Aż kupę sobie jakieś urządzenie do pomiaru energii i sam się przyjrzę. Wydaje mi się że jeśli weźmiemy tradycyjną żarówkę i oświetlenie led o podobnej wydajności świetlnej, to ledy mniej wytwarzają ciepła i tu ma być ich przewaga w oszczędności energii. Jestem nieco zaskoczony tym filmem. Pozdrawiam
@krzysztofwalus52883 жыл бұрын
Do mierzonych urządzeń można dorzut dekoder satelitarny. Pozdrawiam.
@donniasty2 жыл бұрын
Jak sam Pan wspomniał, płyta grzewcza nie pracuje ciągle. Co jakiś czas termostat załącza dane pole by je podgrzać i potem wyłącza. Więc trzeba uważać z tą oszczędnością. Bo może się okazać, że 5 minut przed końcem gotowania wyłączamy płytę i uważamy, że dzięki temu oszczędzamy, a tymczasem płyta i tak by była wyłączona przez termostat bo temperatura pola była by odpowiednia. Oczywiście nie uda nam się tak za każdym razem, więc gdzieś te oszczędności by nastąpiły - jednak nie w takiej skali jak tutaj było to wyliczone. Tak samo trzeba patrzeć na pracę piekarnika. On też pracuje cyklicznie - ciężko to zauważyć robiąc próbkę 10 minutową. Bo przez te 10 minut piekarnik akurat może pracować z pełną mocą, ponieważ będzie się dopiero rozgrzewał.
@adampaech24693 жыл бұрын
Świetnie przygotowany materiał. Pozdrawiam! 💡
@Ryszardww3 жыл бұрын
Witam. Proponuję aby dokonać pomiaru poboru prądu przez lodówkę i mikrofalówkę. Można by sie też zastanowić czy w przypadku przygotowywania pewnych potraw, lepszym, bardziej oszczędnym sposobem jest używanie piekarnika czy też mikrofali lub porównać mikrofalę z płytą grzewczą dal tego samego typu potraw. W dużej ilości mieszkań są obecne również Termomixy obecnie stosowane zamiennie z płytami grzewczymi. I tutaj również można by się pokusić o porównanie co jest bardziej ekonomiczne Termomix czy też płyta grzewcza. Pozdrawiam.
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Dziękuję za sugestie. Będę musiał pożyczyć mikrofalę :D
@EasternEuropeParadise3 жыл бұрын
Co do oświetlenia paskami LED-owymi vs. punktowymi źródłami światła. Efektywność źródeł światła (czyli to jak bardzo oświetlają nam pomieszczenie) zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób "pomyślane" jest oświetlenie w pomieszczeniu czyli jak rozłożone są oprawy itp. Takie paski można umieścić pod sufitem co da bardziej efekt dekoracyjny niż czysto użyteczny. Te same paski można również umieścić w odpowiednich oprawach, które pokierują całość strumienia świetlnego na powierzchnie zazwyczaj oświetlane (podłoga, biurko itp.) Przy oświetleniu warto pamiętać nie tylko o mocy ale również o strumieniu świetlnym danego źródła (parametr ilościowo opisujący światło wysyłane przez oprawę). Prawidłowy dobór strumienia w odniesieniu do sytuacji w oświetlanym pomieszczeniu pozwoli uniknąć niedoświetlonego bądź prześwietlonego pomieszczenia. Chciałem tylko dodać od siebie kilka rzeczy. Sam materiał doceniam bo działa pozytywnie na tzw. "świadomość energetyczną" Pozdrawiam.
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Pełna zgoda :) Temat projektowania oświetlenia jest bardzo ciekawy i ważny ale niestety często lekceważony w naszych domach.
@MrPiter3143 жыл бұрын
Aż się prosi wywalić płytę ,a zupę gotować w czajniku przy takiej ilości darmowych gotowań ;)
@paulm59282 жыл бұрын
fajny byłby filmik z instrukcją jak podłączyć i skonfigurować licznik i pvm terminal :)
@piotrburnos10042 жыл бұрын
Dzięki za sugestię :) Choć to niszowa tematyka.
@erdna73732 жыл бұрын
Ciekawy jestem przy jakiej mocy czajnik jest najbardziej efektywny. Czy lepszy słabszy a wolniejszy czy mocniejszy a szybszy ? Przy starych mechanicznych licznikach urządzenia o większej mocy potrafiły zaoszczędzić trochę oplat. Pamiętam stare liczniki, które przy dużym obciążeniu i szybkich obrotach tarczy wpadały w wibracje i licznik zwalniał.
@marcinwypych37063 жыл бұрын
Witam, Z góry leci łapka w górę...
@AktywnyTata3 жыл бұрын
Film petarda!! Ciekawi mnie ile kosztuje inteligentny dom. Smart wtyczki na WiFi sterujące różnymi rzeczami - ile pobierają w stanie spoczynku/czuwania? Tak samo z żarówkami LED WiFi - te dwa elementy mogę podrzucić do testów. Osoby pracujące zdalnie często nie wyłączają komputerów/laptopów po pracy. Kończą prace powiedzmy o 16-17 i tylko zamykają laptopa albo "blokują" kompa. Tylko po to, żeby na drugi dzień o 8 rano szybciej rozpocząć pracę. Ciekawe ile taki komp zjada prądu przez noc, nic nie robiąc. Z mniej standardowych i popularnych rzeczy to np serwer NAS.
@AktywnyTata3 жыл бұрын
Jeszcze jedno. Wychodzimy z domu do pracy. Działa alarm, telewizor, wieża na stand-by, ładowarki w kontakcie, lodówka pracuje, zegarek na piekarniku, router, dekoder satelitarny, itd. Ile nas kosztuje (powiedzmy w lecie, bez ogrzewania) dom podczas gdy nas nie ma?
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Dzięki za pomysły Tata :) Po smart wtyczki się zgłoszę w tygodniu :)
@dawidzamojski1801 Жыл бұрын
Nie wiem reszta bo nie sprawdzałem ale ładowarka do telefonu która jest zasilaczem impulsowym, pozostawiona w gniazdu bez obciążenia pobiera zero watów.
@bartekk99013 жыл бұрын
Ja mam prośbę, odnieś się też do deklarowanych przez producenta wartości mocy i zuzywanej energii na przykład przez pralkę, lodówkę i telewizor.
@piotrburnos10043 жыл бұрын
OK, postaram się to zweryfikować.
@bartomiejgowin9581 Жыл бұрын
Bardzo dobre przykłady, mam tylko dwa zasadnicze zastrzeżenia. Podawanie cen prądu bez VAT jest bez sensu, bo nikt takich cen nie płaci. A ostatni przykład z ładowarkami miałby sens tylko przy założeniu, że przez cały rok nie ładujemy telefonu. Jeżeli ładowarki są zajęte choćby przez 20% czasu, te wyliczenia są błędne, a oszczędności znacznie mniejsze. Niemniej u mnie jest kilka takich urządzeń, nie mówiąc o zasilaczach drukarek, skanerów, lampek itp, których z lenistwa nigdy nie wyłączam,. Trochę by się tych złotówek uzbierało. Niemniej przy moich wydatkach na alkohol to kropla w morzu...Lepiej przestać pić. Pozdrawiam.
@JK-dg3wu2 жыл бұрын
Czy takie wtyczki można obsługiwać tylko przez wifi przez router , czy też bluetooth?
@ipaeco638720 сағат бұрын
Witam. Czy moc zdeklarowana przez producenta na urządzeniu agd powinna być taka sama jak na woltomierzu? Np.frytownica ma 1800w zadeklarowane przez producenta a na woltomierzy wychiodzi 1640w Z góry dziękuje za wyjaśnienie
@piotrburnos100410 сағат бұрын
Woltomierz nie mierzy mocy tylko wartość napięcia. Chyba chodziło o watomierz. Moc znamionowa, powinna się (plus minus) zgadzać z mierzoną pod warunkiem, że wartość napięcia sieci jest równa napięciu znamionowemu urządzenia.
@magorzatasienkiewicz85962 жыл бұрын
Siema. Jak to jest ze 10 żarówek Led zużywa 44 waty(4,4w kazda) podczas gdy w łazience te same żarówki w liczbie 8 zużywają 38w(4,75 kazda). Mógłbyś mi to wytłumaczyć.pozdrawiam
@piotrburnos10042 жыл бұрын
To chyba ma sens? Mniej żarówek, a przede wszystkim to inne żarówki.
@zedcern73872 жыл бұрын
Kolejny filmik o metrologii licznika energii elektrycznej - metody destabilizacji pomiaru 🧐🕶😁
@1jamarcin13 жыл бұрын
Film merytorycznie super wykonany, tylko szkoda, że tytuł powiela sformułowanie "zużycie prądu". Może warto byłoby dać to w cudzysłów?
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Potocznie tak się mówi i tak temat będzie wyszukiwany na YT :)
@22Yugo3 жыл бұрын
przyjacielu podałeś błędnie że wyłączyłeś a wykres pokazyje że nie 5:48 s.
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Trochę nie rozumiem komentarza.. w danej chwili było włączone tylko jedno urządzenie. Na wykresie nie widać momentu przełączania z jednego urządzenia na inne, bo to nie jest oscyloskop :)
@22Yugo3 жыл бұрын
@@piotrburnos1004 No zgoda, na wykresie widać jakbyś dołączał i odłączał a nie przełączał (brak przerwy) pozdr.
@dardar74452 жыл бұрын
Może taśma ledowa generuje więcej światła proporcjonalnie do swojego zużycia energii elektrycznej względem tzw. żarówek ledowych.
@melislaw2 жыл бұрын
"Żarówki" LED pracują w bardzo trudnych warunkach, diody tam dostają stosunkowo duże prądy, żarówki się grzeją, zasilacze stosowane w takich żarówkach są bardzo proste przez co nie zabierają zbyt dużo prądu na swoje działanie ale za to diody pracują z wysokimi tętnieniami. To wszystko sprawia że żarówki mają wysoką ilość lumenów na wat (lm/W) ale i żywot żarówek jest często krótki. Różnicę potęguje odpowiednia aplikacja, żarówki mają powierzchnię rozpraszającą (od prostej mlecznej przesłonki z PVC/pleksy po mniej i bardziej skomplikowane zespoły soczewek) oraz są montowane w odpowiednich miejscach, najczęściej przy suficie, skierowane na powierzchnie oświetlane oraz umieszczone w odpowiednich oprawach które swoją budową również mogą pomagać. Taśmy podłączane są w miejscach które nie wspomagają ich pracy, podświetlają sufity leżąc na półkach specjalnie po to zbudowanych, doświetlają blaty robocze, gdy montowane są na suficie często przesłania się je folią która rozprasza ich światło (i ogranicza jednocześnie). Dodatkowo taśmy zasilane są z często dobrych zasilaczy impulsowych stabilizowanych, które osiągają mniejszą wydajność i "zabierają" część energii która pobierana jest przez układ taśmy+zasilacz. Taśmy dodatkowo łączone są szeregowo-równolegle (żarówki mają diody w szeregu), każda trójka diod w taśmie podłączona jest szeregowo z rezystorem ograniczającym prąd, a następnie każdy taki układ jest łączony równolegle z zasilaczem. A więc najpierw zasilacz stabilizuje napięcie by potem każda trójka diod miała stabilizowany prąd przez rezystor (zyskujemy na elastyczności i możemy wykorzystywać znacznie popularniejsze zasilacze ze stabilizacją napięcia) ale każdy taki układ trochę energii "ukradnie" Miałem jakiś czas temu żarówki LED o deklarowanej mocy pobieranej 8W która miała 8 diod SMD 2835 (albo bardzo podobnych). Więc każda dioda teoretycznie dostawała około 1W, gdy tym czasem taśmy na tych diodach pobierają 14.4W na 60 diod. Żarówki żyły 2 lata, taśmy które kiedyś montowałem żyją od 2014, czyli 8 lat a to jeszcze nie koniec ich życia. To taka moja teoria na podstawie własnych doświadczeń z tymi sprzętami, chętnie poznam jej słabe strony :)
@artstanartist3 жыл бұрын
Witam Prawdę mówiąc spodziewałem się czegoś więcej, czego? Sam w zasadzie nie wiem. Biorąc pod uwagę wcześniejsze Pana wykłady myślałem że będzie to bardziej interesujący może nie tyle wykład co ciekawostka. Takie obliczenia których Pan dokonał można zrobić bez drogiego ,,podlicznika", posiłkując się etykietą urzadzenia. Jak słyszę,,złożymy że urządzenie pracuje......." , a nie lepiej kupić tani miejscowy pomiar (wpisujemy tam koszt jednostki ) za kilkadziesiąt złoty, podłączyć załóżmy ten nieszczęsny czajniki, używać przez tydzień i faktycznie odczytać ile to nas kosztuje i co możemy z tym zrobić, pozatym czajnika używamy wtedy kiedy potrzebujemy, na przykład zaparzając herbatę, no chyba że gotujemy wodę w czajniki, do kąpieli :), musimy poprostu zagotować tyle wody ile potrzebujemy to jedyna oszczędność w temacie czajnika. Co do piekarnika sprawa wygląda podobnie,zresztą jak z pralką czy lodówką, natomiast płyta grzewcza jest chyba ciekawszy temat np. porównując zwykłe z indukcyjną. Cieszę się że uświadomił Pan co niektóre osoby że tak naprawdę paski ledowe to nie jedna dioda lecz kilkadziesiąt a nawet kilkaset diod. To czysta fanaberia a z drugiej strony luxus używać takiego oświetlenia np. w łazience, a za luksusy płaci się ekstra, w sumie,, kto bogatemu zabroni :)" ale nie mówmy wtedy o oszczędzaniu. Podsumowując, uzywajmy naszych odbiorników energii z głową i wtedy kiedy tego naprawde potrzebujemy i nie będziemy musieli szukać oszczędności, a i jeszcze jedno, proszę nie nadużywać słowa za ,,darmo" bo nic nie ma za darmo, co najwyżej możemy zaoszczędzić. Pozdrawiam i czekam na następną część.
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Dzięki za komentarz. Co do odczytywania mocy znamionowej z etykiety urządzenia - to nic nam to nie mówi o faktycznym poborze mocy i zużyciu energii. W moim systemie mamy licznik, który mierzy to samo co licznik zakładu energetycznego - zresztą sprawdziłem, że wskazania te są zbieżne. Tu jednak zyskuje podgląd na moc chwilową i inne parametry sieci czego licznik ZE nie daje. I to był główny pomysł na ten film: pokazać za co faktycznie płacimy, a nie wyliczać "teoretycznie" na podstawie mocy podanej przez producenta. Temat będzie rozwinięty w drugiej części. Co do oszczędzania - kwestia indywidualna. Według mnie suma małych oszczędności indywidualnych odbiorców dałaby pozytywny efekt. Świadome społeczeństwo, które w racjonalny sposób korzysta z energii elektrycznej to wciąż coś nad czym musimy pracować.
@wernicki3 жыл бұрын
01:49 -@@piotrburnos1004 no i sprzedaż tych liczników nagle wzrośnie :) A zauważyłem, że jest to licznik, który jest dwukierunkowy i "widzi" również energię oddawaną do sieci. Czy on sobie poradzi z instalacją jednofazową?
@piotrburnos10043 жыл бұрын
@@wernicki To nie był product placement :) Tak, to jest licznik dwukierunkowy, gdyż mam instalacje fotowoltaiczną. Co do sieci 1f to również w takiej może działać.
@artstanartist3 жыл бұрын
@@piotrburnos1004 Panie Piotrze, Znam dobrze licznik którego Pan używa, zebrał sporo pozytywnych opni zresztą sporo tego w sieci, bardzo dobrze się sprawuje jako "stróż " w rozliczeniach pomiędzy ZE a konsumentem, dwu żyłowa szyna Modbus daje mu bardzo duże możliwości. W "inteligentnym domu" taki licznik to podstawa. Zastanawiam się tylko nad zasadnością przeprowadzania i publikowania takich pomiarow, mnóstwo tego w sieci, koniec końców i tak włączamy i wyłączamy urządzenia czasami wtedy jak nam się przypomni, mam tu na myśli naszą zawodna pamięć, i żaden filmik obejrzane w sieci raczej tego nie zmieni. Rozwiązaniem tego problemu (oszczędzania energii elektrycznej ) jest jak sądzę wspomniany już wcześniej " Inteligentny Dom" gdzie na zasadzie pomiaru każdego urządzenia i przysłowiowego "gniazdka" mamy kontrolę poboru i zużycia energii, czyli wtedy kiedy ktoś za nas myśli, czuwa i oszczędza, my i tak mamy zbyt dużo na głowie by o wszystkim pamiętać.
@piotrburnos10043 жыл бұрын
Nie mam ambicji zmieniać nawyków widzów :) Pokazuje tylko możliwości i wg mnie ciekawe wyniki pomiarowe. Nie znalazłem, przynajmniej na YT, tak pokazanego pomiaru - z punktu widzenia licznika ZE. Są filmy, gdzie ogólnie mówi się o mocy urządzenia na podstawie danych producenta lub pokazuje pomiary "watomierzami" gniazdkowymi, które nie spełniają Normy o pomiarze energii czynnej. Co do stosowania liczników gniazdkowych typu "inteligentny dom" to ich głównym przeznaczeniem jest sterowanie pracą odbiorników - to nie są liczniki energii - taki pomiar jest niejako przy okazji. Dla amatorskiej ciekawości wystarczy. Jednak ja swoim licznikiem monitoruję też produkcję energię z paneli fotowoltaicznych, stąd taki wybór.