A tűzben született magaságyás - Shou Sugi Ban technika| kert TV

  Рет қаралды 36,336

KertTV - McMenemy Márkkal

KertTV - McMenemy Márkkal

Күн бұрын

Пікірлер: 72
@dezsolaszlo5205
@dezsolaszlo5205 3 жыл бұрын
Én nagyobb cserepekben használtam a hüger kúltúrát és ott is remekül működött mint térfogat kiszorító és nedvessgé tartó ajánlom azt az ötletet is annak akinek csak cserepei vannak ,de szeretne úgyanúgy termeszteni is: : )
@solinvictus6587
@solinvictus6587 3 жыл бұрын
Klassz lett. Viszont szerintem akinek csak 1-2 magaságyásra van helye, annak érdemes akácból csinálnia (vagy inkább csináltatnia, mert azzal nem könnyű dolgozni). Elég lenolajjal lekenni és nagyon sokáig eláll, tehát behozza az árát.
2 ай бұрын
Rossz a tanácsa. A lenolaj évek múlva sem fog megszáradni. A lenolaj kence viszont 1-2 nap alatt szépen megszárad, mert van benne kötésgyorsító adalék. Ég és föld a különbség a lenolaj és a lenolaj kence között. A lenolaj kence is csak akkor ad hatásos védelmet, ha 2-3 rétegben van felhordva. 1 réteg az beszívódik a fába, a 2. réteg kezdi el feltölteni a porusokat és a 3. réteg zárja le. Az akáccal nagyon nehéz szépen dolgozni, mert nagyon hajlamos a vetemedésre. Ahhoz már nem elég egy kézi gyalugép hogy szép sima legyen mert az nemgyalulja ki az elcsavarodást. Nagy asztalos gyalugép kell hozzá.
@tomhofi963
@tomhofi963 2 жыл бұрын
A foliat en is megszivtam. A dörken a legjobb illetve bitumenes nehezlemezt raktam. Ez volt itthon.
@KertTV
@KertTV 2 жыл бұрын
A bitumenes lemezt nagyon nem ajánlom, mert a kátrány mérgező!!
@tothroth
@tothroth 3 жыл бұрын
Nagyon szép lett, szìvesen láttam volna részletesebben a teknikát ahogy összeszerelted. Köszi a videót!
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Köszi. Nem akartam azzal húzni az időt, mert arról van már videóm. Bár ezt az ágyást nem oldalanként, hanem pallónként szereltem össze: kzbin.info/www/bejne/mny2hHZ6gtuZbtE
@nyulgaming
@nyulgaming 2 жыл бұрын
Sose láttam még ilyen témában videót, de ez nagyon tetszett!
@judittabi8833
@judittabi8833 3 жыл бұрын
Hát ez a tűzben született magaságyás csuda jól mutat! Gratulálok, szép barna lett a fa! Reméljük, jól terem majd benne a paradicsom!? Jó a lófarkad!
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Köszönöm, én is remélem.
@zsoltsworkshop7866
@zsoltsworkshop7866 3 жыл бұрын
Szuper lett. Minden infó így van ahogy a videóban is elmondtad. Tartósabb lesz, és nem utolsó sorban esztétikus, trendi is 🙂 Sokféle égetést alkalmaztam már, ha van kedved nézz szét az oldalamon, vagy a csatornámon. További jó munkát, és bőséges termést kívánok
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Köszi. Szép dolgokat csinálsz és menő a műhelyed 👍
@zsoltsworkshop7866
@zsoltsworkshop7866 3 жыл бұрын
@@KertTV köszönöm szépen 🍻
@kittyadanko7046
@kittyadanko7046 8 ай бұрын
Üdvözletem! És az kiderült - e, hogy később is kormol-e? Hintát szeretnénk hasonlóképp kezelni, ha később nem kormol
@AtkoSeventyNine
@AtkoSeventyNine 3 жыл бұрын
Márk, legközelebb dán olajjal kezeld két rétegben. Az messze jobb megoldás a víz ellen, mint a lenolajkence. Az egy kemény "lakk-szerű" réteget képez rajta, ami mélyen be is szívódik a fába.
@roycroft8585
@roycroft8585 3 жыл бұрын
nagyon klassz lett
@fredcg
@fredcg 3 жыл бұрын
Szia Márk! Egyik évben a Gyulai Iván féle mélymulcsot is kipróbálhatnád/bemutathatnád.
@ubul8616
@ubul8616 3 жыл бұрын
ha jól értem, akkor Márk kertje nagyon agyagos és köves. Az nem alkalmas zöldség kertészkedésre. A mélymulcs javítana rajta valamit, de nem eleget. Ezért készít Márk magas ágyásokat. Ezt valamikor mondta is. Az ilyen agyagos talajra való a Hügel kultúra. És hogy ne follyon szét, érdemes köré keretet rakni. És már meg is van a Hügel kultúrás magas ágyás. Persze ennek a tetejét is érdemes mulcsozni.
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Ahogy Ubul is írja, valóban nagyon tré a kertben a "föld" nálunk, ennek ellenére szeretnék kísérletezni a mélymulccsal is, mert pl a Saskertben, ahol tavaly jártam hasonló a talaj és mégis jól boldogulnak. És egyébként is, biztos hogy sokat lehetne tanulni Gyulai Úrtól.
@ubul8616
@ubul8616 3 жыл бұрын
@@KertTV Én ilyen köves, agyagos talajban a következőt csinálnám: A mélymulcs helyét ásni kezdeném. Hogy milyen mélyen, az idő és energia kérdése. A kitermelt talajt átküldeném egy rostán. A fennakadt köveket kiszedném. Az is felhasználható valamire máshol. Az agyag mehet vissza. Alulra ide is fadarabokat tennék, akár a visszatermelt agyag alá. Ugyanazért tennék ide fát, amiért a magaságyásba. Utána kezdeném el felhordani a mélymulcs anyagát.Hogy mennyire lesz mély a mulcs, az rendelkezésre álló anyagtól függ. Egy ilyen mulcsos területre egy kert legtöbb zöld hulladékát fel lehet hordani. Persze a későbbiekben fát egyben már nem lehet. Ha nagyobb területen szeretnél mulcsozni, akkor az egész környéken nem lesz gond a zöld hulladék elhelyezésével. Legalábbis ősszel.
@RootsyRockyReggae
@RootsyRockyReggae 2 ай бұрын
@@KertTV Igen, működik agyagos köves talajon is! És nem érdemes kiásni a helyét, a meglévő talaj szintre kell építkezni, inkább peremet kell emelni neki emelt ágyás formájában, hogy ne mosódjon szét. Idővel meg az emelt ágyás is átalakulhat magaságyássá akár.
@hegedusistvan9181
@hegedusistvan9181 Жыл бұрын
Klassz! A videóban egy pillanatra szerepelt egy aprító gép? Ez a márk a 😊 mennyire vált be? Vékonyabb ágakat (bokrok metszéséből vagy rózsa metszés után) mennyire szereti?
@norbertszasz8628
@norbertszasz8628 3 жыл бұрын
Én a teraszt csináltam így. Viszont külföldi forumokon inkább a TUNG olajat mondják. Állítólag ez az olajok Ferrárija :D Ja igen és a végén vmi olyan ronggyal, amit nem sajnálsz át kell menni rajta.
@arpadbakonyi5330
@arpadbakonyi5330 3 жыл бұрын
Köszike.
@kittyadanko7046
@kittyadanko7046 8 ай бұрын
És utána nem fog kormolni?
@Silicore007
@Silicore007 8 ай бұрын
@@kittyadanko7046hat egy picit meg igen fog. Szoval ovatosan.
@suszi1982
@suszi1982 3 жыл бұрын
Nagyon tetszik ez a módszer. Az a kérdésem, hogy milyen széles magaságyást érdemes készíteni?
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Olyan széles legyen, hogy mindkét oldalról könnyen elérd a közepét. Én 120cm szélesre szoktam.
@suszi1982
@suszi1982 3 жыл бұрын
@@KertTV Köszönöm
@erzsebettoth8795
@erzsebettoth8795 3 жыл бұрын
@@KertTV ...másik kérdés Márk, hogy ez milyen magas ágyás lett? Köszönöm a választ.
@matetoth2871
@matetoth2871 9 ай бұрын
Márk a pallók az égetés előtt lettek csiszolva vagy gyalulva?
@tundicselkone7217
@tundicselkone7217 8 ай бұрын
Szia Márk! Tudom nem mostani a videó, de talán eljut hozzád a kérdésem. Vettem egy régi fateknőt amibe virágokat ültetnék. Szerinted ezzel az égetős módszerrel azt is kezelhetem? Biztosan nem fenyőből van. 🌺
@szandraczeller5184
@szandraczeller5184 3 жыл бұрын
Ezt a technikát csak teljesen kezeletlen fán lehet használni?
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Igen.
@FlashFWD
@FlashFWD 2 жыл бұрын
Lenolaj?? Néztétek, hogy mivel van higítva? Petróleummal. Két ilyen ágyást is építettem, mindkettőt étolajjalvkentem le… egyik 4, másik 2 éves és eddig semmi bajuk.
@jugoslavsubotic4776
@jugoslavsubotic4776 2 ай бұрын
Milyen lemez??
@katalinhunya4085
@katalinhunya4085 2 жыл бұрын
Miert nem a kert shopban levo magasagyast hasznalod ?
@KertTV
@KertTV 2 жыл бұрын
Olyanom is van, csak a teraszon. Ide, a kertbe nekem az kicsi.
@valeriafrank3465
@valeriafrank3465 3 жыл бұрын
Nagyon tetszik az ötlet! Ki fogom próbálni, de az lenne a kérdésem, hogy raklapbútor esetében is működik? Valamint az érdekelne még, hogy a bútorknál használhatok lakkot a végén pl csónaklakk? (csak azért gondoltam erre, mert nem szeretném, hogy kormoljon utána, meg lehet ezt a problémát oldani esetleg így?..) Köszönöm szépen a választ! :)
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Nem próbáltam még raklapon, de a sima fafelületeken, tehát ami nem daralekbol van, működhet. Bár a raklapok sokszor eleve kezeltek valamivel. Igen, én is úgy tervezem, hogy valamilyen lakkal konzervalom majd a bútort.
@valeriafrank3465
@valeriafrank3465 3 жыл бұрын
@@KertTV köszönöm a segítséget. Remélem készül majd arról is videó. :) 😁
@adamlengyel2010
@adamlengyel2010 3 жыл бұрын
Én a fürdőszobába csináltam fenyő deszkából bútort ezzel az égetéses technikával és utána csak lekentem sima lakkal. A lakktól lett egy kicsit arany sárgás színe.
@vgabrielmedia
@vgabrielmedia 3 жыл бұрын
Két halőszobát fogok így csinálni, akkor kiderül, de ilyen raklapból készült égetett ágyakat árulnak több helyen, szóval tuti megoldható. m.facebook.com/PP-Minden-Ami-Raklap-101091684769786/
@pgizo
@pgizo 3 жыл бұрын
@@KertTV Az égetés után lenolaj és tungolaj 1:1 arányú keveréke tökéletesen konzervál, én egy kevés narancsolajat is öntök hozzá, hígítás miatt. A tung 3-4 mm mélyen "beeszi" magát a fába, kikeményedik, mintha műgyantával lenne telítve. Szép selyemfénye van. Igazán bio, bababútorokat is lehet vele kezelni. Van ára, az igaz, de lényegesen olcsóbb eljárás, mint az akác deszka, élettartamban pedig jobb nála.
@Gaben01
@Gaben01 3 жыл бұрын
Kefe helyett sterimo? :)
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Nem biztos, hogy ugyanazt a hatást éri el.
@Gaben01
@Gaben01 3 жыл бұрын
@József Imre Magasnyomású mosó.
@aaaaaa2206
@aaaaaa2206 2 ай бұрын
Láttam olyat, hogy pikkelyesre pörkölték a fát és nem drótkefézték le az elszenesedett réteget a fáról, csak vízzel lelocsolták, majd terpentinnel kenték le. A lenolajat időközönként újra rá kell kenni, a terpentint nem, állítólag.
@KertTV
@KertTV 2 ай бұрын
@@aaaaaa2206 igen, ez is működhet, bár szerintem a nehany évente történő újrakezelést akkor sem ússzuk meg.
@TheChuwakka
@TheChuwakka 3 жыл бұрын
Ha igazán sokáig nem csak 5-6 évig szeretnétek élvezni, keszitsétek akacfából. Olcsóbb is mint a fenyő és keményfa lévén 10+ évig is rendben lesz.
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Egy szakszerűen összerakott és kezelt fenyő ágyás azért tovább bírja, mint 5-6 év! Az akác valóban sokkal tartósabb, de egyáltalán nem olcsóbb, sőt lényegesen drágább, mint a fenyő, nehezebben megmunkalhato és pl 4-5 méteres pallókat biztos nem kapsz belőle. Ettől függetlenül, ha valaki teheti, szerintem is csinálja az ágyást kemény fából. Ez a videó nem is arról szólt, hogy miből készüljön ágyás, hanem azoknak készült, akiket a shou sugi ban technika érdekelt.
@TheChuwakka
@TheChuwakka 3 жыл бұрын
@@KertTV persze csak jó tanácsként szerettem volna megemlíteni. Én abból készítettem és kaptam 5m-es pallókat. Így gondoltam én is h drágább de meglepődtem és 40e-el olcsóbb volt.
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
@@TheChuwakka semmi gond, én is nagyon szeretem az akácot, de én meg tisztázni szerettem volna a dolgokat. Mert például ennek az anyagára összesen volt 25e. Ezért mondom, hogy biztos nem lehetett olcsóbb az akác. Bár az így is nagyon érdekelne, hogy hol kaptál 4 méteres pallókat akácból, mert a fa girbe-gurbasága miatt max 1-1,5 méter szokott kijönni belőle, ami ennél hosszabb azt ragasztják.
@gaborfilaj5639
@gaborfilaj5639 3 жыл бұрын
Kedves Márk! Egy olyan videó készül majd esetleg, hogy a már meglévő magaságyást hogyan lehet évről évre "üzemeltetni" mert mindenhol a neten csak a készítés van, de hogy következő évben hogyan tovább (csak föld kell, vagy esetleg mélyebben kell megbolygatni). Mert mindenhol említik tegyük bele a zöldhulladékot metszésből miegymásból, de az az építés évében megoldás, mi van az utána lévő években? :) Ha erről született már videó akkor elnézést a felvetésért... :)
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
Kedves Gábor! Nagyon jó felvetes. 👍 Éppen ma állapítottam meg, hogy kezd nagyon összetömörödni a föld az ágyásokba, ezért ősszel sok mulccsal (pl szalma) kell majd takarnom és jövő tavasszal komposzttal inditanom. Csinálok majd róla videót akkor. 👍
@gaborfilaj5639
@gaborfilaj5639 3 жыл бұрын
@@KertTV Szuper, nagyon várom! Illetve év közben ha új kultúra kerül a letermett helyére (retek stb) akkor hogy érdemes frissíteni a megüresedett részt. Köszönöm még1x! :)
@KertTV
@KertTV 3 жыл бұрын
@@gaborfilaj5639 egy jó adag VIANO szervestáppal. 👍
@rgrg77
@rgrg77 3 жыл бұрын
kzbin.infovideos Sok szempontból az egyik legjobb. Klíma stb. kompatibilis.
@mindenfele711
@mindenfele711 2 жыл бұрын
Öreg Japán mester, a Misesiessünk?
@KertTV
@KertTV 2 жыл бұрын
😂
@laszloferenc796
@laszloferenc796 3 жыл бұрын
Asd
Magaságyás építés lépésről lépésre | kert TV
13:08
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 59 М.
Magaságyás házhoz szállítva? | kert TV
14:34
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 17 М.
Интересно, какой он был в молодости
01:00
БЕЗУМНЫЙ СПОРТ
Рет қаралды 3,8 МЛН
Каха и дочка
00:28
К-Media
Рет қаралды 2,8 МЛН
Fa Tartósítás Japán Módszerrel Festék Helyett  Yaki Sugi DIY
19:53
Talajjavító ásványok (perlit, zeolit) használata a kertben
22:01
Egy Kertész Kertje Pilisszentkereszten:Kertápolás
Рет қаралды 11 М.
shou sugi ban technika
6:16
Barkács Kreatív Design
Рет қаралды 47 М.
Ágyás hulladékból, és még öntözni sem kell.
9:47
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 97 М.
Mi is az a "no dig" módszer és miért jó (neked is)?
22:17
Gyurgyalagos tanya
Рет қаралды 77 М.
Hogyan öntözz kánikula idején? | Hőségben is szép kert titka
14:49
KertTV - McMenemy Márkkal
Рет қаралды 188 М.
Magaságyás feltöltése: így rétegelj - Kreatív Farmer
10:51
Kreatív Farmer
Рет қаралды 141 М.
Kert fejlemény - Vakondhelyzet, öntözőrendszer, vetemény
29:09
Herbert Fivérek Official
Рет қаралды 45 М.
Интересно, какой он был в молодости
01:00
БЕЗУМНЫЙ СПОРТ
Рет қаралды 3,8 МЛН