Nie mam problemu z tym, że KMM wypowiada się o komiksach i grach. Mam problem z tym, jak mówi o szkole i nauczycielach - generalizacja, pogarda, wyższość. A później zdziwienie, że nic się nie zmienia. No nie zmienia się, bo ludzie ze szkoły nie chcą słuchać takich krytyków, którzy wbijają ich w ziemię i po nich radośnie skaczą. Same diagnozy Maja dotyczące szkoły są do dyskusji, z częścią się zgadzam. Ale forma jest okropna. Poza tym, w kontekście jego zachowania wypowiadanie się o toksycznych nauczycielach trąci hipokryzją. Prowadził ślepy kulawego. Sam z krytyką nie mierzy się, nie wyciąga wniosków. Dlaczego wobec tego inni mieliby się przejąć jego słowami. Padły w komentarzach zarzuty o cancell culture. No nie, zachęcanie do elementarnej spójności i refleksji nad sobą to nie CC. Podobnie jak zapraszanie go na dyskusję na temat, którym się zajmuje. Problemem byłoby dla mnie zaproszenie go na debatę o szkole i nauczycielach, bo słaby ma mandat do pouczania kogokolwiek. To, że sprawa jego zachowania wobec ucznia wraca jak bumerang to efekt jego postawy. Wystarczyło, żeby powiedział - przemyślałem, głupio wyszło. I wtedy wyciągałyby sprawę złośliwcy z Zamku Wampirów. Reszta by dała spokój.
@mr.motionless72453 ай бұрын
1. Co masz na myśli mówiąc " forma jest okropna 2. Naturą Krzysztofa w dla każdego coś przykrego jak i na streamach jest bycie złośliwym , ale nie do przesady 3. " zaproszenie go na debate o szkole i o nauczycielach bo słaby ma mandat do pouczania kogolwiek " czyli chcesz mi wmówić że 10 lat pracy jako nauczyciel akademicki , napisanie doktoratu w jednym z najbardziej toksycznych środowisk nie jest tym "mandatem do pouczania kogolwiek "? XD , jak zapraszasz kogoś do dyskusji o popkulturze to raczej zapraszasz kogoś kto jest z nią oczytany
@jszern3 ай бұрын
@@mr.motionless7245 1. Nadmiar złośliwości, pogardy i wyższości szkodzi przekazowi. Bez względu na to, o kim by mówił - taka forma mnie odpycha i dlatego określiłam ją jako okropną. 2. To czy coś jest przesadne, czy nie - to kwestia subiektywna i niemierzalna. Dla mnie złośliwość Krzysztofa M Maja jest przesadna. Dla Ciebie nie musi być. 3. Spędzenie 10 lat w środowisku akademickim (toksycznym) i napisanie doktoratu nie daje mandatu do wypowiadania się o szkole. Uniwersytet i podstawówka czy liceum mają odmienną specyfikę. Inny jest zakres obowiązków wobec studenta na studiach, inny wobec ucznia w szkole. Przede wszystkim w kwestii opieki i zapewnienia bezpieczeństwa. Krzysztofowi M Majowi zdaje się to niekiedy umykać. Również to, jak zareagował na zgłoszenie ucznia w czasie praktyk mandatu mu nie dodaje. Słyszę, że to żart - heh, nie jest śmieszny. Albo że później okazało się xyz. No właśnie - później, a reakcja była przed weryfikacją. I za taką reakcję w dzisiejszych czasach mógłby nieźle "beknąć" - przynajmniej w miejscach, gdzie pracowałam i pracuję, bo mamy zasadę no mercy dla takich tekstów. Być może KMM sam padł ofiarą słabego kształcenia nauczycieli, na które często wskazuje. Ale to i tak nie usprawiedliwia braku autorefleksji i elementarnej pokory wobec własnej wtopy. Do tego, że się wypowiada o popkulturze nic nie mam. Niech się wypowiada na zdrowie.
@gwendolina44913 ай бұрын
Najlepsze spotkanie klubowe ever! Bardzo ciekawe, opowiedziane i odsłuchanne z wielką przyjemnością i lekkością, bardzo dziękujemy!
@fenixzkurnika3 ай бұрын
A propos infrastruktury internetowej i tego, że jest prywatna (coś około 1:03 transmisji). Nie jest tak, że infrastruktura jest prywatna, dlatego, że Państwo w latach kiedy miałem 9-10 lat sprywatyzowało Telekomunikację Polską. Wszystko zakrojone na to by usprawnić, a okazuje się, że oddano jeden z kluczowych dla rozwoju Państwa aspekt do Francji. I teraz inwestując w rozwój telekomunikacji kasa leci do Francji. Oczywiście mechanizmy są bardziej skomplikowane i bardzo dużo uprościłem w swym myśleniu trochę chłopskorozumowym, ale wg mnie niektórych aspektów państwowości nie powinno się prywatyzować. Inwestować w B+R , konkurować i mieć SWOJE
@damiandamiecki86093 ай бұрын
Ma być wolny rynek i jak najmniej państwowego
@KrzysztofMMaj3 ай бұрын
Serdeczne dzieki za zaproszenie! Teraz moge zrobic notatki o komiksie, na ktore nie bylo okazji w trakcie rozmowy.
@wilkw33 ай бұрын
Och wielki Krzysztofie Mądralo Maju! Dziękujemy za poświęcenie czasu na nas, abnegatów bez doktoratu! Jestem już w połowie przesłuchiwania wszystkich Pana podcastów i wkrótce będę mógł już samemu się wypowiadać o kulturze. Pozdrawiam!
@MrKupa1113 ай бұрын
Cześć. Super, że bierzesz udział w takich spotkaniach, zawsze lepiej się słucha dyskusji niż monologu. Liczę, że kiedyś uda mi się trafić na taki wykład na żywo. A tak z innej beczki. W 50 tej minucie poruszyłeś temat, który mnie bardzo angażuje i interesuje. Komunikacja i urbanistyka. Nie prowadziłem ani nie czytałem badań na ten temat, wyciągam wnioski na podstawie własnych przemyśleń i obserwacji, mogę się mylić. Kiedy mówisz, że jest projektowanie parku, albo od linijki, albo puszczasz ludzi i niech samo się dzieje. Druga opcja jest lepsza, ale obie są złe. Tak jak w biznesie, zakładanie, że ludzie są racjonalni i podejmują najlepsze dla siebie decyzje, jest błędem. 'Anegdota z życia: Wzdłuż bloku szedł chodnik który na końcu skręcał pod kontem dziewięćdziesięciu stopni. Z czasem, obok chodnika na rogu powstała wydeptana ścieżka, bo ludzie skracali sobie zakręt. Ktoś wpadł na pomysł i zbudowali dodatkowy chodnik w miejscu ścieżki. I co się okazało po dwóch tygodniach? Obok nowego chodnika powstała nowa ścieżka, bo ludzie sobie jeszcze bardziej skracali zakręt.' Rozwiązaniem dobrego projektowania jest przeanalizowanie punktów do których ludzie będą chcieli chodzić i zbudowanie najkrótszych połączeń. Piesi szukają najkrótszej, kierowcy najszybszej, a rowerzyści najwygodniejszej drogi. Są miejsca gdzie można pozwolić na spontaniczność, a są miejsca gdzie warto przemyśleć zabudowę i ją dobrze zaplanować, czasem nawet wbrew ludziom. Żeby nie powstawały takie kwiatki jak zabudowa łanowa. A zmiany w architekturze, z perspektywy człowieka, to są często zmiany na całe życie, więc lepiej dobrze je przemyśleć. Pozdrawiam.
@kingajanicka32293 ай бұрын
O, ale super, że jest nagranie
@Necro023 ай бұрын
Mam nadzieje że podczas spotkania nie zostało zbesztane żadne dziecko.
@boloz88053 ай бұрын
Jak wiecie to wyjaśnijcie o co chodzi
@gumi4163 ай бұрын
@@boloz8805 Kanały typu ‘Inkwizytor’ robią dramę, ale Krzysztof im nie odpowiada, dlatego widzowie tych kanałów przychodzą wszędzie, gdzie się da, i piszą jakieś bzdury
@rotmistrzjanm87763 ай бұрын
@@boloz8805Krzysztof niedawno chwalił się na TT jak sam zjechał dziecko w szkole za to że to przyszło do niego ze swoimi problemami psychicznymi
@michaburda87333 ай бұрын
@@rotmistrzjanm8776dziecko, które poskarżyło się że zostało kopnięte przez kogoś innego, zostało nazwane gogusiem ale jego zachowanie donosicielstwem. Krzysztof M. Maj opowiadał ta historie na jednym ze streamów
@michaszudrawski2583 ай бұрын
@@Necro02 Ale to jest typowa internetowa imba bez kontekstu. Maj jest typem, ktorego się ogląda wlasnie dlatego, ze w sposob teatralny i przesadzony krytykuje rozne rzeczy zwiazane zazwyczaj z popkulturą lub edukacją. Ten fragment, o ktorym mowa wyciety byl ze streama, gdzie Krzysztof powiedzial cos takiego w formie zartu pomiedzy zabijaniem potworów. Jak ktos zna jego dotychczasową tworczosc internetową, to wie, ze zawsze gdy mowi na powaznie o patologiach wychowawczych zachęca do zgłaszania wszystkich form opresji. Warto zapoznac sie z tematem przed ostracyzmem.
@xyz-yn3gw3 ай бұрын
Chłop od komiksów ze swoją wiedzą na temat mangi zatrzymał się chyba w XX wieku i na Dragon Ballu. Ciekawe, czy jest w PL ktoś, kto umie o tym medium dobrze opowiadać, bo jego ewolucja i boom w ostatnich latach jest naprawdę wyjątkowy.
@PocketDreamer3 ай бұрын
Chętnie się dowiem, co źle powiedziałem w temacie mangi. :D
@xyz-yn3gw3 ай бұрын
Strasznie spłyciłeś temat. Sprowadziłeś popularne mangi do prostych bitewniaków (Dragon Ball), a z nowej generacji podałeś chyba najbardziej generyczny tytuł jakim jest KnY. W ogóle pominąłeś istnienie „poważniejszych” tytułów takich jak Berserk, Attack on Titan i wiele innych. W kwestii samych bitewniaków jest o wiele ciekawszych tytułów, niż proste nawalanki (One Piece, który wychodzi od ponad 20 lat i trzyma poziom oraz popularność; Chainsaw Man, który bawi się schematami gatunku; HunterxHunter). W ogóle pominąłeś kwestie anime, których jakość ostatnio strasznie wzrosła, co bez wątpienia przekłada się na rosnącą popularność materiału źródłowego. W kwestiach ekonomicznych w ogóle nie zostało wspomniane, że większość mang można łatwo znaleźć w dobrej jakości i dobrym tłumaczeniu całkowicie za darmo w internecie, co bardzo ułatwia dostęp do tego medium.
@PocketDreamer3 ай бұрын
@@xyz-yn3gw Przyznam, że nie jestem specjalistą od mang i nie czytam tego dużo. Sam panel nie był też o komiksach japońskich i dlatego nie zagłębialiśmy się jakoś głęboko w ten temat. To ciekawe, że jako "poważniejsze" tytuły wymieniłeś wciąż rzeczy o ludziach z mieczami napierdalającymi się z potworami (wiem, że pod tym płaszczem przemycane są ciekawe tematy), a nie na przykład, bo ja wiem, Jiro Taniguchiego. Kwestia anime została pominięta, bo to kompletnie inne medium. Na panelu rozmawialiśmy o komiksach i grach. Równie dobrze mógłbyś zwrócić uwagę, że nie rozmawialiśmy o teatrze. Dobra uwaga o mangach za darmo w internecie. Nie wiedziałem tego. Ale to tak legalnie można je dostać?
@xyz-yn3gw3 ай бұрын
@@PocketDreamer Wymieniłem pierwsze tytuły, które przyszły mi do głowy, a którym udało się przebić poza bańkę samej mangi i anime (jako rzeczy całkowicie bez walk można wymienić Death Note, Monstera, studio Gibli). Zwłaszcza AoT mocno się przebił (jako odcinki są w topce w rankingu odcinków na IMDB). Rozumiem, że o anime dużo nie było, ale imo to klucz do wyjaśnienia popularności mang w obecnych czasach. Teraz wiele anime wychodzi w sezonach, co pozwala dopieścić animację i budować hype. Większość tłumaczeń mang jest nielegalna (ale jest np. MangaPlus, gdzie nowe rozdziały są udostępniane za free i legalnie). Wokół tych nielegalnych tłumaczeń budują się ogromne fandomy, bo normalnie trzeba by czekać miesiącami, aż dane rozdziały zostaną wydane w tomach do kupienia. A tak co tydzień jest nowy rozdział, ludzie dyskutują, snują teorie itd. Co ciekawe, te fanowskie tłumaczenia mają często lepsze tłumaczenie i jakość skanów od tych oficjalnych oraz pojawiają się szybciej. Darmowe odcinki anime też łatwo znaleźć. Tym samym znika bariera ekonomiczna, o której (słusznie) mówiliście w przypadku komiksów.
@xyz-yn3gw3 ай бұрын
Uwaga o ludziach z mieczami ciekawa, ale w sumie, to tak jakby powiedzieć, że w GoT, LOTR albo Diunie jest tak samo nawalanka, jak w filmach Marvela. Rozumiem, że panel nie był o anime, ale bez niego imo nie da się wyjaśnić obecnej popularności mang. Obecnie największe zainteresowania danym tytułem wybuchają po ekranizacji w formie anime (zwłaszcza udanej, co ostatnio coraz częściej się zdarza). Większość tłumaczeń jest fanowska i nielegalna. Ale jest chociażby oficjalna i darmowa aplikacja MangaPlus z dużymi tytułami. Problemem jest, że fanowskie tłumaczenia mają często lepsze tłumaczenia, jakość skanów i szybciej się pojawiają, niż te oficjalne. Do tego budują się wokół nich duże społeczności (rozdziały co tydzień sprzyjają dyskusjom, teoriom itp.). Tak, czy inaczej, szeroka dostępność mang (i anime) za darmo niweluje bariery ekonomiczne, o których (słusznie) mówiliście.
@rotmistrzjanm87763 ай бұрын
1:05:20 Krzysztof się myli, mamy jedną z najlepiej rozwiniętych infrastruktur sieciowych w Europie.
@rotmistrzjanm87763 ай бұрын
Już nawet nie wspomnę o tym że narzekał na państwową infrastrukturę sieciową z dzieciństwa, używał państwowej infrastruktury sieciowej jako przypadek nie działającego kapitalizmu by na koniec postulować więcej infrastruktury sieciowej od państwa xD
@Capskyy3 ай бұрын
z tego co słyszę to nic nie mówi o tym że mamy jedną z najgorszych infrastruktur sieciowych w europie więc nie trafione.
@rotmistrzjanm87763 ай бұрын
@@Capskyy mówi że jest niedoinwestowana i że państwo powinno wkroczyć bo "wolny rynek" nie daje sobie rady co nie jest prawdą
@gumi4163 ай бұрын
@@rotmistrzjanm8776 a coś więcej ?
@rotmistrzjanm87763 ай бұрын
@@gumi416co więcej? W sensie co mam jeszcze dodać?
@hanscastorpx3 ай бұрын
Co prawda nie wiem jak to działa w praktyce ale NVIDIa już jakiś czas temu otworzyła chmurę z grami i mocą obliczeniową. Innymi słowy możesz grać w najnowsze gry na kalkulatorze i to już za 0zł (z reklami), a za 50zł miesięcznie bez reklam.
@yaqppl3 ай бұрын
Klub krakowski najlepszy klub!
@przemysawdobrzynski25903 ай бұрын
Komiks to nowe media? Przecież on jest starszy niż kino, podobnie jak manga, to już seriale tv są młodsze. Komiksy są obecnie raczej na poziomie zejścia do lamusa, stety albo niestety. Ten proces zresztą postępuje od drugiej połowy lat 90. Manga radzi sobie znakomicie, szczególnie na zachodzie jest na nią względnie od niedawna boom, ale nadal więcej ludzi nie wie czym jest manga i zna tę formę, niż wie czym jest komiks.
@jarekscat38873 ай бұрын
Trochę nie rozumiem idei streamowania gier jako sposobu na umożliwienie zapoznania się z nimi szerszej publiczności. Prawie żadna gra nie obroni się, jeżeli zostanie zamieniona w film. Nie o to w grach przecież chodzi.
@wilkw33 ай бұрын
Ten argument w teorii ma sens, ale w praktyce to tak jakby mówić, że książka zamieniona w audiobook się nie broni, bo nie o to w niej chodzi. Jednak sporo osób z powodzeniem konsumuje w ten sposób treści bez uszczerbku na jakości, mimo że to nie oni ruszają oczami
@jarekscat38873 ай бұрын
@@wilkw3 nie widzę tutaj analogii. audiobook to tylko inna forma podawcza treści, jaką jest opowieść. streaming z gry to zamiana gry w opowieść audiowizualną. oglądający nie ma żadnego udziału w tym, co w grze jest grą.
@wilkw33 ай бұрын
@@jarekscat3887 gra nie jest opowieścią audiowizualną? Chyba zależy od gry, stawiam tezę, że większość jednak jest. Ja dooglądałem końcówkę Ori and the Blind Forest, bo gra była dla mnie za trudna a chciałem wiedzieć jak się kończy opowieść. Może za bardzo przesuwasz akcent na technikalia, że corem gry jest mechanika i ruszanie bohaterem. Cała rozmowa idzie o tym, że gry to coś więcej niż tylko to
@Piontek.k3 ай бұрын
@@wilkw3akcent na istotę gier video, którym jest właśnie interakcja i "sterowanie" tym co się dzieje można dowolnie przesuwać w te i we wte - istotnie zależy to od gry. Ale gra całkowicie pozbawiona tego elementu nie jest w żadnym razie grą, nie jest doświadczeniem grania w grę, jest w praktyce filmem animowanym. Więc analogia do audiobooków ma zero sensu, bo zmieniając tekst na lektora nie zmienia się istoty tego medium. A że gry to coś więcej niż mechanika - oczywiście. Z tym, że mechanika jest tutaj warunkien koniecznym, nie ma gry bez chociażby szczątkowej interakcji, bo to zwyczajnie nie jest wtedy gra. Z drugiej strony gier w których istnieje jedynie mechanika, "sterowanie", i w zasadzie nic więcej, jest jak na pęczki.
@Maturas3 ай бұрын
Myślę, że jeżeli ktoś narzeka na dostęp do gier, bo nie stać go na kupno używanego Steam Decka / Playstation 4 / Xbox Series S, to ma poważniejsze problemy w życiu do zaadresowania, niż dostęp do gier xD
@DildoTeabagginz3 ай бұрын
I o takich gości nie robiłem nic!
@LukaszBa3 ай бұрын
K. Miura zmarł z powodu tętniaka. Zarzut przepracowania w odniesieniu o Miury jest o tyle zabawny, że krążyły o nim memy, że wypuszcza rozdział Berserka raz w roku, bo woli ogrywać symulatory randkowe.
@xyz-yn3gw3 ай бұрын
To lenistwo i symulatory randkowe to nie czasem autor Huntera?
@LukaszBa3 ай бұрын
@@xyz-yn3gw Symulatory randkowe mają na koncie wiele ofiar.
@Geebvs3 ай бұрын
Wyjaśniło się, dlaczego Giełzak ostatnio rozdzierał szaty na Twitterze i w upokarzający sposób bronił Maja przed krytyką, jaka spadła na niego po tym, jak pochwalił się z dumą wyzwaniem w szkole dziecka od "donosicieli" xD Nie można było odstraszać wielkiego intelektualisty od przyjścia do DLR, mam nadzieję to była jedyna motywacja, bo niesmak pozostaje
@Mrolo15003 ай бұрын
Albo ten panel to koleżeński damage control Maja
@PanAseb3 ай бұрын
Odkryłeś wielki spisek i układ. Dzięki za wyrażanie nadziei.
@fenixzkurnika3 ай бұрын
@Mó_zge tam. Pitolisz.
@Necro023 ай бұрын
Wątpię aby to był powód. Filip z Bez Schematu nie bronił go a i tak Krzysiek M tam nadal przychodzi.
@michanosalik13983 ай бұрын
Kluby działają niezależnie. Marcin tylko może dać na kogoś namiary. A spotkanie było planowane już przed inbą związaną z Krzysztofem, więc pudło.
@kilercola3 ай бұрын
Mam wrażenie iż istnieje duża korelacja między byciem streamerem gier komputerowych a osobą toksyczną.
@gwendolina44913 ай бұрын
Powiedziałabym raczej, że istnieje duża korelacja między byciem człowiekiem a osobą toksyczną. Proponuję uważniej wybierać grających streamerów i zajrzeć na przykład do Sarge na kanale KZbin. Jest to wysokiej kultury streamer, który przez lata systematycznie zaraża miłością do gier, po prostu w nie grając. Myślę że generalizowanie nigdy nie oddaje w pełni sytuacji.
@agataeldring13503 ай бұрын
Nie jestem czytelniczką mangi tylko nauczycielką, okrutny brak jakiejkolwiek wiedzy o tym osobnym (!) medium w przestrzeni publicznej ( a zjawisko, jak Panowie zauwazyli, ogromne. Może jednak wziać to kuedys wreszcie na warsztat? Czasem mam wrażenie ze hest zmiea milczenia, taka pogardą podszyta, no ale dzieciaki w to wsiakają, więc moze warto się zniżyć, dotknać socjoligicznie ...
@JeffFoo13 ай бұрын
Ludzie wam się w Krakowie skończyli że Krzysia musicie zapraszać xd?
@yaqppl3 ай бұрын
Myśleliśmy o Gduli, ale podobno ma zakaz
@JeffFoo13 ай бұрын
z gduli przynajmniej można by było się pośmiać
@gumi4163 ай бұрын
@@JeffFoo1No, lepiej byłoby zaprosić Inkwizytora
@xyz-yn3gw3 ай бұрын
Maj zaliczył dobry występ, o grach ma ciekawe rzeczy do powiedzenia
@fraciu3 ай бұрын
Ehh już widzę w jakim kierunku idą te kluby, nudy akademickiej i debatach o niczym. No cóż inicjatywa była fajna.
@michanosalik13983 ай бұрын
Właśnie nigdzie nie ma debat dotyczących komiksów i gier i nie jest to żaden format akademicki. Jeżeli rozmowa o nowych mediach kulturowych jest dla ciebie o niczym, to jest to duża ignorancja z twojej strony.
@yaqppl3 ай бұрын
A co chciałbyś w klubach robić? Być może już to robimy, tylko nie śledzisz naszych kanałów. A może masz jakiś dobry pomysł.
@fraciu3 ай бұрын
@@michanosalik1398 i co się dowiadujemy od tych panów? Tak na szybko - hlip hlip nikt nie kupuje komiksow a ludzie powinni by to ważne. Ale mangę kupują. No ciekawe dlaczego nikt nie czyta polskich komiksów? Może są słabe? Jak by były naprawdę dobre to by się sprzedały. Bo liczy się treść i ciekawe opisanie problemu. - na początku mówią że komiksy są tanie, a potem że jednak drogie jak się popatrzy na godziny. Sam sprawdziłem gra war of main kosztowała na premierę 80zl, tyle co 1.5 komiksa. - dostęp do komiksów, w dobie internetu właśnie dostęp i rozprowadzane jest ułatwione. Dalej nikt nie czyta polskich komiksów. No winny jest konsument. - wymagania war is mine pójdą na smartfonie.... -robią z komiksów nie wiadomo co gdy to medium gdyby nie filmy Marvela upadało. No ale polskie komiksy mają się sprzedawać bo są ważne. I to tylko tak na szybko xD a temat jest bardzo ciekawe, można by poruszyć tematy jak gry komputerowe się zmieniają, próbują być poprawne politycznie. Ostania "afera" z ubisoftem.
@fraciu3 ай бұрын
@@yaqppl sam temat ciekawy, jednak wątki w nim poruszane są śmieszne. Przeczytaj wyżej.
@zbyszkozbogdanca3 ай бұрын
@Mó_zgNie nową, tylko w ogóle, bo my mamy tylko produkty lewicopodobne, jak Tobie to wystarcza to jesteś szczęśliwym człowiekiem.
@damiandamiecki86093 ай бұрын
Ten jeden wygląda na ciepłego.
@nvx783 ай бұрын
Ty wyglądasz na thebilla😆
@metalsonn2 ай бұрын
To się mylisz, i wykazujesz się głupotą oceniając orientację po wyglądzie…