Méhésznapló #42 - Vastag takarás NYÁRON? | Minek?

  Рет қаралды 11,107

Varró Levente

Varró Levente

Күн бұрын

Пікірлер: 28
@tecnopufi
@tecnopufi 3 жыл бұрын
Egyetértek azzal, hogy a szigetelt (minden oldalról), vagy teljes mértékben habkaptár kint tudja tartani a meleget, megkönnyítve ezzel a méhek munkáját. De gondolj bele abba, hogy a fa kaptár oldalát tűzi a nap, az áthevül, amit befelé is radiál, ráadásul beteszed a felső takarást, tetőszellőző nélkül, úgy nehéz lehet a méheknek hűteni. Ebben az esetben pont az ellenkező hatást váltja ki. Neked árnyékban vannak a méheid, így talán nincs gond. Én ezzel szemben a következőt teszem. Repce és akác pergetés között kiveszem a felső takarást (polisztirol+karton szendvics), helyére felkerül a propoliszrács. Nincs gondom innentől kezdve a tőgyeléssel. Ahol mégis, ott bővítem a kaptárat üres fiókkal. Tetőszellőző nyilván nyitva, ez megkönnyíti a méz érlelését is. Amikor 3 nap alatt bejön mondjuk 10 liter nektár, és még felső takarás is van, ott éretlenül fedik a mézet.
3 жыл бұрын
Vannak kaptárak a napon is. Én értem amit írsz, de akkor miért szűnt meg a szigeteléssel (4cm eps) a kiülés? Nem eszmefuttatást tartottam, a tapasztalataim mondtam el. Előző telephelyen egy kaptár sem volt árnyékban 11 ora után. 70-80%-ban fentről, a tetőt süti a nap. Úgy hogy sokat számít.
3 жыл бұрын
Azt se felejtsük el, hogy tájegységfüggő lehet :)
@danterernest9330
@danterernest9330 3 жыл бұрын
Igen, sajnos nálam is megtortént tavaly nyáron, hogy a befodott méz víztartama 23% volt. Idén felso szellozést nyitottam, és 15-16% lett. Próbáltam még rostaszovet takarást, melyre ilyen lélegzos vastag gyapot párná raktam. A polisztirolt kozvetlenul a tetobe ragasztottam, hogy a szellozo lyukak felett legyen és így védje a tetot a napsutétol alatta pedig a levego járhat. Úgy tunik ez is jó lesz. Nekem egyelore ugy tunik, hogy a fólia és a polisztirol a termelésnél hátrány. Ez olyan lehet mintha alvásra fóliával és polisztirollal takaróznék és csodálkoznák hogy miért izzadom halálra magam. De lehet hogy Levinél az anyanevelésnél pont ez a magas páratartalom a jó.
3 жыл бұрын
Nálunk délen egyébként a jellemző kaptártipus az, amit a szublimálós videóban mutattam. Csak tető, menekülőtér és felső szellőző lehetőség nélkül.
@tecnopufi
@tecnopufi 3 жыл бұрын
@ Kompromisszumként mondom. Én is készítettem olyan tetőt, ahova beragasztottam a szigetelést belülről (tetőszellőzőt ki lehetett nyitni így is). Van olyan is, ahol pontosan ugyanez a kaptár+tető van szigetelés nélkül. Nem láttam még különbséget a 8 év alatt közöttük tőgyelésben. Egyébként én a hőszigetelésen felbuzdulva alapból 2,5 cm es falvastagságú kaptárakat alkalmazok. Amikor nálam tőgyelés lenne, az akác utáni kánikulai időszak. Ilyenkor felpakolom az összes kipergetett fiókomat a fészkekre, ami sokszor 3-4 plusz fiókot jelent. Kürtőhatás jobban érvényesül, ezért is lehet eredményes ez nálam. De a hőszigetelt kaptár ötlete alapvetően szerintem is jó!
@csabajanszki5974
@csabajanszki5974 3 жыл бұрын
Szia Levente!No az én mentorom ugyanezt mondta és lehet igaz is DE amiért írok:Nálam vastagon kinn csüngtek a méhek (takarva voltak) 35 fok körü-l aztán gondoltam egyet kinyitottam a tetőszellőzőt felhajtottam a fóliát.Másnap ugyanilyen hőségben helyreállt a rend nem tőgyelt kinn 1 kg méh.Ez a nagy száraz forró alföldön van.Télen takarok de csak kicsit fólia tenyérnyit felhajtva ,hogy szellőzzön.No ez az én tapasztalatom.De ésszerű a szigetelés-takarás érv
3 жыл бұрын
Alföldön nagyobb melegben lehet más a helyzet, ezt említettem is. Itt ritkán van 35 fok körül (szerencsére 🙂) milyen takarás volt fent amúgy? Milyen anyag?
3 жыл бұрын
Eps polisztirolt probaltad?
@laszlotyepak7191
@laszlotyepak7191 3 жыл бұрын
Kedves Levente. Én még nagyon kezdő vagyok. Nagyváradi vagyok,a feleséggemmel jövőre teljesen falura költözünk,ahol a méhecskéink is vannak. A suigetelésre térve kartont szövet rongyokat használok. Van 10 család. A kaptárak jók,télen sem volt gond. De köszönöm a tippet,kipróbálom. Most szombat,vasárnap elég meleg volt,kint csüngést nem láttam,de azt igen,hogy rengetegen özönlöttek és sokáig voltak az itatónál. A közeljövőben lesznek kérdéseim is,jó hogy tudását megossza. Köszönöm! Sajnos több mézet idén,már nem fogok tudni pergetni,elkeztek tartalékolni a méhek. Sajnos csak akácot tudram pergetni,azt is június közepén,poliflóra nem lesz,köszöngető a szárazsságnak. Bocsánat ,hogy hosszú voltam. Köszönöm a videóit.
@balazsgaszner4139
@balazsgaszner4139 3 жыл бұрын
Szia! A takarással kapcsolatban lenne kérdésem. Az én kaptaraim higiénikus aljdeszkásak. Amikor megérkezik a meleg a deszkát kiveszem és egész őszig így vannak. Véleményed szerint mennyire van szükséges így a nyári takarásra?
3 жыл бұрын
Szia. Nálam mindig bent van a higiénikus aljdeszkán a tálca. Sokszor előfordult, hogy a méhek alul, a rostaszöveten keresztűl probáltak bemenni. Ha nyitva van, akkor alulrol jól fog szellőzni. A felső takarás előnye (eps, hőtükör) továbbra is érvényes abban, hogy lefojtja a nap erejét. Probáld ki.
@tiborgalfi1683
@tiborgalfi1683 3 жыл бұрын
Szia a költésmeszesedést mivel lehet kezelni?
3 жыл бұрын
Szia. Új, fertőtlenített kaptárba kell tenni őket, azokat a kereteket amiben nagyon sok a meszes fias, azokat kivenni, beolvasztani, helyére műlépet, vagy fiatal kiépített keretet rakni, illetve anyát cserélni. A fszket szűkíteni kell, hogy minél tömörebben legyenek a léputcában a méhek és serkenteni. Én nem használok erre semmilyen gyógyszert
@bobtumbasz603
@bobtumbasz603 3 жыл бұрын
Üveggyapot vagy kőzetgyapot nem jó?
3 жыл бұрын
Nem próbáltam
@Elekpapo13a
@Elekpapo13a Жыл бұрын
Három éve kőzetgyapotot használok. Kicsit macerás vele dolgozni, de pozitív hatás. Télen egy terményeszsákkal takarok, hogy a pára kijöjjön, de a méhek ne érintkezzenek a gyapottal. Nyitott szellőző és szárazak a kaptárak, de a meleg bent marad. Tavasszal a zsákot foliára cserélem, így marad bent nekik nedvesség. Tavaly bent hagytam nyáron is a szigetelést, de nem tapasztaltam különbséget. Hozzáteszem én NB fekvőt használok.
@zenaldiak
@zenaldiak 3 жыл бұрын
Meg lehet nézni VinoFarm vieoiban milyen kaptárakkal kisérletezik. Szerintem ha nincs vándorlás az a legjobb megoldás. Az ember hömérökkel is ellátta öket, ugy hogy teoriával nem lehet lefokozni a konkrét adatait.
@tecnopufi
@tecnopufi 3 жыл бұрын
Azok a kaptárak jók is....ráadásul lopásbiztosak :) . De ott az egész kaptár hőszigetelt....és ez a lényeg
3 жыл бұрын
Nekem is van fészekhőmérő, nagyon ritkán ment 35 fok fölé pár tizeddel egész nyáron, bármilyen meleg volt is. Jellemzően 34-34,5 között mozog. A méhek nincsenek kiűlve, nem szellőztetnek a szokottnál jobban
@sandorhustiak7277
@sandorhustiak7277 2 жыл бұрын
Xps polisztirol kaptár ami bent van meleg azt nem engedi ki ami kint van azt nem engedi be,tehát a méheknem annyi hő áll rendelkezésre amit ők termelnek és nekik optimális,se több se kevesebb,alul szellőző háló
Méhésznapló #41 - Oxálsav szublimálás | Mire figyelj?
16:17
Varró Levente
Рет қаралды 34 М.
Méhésznapló #20 - Méhek teleltetése
21:40
Varró Levente
Рет қаралды 24 М.
Enceinte et en Bazard: Les Chroniques du Nettoyage ! 🚽✨
00:21
Two More French
Рет қаралды 42 МЛН
Гениальное изобретение из обычного стаканчика!
00:31
Лютая физика | Олимпиадная физика
Рет қаралды 4,8 МЛН
Méhésznapló #39 - eredményes anyacsere CSALÁDBAN
24:12
Varró Levente
Рет қаралды 16 М.
Méhésznapló #32 - Így ELŐZD MEG a rajzást!
22:55
Varró Levente
Рет қаралды 42 М.
Пчелиное общежитие - Облетники своими руками
10:19
Abentheuer в Германии.
Рет қаралды 2,5 М.
Méhészkedj velem #08 - Júliusi anyacsere
20:20
Varró Levente
Рет қаралды 18 М.
Méhésznapló #45 - Ha kevés a méz ősszel
10:15
Varró Levente
Рет қаралды 16 М.
A méhészet négy évszaka, TAVASZ
30:01
Poroszka Magyar Zsolt
Рет қаралды 33 М.
Oxalic acid sublimation in beekeeping
22:20
Hosszú Tanya
Рет қаралды 514
Méhek téli takarása: nikecell + sztreccsfólia
4:24
Kisjuhász Méhészet Ladánybene
Рет қаралды 3,7 М.
A mézpergetés folyamatai
6:50
Kisjuhász Méhészet Ladánybene
Рет қаралды 4,7 М.
Enceinte et en Bazard: Les Chroniques du Nettoyage ! 🚽✨
00:21
Two More French
Рет қаралды 42 МЛН