"Prawa fizyki są ekstatycznie piękne!" Czekam na to zdanie zawsze 🤩
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
Emocje, czyli nic racjonalnego.
@i_graszka10 ай бұрын
@@Tomasz_Kowalski No i...?
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
@@i_graszka no i to wszystko tłumaczy. To nie jest naukowe.
@i_graszka10 ай бұрын
@@Tomasz_Kowalski I co z tego? Pojawia się w każdym wystąpieniu prof. Meissnera, a ja na to czekam. Nie widzę najmniejszego powodu, żeby przykładać do tego miarę "naukowości".
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
@@i_graszka A ja widzę powód, bowiem Meissner występuje publicznie, jako przedstawiciel nauki i powinien zachować swoje nienaukowe spekulacje para-religijne dla siebie, albo mówić o tym w kuluarach. Tymczasem kompromituje polskie środowisko naukowe, które powinno ostro zareagować. Publiczne wystąpienia naukowe nie są miejscem dla promowania religijnych bajek. Czego jeszcze nie rozumiesz?
@edwardlewandowski54733 ай бұрын
Zdrowia i pomyślności w badaniach w Pokojowej rzeczywistości 🏡🤚 Platon/M.Heller/K.Zanussi
@ulysses168511 ай бұрын
Słuchając Krzysztofa Meissnera żałuję, że mam umysł humanistyczny i nie mogę studiować fizyki. Jest szczęściarzem bo bada rzeczy, które dla większości ludzi są niezrozumiałe.
@BLIHU10 ай бұрын
Zawsze możesz spróbować...
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
Teza na wyrost.
@LingwistycznyPunktWidzenia10 ай бұрын
A istnieje coś takiego jak podział na nauki humanistyczne i ścisłe? Bo ja na przykład piszę pracę magisterską z teorii językoznawczej opartej na matematyce i fizyce.
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
@@LingwistycznyPunktWidzenia A jednak istnieje taki podział. To, że wykorzystuje się metody matematyczne w różnych dyscyplinach to nic nie oznacza. Logikę też wykorzystuje się w teologii, ale teologia nie jest żadną nauką, lecz systemem spekulacji na temat związków świata krasnoludków z elfami w wersji religijnej.
@zbuchus10 ай бұрын
@@Tomasz_Kowalski A więc powiadasz że teologia dotyczy krasnoludków i elfów ? hmm ...
@artukes11 ай бұрын
No i skończyło się jak zawsze. W momencie gdy debata się rozkręciła przerwano z powodu braku czasu.....😢
@Gorki7310 ай бұрын
Witam, nie bardzo rozumiem zbierania pieniędzy na Land rovery, to są bardzo drogie terenowe auta, lepiej wybrać inną markę terenowego auta i wtedy będzie można ich kupić 2 cz 3x więcej!!
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
racja, ale fundacja rządzi się własnymi prawami (czytaj: zyskiem dla siebie i pijarem)
@MiracleAgeGKS11 ай бұрын
"Zbiórka na Land Rovery dla Ukrainy". Kisnę! XD
@GeekInThePool11 ай бұрын
tam sie dobrze Lada Niva sprawdza.
@dawidnazir339011 ай бұрын
PAN PROFESOR GDYBY CZYTAŁ INSTRUKCJÈ OBSŁUGI PIECA GAZOWEGO TO SŁUCHAJĄCY SŁUCHALIBY Z OTWARTYMI BUZIAMI. KOLEJNY ZNAKOMITY WYKŁAD.
@przemo365110 ай бұрын
Krzysztof Meissner na każde zadane pytanie od lat odpowiada tak samo. Zajmuje mu to 10-15 minut i w tym czasie zdąży opowiedzieć całą fizykę 🙂 Z jednej strony to jest fascynujące ale po kilkudziesięciu wysłuchanych wykładach człowiek zna to na pamięć. Szkoda, że tak rzadko (prawie nigdy) mówi coś innego, wówczas też jest to bardzo fascynujące i coś nowego.
@eresanto5 ай бұрын
Cieszy mnie powrót w kulturze dyskusji na temat Transcendencji. Jest bowiem w człowieku piewien wymiar wychylony ku niej. To poszukiwanie naszego kosmicznego rodowodu, pewnego ostatecznego fundamentu i sensu dla wszystkiego. Negowanie tego wymiaru przez prymitywne argumenty ateizmu, bądź zawłaszczanie go przez konkretną, religijną formę teizmu w gruncie rzeczy oddalają nas od niego. Od spotkania z tym wymiarem gdzieś w himalajach naszego myślenia i odczuwania. Niemniej dyskusja mająca iść do przodu potrzebuje tych dwóch biegunów. Wątpienia i nadziei.
@piotrwu516810 ай бұрын
Wojny pokazują jak szybko można zrezygnować z moralności transcendentalnej ,ale dla żony i dzieci jeżeli ich kochamy już trudniej.
@wicekwickowski379810 ай бұрын
"Świat nie jest tym, co nas otacza." prof Krzysztof Meissner. Bóg nie miał wyboru, de facto. -Ale jest też inna opcja, że miał wybór i wybrał te najlepsze, cokolwiek to znaczy.
@misiastyprezes11 ай бұрын
Rewelacja 🎩
@jarekzawadzki11 ай бұрын
Mam tylko nadzieję, że pan profesor nie uważa, że fizyka nie jest dla idiotów 😏, bo ja się bystry nie czuję, a chcę sobie posłuchać.
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
Mandarynki są ekstatycznie piękne. To dowód na transcendencję😄
@wicekwickowski379810 ай бұрын
@@Tomasz_Kowalski Mówisz o żonie Mandaryna? -To całkiem możliwe?!!
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
@@wicekwickowski3798 akurat nie. Pokazuję podejście emocjonalne, jakie prezentuje Meissner.
@wicekwickowski379810 ай бұрын
@@Tomasz_Kowalski Teraz to wszystko jasne chociaż moim zdaniem, to podejście nie jest emocjonalne, ale wynika z logiki. Nie wszystko co jest racjonalne jest logiczne, nie wszystko co jest nieracjonalne, jest nielogiczne.
@pawelsawicki175010 ай бұрын
0:28 Co tam land rovery! Teraz na ciezarowki z kolyskami trzeba zbierac! Co na takiego land rovera zboza zaladuje sie...???
@TadeuszWróbel-h2z4 ай бұрын
Bóg w Biblii nigdzie nie udowadnia, ze On istnieje. Bo nie musi bo On jest, który jest w starym testamencie nazywa się ,,Ja Jestem " On jest Pan panów Król królów i nikogo nie będzie prosił żeby w Niego uwierzył.
@Rafalstratford5 ай бұрын
👍👍👍👍👍👍👍
@piotrzima870710 ай бұрын
Nauka się myli / wyjątkiem są darwiniści /- dlaczego?
@karolkrl11 ай бұрын
robicie zbiórkę na land Rovery dla Ukraińców, a oni godzinami stoją w kilometrowych kolejkach z lawetami uginającymi się od luksusowych aut z Niemiec.
@zarkadiusz12311 ай бұрын
W świecie fraktalnym wszystko jest możliwe dlatego się staje. Naukowcy omijają teorię fraktali jak dżumę. Sami wiedzą, że niewiele wiedzą a wszystko co odkryli to polegało na zasadzie prób i błędów co jest także fraktalem. Następne pokolenie, mam nadzieję, podejmie rękawice po śmierci post marksistowskiej pustki intelektualnej z którą mamy do czynienia, o zgrozo w nauce przede wszystkim jako nowej religii w miejsce tej, która formowała naszą cywilizację też na zasadzie fraktalnej.
@Hacobbe7 ай бұрын
Czy Pan Krzysztof Meissner jest chrzescijaninem? Ma ktos taka wiedze? Pytanie bez podtekstow, po prostu mnie to ciekawi, a nie moge znalezc nigdzie.
@tomaszniemirowski3 ай бұрын
Jest
@Hacobbe3 ай бұрын
@@tomaszniemirowski Dzięki!
@MarekElemelek8 сағат бұрын
@@Hacobbe jest katolikiem
@edwardlewandowski547311 ай бұрын
🌃?Kosmos zadziwia I szokuje😯!/podziękowania za przekaz I -pozdrowienia✋/ps.Astrofaza I Copernicus🌹#czujność na gimnastyki teologiczne...👁!!?
@bartomiejkos37010 ай бұрын
Do tej pani która jest fanką Dowkinsa, religia nie jest po to by się dobrze czuć. To typowo lewicowe i spłycone założenie nie mające tak naprawdę z rzeczywistością wiele wspólnego. Poza tym ja też czytałem trochę Dowkinsa i to jest dramatycznie słaba argumentacja której On używa poziom gimnazjum...
@relatysta679010 ай бұрын
Mój ulubiony cytat Dawkinsa: "Umrzemy i to czyni z nas szczęściarzy. Większość ludzi nigdy nie umrze, ponieważ nigdy się nie narodzi. Ludzi, którzy potencjalnie mogliby teraz być na moim miejscu, ale w rzeczywistości nigdy nie przyjdą na ten świat, jest zapewne więcej niż ziaren piasku na pustyni. Wśród owych nienarodzonych duchów są z pewnością poeci więksi od Keatsa i uczeni więksi od Newtona. Wiemy to, ponieważ liczba możliwych sekwencji ludzkiego DNA znacznie przewyższa liczbę ludzi rzeczywiście żyjących. Świat jest niesprawiedliwy, ale cóż, to właśnie myśmy się na nim znaleźli, ty i ja, całkiem zwyczajnie."
@Krzysiek-zc2em10 ай бұрын
Zbiórka dla Ukrainy na landrovery xD żałosne jak cała fundacja
@edwardlewandowski547311 ай бұрын
Marcin Majewski(religie/Hiob):#Joanna Nowińska(Biblia/interpretacja)#K.Fjałkowski vs B.Sokół
@dunikowska10 ай бұрын
Problem na styku transcendance/ émergence.
@demaskatorr10 ай бұрын
😀
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
Dobrze, że oprócz Meissnera mamy innych polskich wybitnych fizyków, którzy nie oddają się podobnym religijnym fascynacjom, lecz stąpają twardo po ziemi i mają osiągnięcia (prof. Wojciech Żurek, Artur Eckert i inni.)
@marekmolenda992210 ай бұрын
Mnóstwp jest religijnych fizyków. Np Newton, Maxwell...
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
@@marekmolenda9922 A co to ma do rzeczy? Każdy może mieć prywatne przekonania, ale jeśli ktoś, jako fizyk (przedstawiciel nauki) mocą swojego autorytetu wypowiada publicznie na wykładach religijne bujdy, to jest to nadużycie. Jeśli Meissner występuje jako fizyk publicznie i robi wykłady naukowe, to powinien powstrzymać się od swoich nienaukowych wierzeń. Może o nich opowiadać w kuluarach kolegom.
@marekmolenda992210 ай бұрын
@@Tomasz_KowalskiTo jednak nie Pan będzie wyznaczał co wolno mędrcom. Jest w YT tysiące godzin debat apologetów ateizmu i teizmu. Np Dawkins - Lennox Zapewniam, że Pana pogląd jest skrajnie prostacki.
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
@@marekmolenda9922 Zgadza się - to nie ja wyznaczam standardy wykładów naukowych. Te standardy wyznaczyło już dawno środowisko nauki i nigdzie nie zostało przyjęte, by naukowiec wypowiadał się publicznie mocą swego autorytetu na temat swoich prywatnych wierzeń, nie będących przedmiotem nauki. To jest nadużycie, czy to się panu podoba czy nie. A prostacki jest pana ton i o prostactwie świadczy nieznajomość tematu.
@marekmolenda992210 ай бұрын
@@Tomasz_Kowalski Pana opinia oddaje stan wiedzy ucznia młodszych klas gimnazjum. Proponuję wysłuchać uważnie profesora. Sporo da się zrozumieć nawet z Pana wiedzą. Reszta za 10, 20 lat.
@magdalenamagdalena909811 ай бұрын
Religia czy nauka ? cóż to za dychotomia ? ktoś używający rozumu serio uznaje za możliwe/ prawdziwe twierdzenia o Trójcy, grzechu pierworodnym, zbawieniu ? co innego, duchowość, refleksja moralna , sumienie .... Mnie Meissner przekonał lata temu wykładem pt. Fizyka i wiara, którego konkluzja brzmiała wówczas świeżo, że on jako fizyk, który bada elementarną naturę rzeczy nie może odwołać się na końcu do praw fizyki, jak chemik, czy biolog. On te prawa bada. więc dla niego końcowym pytaniem jest skąd te prawa fizyki się wzięły ? I to pytanie ma charakter transcendentny. To wszystko. Lecz przykładać do tego mity o złym Herodzie czy grzech cudzołóstwa, to jest infantylne i w zasadzie obraźliwe dla Wielkiego Programisty.
@arturarrbor11 ай бұрын
A ten zły Herod to postać historyczna czy mit? Grzech cudzołóstwa jest uznawany nawet przez państwo bo jest jednym z powodów do cywilnego rozwodu:)
@konradkarczewski603011 ай бұрын
A czy ktoś używajacy rozumu może rozważać hipotezę że Wszechświat wziął się z niczego? Są fizycy którzy to rozważają
@magdalenamagdalena909811 ай бұрын
@@arturarrbor Co do Heroda, ufam prof Niesiolowskiemu -Spano, specjaliście od starożytnego Izraela, który twierdzi, że nie ma historycznych dowodów na przecięcie się losów Heroda i Jezusa. Herod zmarł wcześniej. Rzeź niewiniątek mogła się zdarzyć historycznie, gdyż Herod był okrutnikiem, jak podaje Flawiusz, dlatego w ewangeliach dodano ten wątek dla podbicia nastroju grozy i na dowód wyjątkowości Jezusa. Prawo cywilne nie posługuje się pojęciem grzechu; państwo bynajmniej nie "uznaje" grzechu za powód do rozwodu. Zresztą, prawo kanoniczne również. Zdrada seksualna jest naruszeniem zaufania i lojalności w związku, a bez tego nie ma mowy o wspólnym życiu.
@magdalenamagdalena909811 ай бұрын
@@konradkarczewski6030 Fizyk pracuje na dowodach matematycznych, a potem empirii , jak twierdzi prof. Meissner. I tak dlugo, jak nie znajdzie naukowego wyjaśnienia tezy ( w tym przypadku początku wszechświata), każda hipoteza jest równie uprawniona. I w tym miejscu jeden mówi, cytuję za prof.: prymarne "tak", inny - prymarne "nie". Lecz owe tak/nie nie należy do fizyki. Przecież on to jasno wykłada. Dragan np. zalicza się do tych co mówią "nie", bo "tak" nie ma naukowego wyjaśnienia. Lecz czy Draganowi można odmówić rozumu ?
@konradkarczewski603011 ай бұрын
@@magdalenamagdalena9098 Dragan jest całkiem niegłupi 😅
@noRTH12123 ай бұрын
Meissner to geniusz, nie wiem czy zdajemy sobie z tego sprawę. Świetnie wyjasnił AI i potencjalny jego wpływ na nowe teorie fizyczne.
@marcino.385911 ай бұрын
1.18 - doskonałe pytanie. Większość ludzi wieży w starożytnych kosmitów niż w ewolucję
@maciekdz229111 ай бұрын
Leży Jerzy na wieży i nie wierzy że mu leży.
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
@@maciekdz2291 a na wieży leży gniazdo jeży.
@anonymusanonymus528011 ай бұрын
Zauważyłem że jeden z rozmówców ma bardzo bezczelne obuwie.
@gun_majster5 ай бұрын
A jakie to jest bezczelne obuwie ?
@MarekElemelek8 сағат бұрын
@@gun_majster każde obuwie oprócz kaloszy
@paweltluscik131411 ай бұрын
Szanowni profesorowie błądzą. Jeżeli istnieje osobliwość w czarnej dziurze to w naszym Wszechświecie istnieją co najmniej dwa różne zbiory praw fizyki.
@justynabrzezinska705211 ай бұрын
„Jeżeli istnieje osobliwość” to skąd pewność, że błądzą?
@zenaxena512611 ай бұрын
Powiem więcej. Tych czarnych dziur jest wiele miliardów. „Istnieją one” w różnych miejscach naszej czasoprzestrzeni - są rozdzielne od siebie. Być może osobliwości z nimi związane nie są w ogóle powiązane ze sobą, czyli praw fizyki mamy na kopy i ciut więcej jeszcze.
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
Przede wszystkim, nienaukowym mitem promowanym przez Meissnera jest twierdzenie o tym, że skądś się wzięły prawa fizyki i to jest dowód na "transcendencję". Otóż wystarczy znać trochę historię nauki, by wiedzieć, że *prawa fizyki sformułował człowiek.* Nie mai więc jakiś "zbiorów" praw fizyki, lecz są te sformułowane prawa, które określił człowiek. A są one tylko modelowym ujęciem pewnych prawidłowości we wszechświecie. I wcale nie są doskonałe. Są pewnym uśrednieniem i przybliżeniem obserwowanych zależności. Nie dajcie się zwodzić filozoficzno-religijnym dyrdymałom Meissnera. To nienaukowa gadka i środowisko powinno zareagować. Swoje wierzenia może promować jako prywatna osoba, ale jeśli występuje publicznie jako fizyk mówiąc takie rzeczy, to kala polskie środowisko naukowe.
@paweltluscik131410 ай бұрын
@@justynabrzezinska7052 Współczesna fizyka karmi nas kilkoma pewnikami, aksjomatami fizyki przez co myślimy, że nie może być inaczej np. 1. Zasada kosmologiczna (Zasada Kopernikańska) czyli uniwersalność, identyczność praw fizyki w całym Wszechświecie; jednorodność, izotropowość 2. Czarna dziura wszystko pochłania i nic nie emituje (prawie). A przecież 1. "Jeżeli osobliwość w czarnej dziurze istnieje to znaczy że nasz Wszechświat posiada co najmniej dwa zestawy praw przyrody. Jeżeli te dwa to dlaczego nie więcej? Może lokalnie tylko te dwa." 2. Czarne dziury to może czarne słońca emitujące ciemną energię i (może) wytwarzające ciemną materię. To mogą być silniki przetwarzające zwykłą materię na ciemną energię (i materię). W tym przypadku osobliwość może nie istnieć albo być bardziej dziwna niż nam się wydaje.
@pacanosiu7 ай бұрын
Tu nie ma fizyka, przyznaj się Krzysztof, już nie ma sensu dalej udawać, wszyscy wiedzą że jesteś/cie matematykami a nie fizykami
@katogoria10 ай бұрын
Mamy w Kościele czas wylania Ducha Swiętego na ''wszelkie ciało'', ateistyczne też, i we wspólnotach Nowej Ewangelizacji podczas modlitwy uwielbienia ludziom na oczach setek ludzi znikają guzy nowotworowe, wydłuża się krótsza noga, prostują kręgosłupy, odzyskują słuch i wzrok, mówią obcymi językami, prorokują. Jest na to obszerna dokumentacja medyczna, mozna zobaczyć na Fejsbuku u Michała Świderskiego. Mało tego, Bóg uzdrawia przez internet. Wygląda, że jest to ten ''wyjęty kawałek materii'' w którym działają inne prawa. Wystarczy uczciwie sprawdzić zanim wyda się arbitralną opinię i jeśli ktoś uważa temat za ważny. Jeśli to nie dowód na działanie Boga, to co nim jest?
@Hadża1315 күн бұрын
😅
@krzysztofjksiazek2285 ай бұрын
RELIGIJNA 😳 antyreligijność tej MONDREJ ...pani 😋
@GeekInThePool11 ай бұрын
Na poczatku bylo SŁOWO.
@zuzannakonior628411 ай бұрын
Czyli uni wers
@ReligiaToBzduraReligiaToBzdura11 ай бұрын
Nie wiadomo czy był w ogóle jakiś "początek".
@paweltluscik131411 ай бұрын
Przed początkiem Wszechświata był Wielki Informatyk, nieziemski Kosmita który swoim palcem (macką) włączył program (grę komputerową) o ekspansji i rozwoju Wszechświata. A może można udowodnić że nie żyjemy w symulacji komputerowej ? że jesteśmy tą pierwszą, prawdziwą cywilizacją która tworzy swoje symulacje komputerowe? Dowód, że żyjemy w symulacji - Dlaczego nie odkryliśmy innych, obcych cywilizacji chociaż w Kosmosie powinno być ich bardzo dużo? Odpowiedź - Bo w naszej symulacji nie przewidziano innych cywilizacji". Nauka nie potrafi udowodnić że nie żyjemy w symulacji (możliwe różne formy symulacji). Nauka trochę zakłada że jesteśmy prawdziwym bytem.
@paweltluscik131411 ай бұрын
Jednym słowem. Jednym słowem napisałem i fraszkę i wiersz i felieton i opowiadanie i poemat i epopeję. Język czy wyobraźnia?
@grzegorzcichocki881111 ай бұрын
Pamiętaj żeby wziąć tabletki
@paweltluscik131411 ай бұрын
@@grzegorzcichocki8811 idą zmiany w narodzie. Nawet mój ojciec się o mnie tak nie troszczył. A na serio to czerwona czy niebieska tabletka to sposób widowiskowy ale to filmowa przenośnia.
@paweltluscik131411 ай бұрын
@@grzegorzcichocki8811 Pamiętaj żeby wziąć tabletki
@eresanto5 ай бұрын
Zakładając, że my żyjemy w symulacji, skąd Ci którzy rzyją w świecie rzeczywistym, gdzie symulacja jest uruchomiona mają pewność, że sami nie żyją w symulacji?
@paweltluscik131411 ай бұрын
Zwykle zadaję jedno pytanie "Czym lub Kim Polaku (narodzie Polski) chcesz się pochwalić, że zabierasz (lub wydaje Ci się, że zabierasz) głos w międzynarodowych, globalnych sprawach? ". Populacja Aglomeracji Tokijskiej (Tokio z przedmieściami) liczy sobie ok. 40 mln mieszkańców. Tyle co ludność Polski. A to nie jest nawet populacja Japonii.
@fibonatic637010 ай бұрын
To pytanie można odwrócić przeciwko Tobie - kim jesteś, żeby kogokolwiek odpytywać? Poza tym, za tym co mówisz stoi przedzałożenie, że ilość jest dodatnio skolerowana z wyższą jakością. To paradne!
@paweltluscik131410 ай бұрын
@@fibonatic6370 Maybach, Mercedes-Benz, Porsche, Audi, Volkswagen, Opel, BMW i Syrena, Polonez
@Tomasz_Kowalski10 ай бұрын
Promocja kiepskiej książki ideologicznej.
@AnnaAnna-xr9tf4 ай бұрын
Won!
@Manjushri4411 ай бұрын
W buddyzmie nie ma takich dylematów jak w chrześcijaństwie, ta religia jest w pełni kompatybilna z nauką.
@michagarstka968411 ай бұрын
Buddyzm to religia? 😮
@izek5010 ай бұрын
To dlaczego w chrześcijaństwie powstały największe teorie naukowe?
@Manjushri4410 ай бұрын
@@izek50 chrześcijańska kultura bardziej niż buddyjska skupia się wokół zjawisk i doczesnych wygód co wymaga wiekszego zaangażowania w badanie złożonych "pierdół". Trochę inna perspektywa postrzegania tego co w życiu faktycznie istotne. Buddyzm w kwestiach materialistycznych jest od strony teoretycznej bardziej minimalistyczny natomiast zdecydowanie bardziej skupia się na umyśle.
@relatysta679010 ай бұрын
@@izek50 Strach pomyśleć do czego byśmy doszli bez palenia bibliotek i "bibliotekarzy"?
@izek5010 ай бұрын
Wniosek z tego taki, że to chrz eścijański obszar kulturowy najbardziej pchnął cywilizację ludzką do przodu.