6 rzeczy które powinnaś robić w ciąży ⚠️

  Рет қаралды 43,992

Maria Lepucka

Maria Lepucka

Күн бұрын

Пікірлер: 112
@szmina22
@szmina22 10 ай бұрын
Dziękuje bardzo za ten merytoryczny odcinek. ❤ W pierwszym trymestrze pomimo, że przed ciążą byłam bardzo sportowo nie udało mi się dużo ćwiczyć. Miałam częste nudności, wymioty ( nawet na silowni, próbowałam bo głowa chciała😂), spanie w różnych miejscach. Teraz w drugim trymestrze nadal lubię spać, ale złe samopoczucie ustąpiło i trenuje. Dodałam tez jogę, na która nigdy nie było czasu. Nawet zrobiłam sobie sztuczne, przedłużane rzęsy, czego wcześniej nie miałam 😅
@MariaLepucka
@MariaLepucka 10 ай бұрын
To prawda, na początku ciąży czasem nudności utrudniają jakąkolwiek aktywność. Ale zwykle mijają w 2 trymestrze i to wciąż dużo czasu, by poćwiczyć przed porodem.
@Milena-cv1uh
@Milena-cv1uh 2 жыл бұрын
Dziękuję, świetne treści :) stosuję się do tych zaleceń od kilku miesięcy i mam poczucie że to realnie wpływa na przebieg mojej ciąży i samopoczucie :)
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
To prawda, to są banalne rzeczy ale mają bardzo duży wpływ na samopoczucie.
@beatamajdan5988
@beatamajdan5988 11 ай бұрын
Ja myślę, że warto kontrolować zdrowie psychiczne. Ja akurat akurat nie miałam depresji itp. Ale ciało się zmienia i czasami czujemy się nieatrakcyjne, wstydzimy się tego ciała. Ja tak miałam. To wszystko siedziało w głowie. Mnie wspierał w tym Mąż, ale czasami może warto pójść do psychologa. Termin porodu mam za 2 tygodnie i u mnie już jest duzo lepiej z akceptacją wyglądu, ale gdybym miała coś zrobić wcześniej w trakcie trwania ciąży, to wybrałabym się do psychologa.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 11 ай бұрын
Niestety dopiero co nieco zaczęto mówić o zdrowiu psychicznym w połogu, a temat ciąży dalej jest mało poruszany. Myślę, że za jakiś czas też się tym zajmę.
@coszniczegozerowaste8671
@coszniczegozerowaste8671 3 ай бұрын
Uwielbiam patrzyć na taniec kobiet ciężarnych. Dużo spacerów ❤
@magdalenam3485
@magdalenam3485 2 жыл бұрын
Bardzo przydatny film :) Wszystko, o czym Pani mówi jest niby oczywiste, a jednak czasem te najprostsze rzeczy nam jakoś umykają:) Ja tylko troszkę nie zgodzę się co do diety/odżywiania i suplementacji. Mam to szczęście w nieszczęściu, że jestem pod stałą opieką kardiologa ( cudownego i bardzo mądrego) oraz mojej lekarki rodzinnej ( też wyjątkowy człowiek i lekarz)- przed ciążą miałam robione wszelkie możliwe badania- witaminy, mikroelementy, elektrolity, testy wątroby, profil lipidowy itd. Wszystko wyszło super, więc wiedziałam, że pierwszy trymestr ciąży mam spokojny pomimo uporczywych wymiotów (8 razy dziennie) i bardzo wybiórczej diety. Generalnie nigdy nie czułam się tak źle, jak wtedy 😂 Przez 5 m-cy ciąży żyłam odrobiną owoców, surówek, mięsa i zup- choć przed ciążą moja dieta była super zbilansowana przez całe życie- zdrowe nawyki żywieniowe mojej mamy wprowadzone od okresu dziecięcego. W ciąży musiałam jeść co 1,5 godziny i czasem był to owoc przeplatany z mięsem i tak na zmianę. Wilczy głód i wymioty naraz! No tego nie przezylam nigdy wcześniej i zasady zdrowego i zbilansowanego żywienia poszły się paść:) Pojawiły się niedobory i trzeba je niestety suplementowac. I nie wszystkie wit.dla kobiet ciężarnych są niepotrzebne i źle. @PanTabletka ma świetny artykuł na ten temat i gorąco go polecam
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Suplementy nie są przeznaczone dla osób zdrowych o zróżnicowanej diecie. Jeśli jednak z powodu przewlekłych wymiotów pojawiły się niedobory, to nie mówimy już o fizjologii. Niedobory oczywiście trzeba uzupełniać - w pierwszej kolejności lekami, w drugiej naturalnymi suplementami a w ostateczności dopiero suplementami z syntetycznymi formami witamin. Niestety w Polsce jest moda na zażywanie suplementów bez żadnej przyczyny. i to jest problem.
@w.418
@w.418 9 ай бұрын
Z odżywianiem się zgadzam, ALE. Ja zawsze miałam niedowagę, jem objętościowo mało, na początku ciąży miałam uporczywe wymioty, potem anemię. Więc mimo że staram się jeść w miarę zdrowo, to jednak potrzebuję wspomagaczy. A ze sportem - bardzo aktywna byłam przed ciążą 3-4 intensywne treningi jazdy konnej, ale na zaawansowanym poziomie. A jak przyszła ciąża, wymioty, potem anemia to ja nie miałam nawet siły stać. :( Dopiero po połowie zrobiło się lepiej i próbuję robić cokowiek.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 9 ай бұрын
Niedawno pojawił się film o nudnościach i wymiotach w ciąży. To naprawdę warto leczyć, bo poprawia nie tylko komfort życia, ale i stan odżywienia oraz aktywność przyszłej mamy.
@she3845
@she3845 2 жыл бұрын
Czy są suplementy lepsze lub gorsze? Na początku ciąży brałam Folik (lek) kwas foliowy, jednak mój ginekolog zalecił, abym z tego zrezygnowała i zaczęła przyjmować suplement diety Pregna Plus ze względu m.in. na jod w składzie. Czy ma sens to w ogóle stosować? Czy nie zamieniłam z lepszego na gorsze?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Suplementy są lepsze i gorsze ale... 1. Nie ma zupełnie żadnej kontroli nad ich jakością i składem. 2. Niemal wszystkie zawierają formy syntetyczne witamin, ich przyswajanie jest bardzo słabe. 3. Suplementacja każdego składnika powinna być uzasadniona np. wykazanym niedoborem (żelaza, magnezu, jodu itid) 4. Brak niedoborów i/lub diety eliminacyjnej (niedoborowej) są przeciwwskazaniami do stosowania suplementu. Ostrzeżenie jest na każdym suplemencie: "Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety ani zdrowego trybu życia". 5. Wyjątek stanowią foliany, które zaleca się suplementować przed ciążą i w pierwszych 3 mc. O tym był już filmik jakiś czas temu, warto obejrzeć. Podsumowując: jeśli jesteś zdrowa, nie masz niedoborów, niedoczynności tarczycy ani żadnych innych zaburzeń, nie stosujesz diety niedoborowej, nie ma wskazań do "profilaktycznego" stosowania suplementów wielowitaminowych.
@adrianmagierek7640
@adrianmagierek7640 2 жыл бұрын
@@MariaLepucka akurat suplementy dla kobiet w ciąży są tutaj wyjątkowe. Wiele z nich ma w składzie dokładnie to co jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne: witaminę D, DHA, jod, kwas foliowy i czasem żelazo. Fakt, są i takie które mają pierdyliard składników i te nie mają większego sensu, chyba że kobieta tak wymiotuje, że ledwo jest w stanie cokolwiek zjeść.
@sarajanczyk6877
@sarajanczyk6877 Жыл бұрын
​@@adrianmagierek7640Niestety, wiele suplementów, szczególnie dla kobiet w ciąży, ma tragiczny skład... Bez sensu dodane barwniki( po co), substancje,które zamiast pomóc wręcz szkodzą... 😢
@coszniczegozerowaste8671
@coszniczegozerowaste8671 Ай бұрын
@@sarajanczyk6877 Najlepiej czytać skad 😊
@sarajanczyk6877
@sarajanczyk6877 Ай бұрын
@@coszniczegozerowaste8671 Tak, tylko nie wszyscy się znają na składach niestety 😒
@MariaWójcik-x9w
@MariaWójcik-x9w 10 ай бұрын
Dziekuje za filmik, a jak z farbowaniem wlosów w ciąży czy mozna, czy lepiej np. henne zastosowac?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 10 ай бұрын
Można farbować włosy farbą bez amoniaku.
@pau.m2129
@pau.m2129 2 жыл бұрын
Czy będzie film o rozszerzaniu diety niemowląt?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Tak, zapewne za jakiś czas pojawi się coś i na ten temat.
@mua_dovie
@mua_dovie 11 ай бұрын
Podpinam się pod pytanie :)
@marcelinakaya5695
@marcelinakaya5695 Жыл бұрын
od roku staramy się o dziecko bezskutecznie, wyniki badań OK, cykl też - sprawdzany za pomocą monitora płodności cyclotest mySense, nasienie partnera też OK, co może być przyczyną...
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Warto zgłosić się do kliniki leczenie niepłodności w celu dokładniejszej diagnostyki. Podstawowe badania i monitorowanie cyklu czasem nie wystarczają.
@Betty34232
@Betty34232 Жыл бұрын
Wiele może być przyczyną, kazda z nas jest inna. U mnie problem był z tarczycą, wyregulowalam i zaszłam w ciążę. Znajdziesz dobrego lekarza, ,sprawdzi wszystko i myślę że znajdzie sposób żebyś mogła być
@izabelakorzeniowska8111
@izabelakorzeniowska8111 2 жыл бұрын
Jakie szybkie zdrowe przekąski w takim razie pani proponuje?
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Orzechy, pestki, nasiona, warzywa (np marchewka, seler naciowy), owoce. Oczywiście w przypadku tych kalorycznych, trzeba zwracać uwagę na ilość.
@malwinawloszek6299
@malwinawloszek6299 5 ай бұрын
Bardzo proszę o informację czy można używać kremu samobrązującego. Nigdzie nie mogę znaleść odpowiedzi czy jest to bezpiecznie czy nie, albo znajduję zupełnie różne.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 5 ай бұрын
Tak, można używać samoopalacza.
@jessilis8530
@jessilis8530 Жыл бұрын
a mnie własnie ciagnie na owoce i warzywa na kiszonki etc. 😂😅 A na słodycze nie mam ochoty , zjadlam czekolady kawałak to mi nie smakowała...😂
@coszniczegozerowaste8671
@coszniczegozerowaste8671 Ай бұрын
U mnie kiszone ogórki królowały. W ostatniej ciąży jadłam bardzo zdrowo i byłem aktywna. Miałam dobrą figurę tylko brzuszek mi urósł ważne aby dbać o siebie i o dziecko. Zbędne kilogramy nie pomagają w sprawnym porodzie 😊
@JustynaGrabowska-m4f
@JustynaGrabowska-m4f 2 ай бұрын
Ja mam zaś totalny problem z piciem wody. Przed ciążą nie było dnia bez co najmniej litra wody + dodatkowo kilka szklanek zielonej herbaty. Odkąd zaszłam w ciążę już po kilku łykach zwykłej wody jest mi totalnie niedobrze. Teraz jestem w 15 tc i mdli mnie coraz mniej ale martwię się, że odwodnienie może mieć poważne skutki dla dziecka. Nie wiem też jak mogłabym tę wodę przyswajać w inny sposób. Próbowałam już zabarwiać wodę nawet sokiem żeby miała jakiś smak ale niewiele to dawało. Z płynów to najczęściej i najchętniej jem zupy. Proszę o jakąś poradę, bo nikt nie potrafi mi nic doradzić.
@pauulson
@pauulson 2 ай бұрын
Ja mialam podobnie w pierwszych tygodniach ciazy. Woda mi nie smakowala i nie bylam w stanie jej pic. Staralam sie pic owocowe herbatki bez kofeiny i inne napoje, na ktore akurat mialam ochote. Nie martw sie, wstret do wody przechodzi! :)
@JustynaGrabowska-m4f
@JustynaGrabowska-m4f 2 ай бұрын
@@pauulson Bardzo Ci dziękuję za tę odpowiedź a zwłaszcza za słowa, że "wstręt do wody przechodzi". Do tej pory byłam w moim środowisku ewenementem, nikt nie słyszał o takiej przypadłości dlatego tak cieszy mnie Twój komentarz. Pozdrawiam serdecznie 💓
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 ай бұрын
Można zastąpić wodę czymkolwiek innym np. naparami owocowymi z suszu owocowego, można wypić kawę zbożową (zwykłą 1x dziennie też), koktajle warzywno - owocowe, niektóre zioła jak rumianek, melisa czy lipa, a na zimne dni dobry jest np napar imbirowy, który dodatkowo pomaga w mdłosciach.
@JustynaGrabowska-m4f
@JustynaGrabowska-m4f 2 ай бұрын
@@MariaLepucka Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
@hab3e
@hab3e 2 жыл бұрын
Ja ledwo chodzę tak mi jest niedobrze, nie wspominając o jakichkolwiek ćwiczeniach.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Przykro mi, że masz wyjątkowo ciężkie początki. Te problemy powinny minąć po I trymestrze.
@katarzynawroblewska8520
@katarzynawroblewska8520 Жыл бұрын
Początki są ciężkie, ale z własnego doświadczenia wiem (aktualnie 23 tydzień) trudno jest zacząć, ale bezpośrednio po ćwiczeniach od razu człowiek inaczej się czuje.❤
@smoczydlo2
@smoczydlo2 Жыл бұрын
Najpierw niedobrze, a potem bóle mięśni i np. żeber z rana... Chyba, że ćwiczę, to budzę się bardziej do życia :) a ćwiczenia to za dużo powiedziane, chodzi o rozciąganie przede wszystkim i głębokie oddychanie :)
@ewakam1586
@ewakam1586 2 ай бұрын
Ja też mam przerwę od aktywności fizycznej, bo po prostu nie mam siły. Kończę aktualnie I trymestr i trochę mnie irytuje namawianie ciągłe do aktywności, bo nawet gdybym chciała to nie mam zwyczajnie siły (zawroty głowy, zmęczenie, osłabienie). Chodzę tylko na spacery.
@asiajarocka
@asiajarocka 2 ай бұрын
Mam tak samo jak Wy, zero siły...
@patrycjanowaczewska2961
@patrycjanowaczewska2961 2 жыл бұрын
Na pewno kobieta musi zadbać o siebie :) To przecież jej czas :) i dzięki temu wyjątkowo na wiele może sobie pozwolić ;p To o czym na pewno musi pamiętać to regularne zdrowe odzywianie i wizyty u lekarza. Wiele Pań szczególnie gdy rodzi po trzydziestce, decyduje się też na dodatkowe badania dla samych siebie, by mieć pewność że dzidziuś jest zdrowy i bezpieczny. A takie testy sanco w laboratorium diagnostyki dają jasną odpowiedź czy są jakies wady genetyczne czy nie, czy jest się czym przejmować czy nie
@lewregulus
@lewregulus Жыл бұрын
Omijać lekarzy
@nataliakotowycz2984
@nataliakotowycz2984 10 ай бұрын
Q0000😊😅😊😊😊😊😊​@@lewregulus
@kocem3384
@kocem3384 2 жыл бұрын
Bardzo madry film
@ewelinanowak1792
@ewelinanowak1792 Жыл бұрын
Dzień Dobry Mario...bardzo przydatne treści niby oczywiste ale tak jak powiedziałaś wcale ich nie robimy...ja wzięłam się troszkę za późno za siebie...chciałabym skorzystać z porad położnej zostało mi niewiele czasu...doradz jak to zrobić...pozdrawiam 😊
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Zależy z jakiego jesteś miasta i czy potrzebujesz opiekun na NFZ czy prywatnie. W poradni NFZ można zapisać się w dowolnym momencie. Prywatnie dostępne są usługi online i stacjonarne. Ja oferuję jedne i drugie.
@ewelinanowak1792
@ewelinanowak1792 Жыл бұрын
@@MariaLepucka Kochana Mario dziękuję Ci za szybką odpowiedź...niedawno się przeprowadziłam i nie znam tu położnych...troszkę liczę się z gotówką więc wolałabym na NFZ ale czy prywatnie nie będzie lepiej? Jestem w 30 tygodniu ciąży wczoraj od kilku miesięcy wyszłam wieczorem na spacer...rewelacja dotleniłam siebie i maluszka dziś wstałam w cudownym nastroju...Dziękuję Ci za motywację bardzo mi pomogłaś i oczywiście stosuję się do twoich rad😊
@paulawawrzynek2868
@paulawawrzynek2868 Жыл бұрын
Ja właśnie muszę być na diecie wysokobiałkowej bez soli i cukru. Ja już nie wiem co mam jeść. Moja pierwsza ciąża była zagrożona i miałam zatrucie ciążowe. Teraz po 18latach jestem w drugiej ciąży i powiem szczerze,że boje się bardzo. Oprócz tego biorę jeszcze vit d i aspirynę oraz kwas foliowy. Jestem w 9 tygodniu. Mój lekarz powiedział mi ,że nie mogę przytyć. Oczywiście mogę przytyć tylko te kg które są niezbędne.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Nie napisałaś jakie są wskazania do takiej diety, domyślam się, że może to być np nadciśnienie. Bardzo ważne jest, aby znać zasady takiej diety oraz zalecane składniki zwłaszcza, jeśli już teraz stwarza ona problemy.
@paulawawrzynek2868
@paulawawrzynek2868 Жыл бұрын
@@MariaLepucka podczas pierwszej ciąży miałam zatrucie ciążowe.
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
@@paulawawrzynek2868 ale to było 18 lat temu i teraz wcale nie musi się powtórzyć.
@izabeladebowska9130
@izabeladebowska9130 2 жыл бұрын
Witam, przede mną wizyta z położną z ośrodka zdrowia. Czego można się spodziewać? Czy spotkania polegają jedynie na rozmowie? I czy położna będzie zaopatrzona w miednicomierz? Mam wąskie biodra i chciałabym wcześniej znać wymiar
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Takie wizyty wyglądają różnie. Czasem mają charakter tylko edukacyjny. Jednak ich zakres może być znacznie szerszy (od edukacji aż po prowadzenie ciąży). Najcześciej poza edukacją i rozmową położna zaproponuje osłuchanie tętna dziecka, pomiar ciśnienia krwi, ewentualnie glukozy, a także badanie piersi. Jeśli potrzeba to także inne badania np cytologię. Nie w każdym POZ znajduje się miednicomierz, ale jeśli jest - nie ma problemu aby zmierzyć miednicę. "Wąskie biodra mierzone na oko" to zabawne zjawisko. Nijak ma się do rzeczywistych wymiarów miednicy, więc proszę się nie martwić, jest duża szansa, że miednica jest prawidłowa.
@izabeladebowska9130
@izabeladebowska9130 2 жыл бұрын
@@MariaLepucka dziękuję bardzo za odpowiedź :)
@user-wq7lu7bh2p
@user-wq7lu7bh2p 4 ай бұрын
Warto wspomnieć ze niektóre witaminy się nie wchłaniają jak kwas foliowy czy witamina B z uwagi na mutacje genetyczne. Nikt o tym nie mówi ale badanie na Trombofilie Wrodzona wykazało ze powinnam brać tylko metylowa form a poprzednie się po prostu nie wchlanialy. Malo lekarzy powie ci to bo nie patrzą oni holistycznie.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 4 ай бұрын
Jeśli chodzi o formę kwasu foliowego, to sądzę, że każda kobieta powinna sięgać po formę metylowaną, bo lepiej się wchłania i nie wymaga takich przekształceń w organizmie jak kwas foliowy syntetyczny.
@misiaem4311
@misiaem4311 Жыл бұрын
Jestem w 27 tygodniu i niestety przytyłam już ponad 12 kg 😔 do 18 tygodnia leżałam i zajadałam mdłości... Czy mogę teraz- kiedy przeszłam na zbilansowana dietę i robię 12tys krokow dziennie jeszcze coś stracić na wadze przed porodem? Wstydzę sie tego ze tak źle znosze ciąże a marzylam o niej wiele lat...😢
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Na tym etapie ważne, aby zbyt duży przyrost się nie utrzymał. Utrata masy ciała nie jest teraz dobrym pomysłem, na to przyjdzie czas po porodzie. To jak znosisz ciążę nie jest Twoją winą, powodem są najczęściej hormony. Mdłości potrafią uprzykrzyć życie, ale niewłaściwa dieta mogła je finalnie nasilać. Jednak to już było i nie wróci. Myślę, że warto skupić się na tym co teraz możesz zrobić, by zdrowo żyć. Gdybyś miała jakieś wątpliwości, oczywiście zapraszam an konsultacje psychodietetyczne i położnicze.
@misiaem4311
@misiaem4311 Жыл бұрын
@@MariaLepucka dziękuję!❤
@magorzatazalewska-ruta2587
@magorzatazalewska-ruta2587 2 жыл бұрын
Może mogłabyś zrobić filmik o metodzie Ferbera?🙂
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Tak, warto przed tym ostrzegać !
@magorzatazalewska-ruta2587
@magorzatazalewska-ruta2587 2 жыл бұрын
@@MariaLepucka też wydaje mi się wręcz niehumanitarna, za to w Stanach jest niesamowicie popularna i stosowana na porządku dziennym. Jestem ciekawa jaka jest opinia w polskim środowisku medycznym i literaturze.
@izabelabratko3208
@izabelabratko3208 Жыл бұрын
Wszystko super ale w ciąży nie trzeba tak czasem omijać baseny its?
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Oczywiście, że nie, chyba, że mamy skłonność do infekcji intymnych.
@izabelabratko3208
@izabelabratko3208 Жыл бұрын
@@MariaLepucka yhyy ok faktycznie na logikę coś w tym jest ale słyszałam że mimo np chloru i tak można zarazić się bakteriami i tak pewnie też jest. Dziękuję za odpowiedź bo wszędzie słyszę żeby omijać ale nie jest to rozwinięte w wypowiedzi. Pozwolę sobie zapytać jak wygląda sprawa z rybą? Surową nie ale np panierowana i smażoną? Pewnie też nie można jeść każdej... Z góry dziękuję będę wdzięczna za odpowiedź 😉
@MariaLepucka
@MariaLepucka 11 ай бұрын
@@izabelabratko3208 można jeść każdą rybę poddaną obróbce termicznej. Warto jednak wybierać gatunki, zawierające mniej metali ciężkich. Pamiętajmy też o tym, że jak zazwyczaj - wpływ na zdrowie jest kwestią "dawki".
@coszniczegozerowaste8671
@coszniczegozerowaste8671 Ай бұрын
Jadłam dla dwojga, a nie za dwoje 😊 u mnie w ciążach ogórki kiszone królowały 😊
@MariaLepucka
@MariaLepucka 26 күн бұрын
Zachcianki na kiszonki są akurat mile widziane ;-)
@xklaudia93x
@xklaudia93x 2 ай бұрын
Nie wiem czemu ale strasznie mnie zdołował ten film, przez co zaczynam myśleć, że ciąża nie jest takim super okresem
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 ай бұрын
Ciąża może być fajnym okresem, ale jest to też okres ogromnej odpowiedzialności za drugiego człowieka, który dopiero się rozwija i jest od nas całkowicie zależny.
@emiliaszatkowska
@emiliaszatkowska Ай бұрын
Ja z jednym i drugim w ciąży wszystko robiłam nawet szawki ciągałam i drzewo
@MariaLepucka
@MariaLepucka Ай бұрын
Jeszcze całkiem do niedawna niemal każda kobieta w ciąży pracowała.
@luizapawelczyk7311
@luizapawelczyk7311 2 жыл бұрын
No niestety dzieci zostawiają po sobie różne pamiątki 🙁 laurki, które zawsze będziemy mieć przy sobie. ja używam balsamu Mama Care, on bardzo dobrze uelastycznia skórę, do tego bardzo dużo piję i dużo spaceruję. No i wiadomo - joga😄
@JuliaMrozek-fl2dc
@JuliaMrozek-fl2dc Жыл бұрын
Jakie są najlepsze pozycje dla osoby otyłej w ciąży?
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
To zależy o jakie pozycje pytasz? Pozycje literatury, ciała, do spania, seksu, odpoczynku, ćwiczeń....?
@marcelkalisiewicz6620
@marcelkalisiewicz6620 Жыл бұрын
bardzo chciałabym już być mamą i mam nadzieję, że poprzez stosowanie testera afrodyta będę w stanie niedługo obtrąbić sukces!
@Asia.mm90
@Asia.mm90 2 жыл бұрын
Hm... Odnośnie tych finansów. Jak można urodzić dziecko i być wyzerowanym finansowo? Zakładam, że chodzi o jakieś pojedyncze, nieplanowane sytuacje. Wtedy też nie ma pieniędzy na wymyślne wózki czy łóżeczka. Myślę, że ludzie zbyt pochopnie decydują się na dziecko.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
To trudna kwestia. Czasem ciąża rzeczywiście jest nieplanowana, czasem sytuacja finansowa niespodziewanie się zmienia. Jednak zgadzam się z tym, że decydując się na dziecko warto uwzględnić kwestie finansowe, bo "jakoś to będzie" w sytuacji np. problemów zdrowotnych zwyczajnie się nie sprawdza.
@magosia9469
@magosia9469 2 жыл бұрын
Co z pracą w pełnym wymiarze godzin w ciąży? Tutaj brzmi to tak, jakby kobieta w ciąży była zwolniona z tego obowiązku i miała czas na to wszystko. Jak podchodzić do tego tematu?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
Polska to kraj, w którym mało która ciężarna pracuje 😉 Ale praca na pełny etat absolutnie nie wyklucza ani zdrowego odżywiania, ani aktywności fizycznej, ani czasu na relaks ani na edukację przedporodowa. No i pomaga w ogarnięciu finansów.
@magosia9469
@magosia9469 2 жыл бұрын
Zastanawiam się dlaczego tak jest, skąd to przyzwolenie, przecież ciąża to nie jest choroba. Praca w pełnym wymiarze godzin teoretycznie nie wyklucza tych aktywności, ale w praktyce nie funkcjonuje, wziąwszy pod uwagę choćby większe zmęczenie, senność. Czy to jest powodem, że kobiety w ciąży tak szybko przestają pracować?
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
@@magosia9469 to jest typowe w Polsce. W innych krajach ciąża wyglada tak samo, ale zwolnienie z pracy już nie. Ciężarne w Wielkiej Brytanii, Irlandii czy krajach skandynawskich z reguły pracują niemal do końca ciąży. To, co mogę zauważyć "na obronę" Polek to fakt, że nie każdy pracodawca chce dostosować stanowisko i czas pracy do pracownicy w ciąży. Ciężarna może pracować ale nie w nocy, nie w nadliczbowych godzinach i nie w warunkach stwarzających zagrożenie dla ciąży. Niekiedy pracodawca sam "wysyła" ciężarna na L4 do końca ciąży. A płacimy za to wszyscy, to fakt.
@teresakowal7961
@teresakowal7961 2 жыл бұрын
"Płacimy za to wszyscy..." uważam, że skoro pracowałam uczciwie przez kilkanaście lat przed zajściem w ciążę, to zapracowałam na to, aby pójść na zwolnienie w tak ważnym etapie życia. Nikogo nie okradam, korzystam ze swoich składek! I tak większość badań i wizyt lekarskich pokrywam z własnej kieszeni, bo dostanie się do lekarza na nfz gdy jest potrzeba, graniczy z cudem.
@MariaLepucka
@MariaLepucka 2 жыл бұрын
@@teresakowal7961 raczej nie ma takiej możliwości, aby "korzystać ze swoich składek", skoro w Polsce l4 w ciąży jest 100% płatne i to nawet przez całe 9mc. Dla przykładu pracując za 6tys brutto, otrzymamy na rękę ok 4300zł. Koszt pracodawcy to ponad 7 tys. W takiej sytuacji składka chorobowa to niecałe 150zł/mc! Nawet pracując przez 20 lat przed zajściem w ciążę, suma tych składek to zaledwie 36tys! Na ile wystarczy? Dokładnie na 5-6mc "niepracowania" Potem korzysta Pani już z cudzych składek. I tu zupełnie nie mówię o sytuacjach, gdy ciąża rzeczywiście nie przebiega prawidłowo lub matka naprawdę pracuje w warunkach szkodliwych.
@kinia0916
@kinia0916 2 жыл бұрын
👍🤔🤗
@gugapilar7446
@gugapilar7446 2 жыл бұрын
Continue firme com os viideos! Lhe desejo muita sorte com o canal! Siga firme com os videos! Grande abraço e fique bem!
@tusiaskc
@tusiaskc Жыл бұрын
Dodałabym punkt: idź do fizjoterapeuty uroginekologicznego :)
@MariaLepucka
@MariaLepucka Жыл бұрын
Tak, to też może się przydać.
@kubaantos3190
@kubaantos3190 2 жыл бұрын
widzi noworodka 0 - 3 tygodni ma 2 kolory czarny jednokolorowy i biały jednokolorowy. widzi niemowlę od 3 tygodni do 2 miesięcy ma 3 kolor: przywracać odcieni czerwonego widzi niemowlę 2-3 miesięcy ma 4 kolory: przywracać zielony jednokolorowy. widzi niemowlę 3-4 miesięcy ma 5 kolorów: przywracać żółty jednokolorowy. widzi niemowlę 4 miesięcy ma 6 kolorów przywracać niebieski jednokolorowy widzi wsześnoponiemowlę ma 7 kolorów przywracać pomarańczowy jednokolorowy widzi poniemowlę ma 12 kolorów: przywracać fioletowy jednokolorowy, a potem przywracać różowy jednokolorowy, a potem przywracać brązowy jednokolorowy, a potem przywracać szary jednokolorowy i a potem przywracać cielisty jednokolorowe. widzi małe dziecka ma 13, 14, 15, 16, 20, 30, 50, 100 kolorów. widzi dorosły i chłopcy ma wszystkich kolorów
@magorzatakaniewska2180
@magorzatakaniewska2180 6 ай бұрын
Po jakim czasie po porodzie cesarskim cienciu mizna uprawiac sex
@MariaLepucka
@MariaLepucka 6 ай бұрын
Najlepiej po zakończonym połogu (6 tygodni), kontroli ginekologa i fizjoterapeutki uroginekologicznej.
Try this prank with your friends 😂 @karina-kola
00:18
Andrey Grechka
Рет қаралды 9 МЛН
To Brawl AND BEYOND!
00:51
Brawl Stars
Рет қаралды 17 МЛН
10 najczęstszych powikłań po cięciu cesarskim u dziecka ⚠️
18:25
7 przykrych dolegliwości w połogu o których mało się mówi
14:42
BADANIE PRENATALNE I trymestru
15:43
Doktor Gaweł - O Zdrowiu Kobiet Bez Tabu
Рет қаралды 104 М.
Za szybko tyjesz w ciąży❓ Oto 5 możliwych powodów❗
21:12
Maria Lepucka
Рет қаралды 8 М.
15 tekstów, które wkurzają kobiety w ciąży
21:12
Maria Lepucka
Рет қаралды 12 М.
12 pytań do położnej o pobyt w szpitalu po porodzie
11:55
Maria Lepucka
Рет қаралды 19 М.