MERA-400 - jednostka centralna

  Рет қаралды 19,608

MERA 400

MERA 400

Күн бұрын

Пікірлер: 56
3 жыл бұрын
Lata 80' Politechnika Poznańska, 4 piętro, Wydział Elektryczny, Instytut Automatyki. Stało tam takie cudo i miałem okazje pisać na nim pierwsze programy w BASIC. Miało nawet 2 twarde dyski WInchester wielkości pralki. Tam poczułem na czym polega programowanie i tą magię. Bardzo bliska mi osoba tam pracowała. Ale już nie żyje. Jak więkość, które pamiętam z tamtego okresu.
@boryskrupa5102
@boryskrupa5102 Жыл бұрын
bit ci przeskoczył, poczułeś tę magię pracując z tą maszyną.
@elgrito9688
@elgrito9688 Жыл бұрын
BARDZO brakuje takich filmów! Problemem polskiego YT, zajmującego się starymi komputerami, polskimi czy nie, jest to, że twórcy skupiają się tylko na grach. Nie ma informacji technicznych, nic o technologii, nic o konstrukcji, jeno gierki.... Jestem bardzo wdzięczny za Pana serię, zwłaszcza, że to rodzima maszyna. Pozdrawiam serdecznie!
@PolskieKomputery
@PolskieKomputery 3 жыл бұрын
No Panie! Klękam i całuję pierścień :)
@jaroslawkolacki
@jaroslawkolacki 3 жыл бұрын
Podziwiam Cię. Za wiedzę, piękny język i sam film. Doskonałe uzupełnienie po lekturze książki "Cyfrowe dziewczyny". Je też podziwiam bo to tworzyły. Duże dzięki za filmiki.
@fafiklata
@fafiklata Жыл бұрын
Ten kanał jest wspaniały, wczoraj go odkryłem. 😀
@wernicki
@wernicki 3 жыл бұрын
@MERA 400, szkoda, że nie można dać 7 łapek za materiał. Bardzo dobrze, że opowiadasz nie tylko o tym jak jest to zbudowane ale także, opowiadasz "dlaczego tak".
@prezesyoutybe
@prezesyoutybe 2 жыл бұрын
Wow! Ale film!! Jazda! Muza, merytoryka, montaż, autor. No i Mara. No zaimponiłeś.
@Damjes
@Damjes 3 жыл бұрын
W środę na elektronice marudziłem dzieciaczkom, że kanał fajny, ale przestali wrzucać. A tu taka niespodzianka! Ja domagam się, nie, ja żądam wprowadzenia Patronite, by takie przerwy się już nie pojawiały. :)
@MERA400
@MERA400 3 жыл бұрын
Wrzucać nie przestaną póki będą mogli utrzymać myszkę w dłoni i wydać głos z paszczy. ;-) Z częstotliwością wrzucania będzie natomiast różnie, z Patronitem czy bez. Ale postarają się o odrobinę samodyscypliny. ;-)
@pawkapawka-yv1np
@pawkapawka-yv1np 6 ай бұрын
Gdy byłem dzieckiem i zastanawiałem się kim zostanę w przyszłości myślałem o tym, że zostanę informatykiem. Ale komputerów było wtedy jak na lekarstwo i przypominały MERA400. Dekadę później pojawiło się minikomputery i rozwiązały mój dylemat. Niemniej z nostalgią oglądam te materiały.
@SmykuHell
@SmykuHell 3 жыл бұрын
Odcinek na który czekałem, czysty hardware.
@michaljura4197
@michaljura4197 Жыл бұрын
Daje do myślenia i dużo refleksji na temat magii Architektury Komputerów ! Piękne ...
@adamkalaska6822
@adamkalaska6822 3 жыл бұрын
Szacun i prosimy więcej , Bardzo prosimy
@ELEKTRON1
@ELEKTRON1 Жыл бұрын
Dwa pytania do: 1) Czy użyte narzędzie do połączeń to WSU-30M? 2) Da radę z klasycznymi goldpinami + kynar? Chyba znalazłem super sposób na prototypowanie swoich konstrukcji: Z-180, MC68000, Karty graficznej na CPLD od altery. Gdzieś tam widziałem takie rozwiązania (chyba nawet w świetlówkach kompaktowych), ale zawsze uważałem je za prymitywne, mniej skuteczne jak lutowane, a rozwiązania takie + jeszcze lut na to doprowadzały mnie do szewskiej pasji bo odlutowanie tego graniczyło z cudem. Dopiero po Twoim filmie wziąłem pod uwagę, że przecież tam jest gigantyczny nacisk, to się spawa na zimno i "może to działać". Widziałem nawet gdzieś na filmie w kiepskiej rozdzielczości, jak gość postawił od zera na alterach CPU podpinany pod PCI. Na wideo też coś kręcił jakimś "dziwnym śrubokrętem", ale nie przyglądałem się temu uważnie i myślałem sobie: "chłop jest niepoważny, czy jak? Robi całą płytkę na śrubki? To nie ma prawa działać!" Na marginesie, ostatnio zajmuję się pamięciami ferrytowymi zaczynając od...samodzielnego robienia koralików. Kosztuje mnie to sporo wysiłku, ale potem mogę sobie robić pamięci dowolnych rozmiarów i nigdy mi koralików nie zabraknie. Trzymam za Ciebie mocno kciuki, rozwijaj dalej kanał.
@MERA400
@MERA400 Жыл бұрын
1) VECTECH CB-30M, to chyba to samo. 2) Piny do owijek są minimalnie cieńsze (o jakieś 0.04-0.06mm) ale przetestowałem właśnie na zwykłych goldpinach - da radę.
@kristomen
@kristomen Жыл бұрын
Nie wiem po co oglądam ale uzależnia :) Świetna robota. Zastanawiam co sobie ma Komputer Mera, że potrafiłeś tyle czasu poświęcić na jej obsługę i naprawy jak można by było nowszymi zabawkami bawić się.
@MERA400
@MERA400 Жыл бұрын
Takie stare zabawki mają swój urok. Nostalgia ma tutaj oczywiście swój udział, ale ich główną zaletą jest to, że wszystko jest większe i prostsze. Taki stary sprzęt niczego nie ukryje - można wszystkiego dotknąć, wszędzie zajrzeć, a poświęcając trochę czasu zrozumieć jak to działa od początku do końca.
@315dawid
@315dawid Жыл бұрын
Mega kanał. Kiedyś sam zrobiłem komputer na z80 po miesiącu programowania w końcu zadziałał.
@szymonpaprocki5329
@szymonpaprocki5329 2 жыл бұрын
Wspaniałe !!!! super dialog... doskonała widza tematu ...
@Atr3ju
@Atr3ju 11 ай бұрын
Byłem tu i zostawiłem komentarz dla zasięgu.
@pplaska
@pplaska Жыл бұрын
świetny kanał, bardzo dobry głos. Słowa uznania.
@karol555-h
@karol555-h 3 жыл бұрын
W końcu się doczekałem, dzięki
@lordmichu
@lordmichu 3 жыл бұрын
Więcej :)
@MERA400
@MERA400 3 жыл бұрын
Jakie to głodne wiedzy! ;-) Będzie więcej, będzie.
@lipkersonq
@lipkersonq Жыл бұрын
Wow. Hipnotyzujacy odcinek
@krzysztofkosak4720
@krzysztofkosak4720 11 ай бұрын
Poteżne stosy płytek drukowanych kosztujące pewnie tyle co samochód albo dom, a dziś smartwatch za 300zł pewnie ma większą moc oblliczeniową. I to różnica w ciągu kilku dekad. Postęp jest wspaniały. Obyśmy potrafili mądrze korzystać z jego zdobyczy.
@bebokRZly
@bebokRZly 11 ай бұрын
Dziś UEFI na mŏbo mają po 32MB a moc kontrolera mikrofali albo pralki na ARM pewnie jest szybsza z 10 razy ;)
@andrzej21111
@andrzej21111 Жыл бұрын
Super te filmy.
@c64club
@c64club 11 ай бұрын
Mimo chorej ilości mostków z "kenaru", docenić należy solidność automatyki wykonanej w tej techcnice. Żarło to dziesiątki watów ale ciężko to było zabić w kopalni. Do dzisiaj używam przełączników które w Merze służyły za klucze. Mimo wad, lubię je za mechaniczną wtrzymałość zewnętrznej części. Pochodzące z jednej serii, mają bardzo różną charakterystykę mechaniczną. Jedne trzeba przełączać niemal łomem, drugie bez trudu obsłużyłaby mrówka. Jedne mają wyraźny przeskok, inne niewyczuwalny. Niektóre samoczynnie wracają do "łatwiejszej" dla danego egzemplarza pozycji. Dla większości jest to pozycja N (gdzie styki NO i NC są w swej opisowej pozycji) ale zdarzają się odwrotne egzemplarze albo takie wręcz monostabilne. Wyjmując dany ze zbioru nieprzesortowanych, przeklikuję go i wkładam do jednej z szufladek obok (monostabilne, N, anty-N) jeśli akurat nie pasuje do zastosowania jakie zamierzam im zafundować. Nie wyobrażam sobie ustawiania stanu procesora tymi gratami.
@maricomovies
@maricomovies 3 жыл бұрын
Czyta Pan w stylu Jacka Rozenka fantastycznie się tego słucha, proszę robić filmy o czymś bardziej współczesnym a nie tylko zabytkach!
@barone291280
@barone291280 3 жыл бұрын
Suuuper!!!!!
@skynetcybersystem3tech
@skynetcybersystem3tech Жыл бұрын
👍
@bombowiec222
@bombowiec222 3 жыл бұрын
Szapobaaaaaa
@tomeks666
@tomeks666 10 ай бұрын
Niesamowicie wciągające. Całe życie pracowałem z komputerami ale tu pierwszy raz widzę jak jest zrobiony procesor z elementarnych bramek, prostych ukladow ttl. W dodatku miałem na studiach przez chwilę styczność z mera 400. Zastanawiałem się wtedy co to dokładnie jest. Niezbyt polubiłem, bo za każdym razem był jakiś jakiś błąd przy kompilacji Pascala. Siedziało 6 studentów i wszyscy walili w jakiś klawisz w terminalu w kółko wywołując kompilację, aż za 10 razem coś nagle nie było błędu. Czy to możliwe, że UW korzystał z pirackiej wersji kompilatora i to był objaw działania DRM? Wczoraj o tym DRM przeczytałem i od razu mi się skojarzyło.
@MERA400
@MERA400 10 ай бұрын
Nie powiem, objawy o których piszesz pasują idealnie! :-) Zastanawiam się tylko czy Pascal, którego znam, miał wbudowane to zabezpieczenie... Nie wiem. Ale nawet, jeśli nie miał, to nie znaczy, że nie istniała wersja, która je miała.
@marekjasinski7412
@marekjasinski7412 Жыл бұрын
Dodatkowa pamięć półprzewodnikowa (czas 9:35 filmu) to jak na moje oko zawiera 2x 256 kilosłów czyli 1MB, ciekawe, że jest tylko 1 bit parzystości (mała skuteczność)
@MERA400
@MERA400 Жыл бұрын
Pokazywany pakiet to tylko jeden z dwóch dających maksymalną pojemność pamięci (mera400.pl/Pami%C4%99%C4%87_MEGA#No%C5%9Bnik_informacji_PAO i mera400.pl/Galeria#Pami%C4%99%C4%87_p%C3%B3%C5%82przewodnikowa_MEGA )
@artjoker1
@artjoker1 Жыл бұрын
gdzie kupic taki komputer?
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 3 жыл бұрын
ile wsunięć/wysunięć gwarantowanych jest dla złącz Eltra?
@MERA400
@MERA400 3 жыл бұрын
Katalog UNITRA ELTRA z 1974/75 podaje dla złącz 831/841 trwałość 500 łączeń. Dla złącz 801 trwałość wynosi 200 lub 500 łączeń w zależności od grubości powłoki galwanicznej
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 3 жыл бұрын
@@MERA400 u podobnego CANONA widziałem 50
@mirek190
@mirek190 2 жыл бұрын
Mega maszynka .
@MERA400
@MERA400 2 жыл бұрын
Widzę, że tu się ciurkiem wszystkie filmy ogląda. ;-) Szanuję, szanuję. ;-)
@mirek190
@mirek190 2 жыл бұрын
@@MERA400 No ... super tematyka. Czekam na kolejne :D
@witoldczarnecki159
@witoldczarnecki159 2 жыл бұрын
Ale klimat....
@polishmotorfan
@polishmotorfan 2 жыл бұрын
Jakie zastosowanie miał komputer mera 400 w latach 80-tych?
@MERA400
@MERA400 2 жыл бұрын
Bardzo, bardzo różne. Od "komputera zakładowego" zajmującego się płacami, stanami magazynowymi i rejestracją czasu pracy, przez obliczenia naukowe wszelkiej maści, po sterowanie sygnalizacją świetlną, procesami przemysłowymi i symulatorami kierowania ruchem samolotów.
@polishmotorfan
@polishmotorfan 2 жыл бұрын
@@MERA400 Czy był jakiś translator programów z mery 300 na merę 400? Czy był jakiś stosowany wtedy interfejs z klawiaturą i ekranem? Mówisz o wielu programach dla tej maszyny, czy zachowały się jakiś kopie softu?
@MERA400
@MERA400 2 жыл бұрын
@@polishmotorfan O takim translatorze nigdy nie słyszałem i wątpię, żeby istniał (biorąc pod uwagę jak różne były to architektury). Klawiatura i ekran były wtedy standardowym sposobem interakcji z komputerem, również tym. Programów trochę się zachowało: Przede wszystkim system operacyjny CROOK, trochę programów narzędziowych i kompilatorów/interpreterów różnych języków programowania. Poszukiwania wciąż trwają. :-)
@marekkusal7854
@marekkusal7854 Жыл бұрын
Czyli taka mocno mniejsza JC ODRA 1305.
@11111olo
@11111olo Жыл бұрын
700W to tyle co RTX4090. Ogrzewania nie było trzeba :)
@haystackdmilith
@haystackdmilith 2 жыл бұрын
… że też ktoś w 2021 wciąż używa MERY… to zdumiewające
@MERA400
@MERA400 2 жыл бұрын
W obliczu obecnych problemów z dostępem do półprzewodników trzeba sobie jakoś radzić. ;-)
@lukasz_p_
@lukasz_p_ 2 жыл бұрын
Plyta glowna z polaczeniami owijanymi masakruje. Zachowana topologia szyny przy takiej ilosci polaczen budzi szacunek do ludzi je wykonujacych. Teraz byloby to plyta glowna z wielowarstwa i sprawa zalatwiona.
@pawepablo4563
@pawepablo4563 11 ай бұрын
Pytanie, da się naprawić płytę wielowarstwową w przypadku awarii czy tylko wymiana wchodzi w grę? Naprawa takiej mery to jak naprawa Forda z lat 20 /30 XX w :)
MERA-400 - pulpit techniczny (część 2)
16:39
MERA 400
Рет қаралды 10 М.
MERA-400 serwis: kontroler - ostatnie starcie (UZFX)
14:31
MERA 400
Рет қаралды 18 М.
IL'HAN - Qalqam | Official Music Video
03:17
Ilhan Ihsanov
Рет қаралды 700 М.
Мясо вегана? 🧐 @Whatthefshow
01:01
История одного вокалиста
Рет қаралды 7 МЛН
小丑教训坏蛋 #小丑 #天使 #shorts
00:49
好人小丑
Рет қаралды 54 МЛН
Quilt Challenge, No Skills, Just Luck#Funnyfamily #Partygames #Funny
00:32
Family Games Media
Рет қаралды 55 МЛН
MERA-400 serwis: "lepkie" bity pakietu P-R
17:11
MERA 400
Рет қаралды 14 М.
MERA-400 - procesor (vs. intel 8086)
21:05
MERA 400
Рет қаралды 40 М.
"Odra 1204"  (1968 r.) /CAŁY FILM/
10:38
Wytwórnia Filmów Oświatowych
Рет қаралды 161 М.
Historia polskich tranzystorów [TOWARY MODNE 108]
26:41
Adam Śmiałek
Рет қаралды 95 М.
MERA-400 serwis: popsute instrukcje CPU
15:25
MERA 400
Рет қаралды 24 М.
Wieża ZM3000 z samego czubka Polski [TOWARY MODNE 155]
21:34
Adam Śmiałek
Рет қаралды 83 М.
MERA-400 - pulpit techniczny (część 1)
14:07
MERA 400
Рет қаралды 18 М.
Budujemy NAJSZYBSZY Pendrive!
15:34
moreleTV
Рет қаралды 103 М.
ODRA1305 prezentacja działającej jednostki, zaczytanie systemu i uruchomienie gry!!
17:48
Muzeum Historii Komputerów i Informatyki
Рет қаралды 58 М.
IL'HAN - Qalqam | Official Music Video
03:17
Ilhan Ihsanov
Рет қаралды 700 М.