elég jól sikerült a védekezésünk, a sárga lapok kihelyezésével,valamint müanyag üvegekből készült csapdák,amelyekbe ecet,sör, kis cukor keverékét raktunk. Ahogy elkezd potyogni a dió rögtön összeszedjük és gumikesztyűvel és késsel a buroktól megszabadítjuk, majd száradni hagyjuk.Így a termés megmenthető
@klaraszecskonebago2294 жыл бұрын
Sziasztok! A zöld ragadós lapok kihelyezésével megállapíthatjuk a rajzási időt, és ekkor ki lehet helyezni feromon csapdát. Ugyanaz a csapda jó ellene, mint a cseresznyelégy ellen. Egyébként nagyon hasonlóan is néznek ki. A csapdával szükségtelenné válik a permetezés. Ez azért is célszerűbb, mert nem károsítjuk magunkat és a környezetet, mivel az emberek többsége nem fog 1-2 db fához szakembert hívni, és így bizony csak szakszerűtlen fújkálás lesz az eredmény.
@davidjuhos66814 жыл бұрын
Egy megjegyzés: a rovarok fejlődési szakaszaival nem árt tisztában lenni. Először is van a pete, ez követően a lárva, majd ezután a báb, és végül az imágó, amely a kifejlett , felnőtt rovar. A videóban ahogy láttam keverted ezeket. Mindettől eltekintve a videó hasznos és érdekes volt. Köszi!
@tamasmarton34194 жыл бұрын
Tévedés. Az imágó még nem a teljesen kifejlett, szaporodás képes képlet. Az imágó még több fejlődési stádiumon (vedlésen) esik át, amíg eljut az ivaros állapotig.
@davidjuhos66814 жыл бұрын
@@tamasmarton3419 Igazad van abban az esetben ha a hemimetamorphosisról beszélsz. Ennél a fejlődési formánál a rovar valóban át kell essen még néhány vedlésen, míg eléri az ivarérett kort. A másik fejlődési forma, amiről én beszéltem az a holometamorphosis(pl. lepkék, bogarak) Én nem pontosítottam eléggé. További szép napot!
@0radish03 жыл бұрын
@@tamasmarton3419 Ez nekem új. Tudsz írott forrást mondani olyan fajra, aminél imágónak hívják a még nem ivarérett stádiumot?
@bobybull2 жыл бұрын
Igaz. Imágó az a kifejlett rovar. A Márk ebbe a részbe kicsit belekeveredett 4:20 -nál. Ebbe valóban sokan bele szoktak keveredni.
@marcsiszabone4 жыл бұрын
Köszönöm Márk az újabb hasznos tanácsaidat! Én pár hete találtam egy posztot ebben a témában és ott is ugyanezeket a tanácsokat adták. Június-július hónapra datálták a rajzást és akkor javasolták a sárga lapok kihelyezését. A rajzást követő 10-14. napon ajánlották a felszívódó permetezést a fa fél magasságáig. Viszont a rajzással kapcsolatban is van segítségünk: a Győri Kertbarátok Egyesülete figyeli és az időpontokat közzé teszik a honlapjukon. Örülök, ha tudtam egy kicsit segíteni. További jó egészséget kívánok!
@KertTV4 жыл бұрын
Köszönöm.
@ildikonagy25294 жыл бұрын
Mivel a dió nem ehető, fekete az egész együtt, a levelekkel gyűjtöttem zsákokba. Kérdés, ha komposztálom, mi lesz a légy lárvákkal? Vajon a levélben túlélnek?Vagy hagyjam zsákban és tavasszal komposztáljam?
@tuskesfezeradrienn52114 жыл бұрын
Khkkhhh
@ottoneszasz9834 жыл бұрын
@@ildikonagy2529 elképzelhető, ha még a burokbanvannak a mozgó nyűvek, megfagynak. Ha már bekerültek a földbe, befúrják magukat mélyebbre, bebábozódnak és túlélik.
@mailstr29583 жыл бұрын
Köszönöm szépen a tartalmas és hasznos videót. Fontos megjegyzés a dió vízbe áztatásával kapcsolatban: A dió belsejébe könnyen beszivárog a piszkos víz. A piszkos víz a dió belsejében szennyezést és gombásodást okoz. Az ilyen dió fogyasztása ártalmas az egészségre.
Ай бұрын
Nálunk a szomszédból járnak át a tyúkok kapirgálni a diófa alá. Nagyon élvezik. Állítólag ez a legjobb védekezés és még pénzbe sem kerül ha a szomszéd eteti a tyúkokat. Minden este szépen hazamennek maguktól. A kerítésen találtak egy hibás részt és ott járnak át.
@gyorficsable2 жыл бұрын
A héj eltávolítását én egy keverő szárral végzem. Feltöltöm a vödröt félig vízzel és félig dióval, aztán szépen megkeverem keverő szárral 5-10 percig. Utána leöntöm egy rostán át,majd újra beöntöm a vödörbe,vizet rá és keverés. Ezek után megint leöntöm a rostára,kiszedem és kirakom száradni. Egy nagykosár dió lepucolva kb fél óra alatt!
@judittabi88334 жыл бұрын
Ez éppen jókor jött! Köszönjük a részletes felvilágosítást!
@ufi5727 күн бұрын
Én betonkeverőbe teszem egy kis vízzel és kaviccsal vegyesen megforgatom, majd magasnyomású mosóval műanyag rekeszben tisztára mosom , Bevált, szép egészséges tiszta lessz napom való szárítás után.
@bozskeАй бұрын
A tökéletes megoldás a tömeges visszaifjítás lenne,kötelezően elrendelve a főkertésztől,ha lehet,akár 6-8 méteresekre a diófákat. Az első,hogy mospilannal lehetne permetezni,a másik meg az,hogy 1 évig nem lenne termés (az ifjítás miatt),de jelentősen gyérülne a fúrólégy állomány. A "sárgalap" csak indikátor,hogy mikor rajzik a légy,de hát ezt pontosan behatárolható. A másik megoldás ahhoz,hogy ne vegyszerezzünk szét mindent egy diófa miatt,az injektálás,amihez én sem értek,nagyon kevés ember ért hozzá,nert a nagyon magas fákra a 430-as stihl sem viszi fel az anyagot,10 méter felett szinte függőlegesen kell permetezni.A drón permetezők meg nincs mindenkinek,illetve az felülről szór,nem alulról fúj,mint az axiálos gépek.Ez nagyon fontos,mert a levél fonákján vannak a pórusai,ott hobban felszívja.
@molnarlaszlo90634 жыл бұрын
Nem déli, hanem Nyugati dióburok fúró légy a kártevő neve! A talajban áttelelő nyű ellen Artis Pro biológiai szert lehet kijuttatni, ezt március-áprilisban és augusztus-szeptemberben érdemes kijuttatni. Hasznos a fa alatti talaj lazítása és csirkék ráhajtása, azok is szépen kiszedegetik a nyűveket (és nem az imágókat).
@judittabi88334 жыл бұрын
Hű, ez jó ötlet! Akkor a csirkéimet ráhajtom! Köszi!
@lilalali67534 жыл бұрын
Artis Pro 5600 Ft 200m2 egy kicsit ká drága. 4-5000 Ft 1kg dióbél. Szóval, másfél kiló dióbél áráért meg egy kis munkáért szép zöld dióburkot pucolhatok a fekete helyett. A legyek persze nem pusztulnak ki. Problémakezelő problémamegoldás.
@molnarlaszlo90634 жыл бұрын
@@lilalali6753 Én ezt olvasom, hogy jön ki az 5600ft/200nm ? 20g-ra 1600ft-os árat latok Talajkezelésre 1,5-6,0 kg/ha mennyiségben (paprikában, paradicsomban 3-6 kg/ha) maximum 1%-os töménységben vizes szuszpenzióban vetés, palántázás előtt a talaj felszínére permetezve, majd sekélyen bedolgozva. Az intenzív növekedés időszakában a talaj öntözésére 1,5-6,0 kg/ha mennyiségben is legfeljebb 0,1%-os töménységben kijuttatva, majd igény szerint megismételve.
@molnarlaszlo90634 жыл бұрын
@@lilalali6753 A novenypatika.hu oldalon ez a javaslat: Talajra juttatáskor nem a vízdózis a lényeg, hanem a kezelendő felület, arra kell kiszámolni a dózist (1,5-2 kg/ha), úgyis be kell mosni, vagy dolgozni. 2kg/hektár esetén 100nm-re 20g kell , ha jól fejszámoltam, az pedig max 1600ft. Az anyagot a talajba érdemes bedolgozni, mert kb 15cm mélyre ássa be magát a károsító 100nm egy jó nagy diófa alatti terület már. Kétszer alkalmazva is megéri. Júliustól szeptemberig 10 naponta rovarölővel permetezve egy ekkora fát mekkora a költség?
@lilalali67534 жыл бұрын
@@molnarlaszlo9063 ok, én máshol láttam a 100g/200m2 adagot. 4 hónapos kb 20g adagolással el is fogy. De igazad van, ki lehet próbálni kétszer alkalmazva is, hátha elég.
2 жыл бұрын
sziasztok kérdésem az lenne hogy mit lehet csinálni a rossz dióval ? Beáztattam és utánna hova lehet vinni ?
@olgabercsi40284 жыл бұрын
A Kovács Magyar András feltalált egy információs vizes alapú anyagot,én azt vettem meg,20 e ft volt. Hatalmas a fánk,permetezni nem tudtam ,úgy öntöztem be, hetente,egész évben. Termést nem hozott az idén.Legyek jöttek mert tettünk ki sárga lapokat. Jó sok legyet megfogott. Én azt gondoltam a fa okos és úgy védekezik gyógyítja magát hogy nem terem és akkor a legyek eltünnek. A földet alatta beszórtam hamuval meg szódabikarbónával. Meglátjuk jövőre mi történik. Köszönöm a filmet,sokat tanulok belőle. Áldott szép napokat!
@HUNOwl4 жыл бұрын
Én a ráolvasással próbálkoznék és a táltos dob püfölésével. 15.000 ért vállalom víz delejezését webkamerán keresztül, akciósan! Minden héten tisztító ima!
@atdzsny3 жыл бұрын
Én vakablakból levett tömény sósavat javaslok megáldott nukleáris hulladékkal fele-fele arányban. Ezt érdemes februártól az apokalipszisig naponta kétszer kézzel kiszórni a koronába.
@irenkekekesi48704 жыл бұрын
Köszönöm a feltöltést.
@irenkiss-vamosi32473 жыл бұрын
Nekem ez a telefon sajnos mar idejet multa de csak me g most keudek ismerkedni vele neha sokat is. Hibazok En nem sokat alarokil,ilyesmikkkel fog lalkozni
@gergelyszekszius76964 жыл бұрын
Mi lenne ha a fák alatt tyúkokat tartanánk és azok összeszednék a lárvákat?
@yencehungarian4 жыл бұрын
Az lenne, hogy tyúkólak is kellenek, meg azért szemes takarmány is. Na meg nincsen ám onnantól "elmegyek otthonról 2 hétre nyaralni"... ☝️🙄
@gr.gr.98863 жыл бұрын
@@yencehungarian de van, baràt vagy szomszèd eĺlàtja őket, s viheti ezalatt az idő alatt a tojàst. A tyúkok nagyon hasznos àllatok, megeszik a hangyatojàst!
@yencehungarian3 жыл бұрын
@@gr.gr.9886 Gyerekkoromban volt nekünk is, illetve az anyósnál máig is van. A mi udvarunkban sok öreg gyümölcsfa is van. Gyakori vendég itt a zöldküllő és a nyaktekercs nevű harkáyféle identitású madár, melyek híresen hangyaboly szétverők! ☝️😉
@BYGardener4 жыл бұрын
Szia Márk Köszönöm a feltöltést. Amit javaslok az a feromon csapda. Tudtommal van már dió burok fúró légy ellen is. Én még nem használtam mert kicsi a fám. De feromon csapdát használok a szilván ott bejött. Ha kell megírom hol keresd de nem akartam reklámozni... További jó kertészkedést.
@tamtamarta204 жыл бұрын
lehetne kérni a szer nevét? köszönöm, vagy csak a linkjét
@KertTV4 жыл бұрын
Kérlek, ide írd le, hogy mások is lássák. Ez nem reklám, hanem segítség másoknak. Köszi.
@BYGardener4 жыл бұрын
www.csalomoncsapdak.hu Erről az oldalról rendeltem én anno(még a szilvára). És náluk láttam hogy van feromon csapda a diófúró légyre is. Mint mondtam nekem majd csak leghamarabb két év múlva kell, hiszen kicsi a fám
@sandorlukacs85944 жыл бұрын
Szia Mindenki! A Karate a méhekre mérsékeltem veszélyes, ami azt jelenti, hogy este szürkületben kell kijuttatni. A Mospilan nem árt a méheknek. Amúgy amikor dión permetezni kell a legyek ellen, nem igen lesznek rajta méhek, ha a közelében nincs virágos növényünk, nem ártunk a miheknek.
@_AuSS4 жыл бұрын
A Mospilan-nal is csak csínján kell bánni: tebukonazol tartalmú gombaölő szerrel keverve már méhekre fokozottan veszélyesnek számít!
@jozsefantal47694 жыл бұрын
Nem kell permetezni. 3-5 év múlva immunis lenne a fa ha békén hagyják. A permetszerek miatt a kártevő lenne immunis a permetszerek ellen. Minek basztatni a természetet?
3 жыл бұрын
@@jozsefantal4769 Biztos mondtál már életedben bölcsebb dolgot is. Az 1950-es években "jutottunk hozzá" a krumpli bogárhoz. Már az Általános iskola alsó tagozatosai "csatár láncba" járták a határban a krumpli földeket. Minden csoportnál volt egy gyufás doboz, amin látni lehetett a "kis családot" egészen a petétől a bogárig, hogy ha találunk valamit, azonosítani lehessen. Az a szerencsétlen krumpli, 70 év alatt sem lett immunis!
@univegaunivega86702 жыл бұрын
@ az burgonya és nem diófa. Össze kell szedni és elégetni
@zoltankiss77324 жыл бұрын
A javasolt készítmények Nyugati dióburok fúró légy ellen engedélyezett szabad-forgalmú szer a deltametrin tartalmú (Decis), zeta-cipermetrin, (Karate Zeon 5 CS), az acetampirid tartalmú (Mospilan 20 SG), és nem szabad-forgalmú szer a tiakloprid (Calypso 480 SC).
@istvanfekete96934 жыл бұрын
Nem tudom,hogy fel tűnt-e ,de régebben szépen beérett a dió levél és október végén SÁRGÁN "hullott" alá. Most augusztus végén már rozsda színűvé válnak a levelek és gyakorlatilag szeptember közepére,végére csupaszok a fák! A burok nélkül lehullott diók bele sem olyan fehér ,mint régen. Néhány hét héjában és száraz helyen tartott dió feltörésekor jön a meglepetés,ugyan is az szinte már nem is barna vagy sötét barna,hanem már már fekete. Ja ,és az íze is élvezhetetlen. Minden bizonnyal ezt egy gomba okozza,ami nem olyan régen jelenhetett meg (kb 6-7 éve),tehát a véleményem az,hogy nem csak rovarölő,hanem sajnos gombaölő szereket is muszáj használni,ha ehető diót akarunk szüretelni ősszel.
@laszlodornyei92494 жыл бұрын
Folyamatosan összegyűjtöttem a megfeketedett diókat, 1-2 órán át áztattam, lemostam a dószemekről a fekete elkocsonyásodott burkot, A "megtisztult" diószemeket 1-2 napig napon, szellős helyen szárítottam. Kb. 40%-a használható volt, azaz 10 kg töretlen dióból 4 kg egészséges dióbelet kaptam.
@istvanbajusz97984 жыл бұрын
Magasnyomású mosóval nagyon jól lehet vele haladni. :)
@tamassleisz55184 жыл бұрын
én nagyobb lyukú műanyag rekeszbe raktam, ilyeneket zöldségesek használnak és 1 utas azaz nem kell nekik, ezekben nagy nyomású mosóval szennymaró fejjel 15 zsák dió 1 óra alatt kész idei tapasztalat szerint, minél előbb össze kell szedni a diót és lemosni, mert amit hagytam 2., 3. szedést és összevártam a mosással abból sokkal kevesebb lett az egészséges dió
@janoskoszta19422 жыл бұрын
Köszi a kisfilmet.. Tudot segiteni?!
@KertTV2 жыл бұрын
Sajnos sokat nem. Mert máshonnan is átjönnek a legyek. 😭
@nemethgyorgyi49204 жыл бұрын
Köszi az infót, de a zene engem zavart. Nincs szükség rá véleményem szerint, folyamatosan koncentrálnom kellett a szövegre. MÉg egyszer, köszi az infókat. Én mesés diólevél komposztot gyártottam. 2 évig állt, nem kellett volna, de nem volt rá szükségem. Elsőosztályú lett!
@tamasmarton34194 жыл бұрын
Györgyi, kertészeti egyetemi doktori dolgozatot olvastam a dió levél komposztálásáról. A jelölt vizsgálta a levél/dió levél komposztálási idejét, és a feltárt tápanyagokat. Vizsgálatokkal, termesztési próbákkal, és kémiai elemzésekkel bizonyította, a dió levél komposzt lassabb lebomlási idővel, és magasabb tápanyag tartalommal bomlik le.
@tamasmarton34194 жыл бұрын
Az egyetemi doktori vizsga jelölt megvédte a dolgozatát.
@nemethgyorgyi49204 жыл бұрын
@@tamasmarton3419 Ez remek! Elérhető valahol ez a dolgozat?
@almosszorath47894 жыл бұрын
Lesz videó Gyulai Ivánnal? Biologiai novenyvedelemrol lesz video?
@KertTV4 жыл бұрын
Jövőre remélem.
@bonvoyage47964 жыл бұрын
Álmom egy ilyen kert és kilátás.
@tamasdemeter60454 жыл бұрын
Sziasztok! Mindkét, nagyméretű öreg diófánk fúrólégy-fertőzött sajnos. A leveleit össze kell gyűjteni és elszállíttatni az önkormányzattal, vagy lehet komposztálni attól még, hogy fertőzött a termés? Nagyon sok zsák telik meg velük.
@KertTV4 жыл бұрын
Nem a levelekben vannak a lárvák, hanem a termésben aztán a földben, szóval a leveleket nyugodtan komposztalhatod,de mindig külön, mert sokkal lassabban bomlik le, mint a többi levél.
@Gebasz14 жыл бұрын
Idén nagyon sok dióm lehullt zölden éretlen de nem tudom miért , több csapadék volt mint máskor de ezen kívűl mást nem vettem észre . Mitől esik le a dió éretlenül idő előtt?
@luinemoluinemo49856 ай бұрын
Szia. Megfigyeltem gyerekkoromban vidéken, hogy ősszel a diófák alatt gyűrűbe söpörték a leveleket és elégették. Ezért szerintük elpusztultak a "káros" rovarok és nem volt ennyi baj. Most, hogy egyre többen jönnek "ősi" helyekről, újból kezd elterjedni a módszer. Véleményed?
@KertTV6 ай бұрын
A dióburok fúró légy csak néhány éve jelent meg nálunk, ezért régen nem okozott problemát. A dió alapvetően egy probléma mentes fának számított. Sajnos ma, a sok új kártevő miatt, kifejezetten problémás lett. 😰 Az égetés nem hiszem, hogy megoldaná a dolgot, és alapvetően sem javasolnám senkinek, hogy lombot egessen (a legtöbb helyen tilos is). Inkább komposztáljunk. Igen, a dió levelét is lehet. 😜
@h.Blanka3 жыл бұрын
Én kérdezni szeretnék. Ez a légy rövid/hosszú távon elpusztítja a fát magát? Illetve, ha olyan fának is sötét foltos a levele, amelyik még nem hozott termést, mert fiatal, ugyanez a problémája?
@gyorgymeszaros58834 жыл бұрын
Nagyon hasznos az információ. Kérdésem, hogy a gyümölcsfa talajtakarására használható e, mivel ott nem szeretnénk a gyommagvak kikelését?
@KertTV4 жыл бұрын
Kedves György, mire vonatkozik a kérdés?
@Nagyhusi4 жыл бұрын
Az ökológiai intézet szerint a gyomokat nem írtani, hanem szeretni kell, mert javítják a talajt
@Bodo_Richard3 жыл бұрын
Mi ez az éktelen zaj a videó alatt?
@bujkensrac4 жыл бұрын
Egy ötlet, amit jövőre én kipróbálok: Rajzás előtt leterítem sűrű szövésű hálóval a talajt, hogy akkor fogjam meg a kirepülő egyedeket. A másik gondolatom, hogy krizantémot ültetnék a dió alá, mint rovarölő, ritkító hatású növényt..
@tamasmarton34194 жыл бұрын
Balázs, ez jó ötlet lenne, ha a diófád biztosan csak a saját kertedben fertőződhet újra. Nálam, Törökbálinton sok öreg diófa van az utcán, mindegyik beteg. Én ezért maradok a növényvédelemnél. A krizantémmal kapcsolatban ne felejtsd el, hogy a dió is épp ilyen növény. Egyébként jó ötlet, le is támadom a hatóságot képviselő Jegyző Asszonyt!
@mariakalla90084 жыл бұрын
Köszönöm
@dezsoszalay14422 жыл бұрын
Csak szólok, hogy az imágó az maga a légy. A nyű (a legyeknél ) vagy lárva amelyik elpusztulhat a vízben, ha beáztatjuk a lehullott burokban lévő diót.
@csikosjutkaveresne4 жыл бұрын
Kedves Márk! Nálunk a Váli völgyben rakapott a harkály és a fertőzött diókat kivajja...
@ildihavas88914 жыл бұрын
Detto nálam is!! 😀👍
@ildihavas88914 жыл бұрын
Itt is folyamatosan a diófánál nyuzsögnek és minden fele az udvarban a földben is keresik a nyüveket.. pedig az iskolában csak azt tanították hogy a fa doktor madár.. ☺
@zoltanfarkas95984 жыл бұрын
A fa alatti terület felrotálásával csökkenthető a nyüvek egyedszáma, de ez csak kiegészítő eljárás, nem helyettesíti a vegyszeres védekezést. Üdv Zoli
@ellmonk4 жыл бұрын
Köszönjük
@MsSlywer2 жыл бұрын
Én mulcsnak használom a letört,felapritott ágakkal a kerítés mellé,hogy ne gazosodjon
@janosszatmari79543 жыл бұрын
Informatív mint mindíg... De mi ez sípolás a videó alatt?
@thehyperpainter54854 жыл бұрын
Gilisztat hol lehet kapni nagyobb mennyiségben? Én meg nem találkoztam vele,pedig kerestem
@szilagyi06134 жыл бұрын
Horgász bolt
@KertTV4 жыл бұрын
Innen rendelhető például: compastor.hu/termek/compastor-giliszta/
@beatysza21094 жыл бұрын
Termeszthetsz is ,nyis giliszta tenyésztést
@mariakalla90084 жыл бұрын
Szeretném tudni, hogy a komposztba bekerülhet-e a borostyán és a vadszőlő levele ?
@KertTV4 жыл бұрын
Persze, nyugodtan.
@housethegren72364 жыл бұрын
A motoros permetezövel, amit emlitettél azért tessék vigyázni, merthogy belterületen egyáltalán nem lehet használni, külterületen is szabályzott....
@istvanszabo86984 жыл бұрын
Mospilan és réz kombináció nem működött az idén. Valakinek sikerült?
@KertTV4 жыл бұрын
Talán nem a megfelelő időben permeteztel. Amúgy a réz az a gomba betegségek ellen van.
@istvanszabo86983 жыл бұрын
@@KertTV A diólégy ellen az idén sikerült a CombiProtec segítségével. Mospilán volt a rovarölő. 5-10% lehetett maximum a fertőzés. Amit tanultam még hogy sárgalap nélkül nem sikerült volna. Bár egész nyáron volt a csapdában 1-2 légy de a légyözön szeptember elején jelent meg.Korán érő diót szeptember közepétől nem védtem, elkezdett a burok felrepedezni, környék később érő diófajtái viszont szép lassan megfeketedtek és lehullottak. Veszítettem kevés diót a molyokkal szemben, 1-2 százalék mert talán már juniusban fertőztek. Szakember a feromon csapdázást ajánlotta védekezésül. Szóval feromon, sárga lap és CombiProtec a megoldás. Mai dióbél árak mellett igen magas a megtérülés 2 fa esetén is nálam.
Ilyen szer nincs Magyarországon forgalomban, nem kapható.
@andrasbaba85262 жыл бұрын
Ha a lucernàt vetûnk a diosba akkor semilyen fele fajta korokozo nem tamadgya meg a dio fat.Ha sodabikarbonatal es bordoi lèvel rèz gàlical àztatott csalàn lèvel citrom soval permetezûnk akkor sem.
@kovacsdora58784 жыл бұрын
Kedves Mindenki! Van esetleg valakinek bizonyított válasza arra a kérdésre hogy a fertőzött diók mennyit vesztenek a csírázási képességükből? köszi a válaszokat!!
@alternativgazdasag4 жыл бұрын
A csírázási képesség sok mindentől függ, alapvetően hogy mennyire ép és kifejlett a termés. Ha a belseje egészségesnek néz ki, akkor az nagy eséllyel csíraképes.
@kovacsdora58784 жыл бұрын
@@alternativgazdasag Köszönöm. :)
@z.gergoa.2164 жыл бұрын
Én az idén kb 2 kiló diót tudtam megmenteni. És kb százat kidobtam a komposztra, mert sem időm, sem gusztusom nem volt vele kínlódni. De két hete hoztam haza egy jó nagy motoros permetezőt, mert elhatároztam, hogy jövőre megmentem a termés nagyobbik részét, ha a környéken az összes rovar beledöglik, akkor is. :)
@molnarlaszlo90634 жыл бұрын
Akkor július közepétől szeptemberig kb 10-14 naponta kell permetezni...
@juditszentesionebignobody4 жыл бұрын
Az tök jó ... Akkor méhek se maradnak... Okos.... :(
@istvankerekes74184 жыл бұрын
@@juditszentesionebignobody 0
@angeletakismixalis10473 жыл бұрын
@@molnarlaszlo9063 milyen gyakran kell permetezni?
@molnarlaszlo90633 жыл бұрын
@@angeletakismixalis1047 Évente kétszer, egyszer április-márciusban es egyszer augusztus-szeptemberben
@margiturbanetz-vig29024 жыл бұрын
nincs facebookom, ezért csak itt tudom elmondani a tapasztalatomat. Kb. 4-5 éve találtam elöször fekete kocsonyás diókat a fa alatt. Azóta minden összel a fa alatt égettem el a lehullott leveleket, gondolván hátha kifüstölöm a kórokozókat. És lehet, hogy sikerült... Idén rengeteg termés lett, volt nagyon kevés (kb 5%) teljesen egészséges dió is. A zöld külsö héj nem vált le, megfeketedett, a csonthéjra rászáradt - tehát nem volt kocsonyás. Találtam - szerencsére alig, a talán 3 szemet - ahol a héj alatt 2 lárva volt.. Akinek örömmel újságoltam a füstölés sikerét felvilágosított, hogy valószínü a fa alatti talajban levö petéket- lárvákat is kiégettem. Nem vagyok kertész, de sok mindenre emlékezek, hogy müvelték szüleim a kertet. Nagyon sajnálom, hogy nem követjük, követhetjük a régi, tapasztalaton alapuló bevett szokásokat. Nem véletlen, hogy a diófa alatt szokták elégetni a diófalevelet.
@emiliaszabo66824 жыл бұрын
Nekünk nagyon sok rigó jött enni, amikor potyogtak ki a kukacok a diófa alá...sok diónk lett, fekete, de beáztatva 90 százaléka ehető!!
@subliminal814 жыл бұрын
Egyetèrtek. Nàlam egy kevès kukac a külső hèj alatt megrekedt. Yesss...0);-) ... Jómagam,idèn rekord mennyisègű diót pucoltam meg.Most tartok 15kg-nàl. ... A padlàson pedig mèg ugyanennyi szàrad. Istennek Hàla. Àldàs.
@yencehungarian4 жыл бұрын
@istván Velkei Nálam meg van légpuska és csapdák is.. Nem rigóra, nem! A kib...ott, hívatlan, betolakodó, veteménybe belefosni akaró szőrös madárgyilkosokra... ☝️😉
@jurajgorcsos94214 жыл бұрын
Ahogy benne vannak a földbe fel kell ásózni a földet a fa körül s mészel meg kellszórni. Az el kellene hogy pusztítja a lárvákat.
@viktormolnar4 жыл бұрын
Esetleg nagy adag forró vízzel felönteni a talajt alatta. A föld felső rétegét átforrázza megöl mindent.
@borzix19974 жыл бұрын
A hatodik perctől idegesítő magas visítás megy a videóban. Nagyon zavaró, valószínűleg valamilyen telefonnal vagy más elektronikus eszközzel gerjedhet össze a kamera.
@atdzsny3 жыл бұрын
Így van. Zenével súlyosbítva.
@kovacslorant_hu4 жыл бұрын
Márk, baromira jó videókat csinálsz, viszont ez a zaj nagyon zavaró. Azt figyeltem, hogy mi zúg a szobában...
@KertTV4 жыл бұрын
Sajnos probléma volt a mikrofonnal, ezért a zúgás. Megpróbáltam kiszűrni, de ennél jobban nem lehetett. 😭
@RichardToth753 жыл бұрын
@@KertTV ismersz erre szakembert! Biztos többet is. ;)
@Goethetractor3 жыл бұрын
Van egy dió ültetvényem. A csatornámon sok videó van a témában.
@KertTV3 жыл бұрын
Te is úgy látod, mintha idén valamivel jobb lenne a helyzet?
@Goethetractor3 жыл бұрын
@@KertTV Én az éven elkezdtem egy kísérleti anyaggal permetezni, aminek az a lényege hogy a legyek számára egy csalogató étel van ki permetezve és ebbe lényegesen kevesebb rovarölő van keverve mint hogyha hagyományosan az egész ültetvényt, vagy fát permetezném le. Pont az előbb töltöttem fel egy videót egy szeptember elejei helyzetről, ez alapján eredményesnek, működésének tűnik a rendszer. Majd meglátjuk októberben, hogy valóban mi van a burokban. Viszont a környező szórvány Falcon szinte 100 %-os károsítást tapasztalok. Mivel ennek a légynek természetes ellensége még nem ismert, nincs ezért ez csak évről évre rosszabb lesz védekezés nélkül. Sajnos.
@KertTV3 жыл бұрын
@@Goethetractor 😭 nyugodtan linkeld be ide az említett videót. 👍
@Goethetractor3 жыл бұрын
@@KertTV köszönöm. Nem szeretném itt a te hírfolyamodat reklám tevékenységnek látszó dologgal szemetelni. Akit érdekel a téma úgyis keresi az meg is fogja találni.👍🏻
@KertTV3 жыл бұрын
@@Goethetractor ez nem reklám, hanem közügy, ami mindenkit érdekelhet, aki ezt a videót megnézni. De ahogy gondolod. 👍
@dumanorbert76554 жыл бұрын
Kedves barátom! Lehet erősen gyéríteni ezeket a kártevőket! Mivel télen a talajban tartózkodnak, annyi a feladat hogy veszel egy erre kitalált bio termesztésben alkalmazott por állagú anyagot. Megfertőzi őket és elpusztulnak!! Másnak viszont nem árt!!
@gergoigaz97354 жыл бұрын
Pontosan milyen szer ez, esetleg a nevét lehet tudni? Vagy szimpla talajfertőtlenítő szer?
@Kralath4 жыл бұрын
@@gergoigaz9735 Én ezt találtam, itt Artis-t írnak kommentben, ami gombát tartalmaz és pusztítja a földben ha jól értem agroforum.hu/szakcikkek/gyumolcs/nyugati-dioburok-furolegy-kartetele-es-vedekezes-lehetosegei/ Ha valaki ért hozzá és véleményezi azt megköszönném.
@agnessoos9364 жыл бұрын
@@Kralath A süniket nem pusztítja el a fa alá szórt vegyszer?
@Kralath4 жыл бұрын
@@agnessoos936 Nem gondolnám, ez valami gomba , nem szigoruan vett vegyszer. De én nem értek hozzá, csak utána olvastam. Ezért kértem hozzáértő véleményét
@agnessoos9364 жыл бұрын
@@Kralath Köszönöm válaszát, megpróbálok utánanézni én is.
@kelegy823 жыл бұрын
Sziasztok! Nem tudom írta-e már valaki, egy másik videóban láttam a feromon csapdát, eléggé dicsérte a videó megosztója...
@fuli98924 жыл бұрын
Nagyon nagy fogalom problémák vannak a videoba imágo a kifejlett rovar nem a lárva az már nem bábozodik be... Illetve annyit fűznék hozzá hogy egyből meg kell törni a diót mivel a fekete burok alatt megpenészedhet nállunk több jó volt mint 50% ezzel a modszerrel. Törés utánn pedig ki kell tenni száritani.
@frankipy4 жыл бұрын
Szia Márk! Lehet kapni biológiai szert a légy lárvák ellen, linkelem: www.ebay.de/itm/combi-protec-1-0-L-Kirschfruchtfliege-Kirschessigfliege-Walnussfruchtfliege/143611695762?hash=item216fec9292:g:8aYAAOSwU3Na0xgA Szia!
@KertTV4 жыл бұрын
Köszi. Érdekes a dolog, mert egyrészről azt írja bio a szer, de közben a használathoz meg Spintorral vagy Mospilannal kell összekeverni, amik viszont vegyszerek. Utána kell nézni picit jobban. De hivatalos ilyet nem is lehet idehaza használni, mert nincs MO-n engedélyezve.
@frankipy4 жыл бұрын
@@KertTV Amit írsz az a nagytermelőkre vonatkozik, a hobbi kertészeknek a Careo konzentrátumot írja, nem tudom ez mennyivel jobb. :)
@FerencVegh-lf9nc Жыл бұрын
Ki
@zb10654 жыл бұрын
Emlékszem, gyermekkoromban is potyogtak a fáról megfeketedett diók is, de senkinek sem jutott eszébe diófát (meg egyéb fát sem) permetezni. Ennek ellenére, az impozáns diófa, évről-évre négy családot látott el dióval. A felkupacolt levelekben pedig óriásit lehetett hancurozni... :)
@KertTV4 жыл бұрын
Régen azért nem kellett permetezni a diófákat, mert nem voltak komolyabb betegségei. Az a néhány megfeketedett dió, ami akkor volt nem a diólégy kártétele miatt fekedett - hisz ez a rovar csak 6-7 éve jelent meg nálunk. Sajnos az, hogy régen egy növénnyel nem volt gond, nem jelenti azt, hogy most sem lesz, ugyanis folyamatosan hurcoljuk be a kártevőket, illetve az evolúció sem egy lezárt folyamat, "kártevők" is fejlődnek, alkalmazkodnak. A mi diófánknak sem volt semmi baja 20 éve, most meg legalább 3 felé betegség támadja. :( Ettől függetlenül az összegyűjtött levelekben továbbra is lehet hancurozni. 😉
@zb10654 жыл бұрын
@@KertTV Lehet, ha a permetszerek elbomlottak, elillantak a levelekből... 😊 Bizonyára régiónként is változik, hogy mikor, mit és mennyit kell permetezni. Nálam pl. az alma kukacosódik, de nem olyan mértékben, hogy zavaró legyen. Ezért inkább kívágom ott ahol egyik-másik kukacos, mintsem hogy permetezzem. Az őszi és kajszi termése viszont permetezés nélkül is kiváló, 100%-ban kukacmentes. A paradicsomtermést viszont az idén elszúrtam, mert azt gondoltam, hogy ha a tavaly sikerült permetezés nélkül termeszteni, az idén is sikerülni fog. Hát, nem jött be, gondolom, az időjárás miatt. Jövőre a bordói levet azért lehet, hogy bevetem...
@KertTV4 жыл бұрын
Ha ismered a csatornám, akkor láthatod, hogy nagyon távol áll tőlem a permetezésre buzdítás. A saját kertemben évek óta nem használtam, csak bio szereket, és az esetek 90%-ban ezzel sikerült is megoldani a problémákat, pedig itt is vannak gyümölcsfák, veteményes, bogyósok, ebben az esetben is csak azért javasoltam permetezést, mert nem találtam rá semmilyen hatásosnak tűnő alternatív megoldást. :( Bár úgy tűnik, hogy esetleg az Artis működhet, ez egy olyan gombafajt tartalmazó szer, ami elpusztítja a talajban lakó rovarokat. Ezt vagy hasonló szert használva, csökkenteni lehet a talajban bebábozódó majd léggyé alakuló utódotokat. De ez is csak a következő év állományát gyéríti, az idei problémát nem ez sem oldja.
@zb10654 жыл бұрын
@@KertTV Persze, persze, már régóta követlek, éppen azért, mert a lehetőségekhez mérten biokertészetet folytatsz. A magam részéről csak meg akartam osztani, hogy mit és milyen mértékben sikerült (vagy nem) teljesen vegyszermentesen megtermelni. További sok sikert! 👍
@jozsefdomonkos73412 жыл бұрын
Sziasztok! Ezt most találtam. Jövőre kipróbálom :-) kzbin.info/www/bejne/opOzgo2kqLmHgKc
@KertTV2 жыл бұрын
Nagyon ígéretes. Köszi, hogy megosztottad. Én is ki fogom próbálni. 👍
@Nagyhusi3 жыл бұрын
Nye ponyeméj! Nagíon jó komposztanyag. És egy kicsit a gazt is visszafogja
@erzsebetbesenyei28754 жыл бұрын
🔻❗Kőszőnnyük*a videót 🔻 a zenét le vehetnéd a halás sérültnek a zene rontja az érthetöséget ❗Köszőnnyűk ❗
@yencehungarian4 жыл бұрын
Te pedig feltehetnél valami magyar helyesírás őr programot a kütyüdre, ha már anno az iskolában nem figyeltél oda... ☝️🙄
@erzsebetbesenyei28754 жыл бұрын
@@yencehungarian Kősz. Neven István Betegség véget magán tanuló ! írd le helyesen ! de az sem fog segiteni ! Mivel egy 🔻műtétek sorozata véget egyre rosszab az állapotom ! 4-5 *kőzőt voltak a jegyeim az iskolába ! ugy tanultam meg ujra irni ! De még nem végeztem el az iskolát ! 🔻nincs kűlőn netem🔻 🔻Nevem István🔻 ❓Szerinted segitség nélkűl fel tudok egy helyes irás vallamit tenni ❓ mit honan ❓❗Kősz ha tudnál segiteni Tanácsal. ❗ De Lehet ugy sem tudmám fel teni ❗István ❗
@yencehungarian4 жыл бұрын
@@erzsebetbesenyei2875 A Google keresőjébe ezt kell beírni: "helyesírás ellenőrző program letöltése ingyen"
@csabahatnagu79603 жыл бұрын
AZ OLTOTT MESZET MONDJAK HOGY JO A DIOFA TOVERE KELL ONTENI VAGY 25 KG MESZET,ESA TORZSET BEMESZELNI
@benceherbent33914 жыл бұрын
Köszönöm az özleteket végre tudunk valamit csinálni ez ellen a 34 diófánkkal