphia udalo sie wyhodować tak owcę.. Mamut to może nie jest, ale sama możliwość takiego hodoeania zwierząt to już kwestia czasu.. :) Jakkolwiek ciekawym i trudnym problemem nie byłoby hodowane mamuta w takim 'worku', słoń to co innego :) Pozdrawiam! Buzi! (cytując klasyka ;] )
@PanTesla6 жыл бұрын
Maniek wróć! XD
@mariapietrzak47096 жыл бұрын
Ooo... Jaki powrót do dzieciństwa❤️
@janiktinny6 жыл бұрын
Przewracasz oczkami, jak Naukowy Bełkot.
@daryl26656 жыл бұрын
Świetny materiał
@MorinnaA6 жыл бұрын
1. już kiedyś słyszałam, że chcą przywrócić mamuty, na discovery czy innym mądrym kanale był program. Znaleźli doskonale zachowane mamuciątko i chcieli jego użyć. Według programu głównie po to by badać mamuty jako gatunek bez ekologicznych przyczyn 2. nie wiem w sumie czy to dobrze czy źle by przywrócić zwierzęta na podobieństwo mamuta. 3. jak mówiłaś o zaletach przywrócenia "Mamutów" przyszło mi na myśl, że ktoś na pewno wykorzysta futro do robienia leczniczej pościeli xD tak jak teraz są pościele z wielbłądów xD 4. najpierw mamuty potem jurassic park xD xD xD Marzenie dzieciństwa haha
@IwonaKlich6 жыл бұрын
I po tych wszystkich filmach - co może pójść nie tak? :D
@borsukedward5574 жыл бұрын
@@IwonaKlich nie chce wyjść na bezbeka ale te filmy dobrze natury zwierząt nie przedstawiają a nawet nie jest to super dokładne co do ich wyglądu
@zanetawojtyna15926 жыл бұрын
Poranek z Kasią i mamucio-słoniami
@cyjanek966 жыл бұрын
Pomijając cały problem uzyskania tych ciekawych stworzeń, pozostaje problem: a jeśli będą chciały migrować na południe w celu pozyskania łatwiejdostępnego pożywienia?
@nexonovskytv8916 жыл бұрын
Słoniowo-Mamucie hybrydy
@martakosiel61016 жыл бұрын
Kaśka, śliczny sweterek! :*
@akwarystykadlalaika77916 жыл бұрын
pomysł jest ale zanim się wezmą za zadanie muszą przeprowadzać pewne badania - również na słoniach które mają być "zastępczymi matkami" a to paradoksalnie może się w jakiś sposób przyczynić do tego by jednak nie były zagrożone bo dzięki takim badaniom lepiej je poznamy
@twojstaryfanatykwedkarstwa92044 жыл бұрын
8:13 napisy pod filmem czytasz
@kasiamisiak48866 жыл бұрын
Genetyczne odpimpowanie słonia. Kocham Cię Kasiu
@lukaszskrzypecki81956 жыл бұрын
Super! ale nadal czekam na odcinek o kranówie :D
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Kiedyś się za niego zabiorę 👌
@damiantomkielski24385 жыл бұрын
Gdzie szukasz informacji do scenariusza?
@marcelinajanyst97146 жыл бұрын
Czy pasta z węglem aktywnym do zębów i szampon micelarny do włosów naprawdę działają czy to tylko chwyt marketingowy?
@julka49xd6 жыл бұрын
Kawusia i Kasia. Idealny poranek
@mariapietrzak47096 жыл бұрын
Długo by nie przeżyły na ziemi...
@rafabaczewski40426 жыл бұрын
Mamuty są fajne, więc zawsze chciałem mamuta. Nigdy nie wiedziałem że w praktyce ich istnienie mogłoby nam się do czegoś przydać a tu sie okazuje że do walki z globalnym ociepleniem. Ale tak serio to jeszcze pewnie nam troche zejdzie zanim będziemy w stanie stworzyć takiego ciekawego słonia który przeżyje. I tak jak napisał ktoś w komentarzach, renifery w sumie zrobiłyby to samo a istnieją
@loskamilos0076 жыл бұрын
1:15 "szczątków" buja! :D
@loskamilos0076 жыл бұрын
A tak serio to bardzo ciekawy odcinek :*
@adrianwermutowski31916 жыл бұрын
Najpierw uratujmy słonie. 2. jeśli chodzi o pomysły "biologiczne", to takie już bywały, i zazwyczaj kończyły się klęską. Sprowadzano jakiś gatunek, który miał pomoc, np; zwalczyć jakiegoś szkodnika, bo był plenny, bo smaczny, itp., i najczęściej ten gatunek stawał się morderca danego biotopu. Dotyczy to zarówno roślin, jak i zwierząt. Długofalowych konsekwencji najczęściej nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
@KabatZwanyKabatem6 жыл бұрын
Dobra dobra - widziałem Jurassic Park, wiem jak to się skończy, wszyscy umrzemy pożarcie przez dinozaury (bo w życiu nie ma happy endów). Odcinek jak zawsze super :)
@evilwitch78466 жыл бұрын
Jak powiedziałaś o grubej warstwie tłuszczu pod skórą, to moja pierwsza myśl: One się kompleksów nabawia XD
@pelxar10276 жыл бұрын
Ciejawy jestem jakie byłyby długofalowe skutki takiego przedsięwzięcia. Świetny materiał, pozdrawiam 😀
@natalicekravitz6 жыл бұрын
Uważam to, co mówisz, czyli jak to wpłynie na ekosystem. Bo człowiek lubi najpierw wyprodukować, a potem dopiero zacząć zastanawiać się nad konsekwencjami, jeśli w ogóle. W ogóle cała sytuacja jest bardzo zabawna, bo rozwiązaniem globalnego ocieplenia jest wspólny okrzyk "Na 3, 2, 1 wszyscy przestajemy jeść mięso i używamy wielorazowych butelek". Wiem, że to idealistyczne, niemożliwe i że jest to uogólnienie, ale taka prawda :D
@jarlfenrir4 жыл бұрын
Jak mówi się o owłosieniu jako cesze mamuta, warto dodać, że większość mamutów tak naprawdę nie miała owłosienia ;) Po prostu z jakiegoś powodu wszyscy kojarzą tylko mamuta włochatego...
@Alex-jr3jb6 жыл бұрын
Mi się wydaję że było by to bardzo ryzykowne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak by to się mogło skończyć. Możliwe że następną katastrofą ekologiczną. Tundra też ma swoją funkcję, drzewa i krzewy pochłaniają dwutlenek węgla, mamuty też wydzielają metan i koniec końców to wszystko mogłoby jeszcze przyspieszyć ocieplane się klimatu. Nie mówiąc już o tym że ciężko jest przewidzieć wszystkie możliwe przystosowania osobnika do środowiska. Możliwe że nie wystarczy dokleić słoniowi sierść. A co z zachowaniami które matki uczą swoje dzieci które pozwalają im później przetrwać. Przecież nie mamy żadnej mamuciej mamy która mogłaby to zrobić. Zwierzęta takie jak słonie to nie tylko instynkt. A ciężko nawet stwierdzić czy to stworzenie miałoby instynkt mamuta czy nadal słonia.
@wikusMetka6 жыл бұрын
Kasiu będę do Ciebie pisać aż to przeczytasz ;p Wczoraj obejrzałam pierwszy odcinek Netflixowego dokumentu "Brudna Forsa". Cały jest poświęcony przekrętowi dieslowemu jaki zrobił volkswagen. Po mój świat się wywrócił do góry nogami . Uważam, że jesteś jedną z nielicznych osób, które gdyby powiedziały o tym głośno to zostało by to wreszcie odkryte i wysłuchane. Dlatego ładnie proszę, nawet jak nie chcesz robić odcinka to wspomnij o tym na swoim kanale. Prosim O.O (jeżeli wszyscy już o tym od dawna wiedzą a tylko ja odkryłam Amerykę to też mi napiszcie :D ;P )
@alicjaguzik96856 жыл бұрын
A jak im wcale nie będzie dobrze na tych zimnych terenach i zaczną emigrować w cieplejsze strony i zacznie się konflikt mamut-człowiek? Bylby kolejny problem bez rozwiązania poprzedniego
@paulinap38776 жыл бұрын
A jak ja mogę zmniejszyć produkcję gazów cieplarnianych?
@jqanowalski28526 жыл бұрын
Kiedyś naukowcy zainstalowali czujniki metanu w krowiej zagrodzie i wyszło im że taka krowa produkuje 500 litrów metanu dziennie.Pytanie ile metanu naprodukował by mamut?
@antylopa96456 жыл бұрын
JESTEŚ ZAJEBISTA.
@wojciechjeske16596 жыл бұрын
Na pewno nie zgodzę się z argumentem, że powinniśmy się skupiać (tylko i wyłącznie) na zredukowaniu emisji spalin - potencjalnie rzecz biorąc, wcale nie wiadomo czy te dwa "projekty" kolidowałyby między sobą (finansowo? researchowo?), a koniec końców dążą do wspólnego celu - ograniczeniu ocieplania się klimatu. podobnie z ochroną wymarłych gatunków - jest to zupełnie osobny temat. prawdziwym pytaniem pozostaje - jak te nowe stworzenia (quasi-mamuty?) wpasowywałyby się w środowisko, jakie odcisnęłyby piętno na innych gatunkach?
@banjalukja6 жыл бұрын
Na festiwalu Docs Against Gravity widziałam dokument na ten temat "Genesis 2.0" Christiana Freia. Problem został tam ukazany z nieco innej strony, bardziej etyki i biznesu. Bowiem do dziś grupa zdesperowanych mężczyzn na Syberii poszukuje dla pieniędzy kły mamucie i obawiam się, że ewentualny sukces przy wskrzeszeniu tego gatunku wcale nie posłużyłby nauce, a zrobionoby z tego atrakcję do zarabiania pieniędzy
@mariapietrzak47096 жыл бұрын
Ja już o tym słyszałam 4 lata temu xD
@mateuszzotak13966 жыл бұрын
Ja widzę jeszcze jeden problem. Powiedzmy, że udało nam się "wyhodować" taką hybryde. Powiedzmy, że się jakoś urodziła. Ok, jest fajnie... Ale jak ma dostać się na tereny wiecznej zmarzliny i nauczyć się tam przetrwać? Jakoś słonie kojarzą mi się z dużo cieplejszym terenem. Owszem, mają dobrą pamięć, te afrykańskie mogą nawet po latach trafić do oazy/miejsca z wodą... No ale ktoś (czyt. ich bezpośredni przodkowie) pokazał im, gdzie iść i co jeść. A mamuto-słonie? Ludzie będą mieli nad nimi piecze? Trochę słabo, bo uzależnimy je od siebie. Rodzice? Rodzice nie przetrwają w takich warunkach (i nie będą wiedzieli, co i gdzie). Więc mamy kolejny "logistyczno-egzystencjalny" problem, który będzie bardzo ciężko rozwiązać (o ile wogóle da się to rozwiązać)
@mateuszzotak13966 жыл бұрын
@@bananaforscale1283 Ludzie... No właśnie. Jakoś nie wydaje mi się, żeby kłusownicy nie chcieli położyć na tym gatunku swoich łap. A nawet jeśli - uzależnienie tych hybryd od człowieka, w jakikolwiek sposób, jest bardzo złym pomysłem. Chyba, żeby opiekować się nimi kilka-kilkanaście pokoleń, stopniowo przechodząc do doglądania za pomocą dronów, a następnie do pełnego uniezależnienia się tych stworzeń... Co generowałoby ogromne koszty
@Tea_princess6 жыл бұрын
Dziwi mnie trochę ta chęć stworzenia mamuta, bo nawet zakładając racjonalność tego planu, czy nie łatwiej byłoby wykorzystać do tego zwierzęta, które aktualnie już mamy? Łatwiej byłoby chyba zwiększyć liczbę np. reniferów niż tworzyć od nowa stabilną populację zimnolubnych słoni.
@juuuuustmee6 жыл бұрын
Piękne podsumowanie tego pomysłu. 😊Moim zdaniem za dużo niewiadomych. Szczególnie co z takiej mieszanki genetycznej powstanie i jak wpłynie na ekosystem.
@SWilde-ws9qg3 жыл бұрын
Zawsze chciałam zobaczyć mamuta 🥺
@aelinlore6 жыл бұрын
Napisałabym co myślę na temat słonio-mamutów ale oglądając ten filmik rozsadziło mi mózg!
@justwitek62896 жыл бұрын
Jak dla mnie ten sposób utrzymania wiecznej zmarzliny ma dwie zasadnicze wadę. Chodzi o to że, kto by nie chciał zobaczyć takiego żywego mamuta? No i dochodzi jeszcze problem kłusowników, którzy na pewno zainteresowali się takimi zwierzętami.
@paulinam.44866 жыл бұрын
A mnie tak zastanawia (zaznaczając, że nie mam i nie zdobywam wykształcenia w dziedzinie genetyki) czy jak hipotetycznie udałoby się stworzyć mamuty to przecież jest szansa, że mogą być bezplodne. Mamy już taki przypadek w naturze. Co o tym myślisz Kasiu? Jeśli się mylę, poprawcie mnie ;) Pozdrowienia!
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Mogą być bezpłodne, to też jest jedna z tych cech-loterii
@asiapoprostu65776 жыл бұрын
Kasia. Gdzie jest kolejny film. Ja czekam i czekam z nadzieją A to dopiero jutro 😢O czym będzie? UWILBIAM CIĘ MAŁOLATO
@ikolagatti95646 жыл бұрын
A jak słoniomamuty nie będą wiedzieć co mają tam robić?
@KasiaGandor6 жыл бұрын
To zorganizujemy im szkolenia online u Grzesiaka
@Haniv10016 жыл бұрын
Pytanie ile mamutów potrzeba, aby osiągnąć oczekiwany efekt.. bardzo dużo mamutów
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Czytalam o dziesiątkach tysięcy i te jest naprawdę bardzo dużo mamutow 😀
@w.chmurach6 жыл бұрын
jestes genialna!
@Pawele_tak_wiele6 жыл бұрын
No właśnie, Kasiu wspomniałaś o konsekwencjach ekologicznych. Ja mam w tym miejscu pytanie. Czy taka hipotetyczna transformacja tundry w step nie byłaby szkodliwa dla gatunków zwierząt, które tundrę zamieszkują? Może się mylę, bo nie mam wykształcenia w tym kierunku, ale czy transformacja nie byłaby wywróceniem ekosystemu tundry do góry nogami? Czy to możliwe, żeby wskutek takiej transformacji zwierzęta żyjące w ekosystemie tundry mogły być narażone na niebezpieczeństwo? Bo, jak mniemam, wówczas znalazłyby się w nieco innym środowisku, do którego wcale nie muszą być przystosowane.
@KasiaGandor6 жыл бұрын
Totalnie tak, to jest jako koncepcja wywrócenie aktualnego stanu rzeczy do góry nogami i konsekwencje wprowadzenia ewentualnych półmamutów do środowiska mogą być ogromne i pewnie do końca nie da się skutków takiego przedsięwzięcia przewidzieć 🤔
@ksawerypragowski3116 жыл бұрын
Uważam że powinniśmy się zastanowić 5 min nad ty jakie konsekfęcje będzie miało wprowadzenie nowych gatunków do środowiska. Po to aby nie skończyło się to tak jak z królikami w Australi.
@moks74126 жыл бұрын
Kasiu! A może odcinek o wirusie HIV??
@iwonajaniak47986 жыл бұрын
Pytanie ile taki mamut przeżyje po urodzeniu? Przecież on był ewolucyjnie przystosowany do życia w zupełnie innych warunkach...
@iwonajaniak47986 жыл бұрын
@@bananaforscale1283 uważam, że nie powinno się ingerować w geny
@taktaktoja97596 жыл бұрын
@@iwonajaniak4798 Powinno się ingerować w geny. Powinno i koniec kropka. Może powiesz , żeby lepiej się modlić w kościółku? NAUKA to przyszłość.
@iwonajaniak47986 жыл бұрын
@@taktaktoja9759 czy ja coś napisałam o kościele???? Mam poprostu pewne obawy, że niektóre rzeczy mogą pójść nieodpowiednim torem i możemy sami sobie bardziej zaszkodzić
@mariapietrzak47096 жыл бұрын
Można wręcz powiedzieć że to nie byłby mamut. Miałyby inne DNA, inne naturalne środowisko itd. To jest takie idiotyczne. Przyroda iż wypełniła lukę mamutów a np słonie wymieraja.
@krzysztofwrzesinski57516 жыл бұрын
To najpierw cofnijmy się w czasie i będziemy mieli prawdziwe mamuty, na których można prowadzić badania
@piotrforfun8186 жыл бұрын
A to właśnie nie powinno być tak, że trzeba zwiększyć liczbę dużych roślin (drzew), ponieważ pochłaniają CO2 (gaz cieplarniany)? Kiedyś Ziemia z powodu nadmiernego rozrosru roślin cała zlodowaciała
@GoodElectronics6 жыл бұрын
a nie lepiej po prostu zmniejszyć wydzielanie CO2????
@hops27846 жыл бұрын
Skoro jesteśmy już przy zwierzętach to może teraz coś o Aksolotlach Meksykańskich i w jaki sposób mogą wpłynąć na dzisiejszą medycyne? Ps. Jak zwykle bardzo dobry materiał :)