Uwielbiam Pana głos i klimat w słuchowiskach. Kojarzy mi się radiem lat 80tych i 90tych, kiedy to jako młody człowiek. Słuchałem dużo tego medium.
@1965Tofik8 ай бұрын
Faktycznie jest to "radiowy głos".
@DragunovBastard8 ай бұрын
Dokładnie! Spokojne tempo, bardzo dobra dykcja. Końcówki artykułowane bez zbędnych manier. Ulubiony kanał jeśli chodzi o podcasty.
@ilcattivo138 ай бұрын
Dziękuję, odcinek pierwsza klasa. Generał porucznik Adrian Carton de Wiart był najczęściej ranionym w walce generałem w historii ludzkości. Ma przezwisko "Unkillable soldier" ("Żołnierz nie do zabicia") - zespół Sabaton nagrał o nim piosenkę pod tym właśnie tytułem. Kiedy czytałem jego historię, to miałem przed oczami naszą generalicję z września '39 i robiło mi się smutno, że jedynie kilku naszych dowódców było tego samego poziomu. Aha, wydaje mi się, że samoloty jednak nie strzelają torpedami, tylko je zrzucają. Ale mogę się mylić, marynarzem MW nie jestem :)
@grzegorzklewicki708017 күн бұрын
Koni mechanicznych za dużo.Bardzo dobry odcinek.Dziekuje.
@gregorgrzegorzpychowski88288 ай бұрын
Vitaj Vito! Różnie układało i układa się statkom, nie tylko polskim... Już to pisałem, ale powtórzę się - bardzo dobrze, że postanowiłeś prowadzić taki kanał. Poszerza to naszą wiedzę, a przede wszystkim przemawiasz językiem zrozumiałym dla szczurów lądowych i nie wysilasz się na takie specjalistyczne określenia, które znane są tylko zawodowym marynarzom lub żeglarzom. Dziękuję i pozdrawiam!
@fernand47427 күн бұрын
Naprawdę dobry materiał.
@kw93258 ай бұрын
Wspaniałe jak zawsze. To jest top class podcast. Dziękuję za materiał i ciężką pracę
@anad66998 ай бұрын
Ha,warto meczyc sie z bezsennoscia❤❤❤
@artlasko8 ай бұрын
Budujące, że mieszkając w Irlandii nagrywa Pan materiały poświęcone katastrofom morskim, w tym polskim statkom i okrętom, dla Polaków (osób znających jezyk polski). Bardzo dziękuję za to, co i w jaki sposób Pan przygotowuje wzbogacając naszą wiedzę.
@Saint_Shep4rd8 ай бұрын
Adrian Carton de Wiart cóż za zbieg okoliczności. Nie spodziewałem się, że usłyszę tutaj o kimś o kim zrobił piosenkę mój ulubiony zespół :D
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Zauważyłem pewne zjawisko: niekiedy pojawiają się wątki, których wcale bym się nie spodziewał. Z de Wiartem na przykład... Że mieszkał 35 km ode mnie? Że 5 km ode mnie w rejs wypłynął statek, który zdobył pierwszą Błękitną Wstęgę Atlantyku? Że 20 km ode mnie jest miejsce związane z Francisem Drake i Hiszpanami? Ale to fajnie - bo nie wiadomo co kryje się za horyzontem...
@syynti8 ай бұрын
dzięki temu autorowi za jego ciężką pracę i wspaniały głos
@domel14108 ай бұрын
Bardzo lubie te filmy o polskich statkach w XX leciu miedzywojennym , o czasach swietnosci polskiej marynarki handolwej , moze jeszcze znajdzie sie kilka takich tematow ktore warto poruszyc
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Z pewnością sie doczekasz. Pozdrawiam.
@artursadowski74478 ай бұрын
Zawsze znajdujcie drogę do domu:) Dziękuję za ucztę dla uszu. Pozdrawiam.
@franekpotopiao75447 ай бұрын
I znowu spóźnię się do pracy... No i co z tego... Warto słuchać tak wspaniale opowiadanej historii, do końca... Świetne słuchowisko... Pozdrawiam...
@krisp52238 ай бұрын
Niesamowity jest klimat na tych Pana podcastach.
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Dziękuje pieknie
@grzegorzfedurczak28958 ай бұрын
Jest Pan wielki!! Genialne opowiadania!!!
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Oj tam, oj tam... Ale dziękuję pięknie. Pozdrawiam!
@ArturBiaosiewicz8 ай бұрын
Swietny odcinek. Jak zawsze kompletny, sporo danych przeplatanych cirkawostkami. A wątek generała mega ciekawy
@witoldkrawczyk34458 ай бұрын
Zaczyna się od końca i wielkim wybuchem a późnej napięcie rośnie
@MrSTEMI8 ай бұрын
Bardzo ciekawy odcinek👍
@zbychu25918 ай бұрын
Czekamy na nastepne odcinki ❤
@bundy198618 ай бұрын
Kurcze pierwszy raz bardziej od głównego wątku zainteresowała mnie poboczna historia, a mianowicie mowa tutaj o gen. Adrianie Carton de Wiart, niezwykła postać, musiałem chwilę się nad nią pochylić😁 także dzięki wielkie do następnego 😉
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Rzuciłem pobieżnie okiem na materiały źródłowe i w sumie dałoby sie z tego zrobić odcinek. Bo nie jesteś pierwszym, którego ten temat zainteresował. Dojrzewa we mnie myśl o utworzeniu drugiej playlisty pt. "Pobocza katastrof morskich". Bo gdzie zmieścić w "katastrofach" Muzeum Kon-Tiki czy Nansena, Gypsy Mouth, Victory lub Cuty Sark? A tak - jakoś się te ciekawostki upchnie...
@Durzy0077 ай бұрын
Są wydane po polsku wspomnienia de Wirta. Warto przeczytać źródło, bo to dziwny człowiek, bo kto normalny kocha wojnę? Dlatego też jego opinie chwaląc różne osoby należy odbierać przez odpowiedni filtr.
@asoonehui93727 ай бұрын
Słucham odcinek po odcinku, nie mogę przestać od ponad 2 tygodni tylko morskie opowieści. A trzeba przyznać że morze, pływanie po nim i wszystko co z tym związane mało mnie interesowało. Do momentu odkrycia Pana kanału. Ps. Mieszkałem przez prawie 20lat w county Clare... Gorące pozdrowienia.
@katastrofymorskie7 ай бұрын
O, jak miło! Często bywam w Co. Clare, w okolicach Ennis. Pozdrowienia
@marekmichaowski48028 ай бұрын
Solidny statek nie chciał zatonąć
@kasiawatzlawek5178 ай бұрын
Pozdrawiam 👋
@push3kpro8 ай бұрын
12:30 Życiorys de Wiarta nadaje się na osobny odcinek.
@spiety758 ай бұрын
Podczas niedawnej wizyty w Hong Kongu poznałem ciekawą historię związaną z RMS Queen Elisabeth, niestety po spalonym wraku który zagrał w jednym Bondów nie zostało już nic. Może historia tego liniowca byłaby ciekawą propozycją na jeden z odcinków ?
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Będzie. Obiecuję Ci że będzie - bo to fajna i nie do końca jasna sprawa.
@Hellbii6663 ай бұрын
👍⛵️⚓️⛵️👍
@snoop19768 ай бұрын
Właśnie wróciłem z Cypru ,na zachodnim wybrzeżu są 2 wraki Erdo 3 i Demetrios 2 ciekawe jak siẹ tam znalazły.
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Nie były to specjalnie spektakularne katastrofy: Erdo III, załadowany płytami gipsowo-kartonowymi w czasie sztormu wpakował sie na skały - psując optycznie przepiękne miejsce, jakim jest Coral Bay. Z Demetrios II - także szału nie ma: z ładunkiem drewna wpłynął sobie na mieliznę. Tu jest o tyle ciekawiej, że grecki kapitan i pakistański I oficer mieli sfałszowane dyplomy...
@Cichanos19848 ай бұрын
13:00 a co on Robocop ?!
@slawomirgrabowski29638 ай бұрын
Luleå wymawia się „Luljo”😊, ale to nie jest najważniejsze. Powodzenia.
@Radcio708 ай бұрын
Narrator wraz z muzyką mistrzostwo ! Leżę sobie, zamykam oczy i .... jestem zupełnie w innym świecie 👍
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Dziękuje pięknie. Pozdrawiam.
@mikoajmiscicki37748 ай бұрын
Doskonały odcinek! Ale nieco obok tematu zadam pytanie o źródła, mianowicie gdzie Pan znalazł sformułowanie, że samolot "odpalił torpedę"? Bo ono jest bardzo, mówiąc dzisiejszym językiem, "nieintuicyjne": torpedy odpala okręt, bo polega to na tym, że za pomocą energii gazów zostaje ona wyrzucona z okrętowej wyrzutni. Ale samolot takiej wyrzutni nie ma, on tę torpedę po prostu rzuca a wtedy się uruchamia napęd torpedy i płynie ona w nadanym przez samolot kierunku.... I na przykład Zbigniew Flisowski pisał o "rzucaniu" torped przez samoloty a nie "odpalaniu". Uważam Pana za autorytet w dziedzinie, więc jeśli używa Pan jakiegoś określenia to dlatego, że są ku temu podstawy i jakieś źródło musiało się na to powołać, stąd moje pytanie. Pozdrawiam!
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Nie potrafię Ci już dziś odpowiedzieć, skąd wzięło się to stwierdzenie: być może gdzieś je wyczytałem, a być może - per analogia - zapożyczyłem - błędnie jak widać - z terminologii morskiej. W sumie to, o czym mówisz, ma sens i rzeczywiście zręczniej by brzmiało, że 'zrzucił torpedę'. Teraz to mleko się już wylało, bo nie ma technicznej możliwości poprawienia tego w tekście. Acha... Protestuję przeciwko uznawaniu mnie za autorytet w dziedzinie katastrof morskich. Nie jestem historykiem transportu morskiego, nigdy nawet nie byłem zawodowo związany z morzem. To prawda, że od wielu lat "choruję na chorobę morską", ale przecież nie wiem wszystkiego! I zawsze znajdzie się ktoś, kto udowodni mi niewiedzę, np. że działo miało kaliber 283 a nie 280 mm (jakby miało to większe znaczenie w tym, że okręt poszedł na dno). A już poza wszystkim - nie lubię pisać o okrętach i wojnie na morzu. Wojna w ogóle jest nieetyczna, a wojna na morzu - szczególnie.
@mikoajmiscicki37748 ай бұрын
Bardzo dziękuję za wyjaśnienie! Pozwolę sobie zauważyć że tylko ktoś, kto naprawdę mógłby być autorytetem, miałby odwagę powiedzieć, że autorytetem nie jest :-) zwłaszcza że to jest nie tyle kwestia wiedzy co zaangażowania w sprawę i wytrwałości w poszukiwaniu prawdy. Zgadzam się też że wojna jest nieetyczna i smutno ją opisywać - ale z drugiej strony dostarcza okazji do jak najpiękniejszych czynów i najszlachetniejszych poświęceń, i historia wojen morskich jest pełna takich zdarzeń. No ale to jest dyskusja praktycznie nie do rozstrzygnięcia - wszak wiadomo, że tylko pokój sprzyja powstawaniu dóbr kultury, a z drugiej strony najcenniejsze i najbardziej wartościowe obrazy zazwyczaj przedstawiają jakieś bitwy :)
@mbnqpl8 ай бұрын
Ciekawe czy taka śmierć od hipotermii jest dużym cierpieniem czy człowiek po prostu odpływa...
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Z tego co wiem, po prostu odpływa. Z dwojga złego, jest to na pewno 'łagodniejsze' niż utonięcie.
@wojteksmag82868 ай бұрын
Najpierw jest człowiekowi zimno, potem pojawia się obojętność i brak możliwości poruszania się . Pod sam koniec - człowiekowi robi się człowiekowi ciepło. Do tego stopnia, że umierający z zimna zaczynają się czasem wręcz rozbierać. To oczywiście tylko złudzenie umierającego mózgu.
@tdwojus8 ай бұрын
Pamiętam z młodości jakąś książkę / album z tym obrazem płonącego statku ale nie mogę sobie przypomnieć tytułu.
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Przykro mi, ale nie kojarzę.
@tdwojus8 ай бұрын
Poszperałem trochę i chyba to Jan Piwowski Flota spod biało-czerwonej @@katastrofymorskie
@katastrofymorskie8 ай бұрын
@@tdwojus Chyba jednak nie. Książka Piwowońskiego ma inną okładkę.
@tdwojus8 ай бұрын
to nie było na okładce @@katastrofymorskie
@katastrofymorskie8 ай бұрын
@@tdwojus Aaaaaaa... OK.
@zbigniewasd49638 ай бұрын
Gdyby łapka w górę rownoważyła ogrom pracy włożonej w ten podcast to ta sama "łapka" musiała by wystarczyć sprzedawcy Maybacha jak gratyfikacja za zakupiony samochód. Proszę nie ustawać w tworzeniu tego arcyciekawego kanału.
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Dziękuje pięknie. Staram sie jak mogę... Pozdrawiam.
@pil58 ай бұрын
Gombrowicz nie zamieszkał w Paryżu a w Vence w Prowansji. Tam też zmarł. Informacja jest nawet w Wikipedii.
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Gombrowicz zamieszkał w Paryżu (którego z resztą szczerze nienawidził). Niecałe 5 ostatnich lat życia spędził w Vence. Ale tego w Wikipedii nie ma. Jest za to w innych materiałach źródłowych.
@pil58 ай бұрын
@@katastrofymorskie popraw, zamiast popisywać się wiedzą, której nie masz w tym temacie.
@katastrofymorskie8 ай бұрын
@@pil5 Po pierwsze: jesteś małostkowy. To jest kanał o katastrofach morskich, a nie o Gombrowiczu. I błąd, że Gombrowicz zmarł w Paryżu (choć zmarł gdzie indziej) nie ma najmniejszego znaczenia w przebiegu katastrofy. Po drugie: gdybyś miał większą wiedzę o mediach to byś wiedział, że tego się nie da poprawić. Dlatego nie popisuj się wiedzą, której nie masz. Ja wcale nie ukrywam, że nie znam się na Gombrowiczu. Powiem więcej: nie udało mi się przebrnąć przez "Trans-atlantyk". Podobnie jak przez "Nad Niemnem", "Chłopów" (które miałem na egzaminie na studia) czy "Lalkę" (którą miałem na maturze). A jednak zdałem jednej i drugi egzamin. Po trzecie: naprawdę nie musisz bywać na tym kanale. I po czwarte: kto dał ci prawo na mówienia mi 'popraw'?
@pil58 ай бұрын
@@katastrofymorskie nie ma znaczenia w kontekście katastrofy, to prawda. Dla mnie Chrobry kojarzy się wyłącznie z Gombrowiczem, dlatego napisałem drobną uwagę. Chyba faktycznie niepotrzebnie. Generalnie fajny kanał z ciekawymi materiałami. Pozdrawiam
@katastrofymorskie8 ай бұрын
I ja pozdrawiam. @pil5, jako stary facet już wiem (i nie dotyczy to YT, ale każdej innej życiowej sytuacji), że na niektóre drobiazgi naprawdę nie warto zwracać uwagi. Z boku bowiem wygląda to tak: wiem, więc komuś dokopię - bo on nie wie. I w ten sposób się dowartościuję. Podam Ci przykład: dla 99% ludzi błona, klisza i film (mowa o fotografii tradycyjnej) - to jedno i to samo. Jestem w tym jednym procencie, który wie jak jest (do dziś robię zdjęcia tradycyjnym aparatem - i nawet sam je wywołuję). Ale gdybym na każdym kanale fotograficznym chciał to poprawiać - to chyba bym całkowicie osiwiał. To samo dotyczy tego kanału. Rozumiem merytoryczne dyskusje nt. zatonięcia tej czy innej jednostki: zatonęła rufą - a ja powiedziałem że dziobem, miała 100 m długości a nie 150 jak powiedziałem... Ale czy Gombrowicz umarł w Paryżu czy w miasteczku w Prowansji - to naprawdę sprawa trzeciorzędna. Nie sprawdzałem tego - bo przecież nie mogę sprawdzać każdej informacji; inaczej każdy tekst pisałbym miesiąc. Sprawdziłem po Twoim wpisie - i miałeś rację: nie umarł w Paryżu. Ale rok po powrocie do Europy mieszkał w nim - szczerze nienawidząc tego miasta. Nie dziwi mnie to - bo choć w Paryżu byłem wielokrotnie, to mnie miasto z nóg nie zwala. Pewnie dlatego ze szukałem klimatów Piaf, Bonarda, Degasa czy Cartier-Bressona, a znalazłem komercję. Nawet nie masz pojęcia, do jakich dupereli bez znaczenia słuchacze potrafią się przyczepić. Już nawet przeczytałem że mówię za wolno, zbyt wyraźnie, że powinienem iść na kurs bo mam złą dykcję, że nie mówi się 'podcast' tylko 'słuchowisko', że źle że nie ma zdjęć i map, że zdjęcia i mapy są niepotrzebne bo wielu słucha a nie ogląda, że mówi się tak - a nie inaczej, że reklamy za długie i jest ich za dużo, że mam zrobić tak i tak, że to nie była katastrofa morska tylko zatonięcie w wyniku działań wojennych - więc nie powinno się znaleźć na kanale, itp. A przecież to takie proste: wystarczy tylko założyć swój kanał, wydobyć go z niebytu i robić na nim co się żywnie podoba. Dziś każdy jest specjalistą od mediów... PS> A mnie Chrobry kojarzy się z Borhardtem. A teraz jeszcze z generałem de Wiartem
@bezi88758 ай бұрын
Jak dla mnie głównym problemem pierwszej części był ten sztywny podział późniejszych drzewek i fakt, że były jedynie 2. To całkowicie ograniczało późniejszą możliwość wyboru i powodowało, że nie można było już balansować pomiędzy idealizmem i pragmatyzmem. Można tylko zdecydować, czy chcemy iść w fanatyzm religijny, czy w autorytaryzm państwowy. Nie podoba mi się takie ograniczenie. Powinna być możliwość łączenia konkretnych idei z poszczególnych drzewek, jakaś trzecia bardziej idealistyczna droga i ograniczenia, że np. nie możemy wprowadzić danej idei, bo mamy niżej inną, która nie jest kompatybilna. Albo, że np. wprowadzenie końcowej idei z danego drzewka wymaga wypełnienia minimum 70% tego drzewka.
@jakubek19848 ай бұрын
Dzien dobry, drodzy panowie... A jak sa tu panie to wirtualnego kwiatka przesylam
@jakubek19848 ай бұрын
Panie prowadzacy, tak po glosie to wnioskuje, ze pan sika na stojaco. Na kwiatka nie ma pan co liczyc, ale... Moze kiedys na piwko wyskoczymy ;)
@katastrofymorskie8 ай бұрын
A to faceci sikają na stojąco???
@jezyk828 ай бұрын
@@katastrofymorskiecałe życie żyłem w kłamstwie 😢
@Crazy1Rabbit8 ай бұрын
@@katastrofymorskie W sumie... ciekawy pomysł - trzeba by to wypróbować.
@grzegorzhoppe68368 ай бұрын
@@katastrofymorskie😊❤😊❤😊❤😊
@Matix91468 ай бұрын
Ciekawe życie miał ten Pan Ardian
@katastrofymorskie8 ай бұрын
Pewnie tak - choć szczerze mówiąc - wolałbym inne życiowe 'ciekawostki'... ;)
@jansuchecki71628 ай бұрын
Buhahahaha "sprzedany" ruskom????? Chyba za sto tysięcy par butów DO PODZELOWANIA!!!
@wojteksmag82868 ай бұрын
To była "Договорная цена" - w końcu kontrybucje wojenne trzeba było płacić!