Test sváření - svářecí transformátor / svářecí invertor, rutilová / bazická elektroda

  Рет қаралды 261,303

Vidlák

Vidlák

Күн бұрын

Пікірлер: 666
@milanvratny5649
@milanvratny5649 2 жыл бұрын
Neviděl jsem od tebe žádné video,které by bylo pitomostí,ale všechna nabuzují k tomu aby to člověk taky zkusil a naučil se to.Takže díky a s radostí dávám lajky,Odběr už je dlouho samozřemost.👍👍👍🙂
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za důvěru. Pitomosti taky občas dělám, ale snažím se, aby užitečnost převažovala :-) Ať se nám daří!
@Killeroz
@Killeroz 7 жыл бұрын
Ahoj, já myslím, že na poprvé je to bezvadný a vedl sis dobře! Pár poznatků: zvolený materiál byl moc slabý a chtělo to maximálně 2,0 elektrodu. Chytat oblouk se nauč na pořádném kusu železa alespoň 10-15mm silným. Vem si 2,5 elektrodu a na svářečce si nastav 80A. Dělej si housenky a pak až ti to půjde tak máš vyhráno. Další velká chyba, kterou vidím je, že hned jak se ti přilepí elektroda, tak začneš viklat - to nedělej. Přilep ji, nech 1-2 sekundy a pak ji ulom, svářečka omezí proud na nulu a je to jako když zlomíš větvičku. Neboj, každý, kdo přejde z trafa na invertor bojuje ale výsledek stojí za to.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za pochvalu :-) Ano, elektroda byla silná, měl jsem bazickou jen 2,5 mm, tak jsem vzal i 2,5 rutilku, aby to bylo jednotné. Mohl jsem vzít silnější materiál. Nicméně rutilová housenka s invertorem byla lepší než s trafem, což považuju za úspěch. To vychytám :-)
@rastislavkrajnak64
@rastislavkrajnak64 7 жыл бұрын
Vidlaku super video a zváranie je proste pokus a omyl a časom ti to určite pôjde..palec na horu
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj rastislave, děkuju. Taky záleží, jak často člověk sváří a jestli se mu vyplatí investovat do techniky.
@michalcafourek4181
@michalcafourek4181 7 жыл бұрын
Zdravím, chtěl by přidat taky svou trošku do mlýna. Pokud se nemýlím tak bazické a rutilové elektrody mají opačnou polaritu kleští. Rutilová kleště na + bazická kleště na - je to na krabicích
@theprofarmer6887
@theprofarmer6887 7 жыл бұрын
S kour by som povedal že by mal použit elektrodu 117..xd
@kubadobias
@kubadobias 7 жыл бұрын
Ahoj, poradím nebo se pokusím alespoň pomoci se zapálením oblouku. S novou elektrodou bys měl oblouk zapálit snadno. Pokud začínáš nový svár s již elektrodou použitou, klepni si s ní lehce o zem, nebo o cokoli. samotná elektroda je totiž trošku "schovaná a zapuštěná" v tom obalu, ta se potom nedotkne svařovaného místa. Další rada, což je velmi častá chyba, že přívod do inventoru by měl být co nejméně ztrátový. Čím silnější přívod - kabel, tím se inventor chová lépe. Dnes i levnější inventory svařují perfektně a drtivá většina má funkci zapálení oblouku. Máš nastaveno příkladně třeba 80A a inventor zapálí oblouk na třeba 90A na cca +-1 vteřinu. Ze své zkušenosti, měl jsem přívodní kabel klasiku 3x2.5 v 25metrech, svařoval konstrukci o síle stěny 2.5mm - katastrofa. Nemohl jsem chytnout oblouk, inventor třeba v jedné třetině ztratil výkon až oblouk zhasl. Vyřešil jsem to celkem jednoduše, koupil jsem si kabel 25metrů, ale pětižílový s průřezem 2.5mm. Fázi jsem svedl na dva vodiče, nulák na další dva vodiče a kolík normálně na zelenožlutý solo.Takže 2x5mm a 1x2.5mm. Od té doby svařuji jen a pouze na tento prodlužovák. Problémy se zapálením a udržením oblouku nejsou. Používám levnější inventor kuhlieber - 150A, svařuji bez problémů jekly o síle 6-8mm s elektrodou 3.2, jekly do 2.5mm svařuji dvojkama a něco mezi těmito tloušťkami materiálu 3-5mm stačí dvěapůlka. Jinak důležité je také, aby si neměl v případě napájení inventoru prodlužovákem ho mít stočený, nebo takové ty špulky a cívky. Celá ta cívka se potom ohřeje... Zahlédl jsem značku tvého inventoru fronius? Fronius je jeden z nejlepších výrobků, pokud si pamatuji dobře, bylo to konstruované od Alfy, což byly profesionální mašiny. Elektrody pokud máš skladované doma v teple, mají vlhkost minimální. Pokud máš potom elektrodu vlhkou, dej jí alespoň na topení, kamna, do trouby, nebo ještě staří psi si jí při zapnutém stroji schválně přilepili na místo svařování a nechali je ohřát na zmenšený proud pár vteřin. Pozor a opatrně, elektroda se rozpálí - nesahat holou rukou. Nesmí se rozsvítit jako žárovka. Jinak nejlepším učitelem je praxe, takže zkoušej a zkoušej. Přeji mnoho úspěchů a ať se daří!
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Kubo, děkuju za psaní :-) Ta prodlužovačka je vychytávka. Já si k tomu někdy sednu a budu si jenom tak svářet housenky a budu zkoumat, jak se to chová a budu si zapalovat oblouky... jak píšeš, chce to praxi.
@pavellinhart97
@pavellinhart97 6 жыл бұрын
Ahoj chlape, pěkné video, svařuji už 25 let, tak vím jaké to je držím palce.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to byl jenom takový pokus. S invertorem už mi to jde líp. Děkuju za povzbuzení. Ať se ti daří :-)
@hynekwozniak2746
@hynekwozniak2746 5 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Ještě jsem nikdy žádný komentář nepsal, ale dnes musím. Skoro celý večer se bavím na tvých videích a komentářích k nim. Kladné, záporné, poučné i hloupé, ale odběr máš sakra slušný a tak je vidět že to co děláš má smysl. Za mě ti za to dík a držím palce.
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, tak to blahopřeju k prvnímu komentáři :-) Je to pro mě pocta ♥ Mě to taky dává smysl...
@sxanob
@sxanob 5 жыл бұрын
Invertor je skutočne vhodný aj pre začiatočníka. Zváral som rýľ a priváral som roxor a výsledok bol uspokojivý. Vďaka za video.
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, teď už jsem si na něj zvykl a jde to s ním hezky :-)
@folley5808
@folley5808 7 жыл бұрын
Náhodou jsem narazil na Váš kanál a musím říct jediné, jste velmi šikovný. :) Určitě přihlašuji odběr a lajk. Pokračujte.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za podporu :-) Můžeme si tykat.
@jakubhorak7833
@jakubhorak7833 7 жыл бұрын
Ahoj. Již nějaký čas sleduji ty tvé vidlákoviny a musím tě pochválit. Jednak za nápady a kutilství ale hlavně za ten přístup... Skromnost, logické myšlení, úcta k materiálu a nářadí... Hrozně hezky se mi to sleduje a vždy mám radost, že jsou na světě ještě dobří a šikovní lidé, se kterými si rád rozumím. K tomu svařování se vyjadřovat raději nebudu. Dříve jsem svařoval ocelové konstrukce CO2, poslední dva roky tlakové potrubí tigem, mám zámečnickou dílnu a..... A s elektrodou NEUMÍM :-) břídil
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Jakube, děkuju za lidský komentář a pochvalu :-) Naučit se něco je jen otázka pozornosti. Někomu to jde rychleji, někomu pomaleji... když budeme chtít, tak se naučíme svářet i elektrodou :-)
@jirkacojetipotom2192
@jirkacojetipotom2192 5 жыл бұрын
Jjj já to mám obráceně 19 let cočko elektrodu nepočítám a Tig hahahaháá to jsem jelito jak hovado😂 už 5 let s tím zápasím neskutečným způsobem walking cup pro mně zapovězená krajina a podávat si drát třemi prsty 😂😂😂😂😂 nedám to nikdy ješté že to co ďelám z nerezu musím vždy vybrousit vyleštit a hodit do 240ky brusu v tom jsem ovšem dobrý 😂nic jiného mi nezbyde😂😂😂😂😂😂
@Daniusss
@Daniusss 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, sám jsem(asi 30 let) amatér ohledně sváření ale sem tam jsem si něco svařil(svěrky na lepení dřeva ,minimotorku z fichtla v mládí atd).Posledních 18 let jsem svařoval trafem od GUDE,kupoval jsem ji tenkrát kvůli výfuku na auto protože za nový chtěli jako za cca 10 svářeček(svářečka asi 1500,-). Svařoval jsem s ní spoustu věcí už jenom co se kolem baráku týče až letos jsem si pořídil invertor (Omicron GAMA 166) a musím říci je to uplně nebe a dudy.Po těch letech s trafem a pak tohle no prostě paráda a k tomu ještě jsem objevil úžasné elektrody "CHEM-WELD 7100 a s těmi to jde úplně samo protože svařují na jakémkoliv humusu,mohu jen doporučit. Jseš borec
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, já už teď taky svařuju invertorem. Naučil jsem se zapalovat oblouk škrtáním a je to pohoda :-) Zajímavé... elektroda na znečištěné materiály. Ať se ti daří!
6 жыл бұрын
Nazdárek, nezvládl jsem přečíst všechny komentáře a proto je možné, že rada už tu jistě zazněla - ty bazické elektrody je opravdu nutné dobře přesušit, jinak se pak člověk při zapalování oblouku pěkně vyvzteká ;-) Navíc, díky tomu, že prskají železo po větších dávkách, než rutilky, jsou vhodnější pro svařování v polohách - stoupák a nad hlavou. Dneska už suším i ty rutilky, lépe drží oblouk a svary jsou kvalitnější. Voda je totiž zabiják ;-)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy :-) Asi to tu zaznělo a taky zaznělo, že když je má člověk v suché dílně, tak se sušit nemusí... co člověk to názor. To s těmi většími kapkami je zajímavé.
6 жыл бұрын
Ahojda, no, oblay elektrod jsou v zásadě tzv. hygroskopické (pohlcují vzdušnou vlhkost) - tedy najdou si vlhkost i tam, kde zdánlivě žádná není. Tuším, že na svarforu je na to dobré vlákno: www.svarforum.cz/forum/viewtopic.php?id=48. Je řada výrobců. kteří tvrdí, že se jejich elektrody sušit nemusí. Moje zkušenost je ale taková, že nejlepší komfort při svařování (hlavně při zapalování a udržení oblouku) je s vysušenou elektrodou. Svařovat se dá i s "vlhkou", ale jak jsi sám vyzkoušel - bazickou jen tak nezapálíš a některé rutilky mi v první fázi zháší oblouk ;-) Zkus dát bazickou na hodinu do trouby (na těch 350 °C) a uvidíš, hnedle to vaří jináč. Se starými trafy šlo každou elektrodu tzv. na chvilku "přilepit", ona se rozžhavila a tím byla vysušená. Nové invertory mají obvykle funkci AntiStick, která po přilepení elektrody od ní odpojí zdroj, takže žádné sušení žhavením nejde provádět. Voda v obalu nemusí nutně znamenat, že ti nepůjde svařovat, ale má značnej vliv na kvalitu svaru. Jinak tady na KZbin je spousta tuze pěkných amerických videí, na kerých se můžeš podívat na profíky - stačí zadat do vyhledání "stick welding" nebo "MMA welding". Přeju hodně zdaru a ať ti to vaří ;-) Jirka.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za objasnění. Stačí si uvědomit, že elektrody jsou hygroskopické a je to jasný :-). Člověk se k nim pak může chovat vědecky ať si říká kdo chce a co chce. Super!
6 жыл бұрын
;-) Vždyť jsem tam tu hygroskopii celkem jednoduše vysvětlil ;-)
@michalgrznar
@michalgrznar 6 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, tvoje videa jsou inspirující. Zrovna kupuju invertor a tak nějak mi trošku padá kámen ze srdce a budu víc v pohodě, když vidím, jak "začínájí" ostatní. Nebudu se nervovat až to na startu nepude :-D. Dobrá tvorba, super humor a občas hodně zajímavé informace viz například tvoje oprava oběhového čerpadla, svařování branky, kompost..:-). Hodně štěstí a budu se těšit na další zajímavá videa :-)!
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Michale, děkuju za odezvu. Jsem rád, že se ti to líbí. Člověk se naučí všechno, to je vlastně i poselství tohohle kanálu. Tak ať se ti daří svářet :-)
@majkyrs5448
@majkyrs5448 6 жыл бұрын
Trochu si prihreju polivecku: dum.bazos.cz/inzerat/87758419/Svareci-invertor-KiTIN-150--5m-kabely.php
@marcelsabata5468
@marcelsabata5468 6 жыл бұрын
Bazické elektrody se připojují zásadně na + a rutilové nebo kyselé na - pól zdroje (je to kvůli teplotě). Na střídavý proud bazické nejsou. Rutilové můžou být klidně. Navíc se mi zdá že držíte malý úhel elektrody k materiálu. Normálně by měl být cca 60°.Materiál elektrody musí odpovídat svařovanému materiálu, typu sváru atd, adt. Na Váš kus profilu bych použil 2, max až 2,5mm rutilovou elektrodu s proudem 80-90A jako výchozí. Při svařování 1. housenky v koutě bych ní nekýval, ale vedl bych rovný svár s cílem dobře provařit, ale nepropálit profil. Pěkný svár nemusí být ještě pevný. Ale jsem amatér, profesně jsem někdo úplně jiný.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Dobrý den / ahoj, děkuju za postřehy. Polaritu jsem si ohlídal, ale svářel jsem s bazickou poprvé a tak jsem s ní spíš klepal než abych jí škrtal. Měl jsem k dispozici jen elektrodu toho průměru, jak je na videu. Ať se vám daří!
@pavelsmekal4070
@pavelsmekal4070 7 жыл бұрын
Fronius, co máte je špička, ale cena je velmi vysoká cca18tisíc. Repaska se dá pořídit za cca 1/2 ceny, ale i tak je to dost. Na 1mm průměru elektrody se počítá 35-40A - na 2,5 je 90A Transformátor je pouze na Rutilové El. označení je ER-117. Invertor se Rutilky použijí jen v sebeobraně :-) hlavně kostra + , elektroda -. Basické sou nejlepčí EB-121 polarita je kostra - , elektroda +. Ktjelberk nedoporučuji a když, tak přidat víc A. Oblouk se zapaluje škrtáním a né klepáním. Svařuje se z leva do prava. náklon elektrody je 100stupňů. Chce to cvik a trpělivost, nic na tom není. :-) Přeju hodně pevných svarů.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuju za postřehy. Tohle je asi nejkoncentrovanější komentář: Proud, konkrétní elektrody, polarita, škrtání. Super. To zvládnu. Ať se ti daří!
@ElDiablo666999666
@ElDiablo666999666 6 жыл бұрын
Transformátor není jen na rutilové, ale také na kyselé elektrody. Rutilová elektroda má v podstatě univerzální použití a je vhodná na tenké plechy a jekle, má nehustější svarový kov, ke svařování ve všech polohách. Bazickou elektrodu nelze použít se střídavým proudem a je určena pro silnější materiály, vhodná ke svařování ve všech polohách. Kyselé elektrody jsou určené pro svařování stejnosměrným i střídavým proudem silných materiálů jako hlubokozávarové, proud 50-60A na 1mm průměru. Dělají asi nejhezčí housenku a struska se odlupuje prakticky sama, ale prakticky se s nimi nedají vařit stoupačky.
@samselucky5907
@samselucky5907 7 жыл бұрын
Ahoj Vidláku Zase dobré a hlavně UŽITEČNÉ video! Dobrá tvorba! Jen tak dál!
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Same, přesně tak UŽITEČNÉ, ještě kdyby to někdo okomentoval, tak se všichni naučíme svářet :-)
@alenahulkova3649
@alenahulkova3649 4 жыл бұрын
Jsi nejlepší vidláku v svařování
@vidlak001
@vidlak001 4 жыл бұрын
Ahoj, to moc ne, ale zlepšuju se :-)
@jakubkoudela6500
@jakubkoudela6500 5 жыл бұрын
No, náhodou se ke mě dnes dostalo toto video. První věc výběr průměru elektrody, určitě pro tento materiál bych zvolil průměr 2,0 s vyšším proudem. Dále proud na svářečce se nevolí dle nějaké její orientační stupnice kde je označení průměru, ale dle zapalovacího proudu elektrody, která je na balení jasně označená např esab 2,5 mm basický obal má 80-120 A, jestli dáme 70A bude špatně chytat oblouk a lepit se. Dále je nutno si vědomit, že rutilová elektroda, pokud použijeme invertor (tudíž stejnosměrný zdroj) má označení jestli je kladná nebo záporná a podle toho musíme zvolit zapojení kabelů. Ukosení materiálu při téhle síle materiálu jsou mimo. Při větší síle materiálu samozřejmě při ukosu vzniká lepší provaření materiálu, můžeme třeba zvolit svár typu X kde jádro sváru začíná skoro v pulce materiálu z obou stran. Celkově záleží o provedení sváru, v uhlových styčných plochách pro pevnost použít koutový svár atd...
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tipy.
@TheCzechmate007
@TheCzechmate007 6 жыл бұрын
Klobouk dolů Vidláku! Chystám se koupit si svářečku a naučit se svařovat (spíš mi jde o to, abych si občas "posmrkal" nějaký ten jekl a třeba si vyrobil nějaký ponk, nebo něco podobného, žádné složité věci dělat nepotřebuji). Jsem vděčný lidem jako jsi ty, že i když nejste profíci, tak se nebojíte a dáte své amatérské výkony na YT, aby i úplný začátečník viděl, že to jde (i když profíci by to asi fakt nazvali smrkáním a ne svářením... :-) A teď se jdu podívat na Killeroz kanál a jeho video k výběru svářečky... :-)
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Františku, děkuju za přízeň. Zatím se mi podařilo svařit všechno, když je to ošklivé, tak to trochu obrousím. A nedělám pro letecký průmysl, že by na tom závisel život. Ať se ti to podaří :-)
@vlco6698
@vlco6698 6 жыл бұрын
Ahoj mám sice papíry na MAG ale můžu ti tu dát pár informací ohledně těch bazických a rutil elektrod. je rozdíl když zapaluješ oblouk v trafu nebo invertoru to je jasné. ale ty bázické elektrody ti půjdou lépe rozjet když je zbavíš veškeré vlhosti. hodně do sebe navazujou vlhkost ze vzduchu. Proto je dobré před svářením je dát v létě na hodně dlouhou dobu na slunce na nějaký plech .. nebo prostě hodit do trouby a péct je (smrdí to jak sviňa radši to nedělejte :D ) .. nebo na kotel ... musíš si být prostě jistý o tom kde ty elektrody skladuješ a je lepší je potom vysušit protože ve vzduchu je vždy nějaká vlhkost... kdyby nebyla tak by nám kov nereznul :) . Určitě to pomůže protože já byl po tom shopný dělat "pěkné svary" s bazickou aji v trafu :D . Jinak bázickou elektrodu vůbec se učit používat nemusíš ... je to trochu zbytečné dokud nevaříš něco co je z pevnostní oceli ( poznáš tak že vezmeš sekáček a liskneš do toho materiálu a hned zjistíš podle důlku v něm). Takže klidně při konstrukční oceli zůstaň u rutilek a svary budou při dobré kresbě určitě i pevnější . Elektrodu drž mezi 30-40° .. Na nejlepší svary se člověk dostane samozřejmě tréningem ale nic nezkazíš tím když si zkusíš na nějaký větší kus plochého železa dělat rovné housenky bez jakékoliv kresby.. aby ses naučil dívat do lázně a vnímat to jak moc daleko máš elektrodu od materiálu .. poslouchat zvuk oblouku ... sledovat šířku lázně a snažit se ji udržovat furt stejnou ... prostě jet jak robot stále stejnou rychlostí ve všem a u konce se na chvíli zastavit. když budeš chtít dělat kresbu tak při poloze materiálu ve vodorovné tak dělat obloučky ... na konci obloučku se nezastavovat a hned pokračovat v dalším ... překrívat jeden oblouk přes druhý a vše plynule ... vím že to je těžké na někoho komu se už třepou ruky nebo tak něco :D ale tak snad to někomu pomůže.... jinak pak už sledovat videa od profíků na netu ....
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tipy a postřehy. Hlavně už jsem od té doby zapaloval oblouk škrtáním a ne ťukáním. Tak už to není tak trapný :-) Dílnu mám doma, ne někde na dvoře, tak by tam vlhko být nemělo. Příště zkusím ty housenky. Sváření zdar!
@Stanislavek
@Stanislavek 5 жыл бұрын
Tutok kabelku jsem používal v robotě a od bodování žaluzií z 0,6 mm po navaření háků na lešeňové kotvy 3,15kou na tankové sváry :-) fungovala skvěle,zvládne i rutilky,doma mám Orion 150 E,dostačující :-) oblouk chytám jak zapálení sirky ale napřed vždy z elektrody oškrábnu strusku a materiál cos vařil mám cca na 80 nespěchám,provařuju :-) takže teď po dvou letech už zajisté svařuješ jako bůh :-))
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, skoro jak bůh, hlavně už umím natáhnout oblouk :-)))
@Stanislavek
@Stanislavek 5 жыл бұрын
@@vidlak001 Ale i malý úspěch potěší,tak úspěšně svařuj a měj radost jak pěkně ti to jde :-)
@Martin-vf1jm
@Martin-vf1jm 7 жыл бұрын
Zdravím Vidláku. Jsem od černého řemesla a k tomu sváření mohu říci, že pro mě nejlépe se sváří s bazickou elektrodou,. Svařoval jsem naposledy v létě bazickou elektrodou nádrž na vodu, tím pádem vodotěsně. Jinak v praxi se pro kvalitní sváření používá dálkové ovládání na svářečku (křemíková , triodyna). Je to z toho důvodu, že si pro zapálení oblouku nastavíš vyšší proud a pak ho podle potřeby ubereš, tak abys nepropaloval materiál, ale pěkně si materiál spojil. V domácích podmínkách to není možné, protože málokdo má ke svářečce práva to dálkové ovládání. Jinak trénuj, výsledek se dostaví.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Martine, děkuju za příspěvek. Držel jsem bazickou elektrodu poprvé a podle toho to vypadalo. Věřím, že to natrénuji. Ano, svářečka je důležitá. Bohužel já jsem si první svářečku vyráběl (trafo) a svařovala mizerně a když jsem si pak koupil normální trafo, tak jsem si připadal jako v ráji. Kdybych hned na začátku zažil kvalitní svářečku, tak jsem dneska mohl být jinde.
@Michal-br7bv
@Michal-br7bv 6 жыл бұрын
Dálkové ovládání se už nepoužívá a triodynka je hitem 80 let. Dnešní svářečka si sama na zapálení oblouku přidá. Musíš si natrénovat housenky na několika stupních proudu. Housenka sváru nesmí mít konce propálené v materiálu, tím by ho zeslabila . Prostě něco mezi,
@jirkas229
@jirkas229 3 жыл бұрын
Spis bych si tipl ze nemel dobre polaritu na rutilky se mam dojem pouziva - na elektrodu a na bazicke +, hlavne u tech invertoru pouzit nejakou rozumnou stvarecku ktera ma tlumivku na vystupu a to je hodne znat na tom jak to hori, ty nejlevnejsi ciny tlumivku nemaji a je to hruza bes, staci pripojit tlumivku a je to uplne jina svarecka :)
@MilosMilos-qo8xh
@MilosMilos-qo8xh 6 жыл бұрын
Ahoj Fronius Transpoket patri mezi kvalitni svarecky ale kdyz svarujes rutilovymi elektrodami je lepsi si u invertoru otcit plus a minus.Rutilove elektrody se vyznacuji snazsim zapalenim el. oblouku ale vyrazne nizsii kvalitou svaru.Bazicke elektrody maji vyrazne vyssi mechanickou kvalitu svaru ale potrebujes trosku vyce praxe . Dalsi vec pri svareni s basickymi elektrodami je dobre dodrzovat standartni svareci pozici elektrody vudci materialu to znamena u koutoveho svaru v horizontalni rovine 45 stupnu a vertikalni 5 stupnu take hodne zalezi na vyrobci elektrod Bohler katastrofa Oerlikon super. Preji mnoho uspechu Milos omlouvam se mam na pocitaci nemeckou klavesnici proto pisu bez diakritiky
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Miloši, děkuju za postřehy, já ty bazický držel v ruce poprvé, podle toho to vypadalo. Polaritu jsem si ohlídal, to zase jo. Ať se ti daří :-)
@Wekon
@Wekon 7 жыл бұрын
A samozřejmě diky za zmíňku ve videu :-)
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Neváhej a toč :-)
@milossabik2561
@milossabik2561 5 жыл бұрын
Ahoj Vidlák super video vela zaleží na tom ze treba sušiť pred zváraním.Ja som zvárač momentálne varím Tig nerez ale,elektróda nie je boh vie čo.Sús sušiť na 150stup na 2 hoď a poto zbadáš rozdiel.A záleží aj na značke elektród Boller sú nanič len, prskajú.Najlepšie sú ESABI.Ahoj a dávam odber👍
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Minulý týden jsem svářel a všiml jsem si, že na elektrodách (ESAB) je napsané sušit 2 hodiny. Ať se ti daří!
@Brukev0
@Brukev0 7 жыл бұрын
Ahoj, doporucuji obrousit od okuji, jede to pak mnohem lepe a to u jakehokoliv svarovani. Pokud chces zapalit bez problemu, prejed bokem elektrody pres hranu materialu a tahni pomalu k sobe, hezky se zapali az budes zapalkou u hrany. Koncovemu krateru predejdes tim, ze si na konec das lehci steh, nepropadne se ti to potom. A zasada je, ze svar vypada vzdy lepe pokud do neho narves vice amper tzn. ze musis zvolit spravny prumer elektrod. Do tech 3 mm jakl etc. 1.6 - 2.0. Svary delat co nejtenci u ramu a atd. mene to pak taha.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy, já si někdy sednu a jen si zkusím zapalovat oblouky. Někdo radí škrtat jako sirkou, někdo přes hranu. Na konci svaru se kousek vracím. Tenký svár méně tahá - dobrá poznámka :-)
@pavelvala6285
@pavelvala6285 4 жыл бұрын
Jsi nejlepší vidláku umíš nejlíp svářet jsi šikovný stavitel
@branislavcsfr3445
@branislavcsfr3445 3 жыл бұрын
Ahoj Vidláků super video sváření zdar ať se nám daří... ❤❤❤❤❤
@tomastojas
@tomastojas 7 жыл бұрын
Ahoj - celkom dobre video - ja som tiež samouk. Podľa mňa si mal dosť tenký materiál -cca 2mm a elektroda 2,5mm je na to hrubá. Z invertora si nič nerob - zvára úplne inak ako trafo. Pre začiatočníka je najlepšia volba asi trafo s usmerňovačom - aby si mohol zvárať aj bázické elektrody. Mne sa tiež najlepšie zvára s usmerneným trafom. Dalšia chyba je tá že 70 Amper je na 2,5 elektrodu dosť málo - ale nemal si inú možnosť vzhľadom že hrúbka materiálu bola dosť slabá. Inak ti to celkom šlo.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Tomáši, souhlasím s tím, co píšeš, já měl jen elektrodu 2,5 a protože byl slabý materiál, tak jsem snížil proud. To zvládnu. Měj se :-)
@janpernica8866
@janpernica8866 7 жыл бұрын
Vidláku, pozdrav z lontu. Ampéry se nastavují podle 2 kritérií a) podle doporučení ampér pro elektrody - na krabici (mimo rozsah uvedený výrobcem, to stojí za ...) b) Podle síly svařovaného materiálu - na 1mm. je mezi 35-40A. Další důležitá věc je polarita na invertoru, která je pro každý typ elektrody jiná. Bazické jsou obráceně než rutilky. Když se to prohodí taky to stojí za houby. Obecný problém rutilek je ten, že struska zatíká do svárů (když to člověk neumí), takže na domáci bastlení jedině bazická. A pak zkus neviklat, ale jet rovně. Svár bude hezčí a nebude v něm struska.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy :-) Polaritu jsem dodržel, proudu jsem mohl trochu přidat. Zkusím si různé způsoby vedení elektrody a uvidím...
@janule2533
@janule2533 7 жыл бұрын
Vážený Vidláku.Sledoval jsem několik Tvých výtvorů (a zpotvořenin), které jsi stvořil. Velice oceňuji Tvou snahu a píli dosáhnout předsevzatého cíle a výsledku. Jenom bych chtěl uvézt na pravou míru některá Tvá díla.(Nečetl jsem komentáře ostatních přítomných a proto je možné, že budu nosit dříví do lesa). Jsem původním povoláním kovář. Když jsem viděl Tvou zrekonstruovanou sekeru s navařenou rourou jakožto toporem, nápad jsem nekomentoval, pouze mne mrzelo, že jsi sekeru navařil obráceně. Co se týče svařování s inventorem, držák bazické elektrody musí být připojen na+ pól svářečky a při sváření rutilkou musíš na inventoru přehodit kabely tak, aby jsi měl držák elektrody připojen na - pól. Bazické elektrody je opravdu třeba sušit, stačí, když v topném období necháš balík s elektrodami položený někde na tělese ústředního topení.Sváření hodně ovlivňuje průřez i délka přívodního kabelu. U trafosvářečky bazické elektrody vůbec nezkoušej. Při sváření se snaž udržet úhel elektrody ke svařovanému materiálu 45 stupňů a hlídej, aby roztavený materiál nedohonil elektrodu, jinak bude svár znehodnocen. Nebudu si již dál hrát na chytrolína, snad Ti bude můj příspěvek k něčemu dobrý.Když ne, tak na něj zapomeň. Přeji Ti hodně úspěchů ve Tvé tvůrčí činosti a těším se na Tvé další video.Ahoj.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj kováři, děkuju za postřehy, ano už tady něco z toho zaznělo. Zrovna dneska jsem se sekyrou dělal a nevadí mi, že jsem ji navařil obráceně, ale vadí mi, že jsem jí navařil křivě a tak nevisí špičkou dolů, ale trochu do strany. Polaritu elektrod jsem dodržel, kabely mám silné dost. V čem je můj problém, že jsem si nenatrénoval vedení elektrody a u bazických ani zapalování oblouku. Zkoušel jsem to s nimi poprvé. Holt to chce praxi, aby nevznikaly zpotvořeniny :-) Měj se hezky.
@martinplojhar
@martinplojhar 2 жыл бұрын
mam vyzkouseno ze prumer elktrody by mel byt mensi nez tloustka materialu. Takze jestli varim tloustku 2mm potrebuju zasadne 1.6 elektrodu. (i prumer 2mm je u me hodne). A bazicka elektroda lepi ne o trochu ale o hodne vic nez rutilova na stejny proud, resp. bazicka chce vic proudu (na stejne ne-lepeni) a pak i propaluje vetsi hloubku ...
@KUBA64official
@KUBA64official 7 жыл бұрын
Ahoj, moc děkuju za reklamu na konci videa. Mám invertor a co do sváření jsem taky samouk. Ty elektrody, co používáš, mi přijdou dost tlustý. Já jsem používal rutilový 2,5 a přešel jsem na rutilový 2mm. Díky tomu si můžu dovolit menší proudy a tím nižší riziko propálení materiálu. Svařuju většinou konstrukce z jeklů, které mají stěnu tlustou 1,5 nebo 2mm. Bazických jsem taky pár získal, teoreticky by měl být svár pevnější, ale jak jsi říkal, špatně se zapaluje oblouk, jsou spíše pro vyšší proudy. Proudy používám tak od 40 do 60A. Tolik moje zkušenosti, mé sváry vypadají příšerně, ale vydrží dost, odborník taky nejsem.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Kubo, děkuju za zprávu. Tak už mám taky lepší svářečku :-) Většinou svářím silnější věci, tak 4 až 6 mm a měl jsem jenom 2,5 mm bazickou elektrodu, kterou jsem chtěl vyzkoušet. I to je zkušenost, že se to snadno propálí. Od té doby, co mám samo stmívací kuklu, tak se moje sváření zlepšilo. Měj se!
@KUBA64official
@KUBA64official 7 жыл бұрын
Dá se koupit jen samostmívající sklo a zabudovat do kukly? Mám jednu z nejlevnějších kukel (když jsem si v 16 kupoval svářečku, tak jsem šetřil skoro rok a neměl moc na rozhazování) a říkám si, že by se nějaký upgrade hodil. Taky mě štve, že musím nejdřív škrtnout po paměti a až pak teprv vidím, kde jsem a co dělám.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
To se asi nevyplatí předělávat. Je tam ještě potenciometr na tmavost skla. Za tisícovku máš novou kuklu.
@ondrejpirhala4778
@ondrejpirhala4778 7 жыл бұрын
KUBA64 ahoj ja som profi, no a elk, poradim, ale ste super, ide vam to
@Killeroz
@Killeroz 7 жыл бұрын
KUBA64: Dá se koupit samozatmívací kazeta za pár peněz na EBAY. Tady je za 180 peněz. www.ebay.com/itm/Solar-Auto-Darkening-Welding-Helmet-Lens-Mask-Goggles-Automation-Filter-WS1000A/282456664199?epid=834322509&hash=item41c3baa887:g:ffQAAOSwd~RZVdU5
@OSudik-husky
@OSudik-husky 5 жыл бұрын
Trochu přidám několik snad dobrých rad. Škrtat elektrodou jsem učil žaky s jednou připomínkou. Pokud je elektroda nová, myšleno nezapalena, má na začátku uhlíkové namočení pro lepší zapálení. Tuknutim lze zapálit docela snadno, ale pozor po přerušení svařování je dobré odklepnout obal na elektrodě třeba o vyřazeny brusný kotouč z brusky a pak již je lepší začít svařování škrtnutím. Samozabarvovacka je fajn, ale papirove kukly bych se nezbavoval. Při zapálení oblouku i tak doporučuji na vteřinu při prvním rozsvícení zavřít oči. Jinak držím palce, video se mi moc líbí , opravdu mě to bavilo. Klobouk dolů, někteří zájemci o svařování, kteří jdou na kurz jen pro to , že musí a nebaví je to, tak svěřují mnohem hůř. Naopak zde se mi libi zájem o svařování a přístup. Paráda! Za chvilku to budete mít v ruce! Přeji hodně zdaru!
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj (snad si můžeme tykat), děkuju za postřehy a za povzbuzení. Elektrody očišťuju o betonovou dlaždici, to pomáhá. Ve svařování jsem se mezitím zlepšil, s invertorem to jde líp. Tady se můžeš podívat, s čím jsem začínal svařovat, to bylo peklo :-) kzbin.info/www/bejne/o4DWomOdhbt-g9k
@OSudik-husky
@OSudik-husky 5 жыл бұрын
@@vidlak001 Ahooooj☺️určitě tykání je lepší! To vydeo jsem shlédl a podruhé klobouk dolů, postavit svářečka to jen tak každý neumí! Navíc video/videa jsou pěkné humornně provedena. Dávám odběr , moc se mi to líbí , paráda!!! Musím si projít všechna videjka. Teď koukám jak sbalit holku😂 zatím jsem u skládání trička , tak uvidím co se dozvím🤣 . Ježíš to jsou úžasná videjka jen tak dál!👍👍👍👍👍
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
@@OSudik-husky Dneska se snadno staví, dřív byla nouze o součástky. Jsem rád, že tě to baví :-)
@OSudik-husky
@OSudik-husky 5 жыл бұрын
@@vidlak001 Ano baví a hlavně jsou ta videa podána lidsky , prostě pro každého!
@stoklasajiri2426
@stoklasajiri2426 6 жыл бұрын
Všiml jsem si že držís elektrodu v ruce.Teda rukavicích. Zajimavé.Ja vzdycky jak nahodim novou elektrodu a držím v držáku a jak je tak dlouha tak se třepe a dělam s ní uděsny sváry .,ale čím je kratší tak se kvalita zlepšuje ale není na dokončení dost dlouhá :D Ted sem vařil takovy držák na zahradní hadice z trubek a vařit amatersky trubky je skutečná zabava :D Pokud projekt dělaš nekolik dní tak podle sváru poznaš co byl za den a jak byl naho... :D
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, z tohohle důvodu na začátku přidržuju elektrodu rukou... a hodně lidem se to tu nelíbí. Asi se jim netřepou ruce :-)
@luboskutildomaci6467
@luboskutildomaci6467 5 жыл бұрын
Ahoj nechci být zbytečně chytrej ale každej nebo alespoň vetšina z nás máme dvě ruce, tak když máš novou dlouhou elekrodu tak si jí přidrž druhou rukou,ale prosím chce to kvalitní svářečské rukavice ne ty žlutý napůl hadrový za 19kč-, . Jo a když třeba budeš po veselém večeru s přáteli, prostě když jsi byl včera spitej jako carskej důstojník tak těžko nahodíš oblouk nebo udržíš dlouhou elektrodu, tak jsem si jí dal do kleští asi v polovině a protočíl jí v kleších abych zajistil kontakt a potom svařuješ a naškrabuješ oblouk s poloviční elektodou a to už se dá zvládnot. Někteří z vás podoktnou, že je to velice neůsporné, ale zase až takové ztráty na elektrodách tam nejsou, protože až dovaříš tu půlku, otčíš kleště a ejhle tam je druhá půlka, a co stím kusem bez strusky. Je několik možností jak se ho zbavit: můžýeš ho uštípnout dobrýma štípačkama trvá to asi 1 vteřinu, nebo pokud svaříš na svařovacím stole kde máš vodivou neželeznou destičku např. měď hliník a podobné materiály já mám ulíkovou desku bývala to anoda v alektrolitické lázni mam jí už asi 30let a stále drží o tuto destičku opálíš neobalené konce. Nebo už máš zkušenosti a prostě ten holej konec vyvaříš na nejakým kusu železa. Ale pro lidi kteří málo svařují je ideální sehnat si nějakou tu destičku. Z vlastní zkušenosti a let pokusů a omylů se mi nejvíce osvědčil ten uhlík po šichtě ho ometeš smetáčkem a je čistej bez kuliček, oproti tomu ty ruzné barevné kovy musíš čas od času obrousit protože se tam ty kuličky zapejkaj a já mám rád čistej vercajk. Snad to pomůže jsou to zkušenosti a nářky starce. Nejsem žádnej nukleární svářeč jak se za mých mladých časů říkalo ale pár kilometrů různých svarů v různých podmínkách někdy i nevhodných pro svařování mám za sebou. Tak hodně hladkých svarů a mnoho vyvařených kilometrů přeji.
@peterchochola9055
@peterchochola9055 3 жыл бұрын
hezky elektroda je tezka pro zacatecniky pri zapaleni oblouku musi s tou elektrodou skrtat a ne jen se dotknout a je to jak o svarece tak i o elktrode jinak pekne vidlaku ,,,kde je jirka
@vladislavvanek
@vladislavvanek 7 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Jsem také Tvým fandou a rovněž svářeč samouk. I když už mám tedy nějakou tu hodinku svářecí praxe za sebou. Tím, že to vezme člověk do ruky jednou za půl roku, tak je ten výsledek vždy trochu jako poprvé! :-) Moje zkušenost je, že když jdu s rutilovou elektrodou svařovat takto slabé materiály, tak si ji někde bokem nejdříve zapálím na kusu nepotřebného železa a pak tímto už zčervenalým koncem elektrody přeskočím na požadované místo sváru. Oblouk se tím zapálí snáze. Další moje zkušenost je odstranit si ze špičky elektrody se kterou jsem již vařil tu přečnívající strusku. Když je studená, tak ji uloupnu nehtem, u horké ji odklepnu o kousek dřeva nebo něco mimo oblouk. Jdou takto svařovat i docela drobné předměty a to mám v dílně jen 2,5 mm elektrody. SVÁRU ZDAR, Láďa Vaněk!
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Láďo, děkuju za postřehy. Díval jsem se dneska na ty sváry a jeden z nich (rutilka na invertoru) celkem ujde, takže to chce jen praxi, hlavně s chytáním oblouku. Ano, po půl roce je to poprvé po půl roce :-)
@branislavcsfr3445
@branislavcsfr3445 11 ай бұрын
Ahoj Vidláku mas i jinou svářečku mám na mysli ceočko nebo na trubičkovy drát nebo jsi verny elektrodam dik za odpověď at se ti daří ahoj ❤❤❤
@vidlak001
@vidlak001 10 ай бұрын
Ahoj, cočko nemám, sice se mi líbí, ale nesvařuju tak často.
@nelaszaboova2905
@nelaszaboova2905 6 жыл бұрын
Nazdar Vidlák. Robíš tam pár chýb. Ako prvá je že sa drží za kliešte a nie za elektródu, lebo sa ti bude v ruke pretáčať. Ďalšia je že elektróda sa musí držať kolmo na zvar. Nechcem ťa poúčať a ani mudrovať, ale nauč sa to dobre. Keď máš elektródu moc šikmo budeš mať rozvalený zvar a bude ťa predbiehať lázeň. Ver mi robím to 19 rokov. Ale nedá sa to všetko popísať aby si to vedel je tam toho strašne veľa. A k tomu prúdu. Ten sa volí podľa hrúbky materiálu,a či zváraš vororovne, nad hlavou alebo stupačku. Ak zváraš stupačku musíš ubrať prúd o 10 A od vodorovného zvárania čiže napr. z 80A na 70 A a keď zváraš nad hlavou tak o 5 A čiže 65-60 A. To je príklad. Všetko záleží od hrúbky materiálu. A keď chceš zvárať rutilkou tak musíš prehodiť káble + za --. Ale z ďaleka nebudeš mať tak kvalitný zvar ako s bázickou el. Najlepšie by bolo keby ti to niekto ukázal. Takto to budeš len lepiť. A tú Lídlácku zváračku zahoď cez dva dvory to nikdy nebude dobre a kvalitne zvárať.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tipy a informace, už jsem se trochu zlepšil :-) Naučil jsem se zapalovat oblouk škrtáním, používám ten invertor a je to lepší :-)
@filipkawulok4309
@filipkawulok4309 6 жыл бұрын
Já jsem se taky učil na starém trafu kde byla možnost svřobvat jen rutilovym obalem, nyní používám inventor kuhtrieber a plně spokojený, základ je mit dobře vysušené elektrody.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ano, už jsem několikrát svářel s tím invertorem a je to takové kultivovanější. Suchost elektrod neřeším, děkuju za tip.
@karelstrycek2941
@karelstrycek2941 5 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, už jsem pár Tvých videí shlédnul a vždy to máš úžasně udělaný nejen naučnou ( někdy "vyhecuješ" k zamyšlení :-) ), ale i velmi zábavnou formou. Co se však týče tohoto tématu, tak se vůbec nedivím, že přechod z trafa na invertor nebyl tak jednoduchý. Já jsem domácí kutil a víc jak tři desetiletí jsem svařoval trafem, ale usměrněným diodami 1000A v Grétzu. I když na výstupu bylo stejnosměrně napětí, tak basickými svařovat nešlo. Ale časem jsem se sváry byl dooost spokojený. Letos jsem si udělal radost a koupil Invertor...aaaa... připadal jsem si jako úplná lama :-( . Dooost mě to zaskočilo, ale čas vše naučí. Jenom když teď musím něco vařit trafem, tak to chce čas a přeorientovat se. tak toť VŠE :-) .
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj Karle Strýčku, děkuju za povzbuzení. Já jsem si první svářecí trafo vyráběl a to byla doslova tragédie, oblouk mi zhasínal a přitom se mi rozsvěcovaly elektrody do červena :-) Když jsem si pak koupil trafo, tak jsem si říkal, jak to skvěle vaří :-) No a teď invertor. Zprvu tragédie, ale jak jsem se naučil zapalovat oblouk škrtáním (nikoliv klepáním), tak myslím, že se to zase hodně zlepšilo :-) Tak ať se nám daří!
@karelstrycek2941
@karelstrycek2941 5 жыл бұрын
@@vidlak001 :-) ... no jooo...začátky nejsou vždycky procházka růžovou zahradou :-)... výroba svářecího trafa svépomocí není zase tak jednoduchá....ale asi jsi měl malý počet závitů sekundáru tzn. spíš jsi vyrobil bodovačku než svářečku... :-) ale já u tebe nejvíc oceňuji to, že jdeš stále dál a určitě i když nemáš pokaždé úspěch na poprvé, tě to neodradí... 1000 palců nahoru
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
@@karelstrycek2941 Málo závitů silným drátem :-) Jasný, jedeme dál!
@frantisekfranc1676
@frantisekfranc1676 7 жыл бұрын
Dobry vecer,dobre video docela snazive ,ja svaruji v praci prevazne metodou MAG CO2 v ochranne atmosfere,ale prukaz zakladni mam i na klasickou obalovanou elektrodu .Chtel bych rici,ze s klasickou elektrodou je to tezsi a svarovacim transformatorem o to jeste vice,kvalita svaru je lepsi s invertorem o tom neni pochyb,rutilova elektroda je dobra na plochy vodorovny svar na koutovy ne jiz videt z videa ,k tomu nastaveni ,kdyz budeme vychazet,ze na prumer elektrody jeden milimetr se dava cca 40 amper ,na 2,5 elektrodu az 100 amper tak muzete varit dobre silnejsi materialy ,pokud by jste chtel treba silny plech 10mm ,koutovy svar tak nesetrete pridanim proudu ,prvni se dela tzv.koren svaru pod uhlem 45 stupnu,potom prvni kryti cca pod 30stupnu kdy je prekryta ze dvou tretin vrstva korene a pote druha z protejsi strany opet pod cca 30 stupnu a svar je silny hotovy.Jeste bych se vam chtel zminit,ze drive se take svarovalo s tzv. rotacnimi svareckami triodynkami,kde byl elektromotor,ktery hnal dynamo na jedne hridely ovsem prilis vysoka spotreba elek.energie byla ,ale svary to delalo hodne slusne.K tomu CO2 ,pokud ho budete mit dobre nastavene v parametrech,kde se nastavuje jak proud tak i napeti tak muze svarovat i zrucna zena ,je to ciste bez strusky rychle na malo ci velkoseriovou vyrobu.Jeste k tomu nastaveni: Pokud mate zemnici svorku na minus pol hovorime o neprime polarite pokud obracene je to prima polarita,ta prima polarita se pouziva treba u elektrod s tzv.kyselym obalem EK,rutilovou vam vezme invertor,ale bazickou transformator ne.Existuje tzv.proudova charakteristika tj. u CO2 je plocha,potom mirne klesajici a strma je u inventoru vlastne u klasicke elektrody,nevim zda jste zkousel nebo ma ten vas invertor moznost dalkovy ovladac amper ,predstavte si,ze nastavite pocatecni startovaci proud a pote kdyz elektroda hori a zkracuje se tak ho postupne ubirate prave tim dalkovym ovladanim,cim je kratsi tak prampery vam stoupnou.Zatim vse co jsem vam chtel zdelit a hodne uspechu pri svarovani.
@frantisekfranc1676
@frantisekfranc1676 7 жыл бұрын
Dobry den,jsem rad ,ze muj clanek snad byl k necemu dobry ,jeste jsem chtel napsat,ze je mozne s tim invertorem svarovat i s nerezovou elektrodou,ale pozor na sravne nastaveni proudu oproti bazickym kde je hodnota o neco vyssi a dekuji za odpoved. p.Zverina
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, jednu nerezovou elektrodu taky mám, tak jsem zvědavý, jak to dopadne :-) Ať se ti daří...
@frantisekfranc1676
@frantisekfranc1676 7 жыл бұрын
Dobry den,jeste jednou zdravim,chtel bych jeste rici co jsem videl na videu ten svarovaci trasformator tak v podstate mam takovy doma asi deset let kdy jsem ho zakoupil cca za dva tisice korun v lidlu nebo v peny marketu v Ricanech,stejny prodaval bauhaus ,ale za cenu ctyri tisice korun a pod nazvem herkules,jinak je na 220voltu i na 380voltu ,nevim z toho videa jak ste ho mel zapojen,ale mel by lepsi fungovat na tech 380v ,je osazen dvema civkami s vysuvnym jadrem pro stelovani proudu a pro pretizeni tam je ochrana ,pokud se rozsviti tak vysadi a nesvari,jsou tam zapojene pouze dve faze,treti je volna ,protoze ma zminovane jen dve civky.Jeste k te nerezove elektrode tam davejte velky pozor na odletavajici strusku do obliceje a oci cca za 5 vterin odletava oproti bazicke elektrode agresivneji a zvoleni spravneho proudu. p.Zverina
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Tenhle transformátor je na 220, asi jednou zafungovala tepelná ochrana (přetížení), nemůžu si na něj stěžovat :-) Mám kuklu, tak snad na mě nic nevlítne. Měj se :-)
@Wekon
@Wekon 7 жыл бұрын
Ahoj, zajímavé video. Svařovat neumím, ale chtěl bych se to naučit. Nechceš udělat video jaká svářečka je nejlepší pro začátečníka - myslím lehké svařování bez nutnosti investovat nějaké závratné sumy. A co svařování plamenem ? Jaký je rozdíl ve výkonu, ceně a kvalitě s proudem ?
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Wekone, přesně takové video bych chtěl udělat, jenže zatím tomu tolik nerozumím, abych mohl radit. Invertor se jeví lepší než trafo a mám k dispozici stejnosměrný zdroj 140 A. To se hodí :-)
@Wekon
@Wekon 7 жыл бұрын
Minimálně, kdybys chtěl v budoucnu něco elektrolyticky pokovit, nebo naopak rozložit :-) A můžeš říci, kolik tě stál ?
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
To nechci říct, dohoda s K. Ale nejlevnější invertor je jen o tisíc dražší než nejlevnější trafo.
@89VikThor
@89VikThor 7 жыл бұрын
Na domáce občasné zváranie jedine invertor na elektródy (kvalita/počiatočná cena/cena za zvar/údržba/výkon/bezpečnosť). Ale na druhej strane zváranie s elektródami je podľa mňa najnáročnejšie. Mám doma invertor iba na elektródy ale zváram ním nerád, je dobrý na nejaké občasné opravy. Ďalšia metóda je MIG/MAG (CO2) síce vyššia cena a náročnejšia údržba ale na druhej strane dosť blbuvzdorné zváranie. Po správnom nastavení to zvára v podstate samo. A hlavne rýchlo, šetrí to čas a nervy. Čiže ak by som sa chystal na nejaké väčšie projekty doma (bránku, plot, prístrešky, koterec a podobne) tak by som bral CO2 aj keď stojí viac. Zváranie plameňom je už prežitá metóda. Pokiaľ autogén nepoužívaš primárne na rezanie, alebo nepotrebuješ zvárať vyslovene niekde kde nemáš prístup k elektrine, nemá význam ho kupovať a učiť sa zvárať plameňom. Navyše je to najnebezpečnejšia metóda. No moja srdcovka je zváranie TIGom. Najkrajšie, najčistejšie zváranie, človek pri tom doslova relaxuje. Bohužiaľ je to najpomalšie zváranie a cena a údržba je už iný level. Som zvárač amatér ako Vidlák ale mám odzvárané všetky metódy pretože ma táto téma veľmi zaujíma. Čiže bol by som rád za ďalšie videá k tejto téme.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj VikThore, děkujeme za postřehy. Co kdybys natočil porovnávací video různých metod?
@limlejn
@limlejn 5 жыл бұрын
Hele borče, za mě dobrý, na kutilství obdivuju tu snahu naučit se víc, než nám dali ve školách. Já začínal invertorem, teď mám i C-óčko, obojí má své. Kašli na škarohlídy. Radit Ti moc nemohu, jsem amatér, ale je to jako ve všem, chce to mít chuť, odvahu a trochu šikovné ruce. Znám spoustu "mistrů světa" obvzlášť mladým sebevědomí mnohdy zatemňuje mozek, ale když dojde na věc, je to horší. ZLOM VAZ!
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za přízeň. Hlásím, že už jsem se ve svařování zlepšil :-) Ať se nám daří!
@rendova-opravna
@rendova-opravna 7 жыл бұрын
Ahoj Vidláku.opravdu je lepsi držet kleště a ne elektrodu.vyžiješ tim pružnost elektrody a nezapichnes ji tam jak vidle do.......lehce naškrábneš z leva do prava.když se ti elektroda prilepí nebo začínáš svar s použitou el.je dobre ji lehkým tahem oškrábnout třeba o beton,nabo tuknou na neco co nemáš ukostreno.Na konci el.se většinou udělá struska a ta zhoršuje nové zapálení.Sušení el.neni špatné.všimni si že když už svařuješ delší dobu s jednou el.tak se zapaluje lépe.Pokud se nekdo rozhoduje mezi trafem a invertorem tak doporučuji připlatit za invertor.Je to uplně jiné svařování a kvalita svaru je jinde.Mám pocit že i elektrody jsou levnější.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy. Když je elektroda kratší, tak jí držím normálně :-) Ano, to jsem si všiml, že teplá/vysušená elektroda líp zapaluje. Chce to praxi. Zajímavé/novinka je škrabat zleva doprava, ne zpředu dozadu. To zkusím.
@PremyslAubrechtpremik
@PremyslAubrechtpremik 6 жыл бұрын
Zdravím. K dotazu na přípravu materiálu. Na takto slabý materiál stačí očistit, přesně jak bylo provedeno. U silnějších materiálů se brousí, pokud jsou to např. dvě desky proti sobě. To se brousí tak, aby v místě svaru vzniklo V a nechává se rovná (nezbroušená) ploška cca na sílu elektrody a zároveň se nechává mezera, aby roztavená lázeň lehce protekla a svařila materiál v celém profilu. Je kolem toho ještě víc vědy ... Nevšiml jsem si, jestli to bylo řečeno, basická elektroda se připojuje na + pól a rutilka na - pól. Také se při svařování elktrodou, která už udělala svar, má na konci natavený nevodivý obal a špatně se zapaluje oblouk. Proto se např o hrubý brusný kámen očistí, jen zas opatrně, ať se zbytečně nestrhne moc obalu, který by při následném svařování chyběl.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy. Polaritu jsem měl správně. Elektrodu občas očistím o beton, když nechce chytit. Tady šlo o to, že jsem bazické držel v ruce poprvé. Jinak doma svařuju/lepím spíš slabší věci jedním svarem. Žádné vrstvy ani úkosy, ale můžu u toho víc přemýšlet :-)
@jirkacojetipotom2192
@jirkacojetipotom2192 5 жыл бұрын
Věřím že se naučíš máš to správné srdíčko co se železa týká
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, já moc často nevařím, ale zlepšuju se :-)
@peterSlovakia116
@peterSlovakia116 6 жыл бұрын
A kliešte zváračské su kde ze to držíš rukavicí. Mohol by si dat kameru trochu dál.
@jirirozkosny3387
@jirirozkosny3387 7 жыл бұрын
Pokud svařujete se svářecím inventorem a používáte rutilové elektrody a nebo kyselé elektrody,tak musíte přehodit polarity. Pokud svařujete materiály nad 5 mm , tak by jste měl na těch materiálech vybrousit úkos.Pokud svařujete z rezavěly materiál,tak by měl být obrošený,ale pokud základní materiál není zkorodovaný,tak ho nemusíte brousit. Pokud chcete mít pořádně provařený kořen sváru,tak je dobré nechat aspoň 1 mm mezeru. Mezery se vesměs dělají u tupých svárů. Já osobně svařuji již profesionálně 22 let. Mám státní zkoušky na svařování elektrodou ČSN-EN 287 111 a ČSN -EN 287 135.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj / dobrý den, děkuju za postřehy. Polaritu jsem si ohlídal. Ty mezery jsou zajímavé.
@vlakyotrokovice
@vlakyotrokovice 5 жыл бұрын
Super, takovou podobnou svářečku jsem prodejci vrátil. Nerozumím tomu, mohla to asi vyřešit tlumivka. Ta tam nebyla! Stejný problém jak na videu. Svařovat umím. Super a Like. Karel
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, já už jsem se s tím (invertorem) naučil svářet. Stačilo neklepat elektrodou, ale škrtat.
@user-yx4ky5mb6o
@user-yx4ky5mb6o 7 жыл бұрын
KRÁSNÁ SVÁŘEČKA A DOBŘE SVÁŘÍŠ!!!
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, ještě to sváření zlepším :-)
@standjel5469
@standjel5469 6 жыл бұрын
Taky hodne zaleží na eletrodě..nekupujte činske eletrody..ja jen ESAB EB-112 ty svařují pekne )
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip, už jsem o těch čínských slyšel...
@martinzacok4374
@martinzacok4374 4 жыл бұрын
Kolik stojí svářečka?
@janzizka9533
@janzizka9533 7 жыл бұрын
ahoj Vidláku moc hezké video, se svářením začínám tak se rád něco přiučím
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Honzo, ať se ti daří :-) Hodně mi pomohla samostmívací kukla, máš jednu ruku navíc a je líp vidět.
@janzizka9533
@janzizka9533 7 жыл бұрын
Děkuji :-) Ano tu mám taky :-) přemýšlím že asi zkusím ty rutilové elektrody s těmi bázickými mám problém chytit oblouk :-D
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Já jsem zkusil bazické poprvé a vidíš, jak mi to (ne)šlo. Chce to cvik.
@SupFromCz
@SupFromCz 6 жыл бұрын
Jo a právě proto jsem si koupil COčko co umí svářet i hliník a DC TIG co má i plazmovou řezačku. A spokojenost. Invertor se někde válí a rezne.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to zní zajímavě :-) Co sis koupil?
@luboskutildomaci6467
@luboskutildomaci6467 5 жыл бұрын
Ahoj a už jsi zkoušel svařovat tím Tvým COčkem na zahradě ve větru a dešti branku v plotě nebo něco v průvanu v dílně, až to zkusíš, zjistíš, že to nejde a půjdeš ten invertor najít, vyčistíš ho pomazlíš dáš popruh přes rameno a jdeš si zavařit co potřebuješ. Tím nechci říkat, že je Cočko špatný sám jsem hrdým majitelem stroje Kempi 250 zasvěcení budou vědět co to je, ale paušalizovat svařování jediným tipem svařovvání je hloupost, protože každý materiál a každá situace a prostě různé podmínky a různé materiály si žádají své a né vždy to nejsnadnější přinese ty nejlepší výsledky a můžeš mi věřit snažím se najít ideální nářadí pokud možno multiuniverzální které se mi vejde do kapsy a s kterým uděláš všechno už pěkných pár let a nějak se mi to nedaří a proto vlastním dost druhů svářeček několik typů soustruhů a jiný podobný legrace kterých mám plnou stodolu a nikdy nedám do kouta reznout žádný nářadí protože nikdy nevíš kdy se ti to starší bude hodit. Jinak k té plazmě co máš na tom tvém stroji, do jaké tloušťky a jak dlouho můžeš řezat? mám přenosnou plazmu starou asi 20 let původní cenu za kterou jsem jí pořídil ani nebudu ventilovat stejně by tomu tady nikdo nevěřil, ale tenkrát jsem jí potřeboval kvůli lukrativní zakázceTak ta stařešina umí 15mm silné železo i nečištěné a doba provozu? Neomezená, nemá totiž kontrolku přehřátí ta je totiž důvodem proč dnešní krásné stroje na svařování nemůžou procovat třeba 12 hod.s těma se dvacet minut svařuje a hodinu chladí. Úplně jsem asi původně nechtěl napsat to co jsem tady vypotil, ale docela mi vadí přístup dnešních mladých odsuzovat starší stroje a různé techniky prací, např. Na dnešního instalaéra ze zdi na melouchu vykoukne olověná trubka ze zdi a on majitely oznámí, že má rozvod na rekonstrukci, nebo práskne dveřma vymaže a zakáže v telefonu volané číslo toho majitele nemovitosti protože už ho nikdo v učení nenaučíl pracovat se starým materiálem o vercajku nemluvě.Výš sterý pardalové mají obrovskou výhodu pokud jsou aktivní a pracují lehce vstřebávají nové věci protože ať chceš nebo ne každý nový stroj nebo nová metoda je víceméně apgreit nebo facelift té předchzí a starej pardál zná většinou těch apgreidů několik a tím zjískává obrovský náskok před dnešními jednostranými odborníky ve výměně dílů, osobně když nesu nějaký stroj do opravy jsem radši když je tam starší opravář. Tím samozřejmě nechci paušalizovat názor, že mladý člověk dnešní doby nic neumí, znám pár vyjímek které daleko převyšují dnešní standardy v přístupu k práci.Neber to co jsem tu napsal nějak osobně protože už jenom to, že jsi koupil svářečku svědčí o tom že se snažíš něco dělat a nesedíš jenom u počítače nebo v hospodě, jestli jsem se tě nějak dotkl tak se omlouvám, a ještě bych se rád omluvil opravářům gramatických chyb v mém textu ale nejsme na literární soutěži, ale na foru o manuální práci a mám pocit že nikdo z nás kteříto tady čteme a píšeme není přeborník v pravopisu.Zdar vaší práci
@pettydrac2265
@pettydrac2265 7 жыл бұрын
Ahoj Vidlák, pekne videjko, aj ja som takto zacinal :-) ale ides na to dobre, spravny uhol, ocisteny material, klieste podla moznosti co najblizsie. Chce to len cvik, bazicke + zapojenie sa zapaluju tazsie ale maju hlbsi prievar, pevnejsi zvar vhodne na hrubsie materialy, rutilky - zapojenie sa zapaluju lahsie ale su skor na tensie materialy pripadne kratsie husenky. Ak budes mat vlhku elektrodu hned to poznas, bude prilis prskat a obluk bude nestabilny. Tak vela stastia pri trenovani :-)
@ondrejpirhala4778
@ondrejpirhala4778 7 жыл бұрын
No rady_( 1111 )a -a+( su poly na na zvaračke inak velmi dobre rady
@martinjilek6108
@martinjilek6108 6 жыл бұрын
Ahoj vidláku svářet se taky teprve učím a tvoje videa a videa killeroze mi v tom dost pomáhají tak díky a lajk tam frčí...
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, ať se ti to daří :-)
@martinjilek6108
@martinjilek6108 6 жыл бұрын
díky moc :-)
@henrykjarosz3350
@henrykjarosz3350 5 жыл бұрын
Dobré video!
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, už jsem to trochu vychytal :-)
@EdKweb
@EdKweb 6 жыл бұрын
Pekne video pro nas svareci amatery. Stavem lepit elektrody asi potkal snad kazdy z nas... no trochu me prekvapuje, ze ta profi svarecka na rameno nebyla az o tolik lepsi. Pise teda smudla, co ma svarecku z obi :D
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, já jsem tu svářečku držel v ruce poprvé, prý se musí jinak zapalovat oblouk, neťukat, ale škrtat. Příště to bude lepší a lepší... Ať se ti daří :-)
@32samik
@32samik 5 жыл бұрын
Ahoj Vidláku, mám několik poznatků k tvému svařování. Všiml jsem si několik zásadních chyb, kterých se dopouští amaterští svářeči. První věc je, že při svařování držíš elektrodu. pokud by jsi svařoval delší sváry a silnější materiál tak to dlouho neudržíš. Druhá věc je vedení elektrody. svařuješ stejným způsobem jako Co2. Proto se ti materiál tak moc rozehřeje že se propadne. Tzn ,že elektrodu vedeš svárem a při svařování MMA by jsi elektrodu měl vést před svárem, lidově řečeno měl by jsi elektrodu píchat do studeného materiálu.
@zdenekj...7319
@zdenekj...7319 5 жыл бұрын
Ahoj Vidláku.. Mám kuku jako ty z Lidlu ale mám velký problém, nezatmavuje se mi ani po nastavení na straně kukli, na tlačítko TEST nereaguje.. Nemohl by jsi mi poradit nějaký fígl.? Mám v úmyslu jít kuklu vrátit, třeba něco dělám špatně..
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, přečetl bych si návod, jestli tam něco píšou. V Lidlu prodávali kukly, které vypadají stejně ale mají jiné vnitřnosti, já mám tu starší. Tlačítko test tam není ani další nastavení.
@zdenekj...7319
@zdenekj...7319 5 жыл бұрын
@@vidlak001 Aha.. Tak dekuji.. Zdar tvému snažení.. ;-)
@jirirozkosny3387
@jirirozkosny3387 7 жыл бұрын
Na amatéra to celkem ujde. A správně by jste měl svařovat z leva do prava.Lépe by se vám svařovalo. A když jste svařoval basickou elektrodou,přehodil jste si svařovací kabel. Správně by jste měl mít svařovací kleště plus pol a kostru na mínus pol,to platí pro basikou elektrodou. A při svařování s rutilovou elektrodou,toje zase naopak.
@89VikThor
@89VikThor 7 жыл бұрын
Veď zváral z ľava do prava.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Pane Rozkošný, až takovou pochvalu (to celkem ujde) jsme od vás nečekal :-) Ano, svářel jsem zleva doprava, ale na videu je to zprava doleva. Basickou jsem měl na plus, rutilovou na mínus. Teď už to chce jen praxi...
@martin23zvidal38
@martin23zvidal38 6 жыл бұрын
@@vidlak001 POCHYBUJU ZE BY ZAPALIL PREPOLOVANOU E-B BLBOST
@danielkovac3076
@danielkovac3076 4 жыл бұрын
Při svařování je dobré, svařovat obráceně a dívat se do tavné lázně.Na svářečce až tak nezáleží ,spíš na praxi a důležité je nastavení proudu.
@danielkovac3076
@danielkovac3076 4 жыл бұрын
Jinak obdivuju ten zápal a nadšení,super.
@vidlak001
@vidlak001 4 жыл бұрын
Ahoj, ono to chce hlavně praxi a já svařuju jen občas. Ale už se to lepší :-) Měj se!
@stoklasajiri2426
@stoklasajiri2426 6 жыл бұрын
Vypada to že sváříš z velké časti venku na světle a vzduchu ,ale kdyby si nahodou svařel v baráku nekde kde není dost světla v dílně tak výborná vec opravdu výtečna vychytavka na helmu je osvětlení .Nevypína to helmu ,ale che to pořadnou Led svitilnu .Zadná slaboučka přes ten filtr na helmě nebude asi dost dobrá proto za mě poradne taktické svítilny z aliexpresu na 18650 baterku . Je to sice prasárna to na to montovat ale řeknu ti a všem co to čtou že nikdy bych už nechtěl zpátky .Vidíš všechno ! co delaš přes přilbu akorát se zeleným filtrem . Na 3d tiskarnu jsem si udelal fajn držák tak kdyby někdo chtěl muže si to vytisknout a je to na tu nejlevnejsi svitilnu z ali co stoji cc 4-5 dolaru . www.thingiverse.com/thing:3259658 Samozřejme se to dá udělat ,vyrobit i z nečeho jineho možna i ze dřeva :P ale helmu bez svetla bych na palici asi už nedal protože vubec pořadne bez osvetlení nevidím kam tu spropadenou elektrodu strkam :D Dobre je že to nevypína helmu a pripadaš si jako nejaky univerzalni vojak :D
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj Jiří, tak to je hustý! Šlo by svítit led baterkou 18650, zaostřit jí z několika metrů aby jí to nepoprskalo. Ale jak vidím, s tím si hlavu nelámeš. Dobrá vychytávka :-)
@stoklasajiri2426
@stoklasajiri2426 6 жыл бұрын
@@vidlak001 Tak ja tu baterku do dílny nosil všude ..Zadné oprskaní není .Svářel sjem a ležela třeba 30 cm od svaru a svítila .Na ali je čistě baterka za 5.20 dolačů pokud člověk ma 18650 baterku s ochranou cepičkou a nabiječkou nebo za 8 to tam je s nabijeckou a jednou ´´falesnou ´´ baterkou ale na tady toto genialní . S nejakou starou svítilnou na kolo by to asi neprosvitilo ten filtr. Pokud si človek chce ochranit světlo což si myslím není potřeba tak tam muže před něj nejak naplacnout kousek sklíčka ,ale ta moje je doslova jako nová a to ležela věčne u svárů na stole :D Jak jsem svářel taks em ji všemožne věšel za strop za poutko a furt se tam plandala . Opravdu sám jsem byl překvapen jak moc to je užitečna vec na sváření je to až genialní zaležitost :D kdo nechce montovat možna se to dá nějak oblepit páskou na zkoušku .Potom si ji tam stejně namontuje :D Hlavne dobré když vařiš fakt tam kde je tma nebo zboku kde ti nejde světlo tak s tím ho maš prostě kdekoli a vidiš vše jakoby v nočním režimu. Ja mam ty světla 3 .Jedno na kole a toto bylo moje hllavní do ruky a vidíš skončilo chudák na přilbě .Není tam dlouho .Prvně sem na tu helmu chtěl dát z ali takovou malou USB nabijici led svítilnu která je mimochodem take výborna a stoji v přepočtu 70kč ale zkoušel jsem i když svítí dost neměla páru to pořadně prosvítit .Dívam se tak ma li-ion 16340 ,ale Dají se tam sehnat i USb nabijecí na 18650 take za cc 5 dolaru .pak by stacilo helmu napojit na usb prodlužovak a svitilnu si dobít . Ja už bych ji z toho nesundal a kdo by ji chtěl odmontovat tomu bych zlámal pařaty :D zatim tu běham s tou malou usb a to na takove svíceni bohatě stačí jak jsem zjistil . Určitě budou helmy i s osvětlením na to mrknu ale budou podle mě pořadně mastné profi helmy ..........čoveče divam se a nemužu najít. :D že bych zase vymyslel něco co jestě nikdo nema ? že by cely svět svařoval doslova poslepu a ty tu s osvetlenim : D
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
To sváření poslepu je fakt problém. Když jsem svářel se štítem se sklíčkem, tak přes to nebylo vidět. Nechápal jsem, jak s tím lidi svářejí. Teď s kuklou je to o něco lepší, ale žádný kino taky ne. Jinak mám tu samou baterku z ali na kole.
@stoklasajiri2426
@stoklasajiri2426 6 жыл бұрын
@@vidlak001 no skus az budes varit si ji jen omotat paskou a uvidis. ze to je jinej svět. Dival jsem se a videl i nějaky pokusy o světlo.Nejsrandovnejsi bylo jak se tam nekdo pokoušel dat doprředu led pásek D chce to fakt tech cc 1000 lumenu a vic a venku nevim tam to asi moc nepomuze to bys musel mit tak 4000ti lumenu aby to presvitilo slunecni svetlo . Skus s paskou poradne utahni a dej vědet D dobre je ze to proste sviti furt takze vidis furt a světlo te nasleduje kaj se podivaš. D
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Těším se na jinej svět :-)
@lukasrejnart
@lukasrejnart 6 жыл бұрын
Zdravím, mně pokud se přilepí na trafu elektroda, tak vycvaknu elektrodu z kleští a potom ulomím, někdy se ale oláme obal elektrody a je na vyhození. Jinak pěkná videa.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, taky už se mi to párkrát povedlo ale spíš nechtěně, že jsem ucukl a elektroda zůstala přilepená. Někdy ty olámané elektrody opatrně zaříznu flexou a jsou jako nové :-)
@jirkastei9545
@jirkastei9545 6 жыл бұрын
No, záleží jak je ještě dlouhá, ale když je ještě dost dlouhá, tak ji zbavím obalu a používám na takzvané přikapávání při svařování, když je buď větší mezera a tenší materiál, tak mám více roztaveného materiálu, ale vše je o cviku a zručnosti. Ať se vám daří... :))
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
@@jirkastei9545 Ahoj, děkuju za námět, to taky někdy dělám, nebo tam zavařím třeba šroub... Ať se nám daří!
@ilikemyboost
@ilikemyboost 7 жыл бұрын
Ahoj, šlo by udělat něco podobného ale svařováním metodou TIG ? Hodně by mně to zajímalo a mám v plánu koupit Tiga. Dá se tím vařit skoro vše od hliníku, nerezu až po železo. Díky
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, pokud to vyjde, tak s Killerem OZ natočíme různé způsoby sváření, ale to až tak na jaře.
@ilikemyboost
@ilikemyboost 7 жыл бұрын
Diky za odpoved, aspon nekdy :) . Sice chci TIG kupovat nekdy pres zimu a docela takovy CZ kanal o svareni chybi.
@kedaross
@kedaross 7 жыл бұрын
Hodně informací o sváření je na svarforum.cz Já to měl se svářením postupně od trafa k CO a teď mám 5 let AC/DC TIGa a u toho zůstanu i když je to ale nejnáročnější způsob svařování ze všech. To svařování bez prskání, možnost svařovat i bez přídavného materiálu a krásné hladké sváry za to prostě stojí.
@ilikemyboost
@ilikemyboost 7 жыл бұрын
No ja nechci kupovat nic jineho. Chci se rovnou naucit s tim, jelikoz nemam moc v plau do budoucna neco menit...Jedna se mi i o univerzalnost svarovani. Diky za odkaz, podvam se
@cyrilbudac9394
@cyrilbudac9394 7 жыл бұрын
Ahojte, Vidlák a Wekon páčia sa mi va videá, zaujmú a niekedy aj pobavia. Čo sa týka zváracích metód najdostupnejšia je MMA, nepotrebuješ žiadne plyny, či špeciálne príslušenstvo, výhodou je, že touto metódou sa dobre zvára aj v zlých podmienkach, samozrejme na úkor kvality zvaru, ale nie je problém nejaká tá hrdza, či farba. Nevýhodou je že MMA je najnáročnejšia, čo sa týka zručnosti. Ja zváram takmer výlučne CO2, zváranie touto metódou (MIG) je jednoduché, ale na také fušovanie okolo domu to nie je to pravé, lebo keď nerobíš z nových vecí, vždy tam nejaká tá hrdza je a nie vždy sa dá vybrúsiť a cočkom zvárať hrdzu je otras, ďalšou nevýhodou je prenosnosť, aj keď sú aj invertory MIG/MAG sú väčšie a ťažšie + ťažká flaša. Taktiež elektródy, obalené elektródy vydržia aj pod prístreškom nejaký mesiac ak ich potom vysušíš, ale drôť do CO začne korodovať pri vysokej vlhkosti a potom je na nič. Ak sa chceš naučiť slušne zvárať obalenou elektródou, treba si naozaj vziať aspoň 5mm hrubý plech a ťahať húsenky. Na veciach ktoré potrebuješ zavariť okolo domu sa veľmi zle učí zvárať, lebo takmer každý zvar je pri iných podmienkach. Ako si zváral aj tú joklovinu, najprv kútový a potom rovinný zvar, pri tom niekde medzera, bez medzery, atď. Každá polohy má svoje špecifiká, ktoré si je treba natrénovať. Čo sa týka pevnosti zvarov či vybrusovania, najväčšiu pevnosť dosiachneš, keď zváraš na hranici, keď sa ti už začína materíál prepalovať, al krajší a pevnejší zvar dosiachneš, keď si hrubší materiál vyúkosuješ, natiahneš koreňový zvar a potom na to ešte krycí zvar, kde si už môžeš dovoliť aj trocha zvíšiť prúd a poriadne to pretaviť. A ešte, keď končíš zvar, je dobre sa na konci vrátiť kúsok späť, tým sa ti vyleje aj koniec zvaru a nezostane ti tam vypálený kráter.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Cyril, děkuju za praktické postřehy. (CO je dobré na čistý materiál, zkoušet si housenky, provaření kořenu). Ano, každý svár okolo domu je jiný a tak by bylo lepší si postupně natrénovat jednotlivé sváry. Ať se ti daří :-)
@kundanil
@kundanil 6 жыл бұрын
V době horkovzdušných pistolí se dají elektrody dobře vysušit. Také lze použít propan-butanový hořák.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, to je zajímavý nápad, dát elektrody do nějaké trubky a trochu do toho fouknout...
@kundanil
@kundanil 6 жыл бұрын
@@vidlak001 Také existuje pec na vysoušení elektrod. Ale pro domácí použití to není vhodné. Také jsme je sušili autogenem, v maringotce na nafťákách a podobně.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Prostě něco horkýho :-)
@fenix85ful
@fenix85ful 7 жыл бұрын
Orijentačně si nastav proud podle jednoduchého vzorečku a to na jeden milimetr průmeru elektrody je třeba 40A takže 2,5x40=100A pak jemně doladit podle potřeby.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj michale, ano, orientačně 40A na mm... a pak doladit podle potřeby :-) Děkuju za připomenutí.
@petrvandas3402
@petrvandas3402 7 жыл бұрын
Když zapalujes oblouk musíš jako když skrtas sirkou a ne tukat.a je jasný ze invertor s basickou elektrodou je vždycky lepší než trafo!!
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Petře, myslíš škrtnout od sebe nebo směrem ke sváru nebo ze strany?
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Dobře, zkusím škrtat a uvidím, jak to půjde. Děkuju.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj kamile, rozumím, děkuju :-)
@zeusjuri4694
@zeusjuri4694 5 жыл бұрын
Proč myslíš?
@premiumwawe
@premiumwawe 7 жыл бұрын
Ahoj, nedivím se že se ti elektrody lepily na materiál, u bázických elektrod bych volil průměr 1.5/2.0 mm a proud u invertoru cca těch 60-70 A. Já vždy volím menší elektrodu než má průměr materiálu. Invertor není v žádném případě transformátor. Klepnutí na zapálení oblouku bych udělal rychlejší než spolehát na jemné téměř přiložení. Sušení elektrod je důležitá věc. Vlhká elektroda má větší tendenci nechytit oblouk. Sušení v troubě ? Kdo z nás na to má čas. "Přilep" elektrodu na cca 5-7 vteřin k materiálu a nech jí zahřát a máš jí suchou ;)
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy. Ano, chtělo to slabší elektrodu nebo spíš silnější materiál. Měl jsem jenom takhle silný elektrody a ze šrotu jsem si přinesl tyhle odřezky, trochu jsem to neodhadl, i to je zkušenost. Zapalování oblouku bazickou natrénuju. Sušení, dobrý nápad. Tedy pokud jí to neškodí a nevypaří se z ní i něco užitečného. Měj se :-)
@makro7008
@makro7008 6 жыл бұрын
Elektróda ktorú si použil, je viac odolná voči navlhnutiu, tak že ak to nieje skladované vo vlhkom prostredí, tak by mala byť v pohode aj bez sušenia.Obluk pri inventore treba zapalovať škrknutím po materiale a maličko odtiahnuť a po zapálení už klasicky zvárať. Chce to len trocha cvik a trafo zapadne prachom. :D Osobne mám skúsenosť z rutil elektródou od firmy z Jasenice, tie zvárajú prakticky samé a majú slušnú pevnosť. Dajú sa aj ohnúť do obluka a tak sa dá urobiť zvar aj v užšom priestore. Hodím odkaz na elektródy. www.cznaradi.cz/svarovaci-elektrody-rut-13-25x350-mm-08-kg. Pri použití bazických elektród, treba použiť elektródu podľa hrúbky materialu, čo zlepší aj kvalitu zvaru, keďže material sa neprepáli a nebudú prepálené okraje zvaru. Ukážka bola fajn.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek, v dílně je sucho, tak by elektrody měly být v pohodě, ale naposled jsem kupoval nějaké levné asi čínské, v tom bych se mohl polepšit. Chce to cvik :-) Ať se ti daří!
@renedokoupil332
@renedokoupil332 4 жыл бұрын
Dobrý je vědět čím svařuješ co svařuješ a jestli máš dané správně kabely :-) nejsem svářeč jsem začátečník ale musel jsem se učit k čemu je rutilka a k čemu bazická elektroda atd... Je to alchymie ale když se to člověk naučí tak je to super a sváry jedna radost já mám svářečku gama 166 a je super zvládne TIG rutilky i bazické za ty peníze hodně muziky 👍🙂🙂
@vidlak001
@vidlak001 4 жыл бұрын
Ahoj, blahopřeju, že se ti daří!
@josefmikala443
@josefmikala443 5 жыл бұрын
Ahojte všichni. Na této adrese jsem uložil trochu teorie o svařování, protože jsem s tím taky před časem zápasil: uloz.to/!uKrQyq1cjIy2/svarovani-trocha-teorie-rar. Je tam něco o tom, jak používat rutilky a basické elektrody, na co jsou vhodné atd. A taky jak kupovat svářečku. Důležitý parametr je "Zatěžovatel", který supermarkety nerady uvádějí. JosMik
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, dobře :-) Moje levné trafo se občas přehřeje a vypne, ale jen občas :-)
@bigsam72
@bigsam72 6 жыл бұрын
A jakou svarecku ti vlastne killeroz dodal, nebo to neni zamerne zmineno ? Dekuji za pripadnou odpoved.
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, vždyť ji vidíš na úvodní fotce Fronius transpocket 1400.
@milanrepas8945
@milanrepas8945 7 жыл бұрын
dobry den docela dobrý akorád mě hrozně zajímá proč při sváření držíte v ruce elektrodu a nedržíte jí za rukověd
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, asi se mi klepou ruce :-)
@Canyonak
@Canyonak 6 жыл бұрын
troška neskôr pridávam toto video, ktoré som našiel na webe, je síce po anglicky, ale je podľa mňa super: kzbin.info/www/bejne/r3qXk3qIpqxnfJY
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, zajímavé, jak to dokázali nafilmovat a animovat před 70 ti lety.
@hromis007
@hromis007 6 жыл бұрын
Na záčátek si myslím že super :)
@hromis007
@hromis007 6 жыл бұрын
Tak tak :)
@antoninfejfar4653
@antoninfejfar4653 7 жыл бұрын
Ahoj, to vysoušení elektrod bych rozhodně nepodceňoval, je to sice 20 let co jsem dělal svářečský průkaz na elektrodu, ale měli jsme tam na to speciální pece a ty elektrody se tam sušili skoro furt.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Něco na tom bude, když to píšou i na elektrodách. Ale neviděl jsem nikoho, kdo by doma sušil elektrody.
@antoninfejfar4653
@antoninfejfar4653 7 жыл бұрын
Protože to je otravné a práce a čas navíc,ale já když chci udělat pěkný, kvalitní svár a ne nějakou sprskaninu,tak si tu elektrodu prostě vysuším. :-)
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Děkuju za tip, vyzkouším to a porovnám, jestli se to nějak projevilo :-)
@antoninfejfar4653
@antoninfejfar4653 7 жыл бұрын
Ještě dělám takovou prasárnu když vařím s trafem, tak tu elektrodu přilepím a nechám chvilku ve zkratu. Ono se zní zakouří a je vysušena. :-)
@antoninfejfar4653
@antoninfejfar4653 7 жыл бұрын
Ještě něco doplním a už toho nechám. :-) Jednou z největších nevýhod obalovaných elektrod je jejich náchylnost k navlhání, které významně snižují kvalitu svaru, zejména plastických vlastností. Zvýšenou vlhkostí obalů se z nich dostává do svaru vodík, který způsobuje tzv. praskání za studena. Proto je velmi nutné skladovat obalované elektrody v suchu a před přímým použitím je nutné je přesušit a uchovávat ve speciálních nádobách za zvýšené teploty. Pravidla pro přesušování elektrod většinou doporučují výrobci elektrod. Pro dosažení nejlepších plastických vlastností je maximální doporučeným množstvím difundovaného vodíku 5 ml na 100 g svarového kovu.
@miguelisss05
@miguelisss05 5 жыл бұрын
Dobrý den Vidláku já si myslím že se vám i hodně vedlo a mohu se zeptat kde bydlíte vím že to je soukromé ale zajímalo by mě to
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, to je tajný :-) Někde u Benešova...
@chodicivesak7292
@chodicivesak7292 2 жыл бұрын
Top
@whynot-ts9rf
@whynot-ts9rf 5 жыл бұрын
Je vhodná aj na 1mm plech?
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, to jsem nezkoušel.
@whynot-ts9rf
@whynot-ts9rf 5 жыл бұрын
@@vidlak001 skúsiš?
@CharlitoCZ
@CharlitoCZ 3 жыл бұрын
Přišlo mi, že máš málo A, trošku bych přidal. Potažmo byl průměr elektrody moc tlustý, tím bys propaloval, ideál by byla tak 1,6 - 2mm. Jinak přilepenou elektrodu neodlamovat, raději odpojit kleště a pak půjde sundat sama. Edit, jojo, bazická jde hůř :D
@vidlak001
@vidlak001 3 жыл бұрын
Ahoj, ano, tak nějak to bude...
@vitekbatory7946
@vitekbatory7946 7 жыл бұрын
CoČko je taky dobrá věc ale elektroda mě bavila taky :)
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, já jsem CO nezkoušel, tak nevím, možná bych si ho zamiloval :-)
@Fleon-id3zn
@Fleon-id3zn 7 жыл бұрын
Jste první, koho vidim vařit tak, že drží elektrodu.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, raději se to ode mne neuč :-) Prý bys mohl dostat elektrickou ránu.
@martinleska4292
@martinleska4292 7 жыл бұрын
Elektricka rana bude len velmi neprijemny bonus, ale to ked prilepis elektrodu a ta sa za tri sekundy rozzeravi dobiela a prepali sa tou rukavicou do ruky - to len bude sranda. takto nemas sancu prilepenu elektrodu odtrhnut a ani vypojit z drziaku vcas. Spalenie elektrody prilepenim hrozi hlavne pri trafo zvaracke, ale nieje uplne vylucene ani pri invertore. Videa docela dobre, ale zrovna pri praci s elektrinou si treba velmi dobre rozmyslet aky navod na katastrofu sa poskytne ludom. Ak je niekomu nova elektroda dlha a nevie trafit, nech si ju rozcvikne kliestami na dve a z tej uplne obalenej polovicky olame dva centimetre obalu.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, doufám, že kdo uvažuje o sváření, si přečte návod ke svářečce, přemýšlí a neřídí se jen tím, co viděl na internetu...
@lukasoocz705
@lukasoocz705 5 жыл бұрын
No já jí taky držim v ruce. Ale je pravda když mam rukavice svařečsky tak se mi někdy stane že se elektroda přilepí a nejde odlepit a začne červenat a párkrát se mi stalo že se začli smrdět rukavice😀 no maličko se spálily. No a většinou se to stane když vařím slabou elektrodou ňák asi 2,5 mm.
@bendasbendas1324
@bendasbendas1324 5 жыл бұрын
Ano, zapalování oblouku škrtáním, je zakladním návykem, další opravdu děsivá věc je držení elektrody. Nechapu jak jsi k tomuto došel, naštěstí jsi nedostal do ruky "céočko" tam by jsi byl asi v koncích :-D
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, to víš, samouk, dělá chyby :-)
@bendasbendas1324
@bendasbendas1324 5 жыл бұрын
@@vidlak001 Jsem to napsal jako kdyby toho děsu tam bylo víc, ale ne, jen mne opravdu zarazilo to držení za elektrodu, zejmena když zmiňuješ, že se občas rozpalí po celé délce.
@dusancicko8339
@dusancicko8339 5 жыл бұрын
Ahoj mam svařečku ale tam není dva a pul,ale pedesat ,sto,stopadesat,tak ked to mam nastavit
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, zhruba se počítá 40 A na mm tloušťky elektrody, tedy 100 A = 2,5 mm
@dusancicko8339
@dusancicko8339 5 жыл бұрын
@@vidlak001 Děkuji
@dans4108
@dans4108 6 жыл бұрын
podle mě ti to šlo pěkně
@vidlak001
@vidlak001 6 жыл бұрын
Ahoj, děkuju. S rutilovýma elektrodama oblouk zapálím, s bazickými to bylo poprvé. Kdo by to byl řekl, že je to něco jiného.
@jsicechcechcech6579
@jsicechcechcech6579 7 жыл бұрын
ahoj vidlaku byl si nekdy v ceskych budejovicich nebo v jihoceskem kraji
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, mnohokrát :-)
@timr1151
@timr1151 7 жыл бұрын
dobré video vidláku !
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju :-)
@Honzik_S
@Honzik_S 2 жыл бұрын
Vidláku a víš že ta Froniuska umí i TIG? Koupit láhev, redukčák a TIG hořák, naděláš hodně velkou parádu.
@vidlak001
@vidlak001 2 жыл бұрын
Ahoj, Koupit láhev, redukčák a TIG hořák... jenom jestli to pak využiju :-)
@Honzik_S
@Honzik_S 2 жыл бұрын
@@vidlak001 S Tigem je sranda říká se že se to dá naučit za dva roky. Mě to baví jak sviň.
@jesitmer
@jesitmer 7 жыл бұрын
Nazdar svařmene. Jen malá rada, pro ty co to zrovna neví. Pokud se svařuje rutilovou elektrodou na invertoru, tak se musí přehodit kabely. Proto ti nešel chytnout oblouk. U kyselé nebo bazické se nemusí. Co se týče úkosu, spíše na silnějším materiálu od 4 mm. Sušení elektrod nedělá soro nikdo, když se dělají sv. zkoušky, tak tam musíš. Stmívací kuklu nemám a nevadími to, když už tak nějakou dražší, která má rychlejší stmívání. Ještě to co si ukazoval, není kukla, ale štít. Práci zdar ! Bubu3
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy. Polaritu jsem přehodil, na to jsem si dával pozor. Ono mi to nešlo proto, že jsem byl zvyklý na trafo. Poslední pokus byl bazická elektroda na trafu, což nejde. Měj se!
@pavelkodytek7831
@pavelkodytek7831 7 жыл бұрын
Zajímavý způsob držení elektrody :-) To funguje jako ruční termostat pro kontrolu nastavení velikosti proudu? :D Soudím, že se ti chytá oblouk špatně právě kvůli tomu, protože tu elektrodu trochu víc přilepíš. Pokud bys ji držel správně za kleště, tak by ti ta elektroda víc běhala po materiálu díky pružení a nepřilepovala by se ti tolik. Jinak v konkrétních svárech na videu zkus položit elektrodu (utopit) cca 1 cm pod svár a vytáhnout ji na materiál - plynulý pohyb elektrody po materiálu ji pak následně snáze zapálí bez přilepení. U jiných svárů, kde to jde, tak položit na materiál a táhnout a zastavit se na začátku sváru a pokračovat klasicky. Ale jde to samozřejmě i pouhým přiložením elektrody na materiál, nicméně s držením za kleště a ne za elektrodu. Z videa to není moc patrné, ale při svařování obloukem se na krajích housenky máš na chvilku zastavit a pak jít zpět - prostě kývavý pohyb s krátkými přestávkami. Pokud přerušíš oblouk, tak před dalším přiložením na svařovaný materiál je dobré škrtnout třeba o kus železa a nebo klepnout na kus železa (nebo třeba kamene) - oklepneš tím strusku na elektrodě a lépe se pak chytá nový oblouk. A než napojíš další housenku, měl bys oklepnout strusku. Tolik asi stručně ke svařování.
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuju za postřehy. Vyzkouším. Ano, kývavý pohyb dělám, strusku před napojením oklepnu. Elektrodu někdy oklepnu, když nehází kontakt.
@pavelkodytek7831
@pavelkodytek7831 7 жыл бұрын
Ahoj Vidláku. Narazil jsem na video, které tě možná bude zajímat. (Plus samozřejmě i související z daného kanálu). P.S: Hodně úspěchů v novém roce... kzbin.info/www/bejne/oJmblWuvYpuWqNE
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuju, hezký. Ať se nám daří :-) v novém roce nejen svářet.
@RellikV
@RellikV 7 жыл бұрын
Nazdar, hned ze začátku jsem se pobavil - " je dobré použít elektrody o průměru síly materiálu, ale já použiju 2,5 protože jiné nemám..." To mě dostalo... :) Jinak u té baziky bych to viděl na špatně připojené kabely. Měly by mít kostru na mínus a kleště na plus. ;)
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, co naděláš, když jinou nemáš :-) Přepojoval jsem to, rutilovou na mínus, a pak bazickou na plus.
@RellikV
@RellikV 7 жыл бұрын
Jo v pohodě, jen mi to přišlo strašně vtipné. Mimochodem svařování mě živí. Sice ne elektrodou ale "céóčkem", ale na elektrodu mám taky papíry a nemám s ní problém... Dokonce jsem měl i podobné "baubau" trafo, které svařuje s tou rutilkou jakž takž, pokud už uživatel umí aspoň trochu svařovat. Ale jinak pro jiné je to jen kus nečeho co by mělo něco dělat", ale nějak to nejde... Taky jsem si všiml, že držíš elektrodu přímo. Zkus to u silnějších, bude ti pěkně teplo na ruku... :) A co se týká těchto "svářeček" tak p vyvaření cca 2-4 kusů elektrod 2,5mm se trafo vypne protože je přehřáté. Pak 10 až 20 minut (podle teploty kde svařuješ), čekáš než to zase funguje. Pak už stačí jen jedna elektroda a zase se to přehřeje... Pro domácí kutily ještě použitelné jinak je to nanic... A ten invertor škoda mluvit... Sice jsem ho nezkoušel, ale podle toho co vidím, bych bral rači to trafo... ;) Moje videa co se týká sváření jsi asi viděl, tak nemá cenu dávat odkaz/y :) Tak ať se s videi daří... :)
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Jo, v pohodě :-) Já jsem si první trafo dělal a to bylo peklo, elektrody se rozsvěcovaly do červena a oblouk mi zhasínal. Pak jsem si koupil tohle trafo a zlepšilo se to , akorát ty sváry byly hnusný, další zlepšení nastalo po zakoupení samostmívací kukly, předtím jsem svářel tak nějak poslepu. Potrénuju vedení elektrody a zapalování a bude to dobrý. Tvoje videa jsem neviděl, ale mrknu se :-) Tak ať se nám daří... svářet i točit :-)
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ten invertor škoda mluvit je Fronius , koukám, že máš stejnou značku :-)
@jakubdunkel5285
@jakubdunkel5285 5 жыл бұрын
Nez zacnes svařet jednotlivy svar klepni elektrodou něco 1. Je konec schovany uvnitř 2. Je konec elekteody casto zalepeny tou "struskou"
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za tip. Někdy to dělám o beton. Jakmile je elektroda horká, tak už to jde líp.
@ludvikvasulka9721
@ludvikvasulka9721 7 жыл бұрын
Ahoj vidláku pěkné naučné video
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, ano, když si k tomu člověk přečte komentáře, tak se ledacos dozví.
@MrMonnster
@MrMonnster 5 жыл бұрын
mal si pri bazickej elektrode plus polaritu?
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, měl. Ale místo škrábání jsem elektrodou ťukal.
@danielpriesecan
@danielpriesecan 7 жыл бұрын
Pro začátečníky určitě super video a máš pravdu trafo bazické elektrody nebere a na tom sušení elektrod opravdu něco je: děda než šel do důchodu dělal mistra na svařovně a druhý děda se nikde svařovat neučil, prostě se to naučil sám a když jsem trochu vyrostl naučil svařovat i mě. Děda si udělal několik krásných vleků za traktor atd a odjakživa má elektrody na chodbě u kotle v teple a suchu a vždy svařují perfektně :) Jestli chceš můžeš se podít na mé video kde jsou mé sváry vytvořené trafo svářečkou domácí výroby a rutilovou elektrodou 3.20 mm Er117 kzbin.info/www/bejne/jHOqlXmipM2cq5I
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy. Rád bych dal elektrody na kotel, ale je v koupělně a tam je hodně vlhko. Taky jsem si první trafo dělal, ale moc se nepovedlo.
@danielpriesecan
@danielpriesecan 7 жыл бұрын
Vidlák tak tohle trafo dělal babiččin brácha elektrikář takže je dobré a vaříme s ním na nejnižší stupeň a vaří krásné a jinak má i vývod na přepalování :)
@miroslavhruby320
@miroslavhruby320 7 жыл бұрын
Ahoj pěkné video, jen by bylo dobré ukázat jestli máš na elektrodě plus nebo minus. Na invertoru mi šlo lépe svářet s minusem na elektrodě,
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, to je dobrá poznámka. Dělal jsem to podle návodu od Killeroza, rutilovou elektrodu na mínus, bazickou na plus.
@jindrichvalasek67
@jindrichvalasek67 5 жыл бұрын
úkosy nemusíš na tyto sváry dělat, elektroda má hluboký pruvar, do 4mm stačí dělat I svár, děláš mezeru mezi svarky, nad 5 milimetrů se dělají různé ukosy. třeba 30stupnový V svár, u koutových svarů se úkosy většinou nedělají, pokud opravdu nevaříš maso a můžeš si dovolit udělat kábát 2. elektroda je pro nezkušeného svářeče lépe ovladatelná. ale borec to zavaří 2,5 s prstem v nose. minerální obal elektrod taha do sebe vlhkost, při sváření se z obalu nevysušené elektrody uvonuje vodík a kyslík, hlavní nepřítel sváru, ovšem na domácí ti to muže bejt uplně jedno, jestli tam bude nějaký ten pórek. pokud ta elektroda není plesnivá a neopadává ti z ní sám obal sušit nemusíš. rutilová elektroda se používá na kořeny svárů nebo na tenké plechy, bazlická je hodně universální výborná elektroda, kleště jsou na pól+ zem na pól mínus.
@vidlak001
@vidlak001 5 жыл бұрын
Ahoj, děkuju za postřehy :-) Hlásím, že už jsem se zlepšil a naučil jsem se s invertorem zapalovat oblouk. Elektrody mám v dílně, kde je sucho, tak to vážně neřeším. Ať se nám daří!
@petrchrobak5177
@petrchrobak5177 5 жыл бұрын
Dobre video
@milankantorovsky2327
@milankantorovsky2327 7 жыл бұрын
Dobrý den pane Vidáku ano umíte velmi dobře svářet
@vidlak001
@vidlak001 7 жыл бұрын
Ahoj, to je od tebe hezké...ale ještě se raději zlepším :-)
@kundanil
@kundanil 6 жыл бұрын
:-) :-) :-)
Vidlákova svářečka VS001 v akci
16:45
Vidlák
Рет қаралды 25 М.
Непосредственно Каха: сумка
0:53
К-Media
Рет қаралды 12 МЛН
Маусымашар-2023 / Гала-концерт / АТУ қоштасу
1:27:35
Jaidarman OFFICIAL / JCI
Рет қаралды 390 М.
Tying a 6 Part 5 Bight Casa Knot into the 2 Pass Herringbone Knot then added a single zigzag
13:49
Tom Hall Braiding and Knots By Michael Hickey
Рет қаралды 1
Hromy, blesky a uzemnění FVE s Ampérákem
27:35
Vidlák
Рет қаралды 19 М.
Nejlepší elektrody co jsem kdy měl!
15:16
Hustej Vercajk
Рет қаралды 204 М.
Test 16ks elektrod různých výrobců a typů
31:30
Killeroz
Рет қаралды 44 М.
Manufaktura - Tomášův sen se stává skutečností
52:47
Svařování elektrodou, na co se připravit?
16:51
Do Dílny
Рет қаралды 8 М.
LIDL - Parkside - Plasma cutter - How did it end up?? Does it work??
31:01
klimbíkova bastlírna
Рет қаралды 319 М.
Svářecí stůl z Moravy - bomba věc!
16:21
Hustej Vercajk
Рет қаралды 109 М.