Ahoj Klimbíku. K trafu RTB-3 se dal připojitjako doplněk usměrňovač a mohl jsi použít elektrody bazické. V roce 1992 jsem dělal na zahradě plot a tak jak to popisuju jsem to používal.Bylo to sice více věci k zapojení a přenášení,ale svařovalo to pěkně. A kdyby jsi měl chuť ještě něco otestovat,tak si kup několik elektrod s označením AC/DC. Můžeš je použít jak na trafo,tak na invertor.Dle mého jsou lepší než rutilové elektrody.Tak čus a dělej něco !
@karelsakar79892 жыл бұрын
Hmmm, trafo už je dnes echt exotika :-))). A já coby "chalupový svářeč" v životě ničím jiným nesvařoval. Teda kecám, na průmce jsem se učil a svářečský průkaz jsem získal na Triodynce. Trafo ještě na chalupě mám včetně hafo 44 let starých rutilek. Kupoval jsem ho někdy v r.1978 u Rotta v Praze a jel jsem pro něj 100km, protože tenkrát se jinde koupit nedal. Stál mě tři výplaty a podmínkou bylo předložit svářečský průkaz. Pravda, to že ten můj byl několik let propadlý nikoho u Rotta nezajímalo :-)).
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
:) mas krasne vzpominky na zacatky svarovani
@peterpeter3774 ай бұрын
To čo bolo za móresy, zase ste mali oproti nám niečo navyše, u nás na Slovensku nikto nežiadal zváračský....😂
@stevofazekas30772 жыл бұрын
Môj tip je, ze s bazickou na neusmernenom trafe najskôr nezapalis oblúk vôbec, a bude sa to pekelne lepiť :D
@peterpeter3774 ай бұрын
Netrep, zvárať to bude akurát zvar bude o ničom
@stevofazekas30774 ай бұрын
@@peterpeter377 okej, bol to len môj tip
@jirifiala79952 жыл бұрын
Tyto staré svářečky s označením RTB 2 nebo 3 , byly do 125 a 150 ampér, prodávaly se začátkem osmdesátých let a stály tenkrát rovných 6000Kčs , to bylo hodně peněz. Měl jsem ji tehdy půčenou z práce a svařoval jsem vozík za traktůrek , s elektrodama ER117 to moc nešlo, ale pěkné sváry byly s elektrodama EK103.
@jiricihacek20482 жыл бұрын
Neznamená že to co máš nastavený na svařečce tak máš i na kleštích proto to servisaci měří a platí to i u levných nových svářeček můžeš nastavit 110 a na kleštích máš třeba 75.
@riderstodvadsatsest2 жыл бұрын
To trafo je buď na jednu fázu - stupnica v ľavo. Alebo na 2 fázy - stupnica v pravo. Ochranný vodič to nepoužíva vôbec . Je to cele z plastu , tak že tam nemáš čo chrániť. Sú tam len 2 fázy a modrý nulový vodič N. Môžeš to zapojiť aj na jednofázovú vidlicu medzi modrý vodič N a jednu fázu.Druhu fázu nezapojíš. Vtedy ti funguje len stupnica na ľavej strane. Alebo zapojíš 2 fázy a ten tretí nezapojíš vôbec a bude ti fungovať stupnica na pravej strane. Ta je silnejšia lebo ide na 2 fázy. Mam doma také trafo a poznám to. Alebo zapojíš všetky 3 vodiče a budu ti fungovať obidva stupnice. Ale nikdy to nezapájaj na zelenožltý. Ak prepneš do ľavej strany ,vypadne ti chránič. Bazickými ti to fungovať nebude. Rutilka obsahuje jonizačné prísady ale bazická nie. Preto zhasína oblúk.Jedine skus kúpiť rutil bazickú elektródu . Ta by mala variť aj na trafe.Napr. elektródy SPEZIAL , EVB S Jesenice ...
@wiliamdrakeelitedangerous4699 Жыл бұрын
treba tu elektrodu rutilku drzat 3 mm nad zvarom a tak zvarat?
@leovicenik76662 жыл бұрын
Pri otočení vypínačom/prepínačom sa prepínajú vynutia v trafe. Pri rýchlom otáčaní sa môže stať že sa stretne niekde vo vypínači fáza s fázou a preto ti to vyhodilo istič. Skrátka musíš ísť na to pomaly.
@richardwebera43372 жыл бұрын
Já mám trafo moře let a problém je přepínat za provozu stupně (vyhazuje jistič).Před zapnutím do sítě nastavím svařovací proud a dám sít pak není problém .Díky za ukázky .
@milanzizka46362 жыл бұрын
RTB byla celkem povedená svářečka s roptylovým trafem. Regulace proudu přepínačem spočívala přepínáním cívek na 2 sloupcích trafa. Stála cca 2500 Kčs. Prodejce vyžadoval po kupujícím svářečský průkaz. Dnes se dá na bazoši koupit za 1000-1500. Dodával se volitelně i usměrňovač.
@peterpeter3774 ай бұрын
V 1989 tom stála RTB3 cca 3000 a usmerňovač 1600 mám to do dnes a predajca nežiadak nič, len peniaze
@milanzizka46364 ай бұрын
@@peterpeter377 Však tehdy 2500, nebo 3000 Kč byla pořádná suma... Je to asi 2 měsíce, co jsem viděl nabídku za 700 Kč z Blanska.
@peterpeter3774 ай бұрын
@@milanzizka4636tak to si píš, že to bola poriadna suma, až sa mi panenky pretočili pri pokladni, spolu s tým usmerňovačom to boli dva slušné platy v čistom. Obrovskou výhodou vtedy bolo, že bol k nej prepojovací kábel na 220 V, teda sa dalo zvárať aj jednofázovým prúdom.
@vladatlamka83572 жыл бұрын
RTB-3 je sice na 380V (dnes 400V), ale jen na 2 fáze, připojení 3. fáze je tedy zbytečné. Nemám schéma od této svářečky, ale při zapojení pouze PE a fází předpokládám, že je tzv. mezifázová, "nula" zde není pracovní, jen ochranná.
@TheHuat Жыл бұрын
K tomu rtbčku potrebuješ prídavný usmerňovač UDA 160.Potom by to malo zvárať a bázické.
@jirifajstavr71982 жыл бұрын
Ahoj koukni do zástrčky jestli není pracovní nula připojena na kostru v síti TN-S by to nefungovalo v TN-C jo . Pokut je ta svářečka 1faz.
@matous.drahotusky2 жыл бұрын
Svářečka je 2faz.
@jirifajstavr71982 жыл бұрын
@@matous.drahotusky jo v pohodě neznám tento typ
@ra20z2 жыл бұрын
RTB3 je spotřebič ochranné třídy 2 (bez ochranného vodiče) napájení 2x380/220V, čily 2 fáze + střední pracovní vodič, dříve se používaly čtyřkolíkové třífázové zásuvky a soudruzi si zjednodušily zapojení prasácky připojením středního pracovního vodiče na ochranný kolík, v budovatelských sítích TN-C to fungovalo, ale v sítích TT a sítích TNC-S doplňkovou ochrannou proudovým chráničem to nefunguje.
@matous.drahotusky2 жыл бұрын
Průměrný proud na elektrodu zjistíš že průměr elektrody vynásobíš 33 (Např.: 2,5×33=82,5 takže cca. 80A)
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
Ja jsem to slysel ze nasobit 40A a tak mi to i vychazelo dobre. Ja jsem varil myslim 105A
@lubosdurchobetl5752 жыл бұрын
Bazická musí být perfektně suchá (dávali jsme na dílně na kamna) pak zapaluje perfektně na stejnosměné mašině. Na trafu to zhasne.
@pavelb.91682 жыл бұрын
S tim susenim zas to neni tak zhave,jak se vsude pise.Samosebou pokud by sly svary na rentgen tak to je pak jina kapitola.V provozu na triodyne se zadne suseni neresilo.Namrzle,navlhle - na reostatu otocit do prava a nezdrzovat se.A na dilne z topnem obdobi byly na topeni .Zbytek roku zadnou peci nedostali.
@maswyn2 жыл бұрын
nejde říci že bazická je na to nebo na to každá elektroda má označení a buď je jen na stejnosměr nebo stejno směr i střídavý proud nebo naopak jen na střídu jinak na krabyci se udává od kolika do kolika A se má provozovat a taky na jaké polohy svařování, řekl bych že ta bazická byla jen na stejnosměr nebo vyšší napětí a doporučím neklepat ale mě se osvěčilo škrtat jinak palec nahoru a jen tak dál :) (y)
@peterpeter3774 ай бұрын
Oblúk za má vždy zapaľovať štrnutím, tak to učia aj v zváračskej škole, ja vždy klepem😢, prilepenú elektródu pustiť z klieští a rukou odlomiť/samo, že rukavica atď/ ja s ňou vždy zápasím kliešťami...😂😢🫣🫢🙄
@matous.drahotusky2 жыл бұрын
Já mám doma to RTB-3 ale žluté s přídavným usměrňovačem a vaří nádherně nemůžu si stěžovat je lepší než invertor od omicronu
@borecnakonec77342 жыл бұрын
Odporúčam zapaľovať elektródu škrtnutím a mať ju oklepanú aby obal neprekážal pri zapálení (opakovanom)
@Elekron55562 жыл бұрын
Tyto invertory jsou úplně nemožné v zapalování oblouku na bazické elektrodě. To musi při klepnutí na první dobrou chytit maximálně na po třetí. RTB trafo s invertorem nemůžeš vůbec srovnávat. Za další RTB trafo při zapínáni nebo přepínáni na vyšší odbočky vyrazí jistič kvůli sitícímu proudu trafa. Hodil by se usměrňovac k RTB potom je možné vařit bazickými.
@mekleren2 жыл бұрын
Správně bys měl vařit aspoň vodorovné véčko, protože svár jen tak na plechu,tzv.návarový je o ničem. Potom bys viděl rozdíl mezi bazickou a rutilovou elektrodou. Jinak obalenýma elektrodama se svařují opravdu silné materiály okolo 10 mm a výše protože mají lepší průvar.
@matous.drahotusky2 жыл бұрын
Přepínat při zapojení v zásuvce to můžeš ale občas to prostě vyhodí jistič
@miroslavlehkoziv46082 жыл бұрын
Zdar Klimbiku, potesil si ma, ze si dotiahol poriadne trafo. Jedno podobne som tak nejak podedil. Je to masina elektrokov JS90FN. Ale este som k tomu podedil usmernovac UD 160. Na zvaranie je tato zostavicka absolutna parada. Mam moznost uzivat este invertor Omicron GAMA 1900L HF. A ked by si mam vybrat tak radsej budem zvarat tym trafom, zvaralo sa mi s tym lepsie. Na druhu stranu, ked budem zvarat niekde vo vyske na rebriku, rad vezmem inevrtor na plece :o))) Inak ak by si chcel pokracovat v dalsej vyzkumnej cinnosti trafo zvaraciek a mal by si zaujem o zapozicanie zvaracky a usmernovacu na test, tak sa mi ozvi. Zijem na morave v okoli Uhehskeho Hradiste. Zdar. Miro
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
Diky! No uz asi ani moc ne. Ted teda jeste bude par videi o mig/mag, ale svarovani nema byt 100% napln tohoto kanalu
@RV147Larini2 жыл бұрын
Tak já strávil se samo domo trafem 20 let. A když jiný elektrody než bazický nebyly tak se vařilo s nima. Na 2.5ku tak 120A a šlo to. Blbě se zapalovalo ale šlo. A nebo litinu. Svařil jsem tím Svěrák a vrtačku doteď to drží.
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
Nepletes si to nahodou s kyselyma? Ty byly nejbeznejsi kdysi. Bazicke jsou myslim az moderni varianta elektrod
@RV147Larini2 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna ne opravdu bazický. Kyselý byly v pohodě. Měly tekutější lázeň a struska vypadala jak cement. Jen díky obalu elektrody rychle rezly a pak opadal obal.
@filipsostok9008 Жыл бұрын
Svařovat bazickou na střídavém proudu lze, ale musí být elektroda určená k svařovaní střídavým proudem ( myslím, že musí být na bázi oxidu zirkoničitého) a chce to vyšší svařovací proud oproti rutilce a pokud svářečka umožnuje tak i vyšší napětí (ideálně trafo domácí výroby), ale i na RTB 2 jsem svařoval bazikama a šlo to. Nejhorší zapálit oblouk a potom už to jde, ale stejně je lepší na trafo použít rutilky popřípadě kyselé nebo rutilbazické jen si nemyslím, že je potřebné používat jíné než rutilky na trafu, přece nikdo doma nesvařujeme tlakové flašky. To, že nelze svařovat bazikou na trafu je jeden z nejčastějších mýtu co slýchávám, potom ještě že mig/mag je pevnější lepší než ostatní metody (co je svařené elektrodou se přece hned rozsype :))
@matous.drahotusky2 жыл бұрын
To RTB může vyhazovat přepěťovou ochranu protože může být třeba ve vidlici nebo zásuvce spojený N s PE protože RTB má z výroby čtyřkolík na dvě fáze a PEN
@riderstodvadsatsest2 жыл бұрын
Nemá PE . Má len N (v novej sústave TN-S) Je to vyrobené z plastu . Tam nieje kde pripojiť ochranný vodič PE. Ta zváračka totiž funguje aj na jednu fázu .
@matous.drahotusky2 жыл бұрын
@@riderstodvadsatsest má to PEN na územění jádra trafa a je dvoufázová já jsem ji měl rozdělanou
@riderstodvadsatsest2 жыл бұрын
@@matous.drahotusky Mýliš sa . Žiadne uzemnenie jadra to neobsahuje. Teda ani vodič PE . Ta zváračka môže fungovať aj na jednu fázu s napätím 230V. Preto tam je ten tretí vodič N .Zapája sa to buď na jednu fázu a vodič N alebo na dve fázy bez vodiča N . Preto máš na prepínači rozsah 220V na ľavo a 380V na pravo.
@llcars2 жыл бұрын
A ja ten co stale caka na test Parkside 120 b4 12kg trafem 😆 Osobne som kupil na domace sem tam nejake zvary, ale tie universal parkside mi vobec nechceli chytit alebo ked chytilo, tak sa prilepilo, jedno horsie ako druhe, kupim rutilku, ta by mala byt uz ok...
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
Jo trafo uz nebude no :) jak hned napoprve neslo a jeste jsem zjistil ze to neni invertor, tak uz jsem nemel moc chut.
@fosgen722 жыл бұрын
Když se přilepí elektroda, tak se sundají kleště a netrhá se s celým stolem. Pak se elektroda ulomí.
@kyl76122 жыл бұрын
Na 50m prodlužovačce, no nevím.
@hartman123492 жыл бұрын
Video se me libilo moc , jdu shanet kable a kleste na Jasica , budu svarovat podstavec pod kubikovou nadrz a nechce se me to delat tigem .
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
diky! tak pak napis jak to slo. a jestli si pouzil rutilky nebo bazicke. pry jdou rutilky blbe ve svisle pozici
@hartman123492 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna - pojedu podle tebe , jeste bys mohl udelat nastaveni Jasica na elektrody , na rutilky , jen takovou vsuvku do nejakyho videa , diky :-)
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
@@hartman12349 to asi ani neni treba :) arc force jsem nevyuzival, to uz jsem rikal, takze jen nastavit proud podle elektrody a svarovat :) prepnuto samozrejme na MMA, to je jasne. nic vic tam myslim ani nejde nastavit
@hartman123492 жыл бұрын
@@klimbikovabastlirna - tak uvidime , na rutilku je kostra minus a kleste plus ?
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
@@hartman12349 ne, to cos napsal je na bazickou. a tolikrat jsem to ve videu rikal!
@mhelektronikmhelektronik34202 жыл бұрын
Páni zdravím chcem sa spýtať vás keďže som bezradný 😂. Ale chcel by som nové rýchlospojky na staré trafo ako je vo videu neviete kde by sa dali zohnať aspoň zánovné ďakujem za odpoveď
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
tady treba neco je, dost drahe a ani nevim jestli to je ono, to uz asi zjistis sam svarecskepotreby.cz/zasuvky-zastrcky.html
@mareknic82472 жыл бұрын
Dobré video ale viac sa mi to páči bez toho sklíčka príde mi že tam vidím menej ako normálne možno by som to videl rád ale len pár krát vo videu nie tak často ale inak super .
@ra20z2 жыл бұрын
důležitá věc při svařování je sušení elektrod, pro amatérského svářeče je především lepší zapálení a stabilita oblouku.
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
Rutilky se pry nemusi. Bazicke by se mely. Ale ty moje jsou rozbalene cca pred 14ti dny, tak snad moc zatim nenavlhly
@jirifajstavr71982 жыл бұрын
Sorry napsal jsem to dřív než jsem to vyděl.😉
@JohnnymaCZEk2 жыл бұрын
I když všichni ví, že se bazickou nedá trafem vařit, tak si to musí každý zkusit 😃
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
tak urcite! :) osobni zkusenost je nejlepsi :)
@ondrahavel18002 жыл бұрын
Bazicke svarim 2,5 ,80-90A
@mikyd11902 жыл бұрын
Ve škole svaříme na fronius svářečky,sváry jsou úplně luxusní a aspoň už vím co si mám koupit za svárečku na doma
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
no to verim, ze jsou luxusni, taky jsou nejdrazsi :) ted budu brzo ukazovat dalsi pantermax, trochu namakanejsi
@josefmalek23072 жыл бұрын
Zdar nechtěl by jsi natočit garage tour to by mě hodně zajímalo
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
Jednou bylo ve streamu a neplanuju znovu. Stejne vsechno vicemene znate
@vaclavvatr4756 Жыл бұрын
Mám trafo více jak 40 roků. Rovné sváry nebyl nikdy žádný problém. Horší jsou s trafem ty stoupací. Dnešní svářečky jsou lehké oproti trafu.
@honzovavidea2 жыл бұрын
Ten stůl vypadá hrozně :(
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
v pohode staci vzit vibracni brusku a bude zase jako driv.
@pavelpatek2089 Жыл бұрын
Když vidím to velké trafo...tak mě napadne akorát sběrný dvůr...hrozná sračka už když to byl nový stroj...
@jansmatlak67775 ай бұрын
Samozřejmě z dnešního pohledu ano ale před padesáti lety ... , pamatuji tu dobu , tehdy jsem s tím začínal a neměl jsem to štěstí v té době sehnat autobusové dynamo a až když jsem potom sehnal 150 A diody a navinul tlumivku , to už jsem byl s trafem ,, velký pán " . To už vařilo bazickými elektrodami a na ukázku ( bez kvality sváru ) i holým drátem . Samozřejmě to bylo velké a těžké a chyběla tomu možnost průběžné regulace během vaření ale klidně jsem s tím svařil roztrženou lžíci na bagru . Dnes mám invertor ,, vytuněný " tlumivkou a dálkovým ovládáním ( Vidlák - svářecí tlumivka nebo Manufaktura TOKO - tři šikovní zkouší svářečky a šéf kouká . Vaří to milimetrové plechy stejně jako ve žlábku 40 mm masiv .
@ing.michalbaska2 жыл бұрын
Chudák stôl :(
@klimbikovabastlirna2 жыл бұрын
Proc? Vzdyt to je svarovaci stul, je k tomu urceny a po vycisteni mu naprosto nic nebude. Skrabani radekem veme par setin, to nic neni