Malé a velké třesky v CERNu

  Рет қаралды 17,740

Úterky s vědou

Úterky s vědou

Күн бұрын

Пікірлер: 23
@reneduzi
@reneduzi Жыл бұрын
Děkuji za super přednášku. Nerozuměl jsem skoro ničemu, ale zase jsem se na chvíli cítil býti vědcem 🙂
@hanasitarova7793
@hanasitarova7793 Жыл бұрын
Poslechněte si prof. Kulhánka, vysvětluje mnohem lépe 😊
@reneduzi
@reneduzi Жыл бұрын
@@hanasitarova7793 Shodou okolností jsem se na něj včera díval, když jsme spolu s pulsary lovili gravitační vlny 🙂Bohužel to bylo pozdě večer a jak mne zasáhla jedna vlna, tak jsem musel jít spát 🙂Jinak prof.Kulhánka sleduji poměrně pravidelně, takže už mám něco nastudováno 🙂Ale že bych byl o mnoho chytřejší, to nemohu říct 🙂Mějte se 🙂
Жыл бұрын
zajímavý přednáška. A pěkný projev
@fotomor9740
@fotomor9740 Жыл бұрын
Hodně zajímavá přednáška. Díky
@RadoslavFicko
@RadoslavFicko Жыл бұрын
Je zajímavé, že v přírodě máme čtyři druhy sil/energií, které se navzájem neovlivňují, ale všechny vycházejí ze společného bodu a zároveň každá z těchto sil může tomuto bodu dodat zrychlení a hybnost.
@jozefnovak7750
@jozefnovak7750 Жыл бұрын
Ďakujem! Skvelé!
@marekparal
@marekparal Жыл бұрын
Díky!
@newton1998139
@newton1998139 Жыл бұрын
Jak to vypadá vlastně s tou Verlindeho gravitací? 🤔 Minimálně mi to přišlo jako zajímavá věc.Jinak povídání se poslouchá fajnově 🙂
@karelcerny1813
@karelcerny1813 Жыл бұрын
Už jsem to psal na diskuzích na Oslu před více jak 20lety, než mě odřízli kvůli zpochybnění velkého třesku, aby jste si vzali k destruktoru(tam kde se protony srážejí) hodiny a našli by jste časové(tedy gravitační) odchylky. A skládanka, kde vám nějaké kostky chybí se doplní.
@karelcerny1813
@karelcerny1813 Жыл бұрын
Zkouška AI kvůli vymazání.
@TomiLeeMorpheus
@TomiLeeMorpheus Жыл бұрын
Ake hodiny? Co sa tam stane?
@karelcerny1813
@karelcerny1813 Жыл бұрын
@@TomiLeeMorpheusTřeba výstup atomových hodin kde časové impulsy procházejí skrz třeba Atlas v době klidu a v době srážek zdalipak se impulsy neliší.A tím měřit "gravitaci" kvantového světa.
@petrbaxant
@petrbaxant Жыл бұрын
Ještě nejsem u konce, ale vlastně ani jako poměrně zasvěcený fyzik jsem mnoho věcí nepochopil. Jak urychlovač funguje jako mikroskop a jak se změří nakonec ty malé rozměry částic, to zde zatím nezaznělo. S čím moc nesouhlasím, je ten problém energie - pokud má CERN nebo jen jeho urychlovač příkon 120MW, tak to nepovažuji za něco tak hrozného, co by se nedalo řešit. Vždyť to je zde v Brně výkon menší než má teplárna Červený mlýn, což je prcek a vede k ní relativně malá plynová trubka, prakticky tenčí než je ta trubka v CERNU. Proč si musí CERN brát energii z FR jaderných elektráren? 10MWh energie pro pokus je taky nic - to dnes zvládne středně velké bateriové úložiště a nebo 100 zaparkovaných elektromobilů třídy Tesla P100. Při ceně i 300USD za kWh se zde bavíme o investici v řádu 3 mil USD za bateriové úložiště. Kdybych chtěl postavit pro tuhle laboratoř solární elektrárnu, tak panely na 200MWp by dnes stály cca 50 mil USD - to je zase docela skromný rozpočet. Pokud jsem dobře našel CERN hospodaří s cca 1100 mil. CHF ročně, což jsou řekněme 1,2 mld. USD. Tedy nějakých 50 mil. za fotovoltaiku to by je fakt nezabilo a mají to na 20 let!!! A oni tam jako zhasínají kvůli úspoře energie? Bože, to snad ne? Tomu může věřit jen někdo hodně naivní. Jako nesvítit v noci je dobré, to chválím, ale jestli tím někdo ušetří pár tisíc USD, tak to je asi tak všechno. Viděl bych ty důvody k nesvícení trochu jinak. Ale budiž, vědci mají svůj specifický problém a ten řeší a praktické věci jim asi unikají. Možná kdyby se více soustředili na ty praktické věci, tak možná ani nebudou muset stavět urychlovač, aby pochopili krásu života i bez rozbíjení hmoty.
@frantisekjanecek1641
@frantisekjanecek1641 Жыл бұрын
A jaký je ten důvod k nesvícení podle vás? A co je podle vás neprsktického na studiu hmoty? Podle mě je to naopak nejvíce praktická věc. Nevím jak to myslíte s tím mikroskopem, nic jako doslovný mikroskop nemůžete s úspěhem použit pro menší věci, než jsou atomy.
@petrbaxant
@petrbaxant Жыл бұрын
@@frantisekjanecek1641Spis bych rekl, ze si vedci uvedomuji vyznam #Light_pollution - nebo jim to proste nekdo prikazal a take problem spankove deprivace - spatne svetlo v noci, mizerna regenerace, deprese, spatny zdravotni stav. Tedy racionalne - malo svetla = lepsi podminky pro spanek, = vyssi vykony vedcu. At si klidne vedci zkoumaji, ale prvne bych vyresil klicove problemy lidstva - ziskavani energie - studiem hmoty to fakt neobjevime, zejmena pokud uz mnoho objevitelu ukazalo, ze ta nase fyzika ma dost vyrazne slabiny. Tedy utracet penize za tyhle pokusy, kdyz na planete zuri valky a lidi casto nemaji kde bydlet a co jist - hmm - nevim, proste vidim vbtom zaslepenost vedy. Slouzime jakymsi vyssim cilum, ale nedivame se na obeti. K cemu bude nekomu v nejakem slamu informace o kvarcich a gluonovem mracnu? Velky tresk? A k cemu? Aby se na ulicich palily v sudech plasty, aby lidi nezmrzli? Ne, nemam to rad, tahle veda je podle me jen na chlacholeni verejnosti, aby si myslela, ze jednou vedci najdou nekonecny zdroj energie a proto je treba je sehnat na jedno misto tocit protonovym svihadlem. At se podivaji do vesmiru-tam to maji jako na taliri. Jak nahore, tak dole. Akorat jim v tom brani to svetelne znecisteni! Kdyby videli kazdy den hvezdy, tak by s pokorou delali uzitecnejsi veci.
@jaroustonyposraltrdlo9314
@jaroustonyposraltrdlo9314 Жыл бұрын
Ako hovorel Tvorca?,su to hracickove!!!,je zde realne nebezpeci Cornej dury!?.
@TomiLeeMorpheus
@TomiLeeMorpheus Жыл бұрын
Dokonca aj keby vznikla,tak sa odpari skor ako stihne nieco spapat, v podatate jw taka mala, a ma taku pidi gravitaciu ze odletu ajo neutrino do vesmiru..
@JanaKrausova-tu6gf
@JanaKrausova-tu6gf Жыл бұрын
Ani neví, co dělají, co to udělá, nezodpovědné vůči citlivé planetě.
@frantisekjanecek1641
@frantisekjanecek1641 Жыл бұрын
Nenapínejte, povězte, co to udělá naší planetě? Z vesmíru je naše planeta ostřelována částicemi s řádově vyšší energií a nic si z toho nedělá.
@MartianCZ
@MartianCZ Жыл бұрын
Oni ví, že je to bezpečné, jinak by to nedělali.
@FrantaM-i2h
@FrantaM-i2h Жыл бұрын
Blabka blabka
@vladoba100
@vladoba100 Жыл бұрын
Pusť si Výměnu manželek a máš po problému.😉
Kvantová teorie - Lekce 1.
2:24:15
Daniel Handl
Рет қаралды 279 М.
REAL or FAKE? #beatbox #tiktok
01:03
BeatboxJCOP
Рет қаралды 18 МЛН
Каха и дочка
00:28
К-Media
Рет қаралды 3,4 МЛН
Pravda o elektromobilitě
1:42:15
Úterky s vědou
Рет қаралды 118 М.
Petr Kulhánek: Čas v nás i kolem nás (Café Nobel Teplice, 21.9.2023)
1:32:45
Přednáška "Fotovoltaika pod drobnohledem"
2:13:48
Centrum výzkumu Řež
Рет қаралды 4,9 М.
Физика элементарных частиц / Что я знаю
1:06:46
Petr Dvořák: Temná hmota a ještě temnější energie
2:12:41
Planetárium Ostrava
Рет қаралды 40 М.
Josef Krob: Věda a filosofie ve sci-fi  (MFF-PMF 30.11.2023)
2:05:59
Malé modulární reaktory
1:36:12
Úterky s vědou
Рет қаралды 9 М.
Petr Kulhánek: Mikrosvět a makrosvět
2:15:45
Hvězdárna a planetárium Brno
Рет қаралды 114 М.
REAL or FAKE? #beatbox #tiktok
01:03
BeatboxJCOP
Рет қаралды 18 МЛН