Świetny materiał przyjacielu na pewno bardzo dużej liczbie użytkowników pomoże z wyborem jakie środowisko wolą czy Windows czy Linux
@SwiatLinuksa4 ай бұрын
14:34 podziękował❤ świetny film btw ;)
@MichuTV74 ай бұрын
@@SwiatLinuksa Dzięki! 😁 I zapraszam wszystkich czytających ten komentarz do Pana wyżej, jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o Linuchu 👌🏻
@robertsyzdek88103 ай бұрын
Sam zainstalowałem na laptopie z i5-6200u i 8GB ramu linuksa i nawet bez problemu stworzyłem aplikacje na androida i testowałem na odpalonym emulatorze, wszystko śmiga
@jerzygrys91864 ай бұрын
Super za polecenie #światlinuksa, świetna robota Bartka
@marekszewczyk28364 ай бұрын
Mogę tylko potwierdzić. Od lat nie mam windy. Na stacjonarnym komputerze mam Manjaro 24.03 XFCE z 8GB RAM. Działa OK. Na laptopie ThinkPad T495 z 16 GB RAM mam Sparky 8 Rolling KDE i powiem tak, wymiata ! Instalacja obydwu Linuksów banalna. Kilka kliknięć myszką i zainstalowane. Pozdrawiam :)
@dawid32572 ай бұрын
Próbowałem na drugim kompie , mówi się że świetnie się sprawuje lekki Linux na starszym sprzęcie. Wrzuciłem go na Xeon E5440 , GTX660 , 8GB RAM oraz SSD. No i... Nie działał on jakoś super szybko. Nie odczułem kopa względem W10 z wyrzuconym szlamem w Powershell. Względem zwykłej instalacji W10 czy 11 możliwe że lepiej ... Ale ogólnie spoko system , plus że drivery do NVIDIA ogarnia automatycznie. Sklep z oprogramowaniem jest całkiem spoko. Pobawiłem się trochę w terminalu ze zmianami środowisk graficznych. Myślę że będę uciekał w tym kierunku gdy windows będzie już totalnie nieużywalny. Fajnie gdyby Wine / Proton itd były zaszyte w systemie domyślnie i dopracowane na tip top żeby Windowsowe gry i programy śmigały z kopa od razu po instalacji. Czas bootowania też mnie zastanawia , Win wstaje znacznie szybciej.
@szerokootwarteoczyАй бұрын
nawet nie oglądam, daje like od razu, ale zakładam że... tylko linux, niezależnie czy 8 czy 4 czy 16 RAM ;)
@piotrkos334 ай бұрын
Ja na Windows 10 po starcie mam zużycie procesora 0%. Zużycie ramu 2,7 giga. Temperatura procka teraz w upały wynosi 31-33 stopnie. Sprzęt to ogólnie i7 980, 16 giga ramu (1333 MHz), GTX 1050ti 4 giga i płyta ASUS Sabertooth X58 oraz dwa dyski SSD (256 giga i 1 tera) pod SATA III.
@TomaszRudnicki-fb7nx2 ай бұрын
Dzięki za test Linux mint to jeszcze zamulacz sprawdź sobie big linux 😊pozdrawiam serdecznie
@ktostajemniczy33864 ай бұрын
Przejście na Linux, zaczynając od Linux Mint, jest bardzo proste. Moja partnerka, która całe życie korzystała z Windows i nie miała doświadczenia z Linuxem, bez problemu poradziła sobie z obsługą Mint.
@-xYz--nk1gm4 ай бұрын
Dla mnie najgorszy byłby brak Office. Więc zamiast linuxa od 9lat używam Osx na starym MacBooku z 2014
@Zwykla0soba3 ай бұрын
@@-xYz--nk1gm Nie chcę nikomu nic mówić aby coś zrobił ale dla mnie nadal jest dziwne że dla niektórych brak płatnej usługi Microsoftu jest wielkim problemem jeśli są darmowe alternatywy.
@andrzejopuszniak29712 ай бұрын
Mint zrobiony tak że po usuwaniu jakiegoś pliku czy programu zostawia więcej śmieci niż sam Windows więc nikomu Linux Mint nie polecam
@robert544014 ай бұрын
Używam kilku dystrybucji Linuksa, większość ze środowiskiem KDE Plasma, które uchodzi za mocno zasobożerne. Nawet w Linuks Garuda, która jest jednym z cięższych Linuksów, nigdy zużycie RAM nie wzrosło powyżej 3 GB. Na dwurdzeniowym staruszku z 4 GB RAM-u mam zainstalowanego Maboxa, który bierze na dzień dobry 300 MB RAM-u, a przy obciążeniu nigdy nie przekracza 1 GB.
@MrKojot882 ай бұрын
W 2024 RAM to problem gdzie telefony mają po 8GB? 😅
@Krol_Artur3 ай бұрын
A jak temperatura, nie grzeje się procesor i7.Kilka osób pisało że lepiej kupić i5.
@gawoor4 ай бұрын
Kupiłem ostatnio e16 z 1335u z windowsem 11, a obok postawiłem starego wyzerowanego też na sprzedaż thinkapda t540p na w10, oba 8gb ramu i ssd (pomijając prędkości). Wynikiem było że t540p uruchamiał się szybciej, szybciej też odpalał przeglądarkę i ładował karty. Mimo że w browser benchmarku e16 z w11 niby suchy wynik miał lepszy to to w10 był bardziej "responsywny"? Mam nadzieje że jak dokupię ramu i pozbędę się bloatware/telemetrii z w11 to uzyskam chociaż taką samą płynność jak na poczciwym t540p z w10. Chyyba czas dokupić drugi ssd i zarzucić mu Ubuntu/Minta i potestować ;)
@b.k.28042 ай бұрын
Zezłomowalam pół roku temu komputer C2duo, 3 Gb ram jakis dysk talerzowy zintegrowana grafika. Chodziło to na mincie 21. Mate nawet znosnie alezawsze mozna sobie potem doinstalowac lekkie srodowisko graficzne, lxde np. lekkie i całkiem funkcjonalne. Zamulal w tym wszystkim chyba najbardziej stary dysk. Ale na yt bez czkawki to .mozna bylo tylko ogladac w 480p. Ale jak najbardziej sie dalo korzystac do codziennych bzdetów.
@JuMilia-TheMinion4 ай бұрын
👍✌️ dziękuję.
@JanKowalski-ov9me4 ай бұрын
A to nie jest tak że jak ramu jest więcej niż trzeba to windows coś se tam cache'uje żeby szybciej działać? Bo chyba nie po to jest ram żeby leżeć odłogiem, jak dla mnie system może 100% razu zająć, byle by szybko działał i dobrze nim zarządzał
@matid84534 ай бұрын
tak dane do microsoftu wysyła XD
@JanKowalski-ov9me4 ай бұрын
@@matid8453 ale że prosto z ramu czy jak? Masz pojęcie o czym piszesz ?
@matid84534 ай бұрын
@@JanKowalski-ov9me no ale windows nic nie robi pobiera 2,7GB ram mint czy jakiś ubuntu pobierał mi max 300 400 MB jak nic nie robił to to już świadczy że windows jest zjebany, może nie koniecznie tyle ramu zużywa bo coś wysyła ale w dalszym ciągu jest tu coś nie tak XD
@MichuTV74 ай бұрын
Teoretycznie jeśli dobrze pamiętam ze szkoły średniej, to właśnie na takiej zasadzie działa/działał Linux a zwłaszcza Android, który to zawłaszczał sobie 90% wolnego RAMu i u walniał go w razie potrzeby.
@DarkestSoulpl4 ай бұрын
Windows nie całkowicie się wyłącz żeby go wyłączyć w 100% trzeba zmienić jedno ustawienie w panelu sterowania zasilanie służy to właśnie szybszemu startowi.
@kovalus4 ай бұрын
Dzięki za materiał. A może pokusisz się pokazać Linux Mint na wirtualnej maszynie? Fajnie, że wspomniałeś o kanale Bartka. Pzdr.
@grzegorzlipski88644 ай бұрын
Należy brać pod uwagę że windows nie zużywa tyle ramu, tylko prewencyjnie gdy jest dostępna jej większa ilość załadowuje do tej pamięci wiele rzeczy trzymając je w buforze do których użytkownik mógł by potencjalnie chcieć się nagle odwołać aby mieć do nich natychmiastowy dostęp. Ta część pamięci bedzie w tle zwalniana dla potrzeb użytkownika wraz z ogólnym zapełnianiem RAMu aplikacjami. U mnie przy 64 GB RAM takiej "zajętej" pamięci jest ponad 16 GB
@miza96654 ай бұрын
Dokładnie tak jest jak piszesz i dzięki temu Windows działa płynniej niż... Windows, który ma mniej ramu. Nie zmienia to jednak faktu, że Windows zawsze bardziej muli niż dobre desktopowe dystrybucje Linuxa. Bo niezapominajmy, że istnieje mnóstwo dystrybucji Linuxa, które w trybie okienkowym działają żenująco powoli, ale o tym często się milczy.
@grzegorzlipski88644 ай бұрын
@@miza9665 Sam mam pendrive 128 GB załadowanego po brzegi rozmaitymi linuksami i mogę powiedzieć tyle że są śmigające jak błyskawica systemy, z tym że Workbench na Amidze 500 też śmigał dopóki go stacja dyskietek nie powstrzymała. Jak już znajdę linuksa który wyglądem nie odrzuca od monitora i śmiało może konkurować z windowsem to jego przewaga w szybkości działania nie jest już taka oczywista.
@mafioso12dk4 ай бұрын
Domyślne kde lub gnome wygląda dobrze i działa bardzo dobrze więc nie pierdziel głupot. Windows 10 to jakaś patologia. Nowy wygląd wymieszany z okienkami rodem z windows xp, ba nawet w windows 11 się takie zdarzają. Niech mi nikt nie mówi, że windows jest stylistycznie ujednolicony i jakoś specjalnie ładny, bo nie jest. Linux ma tę przewagę, że wszystko możesz ustawić pod siebie. Jak na windzie przesadzisz z wtyczkami to też zacznie mulić.
@grzegorzlipski88644 ай бұрын
@@mafioso12dk Linuks choćby i najszybszy to tylko do czasu uruchomienia programu czy gier które na Win11 w 4K średnio działają o 6% szybciej niż na Linuksie (test zrobiony na 25 grach) przy 2K Win11 wygrywa o 1% dopiero przy odchodzącym w niepamięć 1080p ta szybkość Linuksa jest w stanie pokazać odrobinę przewagi, mimo to jednak i w tej rozdzielczości są tytuły potrafiące działac na linuksie o 20% wolniej. Nie wiem czym się zwolennicy Linuksa zachwycają.
@fidkdhgwuei65510 күн бұрын
To włączanie windowsa jest błędne, on był zahibernowany systemowo. Mint powinien się szybciej włączyć, a przy wybudzaniu jeszcze szybciej niż windows
@natural764 ай бұрын
Chciałbym zobaczyć zużycie prądu?
@Magmowy3 ай бұрын
Mam xubuntu bo Ubuntu się posypał po roku. Warto na mint przejść? 4 gb ram mam 512 sd , i3 jak dobrze pamiętam
@prezeskodaty46374 ай бұрын
mój procesor 6 rdzeni fizycznych pokazuje 0 procen obciążenia w systemie windows 7 jeśli oglądam filmy w you tube
@hansdieterwolfgangbahnberg84254 ай бұрын
Spróbuj AtlasOS na Windows 10 i Windows 11. Ja korzystam z AtlasOS na Windows 11 na 8 GB i działa przyzwoicie. Bardzo przyzwoicie.
@prezeskodaty46374 ай бұрын
windows 8.1 enterprise 64 bitowy zainstaluje w nowym komputerze z procesorem intel core i7 3960X
@BRX_21374 ай бұрын
Nie no bez przesady. Tak samo ludzie bali się tego gdy wyszedł Windows Vista. Tam też system pokazywał dość duże zużycie RAMu ale wynikało to z tego że system z automatu ładował do niego wiele podstawowych informacji w celu zwiększenia ekspansywności. Gdy uruchamialiście jakiś program lub grę to ten usuwał z Ramu syf i robił miejsce dla priorytetowych aplikacji. Tak W10 i 11 ma dość sporo syfu w tle ale przynajmniej część można wyłączyć ręcznie bez korzystania z zewnętrznych skryptów. Ale faktycznie nie są to już czasy W7 i zużycia na poziomie 500mb. A P.S zużycie ramu zależy od tego ile go masz. Ja mając 32gb po postawieniu systemu na czysto miałem zajęte 5gb.
@uchihaitachi45334 ай бұрын
Windows 11 to gówno
@michalmakuszewski8034 ай бұрын
mialem w planach instalować Linux ale rezygnowalem bo sterownikow nie ma do karty bo mój GT 1030 sterowników nie było ze strony producenta szukałem i nie było GT 1030 pod Linux ale dobry odcinek wyszedł 😅
@MichuTV74 ай бұрын
No niestety, ale jak chodzi o sterowniki Nvidii pod Linuxem to jest z tym problem... ale dla pocieszenia powiem ,że sterowniki dla AMD są od ręki :D
@killerr154 ай бұрын
sa sterowniki do gt 1030 na linuxa
@michalmakuszewski8034 ай бұрын
@@killerr15 własne nie ma szukałem wszędzie w necie i nie ma
@mskiptr4 ай бұрын
Sterowników na Linuksie normalnie nie powinieneś musieć nigdy instalować sam. Wyjątkiem są właśnie takie kwiatki jak Nvidia gdzie sterowniki pisał producent i bardzo się postarał żeby czasami nie było za łatwo. (Zamiast rozwijać je jako część projektów Linux oraz Mesa, tak jak Intel i AMD robią, Nvidia musi być specjalna i wymagać grzebania.) W ciągu najbliższych miesięcy wszystkie karty z serii 20+ (czyli na tą chwilę 16, 30 i 40) powinny zacząć działać "out of the box", bo mamy już sterowniki napisanie niezależnie od Nvidii. Twoja niestety pod to nie podpada więc będziesz musiał się użerać ze specjalną konfiguracją, ale na niektórych dystrybucjach jest to rozwiązane całkiem nieźle. Taki Pop_OS powinien działać od razu, Mint ma w panelu sterowania coś do instalowania takich sterowników, a inne dystrybucje zwykle wymagają zainstalowania ich poprzez menadżer pakietów. Ogólnie to nie instaluj niczego ze strony producenta bo zepsujesz sobie system.
@Krzon904 ай бұрын
A może AtlasOS? Albo Tiny11 Albo JG11. Co do Linuxa to też git bezpieczniej wiadomo
@MichuTV74 ай бұрын
Sprawdzę! :D
@linuxozaurusek4 ай бұрын
@@MichuTV7Tiny nie polecam ale podoblo AtlasOS jest spoko (nie testowałam).
@AndrzejSedzik-rt2xi4 ай бұрын
A co jeśli mam starego mac book aira z intel i5 i dyskiem ssd 128 + 4gb ramu, system aktualizuje się na bieżąco a na pewno ten sprzed kilku dobrych lat wymagał mniejszej ilości ramu - może tam warto zainstalować Linuksa, jeśli się da oczywiście ?
@MichuTV74 ай бұрын
W tych starszych na pewno się da :D Szukaj poradnika i próbuj ;)
@piotrsobczak32654 ай бұрын
Równie dobrze można było zainstalować MX 23 Linux na Fluxbox i uzyskać dużo mniejsze zużycie pamięci RAM
@Krzon904 ай бұрын
Albo Antixa. Ale to już na totalne złomy. Mi na Antixie 200 Mb ramu max wciąga laptok ale tylko to działa płynnie hehehe
@linuxozaurusek4 ай бұрын
@@Krzon90Antix jest spoko tylko niestety mój laptop jest na niego za nowy.😅.
@MichuTV74 ай бұрын
Tak, ale chciałem też zachęcić widzów do obcowania z Linuxem, a Mint jest moim zdaniem najlepszą dystrybucją dla początkujących i każdy powinien się w nim odnaleźć :D
@Krzon904 ай бұрын
@@MichuTV7 pewnie. Zgadzam się z tobą. Napisałem o antixie tylko dlatego jak by ktoś miał trupa sprzęt co już wydaje się że nic nie włączy. Pozdrawiam
@linuxozaurusek4 ай бұрын
@@MichuTV7 Linux Mint jest dobry nie tylko dla początkujących ja mogẹ go polecić byłym użytkownikom Ubuntu (nie cierpiẹ z powodu paczek SNAP). Ja po 17 latach użytkowania Ubuntu porzuciłam to distro bo miałam dosyć paczek SNAP i innych problemów (nie udana aktualizacja z 23.04 do 23.10 z rozwaleniem Home).
@adam913034 ай бұрын
Jak wyłączysz efekty w Mincie to użycie pamięci jeszcze zmaleje.
@MichuTV74 ай бұрын
Wiem, ale chciałem pokazać jak oba systemy się zachowują Out of the Box :D
@adam913034 ай бұрын
@@MichuTV7 Mój pierwszy Linux to Mint, teraz siedzę na KDE Neon,ale jak już w Mincie będzie ogarnięte dobrze wayland to chyba się przesiądę:)
@icubeTechtips4 ай бұрын
Zapomniałeś o jednej rzeczy nie masz matrycy w monitorze co by wyświetliła te 4k więc obraz jest zpowrotem resizowany do 1080p mimo że film idzie w 4k to matryca max 1080p wyświetli
@marekszewczyk28364 ай бұрын
Ale w obydwu przypadkach oczywiście. Dotyczy to Windowsa i Linuksa.
@icubeTechtips4 ай бұрын
@@marekszewczyk2836 tak
@JanKowalski-ov9me4 ай бұрын
Ale chodziło o dekompresję strumienia a nie to ile pikseli ma wyświetlacz.
@icubeTechtips4 ай бұрын
@@JanKowalski-ov9me tak ale co z tego jeśli matryca ma taką a taką rozdzielczość owszem to pokazuję czy procesor graficzny uciągnie taką rozdziałkę i nic więcej ale to zbyteczny test bo nie ma sensu go robić gdyż mało os ma łącze ( co się zmienia na lepsze) co bez buforowania będzie wstanie płynnie obejrzec dany materiał w 4k o matryce nie wspomne max 1080p ma wiekszość zwykłych zjadaczy chleba w realu nie ma sensu mieć monitora 4k chyba że jest się profesjonalnym grafikiem lub do obróbki wideo w życiu nioormalnym jest to bez użyteczne gdyż ludzkie oko nie wiedz więcej niż 1080p reszta powyżej to już tylko cyferki które nie robią różnicy no z wyjątkiem HDR to robi różnice i sorki za brak interpunkcji i składni pisze na szybko
@xarin89454 ай бұрын
Michu super robota💪
@adamkuczynski17324 ай бұрын
Sterowniki druk?
@johnymnemonic46574 ай бұрын
Na słabsze komputery mniejsze środowisko graficzne Mate,Xfce.Plasmy nie ma co ładować.Ram to system buforuje,żeby szybko działać,większość rzeczy trzyma w pamięci.Edge jest też na Linuxa.Przeglądarka oparta na chromium.
@ibazur4 ай бұрын
ja ubuntu server ~250 ramu zabrane na system :D
@miralstanek4 ай бұрын
Linux mint i 4 Gb ram na starym laptopie i przy normalnej pracy zużycie nigdy nie przekracza mi 3 Gb. To co polecam, to przejście na twardy dysk SSD, zamiast HDD, jeżeli ktoś jeszcze na takim działa. Na prawdę warto, różnica w prędkości pracy komputera dwukrotna, jak nie trzy.
@krks313 ай бұрын
Zakochałem się w LiNux BIG ❤
@prezeskodaty46374 ай бұрын
windows 10 w nowym laptopie uruchamia się 13 minut linux mint 23 minuty dlatego windows 8.1 enterprise jest ostatnią normalną wersją systemów windows do gier komputerowych
@b.k.28042 ай бұрын
Coo? Cos musisz moeć skopane w tym laptopie.
@Neonbloow4 ай бұрын
Windows caschuje czesc RAMu, zuzycie procesora w Windows 11 na start to nie 10% utylizacji bo sam task manager generuje zużycie. Najlepiej to widac jak postawi sie Windowsa na Proxmoxie mozna wtedy lepiej monitorować zuzycie zasobów. Linux jest okey ale nie jest świetny, nadal jest konieczne grzebanie w konsoli nie jest to cieżkie ale jednak, do gier też tak średnio.
@prezeskodaty46374 ай бұрын
system unix free bsd wersja 2.1.6 jest lepszy od linux ale gdybym pierwszy raz używał system linux to linux mandriva 10.0 jest dopracowaną wersją
@pantarei.4 ай бұрын
Mam odpalonego Minta z Brave i czterema zakładkami - 3,7GB pamięci zajęte. I Windows, i Linuks jedzą ram.
@MichuTV74 ай бұрын
Może to kwestia Brave'a? Jak widać Firefox aż taki głodny nie jest ;p
@michakubiak83144 ай бұрын
Gdyby granie na Linuxie byłoby bezproblemowe już dawno bym na nim siedział. Mam starszego PC typowo do grania na win10 tylko dlatego że nie muszę wkładać dużo energii żeby jakas gra się uruchamiała. Kupiłem sobie natomiast do nauki podzespołów i linuxa starego thinkpada x230 i jestem naprawdę zadowolony. Do użytku ogólnego jak przeglądanie neta, pisanie maila, oglądanie jakiś filmów na yt to jest petarda laptop wyszedł mnie ok. 3 stówy, a zużycie procka po 10 sekundach po uruchomieniu to między 3, a 5 procent, a RAM sztywno 12% ok. 1gb. Dodam że system ma zainstalowany już kilka miesięcy i z niego korzystam, Windows z czasem dużo traci na wydajności i ma po prostu pierdyliard rzeczy w tle plus jakieś reklamy i tak dalej w przeciwieństwie do linuxa. Sam mint super wygodny przejrzysty system z wieloma wbudowanymi funkcjami w tym całym pakiet libre office, który do podstawowych zadania sprawdza się super. Mój PC jest na intelu 4 gen i gtx 1060 i szczerze zamiast za rok dostosować się podzespołami do win11 spróbuje już całkowicie przejść na linuxa, być może granie na nim jeszcze się poprawi i już całkowicie pożegnam się z tym zasyfionym, inwigilującym Windowsem z milionem reklam i sztucznej inteligencji Pozdro, fajny film
@pantarei.4 ай бұрын
Jeśli gry masz na Steam, to 80% z nich działa bez problemu. Wyjątki to te gry, które muszą sięgnąć głęboko do jądra systemu, żeby uruchomić anty-cheat, co jest zresztą dość kontrowersyjną praktyką.
@michakubiak83144 ай бұрын
Generalnie masz rację, sporo gier w zasadzie odpala od strzała na protonie, z którego korzystam, jest nawet kilka natywnych gier na linuxa natomiast bywa że pojawiają się w późniejszej fazie grania jakieś problemy, czasami ciężko jest odpalić grę i to być może trochę kwestia lenistwa, jednak, do niektorych gier uważam ze trzeba włożyć zbyt dużo energii i kombinowania żeby cieszyć się z grania Kwestia jakie tytuły ogrywamy, jaka mamy kartę graficzną czy sterowniki Bywa ze czasami po prostu nie da się uruchomić naszej ulubionej gry Niemniej warto próbować, bo sam Linux to świetny, wydajny i mało zasobożerny system, widać że to granie z roku na rok jest lepsze więc bardzo możliwe że z końcem wsparcia win10 całkowicie się na niego przerzucę Pozdro :)
@MichuTV74 ай бұрын
Bardzo Ci dziękuję za obszerny komentarz i zachęcam do dalszego zgłębiania Linuxa, a co do gier to myślę ,że z miesiąca na miesiąc ta biblioteka dostępnych tytułów będzie rosnąć. To ,że Valve wydał SteamDecka na Linuxie to złoto i gratka dla każdego Linuxiarza który lubi czasem też pograć :D
@marcindudkowski40264 ай бұрын
linux vs windows - łomatko..... gdzieś w internecie znalazłem tabelę, traktującą jaka dystrybucja na jaką platformę. To co hula na Asusie wypierdziela się na Toshibie a do Lenovo jakotako. Prawda taka że linuxy i jego odmiany to dobry zamiennik do multimediów i biurowych dyrdymałów. Do konkretnego zastosowania ciężko go zmusić przez konsolę a z aplikacjami to jak na sklepie google. Jest tego pełno ale nie spełnia pokładanych w nich oczekiwań. Dla przykładu długo szukałem zamiennika do drukowania zdjęć w domowym zaciszu, który obsłuży moje drukarki, obrazy i będzie bez wqrwiania się. Tak ale da się. I powinno się zmienić podejście do obydwu wytworów zwanych systemem. Windows trochę bardziej uniwersalny (coś do wszystkiego jest do dupy) a dobrane distro linux bardziej wyspecjalizowany w jakimś kierunku. pozdrawiam 🙃
@meshi7284 ай бұрын
Minusem linuksa jest brak wsparcia np faceita w cs, gdyby nie to również wypróbowałbym linuksa🤷♂️
@MichuTV74 ай бұрын
To prawda, choć biblioteka obsługiwanych gier na Linuxie z miesiąca na miesiąc się zwiększa (dzięki Valve!). Niemniej jednak zawsze można zrobić dualboota i mieć Linuxa na daily, a do grania Winde :D
@meshi7284 ай бұрын
@@MichuTV7 Prawda, natomiast im mniej kombinacji tym lepiej jak dla mnie, pomimo młodego wieku aktualny styl życia rozleniwił mnie do tego właśnie stopnia 🫠
@fan480smusic54 ай бұрын
CS chodzi bez problemów
@meshi7284 ай бұрын
@@fan480smusic5 Czytanie ze zrozumieniem ziomek
@fan480smusic54 ай бұрын
@@meshi728 odpowiedź dotyczyła gier , zawarta w wątku poprzedzającym.
@darekwielechowski96904 ай бұрын
windows im wiencej ma ramu do dyspozycji tym wiencej bierze jak masz np 16 gb ram to na start zabierze ci z4 gb ram
@kettlsonv83384 ай бұрын
Windows który zje tylko 4gb ramu? Chyba XP
@likebobry4 ай бұрын
Niee
@oliviru1004 ай бұрын
ja mam i5 4200u 8gb ram win 10 i na 4k yt nie ma szans wogole nawet 1080p 60 klatek sie dlawi
@MichuTV74 ай бұрын
A jak na Linuxie? :)
@oliviru1004 ай бұрын
@@MichuTV7 nie mam pojecia nigdy go nie uzywalem nie mialem
@marcinguzy4 ай бұрын
mint - linux dla opornych, migrujących z windowsa. Kolejny krok LMDE/MX>czysty debian>...>arch XD
@linuxozaurusek4 ай бұрын
Ja zaczylałam od Red Hat 7.2 poprzez wiele dystrybucji z tym Mandrake Aurox (ulubiona dystrybucja z lat 2000) OpenSUSE (wstedy było to wydanie cykliczne) osiadając na Ubuntu aby spaść ponownie w distrohopping.
@cfoe444 ай бұрын
puppy linux smiga na 4gb ram lapku i nie zamula wcale pozdro, na pc arch i linux mint
@mariuszelloxpx4 ай бұрын
Też mam Linuxa: proxmox i Ubuntu serwer 😆
@romanticcyclist4 ай бұрын
Winda to badziew .... wychowalem sie na niej od polowy lat 90tych, potem dlugo dlugo nic, potem Macosy, od pewnego czasu Linuxy, w Linuxie na starcie zarzadzanie energia to jest dramat, lapek na baterii wytrzymywal mi max 2 godziny ale Linux to cudowny system mozna bardzo szybko ustawic automatyzacje ze gdy lapek przchodzi na zasilanie z baterii mozemy % obnizyc czestotliwosc corow bajka, z 2 godzin zrobilo sie 5 (: Linux naprawde jest niesamowity, robie praktycznie wszystko czego potrzbuje czego nie bylem w stanie robic na macosach tym bardziej na windowsach ktore co 2-3 miesiace szly d oreinstalacji z powodu zwiechow po instalacjach odinstalowywaniu roznych aplikacji, winda to dramat juz pomijam kwestie bezpieczenstwa lub raczej jego braku ....
@krzysztofm.70853 ай бұрын
Obecnie Windows to system szpiegowski.
@fabiankowalski26754 ай бұрын
Super system
@s3rverius4 ай бұрын
Dlatego od dawna używam Windowsów by srom-otnik. :)
@dstawicki4 ай бұрын
Czyli żyjesz na krawędzi, odważnie.
@s3rverius4 ай бұрын
@@dstawicki Skoro tak piszesz, to nigdy nie miałeś :) Ja krawędzi nie dostrzegam, Defendera wyłączyłem, w razie jakichś problemów w parę minut przywracam system z backupu, przeglądarkę wrzuciłem do ramdisku, żeby mi SSD nie zżerała, kompik śmiga aż miło, czego chcieć więcej. Ale to domowy, nie produkcyjny :)
@MichuTV74 ай бұрын
Ja akurat ostrożnie podchodzę do różnych modyfikacji robionych przez osoby trzecie, różnie tam bywa z bezpieczeństwem a ja jednak jestem z tych bojaźliwych :P Ale mam kilka skryptów PowerShell (sprawdzone przeze mnie i bezpieczne), którymi również debloatuje Windowsa i jest on względnie używalny, być może kiedyś zrobię o tym film.
@dstawicki4 ай бұрын
@@s3rverius skoro nie dostrzegasz to najpewniej wiesz, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą korzystanie ze zmanipulowanych ISO i się na to godzisz. Można i tak.
@s3rverius4 ай бұрын
@@MichuTV7 Jasne, to wolny kraj. Ja starej daty. Walczyłem z Windowsami od 95. Do W7 wyznawałem zasadę: "walka do końca, nigdy format" i już wtedy zacząłem robić backupy czego się dało: rejestr, partycje, mbr. Bardziej obawiałbym się update'ów Microsoftu po których kompy nie wstawały niż modyfikacji "osób trzecich" 😀 Jak pisałem, to domowy, nie produkcyjny. Co mi się może stać? Nawet ransomware trudno w tych czasach złapać :(
@linuxozaurusek4 ай бұрын
Fajne Porównanie Windows 10 do Linux Mint. Limux Mint jest dobrą dystrybucją. Paradoksalnie powiem znajomość GNOME 45 pozwoliła poznać Windows 11 po dlugiej przerwie od Windowsa w latach (2011 - 2020). ps serwisantom Della był nie smak jak musieli serwisować laptopa na Linuxie (Ubuntu) w okresie przerwy od Windows (pierwsze 3 lata tej przerwy).