Nekem is több a napelem, de alig van veszteséges időszak. 9x380W és 2.5-ös az inverter. Mostanában is alig volt lecsapott tetejű görbém. Viszont amikor nem ideális a beesési szög, nagyobb a haszon. Nagyon jó videó, hasznos infók hangzanak el.
2 жыл бұрын
Nagyon jó a videó :) A csati install résznél Skacok ha lehet akkor használjatok krimpleő szerszámot, pár ezer forintos tétel, de minden csati megfelelően lesz szerelve. A forrasztás is jó, de egy jó forrasztáshoz tapasztalt és megfelelő anyagok kellenek. Egy rossz vagy nem megfelelő csati potenciális tűzveszély lehet, nem éri meg barkácsolni, egy napelemes rendszer nem egy két évre szól, hanem akár évtizedekre. :) :)
@tamascsepcsenyi11242 жыл бұрын
A forrasztás idővel, 10-20 év, megrepedhet, nem jó. A jó fogó meg majdnem 100.000, nem pár 1000
2 жыл бұрын
@@tamascsepcsenyi1124 Ha nem mindennapi használatra kell, akkor felesleges egy 100 ezres cucc. Amúgy nevesebb márkák közül 30-50 ezerért cserélhető fejes készletet kapni, de egy egy használatra felesleges ilyen drága szerszám.
@csabafarkas82332 жыл бұрын
Nagyszerű a videó, de egy dologról a számításoknál nem esett szó, ami azért fontos. Ez pedig a napelemek kapcsain kilépő feszültség változása a környezeti hőmérséklet függvényében. Ha az STC feltételeknél megadott feszültség adataiból indultál ki, akkor az +25°C -nál érvényes. Ezt illik átszámolni még a feszültség hőmérsékleti koefficiensével, ami pl. egy SHARP 445 Wp-es panelnél -0,263%/°C, ami azt jelenti, hogy 1°C változás esetén ennyivel változik az üresjárati feszültsége a panelnek. Mivel fordítottan arányos a hőmérséklet csökkenése és az üresjárati feszültség közti összefüggés, ezért a negatív előjel. Helyszíntől függ, de olyan -20°C fokra szokták dimenzálni, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a téli hónapokban ilyen hőmérsékletnél a napelem kapcsain akár 6 V-al magasabb feszültség is megjelenhet üresjáratban. pl. 10 db panelnél ez már 60 V többlet feszültséget is jelenthet. Ezért annyi panel javasolt, hogy a mennyiségükből adódóan a feltételezett téli időszakban a leghidegebb időben sem ne léphesse túl az inverter DC oldali bemeneti maximális feszültségszintjét. Tehát az inverterre köthető maximális panel mennyiség meghatározásnál a feszültségeknél illik figyelembe venni ezt a tényezőt is, ugyanis nem megfelelő dimenzálás esetén előállhat az a tény is, hogy még nyári időszakban a rendszerünk tökéletesen működik, addig egy szép téli hideg napon meg tönkremehet az inverterünk a magas bemeneti feszültség következményeként. De etől eltekintve a videó nagyon jó és sok hasznos és gyakorlati információt tartalmaz azoknak, akik szeretnék bővíteni az ismereteiket ezen a téren is.
@jozsefcselotei30682 жыл бұрын
A légkör fénytörése miatt, tényleg van egy óra mondjuk, amikor csak fénysugárzás van és hősugárzás nincsen napfelkeltekor, de tekintve a beesési szöget a felvázolt eset (téli reggel ) Magyarországon a lehetetlennel vetekszik...
@csabafarkas82332 жыл бұрын
@@jozsefcselotei3068 Hogy mi mivel vetekszik, az egy dolog, de az több mint tény, hogy télen a paneleken megnövekszik a feszültség és azt azért illik figyelembe venni a tervezéskor...
@raysstuffz2 жыл бұрын
Ezer köszönet, hibátlan tartalom:-)
@lukacs844610 ай бұрын
Tényleg nagyon "kompakt" a videó! Köszönet aérte. Aki némi műszaki ismeretekkel bír, de nincs teljsen képben a napelemes rendszerek terén, annak nagyon sok, hasznos információval szolgál. Én azonban kissé felülemelkedve a műszaki részleteken, annak az aggodalomnak adok hangot, ami a költségeket érinti. Sajnos ezekről nemigen vagy csak szemérmesen szoktak szólni. Ezek leginkább háztartási méretű kiserőművek, tehát a fogyasztói áramárakkal kell összevetni. Hát, nem valami fényes a helyzet már a mai szaldós rendszerben sem. De, ha bevezetik az "5 Ft/kWh" visszavásárlási árat, akkor aztán fuccs az egésznek. Viszont, ha öszinték akarunk lenni az úgy igazságos a többi fogyasztóvak szemben. Amikor felmerült annak idején, hogy az állam fizesse ki a devizahitelbe szorult polgárok megnövekedett adósságát, jogosan zúdult fel a hitelt nem felvevők tábora, hogy miért az ők hátrányára tennék ezt!? Ezen kívül e háztartási erőművek kapcsán eszembe jutott a kínai kulturális forradalom idején szorgalmazott "népi kohók" esete. Ahol idővel rájöttek, hogy egy bizonyos méret alatt nem szabad ilyen tevékenységet folytatni. Attól tartok, hogy ezekre a "sokezer" házierőműre sem volna szabad egy halom pénzt kiadni, mert ez "méreten aluli".Egy nagyobb (40-50 MW-os) naperőnek lenne létjogosultsága, de sokkal inkább az atomerőre kellene koncentrálni a forrásokat. A naperőmű projektben látom az erre szakosodott világméretű lobbi akaratát, mely mindenféle környezetvédelmi álca mögé bújva fejti ki tevékenységét. Akadályozza már évtized óta a Paks2 felépítését. Vegyük figyelembe, hogy a napelemes rendszerek áramtermalése esetén egy beépített egység (pl. kW) egy évben kb. 1100-1200 kWh energiát termelhet. Az atomerőműnél ez évi kb. 8000-8500 kWh. És ez többnyire egyenletes, nem pedig rapszódikus, időjárásfüggő. Tehát, azonos energiamennyiség előállításához kb. 7-8-szor nagyobb kapacitást kell kiépíteni. Nem szólva arról, hogy az atomerőmű tervezhető élettartama kb. 60 év, míg a másiknál 10-15 év. Most csak ennyit.
@SzokyT9 ай бұрын
Egyet értek, jók az érvek, de pillanatnyilag van egy "kiskapu" ami köszönhető az energiapolitika miatt visszaesett keresletnek. Most építhető okos tervezés mellett, 3-5 éven belül megtérülő hibrid rendszer. Persze csak azoknak, akik megfelelő képességek birtokában képesek maguk megtervezni és kivitelezni a napelemes rendszerüket. Az újabb támogatási rendszer bevezetésével várható lesz újabb alkatrészár növekedés, tehát az ablak nagy valószínűséggel bezárul majd. A támogatás azért nem opció, mert feleslegesen felveri az árakat, és a tényleges telepítési költség köszönőviszonyban sem lesz a termék valós értékével. Atomerőmű, igen, de gondolni kell az uránon túli időkre is. A fotovoltaikus megoldás szerintem csak akkor működik, ha visszavesszünk az jelenlegi energiafelhasználásunkból. Különben óriási területeket fognak elfoglalni és leárnyékolni a jövőbeli energiatelepek.
@peltarlendori70272 жыл бұрын
Remek, és aktuális a "népeknek" a téma,🙏👍 ha nem lenne az, akkor is szeretem, mert ez kell legyen valamelyest a jövő, amíg süt a nap és nem lesz házi reaktora mindenkinek. Érdemes lett volna esetleg kb árakról is beszélni. Illetve mi kéne ahhoz ha valaki mondjuk egy laptopot szeretne valaki 0-24-ben minden nap üzemeltetni. Valami közepes, nem játékosoknak való típust. Milyen napelem kell hozzá, milyen inverter, aksi stb, de lehet akár hűtő a példában vagy villany bojler 80-100literes. Valamelyik, mert akinek nincs ilyen csoda kiépítve és hirtelen nem is tud, csak mondjuk lépésenként, az nagy segítség lenne. Na meg ha jól tudom jelentős különbségek vannak inverter és aksi szinten, talán a napelem az amin nem érdemes spórolni, de abból is van több féle üzemű. Szerintem igen felkapott lesz a téma azoknál is, akiket eddig nem érdekelt, + a megtérülés is más lesz egy szép komplett rendszernél mint mondjuk a Gáboré az új áram árakat figyelembe véve. + Az hogy lehet ez így is marad, attól függetlenül hogy azt mondták ha vége a háborúnak és visszamennek az árak a rezsicsökkentés sem lesz lekorlátozva 210KW-ra. De az is érdekel akinek ilyen komoly rendszere van és tolja vissza az áramot az mit fog kapni a + ban feltöltött áramért. Tehát azon részen felül amit visszakap télen az elektromos művektől, mert többet termel mint fogyaszt.
@CNCVelMart2 жыл бұрын
és mikor az invertert le kell cserélni ott bukik ki, hogy éppen ha 0-ra kijössz. az egészből. tehát megéri lesúlyozni a tetőt, és egy nagy helyet foglaló rendszert beépíttetni, hogy minél kevesebb legyen a szabad tér, azért az alig pénzért. Ha meg eladsz áramot, azért adózni is kéne.. katás.. tudod minimum 50E / hó kiadás. Hát nem megéri?? Ráadásul katásként ugye cégnek nem is számlázhatsz már szeptembertől..
@gaborcsorgo99892 жыл бұрын
Remek volt a videó! Arról is érdemes lenne legalább 1db videót készíteni, ha Offgrid rendszert akarunk, mivel az egyenlőre nem bejelentés köteles és a megtermelt áramot azonnal felhasználjuk, vagy akkukba töltjük. Itt fontos lenne az akkuk Ah-s teljesítményének számítására is kitérni, annak függvényében, hogy napnyugta után, hány KW áramot akarunk felhasználni. Nyilván ha elfogy az akkus teljesítmény, akkor a hálózatról kell éjszaka pótolni.
@ordasigabor2 жыл бұрын
Egyébkét hibrid használt kocsi akkut már árában és teljesítményében is jobb, mintha valaki szolár akkura költi el a pénzét.
@kft.e-tech35762 жыл бұрын
@@ordasigabor Pontosan, de mivel ezek használtak, ezert nagyobb körültekintést és odafigyelést igényelnek!
Nagyon hasznos információk köszönet A megosztásért! 2013 ban kezdtem el napelemes rendszerem építését először csak nyolc darab napelem volt 240 wattos egyfázisú 5 kW os inverterrel. aztán három négy év után eljutottam 30 darab napelemig. én is túl nap elemeztem az invertert de szépen működött és jelentkezett ez a csúcs levágás jelenség. továbbgondolva a dolgot rájöttem hogy még akarok napelemet feltenni mert szeretném a házat hőszivattyúval fűteni és már azon a tetőn ahova eddig tettem a napelemeket nem volt szabad hely ezért lecseréltem az invertert 12,5 kW os háromfázisú inverterre, ezután Tettem még fel 12 darab 450 wattos panelt és közben felszereltem egy monoblokkos hőszivattyú t is felkerült két darab klíma is most így már jelenleg teljesen önálló vagyok örülök hogy belevágtam
@ordasigabor2 жыл бұрын
Szerinted milyen monoblokkos hőszivattyút éri meg? (ár/érték)
@gyenisattila10692 жыл бұрын
@@ordasigabor Meeting Md 30 at használok. Egyszerű szerkezet már évek óta jól működik van 230V és 400V os verzió is, nekem mindkettő volt most 400V os van mert egyik havernak kellett a 230 as mert nem volt 3 fázisa. ezt használtan vettem 600 ért. újonnan 1,2 M körül van br.ez az egyik legolcsóbb típus. 33C vízzel szoktam járatni
@lela87142 жыл бұрын
Jó lett a videó mint mindig! Nekem az nem világos, hogy hogyan működik a hálózatra termelés szabályozás. Azt olvastam hogy ahhoz hogy az inverter tudjon a hálózatra termelni, meg kell emelnie a a hálózati feszültséget pár volttal, a bejövőhöz képest. Viszont ha az adott területen sok inverter működik, akkor egy idő után valamelyik le fog állni, mert ennek a feszültség emelésnek is van korlátja.(nem emelheti meg a feszültséget pl 250v-ra, mert az kárt okozhat a fogyasztókban. Illetve minél több napelemes rendszer van telepítve a szolgáltató képtelen lesz kezelni ezeket az ugrásokat a hálózaton. Mit kezdenek majd ha hirtelen beborul és több gigawatt napelem leáll a termelésben. Ilyen gyorsan nem tudnak az erőművekben utánamenni a teljesítménynek. Szóval ez egy kicsit homályos számomra.
@johnasnetuddki88762 жыл бұрын
Nálunk napelem nélkül is volt 250V-os hálózati feszültség nemegyszer, de még éjszaka se ment 245 V alá. Eon alapból nem méreget nem foglalkozik vele. Az átlaguser úgysem méregeti. Megpanaszoltam, elismerték, mértek, majd visszacsapolták a transzformátort: Most csúcson 240V. Ja és kaptam 5000 HUF kötbért vissza. :-) Egyébként szabványosan 253V-nál tilt le az inverter. Egy biztos a hálózat nincs felkészülve a napelemekre. Fejleszteni kell. A szolgáltatónak úgy kell a napelem mint ablakos tótnak a hanyatt esés.
@Gladiatus1212 жыл бұрын
Ezért kell endélyt kérni, és majd elbírálják hogy az adott helyen a hálózat elbír e még adott napelemeket vagy sem, vannak helyek (szerintem Magyaországon még nincs )ahol akkumlátorlétesítményt építenek ahol eltárolják a megtermelt extra energiát. Egy nem is olyan távoli jövőben az elektromos autók csatlakozni fognak a hálózahoz szintén energiatárlás céljából... talán egy ideálisabb jövőben majd ez felvátlja a hidrogénfejlesztő létesítmények. Szerintem itthon még majd megoldás lesz a szigetüzem ameddig nem lesz feljesztve olyan szintre a hálózat különböző megoldásokkal. Illetve az alkalmazkodás, hogy mikor legjobban termel a napelem akkor mosni ilyenek. Hálózati kezelés most is eléggé nehéz feladat, de egész jól bírják kezelni inport- illetve exporttal meg a jó öreg "éjszakai árommal".
@ordasigabor2 жыл бұрын
Nálunk is 245V van napközben. És persze azt is látom, hogy mindenütt ott van a klíma és a kényelmes emberek el is füstölik a betáplált energiát...
@makoado60102 жыл бұрын
"Azt olvastam hogy ahhoz hogy az inverter tudjon a hálózatra termelni, meg kell emelnie a a hálózati feszültséget pár volttal, a bejövőhöz képest. @ nem tudom hol ovastad de nettó hülyeségnek tűnik. kb úgy képzeld el, hogy a van két asszinkron motorod a hálózaton és üresben pörögnek akkor a fordulatszámuk kb azonos lesz. ha az egyiket fékezed akkor is kb azonos marad a fordulatszámuk, ennek ára a hálózatból fevett plussz teljesítmény- minnel jobban fékezed annál többet vesz fel, amig le nem ég vagy ki nem esik a szinkronból. mindezt azért, mert a motor forgórészének a fázis szöge késében lesz a hállózat fázisához képest képest és az emiatti potenciálkülönbség növeli az áramfelvételt. ha a fenti motor nem fékezed, hanem nyomatékot adsz rá, pl pörgeted egy benzin motorral, akkor az is eltolja a motor fázisát a hálózathoz képest, de akkor a pillanatyi potenciál növekmény a motoron lesz és ez áramot generál a hálózat irányába, ergó a hálózat fékezi a motorból felvett árammal a motort és a benzinmotor nyomatéka árammá alakul. az inverter ugyan ezt csinálja. eltolja a generált szinusz fázisát, úgy hogy a hálózat irányéban folyjon áram. emiatt nem kell a feszültésget emelni.
@zoltanvirag43192 жыл бұрын
Köszönöm szépen 👏👏👏👏
@tamasnemes23402 жыл бұрын
Nekem 9 db 200 W-os (régebbi típus) van fent a tetőn egy 3Kw-os hybrid inverterrel, hasonló mint amit bemutattál. A ventillátorok nagyon hangosak, még szerencse hogy a pincében van. Én azt tapasztaltam hogy ez a kínai csoda üresjáratban is eszik 100 W körül. Párhuzamosan kötöttem csak sziget üzemre 2 db 260 Ah aksikra. Jók a videóid!
@ordasigabor2 жыл бұрын
le lehet szoktatni a felesleges üresjárati felvételről, de csak a 48Voltosat. A 24Voltosból hiányzik egy modul, ami levinné 10Wattra az önfogyasztást
@tamasnemes23402 жыл бұрын
@@ordasigabor iigen sajna nem voltam elég körültekintő az inverter vásárlásakor. Nem is MPPT funkciós és nagyon sok mindent nem tud amit az 5 KW-os igen.
@tamasnemes23402 жыл бұрын
@@ordasigabor van esetleg ötleted mivel lehetne folyamatosan mérnem a napelemek teljesítményét? Sajna az inverterem ezt nem mutatja.
@kocsogkicsi9572 жыл бұрын
@@ordasigabor Szia Gábor! Kérlek írd le ennek a modulnak a nevét. Sajnos nem értem pontosan amit mondtál, ha inverter bementi feszültség maximuma 500V azt túl lehet lépni? Mert ha 5000w inverterre 8000w napelemet raksz akkor ott csúcsra járatva biztosan ez fog történni.
@gyenisattila10692 жыл бұрын
@@kocsogkicsi957 A feszültséget biztos hogy nem szabad túllépni több párhuzamos kapcsolásu sztringet kell összekapcsolni és így lehet növelni a teljesítményt a feszültség túllépése nélkül az áram növelésével
@viktorczibor76392 жыл бұрын
Köszönjük!
@ordasigabor2 жыл бұрын
szívesen
@ernoszabados63882 жыл бұрын
Nagyon jó videó lett! Érthető! Gondban voltam, hogy a délelőtti napot nem tudom befogni a házunk délnyugati tájolása miatt de ez a videó megnyugtatott mehet a másik oldali tetőre napelem mert az inverter bírja és leszabályoz ha kell! Tavaszra tudok csak majd fejleszteni de ez alapján már nyugodtan tudom megrendelni! Köszönöm!:)
@ernoszabados6388 Жыл бұрын
Jelentkezem újra! Megtörtén a keleti oldalra is a napelem táblák föltelepítése. Egy kicsit másként szabályozták be az invertert mint az itt leírt 5300 W mert már a teljesítmény korlát 5150 W-nál bekapcsol. Teljesen megfelelt a többi állításnak, hogy a napközbeni termelés jóval több lesz. Még hat darab 450-es napelem került föl és a különbség a szomszéd előzőekben azonos napelemeihez képest akár napi 12-15 kWh is lehet! Most a tavaszi időszakban. Előzőekben egyformán 350-es napelemeink voltak azonos darabszámban csak más tájolással. Az ő rendszerük az déli. Alaposan meg kell tanulni ezeket a teljesítményeket elhasználni az egyszer biztos. Most egy csomó okos eszköz került beállításra így a termelt áramot el tudom magam használni miközben a rendszer az engedélyezett keretek között működik! Mégegyszer köszönöm a jó és érthető magyarázatot!:)
@csabaargyelan74382 жыл бұрын
Nagyon jó és részletes.Nem rossz a napelem mint rezsi csökkentő, de mennyi idő a megtérülése? Sajnos korlátozott az alkalmazása, mert nagy terület kell neki. Kíváncsi lennék egy olyan energia termelő eszközre, amit akár egy panelkuckóban is lehet alkalmazni, és nem foglal el egy kétajtós szerény méretű helyet. A Robert Adams féle motor/generátor talán jó alternatíva lenne. Vannak fent videók róla, de jó lenne magyarul érthetően elmagyarázná és be is mutatná valaki a működését. Még jobb lenne, ha a gyakorlatban is használhatóan lenne méretezve.
@naughtiusmaximus41252 жыл бұрын
Az ilyen " robert-adams motor/generátor" magyar megfogalmazása: csalás! Nincs ingyen energia és a kurva életben de soha nem is lesz. A napelem megtérülési ideje erősen függ az energiaáraktól. Jelenleg kb. 18 ft / kWh áron veszik át, tehát eladni a szolgáltató fel nem éri meg. Megtérülésről akkor beszélhetünk, ha az éppen szükséges fogyasztást sikerül vele megtermelni. Éves 2500 kWh fogyasztás jelenleg kb. 110000 ft egy ezt kiszolgálni hivatott rendszer 2-3 M ft. A probléma viszont, hogy a termelés maximum rendszerint nem esik egybe a fogyasztás maximumával, tehát a helyzet még sokkal rosszabb. Ez már a nem-szaldós elszámolásra vonatkozik, tehát nem egyenlítődik ki a termelés-fogyasztás éves szinten. Ennek fényében érdemes számolgatni a megtérülési időt. Nem túl jó. Szerintem kis méretben egyszerűen nem éri meg vele foglalkozni.
@gyulacsobor38392 жыл бұрын
Jól sikerült ez a videó, sok tévhitet eloszlat. Lenne azonban egy érdekes kérdésem: lehet-e egy sztringről 2 invertert megtáplálni fix bekötéssel, mindennemű átkapcsolgatás nélkül, ami a DC ív miatt kerülendő? Hogy jobban értsd a lényeget: sok on-grides feje fáj áramszünet esetén, mert akkor ő sem termel, pedig tudna. Ha venne egy másik, off-grides invertert (all-in-one típusút), amihez még engedély sem kell, akkor megoldódhatna a problémája: az on-grid inverter maradna a hálózaton, de az off-grid inverter lenne közte és ház fogyasztói között. Ebben az esetben áramszünet esetén mindenfajta átkapcsolgatás nélkül továbbra is lenne áram a házban. Csak a nagy kérdés, hogy a két inverter mit szól a közös napelemekhez?
@ordasigabor2 жыл бұрын
Relék segítségével lehetne megoldani, hogy egy visszatáplálós és egy off grid inverter ugyanarra a napelem csomagra csatlakozzon. De mint írtad, ez nem opció. Van olyan inverter, ahol be lehet állítani, hogy visszatápláljon vagy sem. Tehát ekkor 1db inverter elég és ha nincs utcai elektromos hálózat, akkor a lakásban a napelemek képességeinek határáig helyreállítja a hálózatot. De ez a típust hazánkban nem engedélyezik.
@gyulacsobor38392 жыл бұрын
@@ordasigabor Amit írtál azzal te is alátámasztod a kérdésem létjogosultságát! Épp eszű ember természetesen nem vesz két invertert, de kis hazánkban olyan "jók" az engedélyezési lehetőségek, hogy mindenki keresi a megoldásokat. Ez egyébként megoldás lehet arra a problémára is, amikor azért áll le az on-grid inverter mert a szolgáltató hálózati feszültsége túlságosan magassá válik a sok betápláló miatt. Igen, a relés megoldás időrelékkel tényleg megoldás lehet, azonban biztos, hogy a fix kettős bekötés nem megoldás? Hiába keresem a leírásokban, sehol nem találtam erre vonatkozó tilalmat. Lehet még senki nem próbált ilyen, egyébként első látásra értelmetlen bekötést csinálni, de mint mondtam, kis hazánkban sok a leleményes ember.
@profaneus2 жыл бұрын
Nem hallottam még idehaza hogy huzamosabb ideig áramszünet lenne, hol élsz? Csak kíváncsi vagyok hol fordul elő ilyen
@gyulacsobor38392 жыл бұрын
@@profaneus Bocsi, de az hogy hol élek, nem visz közelebb a kérdés megválaszolásához. Technikai kérdésre geográfiai boncolgatás nem ad választ. Ennyi erővel azt is kérdezhetted volna, hogy hány éves a kapitány? De félre a tréfával, talán már hallottad a következőket: Egy múltbéli eseménysorozat nem biztosíték egy jövőbeni eseménysorozatra. Az, hogy te nem hallottál még huzamosabb ideig történő áramszünetről, nem jelenti azt, hogy nem volt ilyen, és nem lesz még ilyen. Éveken át dolgoztam a villamosenergiai iparban, és tudom, hogy milyen könnyen fejreállhat a rendszer....(nem beszélve az egyéb behatásokról: időjárás, EU, politika, háború, stb.) Tehát újra megkérdezem: lehet-e egy sztringről 2 invertert megtáplálni fix bekötéssel, mindennemű átkapcsolgatás nélkül? (erre vonatkozóan még nem sikerült bármit is találnom)
@profaneus2 жыл бұрын
@@gyulacsobor3839 pontatlanul fogalmazol, fennálló problémaként írtad.. ha azt írod hogy a háború következtében fellépő leendő leállásokra felkészülés a célod akkor megspórolsz mindkettőnknek pár percet, egyébként fentebb már kaptál választ a kérdésedre, vegyél olyat ami mindent tud, mért kéne erre a célra 2 inverter?
@makopeter39362 жыл бұрын
Szia kedves Gábor nagyon sok információt szereztem már a videóidból! Nagyon tetszenek! Esetleg tudnál készíteni valamikor egy videót a házi készítésű napelemekről? Arra lennék kiváncsi hogy van e valóság alapja! Általában DVD lemezekből és alumínium fóliából készítik el de szerintem ez nem több egy egyszerű kondenzátornál! Küldök videó linket válaszban hogy lásd mire is gondolok!
@makopeter39362 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/jKvUpHyZhcdqn80
@ordasigabor2 жыл бұрын
szia ez a DVD -> napelem kamu. Arra jó, hogy Indiában valakinek népszerű videója legyen, mert ez ott pénzkereseti lehetőség.
@makopeter39362 жыл бұрын
Köszönöm szépen a választ!
@ujfalvilajos2859 Жыл бұрын
A napdlem cella egy futtatott füstös félvezető réteg. Ha tudsz ilyet pár mikron vastagságban egyenletesen ráfújni egy réz felületre Akkor hajrá! Szóljál nekem is megyek segíteni... de úgy tudom hogy lehet Kormos réteget létrehozni a rezen magas hőmérsékletű lánggal... De hogy utána mivel kell befújni, hogyan kell ezt a réteget stabilizálni, hogyan lesznek kivezetései és csatlakozásai? Az már egy teljesen más történet...
@187BodyGuard2 жыл бұрын
Ami lényeges infó lehet még, hogy természetesen aki hálózatra akar így csatlakozni és régebbi a mérőhelye akkor ott szabványosítás kell ami elég combos összeg tud lenni. :) Aki saját maga akarja összerakni a napelemrendszert ott ügyelni kell a táblára rakott speckó kismegszakítóra is ugyanis a nagyobb DC feszültség ívoltása sokkal nehezebb, emiatt hagyományos kismegszakítók nem használhatóak! Én többé kevésbé ezért nem viszem 40V fölé a napelem bemeneti feszültséget a kísérleti rendszeren! :) Én ezért döntöttem olyan inverter mellett ami nem táplál vissza hanem csak az ő kimenetére kötött eszközöket szünetmentesíti és táplálja napközben. Nekem így egy saját fejlesztésű inverter fut otthon amiről az Online Doom Multiplayer szerverek mennek. :) Sok idő volt egy sajátot kifejleszteni de nem volt hasztalan! :D Ezzel a megoldással egyébként a szerver villany költségét harmadára vissza lehetett szorítani. :) Belekezdtem egy nagyobb teljesítményűbe is de a végén nem fejeztem be mert olcsóbb megvenni az ugyan ilyen tudású kész gyárit. :)
@makoado60102 жыл бұрын
"Nekem így egy saját fejlesztésű inverter fut otthon amiről az Online Doom Multiplayer szerverek mennek. :) " pc-hez, meg kb a háztartási eszközök 99%-hoz elég az egyenáram is. azt egy step-up konverter jó hatásfokkal megcsinálja. ineverter, csak a fűtésszivattyúhoz, 230V-os ventillátorokhoz kell amikben asszinkron motor van. azok kívűl kb mindennek vagy dc motorja van vagy van saját invertere, pl hűtő, mosógép, stb. van egy horgász tanyám, a balatoini nádasban bár egy ideje csak buxákat viszem oda... na mindegy... ott nincs áram, csak hajóval érhető el. de van napelem amivel 16db 12V-os zselés aksit töltök, kb a diódás feszültségtöbszöröző elvén vannak összekötve a végen ~200V egyeneáram jön ki. tv, hűtő, kv főző/daráló, indukciós főzőlap, laptop töltő, wifi, stb minden arról megy. lehetett volna invereter, de az aksikhoz nagyon jutányos áron: ingyen jutottam hozzá és rögtön kitört belőplem a wasteland engineer.
@versenycsucsu Жыл бұрын
Nem tudom,de nekem olyan csatikat volt szerencsém beszerezni amiből könnyedén ki lehet húzni a sarukat csak forgatni kell a foglalatban és a záró elemek is utólag felhúzhatók a kábelre. Én személy szerint krimpelőt is és forrasztást is alkalmaztam egyben.
@antalfeigl6172 Жыл бұрын
Szia! Nem tudom melyik videód alá írjam. Szerinted érdemes magas feszültségen , alacsony áramerősségen szállítani távolabbról az egyenáramot (vékonyabb vezeték)?Ezt dc-dc konverterrel alakítani az inverterhez? Van ilyen célra dc-dc konverter?
@istvanbalogh23242 жыл бұрын
Jó napot, nagyon tetszenek a videók! de a Napelem tűzesetekről mit lehet tudni mi az oka? Erről esetleg tudhatunk valamit?
@ujfalvilajos2859 Жыл бұрын
Csatlakozóknál okozott oxidáció általi melegedés egy láncreakciót indít be aztán később ebből lesz a forrósodó dugó majd leolvad majd zárlat és tűz... De hallottam már olyan inverterekről amiket a tetőre szerelnek fel nap elemenként szabályozza vagy fel tolja a feszültséget 220V váltóáramra és ezt közös kábelre lehet párhuzamosan kapcsolni a napelemeket, nos ez a kütyü a napelem mögé van szerelve és ott köztudottan magas a hőmérséklet, és ez bozony tűzveszélyes hiszen a tetőn legalább 80 fok meleg van... nincs az a félvezető ami ezt tartósan kibírná...
@rgrobert2 жыл бұрын
Szia Gábor! Szokás szerint nagyon hasznos téma, időszerű és informatív az anyagod! Köszönöm! Két témakörben szeretnék kérdezni: - Elég "misztikusan" hangzik az un. "tűzvédelmi leválasztó kapcsoló" használata. (Tudtommal bizonyos feltételek között kötelező felszerelni.) Logikus, hogy baj esetén szükség van valami biztonságos-, gyors-, jól látható leválasztási lehetőségre, de nem értem, hogy mitől ilyen különleges ez a dolog. Tudom DC, amit problémásabb megszakítani terhelés alatt, de ezen túl mitől különleges? Már régóta vannak ilyen eszközök pl. a targoncákon, stb. Az akkumulátoros lehetőségről is szeretnék kérdezni: - Hogy alakulnak az akkus teljesítmény viszonyok? - Mekkora, milyen akkukban érdemes (gazdaságos) gondolkodni? - Hogy néz ki egy ilyen akkutelep, mekkora helyet foglal? - Tényleg olyan drágák az akkuk? - Milyen élettartammal lehet számolni? - Tényleg az inverter gyártó gyártmány ajánlott típusát lehet csak elfogadni? - Mennyire veszélyes az üzemeltetése egy ekkora telepnek? Bocs, de ilyen sok kérdés merült fel bennem! Köszönöm, és gratulálok a sok jó videós anyagodhoz!
@pittzs12 жыл бұрын
Szia Robert Rg. Itt rengeteg infó összegyűlt már: facebook.com/groups/1354257888075396 Fent témák! Míg át nem rágtd magad, ne kérdezz, mert a kérdésekre a válaszok cirka 99%-a ott van. Grid-tie-al kapcsolatban: prohardver.hu/tema/napelem_de_csak_finoman/friss.html fent az összefoglaló kinyitása, s átolvasása sok kérdésedre választ ad majd. Napos időt!
@ultraviolethu2 жыл бұрын
Szia Gábor! Szeretném megkérdezni tőled, vajon működik-e az inverter kimenő kommunikációja (WIFI vagy USB)akku nélkül. Van egy Easun Power inverterem, de még nincs meg az aksim hozzá. Nem működik vele semmilyen általam próbált monitoring program.
@goodmanke2 жыл бұрын
8k invertert iden januar vegen bovitettunk (5,1 kWp panel volt eredetileg) az eredeti string kapott +6db 345Wp panelt, es az eszaknyugati tetosikra felugrott 15 darab 380Wp. Iden eddig 9200kWh-t termelt :)
@ordasigabor2 жыл бұрын
még időben... most 2 éves várakozás után tudnád bővíteni. Ha hiddgben kisüt a nap, akkor érdemes ránézni a napelemek feszültségéte, nehogy hazavágja az invertert, ekkor skár 20%-al nagyobb feszültséget ad le, ami túlfeszültséget okozhat az inverter bemenetén
@goodmanke2 жыл бұрын
@@ordasigabor En 22 panelt akartam a delkeleti stringre, a telepito javaslata volt hogy maradjunk 21-nel pont az altalad irtak miatt. :) es igen, volt egy megerzesem, bar akkor meg teljesen mas volt a vilagpolitikai helyzet de azert aldom az eget hogy vegigvittem…
@eqhk63732 жыл бұрын
Köszi a hasznos információkat! Van arra megkötés, hogy az inverter max. milyen távol lehet a mérőórától? Szeretném inkább a pincébe telepíttetni az invertert, mint a villanyóra fölé, ahol télen szétfagy, nyáron szétfő.
@ordasigabor2 жыл бұрын
A távolság mindegy, csak a vezetékre kell többet költeni. Szolár kábelből 2 vagy 4 vezeték kell, ami kb 600Ft/m, és a 230Voltos oldalon is érdemes vastag vezetéket használni és egy földelés is érdemes leütni a zöld-sárgához. Inkább a nyár miatt jó a hűvös, a hideg jót tesz az élettartamnak
@eqhk63732 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszi a választ, érdemesebb akkor inkább zárt helyiségbe rakni? Egyébként tudnál ajánlani elektromos fűtési módot a gáz kiváltására egy 5 centi szigetelésű kb. 100 nm-es kádárkockánál, aminek a napelemek nyáron meg tudnák termelni az energiaigényét?
@davidmolnar66912 жыл бұрын
Főnökömnél ugyanígy van: a műhelyen van egy 7 kW-os inverter és rajta 10,5-11 kWp napelem. Ez a rendszer így kb annyit is termel, mint egy 10 kW-os inverterrel tenné.
@ordasigabor2 жыл бұрын
ez a lényeg, smit leírtál. Több napelem kell az inverterhez és inverter csere nélkül többet ad le
@davidmolnar66912 жыл бұрын
@@ordasigabor egyébként javíts ki ha tévedek, de véleményem szerint akármennnyi napelemet rá lehet tenni egy inverterre, mert a napelem nem erőlteti rá a teljesítményt, az inverter szívja ki amit tud. Csak nyilván van egy határ, ahol már egyszerűen felesleges többet rárakni, mert abszolút kihasználatlan lesz.
@alternativgazdasag2 жыл бұрын
TARTALOM: 01:04 - Napelem tartókonzol 05:17 - többféle napelem használata 11:53 - inverter teljesítményét meghaladó betáplálás esete 14:47 - napelem csatlakozó szerelés 20:24 - inverter működése, 5000 W 22:57 - másik inverter adatai 25:40 - működtetési tapasztalatok
@ordasigabor2 жыл бұрын
ügyes... kösz!
@alternativgazdasag2 жыл бұрын
@@ordasigabor Másold be a videó leírásába ;)
@rudolfbarta22922 жыл бұрын
Köszönöm! Azt nem értem, miért raknak meglévő tetőre egy napelem tetőt!? Én kb 10 éve szereltem fel napelemeket (mert régi hullámpala tető tönkre ment) tetőfedésként. Nem ázik be, nappal látok a padláson... Vagyis a napelem a tetőfedő! Nem kell különleges drága tartószerkezet, és jóval kevesebb tetőléc kell. Egy sor napelemhez elég 2-3 sor tetőléc, amit én 60x40 -es alu zártszelvénből közvetlenűl a szarufára csavaroztam.
@ordasigabor2 жыл бұрын
jó lehet cserép nélkül is, de a hőtágulás 4-5db egymás mellé illesztett tábla után repedéseket okozhez idővel a félvezető rétegben
@rudolfbarta22922 жыл бұрын
@@ordasigabor nekem egyetlen repedés sem lett még, igaz a napelem táblák tudnak "mozogni" ha nagyon akarnak... az egész tető 8x4méter 45fokos dőlésszöggel. 23 napelem tábla össz. kb. 5KW. Ismételten köszönönm a sok hasznos infót.
@visztavisztala72622 жыл бұрын
@@rudolfbarta2292 hogy fér rá 8x4 m re 23 napelem max16 1800x1200 egy napelem mérete
@ricardovellera2 жыл бұрын
Engem axial flux szélkerék is érdekelne mert mi van ha videókban is említette , hogy nap elemm táblákkal nem foglalkozik mi van ha 4kw szél kereket teszek rá?
@ordasigabor2 жыл бұрын
Ez engem is érdekel, de elég drága.... kölcsön meg nem ad senki...
@alexferenci2 жыл бұрын
Profi, köszi! Bármilyen Hybrid inverter engedélyez a szolgáltató bekötni vagy csak x y termékeket?
@ordasigabor2 жыл бұрын
csak x y terméket és van hybrid is közöttük, neten megvan a lista...
@alexferenci2 жыл бұрын
@@ordasigabor köszönöm!
@Aztamindenit2 жыл бұрын
Üdv. Ezek szerint, ha a napelem stringek tájolálásával is jóval több napelemet lehetne felpakolni? Lehetne reggeli, déli, délutáni string. A teljesítmény görbe hosszabb laposabb lenne, de mondjuk akkor már inkább egy forgatható rendszer praktikusabb?
@ernoszabados63882 жыл бұрын
A tetőn, hogy tudod forgatni? Sehogy!
@juliusz48728 ай бұрын
Üdvözlöm. Lehet hogy valamelyik videóban volt róla szó csak az én figyelmemet elkerülte a megoldás- Nekem van egy problémám, és gondolom másnál is megjelenik. Van egy 24V-os rendszerem, amiben 24V 300Ah savas munkaakkumulátor is be van építve, hogy a naplemente tovább is tudjam használni. 4db 410W.os napelem van feltéve párhuzamosan kapcsolva jelenleg, mert kis lépésben tervezem a bővítést, ahogy eddig is így jött össze a rendszer, a fogyasztásom pedig 250-300W átlagban, mert a napi fogyasztásom kb 5-6kWh. Azt tapasztalom, hogy ugyan képes lenne akár 50A-t is tölteni a vezérlő és a napelem is képes ennyire, de a reggeli éppen érintő fényben ki tud adni 20A-t is a töltésvezérlő, viszont nap közben ez visszaesik a telibe sütő nap esetén is 10-12A-re, ami kicsit több mint a pillanatnyi fogyasztásom. Ez azt eredményezi, hogy az egyébként 7,5kW körüli energia tárolására képes akkumulátor telep, nyáron is úgy 20 óráig képes az invertert táplálni, utána átkapcsol a hálózatra a rendszer. Tud valamilyen megoldást, hogy az energia be is töltődjön az akkukba, hisz nagyjából 30A-t tölthetne a rendszer ha a töltőáram nem emelkedik a kapacitás 10%-a fölé, viszont nem tölt ennyit sohasem. Vagyis egyszer tudtam 40A-t regisztrálni, amikor a mosogatógép éppen fűtött és én meg a töltésvezérlőt meg az invertert ellenőriztem. Igaz akkor az inverter 90A-t vett fel az akkukból. Holott ilyen 20A körüli induló áram mellet a nyári 6-7 óra hozhatna annyit, hogy legfeljebb 2-3 órányit használjam a hálózatot hajnalban. Gondoltait előre is köszönöm. Üdvözlettel Szoltsányi Gyula
@ordasigabor8 ай бұрын
Szia az a helyzet, hogy az emberek nem veszik észre, hogy a savas akkut konstans feszültségre kell kötni és felvesz annyi áramot, amennyit tud. Ez pedig attól függ, hogy az akku milyen állapotban van és a gazdája mennyire vastag vezetékkel kötötte be (35mm2 jó lenne) és max 2x1 méter. Lítium akkunál pedig kezdetben konstans áram van, mert az akkut így kell tölteni és így is veszi fel a töltést. Vagyis savas akkunál az akku állapota határozza meg az áramfelvételt és ezzel ezt, hogy mennyi energiát tud aznap tárolni. Lítium akku sokkal hatékonyabban fel tudja venni a töltést, hiszen az első másodperctől kezdve szinte konstans teljesítménnyel tölthető és 85%-os töltöttségi szintig kis mértékben, de folyamatosan egyre több energiát tud felvenni. Ezzel szemben a savas akkunál csak kezdetben lesz nagy a töltőáram (kb. 15 percig), de utána folyamatosan csökken és ezzel a töltő teljesítmény is folyamatosan csökken. 60%-os töltöttségi szintnél már csak a fele áramot fogja felvenni mint kezdetben. Ha a savas akku túl lesz 600 cikluson, akkor ez még rosszabb lesz. 2 dolgot lehet tenni: 1. eladni a mostani akkut és lítiumra cserélni 2. hagyni 10.5Voltog merülni az akkut és onnan tölteni. De ezzel nagyon le fog csökkenni az akku élettartama. Akkor is ha munka akku. És drámai változást nem okoz majd. Ahhoz, hogy a munkaakku energiát tudjon tárolni időre van szükség. Az kevés, hogy napi 6 órán át van intenzív napsütés, mert az akku rendes feltöltéséhez 12-15 óra kell. Hiába lesz meg a 14Voltos kapocsfeszültség töltés közben, az nagyon gyorsan lemegy 12.6Voltra amint terhelés éri.
@jozsefvarju95012 жыл бұрын
Szia Gábor! Szeretnék veled megosztani egy hasznos információt napelem rendszerrel kapcsolatban. Tudnánk néhány szót váltani privátban? Maradok tisztelettel: Varju József
@ordasigabor2 жыл бұрын
beírod a nevemet a google-ba és kb az első találat, vitorlás honlapom van :)
@belkovicslaszlo61572 жыл бұрын
Tisztelt Gábor! Szeretnék kérdezni. Van egy PNI GreenHouse 3KW inverterem 24V Pv sor feszültsége 30-80Vdc Max. Pv sor nyitott áramkör 100Vdc. Milyen feszültségű napelemet lehet rákötni? A gépkönyv 8db 250w-os napelemet 4x2 sorba majd párhuzamosan.
@ordasigabor2 жыл бұрын
2db lehet sorba, a többi ezzel párhuzamosan. Tehát 4db párhuzamosan, a másik négy megint párhuzamosan. És a két 4-es egység sorba. Max 450Wattosak lehetnek a napelemek, ezek kicsivel 40V feletti feszültséget adnak ki, de ez még OK a 80V rendszernek. A 100V-t nem éri el, ezért OK. De 450-es panelbôl csak 6db lehet összesen, 250W-bôl meg 8. A 250W panel csak 33Voltos, ott 66V lesz a soros feszültség. 6db 450-es panel esetén az áram miatt nem lehet több.
@belkovicslaszlo61572 жыл бұрын
@@ordasigabor Nagyon szépen köszönöm!
@Varga_Jozsef2 жыл бұрын
@Ordasi Gábor miért van az hogy 230V 16A hez 1,5mm2 vezetéket használunk háztartásban falban, hosszabbító kábelben - Napelemeknél pedig ennél kisebb áramoknál is sokkal vastagabb réz keresztmetszetű vezeték a szabványos ( aminek szabvány szerinti max megengedett áramerőssége ( nem kerestem meg hogy pont mennyi -de jóval magasabb) Valamelyik műsor részletében esetleg érdemes lenne áttekinteni a gyakorlatban használt vezeték átmérők max áramerősségét és hogy az angolszász szabványban az milyen AWG számnak felel meg - mert a szigetelésen ma már több esetben az AWG szám szerepel nem pedig átmérő
@kft.e-tech35762 жыл бұрын
Ne felefjük, hogy nagyobb áramokról (7-8 A-ről) és ha nincs sok soros panelünk (pl. 4-5db) akkor kisebb feszültségekről beszélünk! Ergo arányaiban sokkal nagyobb (lehet) a veszteség a vezetéken és a csatlakozásokon, a hálózathoz képest (ahol ezeket veszteségeket is nekünk kell kifizetnünk)!
@jozsefnekovacs27812 жыл бұрын
Üdvözlöm Gábor! Olya kérdésem vola, hogy egy 17kw redszerre kaptam egedélyt, megcsinálhatom a rendszert két inverterrel egy 10kw és egy 6kw inverterrel? A napelemek 460W. Egy stringre menyi a minimum napelem darabszám, hogy elinduljon a rendszer?Köszönöm válaszod
@ordasigabor2 жыл бұрын
3 fázist engednek csak, ezért vagy 1db 3 fázisú inverter kell, vagy 3db 1 fázisú. 2db nem lehetséges, akkor sem ha mindkettő 3 fázisú. kb. 6db napelem a minimum, amivel egy inverter már működik (mindegy, hogy 1 vagy 3 fázisú) és összesen kb. 26-30db kerülhet fel.
@Bonewerkz2 жыл бұрын
Ja,megegy kerdes: szelkereket, 3 fazisu egyeniranyitoval lehet-e ilyen inverterre kotni?
@109ha2872 жыл бұрын
+1
@ordasigabor2 жыл бұрын
miért kell ide egyenirányító? Ha az a kérdés, h lehet-e 3 fázisú hálózat eserén használni: igen lehet
@Bonewerkz2 жыл бұрын
@@ordasigabor nalunk 1 fazis van, a szelkerek 20-40V kozotti, a fordulattol fuggo frekvenciaju, 3 fazisu valtoaramot ad le. A feszultsegtartomany meg stimmelne is,de ezt egyeniranyitani kell,hogy egy normal, szolar egyenaramot fogadni kepes inverterrel hasznalhasd.. A kerdes az az,hogy mennyire zavarja az inverter az,hogy az egyeniranyitobol kijovo aram hepehupas,kell-e rakotni jo nagy kondikat ahhoz,hogy az inverter ne menjen tonkre ido elott?
@109ha2872 жыл бұрын
Szerintem a három fázisú kínai szél generátor ritkaföldfém mágnes generátorra gondolt, nem a három fázisú hálózatra.
@nehamegmondom58162 жыл бұрын
Szia Gábor. Nagyon jó anyag. Kérlek segíts egy kérdésben, napok óta senki nem képes megválaszolni. Van napelem rendszerem, az áram kiváltására. Szeretnék még egyet felszereltetni a fűtésre. Lehet-e két egymástól független rendszer, amelyek ugyanabba az oda-vissza órába táplálnak be? Köszi a választ
@ordasigabor2 жыл бұрын
szia, ha 1db fázisú elektromos hálózatod van, akkor csak 1db visszatáplálós inverter lehet. Ha 3 fázisod van és az inverter is három fázisú, akkor is csak 1 inverter lehet. De ha 3 fázisod van és csak ebből egyre táplálsz vissza, akkor másik fázisra szintén tehetsz invertert, akkor ha legalább 25A-es a kismegszakító és max 5kW lehet... de ha jól emlékszem nemrég levették 2.xkW-re a limitet
@nehamegmondom58162 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszi a gyors választ. Van lehetőség veled szóban konzultálni, néhány kérdést szeretnék tisztázni a konkrét esetben. Skype, Whatsap, esetleg telefonon
@harijeti Жыл бұрын
Kedves Gábor, Egy kis segítséget is vissza igazolást szeretnék kérni. Adott egy Sungrow SG.0RT inverter, erre szeretnék déli oldalon csatlakoztani JA Solar 410 W napelemet 8 darbot. A nyugati oldalon szeretnék 22 db JA Solar 410 W napelemet csatlakoztani. Ha jól értelmeztem és számoltam akkor ez működhet? Előre is köszönöm.
@ordasigabor Жыл бұрын
Az inverternek legalább 160Volt kell. A 6db tábla kb. 180-at ad le. Szóval ez OK. A 22 tábla pedig kb. 680Voltot fog leadni, ami szintén jó. Ez így kb. 11kW lesz, ami szerintem sok egy háztartásnak. Jövőre nem lehet átvinni a nyáron megtermelt energiát télire....
@zoltanbarcsay44402 жыл бұрын
üdv abban tudnál segíteni én csak rá segíteni szeretnék a hálózatra milyen rendszert ajánlsz
@SzokyT9 ай бұрын
Ha nem szigetüzemet akarsz, beszélj az hálózati engedélyessel, mert engedélyköteles. Ők majd ajánlanak invertert a listájuk alapján, és eligazítanak a rácsatlakozási feltételeket illetően...
@tiborfazekas9282 жыл бұрын
Kedves Gábor! Vásároltam egy Fronius Symo 6.0-3-M invertert , erre szeretnék 9x460W-ot + 9x450W-os napelemeket rákötni. A dőlésszög nem lesz ideális 20 fok körül tudom felszerelni a paneleket. Ráköthetek ennyi napelemet? A garanciát nem veszítem el? Nem fog károsodni az inverter? Honnan lehet tudni, hogy mennyi napelemet lehet rákötni erre az inverterre? Köszönöm szépen.
@ordasigabor2 жыл бұрын
Fronius Symo 6.0-3-M bemenetére 200-595V kell, ebben a tartományban és max 16A érkezhet. 2db bemenete van, ez történik ha az egyik bemenet kap9x450W a másik 9x450W napelemet. 1. 9x450W A napelemek kb. 41Volttot és 11Ampert adnak le max teljesítmény esetén. 40*9=369V. Ez benne van a 200-595V tartományban tehát OK. 11Amper kevesebb, mint a max 16A, ez is OK. 1. 9x460W Ezek kb. ugyanazt tudják mint a 9x450W, így ez is OK. Napelemek üresjárási feszültsége: 9x50V=450V. Ez is OK, bírja az inverter. 9x460W + 9x450W =8190W. Tető dőlése miatt ez kb. 15%-al kevesebb lesz. kb. 7000W lesz. Az inverterben van korlátozó, ami 6000W-nál korlátozni fog. Így ezzel sincs gond. A garanciát elveszíted, amint bármit szerelsz, hiszen a garancia csak akkor érvényes ha azt szakember papírral dokumentálja. Egyébként nagyon veszélyes ezt házilag kivitelezni, 1000x meg kell gondolni, hogy megvan-e a megfelelő gyakorlat és tudás hozzá. Ennél többet nem is nagyon bír az inverter az adatlap szerint.
@feherjanos14982 жыл бұрын
Szia Gábor! Egy kis ellenőrzést szeretnék kérni ebben a témakörben. Mivel kevés a megfelelő tető felületem és az éves fogyasztásom 4000kwh a telepítőm az alábbit ajánlotta: 10db JA Solar 410W-os napelem (JAM54s30-410/MR), SE4K-RWB rövíd stringes inverter , P505-ös optimalizáló. SolarEdge rendszert én szerettem volna. Jó így ez az összeállítás (feszültségek, amperok stb. szempontjából)? Az inverter adatlapján volt még egy megjegyzés "Akkumulátorra kész -egy inverter a PV rendszerhez és az akkumulátor tároláshoz". Ezzel mire gondoltak vajon?
@ordasigabor2 жыл бұрын
Szia, SE 4K RWB HYBRID inverter képes akkuban tárolni az energiát. De teljesen felesleges ezt felszerelni, ha spórolni szeretnél. Ugyanis: 1. sosem fogsz veni 100.000.000Ft-ért annyi akkut, ami a nyáron megtermelt energiát el tudja raktározni és télen el szeretnéd használni (nem eléírás az összeg) 2. Ha csak 300.000Ft-ot áldozol az akkura, akkor a 12 hónapból kb. 4 hónapon át lesz nulla a számlád, 3 hónapig a fele, a maradékban pedig semmit nem fog segíteni. 3. Ha nem veszel akkut hozzá, akkor a 2-es pont harnadát fogod spóolni, mert amikor süt a nap, akkor általában kevés a háztartás fogyasztás. De ha belevágsz, akkor legyen egy kis tartalék, vedd meg a nagyobb invertert: SE 5K RWB HYBRID és ha lehet akkor 10 helyett 14 napalamet tegyél fel. A nulla tartalékos rendzserek (amint a SE 4K RWB HYBRID + 10 nepelem) okoz gyorsan azt a helyzetet fogja hozni, a nem ideális napelem tájolás, stb. miatt egy kevesebbet hoz össze a rendszer, mit ami kellene. Mint mondtam, akkus rendszert szerintem el kell felejteni, mert az akkukat 3-4 évente cserélni kell és így sosem lesz ebből spórolás.
@feherjanos14982 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszönöm a gyors választ!
@laszlomaradics25082 жыл бұрын
Üdv a kék és narancssárga inverter job neve solar UPS (saját felhasználásra sziget üzem )
@ordasigabor2 жыл бұрын
A klasszikus sziget üzemhez képest, itt rá van kötve a 230Voltos hálózatra az inverter. Így ha az akku vagy a napelem nem tud elég teljesítményt leadni, akkor a hiányzót kipótolja az inverter a 230Volts hálózatból
@belkovicslaszlo61572 жыл бұрын
Tisztelt Gábor! Olyan gondom van hogy 300w-os panel már nem nagyon kapható. Mint írtam van egy PNI GreenHouse 3KW inverterem 24V Pv sor feszültsége 30-80Vdc Max. Pv sor nyitott áramkör 100Vdc. Milyen feszültségű napelemet lehet rákötni? A gépkönyv 8db 250w-os napelemet 4x2 sorba majd párhuzamosan. Kérdésem van egy Jinko Tiger 395W-os Napelem. üresjárati feszűltség 43,93V névleges feszűltség 36,58V ebből mennyit köthetnék rá? Köszönöm előre is a válaszát!
@ordasigabor2 жыл бұрын
Én nem javaslom, hogy a végletekig legyen feszítve az inverter tudása. Ez egy nagyon egyszerű, inverter, amiben a védelem elég gagyi. Legyen kisebb feszültségű a napelem, pl. ilyen: 320 vagy 325W ilyenből feltehető rá: ipkameradiszkont.hu/shop_ordered/77462/pic/Letoltesek/AS-6M30_HC.pdf Most néztem, meg, hogy nen véletlen, hogy 8x250W-t írtak. Valójában ez az inverter a bemenetén nem bír el többet, mint 2000Watt. Ezért 2x6db 320W napelemnél nem lehet többet feltenni. Ez is már egy kicsivel több, mint a 8x250W. De ezt még bírnia kell.
@belkovicslaszlo61572 жыл бұрын
@@ordasigabor Tisztelt Gábor! Az én esetembe milyen biztosítékokat kell alkalmazni? DC olvadó biztosító, DC Kismegszakító,Túlfesz levezető stb. 3KW-os inverter 24V. 60A MPPT. 8db Napelem 250W Fesz 30V Áramerősség 6,9A Üresj 36V Rövidzár 7,6A. 4x2 sorba majd párhuzamossan. Előre is köszönöm!
@petersztojka9152 Жыл бұрын
Szia.Lene egy kérdésem,mégpedig hogy mindegyik fajta napelempanelt lehet párhuzamosan kötni
@ordasigabor Жыл бұрын
egyiket sem szabad, csak a soros kalcsolás jó
@petersztojka9152 Жыл бұрын
@@ordasigabor Szia.Köszönöm hogy válaszoltál.Én azt gondoltam hogy csak bizonyos fajtát lehet párhuzamosan kötni.Vettem egy kis hybrid invertert és a manuálban azt írja hogy,rá köthetek két napelemet sorba és kettőt párhuzamosan.Ahol vettem a napelem panelt azt mondták hogy ezt nem lehet párhuzamosan kötni,kettőt sem.Amúgy nagyon tetszenek a videóid,nagyon érthetően magyarázol.
@tiborfehervari82952 жыл бұрын
Szia Gábor ugyanilyen inverterem van mint a kék teljesen új csak nem jó DC röl nem alakít AC re esetleg nem tudsz segíteni a javitásba
@ordasigabor2 жыл бұрын
akku DC vagy napelem DC esetén nem működik? Ha az előbbi akkor engedélyezted a menübe, jó a bemeneti feszültség?
@tiborfehervari82952 жыл бұрын
@@ordasigabor se akku se solàr DC ét nem alakít AC ra vonali AC van töltő működik 58 hiba kód
@papendre12 жыл бұрын
És ha az extra teljesítményt valós időben elfogyasztom? Akkor ugye nem kell visszatáplálnia a hálózatba. Ekkor is lekorlátozza?
@ordasigabor2 жыл бұрын
igen, ha elfogyasztod valós idôben az a legjobb, így nem táplál vissza és nem is kell visszatáplálni
@kingasalamon83993 ай бұрын
Szia , egy infot szeretnék , ha van rá idöd legyszi ird meg.. adott egy inverter Vevor 5500 w azt szeretném tudni ,hogy az adott napelemböl menyit köthetek rá.. solar Canadian 550w Vmp 41,7 Imp 13,20 Voc 49,6 Isc 14.00 A Az inverter adatai Vmp 42,48 Vdc Imp 12,95 A Voc 50.32 Vdc Isc 13.70 A Köszönöm .. kiváncsi vagyok , hogy ne vasároljak hiába meg hüjeséget😆😄
@ordasigabor3 ай бұрын
szia a megadott adatok nem az inverter adatai. Pl a feszültség feltehetően 450Volt és nem 50. 9db napelem mehet sorba, mert az már 450V lenne. Így 5kWp lehet rajta napelem oldatról
@belkovicslaszlo61572 жыл бұрын
Tisztelt Gábor! 3KW os inverterre 10db 300W -os Napelem ráköthető?
@ordasigabor2 жыл бұрын
valószínűleg igen, mi az inverter típusa?
@belkovicslaszlo61572 жыл бұрын
@@ordasigabor PNI GreenHouse SC1800B 3KW
@laszlopap742810 ай бұрын
Jó napot Gábor erre az inverterre MPP Solar PIP5648MT (5.6KW 48V az inverter 60 - 450VDC max 500 V Max PV Input Current 27A rakhatok 2 *8 8 sorba és a 2 string párhuzamosan ilyenkor érdemes rakni diódát a 2 string közé vagy felesleges? Eböl Risen Energy Napelem panel RSM130-8-435M Mono 435W üres v 44.61 zárlati áram 12.42 déli tájolás mert így 6960w lenne köszönöm válaszát.
@ordasigabor10 ай бұрын
szia igen a 2x8 elrendezés OK. A két string egy-egy diódával kell, h csatlakozzon az inverterhez. Van olyan úgynevezett combiner 2in1 doboz, amiben a diódák és a DC túlfeszültség védelem egyben van www.ebay.de/itm/364341025674?chn=ps&_ul=DE&_trkparms=ispr%3D1&amdata=enc%3A1m2W4ssHqQvmQz_0sscm0cw70&norover=1&mkevt=1&mkrid=707-168914-954988-5&mkcid=2&itemid=364341025674&targetid=293946777986&device=m&mktype=pla&googleloc=9105377&poi=&campaignid=20355047748&mkgroupid=151702189432&rlsatarget=pla-293946777986&abcId=&merchantid=782355735&gbraid=0AAAAAD_QDh8n1Y7lx41P_K-LH2Ov0JZ-Z&gclid=CjwKCAiA1-6sBhAoEiwArqlGPpUQmhBO0iyKlmvb5EWp9u-afRyGZ03DkRc5Z6ykFnUu93aXbRD-HhoCUi0QAvD_BwE A diódát néha külön meg kell venni, de kb ilyen a doboz
@laszlopap742810 ай бұрын
Jó napot köszönöm a választ igen hasonló combiner dobozom van mert már működik a rendszer csak 1x8 as stringbe. Azért kérdeztem önt mert elég sokan azt mondták hogy mert meg haladja a 6000 w ot emiatt tönkre megy az inverter !
@ApuDoby2 жыл бұрын
Kedves Gábor! Nekem egy SMH 3K (24V) típusű inverterem van, de nem tudom mennyi lehet az Imax. értéke (erről nem találtam adatot). A PVmax. 1000W, max.102VDC és az MPPT Range:30-80VDC. A napelem paneleket a ház keleti és nyugati nem túl optimális tetősíkjára tudnám tenni, ezért gondoltam túl méretezésre. A napelemem 410W-os, Vmpp=31,3 és Impp=13,1A. ebből 2 párhuzamosan és 2 sorba kötnék. Ezt bírni fogja az inverter, vagy ez már sok lesz?
@ordasigabor2 жыл бұрын
Szia Párhuzamosan kötheted, az inverterben van korlátozás. Ha ha két elérő tájolásra teszed, akkor csak így: -2db sorbakötve, ez kb. 60Voltot ad le és a keleti oldalra teszed. -raksz 2db-ot sorbakötve a nyugati oldalra, ez is kb. 60Voltot ad le. -Ami nagyon fontos, hogy diódás leválasztóval kötheted csak össze, másként akár tüzet is okozhatsz. Pl. ebből 2db kell, egy a nyugati oldali napelemeknél és egy a keletieknél. Csak utána mehet a párhuzamosítás. Ez azért kell, mert a két oldal között eltérő lesz a feszültség. www.ebay.com/itm/255804463529?var=555742258794&norover=1&mkevt=1&mkrid=21572-161791-658771-9&mkcid=2&itemid=555742258794_255804463529&targetid=294505072980&device=c&mktype=pla&googleloc=9106849&poi=&campaignid=18453939279&mkgroupid=145487395607&rlsatarget=pla-294505072980&abcId=&merchantid=119648210&gclid=Cj0KCQiAj4ecBhD3ARIsAM4Q_jFJqR2nUYzE_afV-3jinxmstA1h-m06COOL_ZWstOMXRAjLD9Et09MaAiPHEALw_wcB
@dobyapu26172 жыл бұрын
Köszönöm a segítséget, nagyon profi vagy a témában.
@dobyapu2617 Жыл бұрын
Meg egy kerdes a deli oldalra tervezett napelem boviteshez csak a keleti oldalon levokkel azonos elemeket tehetek, vagy hasonloakat is lehet tenni? Sajnos ugyan olyat mar nem lehet kapni, csal egy ujabb 5w al jobb hatasfokut amiek egy par volttal magasabb feszultsege lehet. Ez a parhuzamos kapcsolas miatt nem fog problemat okozni?
@peterpass86382 жыл бұрын
Kedves Gábor ! Szeretnék kérni egy tanácsot nekem is solaredge rendszer van a házon az inverter SE7K és 28 db jp 265 w napelem ön szerint tudok még napelemet + ráköttetni vagy érdemes másban gondolkoznom
@ordasigabor2 жыл бұрын
szia, az SE7K 750Voltos DC rendszert is kezel. Ez jó, mert a 2x14 bôvíthetô 2x17-re ha van a tetôn hely. 280-320Wattos is lehet az a 6db, 380Wattos már nem.
@peterpass86382 жыл бұрын
@@ordasigabor Kösz a segítséget akkor nyomban felkeresek egy szakembert aki megcsinálja a bővítést .
@ww952 жыл бұрын
Nekem most épül a cucc. Nem magán,hanem céges. Nagy lapos tető, jó fekvésű, 11 Kwh napelem megy fel, de 30 Kwh invertert ajánlottak, van bőven hely ,ha bőviteni kell a rendszert,legyen tartalék. Aztán majd bekorlátozzák a sok napelemet,mert a hálózat nem tudja átvenni a felesleget,télen neg nem lesz elég.
@ordasigabor2 жыл бұрын
az inverter hatásfoka akkor a legjobb, ha kb 85-90%-os teljesítményen dolgozik. Ha csak 25-30%-on, skkor az még ugyan jó... de egy 12kW ugyanolyan invertet többet hozna ki a napelemekből.
@simcsika2 жыл бұрын
Sziasztok, ugyanezt a invertert szerelték nekem 5 éve SE5000, 20 db napelem van rajta optimalizálóval szerelve, tájolás délkeleti. Elbírna még 10-et délnyugati tájolással? A max termelés 8-12 óráig 4 KW. A délnyugati nyilván 13-17 óráig nyomná. Válaszokat előre is köszönöm.
@ordasigabor2 жыл бұрын
Hány Wattos és milyen típusú modulok vannak a tetőn? Ez az inverter kb. 26 napelemet bír el, szóval még 6 mehet a tetőre. Akkor lehet pontosabbat tudni, ha ismered a napelem típusát.
@Bonewerkz2 жыл бұрын
Plehtetore (garazs) tennek 2 kisebb (190Wp) napelemet. Van erre valami megoldas?
@ordasigabor2 жыл бұрын
És mit kezdesz a megtermelt energiával..... de ha egyszerűt szeretnél, akkor ezt ajánlom: g7.hu/vallalat/20220522/jon-a-napelemes-rendszer-amelyet-barki-osszerakhat-otthon-es-engedelyeztetni-sem-kell/
@Bonewerkz2 жыл бұрын
@@ordasigabor van 2 napelemem, nax 200 Wattot taplalnak bele a halozatba,ezzel tamogatjak a klimat. Most vettem egy szelkereket,24v toltesvezerlovel. Ha arra racsatlakoztatok 2x12v akkumulatort,akkor azzal elmegy a halozati kis inverter? (Max 600Wattot tud.) igy alakitanam at a szelkerek energiajat egyenaramma, amit elvileg tud kezelni az inverter. Mukodhet ez igy? (Telen elegge gyengen sut nalunk a Nap,szel viszont szinte allandoan van.)
@Bonewerkz2 жыл бұрын
@@ordasigabor ami meg erdekelne,az az,hogy ha en egy 3 fazisu egyeniranyitoval kozvetlenul radugom a szelkereket az inverterre,akkor az mennyire teszi tonkre az invertert?
@csongorcseke783710 ай бұрын
Üdv! Szerinted Gábor így jó a matek az inverter és a napelemek méretezésében? Inverter SUN2000-10ktl-m1 Max. bemeneti feszültség 1100V Működési feszültség tartománya 140 V ~ 980 V Induló feszültség 200 V Névleges bemeneti feszültség 600 V Max. bemeneti áramerősség / MPPT 13.5 A Max. rövidzárlati áramerősség 19,5 A MPP-követők száma 2 Max. bemenet száma / MPP-követő 1 Napelemek CS6W-570T 570W (STC) Maximum Power (Pmax) 570W Maximum Power Voltage (Vmp) 42.7V Maximum Power Current (Imp) 13.35 A Open-circuit Voltage (Voc) 51.80 V Short-circuit Current (Isc) 13.81 A Temperature coefficients of Voc -0.25%/C 9 panel / string max Voc / sting 9 x 51,80 V = 466 V max Voc / string (-20 c fokban) 9 x 57.63 V = 518.67 V 51,8 V * 0.0025 = 0.1295 V differencia -1 C fok különbségnél (a STC képest) -20 C foktól +25 c fokig van 45 C fok különbség 0.1295 V x 45 = 5,8275 V 51,8 V + 5.8275 V = 57.63 V
@MrBerjoska2 жыл бұрын
Mini szélerőművet is két közösítő diódával hozzá lehet csatolni? Közösítő diódákkal két táplálás esetén, ha az egyik feszültség alacsonyabb abból is lesz visszatáplált energia? Hogy alakulnak az ilyen kapcsolás esetén a energia bevitel? Az alacsonyabb feszültségű ágból egyáltalán nem hasznosul?
@ordasigabor2 жыл бұрын
A dolog csak úgy működik rendesen, hogy este, amikor nem termel a napelem, akkor a szélgenerátort kell rákapcsolni az inverterre és ha éjjel fúj a szél, akkor mázlid is van :)
@hooligandjbaro58222 жыл бұрын
Szia ! Az a powmr inverter is tudja a hálózat kipótlást? Olyan kék fehéret akarol venni majd amúgy :-) rezsi csökkentés miatt. szóval azt mondod hogy a kék fehér inverter pl 6kw napelemet tud kezelni, rá akaszthatok 8 kw-ot is akár? köszi
@ordasigabor2 жыл бұрын
igen, a hibrid inverterek pótolják a kiesô hálózatot. Az 500V maxot be kell tartani a dc oldalon és akkor minen ok
@hooligandjbaro58222 жыл бұрын
@@ordasigabor köszönöm szépen
@toroklev10 ай бұрын
Nagyon fontos kiszámolni a bővítési beruházás méretét és a nyereséget, mert könnyen lehet hogy nem éri meg. Különösen olyan esetben lehet ez igaz, ahol már nincs szaldo elszámolás, magyarán nem tudjuk "akkumulátorként" használni az áramszolgáltatót. Ezt pl a Solaredge web-es szolgáltatásából letöltött termelési adatok módosításával lehet szimulálni.
@ordasigabor10 ай бұрын
Nem minden a megtérülés. Környezetvédelem vagy az élhető infrastruktúra és világ legalább olyan fontos szempont.
@toroklev10 ай бұрын
Hat akkor a baj még nagyobb. 1) A napelemes beruhazasok lábnyoma sajnos nagyobb mint hagyományos energiahordozóke. Viszont erénye hogy nem helyben hozza létre a szennyeződéseket. 2) amióta a zöld áram megjelent a tőzsdén azóta a volatilitás meg sokszorozódott. Mivel mi mindig ugyanakkora feszültséget szeretnénk a konnektorban, ez ki kell egyenlíteni. Erre a célra különosen Mo-n, mindig a gyors reagálású erőművek alkalmasak, és ezek a gáz erőművek. Egy napelemes rendszer össz környézeti terhelését viszont csak ezzel együtt lehet értelmezni. A tőzsdén azt szokták mondani hogy hála a zöld energiának.az áram ára folyamatosan emelkedik.
@Zozi-Mozi2 жыл бұрын
A csatlakozóból pinkiszedő hüvellyel ki lehet szedni a pint :-)
@ordasigabor2 жыл бұрын
kösz, hasznos infó
@Zozi-Mozi2 жыл бұрын
@@ordasigabor Jobb híjján, akár egy megfelelő méretű antennacső darabbal is megoldható a feladat.
@109ha2872 жыл бұрын
XpinkyX 🤪
@istvanzavecz40253 ай бұрын
en ezt a wifi jeladot nem tudom beuzemelni nincs pinkod vagy a fene se tudja
@ordasigabor3 ай бұрын
ha már valaki regisztrálta korábban, akkor nehéz ügy lesz.... ha tuti új, akkor próbáld meg egy másik wifi routerrel is
@pepe9772 жыл бұрын
Sziasztok. Végig olvastam az összes hozzászólást, nagyon hasznos volt számomra. Kérdések felmerültek bennem. PL: Ki vagy mi határozza meg hogy mekkora rendszert telepíthetek?(saját igényemen felül) Ha soha nem foglalkoztam napelemmel (nem akarok céget megbízni) hogyan tudom kiszámolni milyen rendszerre van szükségem? Ha sziget üzeműt akarok telepíteni, van e jogi szabályzása? Ha nem akarok visszatermelni csak kivenni (adott időszakban pl nincs annyi termelésem) arra van e megoldás? Szerintem sok mindenkit érdekelhet, aki most csöppen bele és keresi az alternatív megoldást. Tudna valaki ebben segíteni?? Akár szóban egy baráti beszélgetés közben???? Köszönöm.
@ordasigabor2 жыл бұрын
Ez elég jól összefoglalja. Röviden 1 fázison max 2.5kW-t engednek max. 3 fázis esetén a meglévő 3 fázison lévő kismegszakító a korlát. Van úgy, hogy eltérő a 3 kismegszakító árama, ilyenkor a legalacsonyabb számít. Sziget üzem csak a Te dolgod, nem nem foglalkozik vele senki, azt építesz, amit akarsz. Ez segít megtudni, hogy mennyi napelem teljesítmény kell: a1solar.hu/lakossagi-napelem-kalkulator/?gclid=Cj0KCQjw8uOWBhDXARIsAOxKJ2GX1hJPUZYwTDp9-YH_uRk9nzTDEPCVnMGne87K8EJ3UoN3ioPSEakaAs3rEALw_wcB
@bandibunko13592 жыл бұрын
👍
@erikazambo4702 жыл бұрын
Nekem olyan faszán,meg csinálták 5400-w,paneleket, 5000w -os inverterrel,Hogy nem krainába ,járnak ,a tankok ,ha nem a lakásban!Dübörög az inverter! hívtam őket ,a két sztringet rá dugták egy sztringre!Folytatódot,a hangzavar!Írtam ,le vették neten keresztül,így most csak max 3 kw-ot termel csúcs időben!Be fogom perelni a bandát!4.5kw- t termelt!Nyoma van a neten!!!!!!!!!
@klarigabi2 жыл бұрын
Szia Facen írtam rád.
@ordasigabor2 жыл бұрын
ügyes... ott nem létezem..,
@klarigabi2 жыл бұрын
@@ordasigabor Na szuper. pedig ott vagy,csak ezek szerint nem te.
@klarigabi2 жыл бұрын
@@ordasigabor Kedves Gábor 6kw inverterre felakaszthatok e a monokristályos 7800w 20db panelek mellé még 2300w-4200w 7-13db polikristályos panelt,azonos tájolással vagy optimizálóval 2 tájolás. köszönöm
@ordasigabor2 жыл бұрын
Ezt akkor lehet megmondani ha: megírod az inverter pontos típusát és a napelemek típusát. Mindegyiknek van elektromos paramétere, amit ki tudok keresni a neten és úgy tudok rá kb. mondani valamit. Egyébként a poli és monokrostályos elemeket lehet vegyíteni, de csak akkor célszerű, ha közel azonos áramot adnak le (pl. az egyik 11Amper a másik 11.5Ampert). Ha ennél nagyobb az eltérés, akkor optimalizáló kell.
@klarigabi2 жыл бұрын
@@ordasigabor kaphatnék egy elérhetőségét?e-mail viber vagy telefon. köszönöm
@sandorkovacs415810 ай бұрын
Bocsi még azt kihagytam, hogy Szivattyú, ill fahasító használatakor 40-70 Ampert is kiveszek a rendszerből.
@zsoltfugedi70012 жыл бұрын
a csefko cserépröl nem hallottatok ?az egyből 220 at ad és nem kell inverterezni
@ordasigabor2 жыл бұрын
ott is kell inverter, a cserép DC feszültséget ad. 3x drágább, mint bármi más....
@emanacio2 жыл бұрын
A napszelet, magas légköri atomrobbantást mennyire bírja az ilyen rendszer?
@ordasigabor2 жыл бұрын
Egy pulzár 10méterről tuti KO-ra teszi... ja és a fél Naprendszert is....
@TeslaElonSpaceXFan2 жыл бұрын
@@ordasigabor :D Végülis ha egy tank átmegy rajta az sem tesz jót...
@ordogh-epitesz-szakerto2 жыл бұрын
Végre egy közérthető magyarázat. Sajnos nálunk valami nem stimmel. 2x6 db napelem (285W) az inverter 3kW. 4 év alatt termelt 8500kWh.
@kissimre18312 жыл бұрын
Szia. Szarul van bekötve...a 12 panel mehet sorba !
@ordogh-epitesz-szakerto2 жыл бұрын
Talán a megoldás ennél bonyolultabb, mivel a nyeregtető 2 oldalára kerültek elhelyezésére.
@bigiee72 жыл бұрын
A nagyobb áramot tudó panel, a kisebb áramot tudó panelt melegíteni fogja hiszen a kisebb áramú korlátozó ellenállásként fog viselkedni, nem probléma ez ? meg ugye ha a nagyobb áramú panel, nem tudja leadni a nagyobb áramát akkor a névleges teljesítményét sem , érdemes akkor megvenni a nagyobb teljesítményű panelt bővítésként ?
@ordasigabor2 жыл бұрын
optimalizáló kell
@ordasigabor2 жыл бұрын
de nem melegíti nélküle sem
@bigiee72 жыл бұрын
@@ordasigabor szerintem ez olyan mint a különböző belső ellenállású feszültségforrások összekapcsolása , az erősebb áramú hat a gyengébb áramúra. Nyilván nem labor körülmények között nem tudjuk kimérni mert az az 1 amper különbség 10 panelen oszlik el. Iskolában dolgozom (műszaki karbantartó/rendszergazda) a 10+ éves "napelemfarmunk" 24 kWp teljesítményű 2 string 2 inverter (2x12kWp) észrevettem, hogy az egyik inverter csúcs időszakban 1 -2kW tal kisebb teljesítményt ad le a másiknál, ráhívtam a karbantartást a telepítő cégtől, de időközben egy másik napelemes céggel is megvizsgáltattam. A karbantartó cég embere kicserélt egy biztosítékot az egyenáramú oldalon, és mondta, hogy ez azért ha ujra elő jön az vélhetően valamelyik panel hibája lehet (nem tudom pontosan hogyan kötötték be annak idején tudtommal , 1 inverter 1 string, viszont a gyengeáramú biztosíték dobozban 4 biztosíték volt , szóval valahogy 4 szakaszra volt szedve, nyílván nem lehet mindegyik sorba kötve a 96db panelból, de még ha 1 string 48 sem lehet mind sorba az általad elmondottak miatt sem). A lényeg , hogy a másik napelemes cég drónnal vizsgálta a paneleket és hőkamerával , és azt mondták , hogy bizonyos paneleken külsérelmi nyom nem de hőkép eltérés látszik (voltak erre tavaj csúnya jégesők narancs nagyságú jegekkel) ) Szóval ha egy öregedő panelen a meghibásodott részen átkergetett áram melegedést okoz , akkor egy kisebb teljesítményű panelre ráeröltetett nagyobb áram miért ne okozna + melegedést ? De a második felvetésemet tartom, miszerint csak abban az esetben érdemes nagyobb teljesítményű panelt vegyíteni kisebb teljesítményűekkel, ha nem beszerezhető azonos műszaki paraméterű.
@tamas89262 жыл бұрын
Én is hasonlót akartam kérdezni pont ilyen problémával állok szemben. De én azt gondolom mivel soros körben az áram folyás egyforma és egy kisebb teljesítményű táblának nagyobb a belső ellenállása így a maximális áramfolyást a legnagyobb ellenállás határozza meg. Így a nagyobb áramú tábla nem okoz gondot.
@bigiee72 жыл бұрын
@@tamas8926 amit írsz az igaz, de javaslom próbáld ki, hogy sorba kötsz 3 különböző ellenállást és rákötsz egy adott feszültséget ami nyilván az eredő ellenállásnak megfelelő áramot fog engedni, kis idő elteltével tapogasdd meg az ellenállásokat vagy ha van rá lehetőséged akkor mérj rajtuk hőmérsékletet akkor egyértelmű lesz a probléma.
@ribbear812 жыл бұрын
Nekem az volna a kérdésem, hogy mostanában 2,5kWos napelem rendszer felett 3 fázisú inverter az elvárt, és ennek megfelelően 3 fázison szükséges a visszatáplálás. Az egyik kérdés, hogy mennyire kell a kismegszakítóknak a visszatöltéshez pariban lennie a megtermelt árammal? 8KWs rendszer esetén 8000/230V=34,78A jön ki csúcs áramnak, az inverter ennél is többet tud, de mondjuk ha csak 3x32A-em van az akadály e? Szerintem nem de ez a része nem világos a visszatöltésnek. Az óra képes korlátozni vagy csak kigyullad egy piros lámpa hogy meghaladtam a szerződésben foglaltakat, amit ügye csak az eddig mért átlag alapján tudnának mérni, de ha a napelemjeimet átfordítom másfelé akkor már más a termelés, szóval ha 8kWos renszerre kötök szerződést, és túlpanelezem és állandóan letermeli a 8kWot egy szava se lehet a szolgáltatónak ez alapján nem? Így mondjuk nem értem hogy hol tudná ezt bárki azon túl hogy az invertert megnézi ellenőrizni? Pl parallel inverterekkel már is meg van oldva és amikor a szolgáltató jön akkor nem fog a tetőre mászni ha egy invertert mutatsz neki akkor el fogja hinni, na mindegy ez csak elvi kérdés volt. Nyilván nekik számolni kell valamivel, de a 8kWal pont nem tudnak úgyse számolni, de legalább nem változik percenként hogy 8kW gondolom ez az oka a korlátozásnak. A másik kérdésem fent említett 3 fázisú rendszerek esetén, nyilván illik a fázisok között elosztani a terhelést, hiszen a feszültség esik a fogyasztók hatására, ha túl nagy a feszültség eltérés akkor kikapcsolhat az inverter, vagy csak épp nekem a 3 fázisú firelé csapott le tőle. Szóval egyenlően szépen elosztom a terhelést, na igen, de átvált szigetüzemre akkumulátoros üzemmódra mondjuk az inverter, akkor vajon abból egy fázis jön ki vagy 3? Mert nekem a leírásból csak egy fázis csordogált, és máris felmerül a parallel inverterek kérdésköre... Aztán ott van az a kérdéskör, amivel a videódban nem foglalkoztál, hogy szinusz jel nélkül nem szabad hogy üzemeljen az inverter, vagyis ha a hálózat leszakad mert mondjuk áramszünet van akkor a napelemrendszer leáll, és nem fog termelni semennyit, igen ám de egy hibrid üzemű inverter ilyenkor akkumulátoros üzemmódba kapcsol, azt viszont nem szeretnénk a hálózatba visszatölteni, tehát kell legyen egy kütyü a ház betápjánál ami szépen leválasztja a hálózatot késleltetve, és utasítja az invertert, hogy kezdjen szinuszjelet is generálni amire ráülteti a teljesítményt. Ami ha visszatér a hálózatba az áram, akkor késleltetve az ingadozások megakadályozása végett visszakapcsol hálózatba visszatöltő funkcióra. De ez idő alatt csak egy fázis volt a házban, vagyis a légkondicionálóval történő fűtés harmadolódik. Akinek nem hibridüzemű a napeleme az az áramszünet alatt elveszti a termelt áramot, ahogy ha nagyban nézzük az áramszolgáltató is elveszíti a napelemek által termelt áramot ha mondjuk időzítve nappal kikapcsolná a szolgáltatást, mert mondjuk épp drága a gáz amiből termelik az áramot... A parallel invertereknél meg megint jön a probléma, hogy 3 fázisú az inverter, de 3 van belőle, akkor azok mit kezdenek egymással, melyik kapcsolja be a szinusz jelet stb. stb. szóval sok kérdésem van lehet videót kéne inkább készíts ezek megválaszolására. Köszi szuper volt a téma és a videó is.
@ordasigabor2 жыл бұрын
szia Ha egy fázis van, akkor max 5kW teljesítményt engednek és 25A megaszakító kell legalább. Ha 3 fázis van, akkor csak 3fázisú lehet az inverter. Nem jól számoltál! 8kW esetén: 8000/400/3 azaz kb 7A az eredmény és nem 35A. 3 fázis között eloszlik és a fázis feszúltség 400V.
@pittzs12 жыл бұрын
Szia @@ordasigabor . Én máshogy tudom, az 1~-ú engedélyezett inverter mérete már csak 2.5kW-os. a 3~-ú teljesítmény számolásnál nem 3-al, hanem 1.73-al szorzunk/osztunk. 8000W/(400V*1.73*cos fi)= 11,56A. (itt a cos Fi-t 1.0-nek vettem)
@huntahthereal2 жыл бұрын
Szuper vid, köszi! Ennyit tennék hozzá, íme egy nagyon szemléletes teszt, hogy hogyan néz ki belülről egy jó csatlakozókrimpelés, és milyen a rossz. kzbin.info/www/bejne/h2SypJuvbquCl6M Autós téma, de a lényeg ugyanaz, vastag kábel, nagy DC áram. Kulcsszó ChrisFix Battery Kill Switch Szinte egy anyaggá kell préselni a rézkábelt a csatlakozóhüvellyel. Ezt nem lehet egy kombifogóval előadni, csak komoly szerszámmal. 6-os, 8-as kábelt már nem állnék neki forrasztgatni.
@gyulaszilagyi11712 жыл бұрын
Amit írsz az egy kapcsoló és nem egy krimpelő. Viszont abban igazad van, hogy a jó krimpelés hézagmentes!
@ratkooporonty2 жыл бұрын
Én begyepesedett vagyok, nem hiszem, hogy a napelem megtérülne ott ahol van villanydrót. Főleg egy ilyen ravasz országban ahol még az autót is úgy kezelik mintha ma találták volna ki, lásd a szinte két éves és elképesztő összegű jogosítványt, vagy az autóvásárlás dézsmáját, nincs ez másként a napelemnél se és ott van az akku, én már 1966 óta élek a bajból, de én még nem láttam olyan akkus kütyüt amiben tartós akku lenne, főleg ha már cserélni kell, na az az eredetinek a felét se tudja még akkor se, ha az is eredeti és nem for use. Ez van. Mire megtérülne a "beruházás" lehet kezdeni az egészet elölről, de közbenső bajok is vannak, főleg az akksival, de a kínai vezérlésre se bíznám rá a kedvencemet. Ez van továbbra is, viszont tanyán, a petrólámpát csodásan kiváltja a napelem.
@alexanderkovacs60722 жыл бұрын
Kosz a videot 🙂
@nyoooooo2 жыл бұрын
Mostmár van értelme kitermelni áramot, mert az áram pokol drága lett... 210Kwattnál azért kicsit súlyosabb mindenhol a fogyasztás.
@TeslaElonSpaceXFan2 жыл бұрын
Hol és mikor lett pokol drága? Nálunk Budapesten most is pont annyi mint eddig volt.
@ViLLaMVaDaS22 жыл бұрын
És a szolgáltató ugyanúgy 12 forintért fogja átvenni tőled, mint eddig. De eladja a szomszédodnak 240-ért. Ez a tuti üzlet! Ezért megy megint az 50%-os állami támogatás a napelemekre!!
@karuczkagabor2 жыл бұрын
Köszönjük!
@ASeemayer7 ай бұрын
Kedves Gábor, Van egy 3kw-os huawei inverterem 7 db 405 wattos napelemmel, mennyivel tudnám még megterhelni ön szerint? Adatlap szerint még 4.5 kw-ig terhelhető, ha 11 db-ig bővitem az 4.455 kw-ot jelent, az még beleférhet? Köszönöm előre is
@ordasigabor7 ай бұрын
Szia, az inverter max bemeneti feszültségét a soros napelemek ne lépjék túl és akkor jó lesz. Mi az inverter típusa?