Kopalne DNA - czy ożywi wymarłe gatunki i napisze historię na nowo? | dr Martyna Molak

  Рет қаралды 36,113

Radio Naukowe

Radio Naukowe

Күн бұрын

👉 Zostań Patronem: patronite.pl/r...
👉 Wesprzyj jednorazowo: suppi.pl/radio...
🎧 Posłuchaj na streamingu: ffm.bio/radion...
🔔 Subskrybuj: / @radionaukowe
🌐 Strona: radionaukowe.pl
👍 Facebook: / radionaukowe
📷 Instagram: / radionaukowe
❌ Twitter: / radionaukowe
🎓 Odwiedź LAMU: / @letniaakademiamlodych...
🎬 Zobacz więcej: • Radio Naukowe poleca
📩 Kontakt: kontakt@radionaukowe.pl
Odcinek nr 78
- Chciałabym odtworzyć to jak ludzie wychodzili z Afryki i zasiedlali cały świat - mówi dr Martyna Molak z Centrum Nowych Technologii ‪@UWpromocja‬ pytana o naukowe ambicje związane z kopalnym DNA, którym się zajmuje. Takie odtwarzanie modeli migracyjnych jest możliwe właśnie dzięki technikom genetycznym. Dzięki antycznemu DNA genetycy są w stanie dostarczyć zupełnie nowych informacji, które ujawnić zupełnie nowe informacje.
Choć, jak przyznaje dr Molak, zdarzają się napięcia na linii genetycy - archeolodzy. - Było parę artykułów w poważnych czasopismach, które można by określić jako kontrowersyjne - mówi badaczka, przyznając, że genetykom (niektórym) przydałoby się trochę więcej pokory w interpretacji swoich badań, a archeologom i historykom (niektórym) nieco więcej otwartości na nowe narzędzia.
Dużo emocji budzą też pomysły odtwarzania wymarłych gatunków. Skoro dysponujemy ich genomami, to w zasadzie dlaczego nie? Są takie projekty, zupełnie na poważnie. Brytyjscy naukowcy planują odtworzyć mamuta na podstawie zmodyfikowanego genomu słonia indyjskiego - najbliższego współcześnie żyjącego krewniaka
- Z punktu widzenia czystego DNA wydaje się to dość sensowny pomysł, ale zarodek to nie jest tylko DNA, to też dużo rzeczy jakie dostajemy od mamy, białka, enzymy. Jest bardzo dużo zmiennych, które są potrzebne do urodzenia zdrowego mamuta i eksperci od wczesnych stadiów rozwoju zarodkowego sceptycznie podchodzą do tego projektu - podkreśla dr Molak. A jednocześnie przyznaje, że jeżeli odtworzenie mamuta byłoby możliwe, to tym bardziej neandertalczyka. - Neandertalczyk jest dużo bliższy genetycznie człowiekowi niż mamut słoniowi indyjskiemu - zauważa badaczka.
Oby jednak nikomu nie przyszło coś takiego do głowy, bo z etyką nie miałoby to wiele wspólnego.
Posłuchajcie o rozwoju paleogenetyki, o pewnych poważnych wpadkach z początku istnienia tej dziedziny oraz o moich pomysłach na nową gałąź branży beauty w oparciu o osiągnięcia antycznego DNA. Polecam!
💛 Jeśli podobał Wam się ten podcast, chcecie, żeby Radio Naukowe się rozwijało - możecie mnie wesprzeć patronite.pl/r.... Od progu 10 zł zapraszam do grupy na FB, w której prywatnie i swobodnie rozmawiamy na tematy podcastu i nie tylko. Dzięki! 💛
POLECAMY INNE MATERIAŁY:
• Radio Naukowe - Wszyst...
• Fizyka
• Biologia
• Astronomia
• Psychologia
• Zwierzęta
• Religia
• Historia
• Historia życia
• Geografia
• Technologia
• Człowiek
• Kultura
• Medycyna
• Archeologia
🧠 Radio Naukowe - włącz wiedzę! 🧠
#RadioNaukowe #KarolinaGłowacka #MartynaMolak 🎬

Пікірлер: 171
@amymone13
@amymone13 Жыл бұрын
Materiały o prehistorii i religii są chyba moimi ulubionymi na tym kanale 🥰
@jacelq6088
@jacelq6088 2 жыл бұрын
I godzinna podróż do pracy w miłym towarzystwie 🙂 świetny kanał, rozszerza horyzonty i pozwala nabierać jeszcze większego szacunku do osób zajmującymi się różnymi dziedzinami życia
@aqu32
@aqu32 2 жыл бұрын
Intro Radia Naukowego ma w sobie tę nutkę zajebistości. Jak posłucha się kilku podcastów z rzędu, to tak zostaje w głowie, że samo z siebie wraca i mimowolnie człowiek zaczyna je sobie nucić, ;-)
@ben1o
@ben1o 2 жыл бұрын
Kurde jak ja się cieszę, że znalazłem ten podcast. Dziękuję pani Karolino za solidną dawkę wiedzy na wszelakie tematy i to jeszcze podane w taki sposób, w którym człowiek żałuje, że te odcinki mają "tylko" około godziny. Super robota ❤️
@jerryblackberry4303
@jerryblackberry4303 2 жыл бұрын
nie da sie odpuscic choc jednego Odcinka.....fantastyczne!
@krasnyp6176
@krasnyp6176 2 жыл бұрын
Jak najbardziej zgadzam się z koniecznością ochrony istniejących, zagrożonych gatunków i ich siedlisk. Uważam jednak, że fundusze zużyte na odtworzenie mamuta, nie zostały by wydane na inny cel, gdyby go nie odtwarzać. Osoby czy firmy, które w to zainwestowały były zainteresowane tym konkretnym przedsięwzięciem. Może ze względu na reklamę, a może na rozwijanie tej technologii. Nie widzę więc tego jako straty dla ochrony przyrody. Taka technika może za to przydać się w przyszłości.
@witoldwitek6951
@witoldwitek6951 2 жыл бұрын
Najlepsze Radio w sieci ! zawsze czekam na nową audycje :)
@Mazaczenko
@Mazaczenko 2 жыл бұрын
Akurat do śniadanka, odpalam!
@marekmarek4160
@marekmarek4160 2 жыл бұрын
bardzo ciekawy i czytelny dla laika temat. Wielkie dzięki
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Tak między nami mamutami, to interesująca audycja 🙂
@zofiaagnieszkabiernacka826
@zofiaagnieszkabiernacka826 2 жыл бұрын
Kolejny fascynujący odcinek. Jakąż ciekawą pracę ma ta pani doktor😀 życzę pani doktor, aby przeprowadziła tę planowaną pracę na temat ścieżek rozprzetrzeniania się homo sapiens po świecie, bo to niezwykle ciekawe. I nie, nie kupiłabym szczotki z włosia mamuta😀
@adambogusawski9269
@adambogusawski9269 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, zresztą jak zwykle :) pozdrawiam serdecznie
@winstonknowitall4181
@winstonknowitall4181 2 жыл бұрын
Wyroby ze sztucznie wytworzonej skóry dinozaura? SHUT UP AND TAKE MY MONEY!!! Świetny odcinek. Ciekawy wątek kosy pomiędzy genetykami a historykami. :-D
@Sylwestro07
@Sylwestro07 2 жыл бұрын
Witam. Wielki szacun za kanał, wiele poinformuje. Pozdrawiam słuchaczy. Ps. Świetnie było panią zobaczyć jednego z odcinków, gdy było zobaczyć Pani zachowanie.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
To obejrzyj debatę pomiędzy 73 a 74 odcinkiem kanału
@jezuschrystus.onlycash
@jezuschrystus.onlycash 2 жыл бұрын
Karolina jest kull! 😃👍
@jarosawrzepecki
@jarosawrzepecki 2 жыл бұрын
Szczotka z włosiem mamucim wydaje mi się szalenie nieetyczna. W każdym razie kulisy prac naukowców są szalenie ciekawe. Sama idea odtworzenia tego jak człowiek i czlowiekowate zasiedlały I wycofywały się z różnych części świata jest fascynująca. Jakby udało się jeszcze zwiększyć "rozdzielczość" pomiaru na czasy bardziej współczesne i grupy etniczne byłoby wspaniale.
@marcinkrzyzynski5894
@marcinkrzyzynski5894 2 жыл бұрын
Ludzie boją się nowości Szczególnie historycy :))))
@wojciechszaanski2984
@wojciechszaanski2984 2 жыл бұрын
"Jaki jest termin przydatności DNA?" "To zależy" Czyli jaki? Ile czasu może maksymalnie przetrwać DNA w optymalnych warunkach bez ingerencji człowieka?
@gonzomontezuma8425
@gonzomontezuma8425 2 жыл бұрын
Czyli to co zwykle. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o...granty 😉.
@colbi111
@colbi111 2 жыл бұрын
3765 lat 102 dni 14 godzin i 2 sekundy. Zawsze. I nie zależy od niczego. Prawda jak konkretnie? Bez jakiegoś naukowego rozmemłania i ględzenia że "to zależy".
@wojciechszaanski2984
@wojciechszaanski2984 2 жыл бұрын
@@colbi111 Nie wysłuchał Pan tego podcastu, nie zrozumiał Pan sensu mojego komentarza a wysilił się Pan na sarkazm. I po co?
@colbi111
@colbi111 2 жыл бұрын
@@wojciechszaanski2984 Na początku chciałem zaznaczyć, że choć moją odpowiedź umieściłem pod Pana komentarzem, to sarkazm w niej zawarty odnosił się bardziej do odpowiedzi Gonzo Montezuma i reflex04 umieszczonych już wcześniej pod Pańskim komentarzem. Teraz po kolei: Oczywiście wysłuchałem podcast i to z wielką uwagą, nie wiem dlaczego Pan zakłada, że było inaczej. Dziś - specjalnie dla Pana- choć nieco pobieżnie zrobiłem to jeszcze raz. Sensu Pańskiego komentarza chyba rzeczywiście nadal nie do końca rozumiem. Sarkazm przyszedł mi zupełnie bez wysiłku. A po co? Ano dlatego, że gdyby Pan wysłuchał cały podcast (uważnie), to raczej nie zadałby Pan takiego pytania. Proszę łaskawie za moim przykładem przesłuchać jeszcze raz albo- służę podpowiedzią- zwrócic szczególną uwagę na fragmenty zaczynające się od 3:10 i 40:30. Zrozumie Pan, że po pierwsze realnie nie ma czegoś takiego jak optymalne warunki ( choć oczywiście są lepsze albo gorsze). Po drugie zawsze przy tak długim czasie jest jakaś ingerencja- albo człowieka, albo dzikich zwierząt, albo po prostu przyrody ( temperatura, wilgoć, wiatr, rodzaj podłoża w którym dane szczątki spoczywają). Po trzecie jakość zachowanego DNA zależy od tego z jakiej kości (zęba) pochodzi. Po czwarte wreszcie "termin przydatności DNA" zależy od tego ile i jakich informacji chcemy z tego DNA uzyskać. Jeśli chcemy potwierdzić (lub wykluczyć) czy dane szczątki należały np. do przedstawiciela homo sapiens, czy raczej do neandertalczyka albo do kogoś z denisowian, to przydatne będzie DNA sprzed kilkudziesięciu a nawet kilkuset tysięcy lat. Jeśli jednak będziemy chcieli uzyskać więcej (znacznie więcej) szczegółowych odpowiedzi na więcej pytań, to takie DNA sprzed kilkuset tycięcy lat już nie będzie przydatne. Zatem jedyna możliwa odpowiedź na pytanie o "termin przydatności DNA" nadal niestety brzmi : " TO ZALEŻY". Pozdrawiam, tym razem starałem się unikać sarkazmu jeśli Pan go nie lubi.
@patrolowaty
@patrolowaty Жыл бұрын
To zależy. Nie ma optymalnych warunków. Dna się rozpada. Stare dna jest nie do odtworzenia samo z siebie, ale w porównaniu do dna nowego, można poskładać kawałki i to się robi. Ale to się składa na bazie dzisiejszego genomu. A ile taki czas wynosi? Na pewno mamut to zbyt dawno. Nie wiem, czy średniowieczne szczątki można by odczytać (w całości), śmiem watpic. Ale to trochę jak z innymi szczątkami. Waza papirus, czy statek nie przetrwały w całości, ale wciąż możemy te kawałki które mamy oczyścić, zakonserwować i poskładać bazując na naszej wiedzy na temat innych tego typu artefaktów. A czy ktoś umie powiedzieć jak długo taki papirus może być nienaruszony? To chyba zbyt płynny proces, żeby się dało choćby strzelić
@marcinkrzyzynski5894
@marcinkrzyzynski5894 2 жыл бұрын
Świetne Naprawdę fantastyczne
@wlojan6149
@wlojan6149 2 жыл бұрын
Świetny odcinek.
@KATARZYNA0987mmmmm
@KATARZYNA0987mmmmm 2 жыл бұрын
super audycje !!!
@michachroscicki8404
@michachroscicki8404 2 жыл бұрын
Przedmioty z prehistorycznych zwierząt...o tak. Z żoną nosili byśmy się jak Wilma i Fred
@JanJan-ub5nv
@JanJan-ub5nv 2 жыл бұрын
Jeśli można to chciałbym zaproponować temat - UZDRAWIANIE MODLITWĄ. Niestety msze uzdrowienia wciąż gromadzą bardzo liczne grupy pacjentów. Wielu z nich zwiedzionych fałszywą nadzieją odkłada niezbędne operacje i niepotrzebnie umiera. Byłoby fajnie gdyby Radio Naukowe uratowało życie paru osobom.
@l2ufu5
@l2ufu5 2 жыл бұрын
Przeczytałem pierwszą linijkę i pomyślałem kur.. znowu jakiś misjonarz ale doczytałem dalej i się pozytywnie zaskoczyłem
@michagumuka3901
@michagumuka3901 2 жыл бұрын
Polecam kanał Śmiem Wątpić, którego prowadzący uczestniczył w "festiwalu uzdrowień" w Tychach i zrobił stamtąd ciekawą relację
@szpynda
@szpynda 2 жыл бұрын
Takie osoby nie słuchają Radia Naukowego tylko radia z Torunia.
@l2ufu5
@l2ufu5 2 жыл бұрын
@@szpynda już tu takich widziałem parę razy :D
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
Zgłoś się do psychiatry! Czas ucieka...
@hanarafa1
@hanarafa1 Жыл бұрын
znieczulica na człowieka martwego czy żywego jest problemem naszych czasów kiedy populacja liczy 8 miliardów sztuk, właśnie sztuk a nie ludzi. wielość niszczy jakość. Stąd płód to zlepek komórek, starość to eutanazja-jest nas za dużo więc jesteśmy zastępowalni w każdym aspekcie życia.
@andrzejwodynski
@andrzejwodynski 2 жыл бұрын
44:16 można spełnić to marzenie jest w Niemczech artysta któremu można przekazać swoje ciało i zrobi z niego eksponat. Chyba zapis w testamencie i zgoda rodziny wystarczy.
@Dillu441
@Dillu441 2 жыл бұрын
Taka uwaga: udomowienie wilków najpewniej nie polegało na oswajaniu szczeniąt wilczych odebranych wilczycy. To był długotrwały proces zbliżania się do człowieka pewnych wilczych populacji, żyjących w pobliżu ludzi, korzystających z tego, co człowiek pozostawiał po swoich ucztach i z pokolenia na pokolenie zmniejszających dystans do człowieka, zachowujących się coraz ufniej i łagodniej względem niego. Człowiek z tego towarzystwa najpewniej też korzystał: wilki pomagały mu pozbyć się odpadów, pełniły też od pewnego momentu funkcję sanitarną (psy uwielbiają jeść ludzkie odchody- to pozostałość po tamtych czasach), wcześniej spełniały już rolę alarmową (jak dzisiejsze psy szczekające na podwórku), a być może nawet pomagały bronić się przed atakiem wrogich ludzkich społeczności (przynajmniej odstraszały potencjalnych napastników). Ta więź człowieka z wilkiem się z czasem zacieśniała, relacja wchodziła na poziom coraz większej zażyłości, co zmieniło oblicze tamtych wilków (dosłownie: geny odpowiedzialne za poziom agresywności odgrywają też rolę w kształtowaniu wyglądu psowatych, w szczególności za kolor sierści, przede wszystkim to jednak różnice w wilczej i psiej psychice). Polecam na ten temat książkę "Zrozumieć psa" Johna Bradshawa.
@MondrianAtawiz
@MondrianAtawiz 2 жыл бұрын
Watykan - niebezpieczny teren ;)
@nihilistycznyateista
@nihilistycznyateista 2 жыл бұрын
Ja by, widzxiał jeszcze większy potencjał w hodowaniu na szalkach, jeśli hodowalibyśmy antyczne mięso. Już obecnie mamy technologię, ale niestety dość drogą, aby wyhodować burgera, bez potrzeby posiadania krowy, a co jeśli byłby to stek z dinozaura? Może byłby bardzo smaczny - a za niego ekscentryczni milionerzy byliby w stanie zapłącić więcej, niż za wołowinę. I to dużo więcej...
@Nosttre
@Nosttre 2 жыл бұрын
Podoba mi się właśnie takie różnego rodzaju włosie, ale nie z mamuta a z prehistorycznej świni. Byłoby ciekawie się taką szczotką posmyrać po plerach.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Proponuję szczotke z pazurków Velociraptora 😄
@marekmarek4160
@marekmarek4160 2 жыл бұрын
byleby żadna słuszna partia nie zawłaszczyła technologii.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Jeżeli masz na myśli partie w Chinach i Korei Północnej, to Twoje obawy na pewno się spełnią. 😄 Tylko co by to miało zmienić dla tych dyktatur ?
@marekmarek4160
@marekmarek4160 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz kochaniutka, zapytaj. A nie odpowiadaj sobie na własne pytania i w dodatku sugerujesz że ja to odpowiem. bezsens
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@marekmarek4160 ... no przecież pytam a Ty nie odpowiadasz. No i nie widzę tu żadnej swojej odpowiedzi.... chociaż zaczekaj...nie, nadal nie widzę 😄
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
Znowu Lenin,💀
@McMimax
@McMimax 2 жыл бұрын
Zarodek mamuta wszczepić słonicy - wątpliwość, ale RNA białka kolca wirusa wszczepić człowiekowi - respekt!
@marginalia1783
@marginalia1783 2 жыл бұрын
Nie odróżnić wszczepienia od wstrzyknięcia - respekt level master.
@annakuczwalska1120
@annakuczwalska1120 2 жыл бұрын
Jak zawszę, bardzo ciekawy podcast :) Nie, nie kupiła bym antycelulitowej szczotki z włosia mamuta ;)
@iowa406
@iowa406 Жыл бұрын
Z tym CO2 jest i nie jest racja logiczna. Jest, gdyz rośliny pochłaniają dużo CO2 ale w fazie wzrostu, a nie dojżałej formy. Więc duże starodrzwia jako walka z CO2 = nie. stepy, sawanny, prerie, krzewy, młode i średnie drzewa = tak. Nie, gdyż rośliny w trakcie umierania dużą część tego CO2 wyemitują zpowrotem. Tylko niewielka część się niewyemituje w postaci torfu, cvzy później węgla.
@malgorzatajaneczek8470
@malgorzatajaneczek8470 2 жыл бұрын
Gdzie mogłabym znaleźć publikacje o ludziach z Denisowej w języku polskim, lub niemieckim?.
@monikat2327
@monikat2327 2 жыл бұрын
Antyk, to jest epoka przed średniowieczem. Obejmuje cywilizacje takie jak Egipt, Babilon, Grecja, Rzym itd. Przed antykiem była prehistoria. Nie wprowadzajmy słuchaczy w błąd.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 2 жыл бұрын
Jak może zwróci Pani uwagę, kopalne i antyczne DNA jest używane przez naukowców zamiennie, co zresztą widać i u nas. W tytule użyliśmy jednego określenia, w miniaturze drugiego. Pozdrowienia!
@karolinakocemba6291
@karolinakocemba6291 2 жыл бұрын
Szczotka na cellulitis nie bardzo…ale ‚włochata’ torebka mamucia…czemu nie? 😅 Kolejny super odcinek 😍
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Są torebki o takim kudłatym disignie. Po Ci mamut ? 😄
@tsaicio
@tsaicio Жыл бұрын
cała idea tego że mamuty ogranicYlyby efekt cieplarniany i odtworzyły step mamuci to zamysł rosjan (czy nam się to podoba czy nie) pogooglowac proponuję. Idea bardzo słuszna.
@romankatz1421
@romankatz1421 2 жыл бұрын
Mamut w Warszawie. Wyglądał by ciekawie!
@damcof123
@damcof123 2 жыл бұрын
chciałbym odtworzyć siebie gdy byłem młodszy
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
.... glupszy i biedniejszy. Zapomniałeś dodać. Nie dziękuj 😄
@damcof123
@damcof123 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz w sumie racja...miałem też więcej włosów :D
@patrolowaty
@patrolowaty Жыл бұрын
Z całym szacunkiem, ale szczotka antycellulitowa to słaby pomysł moim zdaniem. Mamut kojarzy się z siłą, wielkością. Myślę że marketingowo korzystniej będzie go sprzedać, jako pędzel do golenia:D wiem, że nie tak dużo osób korzysta z pędzli do golenia, ale mam przeczucie, że to było by cos:D
@Nosttre
@Nosttre 2 жыл бұрын
Naukowczynie czynią cuda, gdy odkryć się coś uda! :)
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Powiedziałbym nawet że Naukowczynie czynią cuda na dwa uda 😄 ... albo się uda albo się nie uda 😄
@jagodanowacka6577
@jagodanowacka6577 2 жыл бұрын
Zdzicha Jedziesz Już wiem, że jak przeczytany komentarz, mnie rozbawia /najpierw cztam, potem patrzę, czyj on /, jest od Z. J. 👍
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
@@jagodanowacka6577 Dziękuję za miłe słowa 🙂
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
"Jeśli nie chcesz mojej zguby Mamuta kup mi luby" .... no i tak świat zyska kolejnego paleogenetyka. 😄
@CarloCaponeHH
@CarloCaponeHH 2 жыл бұрын
Rewelacja
@pancerny27
@pancerny27 2 жыл бұрын
Co czyni "naukowczyni"?
@AnnaBien-pl6wz
@AnnaBien-pl6wz 2 ай бұрын
To samo co sprzedawczyni. Pracuje 😉
@sialababamak537
@sialababamak537 11 ай бұрын
Antyczny/kopalny DNA. DNA to kwas, jest rodzaju męskiego.
@RenataMilosz
@RenataMilosz 2 жыл бұрын
Trochę włosy zaczynają stać na głowie, gdy się słyszy i wskrzeszaniu wymarłych gatunków.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Wskrzeszenie wymarłych stojących włosów na głowie to było by coś 😄
@jagodanowacka6577
@jagodanowacka6577 2 жыл бұрын
Zdzicha Jedziesz. O to to... Bardzo mnie interesuje temat, który zgłębia Pani dr M. M., świetnie byłoby, gdyby efektem ubocznym tych badań, były wspomniane włosy...
@eiliannoyes5212
@eiliannoyes5212 2 жыл бұрын
21:14
@Rafalstratford
@Rafalstratford 2 жыл бұрын
👍👍
@gregentertainment3372
@gregentertainment3372 2 жыл бұрын
Zawsze mam taką myśl: a co się stanie, gdy naukowcy odkryją coś niepoprawnego politycznie. Co wtedy?
@gregorandorbalbinski6690
@gregorandorbalbinski6690 2 жыл бұрын
Takie odkrycie nie zostanie ujawnione lub zostanie "zamiecione pod dywan" i zapomniemane.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 2 жыл бұрын
Musi się oczywiście objawić przekonanie o sekciarstwie nauki, która niby to zamiata pod dywan to, co niewygodne, bo jest na pasku tajemniczych sił i "pieniądza". W tego typu oskarżeniach jakoś zawsze brakuje spójnego ciągu dalszego... Niewygodne dla kogo? Niepoprawne względem jakiej polityki? Ustalenia klimatologów, że to człowiek odpowiada za ocieplenie klimatu to typowa rzecz, która powinna być zamieciona pod dywan, bo godzi w interesy najbogatszych firm i państw na świecie. Czemu te informacje nie zostały wyciszone? W tym przypadku nauka swoje, rządy swoje, a "zdroworozsądkowcy" negują w ogóle istnienie problemu. Dzieje się wszystko, tylko nie to postulowane wyżej zapomnienie.
@Manjushri44
@Manjushri44 2 жыл бұрын
@@RadioNaukowe Podstawy ekonomii- wielkie neoliberalne korporacje mogą zyskać na zmniejszeniu rynku, doprowadzeniu do wyeliminowania mniejszych konkurentów i uzyskaniu swiatowego monopolu. Politycy o lewicowym odchyleniu także marzą o mozliwosci centralnego sterowania, jeśli nie na wzór czysto państwowej gospodarki w stylu byłego ZSRR to przynajmniej tak jak to rozwiązano w narodowym socjalizmie III Rzeszy- pozostawieniu wielkich i nielicznych, teoretycznie prywatnych firm pod ścisłym nadzorem państwa.
@RadioNaukowe
@RadioNaukowe 2 жыл бұрын
Już te "podstawy ekonomii" widziałam w tak różnych kontekstach, że pozwolę sobie zachować dystans.
@Manjushri44
@Manjushri44 2 жыл бұрын
@@RadioNaukowe Pani wybór, niektórzy nawet do arytmetyki zachowują dystans więc inni w warunkach nierównego dostępu do informacji gospodarczej i niepełnej wiedzy historycznej maskującej zgubne skutki eksperymentów socjalistycznych mogą mieć wątpliwości co do przyrodniczych podstaw ekonomii... Rozumiem i współczuję, proszę mi jednak uwierzyć że perpetuum mobile ani tym bardziej wytwarzanie energii z niczego w świecie fizycznym nie są możliwe a dodruk pieniądza bez pokrycia jego wartości w towarach i usługach nieuchronnie prowadzi do inflacji i dalej do kryzysów gospodarczych🙏 Ps. Ekonomia to nauka przyrodnicza a nie społeczna- podejście do ekonomii w kategoriach nauk społecznych to scjentyzm a nie nauka.
@czarliczan4642
@czarliczan4642 2 жыл бұрын
Podejrzewam że neandertalczyk miał więcej człowieczeństwa niż człowiek współczesny
@lukaszt9314
@lukaszt9314 2 жыл бұрын
wyklad spoko,ale strasznie brzydki ten obrazek
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
To nie patrz 😄
@lukaszt9314
@lukaszt9314 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz no to skroluje ten ekran zeby nie patrzec. :)
@wojciechszaanski2984
@wojciechszaanski2984 2 жыл бұрын
"Symulując upływ lat, naukowcy przez tydzień przechowywali wersje zapisane w DNA w temperaturze 60, 65 i 70 st. Celsjusza. Pozostały czytelne. Sugeruje to, że w temperaturze 10 st. Celsjusza mogłyby przetrwać około 2000 lat. W przypadku arktycznej Global Seed Vault (gdzie przechowywane są nasiona roślin z całego świata, a temperatura wynosi -18 st. Celsjusza) można by liczyć na przetrwanie przez 2 miliony lat." Dlaczego usuwa Pani merytoryczne komentarze i ogranicza swobodny przepływ wiedzy?
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Proszę podać źródła o wynikach tych badań.
@wojciechszaanski2984
@wojciechszaanski2984 2 жыл бұрын
@@ZdzichaJedziesz Proszę sobie skopiować pierwsze dwa zdania i wkleić w wyszukiwarkę Google. 5 razy próbowałem napisać komentarz z podaniem źródła i 5 razy był on kasowany.
@slawekn1950
@slawekn1950 2 жыл бұрын
całe przedpotopowe zoo jest w szambali pod tybetem !!!!
@marekking7847
@marekking7847 2 жыл бұрын
Zabawy w Boga marzą sie genetykom.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
Ten wymyślony Bóg - nie miał żadnego pojęcia o genetyce.
@AnnaBien-pl6wz
@AnnaBien-pl6wz 2 ай бұрын
Boga nie ma
@PawelIgnatowskiiq200
@PawelIgnatowskiiq200 2 жыл бұрын
To ta grupka szaleńców twierdzi że ptaki wywodzą się od dinozaurów i związku z tym te drugie miały pióra.
@marekherok7452
@marekherok7452 2 жыл бұрын
- Ariadna! - Co? - DNA!
@SzymonWeiss
@SzymonWeiss 2 жыл бұрын
Chcę to zrozumieć. Proszę pomóc.
@ZdzichaJedziesz
@ZdzichaJedziesz 2 жыл бұрын
Twoje poczucie humoru sięgnęło DNA 😄
@mariuszmielczarek5659
@mariuszmielczarek5659 2 жыл бұрын
To wszystko prawda!. Mój nauczyciel biologii, Stary ateista, był wcześniej w PZPR, udowodnił mi, że życie może powstać z materii nieożywionej. Kazał kupić mi trociny i nasikać na trociny wysypane na betonową podłogę w piwnicy, zamknąć drzwi na kłódkęi, by eksperyment odbywał się bez udziału osób trzecich i przyjść dwa dni później. I wiecie co??? . Miał rację!! Trociny ożyły. Jak wróciłem w trocinach było pełno żyjątek. Skakały na wysokość moich kolan. Potwierdzam zatem wszystkie fakty naukowe, które usłyszałem w tej wspaniałej audycji.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
No widzisz... I nie ma potrzeby tworzenia baśni o wymyślonych Bogach, czarach, magii czy siłach nadprzyrodzonych.
@mariuszmielczarek5659
@mariuszmielczarek5659 2 жыл бұрын
@@DayWalker966Rip O wymyślonych bogach, jak najbardziej nie ma potrzeby,. Lepiej głosić ewangelię. Ale "O czarach i magii" to trzeba mieć pretensje do biednych ateuszy, którzy wciskają ciemnotę w TV w postaci homosi, kłamców "wróżów Maciejów". Ale jak wiemy, poganie to ciemnota rozumu, kłamstwo ii brak racjonalności.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
@@mariuszmielczarek5659 Przecież "ciemnota", kłamstwa, czary i magia - to domena religii i grup wyznaniowych. To one przecież wymyśliły mit Boga, mit zmartwychwstania, mit życia wiecznego.
@mariuszmielczarek5659
@mariuszmielczarek5659 2 жыл бұрын
@@DayWalker966Rip Lubię Cię, chociaż Cię nie znam. A nie każdego lubię, kogo nie znam. Pan Jezus nie jest postacią mityczną. Jego realne istnienie potwierdziły świadectwa nawet Jego przeciwników, wrogów. Jego Apostołowie, uczniowie, żyli tak jak Ty i ja na ziemi. Przetrwały dowody, relikwie, artefakty do dziś potwierdzające istnienie Pana Jezusa i Apostołów. Zostali oni zamordowani tak jak On, bo nie chcieli się go wyprzeć, albo nie chcieli złożyć ofiary domniemanym, wymyślonym przez ludzi bożkom. Nikt normalny nie odda życia za coś, czego nie doświadczył. Pamiętać należy jednak, że wszyscy Apostołowie zwiali ze strachu w chwili poważnej próby, po pojmaniu Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Nie zamierzam Ciebie przekonywać. Jeśli naprawdę, szczerze szukasz Prawdy, znajdziesz ją. Jeśli traktujesz to jako zabawę, wypełniaj się, karm się śmieciem produkowanym przez Radio Naukowe. Na tym polega wolna wola. Kościół katolicki teraz upada.Jest atakowany od wewnątrz, przez ludzi kościoła niewiernych Chrystusowi i to jest najgorszy atak. Jest to ich czas. Czas Anty chrystusowców. Wczoraj było czytanie liturgii o ziarnie rzuconym przez siewcę. I było tam takie zdanie wypowiedziane przez Chrystusa do Apostołów. "Wam dana jest tajemnica królestwa Bożego. Dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana tajemnica". Nie wiem, czy rozumiesz to zdanie. Ale dotyczy ono Ciebie i mnie. Ja nie potrafię przejść obok tego zdania obojętnie. Cierpienie, życie człowieka, nabiera sensu tylko w momencie poznania Ewangelii głoszonej przez Chrystusa. Nie sztuką ( szczególnie w dzisiejszych czasach) jest bluźnić przeciw Chrystusowi. Sztuką jest Go bronić i być katolikiem. .
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
@@mariuszmielczarek5659 Owszem, Jezus prawdopodobnie istniał. Jednak jego zmartwychwstanie to wyssana z palca bzdura. Naiwny dogmat wiary. Bardzo popularny w wielu religiach i systemach wierzeń. *Nikt normalny nie odda życia za coś, czego nie doświadczył* Dokładnie. Nikt normalny. Niestety apostołowie padli ofiarą taniej indoktrynacji. Załapali się jedynie na Nagrodę Darwina. *Jeśli naprawdę, szczerze szukasz Prawdy, znajdziesz ją* Dziękuję, już znalazłem. Wiem doskonale dlaczego człowiek stworzył Boga, religie, dogmaty wiary, systemy wierzeń, ideologie. *karm się śmieciem produkowanym przez Radio Naukowe* Akurat Radio Naukowe oferuje więcej niż religijne gusła i biblijne mity. *Dla tych zaś, którzy są poza wami, wszystko dzieje się w przypowieściach, aby patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli, żeby się nie nawrócili i nie była im wydana tajemnica* Sprawna indoktrynacja. Niewykształcone jednostki na pewno kupią taki kit. W sztuce retoryki, manipulacji i indoktrynacji - kościół osiągnął ewolucyjne mistrzostwo.
@Grzegorz2109
@Grzegorz2109 2 жыл бұрын
W zalewie niewyobrażalnej głupoty, ten kanał jest jak światełko w ciemności. Słucham maniakalnie ;-) Swoją drogą - jak można być przeciwniczką ewentualnego klonowania neandertalczyka ? Taki osobnik (gdyby przeżył itd) byłby bezdenną kopalnią wiedzy. Zyskalibyśmy jasność co do tego jak się zachowywał, do czego był zdolny, w jakim zakresie się komunikował itd. Dowiedzielibyśmy się niemal wszystkiego ! Problem w tym, że telomery psują całą zabawę i taki klon nie pożyłby długo ....chyba żeby sklonować parę i uzyskać od nich potomstwo w tradycyjny sposób. Co do mamuta - stworzenie biotopu dla tych zwierząt to pryszcz. Przecież hoduje się słonie w zimnych częściach świata. Można wybudować słoniarnię , można też mamuciarnię . Można stworzyć jakiś park w północnej Skandynawii czy na Alasce. Opcji jest wiele.
@mariuszmielczarek5659
@mariuszmielczarek5659 2 жыл бұрын
Wy, ateusze nie tylko wyszliście z jaskiń w Afryce. Wy mentalnie siedzicie ciągle w jaskiniach.
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
O proszę. Trafił się "wyjątkowy" osobnik "stworzony" przez wymyślonego Boga ;) Ach ten narcyzm gatunkowy.
@mariuszmielczarek5659
@mariuszmielczarek5659 2 жыл бұрын
@@DayWalker966Rip O, uciekłeś ateuszku z powrotem do jaskini, bo znów zadziałała odrócona teoria ewolucji 😉
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
@@mariuszmielczarek5659 Nie odpowiedziałeś i unikasz odpowiedzi: - Dlaczego wierzysz w bzdury i kłamstwa pokroju wymyślonego Boga? - Co daje ci ta wiara poza efektem placebo? - Czy wiesz dlaczego człowiek wymyślił sobie kłamstwo Boga?
@mariuszmielczarek5659
@mariuszmielczarek5659 2 жыл бұрын
@@DayWalker966Rip Dlaczego znów wklejasz pytania pozbawione podstawowej logiki? Ja już Ci odpowiedziałem, a Ty po prostu zwiałeś, gdy zadałem Ci pozornie proste pytanie. Proste dla osoby logicznej, ale nie dla kogoś, dla kogo logika to nauka bezużyteczna. Widać po Twoim zachowaniu, że logika i odwaga nie jest mocną stroną ateuszy, ponieważ konfrontując się z Faktami, Rzeczywistością czmyhają gdzie pieprz rośnie. Ja wiem, że nie możesz odpowiedzieć na moje proste pytanie, czy miłość lub nienawiść to według Ciebie pojęcia wymyślone, czy dobro i zło istnieje, czy to też pojęcia wymyślone przez człowieka?
@DayWalker966Rip
@DayWalker966Rip 2 жыл бұрын
@@mariuszmielczarek5659 Pytania są logiczne. Człowiek wymyślił sobie Boga. Pytam się czy wiesz dlaczego? Pytam się również czy wiesz dlaczego nasz mózg lubi wierzyć w bzdurne dogmaty wiary (Bóg)? Natomiast tak, miłość i nienawiść istnieją. To emocje powstały w drodze ewolucji neurobiologicznej. A pojęcia dobra i zła to również antropogeniczna cecha naszego gatunku, kategoryzacja zjawisk i procesów pożądanych i niekorzystnych. Coś ci jeszcze wytłumaczyć?
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 43 МЛН
Modus males sekolah
00:14
fitrop
Рет қаралды 20 МЛН
Dlaczego niektórzy są wysocy?
16:01
Uwaga! Naukowy Bełkot
Рет қаралды 260 М.
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 43 МЛН