Posiadam Estradę w idealnym stanie. Miałem też Żaczka, dopóki komuś nie pożyczyłem. Dobry zwyczaj...
@Gelek2 жыл бұрын
11:49 W komplecie był też pedał głośności, no i oczywiście górna pokrywa co w połączeniu z dolną częścią stanowiło niezłych gabarytów walizę, która mieściła też statyw no i swoje ważyła. Między innymi na nich uczyłem się grać. Ciężko było z dostępnością, ale akurat udało się je dostać w jedynym sklepie muzycznym w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu. Piękne czasy... 🙂
@petermaron8157 Жыл бұрын
Wtedy socjalistyczna Polska była bardziej polską w odróżnieniu od ukropolinu w 2023roku i rządów solidarnej bandy czworga kanciastookrągłego żłobu-koryta bandy czworga PO PiS SLD PSL która niszczy rujnuje morduje rabuje resztki dorobku gospodarczego z lat 1945-1989.
@wojciechwodek18622 жыл бұрын
Do tamtych czasów super nadawał się string vermony-string to podkład bez którego nie istnieje żaden aranż.
@marcinbaran79303 жыл бұрын
W latach ok 84-85 mieliśmy w podstawówce nauczyciela od muzyki to grał nam na takim żaczku przeboje Kombi i innych fajnych Kapel
@dariuszsowiksp2rpb19011 ай бұрын
ar207 miałem organy wcześniej trasiton organy i b2 pozdrawiam a tez serwisowałem te modele
@janjustka75242 жыл бұрын
Brawo - jestem w posiadaniu B1 ale padły i niema gościa który by je naprawił .Piękne wspomienia
@MrOjgyn7 ай бұрын
Co panu padło, nie grają wogóle czy jak ?
@tadeuszratajczak68093 жыл бұрын
Bardzo ciekawie i przyjemnie sie słucha , no i ta wiedza o tym o czym sie mówi jest najlepsza.Pozdrowienia z Leszna
@Kramuz3 жыл бұрын
Tadzik dziękuję i pozdrawiam
@DamianPogorzelec2 жыл бұрын
W moich okolicach co chwile takie organy się pokazują że ktoś chce sprzedać 😁😁
@defilrepairman19703 жыл бұрын
Chociaż ja nie klawiszowiec ale bardzo ładnie Pan opowiada i obejrzałem cały odcinek. Pozdrawiam
@GitaTV3 жыл бұрын
Ja też ledwie szarpidrut, to chętnie poszerzam wiedzę o inne rodzime instrumenty.
@seb_sko7089 Жыл бұрын
Były w naszej szkole organy Estrada. Pamiętam, że kiawiatura pedałowa miała jedną oktawę, ale w latach 90 weszły keybordy typu CASIO, YAMAHA i za bardzo nikt nie chciał na nich grać. Ja naukę zaczynałem na organach Żaczek w trzeciej klasie podstawówki. Oczywiście potem już tylko keybordy.
@mblus329 ай бұрын
W tych obudowach Fonica montowała urządzenia Fono-Disc ZM40f. Jest o tym mowa na Zabytkach Techniki podcast Ludzie Foniki odcinek 76 i 77 o dyskotekach. Takie zespoły grające do tańca na dancingach jeszcze pamiętam, ale nie wpuszczano mnie na nie, bo byłem za młody (10-14 lat). Najbardziej utkwiły mi w pamięci miotełki do grania na perkusji. Super odcinek. Pozdrawiam.
@brudgerfrudger21742 жыл бұрын
Doskonałe odcinek i ciekawe prpwadzenie pomimo tego, że sam instrument wiadomo z górnej półki nie jest. Ale warto go upamiętnić. Teraz wogole sie nie produkuje w Polsce takich rzeczy
@rafaspendel89573 жыл бұрын
Trzeba wspomnieć, że 207 AR posiadała w sobie dodatkowo pogłos sprężynowy (który umierał w nich jako pierwszy) oraz sekcję syntezatora (który tak naprawdę był prostym generatorem fali kwadratowej i piłokształtnej z prymitywnym filtrem dolnoprzepustowym, obwiednią A/D i trójkątnym LFO). Totalny brak ekranowania powodował, że przez to cudo można było słuchać CB-radia z przejeżdżających nieopodal TIRów :) Moje organy przetrwały do dzisiejszego dnia, jednak przerobione wraz z klawiaturą nożną na sterownik midi dają mi od przeszło dekady niezły feeling gry na brzmieniach hammondowskich ;) Fajnie było usłyszeć je tutaj w oryginale - łezka się w oku zakręciła ;)
@Kramuz3 жыл бұрын
Właśnie w tym egzemplarzu którym dysponowałem nie działał niestety ani pogłos, ani sekcja tego syntezatora, a chciałem zaprezentować chociaż ten generatorek 🙁 Pozdrawiam
@crazyivan030983 Жыл бұрын
Pozdrowienia dla Klamry :) znam osobiście i tak właśnie jak usłyszałem ten głos to mówię... skądś ten głos znam :) to musi być Klamra :) patrzę w opis :) Klamra :) pozdrawiam :)
@klamra356 Жыл бұрын
Też pozdro :)
@ireneuszpyrak9613 жыл бұрын
Świetne, mimo wszystko przy tamtej technologii to taka Estrada to były naprawdę fajne klawisze
@Kramuz3 жыл бұрын
Taki czas był, to było dostępne 😐
@zino79452 жыл бұрын
Sentyment pozostal
@ehhhahah2 жыл бұрын
Estrada 207 AR że tylko do kaplicy?! Przecież ten syntezator (z filtrem! oraz regulowanym rezonansem!! i obwiednią!!!) jest cudowny, zwłaszcza biorąc pod uwagę ceny tego sprzętu na OLX. Wiem co mówię, korzystałem z nich na moim ostatnim wydaniu z gatunku muzyki elektronicznej ;)
@amixo13 жыл бұрын
B2 i B11 były często używane w kościołach i kaplicach cmentarnych B2 w połączeniu z kamerą pogłosową nawet znośnie grały jako ersats organów piszczałkowych
@Wojtek-qs1gc Жыл бұрын
Myśmy za dawnych czasów z braku laku obegrali kilka zabaw na Elwirce 🤣
@RossleMusic2 жыл бұрын
Ale cudownie. Nareszcie jakies video o moim starym "Zaczku" od ktorego zaczalem moje muzyczne zycie. Slysze, ze Pana egzemplarz tez juz ma przester. Pewnie ze starosci. Moj zaczek takiego sie przesteru nabawil, ze nie nadawal sie juz do niczego. Ach, stare czasy. Teraz na inych klawiszach sie gra, ale serce moje sie uradowalo ogladajac pana video :)
@Kramuz2 жыл бұрын
Pozdrawiam
@szymonfamulski23853 жыл бұрын
brawo - piękny odcinek - rzeczowo, ciekawie. Generalnie bardzo potrzebny materiał
@JacekBonter6 ай бұрын
Jak dla mnie te organy wyglądają nie źle. Powstały w okresie PRL i każdy wie jak jak było.
@firecharge64885 ай бұрын
Ale konstrukcyjnie niestety bardzo prymitywne
@wojciechwodek18622 жыл бұрын
Pierwsze moje student 106 i B11 to już na halturki. B11 w połączeniu z efektem wirującym to już fajna zabawka- bas mocny, a phasing bardzo urozmaical barwę jak efekty gitarowe typu fuzz, kaczka.
@robertbanasik45053 жыл бұрын
PRL rządzi... bardzo fajnie ,, pozdrawiam Rychu ,,proszę o więcej Tico tico...
@roadster2413 жыл бұрын
Akurat w PRLu, jako młodzi ludzie próbowaliśmy grać. Nigdy więcej wojny, nigdy więcej PRLowskich instrumentów. Organy i gitary to było jedno wielkie g.., podobnie jak wzmocnienie Eltrona. A Czesi np. potrafili robić dobre gitary. Niemieckie wzmacniacze Vermony też były poszukiwane. Można było, ale nie u nas.
@krzysztofwiczkowski61563 жыл бұрын
Bardzo się cieszę, że podjął Pan temat polskich instrumentów klawiszowych. Mam też nadzieję, że uda się Panu znaleźć inne polskie instrumenty w dobrym stanie. Jako młody chłopak miałem okazję posłuchać B2 w kościele i nie był to dramat. Liczę na to, że poniesie Pan temat dalej, bo ludzie dzięki temu szybciej odnajdą Pana kanał nap KZbin. Proszę namówić Reduktora Szumu na remont jakiejś B2 to popularność obu kanałów znowu wzrośnie. 👍 Dziękuję za Panów zaangażowanie. Krzysztof Wiczkowski
@Kramuz3 жыл бұрын
Pozdrawiam
@Tadeusz.53 Жыл бұрын
Wracają miłe wspomnienia. 1969 rok i pierwsza ,,Sonatina" Chyba wszyscy którzy na tym grali, medytowali jak to przerobić na wielogłos.
@Kramuz Жыл бұрын
Przerobienie nie było możliwe, tam był tylko jeden generator dźwięku, żeby była polifonia musiało by tych generatorów być dwanaście. Pozdrawiam.
@DawidJung-mb8mu8 ай бұрын
@@Kramuz Nad "Sonatiną" w Bydgoszczy pracowano już od 1963 r. Później od 1967 r. opracowywano BFA Transiston AB-1 (zwany estradowy) i AB-1P (zwany gabinetowy, w drewnie [klon]). A dalej w BFA produkowano Bydfakor (w zasadzie na eksport) i od 1973 (przejęcie przez Unitrę) produkowano B-1, B-2, B-2k, B-11, Piano 108, Piano Dynamic (z ważoną klawiaturą), Estrada 207 AR, Eltronic 101R, Eltronic 109. Dla dzieci i młodzieży edukacyjne były Żaczki i Student 106 (w obudowie plastik) i 106M (sklejka drewnopodobna). W Muzeum Polskich Organów Elektronicznych w Gnieźnie są też ciekawe prototypy i syntezatory innych producentów (od lat 60-90. XX wieku:). Zapraszamy! :)
@bartomiejkuzniarz10073 жыл бұрын
Jak zwykle świetny wykład!!! Pozdroofka z Tarnowskich Gór!!
@Kramuz3 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie
@kacjas073 жыл бұрын
Bardzo dobra recenzja.
@pslodo3 жыл бұрын
Jeszcze ucząc się w technikum podjąłem się remontu B-2, należących do mojej parafii. Mój kolega, który był organistą mnie poprosił, bo grał na jakimś tanim japońcu, a B-2 kurzyły się gdzieś w kącie. Tam było sporo do naprawy. Nie działały poszczególne dźwięki w żadnym parapecie i w podłodze. Brakowało kilku rejestrów, chyba flute, co było najpotrzebniejsze w kościele. Nie pamiętam dokładnie, bo sam nie gram na klawiszach. Jak ja straszliwie żałowałem tego zobowiązania. Proboszcz pokrył koszt części i nawet dostałem parę złotych w podzięce, ale ile mnie to kosztowało nerwów i potu. Przede wszystkim miałem bardzo liche narzędzia. Lutownicę bez regulacji temperatury, puszkę kalafonii, tinol z topnikiem i odsysacz sprężynowy. Nawet nie miałem porządnych cążków i pincety, tylko takie ruskie badziewia z targu. Przy pracy rzucałem słowami, których nie wypada wymawiać przy naprawie kościelnego sprzętu, ale to był prawdziwy dramat. Ścieżki się odlepiały od celulozowych płytek, a było do wymiany ze 200 komponentów. Oczy łzawiły od dymu z kalafonii i z wściekłości naraz. Łącznie było kilka awarii do usunięcia w tym sprzęcie, a ja nie miałem jeszcze doświadczenia w temacie. Ostatecznie udało się naprawić wszystkie generatory i dzielniki częstotliwości, z pomocą właściciela i klientów sklepu z częściami RTV, którzy pokazywali mi palcem na wymiętej kopii schematu, gdzie i co powinienem mierzyć. Dzięki nieznani mi bliżej elektronicy :) Dzisiaj bym się tego nie podjął, mimo że posiadam świetnie wyposażony warsztat w którym na codzień naprawiam urządzenia elektroniczne, w tym elektronikę muzyczną :)
@Kramuz3 жыл бұрын
No to wielki szacun za podjęte wyzwanie i uruchomienie organów. Pozdrawiam 👍
@piotrmaek21713 жыл бұрын
Czy posiada Kolega może jeszcze jakieś schematy do B2? Bo obecnie to dość ciężki temat
@pslodo3 жыл бұрын
@@piotrmaek2171 Kurczę nie wiem 😐. Schematy miałem w tekturowej teczce, zamykanej na sznurowadło. Może gdzieś u mamy w domu jeszcze ta teczka jest. Nie jestem w stanie sprawdzić. Kiedy potrzebowałem, całe opracowanie znalazłem w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej. Nie było problemu odbić na xero na miejscu. Parapet nad którą miałem nieprzyjemność, to był ostatni wypust na dzielnikach scalonych UL1811. Szukaj we wszystkich zbiorach bibliotech politechnik i akademii. Teraz za niewielką opłatą można mieć wysokiej jakości cyfrowe skany. W niemal każdej bibliotece trzeba się zarejestrować,, a poszukiwania mogą być teudne. Za to członkowstwo większości bibliotek ze zbiorami technicznymi wynagrodzi zużyty czas 😜
@dariuszsowiksp2rpb19011 ай бұрын
ja miałem klawiaturowe z lampowego klawisza z takich organ i przerabiałem od yamahy psr10 elektronik z midi i razem z da klawiaturom używałem na lewa ręka z akompaniamentem przeróbka
@danielzas662 жыл бұрын
Z przyjemnością obejrzałem kolejny odcinek, dzięki bardzo.
@buxtegrube17803 жыл бұрын
Jak zawsze opowiada Pan bardzo ciekawie. Stare instrumenty elektronowe, pomimo swojego prostego brzmienia, może nie przedstawiają pod tym względem większej wartości, ale stają się powoli zabytkami techniki. Do takich z pewnością można zaliczyć Transiston AB-1 z końca lat 60-tych, zbudowany na tranzystorach germanowych. Układ został zaprojektowany tak, aby wykorzystywał możliwie najmniej drogich tranzystorów, tzn. na każdy dzielnik częstotliwości przypada tylko jeden tranzystor, ale również niewielki transformator, dioda germanowa, potencjometr i kilka innych drobiazgów. Niestety po 50 latach od wyprodukowania , wskutek działania wilgotności, te potencjometry stały się niestabilne, utrudniając zestrojenie instrumentu. W Unitrze B-1, produkowanej kilka lat później, dzielniki zbudowane są na dwóch tranzystorach krzemowych, co wyeliminowało kłopotliwy potencjometr i transformator. Ot, postęp techniczny. Pozdrawiam.
@Kramuz3 жыл бұрын
Gratuluję wiedzy elektronicznej na temat tego instrumentu. Pozdrawiam.
@buxtegrube17803 жыл бұрын
@@Kramuz Znalazłem jeszcze jeden polski instrument elektronowy. Wygląda na produkowany fabrycznie, ale w sieci nie ma o nim żadnej informacji. Jest to "Eltra B-2K" w obudowie przypominającej fisharmonię, z wbudowanym pedałem i głośnikiem. Symbol K zapewne oznaczał kościół. Posiadam zdjęcie tego egzemplarza. Pozdrawiam.
@Kramuz3 жыл бұрын
@@buxtegrube1780 Chętnie zobaczyłbym te zdjęcia. Pozdrawiam
@buxtegrube17803 жыл бұрын
@@Kramuz Poproszę o adres mailowy.
@adamkasperkiewicz69533 жыл бұрын
Dziękuję za kolejną lekcję muzyki i wiedzy o instrumentach "muzykowych". To ostatnie wyrażenie ze starego szmoncesowego kalamburu: " co to jest - ma go panna młoda i dziecko od krowy - instrument muzykowy?" Odpowiedź - "wielonciele". Pozdrowienia.
@sawomirdoraczynski96858 ай бұрын
A zwierzoń gryzoniowy i przyrząd okrętówy? - Mendalina!
@krzysztofwaleska3 жыл бұрын
Wojek serwisant telewizorow z epoki lampowej raz dostal organy elwirka do naprawy. Jak naprawil to na urodzinach corki podlaczyl do radmora 5102 z altusami (jakimis dziwnymi). Cos tam zagral. Do dzisiaj pamietam, jak wszystko sie zatrzeslo w pokoju od tej jego melodyjki :)
@GreenZiom2 жыл бұрын
Super odcinek 💪😎✨
@nijaki683 жыл бұрын
ESTRADĘ 207 posiadam w pełnym komplecie i całkowicie sprawną. Komplet zawierał również pedał głośności. No i klawiatura nożna była w oddzielnej skrzyni spakowana, która to skrzynia świetnie nadawała się na ławeczkę organową. A w kaplicach czy kościołach to częściej B-2 były używane niż Estrada.
@Kramuz3 жыл бұрын
Tak, zgadza się, sam dałem w prezencie B2 do kaplicy, a instrument podarował mi kolega, był kompletny i w idealnym stanie. Pozdrawiam
@jakosek3 жыл бұрын
Mam i ja taki kompletny zestaw. Do tego wzmacniacze i kolumny również marki ELTRA. Sprzęt w podobnym stanie co na filmie - jakość przełączników i potencjometrów była tak nędzna, że nawet w mało eksploatowanym sprzęcie nadaje się na porządny serwis... Może kiedyś do jakiego muzeum oddam :)
@Paes643 жыл бұрын
@@jakosek Kwestia okresowej konserwacji. W zachodnich urządzeniach jest podobnie, a szczególnie w tych nowszych gdzie oszczędzają już na wszystkim, na materiałach, na wykonawstwie. Świat idzie w stronę dziadostwa :(
@zino7945 Жыл бұрын
Niestety to juz jest sprzet muzealny niz uzytkowy
@witkocaster Жыл бұрын
Grałem na Żaczku. Brzmienie Żaczka podobało mi się bardziej od Studenta. Żaczek z tego materiału ma jakiś problem z dźwiękiem. Chetnie usłyszałbym brzmienie któe wydobywało się z głośniczków Żaczka kiedy nie naciskało się na klawisze... specyficzne mruczenie, fascynowało mnie.
@dariuszsowiksp2rpb19011 ай бұрын
super tiko tiko pozdrawiam ja chwale estrade organy
@piotrnapieraa54222 жыл бұрын
Super materiał 👍👍👍
@grzesiektg3 жыл бұрын
Jeśli dorwie Pan kiedyś niemieckie Wersi z tamtego okresu, to chętnie obejrzę recenzję :D
@Kramuz3 жыл бұрын
Może się uda, pozdrawiam
@wojciechwodek18622 жыл бұрын
Na szczęście powstał niebawem Polski automat o niebo lepszy i graliśmy na nim zabawy.
@kraetywnaplaneta20103 жыл бұрын
super film mam sonatina do remontu
@Kramuz3 жыл бұрын
A jaki jest stan tej Sonatiny ? ( może jakieś foty na priv). kramuz@dzem.pl , może podjął bym się takiego remonciku :-)
@piotrkapuscik9917 Жыл бұрын
Miło posłuchać fachowca, miałem przyjemność słuchać organów Estrada czy B-2 to namiastka organów hamonda :). Ja gralem na gitarze Czeskiej produkcji a mianowicie Jolana Galaxis i perkusje Szpadelski . Wzmacniacz Vermona czy Eltron .Piękne czasy inni ludzie radość życia, nie to co obecnie ilość a nie jakość. Oczuwiscie swietne są Nordy , Rolandy itd...Ale tamtych czasów nic nie zastapi .
@Kramuz Жыл бұрын
Sentyment i wspomnienia :-) (też to mam) Pozdrawiam !
@Wojtek-qs1gc Жыл бұрын
Szpaderski*
@krzysztofbubak31443 жыл бұрын
Mam takie od lat w stodole i nie wiem co z nimi zrobić wspomnienia powracają?
@Kramuz3 жыл бұрын
Zadbać żeby się nie zniszczyły. Pozdrawiam
@zino79453 жыл бұрын
Kiedys u nas w parafi 207ar razem z kolumnami ZG 603 napedzaly muzyke na mszy ostatni raz 15 lat temu
@Kramuz3 жыл бұрын
Były takie używane, sam dałem do kaplicy Unitra B2 żeby grały na nabożeństwach. Pozdrawiam
@bikeforjoy Жыл бұрын
😍
@adamcichowicz14743 жыл бұрын
Z lat dzieciństwa pamiętam, że w Polskim Radiu dość często słyszałem zapowiedź (to był koniec lat 50. i początek lat 60.) zapowiedź: "Na organach kinowych gra.....". Było to dość charakterystyczne brzmienie tych organów. Co takiego było?
@Kramuz3 жыл бұрын
pl.m.wikipedia.org/wiki/Organy_kinowe
@adamcichowicz14743 жыл бұрын
@@Kramuz Dziękuję - właściwie sam mogłem zajrzeć do Wikipedii. Na YT znalałem też filmik o tych organach.
@keyhoarder Жыл бұрын
Chętnie bym posłuchał tej Sonatiny, ale niestety w internecie są tylko jakieś archiwalne aukcje i zdawkowy opis. Widzę podobieństwo do niemieckiej Clavioline, zarówno z koncepcji jak i konstrukcji lampowej. Ciekawe, czy to było na licencji. Widocznie wyprodukowano bardzo małą ilość. Ja nie miałem pojęcia o ich istnieniu.
@Kramuz Жыл бұрын
Clavioline wyprodukowali we Francji, Niemcy mieli licencję tak samo jak Wielka Brytania i USA (Gibson) Nie sądzę by w Polsce mieli licencję tego instrumentu, raczej mocno się wzorowali, podobnie jak gitara Samba bardzo podobna do szwedzkiego instrumentu. Zresztą oba instrumenty i Samba i Sonatina powstały w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów.
@keyhoarder Жыл бұрын
@@Kramuz Racja. Myślałem że niemieckie to oryginalne bo z produkcją Jorgensen widziałem najwięcej egzemplarzy. Do tego wcześniejsze podobne francuskie Ondioline, i amerykański Hammond solovox (ciekawe czy też na licencji). A wersja brytyjska to Jennings Univox. Szkoda, że nie ma żadnych nagrań Sonatiny.
@wojciechwodek18622 жыл бұрын
W wieku 17 lat grałem na takich w kościele dla siostry , gdyż organista nie potrafil mendelsohna i poprawiłem fuga i toccara d- moll Baha.
@Gargala0714 күн бұрын
Mam eltronica 109
@szmy5 ай бұрын
Witam a zna Pan kogoś aby naprawić unitre b11?
@Kramuz5 ай бұрын
@@szmy Na pewno dobry elektronik sobie poradzi, zależy co jest uszkodzone.
@dariuszsowiksp2rpb19011 ай бұрын
a ar207 na szerokim gnieździe cala klawiatura jest ze można styki zrobić z przekazników starych ja kie tys robiłem klawiaturowe na nogi jedna oktawa i trochę było pozdrawiam
Żaczek, Sudent miały dynamiczną klawiaturę? Elwirka wiem, że nie.
@sawomirdoraczynski968517 күн бұрын
Nie.
@liseu3 жыл бұрын
O pochałturzył bym na weselach na takim sprzęcie 🤣
@sklepwerbena82812 жыл бұрын
"Jesteśmy na wczasach w tych góralskich lasach, w promieniach słonecznych opalamy się, orkiestra przygrywa skocznego begina ........"
@sawomirdoraczynski968517 күн бұрын
Lata sześćdziesiąte.
@wojciechwodek18622 жыл бұрын
Coś takiego,robil efekt phasing tyle że polepszał brzmienie i częstotliwość była regulowana.
@hondacbr1163 жыл бұрын
Reduktor szumu mógłby je naprawić :D ale byłby fajny odcinek :D
@marcelizielinszczak53492 жыл бұрын
Z Leslie brzmi rzeczywiście dużo lepiej. A ile może ważyć taki instrument?
@Kramuz2 жыл бұрын
Jak podaje producent cały komplet z basem nożnym i nogami w futerale to 69 kg. Sam stół gry otwarty bez klapy , nóg i klawiatury basowej to będzie ok 35 kg.
@crazyivan030983 Жыл бұрын
Jak na moje tępe niemuzyczne ucho... brzmią przynajmniej klimatycznie :)
@indianajons86802 жыл бұрын
Coto jest kolumna Lessi ?
@Kramuz2 жыл бұрын
NIe Lessi, tylko Leslie, odsyłam do odcinka KramuzVlog#6 kzbin.info/www/bejne/aZfQhIOlq5mag7M
@mariuszskiba16053 жыл бұрын
mam eltronic 109
@krzysztofwaleska3 жыл бұрын
W zeszlym rokunwidzialem w lombardzie w Pszczynie potezne rozmiarami dwumanualowe organy Unitry. Czy jest to cos warte? Oni chceli cos lekko ponizej tysiaca zlotych. Kusi mnie cos takiego, ale rozmiar odstrasza. To nie jest nowoczesny ,,parapet''.
@Kramuz3 жыл бұрын
Największe rozmiarami organy Unitry jakie znam, to Estrada, prezentowana w odcinku, były jeszcze B2 ale one były troszkę mniejsze. Innych nie znam, bo B11 to jeden manuał, czyli jeszcze mniejsze.
@waldemarrychlik36212 жыл бұрын
Elwirka to Wroclawskie Mera Elwro ,a wlasciwie ich oddzial ,zaklad zamiejsciwy w Plakowicach ,a nie jak Pan podaje Eltra Bydgoszcz. Mera Elwro ,nie Unitra a Mera.
@danieljankowski84373 жыл бұрын
Jak zwykle dobry odcinek. Instrumenty ciekawe historycznie, ale brzmieniowo trochę gorzej...mimo tego fajnie się ogląda.
@andrzejlisek3 жыл бұрын
Organy Eltra B11 w akcji kzbin.info/www/bejne/n2m1oWuZq5trhM0 Skoro te organy były inspirowane Hammondem był to taki trochę erzac Hammonda, to ciekawe, czy takie samo brzmienie można utrzymać na prawdziwych organach Hammonda.
@Kramuz3 жыл бұрын
Ani jedne organy Unitry nawet po podłączeniu do leslie nie potrafiły naśladować w brzmieniu Hammonda 🙁
@andrzejlisek3 жыл бұрын
@@Kramuz Miałem na myśli udawanie w drugą stronę, czyli czy Hammond może grać jak Unitra na tym filmiku.
@Kramuz3 жыл бұрын
@@andrzejlisek Aa..., w tą stronę,? nie jest problemem uzyskanie brzmienia B11 na organach hammonda. Pozdrawiam
@Paes643 жыл бұрын
@@Kramuz Naśladowanie dźwięku organów Hammonda jest trudne (ale nie niemożliwe) nawet przy współczesnej technice. Te generatory elektromechaniczne generowały bardzo określone zniekształcenia tak, że przebiegi wyjściowe były tylko zbliżone do sinusoid, a dodatkowo następowało przenikanie sygnału z sąsiednich torów generujących, więc było dodatkowe podbarwienie i lekkie zdudnianie sąsiednich dźwięków. Na barwę też wpływały konkretne odchylenia poszczególnych dźwięków od stroju temperowanego wynikające z ograniczeń przybliżania interwałów stosunkiem dwóch liczb całkowitych (konkretnie stosunkiem ilości zębów w kołach przekładni danego tonu). Organy Eltry wytwarzają dźwięki najwyższej oktawy w 12 niezależnych generatorach, których sygnały są potem dzielone przez 2 dla uzyskania dźwięków niższych oktaw. Przebiegi wyjściowe, w tym fletowe- pseudosinusoidalne, są uzyskiwane przez lepszą lub gorszą filtrację przebiegów prostokątnych (tylko nieparzyste harmoniczne) lub przebiegów schodkowych (przybliżających przebiegi piłokształtne posiadające wszystkie harmoniczne), to powoduje, że barwa może być podobna ale raczej nieidentyczna. Drawbary w organach Hammonda to jest skokowa regulacja poziomów poszczególnych torów (co 3dB), a w Eltrach jest regulacja płynna (można ją upodobnić do efektów z Hammonda skalując potencjometry: 0dB, -3dB, -6dB, -9dB, -12dB, -15dB, -18dB, -21dB, CISZA). Oczywiście efektu przenikania sąsiednich tonów nie da się uzykać. Hammond miał stykowe kluczowanie dźwieków bezpośrednio przez styki podklawiaturowe, a w Eltrach stosowano już bramkowanie elektroniczne, tj. klawisz podawał napięcie sterujące do zespołu bramek diodowych kluczujących poszczególne dźwięki co eliminowało trzaski kluczowania ale też eliminowało różne transjenty włączeniowe (np. niejednoczesność wchodzenia wszystkich składowych przy kluczowaniu stykowym) dające określoną barwę i pewien wpływ na dźwięk zależny od szybkości wciskania klawisza. W Hammondzie wibrato było uzyskiwane przesównikiem fazowym, to była raczej modulacja fazy a nie częstotliwości tonów, które były stałe. W Eltrach wibrato jest uzyskiwane przez odstrajanie generatorów wiodących najwyższej oktawy. Modulator fazowy w Hammondzie dodatkowo zmieniał barwę, bo wpływał różnie na różne składowe dźwięków, a przy modulacji używanej w Eltrach, to wszystkie składowe są przesuwane identycznie.
@MrOjgyn7 ай бұрын
Nie wiem czy pan wie że ndal mamy nowy prl, i rządza ci sami ludzi lub ich potomkowie którzy utworzyli nowy prl czyli unię stalinowską która dale nie pozwoli na rozwój Polaki !
@johnkowalsky47173 жыл бұрын
Świat miał dx 7 a u nas te gówno robili.ja pierdole co za zacofanie
@Kramuz3 жыл бұрын
Takie czasy były 🙁, pozdrawiam
@johnkowalsky47173 жыл бұрын
@@Kramuz sam miałem te B2 i jak trzeba było na 1 piętrze zagrać to łzy w oczach
@Kramuz3 жыл бұрын
@@johnkowalsky4717 ale się grało 😀👍
@johnkowalsky47173 жыл бұрын
@@Kramuz dokładnie.nie było wiedzy, sprzetu ale był zapał i to najważniejsze