S Klárou z Assisi si dopisovala svatá Anežka ne Mlada!
@achab41075 жыл бұрын
výborná prednáška....vtipná a chytrá.....šanci "promarnili".....jen se divím ze selidi nesmějou , ze by byli tak natvrdlí nebo je téma píliš vázné...?
@kolokolna3 жыл бұрын
Příšerná věc. A těch lapsusů. Tragédie.
@lelielsmith6876 жыл бұрын
Prosím, na 1:38:03 mluví jedna z divaček o nějaké biologické zábraně množení se mezi příbuznými. Bohužel nerozumím název/klíčové slovo, podle, které bych si mohla dohledat víc informací. Nevíte o tom někdo něco víc?
@jaromirsramek93055 жыл бұрын
Paní hovoří o speciálním způsobu učení - imprintingu, česky vtištění. Je to mnohem širší pojem, tohle zablokování příbuzenského křížení je jeden z jevů, který se imprintingem vysvětluje.
@slepeckymamut99605 жыл бұрын
o sexuálním imprintingu - a jeho souvislosti s tím jasněji prozkoumaným rodičovském (Lorentz) - doporučuji ke čtení odpovídající kapitolu v souborné knize Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc. Editoři Horáček, Höschl atd
@dejiny4 жыл бұрын
Mám dojem, jako by ty rodokmeny byly záměrně kresleny tak nepřehledně, jak je to jen možné. Zejména je to vidět na těch popiscích, kdy každý je jinak velkým písmem a překrývají se s velmi tlustými čarami schématu i tam, kde to není nutné. Je snad účelem, aby se posluchači cítili hloupější, než přednášející, když se v nich nevyznají?
@radkakremlikovapourova29304 жыл бұрын
Rodokmeny jsou kresleny jak to jenom jde, aby se v nich přednášející vyznala. Což je taky hlavní účel, proč tam jsou, kdyby jí něco vypadlo z hlavy. Ale jestli máte k dispozici nějaký lepší program, kde je dělat než je pracně lepit v powerpointu, tak prosím sem s ním, už jsem vyzkoušela několik volně dostupných programů, ale žádný si s množstvím příbuzenských sňatků u Habsburků poradit nedokázal. Děkuji
@dejiny4 жыл бұрын
@@radkakremlikovapourova2930 Powerpoint mi nepřijde jako úplně špatná volba, i když já bych asi použil přímo nějaký vektorový grafický editor, kde by práce byla pohodlnější. Ale "lepení" by to bylo i tak. Ale i v powerpointu jdou i ty spojovací čáry udělat tenčí, pohrát si s těmi textovými poli, aby bylo zřejmé, ke kterému symbolu patří, a aby se zbytečně nepřekrývaly s čárami tam, kde to není nutné, a když už to je nutné, tak jim třeba dát poloprůhledné bílé pozadí, aby ta čára pod nimi byla vidět, ale zároveň aby šly pohodlně přečíst, nepoužívat zbytečně tučný text, který to akorát zbytečně roztahuje atd. atd.
@radkakremlikovapourova29304 жыл бұрын
@@dejiny děkuji za reakci, škoda, že nemáte typ na nějaký ten vektorový grafický editor "for dummies". Tučně jsou ty důležitá data pro záchyt, netučně méně důležité. Dokud to bylo všechno stejně velké, nedokázala jsem se v tom zorientovat ani ja sama. Ale budu se snažit to do příště vylepšit.
@dejiny4 жыл бұрын
@@radkakremlikovapourova2930 Vektorový grafický editor vyloženě "for dummies" asi neexistuje. Ale pro tahle schémata asi zase tolik dovedností není třeba, takže jde podle mě použít kterýkoliv. Já používám Zoner Callisto 5, který je nyní freeware, ale je to už starší program a tomu odpovídá jeho ovládání. Přijde mi, že tučně je na většině schémat téměř všechen text, takže tu odlišovací funkci tam nevidím. A kromě tučného textu hodně dělají i ty silné čáry.
@janhobrla92703 жыл бұрын
Pomóóć :) Zlatú bulu sicílsku vydal Fridrich II. Štaufský, nie Fridrich I. Barbarossa.
@MrThomass8811 ай бұрын
V parku Na Karlově jsem viděl expozici vladařských stromů a byl jsem tím nadšený. Nový rozměr provázanosti vztahů. A teď vidím tohle :D...Každý bod má svou charakteristiku a i tak by se v tom vyznal někdo málo kdo(vysvětlení vztahů v Ulici by zabralo méně času). A poté vsuvka pana Profesora Slámy :O. nechcete prezentace rovnou sharovat v popisu videa??? Pokud je to tedy možné.
@liduneuer80769 ай бұрын
Došla jsem do třetiny a vypínám. Paní doktorka to pojala trochu jako show, což nevadí. Co mi vadí je ta hromada nepřesností a neúplných informací. Děti Přemysla II. s Anežkou s Kuenringu byly papežem legitimizovány, ale bez nároku na trůn. Proto se Přemysl ženil znovu, krásná Kunhuta byla samozřejmě příjemný bonus. Paní doktorka mluví o zapuzených dětech Přemysla I. a Adléty, ale vůbec to nevysvětluje. Že vlastně ty děti byly považovány za nelegitimní z toho důvodu, že z papežova rozhodnutí byl sňatek prohlášen za neplatný, protože církev zakazovala manželství mezi příbuznými. Papežovo rozhodnutí je prakticky degradovalo na bastardy. A tak by se dalo pokračovat viz. příspěvky níže.
@petermcavoymc36139 ай бұрын
😂
@belakyselova54158 ай бұрын
Souhlas, ale zajímavé to bylo a spousta informací je pro mě nových