Diky Honzo, pokud prechod na Garaz/KZbin umozni takovydle vic uvolneny a kecaci videa, tak je to fakt super! Diky!
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Absolutní souhlas.... šílené odstavit jádro.... Německo zešílelo...
@David-xt5wh3 жыл бұрын
Až budou mít problém tak se velice rádi obrátí na naše jádro a tím se pak zvedne cena elektřiny pro nás.
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
@@David-xt5wh možná že se obrátí ale cena elektřiny je fakt úplně jinej level a ikdyž máme momentálně přebytky tak si cenu jaoo úplně nemůžeme diktovat.
@yorgTube3 жыл бұрын
Ukecanější forma je fajn. A mluvit souvisle při řízení auta tak, aby to nebylo jen tlachání, ale mělo to myšlenku, je umění. Smekám. 👍
@xOslyx3 жыл бұрын
za mě super zhodnocení situace a vysvětlení pro/proti. Víc takových :)
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Tlačítková zhovadilost je trend který autům neprospívá....snad se to změní.... údajně už to začíná řešit Hyunday
@MichalKalab3 жыл бұрын
Za me je tahle forma lepsi, nez klasicky test ;)
@RunaReturnee3 жыл бұрын
Šel jsem napsat to samé, takže jen podepisuji :)
@alopexlagopus3 жыл бұрын
Souhlasím!
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Pěkný závěr to povídání o BEV a vůbec budoucnosti. Díky
@josefbina91973 жыл бұрын
Super povídání! Díky! P.S. Nejlepší stejně byla hláška, že "nikdo nemá 30 hodin denně". 😄
@mira60083 жыл бұрын
Tento vlog-zamyšlení je podle mě velmi dobrý ani mě nevadí délka,ani že tam nemáš kameramana je to takový syrovější,ukázal jsi co je potřeba a závěrečné zamyšlení je perfektní,každý si musí udělat už obrázek sám kam to vše směřuje.Za mě díky jen tak dál.
@LukasSvoboda-oy5wb8 ай бұрын
Ámen bratře..👍😎
3 жыл бұрын
Vlog super. To uzavírání jaderných elektráren mi teda hlava nebere…🙈
@honzasuma3 жыл бұрын
Pěkný test Honzo 👍 iD4 je plastový krám za 1,5mil, ten vnitřek je kvalitativně otřesný stejně jako iD3, dotykové plošky jsou fail. Za ty peníze nekoupitelný. Upřímně, jestli do toho automobilky nainvestovali peníze je jejich věc, ale zákazník má naštěstí zatím ještě na výběr 😉
@kareljemelka96213 жыл бұрын
S tim servisem moc nesouhlasim, na Slovensku testovali Hyundai KONA ve vsech motorizacich co vyrabi a cena servisu nebyla zas tak moc prijatelna, pri vymene chl. kapaliny na baterie dat kazdych 40k km 500Eur, se mne jako velke + elektromobilu zrovna nezda. Slo i o celkove nakladu provozu.
@majkyrs54483 жыл бұрын
Je to úplně na pohodu....
@emptyMan03 жыл бұрын
Formát super, rozhodně na vaše videa nekoukám kvůli jízdním záběrům. Dokud je na videu ukázáno o čem je řeč, jsem spokojen :-)
@patrikhruby94333 жыл бұрын
Vlog se mi moc líbil, povídání na toto téma je důležité a zazněly názory a vyvstaly otázky, které i mne donutily k zamyšlení. Mně takto dlouhé vlogy rozhodně nevadí. Doufám, že se někdy potkáme kdekoliv v ČR u dobré kávy a popovídáme spolu osobně. :)
@Pitomio3 жыл бұрын
Jedna věc je, že spalovací motor je dnes velmi složitá součást auta. Jak si říkal, elektromotor se v podstatě skládá jen ze statoru, rotoru a - !pozor! - ložisek. Pokud pojdou ložiska, bude to oprava "za pár korun" ale pokud odejde motor jako takový, tak bych teda netvrdil, že to bude levnější než spalovák. Samotný motor může stát i přes 100 000kč a upřímně pochybuju, že ho servis dá někam na repas aby ho znova převinuli a tudíž to vyšlo relativně levně. Kdežto u spalováku většinou ty drahé části drží a že někde odejde nějaký solenoid nebo řemen, těsnění atp... vyjde doslova na pár korun.
@petrpetr9403 жыл бұрын
Tahle forma je nejlepsi. Uplne super. Nepotrebuju tisic zaberu na prujezd krajinou ani zadnou hudbu… Takhle je to uplne perfektni :) i kdyz porad kratky…
@RapManCZ7 ай бұрын
id.4 ročníky 2021 se v Německu prodávají za 25kEur s 50kWh baterkou, s 70kWh baterkou cca o 4000Eur víc. Je to dobrá volba, nebo pro EV s větším kufrem je vhodnější volba? Jinak dík za ukázku, jak se do toho auta leze a jak se auto rozjede, ne ve všech testech toto je uázané, a když je človek pořád zvyklý na klíček a manuální řazení, tak úplně neví, jak to v elektroautě je, že stačí šlápnout na brzdu, na řadičce nastavit směr dopředu a vyrazit.
@slavaracek65173 жыл бұрын
Super video, tato forma je v pohodě, ale možná by bylo dobré to občas prokombinovat klasickým testem. Ta dotyková tlačítka mi přijdou při řízení stejně nebezpečná, jako hrát si s mobilem. A vzhledem k tomu, že bydlím na sídlišti a v současné práci není možnost elektroauto dobít, jezdil bych pokaždé k rychlonabíječce u obchoďáku, takže by se mi životnost baterie v autě asi hodně snížila. To jsou mé postřehy.
@petrvachulka30193 жыл бұрын
Co se týká baterie a rychlého nabíjení tak je u Elektrodada rozhovor s ing. z Tesly (je to čech), který na přímou otázku jestli rychlonabíjení škodí ukazoval grafy aut s velkým nájezdem a různým druhem nabíjení a nic takového tam vidět nebylo. Naopak říkal, že stálé pomalé nabíjení vytváří v elektrolytu nějaké útvary a škodí víc. V podstatě z diskuze vyplynulo, že na tom nezáleží. Ale to je situace u Tesly, která má data z aut online a má takové výzkumy k dispozici. Ve VW nebudou mít zatím data z aut s nájezdem několika set tisíc kilometrů.
@vithavelka80683 жыл бұрын
K infotainment: Nevíte, jaká verze software tam byla? Před 14 dny jsem měl na víkend půjčenou id.3 a žádný problém se sekáním software apod. jsem nezaznamenal. Vše fungovalo svižně a dobře. Co jsem koukal na OTA update na 2.3 software verzi, tak ta je již zcela funkční. Pokud by někoho zajímal dojem z Id.3: - interiér vypadá levně, ale je kvalitně zpracovaný. Oproti mému současnému Golf 7.5 je rozdíl znát. Hodně jsem přemýšlel nad tím, jestli by mě to vadilo a došel k závěru, že je to ok... - Software je komplikovaný, ale po zaučení bych ho neměnil. Starší ročníky s tím asi budou bojovat, nebo zapnou rovnou CarPlay... - Nejvíce mi vadilo madlo u řidiče, které mě tlačilo do kolene. Toto by mohl být opravdu problém a nevím, jestli bych se s tím smířil. A teď k pozitivům: - naprosto skvělé jízdní vlastnosti - velká zásoba výkonu -> vůbec si neumím představit to zrychlení Tesla za 3 vteřiny, asi by byly třeba pytlíky - Ticho! - spotřeba po okreskách/trocha dálnice 175 wh/100 km; Auto se i na 50 kw nabíječce pocitově rychle nabije. Dojezd i s tou střední baterii je Imho naprosto dostatečný. Koupil bych si ho? - asi jen z bazaru až bude stát kolem 500.000 CZK. Hodně bych musel přemýšlet nad nemožností instalace tažného zařízení a o tom tlačení do kolene. Obecně pokud si někdo kupuje auto za 1m+, šel bych dnes již do EV. V ceně kolem 500.000 nic zatím neexistuje. Technicky jsou ale EV připraveny na to plně nahradit ICE.
@koprivnik3 жыл бұрын
za mě super...
@skejpa3 жыл бұрын
Ten infotainment je prisernej. Nechapu jak tohle muze dnes nekdo pustit do vyroby. Pomale, seka se to, nevhodne na ovladani. Priserny. Obecne ty kapacitni tlacitka jsou pruser. I na volantu.
@zdenekpokorny99193 жыл бұрын
Co se tyče výroby elektřiny v ČR za rok 2019 jsme vyvezli 13,5 Twh (celková výroba 85TWH) průměrný nájezd je v ČR méně než 8tis km Jednoduchá rovnice 10000 km X 20kwh/100km =2MW/rok 13500000000kw/2mwh = 6 750 000 EV/rok. Podíl výroby v ČR uhlí 43% . Ps v Norsku nejsou žádné dotace na EV pouze mají odstupňované daně při pořízení nového vozu (EV 0%)
@akceleracevideoblogy4173 жыл бұрын
Stačí tedy 6 TWh (tak mi to vyšlo také, při milionu elektromobilů). Vyrobíme celkem 81-85 TWh podle roku. Je to velký problém? Jinak já jsem počítal 15kWh, protože dosažitelnost milionu EV je někdy v budoucnu a spotřeba těchto aut půjde určitě dolů.
@karelnovosad7353 жыл бұрын
... az na to ze se to takhle absolutne a v souhrnu pocitat neda a ani se to tak nepocita. To je bohuzel jen Vase predstava. V energetice se vzdy planuje na maxima a stabilitu site. Analogie Vaseho vypoctu - D1 by mohla mit jen jeden pruh, protoze nakonec stejne vsechna auta dojedou do Prahy nebo Brna... Samozrejme je to nesmysl.
@zdenekpokorny99193 жыл бұрын
@@karelnovosad735 ano chápu že v průběhu roku vyvážíme i dovážíme Jen jsem poukázal na to že opravdu nemusíme stavět 9 Temelínu kvůli Ev že výrobní kapacita tu je už dnes kdy registrace Ev bude někde kolem 10 tis. Vozidel. A co se vyrovnávání špiček týká tak s tím paradoxně Ev může pomoci v2l za prvé lze dálkově vypínat nabíjení Ev stejně jako VT, NT. A za druhé vozidla co jsou zapojená v nabíječkách mohou poskytnout část své kapacity na stabilizaci sítě. Ale tenhle scénář bude na pořadu dne až tak za 5 let nebo později.
@karelnovosad7353 жыл бұрын
@@zdenekpokorny9919 Nevim jestli si rozumime, ale vyrovnavani zateze a vykyvu v dusledku nestability obnovitelnych zdroju neni otazkou "prubehu roku", ale jde o okamzitou nutnou reakci (vterina uz je moc). Ty temeliny nebo jina zarizeni potrebujeme tim vic, cim vice bude nestabilnich obnovotelnych zdroju i elektromobilu. Otazka rizeni nabijeni nebo v2g - zatim to ve velkych celcich nikde nefunguje. Je to porad jen teorie. Stejnetak rizeni pres HDO dost silne pokulhava. Je potreba ridit plynule, ne on/off. Asi byste nechtel, abyste si dal nabit elektromobil a za hodinu byste zjistil, ze nemate nabito nic, nebo ze si sit jeste par kWh vypujcila pro svou stabilizaci. Jak rikam - teorie pekna, praxe nebude mozna ani za 10, natoz 5 let. Nikde jsem jeste nevidel zadnou koncepci rizeni ve vetsich celcich (krome funkcnich celku, ktere projektuje Olife). A musim rict, ze mi dost vadi, ze veskery tento "rozvoj" uz nyni platime vsichni v cene elektriny v ramci distribuce.
@zdenekpokorny99193 жыл бұрын
@@karelnovosad735 Stačí se podívat na spotový trh a zjistíte že vyrábíme od 3,5 do 4,5 gwh a že průměrný přebytek je 2,5 až 3 gwh a dovážíme jen proto že vývoz je ještě vyšší než kolik zbyde tak dovezeme asi levněji než prodáme. Příklad 10.11.2021 vyrobeno celkem 98 gwh přebytek 63,5 gwh vyvezeno 71,6 gwh dokoupeno 8 gwh at koukám jak koukám na spotový trh nenašel jsem jedinou hodinu kdy by výroba byla nižší než spotřeba.
@daliborpys39103 жыл бұрын
To jsem zvědavý, jak se to uto bude udržovat. Pokud ho dáte do myčky, pak není na co se ptát, ale jinak...? Toto zamykání má i Honda z roku 2018 - CR-V Hybrid a lépe vyřešené. V 8:05 do těch děr bude padat pěkný maras, obzvlášť v zimě-tomu říkám praktičnost. A opět u řazení - 10:00 ( ať se podívají Němci na Japonce, jak toto elegantně vyřešili). Bohužel s infotaimentem jsou opravdu některé automobilky za dobu-prostě zaspali. U Hond je to podobné-bohužel zastaralé. Stejně si myslím, že by se konstruktéři - výrobci měli zabývat praktičnosti a ne se kochat tím, kdo tam nabouchá obrovské množství tlačítek a různých nastavení. Osobně to používám sporadicky a nastavení většinou provádím před jízdou. Řidiči se kochají a hrabou během jízdy v infotaimentu, nedodržují vzdálenosti mezi vozidly a pak se řeší hromadná nehoda 9 aut na D1. Plast v autě (15:32 ), které začíná na ceně již od 1 045 900 Kč. To si z nás dělají legraci. Pane Koubku, obdivuji Vás, toto je za mne mobilová katastrofa - tlačítková šaráda. Vydržel jsem to do 21:00 min..Omlouvám se.
@andrejmasaryk69783 жыл бұрын
Ako majitel elektromobilu musim uznat ze uvahy su dobre aj ked z niecim som sa uplne nestotoznil. Dovolim si povedat ze zo zaciatku ste bol pomerne velky odporca EV aut alebo aspon som mal taky pocit. Ale vidno jak sa to meni a nakoniec o elektro aute je super vlog na tristvrte hodinu. Kdesi v neakych videach bolo povedane ze nebude o com tocit ze vsetky auta budu rovnake 😉 mne EV ucarovalo a nazad do spalovaku by som sa vratil jedine ako neaky 50tnik mozno 60tnik s tym ze by som mal neaku garaz a v nej na vikendove projizdky zaparkovany neaky youngtimer typu mercedes sl500 napriklad 😄 o tej ekologii ev aut je to naozaj rozporuplne a niesom ziadny odbornik ale myslim si ze je blbe uvazovat tak ze to do mame teraz aplikovat na predstavu ze je na cestach 60% Elektromobilov. Aj co sa tyka nabijaciek aj prudu do nich dodavaneho. Predpokladam ze aj vyroba benzinu ked spalovacie auta zacinali tak si nevedeli predstavit kdo a skade sa zobere vsetok ten benzin ked bude tych aut vela. Tak isto raz niekto povedal ze na ceste nebude dostatok lekarni kde sa bude dat kupit palivo do automobilu. Mna EV presvedcilo vtedy ked som si do toho sadol a chvilu sa s tym vozil. Jak zaznelo aj vo videu. Na premiestnovanie z bodu a do bodu b kazdodenne jenoodla mna EV urcite lepsia volba ako spalovak. Aj ked to bude zniet ako klise ale posledny hrebik do rakvy benzinovej i30 dala moja 5 rocna dcera ked somnou mrzla vonku zatial co som skrabal okna a hrozne jej smrdel vyfuk a pytala sa preco to dymi a smrdi. Vtedy som sa fakt zamyslel ze nech sa elektrina bere odkialkolvek ale naozaj nam to auto aspon nesmrdi pred domom. Tento ukecany vlog sa mi pacil. V podstate fajn vysvetlena alebo načata problematika EV a pravdepodobne chtiac ci nechtiac tych aut tu bude viac a viac a bude fajn ked budu o nich videa aby vedel clovek co si ma vybrat.
@alesdeeser50763 жыл бұрын
Dobre... Ja bych rekl, ze ted je idealni doba na hybrydy treba od Toyoty.. Par deditek km date na elektriku, kdo ma doma fotovoltaiky a volbox, ten to vyhral. Pekny test, pekny rozbor
@jiricoupek16743 жыл бұрын
Toyota se proslavila výrobou hybridů, ne plug-in (do zásuvky). Těch má minimum, ale stoji stejně jako ty čisté BEV.
@alesdeeser50763 жыл бұрын
@@jiricoupek1674 jeva.. Jasny, ale ja tu odpověď bral jako k celkove probiranemu tematu, video bylo super.. A vseci vime, co vyrabi toyota.. No beru to tak, ze se nekdo chtel predvezt. 🤣 Kazdopadne, dekuki za zpresneni 😉 ted uz snad chapeme..
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@alesdeeser5076 Probém je, že tak se to brát nedá. Když ty dvě technologie nejsou spolu kompatibilní. Hybrid od Toyoty tankuje Benzín. FVE+volbox je zase k tankování BEV. Spojením těch dvou technologii vzniká Plug-in, ale jsme zpět u toho, že ten Toyota skoro nevyrábí+ty ceny jako BEV. Slušnost je přiznat si, že jste napsal nesmyls. Než to házet na toho, kdo vám to opravil.
@alesdeeser50763 жыл бұрын
@@jiricoupek1674 pohoda... 😉
3 жыл бұрын
Video dobrý, sice ta „mluvící“ část je vhodnější spíš do nějakého podcastu, nicméně i tady si můžu video hodit „do rožku“ a jenom poslouchat a u toho případně něco dělat. Pár poznámek k obsahu: 1.) Dotykové ovládání samo o sobě podle mě není problém, pokud je správně použité. Což zahrnuje mj. třeba i fakt, že reaguje okamžitě a má jasnou a srozumitelnou zpětnou vazbu. Což se zdá, že je třeba případ toho volantu, nicméně tam je jiný problém - je to v místech, kterých se (aspoň já) dotýkám občas za jízdy bez úmyslu něco mačkat a to by mě štvalo hrozně. Klidně ať jsou tam dotykové plošky, ale ať to vyžaduje stisk (tj. jedno velké tlačítko s rozlišením polohy prstu). 2.) Ten dětský zámek tě dobře nachytal, ale možná by fungovalo podržení odemykacího tlačítka na DO (měla by se otevřít všechna okna, je-li to tak nastavené) a otevřít klikou zvenku. 3.) Ekologie. Tohle je těžký, podle mě je aktuálně odpovědí jádro. Jednou mi to nedalo a spočítal jsem si na základě dostupných dat, že na pohon všech osobáků na elektřinu v ČR je potřeba jedna kompletní jaderná elektrárna navíc; plus mínus autobus, může se to dost pohnout tam i onam podle toho, jaké si nastavíte vstupní parametry, nicméně výpočet jsem dělal spíše pesimistický, reálně si myslím, že to bude o něco méně než jedna JE (což samo o sobě je jednotka asi jako fotbalový stadion, to uznávám). 4.) Ekologické studie - tady mi prostě přijde, že to je trochu jako ten můj výpočet v předchozím odstavci v tom smyslu, že strašně závisí na nastavení parametrů výpočtů a upřímně to bývá šité na míru tomu, kdo studii zadává resp. co chce, aby mu vyšlo.
@lekrk3 жыл бұрын
No, u těch výpočtů se nepočítá s tím, že jde o spojené nádoby. Pokud nekoupíte naftu, tak elektřinu nutnou pro její rafinaci, dopravu na pumpu, čerpání ropy atd...vám elektrárna rezervuje pro použití přímo v elektroautě. Není jí vůbec málo. Pak je tu samozřejmě legislativa, kterou brzdí velcí výrobci energie. Pokud by bylo umožněno lokální sdílení energií, tak bude fotovoltaika na každém paneláku a může ji sdílet třeba celá čtvrť. To se moc nehodí, tak se to brzdí, protože by se zjistilo, že další elektrárny nejsou potřeba. A cena ? Kdejaký dům si nechal renovovat třeba výtah za 2-3 mega, který má nulovou návratnost. Proč ne fotovoltaiku, která šetří peníze ?
@radekkraina24103 жыл бұрын
Honzo dobré zhodnocení. Ale již dnes jsou k dispozici data 8 letých ojetých elektro-aut. Co se týče ekologičnosti provozu tak jste zmiňoval studii z Německa. Ale ona existuje studie z více států. Opravdu záleží ne konkrétní zemi a jejím energo-mixu. Třeba Polsko na tom dopadlo nejhůře protože má nejvíce uhelných elektráren. My tady v Česku nikdy nebudeme mít tolik větrníků a soláru jako v Německu nebo ve Francii. Francie dopadla v hodnocení nejlépe i když s přispěním jádra jako zdroje. A výroba a získávání surovin pro baterie hraje také velkou roli. Především Lithium a jeho získávání a zpracování kdy je potřeba obrovské množství pitné vody je neekologické. Četl jsem milion litrů pitné vody na jednu tunu. Můžu zmínit i Kobalt. A tyto kovy nebudou s postupnou zvyšující se výrobou aut zlevňovat ale naopak zdražovat. Obchodují se na burze a není těch kovů tolik jako železa. Také si myslím že cena těchto vozů se bude mnohem vice měnit v závislosti na ceně právě těchto kovů Lithia, Kobaltu, Nilu. A to klidně u stejného modelu během roku či dvou. Ty výkyvy cen těchto kovů na burze budou mnohem více ovlivňovat cenu auta. Takže se může stát že to samé auto/model bude stát na konci roku více než na jaře. Ropa nebo plech takto cenu vozu neovlivní. A co se týče nákladů na provoz. Já jsem za devět let provozu automobilu platil pouze běžnou údržbu. to znamená: běžné provozní kapaliny jako olej, potom filtry. žárovky, údržba klinatizace, pneumatiky a preventivně jsem nechal udělat rozvody. Nikdy žádná porucha. Všechny tato výdaje dosáhly cca třetiny kupní ceny vozu. Četl jsem už vícero zhodnocení provozu elektroauta po osmi letech a devíti letech. Byla potřeba vyměnit baterie (cca milion korun) v jednom případě i motor. Takže mi nepřijde že provozní náklady jsou zanedbatelné. Nehledě potom nákup např. pětiletého ojetého elektromobilu kdy už dojezd bude snížen. Mže být finanční sebevraždou. O Češích se říkalo že jsme národ chatařů. Četl jsem test kdy elektro-vůz tahal vozík. Dojezd dramaticky klesnul. Dálnice také těmto autům co se týče dojezdu nesvědčí. Neboť na ní nedochází k rekuperaci energie s čímž výrobci při udávání počítají. Za mě je elektro-mobil další alternativa pohonu. Ale v současné době ta technologie má více mínusu než plusů.
@pevan733 жыл бұрын
Vlog fajn, délka taky. Dneska "aktivisti" tlačí ze všech sil na cyklistiku. No, až si někdo z vlády uvědomí, že v případě, že většina lidí přesedlá na kola, jak si ekofašouni přejí, tak stát přijde na daních o takové částky, že to bude na krach, tak zvýší jiné daně, třeba na elektřinu. Mám obavu, že to za 20 let skončí tak, že auty bude jezdit pár procent těch nejbohatších, zbytek MHD a na kole, pokud na něj budou mít a topit se nebude, protože na to nebude - pevná paliva budou zakázaná, plyn bude tak drahý, že si ho bude moci dovolit zase jen někdo a o elektřině ani nemluvím. Jo, zářivé 18. století. Pardon, 21.
@aloiskacovsky20773 жыл бұрын
Situace, jakou popisujete, by skončila revolucí. A nevěřte, že se nějaký vůdčí revolucionář někde na světě nenajde.
@pevan733 жыл бұрын
@@aloiskacovsky2077 On se někde určitě najde, jen asi ne v Evropě. Jestli budou jezdit auty na benzín v Asii, je mi ale tak nějak jedno. A tady jsou už zatraceně daleko v likvidaci autoprůmyslu a on ten zákaz spalovacích aut prostě přijde, i kdyby to znamenalo návrat do feudalismu. Ne, že by se ta myšlenka spoustě politiků nelíbila, mít absolutní moc nad poddanými.
@Rulakful3 жыл бұрын
Mám jeden velký dotaz, abych vám pozoruměl. Byl by odkaz na tu studii? Nebo alespoň článek, kde jste se o ní dočetl? Díky.
@lekrk3 жыл бұрын
Test auta dobrý, ale ty řeči o ekologii fakt špatně. To je zase takové to plácnutí do vody, jedna bába povídala, jeden nejmenovaný německý vědec....Je potřeba sledovat studie, kde se pod ně opravdu někdo podepíše a které počítají opravdu se vším...I o tom Norsku je to nesmysl.. Po snížení dotací prodej BEV v Norsku jen zpomalil, nikoliv klesl...pokud přidáte i hybridy, tak se v Norsku v posledním roce prodalo už jen kolem 20% čistých spalováků, naproti tomu BEV bylo z celkového počtu skoro 60%. Problém u nás je i v tom, že spousta lidí má jako modlu VW, ale ti elektromobolitu rozhodně nezvládají nejlépe. Jezdil jsem jak s ID3, tak třeba s E-Mustangem a ID3 je proti němu jak autíčko z lega. Zapomíná se trochu na BMW a hlavně Mercedes. Ač jsou to drahé značky, tak jejich auta stojí skoro stejně, jako třeba ID řada....Jsem hodně zvědavý na Mercedes EQE, který pokud bude v kvalitě interiéru podobný EQS a bude stát kolem 1,5 milionu, tak vytře spoustě značek zrak.
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
Nevadí rychlost nabíjení ale stav baterie kdy budete nabíjet. Vadí nabíjet od nula do sto. Rychlonabíječky nevadí. Baterie si pamatujete cykly. Pokud se nabíjí od 20ti do 80ti lze tak počet cyklů navýšit. To znamená že u testovaného vozu to bude nájezd kolem 500tis km na jednu baterii. Jediná věc co baterii čeká je degradace. Zkušenosti ukazují že může být dojezd snížen o 50km někde při 200km nájezdu. Ale jen to různé a bude to lepší a lepší jak postoupí vývoj baterií.
3 жыл бұрын
Tesly s najezdem 500 tisíc mají kapacitu nějakých 80%. Takže není třeba se bát
@MiroslavBruna3 жыл бұрын
@ přesně tak... Příběhů lidí se staršíma BEV je na internetu dost.... Takže data máme
@aloiskacovsky20773 жыл бұрын
Takový optimista bych nebyl. Po 5 letech a 40 tisících km degradace u BMW i3 cca 15%. Osobní zkušenost.
@miloslavstefec79573 жыл бұрын
To dotykove ovladani je tragedie, jak to muze projit homologaci? Vzdyt je to horsi nez ovladat mobil za jizdy..seka se to, nebo vubec nereaguje a musi se na to koukat..Nejlepsi klasicke ovladace, at jsou elektronicke,ale ve stylu analog..
@Daniel-ex9im3 жыл бұрын
1) ten elektricky mix plati pre elektromobil ale aj pre spalovaci automobil.. Preco ? Lebo priama spotreba elektrickej energie pri vyrobe paliv sa rovna cca 15-20KWh na každých 10 litrov paliva. Asi je jedno či je to nafta alebo ci je to benzin. Tato el energia sa priamo minie pri odsovacich procesoch ropy. Takze ta zla hnusna spinava elektrina ktora priamo pohana elektromobil sa v rovnakom mnozstve minie na odsolenie ropy... Akurat ze ten benzis sa este musi spaliť...Vsak ano :) Bod 2) tu ideme do širších suvislosti. zastavim sa pri spalovani fosilnych paliv. Akosi sa zabuda ze spalovanie fosilnych paliv /v tomto pripade mazutu/ je ZAKLADOM VÝROBY motorových paliv. Frakcna destilacia ropy nie je nic iné ako.....obycajna destilacia. A na destilaciu potrebujeme co? teplo..VEEEELAAAAAAAA TEPLA.... A kde to teplo zoberieme? Zoberieme rurkovu pec a budeme zahrievat ropu na cca 300C aby sa nám rozpadla na jednotlive frakcie. Od petroleja az po mazut.. Zhrnutie : elektricke auto je spinave tak ako je spinavy mix pri vyrobe elektrickej energie. Spalovacie auto je spinave tak ako je spinavy mix pri vyrobe elektrickej energie....:) plus ako je spinavy proces pri destilacii ropy.../a tak spinave ako spinavo alebo cisto ten benzin dokaze auto spalit v nadrzi.. Ten slavny nemecky vedec ktoreho citujete urobil tu istuchybu ako desiatky študii predtým. Porovnaval vyrobu elektrickej energie so spalovanim benzinu v klasickom aute. Porovnal hrušky s jablckami. Ak porovnaval vyrobu elektrickej energie mal ju v čo najširších suvislostiach porovnat s vyrobou fosilnych paliv.. lebo vela ludi ma pocit ze rafineria je iba akasi zasobaren benzinu a nafty ktore sa sami od seba vykvasia z ropy :)
@simondurana73232 жыл бұрын
Plus pre tých motoristov ktorý majú radi zvuk, manualnu prevodovku, čo snimi? Maju smolu? :D
@Meziplyn2 жыл бұрын
Ano, bez vytáček řečeno budou mít pravděpodobně skutečně smůlu. Teď ještě pořád mají šanci, ještě se dá koupit třeba Mustang v manuálu, nějakou dobu bude Toyota GR86, taky je ještě v prodeji Mazda MX-5... ale bude to stejně jako s koňmi. Z běžné dopravy je vytlačí nové věci, které budou pro většinu lidí snáz použitelné (automaty) a ty staré zůstanou jen nadšencům (a samozřejmě budou výhledově spíš dražší).
@pavelholecek56023 жыл бұрын
Za mne vlog dobry. 👍
@Sasblobla3 жыл бұрын
Prvy krat konečne počujem človeka rozprávať o nabíjaní batériách a všeobecných veciach o elektromobile!pretože keď som tieto argumenty pisal cistym svedkom elektrickým nebrali to ako argument su to svedkovia..dakujem.!Mate pravdu nemci odstavujú atom ale postavili plynové elektrárne preto potrebovali plyn z Ruska.!rovnako Čína stavia 4 uhoľné elektrárne mesačne!!!čiže hovoriť o ekológii je svetelné.presne tak drahé kovy a batérie atď.! A to pomlcim o tom ako sa teraz dvíhajú ceny plynu aj elektriny na burze za mesiac stúpli ceny o 460%.!a už sa odstavujú výrobné prevádzky. Este podotknem že sa mlčí o tom že Čína prestala dodávať do Európy chipy a obvody pre automobilky,Európa dokáže nahradiť výpadok maximálne do 10-14, rokov pretože Európa nemá stroje ani technológiu a materialy.na ich výrobu Drahe kovy sú v najväčšom objeme na 96% v Číne druhé miesto tento rok na jar obasili Rusi a najväčšie ložiská litia a drahých kovov.a v Jakutsku. kde to našla ruskonemecka geologická spoločnosť.! Europa do budúcna vyzerá ako chudobný príbuzný odkázaný len na vonkajšie dodávky.nic si nedokážeme vyrobiť.!polovodiče sa este vyrábajú v Čechách ale aj oni musia vyrobené veci posielať na narezanie do Číny pretože v Európe nemáme na to stroje. Jedina špicka v nanaotechnologiach a litografii na výrobu chipov je Holandsko ale ich výrobu strojov má na celé roky dopredu obsadené Čína a Taiwan.nove závody na výrobu chipov a nanotechnológi sa budujú v Rusku a Japonsku v kooperácii s firmou Sony kde bude mať 89% akcií cinsko taiwanské konzorcium Tcl.momentalne spicka a 1 miesto na svete v týchto technológiách. Píšem to preto aby si ľudia uvedomili že dnes majú už chip aj v kávovare a vypínače na svetlo nielen v autach.bez nich nebude svetlá budúcnosť Európy.!a to ešte máme pribrzdených politikov ktorý stvu smerom na východ a hrozia zbraňami.aj v tej technike sú chipy.
@Fiddelion3 жыл бұрын
Elektromobily už pomalu postrádají tu hlavní výhodu !!Už se zdražuje elektrika a to brutálně a k tomu se bude platit do budoucna daň z elekromobility ..A že cena klesne minimálně do 10 let to fakt nevypadá..A v poslední době problém se samovznícením !!!Budoucnost dobře odhadla Toyota a to ve verzích hybridů!!!
@akceleracevideoblogy4173 жыл бұрын
Jaká je ale ta hlavní výhoda? Ekonomika provozu v době, kdy pořizovací náklady na samotný elektromobil jsou v medianu někde kolem milionu? Obávám se, že náklady na kilometr nejsou brány majiteli jako nějaká výhoda, ale spíše příjemná vlastnost. Pokud se zdraží energie, tak nikdo z těchto lidí už stejně do spalovacího auta nebude chtít sednout. Hlavní přednosti jsou ticho, klid, pohoda, instantní reakce, dynamika a absence škubání převodovky nebo zvuku motoru. Ekonomika a ekologie je pro majitele podružná záležitost ve většině případů.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@akceleracevideoblogy417 Kolik lidí co si kupuje BEV, by si koupilo "levný" spalovák, tak o čem tu točíte? Většina by si koupila Audi, BMW, Mercedes, atd. Tam si pod milion opravdu moc nevyberete+servis+palivo.
@andrejmasaryk69783 жыл бұрын
A kolko sa samovznietilo spalovakov len co ste pisal tento text ? 😃 myslim ze hodne. Ked bude draha elktrika tak predstavte si ale bude este drahsi benzin. Na 1l benzinu je potreba cca 1,5 kW elektriky. Takze aj ked elektrika zdrazie stale bude lacnejsia v porovnani s benzinom.
@petrkaiser13 жыл бұрын
Bylo to dobré, ale chybelo kafe :-)
@Meziplyn3 жыл бұрын
Vždyť bylo hned na začátku! :D Ale nebojte, příště zase bude třeba nějaké nové... ;)
@danschni1003 жыл бұрын
Ten tablet bych neřešil, pokud funguje ovládání hlasem. Zdroj energie nejlépe vychází vodík, já vím, teď to je neefektivní, no není namístě se dívat na vodík z dnešních parametrů.
@jiridest16063 жыл бұрын
Dobře shrnuto DAD a Tesláček si ale melou svou.
@Pitomio3 жыл бұрын
Ti dva jsou jak nastrčený ovce, s prominutím :) Navíc, co jsem aspoň něco málo viděl, tak autům moc nerozumí.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
"Dobře shrnuto" - to není ani jako vtip dobrý. Ten pán má zásadní nedostatky znalostí výroby elektřiny v Německu. Pokud by je měl, pak by se tak hloupou studii vůbec neoháněl. Ale počítám, že jste na tom stejně. Německo totiž dnes má obrovské přebytky výroby OZE, které není schopno samo spotřebovat. Proto je posílá třeba do CR. To, že pár měsíců v roce nebude svítit, foukat je stále jen zlomek celoroční produkce. Zatím co fosilní auta mají stále 100% fosilní spotřeby.
@miroslavstibr42263 жыл бұрын
Za mně super vlog a nechce to mít jen v puse že elektroauto že je děsně eko a tyhle pindy. Norsko je tím důkazem že když utnou dotace nejsou prodeje elektroaut . Like
@akceleracevideoblogy4173 жыл бұрын
Já jsem měl možnost sáhnout si na dotace a neudělal jsem to. Je to sice blbost, ale měl jsem prostě pocit, že dotace spíše křiví ekonomiku a já to nebudu podporovat. Plus neznám člověka, který by tvrdil, že elektromobil je děsně eko, ale když bych měl jet za skupinovou jízdou elektroaut na nějaký ten sraz, tak budu mnohem raději, než kdyby si ten sraz dali ve stejný den majitelé naftových passatů. Ostatně můžeme se zeptat, co by chtěli lidé v Praze na Ječné, aby jim tam jezdila pod okny za auta.
@janahlucna16423 жыл бұрын
Ukecany format videa je fajn,protoze si tu mel ID3 a Enyaq. Zakladni rozdily si rekl,hapticky tlacitka a software to je tragedie. Mimochodem,rychlost softwaru-neni to dano tim ze pouzivaji stare(ale osvedcene) cipy? Kterych je dnes nedostatek...kdyby tam dali modernejsi cipy ktere jsou rychlejsi,tak i soft bude rychlejsi....Co se tyce elektromobility a ekologie tak uplne nesouhlasim,tech nazoru je plno a je dobre ze se o tom diskutuje(Na forech nekdy az vrazedne). POkud by EV nabijela pouze v noci,nebude potreba zadna dalsi elketrarna. Tim chci ilustrovat ze zvyseny odber ze site,neznamena automaticky zvyseni vyroby jako celku,v noci jsou velke rezervy v siti ktere se mohou a budou prakticky vyuzivat....Velka vyhoda ev jsou ty lokalni emise,to oceni asi njevic lidi ve meste,coz ja nejsem...Ale jaka bude budoucnost nikdo nevi,to se uvidi.....Jak rikas,uz dnes to pro spoustu lidi dava smysl(az na cenu) a co se tyce dotaci,v CR moc vysoke nejsou a EV prodeje celkem dost rostou...
@Manzoril3 жыл бұрын
33:25 Pan Koubek si děláte prdel? On to fakt řekl, pravdu, co všichni ví ale bojí se to říct. Problém je že si málokdo uvědomuje následky reálné ekologie. Je to mnohem horší než nějaká elektro auta. V podstatě to znamená konec automobilového průmyslu, proto se to tlačí. Evropa skoro nic jiného neumí než vyrábět auta, vyrábět mašiny co ty auta vyrábí, dělat software pro firmy co ti auta vymýšlí nebo konstruují. Vrátíme se ekologicky na koně a kola. Lidi se nastěhují zpátky na vesnice a začnou pracovat tam samy pro sebe a odtamtud, žádné dojíždění. Celý průmysl půjde ale do prčic.
@martinjenista8493 жыл бұрын
Jen si dovolím poznámku o výhodnosti financování servisu 😅 u elektroaut 🙈... Ono když je auto v záruce, tak je to fakt v klidu. Ale až ta záruka skončí, tak to bude fičák. Elektrický posilovač brzd, jen tak pro představu, aktuálně u značky pro kterou pracuji, vychází na 150 tisíc(cena stále roste) a už jsme jich pár měnili. A těch problémů SW, ano může to potkat i obyč spalovací auto, ale většinou pak vychází levněji hodinová sazba, protože to může dělat méně kvalifikovaný člověk / elektrikář 😂😅... Ve výsledku bych se moc nedivil kdyby ten servis vyšel na stejné peníze za stejnou dobu (řekněme horizont 10 let 😉)
@martinkrupka89343 жыл бұрын
Ruku v ruce s množstvím elektromobilů bude přibývat solárních panelů a bateriových úložišť. K tomu dospějeme i v panelovém domě, nebo někde na sídlišti. Dnes už víme, že nemá smysl stavět kdesi u Budějovic další blok, když si tu elektřinu můžeme vyrábět a skladovat v centru města. Dejte tomu čas. Zíra ani za týden tu nebude jezdít milión EV. A pokud náhodou nebude týden svítit a kapacita bateriového úložiště se bude blížit ke spodní hranici, vždy tu existuje dieselový nebo CNG generátor. Rozdíl bude v tom, že ho nahodí systém jen výjimečně.
@Meziplyn3 жыл бұрын
Solár a wind ze své podstaty nikdy nebudou tak spolehlivé (někdy nesvítí a nefouká) a v dohledných letech ani dostatečně výkonné. Jaderné reaktory jsou proti tomu trvalý a silný zdroj energie. Kulička jaderného paliva, které pokryje celoživotní potřeby průměrného Evropana je menší než tenisák. Stačí ty elektrárny stavět a vyvíjet dál, aby byly čím dál efektivnější. Jsem přesvědčen, že je to naše jediná naděje.
@martinkrupka89343 жыл бұрын
@@Meziplyn Pokud se na to díváte pohledem občana České republiky, tak ano. Pokud se na to budete dívat pohledem globálním, tak zjistíte, že slunce svítí 24/7/365 a téměř veškerá energie na této planetě pochází ze slunce.
@karelnovosad7353 жыл бұрын
@@martinkrupka8934 To je pomerne tezky omyl. Nejde o celkovou vyuzitelnou solarni kapacitu, ale zejmena o stabilitu a schopnost dodavat stabilne a kontinualne potrebne mnozstvi energie. Nic takoveho solary ani vetrniky aktualne zaridit nelze. V siti musi vzdy existovat kapacitne dostatecny zdroj, ktery je schopen i v pripade neprizniveho pocasi obnovitelne zdroje zastoupit. Z pohledu planovani a rizeni jsou velke obnovitelne zdroje spis problem. To se treba casem zmeni, ale spis za desetileti nez roky. EU se aktualni energetickou politikou spise strelila do nohy a obavam se ze za chvilku to bude kulka rovnou do hlavy. Nekoncepcni, nepromyslene a amaterske zasahy do trhu, ktere vyuzivaji spekulanti a pak to dopada tak jako ted...
@vaclavpesek68893 жыл бұрын
Ono je to s nedostatkem elektriky a kostrbatou konkurenceschopností už "vyřešené"... Prostě již brzy se provoz konvenčních auta začne prodražovat, protože již nyní platí nové, trojnásobné taxy za emisní povolenky a to zdraží všechny energie. Jak elektriku, tak energetické koncentráty v podobě všech paliv a tím i výrobu naprosto všeho, včetně těch aut. Takže jezdit autem, bude stále dražší... Tím donutí plebs se aut postupně zbavit, podle toho jak na jejich provoz nebudou mít, jendak pro zdražení nákladů spojených s autem, ale i dalších nákladů spojených se životem. Takže naši nevolení, zelení představitelé, kteří jsou zaslepeni ideologií, jejíž přínos je diskutabilní a dopady široké.. Takže auto nebude pro každého člověka, jako dnes, nejspíše ani pro každou rodinu, jako dříve... Nastoluje se totalitní systém EU, který chce popírat osobní vlastnictví a osobní práva celkově... Zní to neuvěřitelně? Nebo šíleně? Věřte tomu, že jsou důkazy o tom, že už i tyto kroky mají konkrétní termíny... Jediná cesta naděje je ta, že až se to dotkne i těch, kteří to rozhodují, možná jim dojde co činí a zda je rychlost převratu únosná jak pro planetu, tak pro lidi...
@jiricoupek16743 жыл бұрын
Až na to, že BEV budou k přepočtu ke mzdě levnější než nové spalováky. Náklady na km, mají nižší už dávno = větší mobilita obyvatelstva. To, že vlády i EU tlačí na větší rozvoj elektromobility, aby snížili očekávaný dopad růstu cen fosilních paliv je snad to co od vlády volič očekává. I když takovým jako vy to vůbec nedochází. Vy prostě jen čekáte na to, až se to stane a budete opět vytvářet konspirace, že vlády jednali včas.
@vaclavpesek68893 жыл бұрын
@@jiricoupek1674 Jde právě o to, že ty vysoké ceny fosilních paliv, vytváří EU cíleně sama, že zvýšila ceny emisních povolenek, což je opět jen jejich umělá zmrďárna, aby jim to do těch teorií pasovalo alespoň trochu, když reálně, to prostě nevychází. To není ani trh, ani ekologie, ani dobrá vůle, ale jen lži a vyjebávání s lidmi. Vyšší mobilita rozhodně nebude, ani oni jí nechtějí...
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@vaclavpesek6889 Ty emisní povolenky tvoří cca 20% zdražení, krom toho to samé letos spustila Čína. Což, je země, která díky svoji zahraniční politice odhalila ten růst cen. Takže, jako vždy EU je v tom nevine.
@vaclavpesek68893 жыл бұрын
@@jiricoupek1674 EU v tom vůbec není nevinně... Jenom vy a sousta dalších, jim žerou to, že jsou v tom nevinně a jak musí... Nemumí, chtějí, protože se jim to hodí do ideologie, jako průvodní parametry omezení svobod a komfortu lidí. Ano. čína letos spustila emisní povolenky, ale víte vůbec, jak dlouho už jedou emisní povolenky v EU? Zřejmě nevíte, tak vám napovím. Povolenky v EU už jedou 15 let. Takže to že Čína se začala letos opičit, není důvod, že by Čína, byla původcem tohoto kšeftu. V EU je nyní partička šílených neomarxistů s temnými cíli a prázdnými hlavami. Páchají sebevraždu Evropy. Že není technologické řešení? Tak holt lidi nebudou jezdit tolik autem, nebo spíše skoro vůbec, nebudou tolik topit, nebo spíše skoro vůbec a s jejich přístupem k energetice si těžce koledují o blackout... Solár s baterkou je věc, která může fungovat v ostrovním systému u někoho, kdo má velkou plochu na panely, místo na velkou baterii a rozumí věci. Celonárodně je to nemožné. Soláry dávají nejvíce elektriky v době, kdy jí nepotřebujeme, voda je super, ale nemáme jí zase tolik aby to vykrylo všechno, uhlí se jim nelíbí (jediná surovina kterou máme), plyn se jim taky nelíbí, přesto chtějí měnit uhelky za plynovky a za pár let zrušit, další promrhané peníze a navíc plyn = Putin. Je vidět, jak eurosviním, které nám už nic dobrého neudělají, věřite jejich lži, výmluvy a bludy.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@vaclavpesek6889 Emisní povolenky jedou od roku 2005, přesto tu nebylo zdražení elektřiny do té doby, než Čína zvedla cenu energií. Čína se neopičí, pouze okopírovala funkční mechanismus k přechodu na ekologičtější zdroje (nemá lepší vlastní). Proč by nejezdily, když jim klesne cena/km, přitom auto koupí levněji? Na solár nepotřebujete velkou plochu, (ještě jsem neviděl dům bez střechy), ta má větší plochu než stačí na pokrytí většiny spotřeby jeho majitele. Soláry na polích pokrývají maximálně spotřebu průmyslu, který má podstatně větší spotřebu než domácnosti. "Soláry dávají nejvíce elektriky v době, kdy jí nepotřebujeme" - To se tu bude omílat každý mýtus? Největší spotřeba je přes den, auta mají větší nájezdy v létě, než v zimě. Krom toho v měsících, kdy soláry vyrábí méně, je potřeba vyrábět teplo. Teplo se dá vyrábět jako odpadní při produkci elektřiny. Soláry vlastně vykrývají dobu, kdy je nepotřeba tepla, ale potřeba energie. Nedostatek jí máme díky špatně nastavené podpoře a skor 10. stagnace na 2GW. Všichni kolo i ti na severu (polsko), kde mají horší podmínky mají více. Uhlí dojde bez ohledu na to co si myslí vláda nebo EU. Pak vy budete brečet, proč vláda nic nedělal. img1.kurzy.cz/zpravy/obrazky/29/612829-palivove-trhy-na-vzestupu-cina-nakupuje-za-kazdou-cenu/graf_0610_31.jpg
@tomasoberhuber76973 жыл бұрын
Za mě je ukecaný video v pohodě ;).
@vladimirjonas55163 жыл бұрын
1000 lidí 1000 názorů, 1000 studií 1000 výsledků. kzbin.info/www/bejne/gmOsfHaao9-fa80
@hlbocky3 жыл бұрын
Vlog na 1. A k elektromobilite mám jeden poznámku. Dám auto každý večer dobiť... Nuž pekná predstava ale som zvedavý na tie faktúry za elektriku. Lebo pochybujem, že niekto má doma "sporiaci hrnček" na drobné za každovečerné dobíjanie. A pri dnešných cenách za elektriku nuž bude to zaujímavé...
3 жыл бұрын
Hele, ale to víte, že když nabíjíte elektriku tak nemusíte utrácet na čerpací stanici? (pardon za mírnou jízlivost, zatím není elektřina na domácí nabíjení nikde poblíž cenám za benzín při přepočtu na cenu za kilometr).
@Meziplyn3 жыл бұрын
Nemám pochopitelně ani nejmenší tušení, kam se bude vyvíjet současné zdražování energií, zda se uklidní, nebo přeroste do energetické krize. Pokud jde ale o současnou situaci, dobíjení elektromobilů přes noc je to nejlevnější, co můžete udělat. Noční tarif je levnější, jako majitel elektromobilu/wallboxu navíc člověk většinou dostane speciální tarif. Pro někoho, kdo si koupil EV za více než milion korun je to pak zanedbatelná položka, tedy žádný “hrneček” se konat nemusí. Rozhodně je to levnější, než dobíjení u superchargerů… HK
@zdenekpokorny99193 жыл бұрын
Při předložení TP u svého dodavatele elektřiny dostanete tarif 24D a od 22 do 6 hod máte noční proud za cca 2,5 až 3,5 Kč což vám podle spotřeby udělá cca 0,35 až 0,75 za km.
@karelnovosad7353 жыл бұрын
@ ... no ale treba LPG nebo CNG je cenam za domaci nabijeni pomerne dost blizko (i kdyz ted uz je to taky problematicky). Ekonomika elektromobilu bohuzel nevychazi v porovnani s vetsinou plynovych aut v podstate nikdy, i kdybych nabijel uplne zadarmo. Pokud pocitam celkove TCO (do 500.000km), je cena za 1km u vetsiny elektromobilu porad nevyssi ze vsech typu pohonu. Nejlip vychazelo Citigo iV, ale v porovnani s CNG Citigo to taky nebyl zadny zazrak. U vetsich elektromobilu je to casto jeste vyrazne horsi. Otazkou je jestli se cena elektriny vrati ke svym hodnotam pred rokem. Docela o tom pochybuju, kdyz se dlouhodobe kontrakty na 2022/2023 pohybuji nad 120EUR/MWh. Obavam se, ze casem bude cena za dobijeni vic nez dvojnasobna, spis trojnasobna. Pokud pujdou ekvivalentne nahoru i plynna paliva, pak mi elektromobil dava smysl jen pri vlastni FVE vyssich vykonu.
@karelnovosad7353 жыл бұрын
@@zdenekpokorny9919 Tarif 24D neexistuje, patrne myslite D27d nebo C27d. A spinaci casy ridi distributor a mohou byt v kazde oblasti jinak. Nicmene v ramci podminek je to 8 hodin celkem, CEZ zpravidla ale 20:00-24:00, nasledne pak 02:00-06:00, PREdi ma treba Vami uvadene 22-06...
@olso1123 жыл бұрын
Pre mna vlog dlhy, ešteze dokážem pocuvat pri 1,5x nasobnom zrychleni 😉
@aut0maniak3 жыл бұрын
VW je jako ubuntu. Jako WTF 🤣 ale funguje to celkem velmi dobře Co Peugeot? Mám 206cc s16 a má tak debilní pedály, ale je to celkově tak dobře jezdící Auto....🤷
@petasica803 жыл бұрын
Kamen urazu je prave to, ze vetsina lidi nema kde nabijet a nikdy nebude. Sme radi ze zaparkujeme.... a v centrech mest bydli drtiva vetsina lidi.....
@petrjan67433 жыл бұрын
A nebylo by ekologičtější omezit výkon a objem každého motoru, než mít miliony ctyrlitru a aut s vysokým výkonem a pak to řešit elektromobilem za miliony na který málokdo ma? Prostě by všichni měli spalovak který tak akorát jede. Stejně je tady 90 a 130 všude. Už nás začínají likvidovat cenama benzínu a lepší už to nebude. Elektromobil je moc složitý a drahy. Měli se zaměřit na jednoduchou konstrukci spalovacího motoru, neřešit motor, ale palivo. prostě syteticke kapalné palivo vyvinout a aby to trochu jelo.
@akceleracevideoblogy4173 жыл бұрын
Už slovo “omezit” v první větě mi zavání komunistickými praktikami. Máme svobodu a demokracii a taky výběr. Já bych nemohl mít auto pod 300 koní a to jezdím spíše pod max limity.
@petrjan67433 жыл бұрын
@@akceleracevideoblogy417 Jenom jsem řekl, že by to museli udělat, pokud jde o ekologii. Dlouhodobě jsem jezdil s Mazdou 3 MPS a můžu říct, že jsem tankoval i dvakrát za den. Vysoký výkon=vysokoka spotřeba=vysoké emise. A to auto nemá ani zdaleka 300 koní. S tím souvisí i rychlost a její omezení, zase mnohem nižší emise. Mne se to nelíbí, ale jiná možnost asi nebude. Sám bych byl pro aspoň dálnice 150 km, ale je to nereálné naopak počítám ještě s omezením na 110. Člověk nemusí být Einstein, aby věděl, že pomalejší auto a jízda má mnohem méně emisi. Měl jsem i několik třílitrových BMW v benzínu a vím jaká je to radost . No jinak se emise snížit nedají. Dále jste tím, aby jeden automobil byl provozován co nejdéle. Třeba jezdit deset let v jednom autě a nemuset vyrobit nové. Já vím, je to hrozné, ale je to nejjednodušší řešení snížení emisí. Jednou budeme rádi za čistou vodu a vzduch a ta doba není daleko. Za mě je to jediná cesta a i elektromobily by měly mít výkon tak akorát a neplýtvat na jedno auto materialama ať má 500 koní nějaká Tesla. Uvidíme jak to dopadne já bych auto nechtěl zase pod 200 koní ale zvykl bych si. Uvidíme jak to všechno dopadne, byl to jen můj názor, možná špatný, ale bohužel svoboda v tom kolik člověk na jednu osobu propálí paliva a vypustí emisí konci nebo to bude navíc platit, já nevím.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@petrjan6743 Jenže, to není pravda. Většina aut co u nás jezdí, stála přes milion (přepočítáno rok koupě vs průměrná mzda). Lidé u nás si kupují ojetiny, ty budou i u BEV. Ale logicky napřed se musí auto prodat jako nové, aby mohla být ojetina (2-5.let stará). Ve skutečnosti je BEV o pár řádů méně složité, než spalovací motor. Syntetické palivo vyráběli Němci už za WW2. Problém je, že do něho musíte napřed vložit energii (elektřina), ale pokud tu samou elektřinu nabijete do BEV získáte násobky km dojezdu. Snížení rychlosti sice má vliv na spotřebu energie vozy, ale opět elektromobil z toho bude těžit více, něž spalovák. V CR je průměrné stáží vozů 15.let, tedy většina aut jezdí déle než 10.let už dnes. Přitom průměrný nájezd do 15tis/rok vám snadnou matematikou dá cca 230tis km. To je baterka BEV skoro ještě v záruce (160tis km). Přitom by měla zvládnout i 3x tolik do poklesu o 20% (80% kapacity využitelné). Ono s tím výkonem je to složitější. Podstatné je, aby měli dobrou spotřebu v požadovaných rychlostech 30-50-90-130km/h, a dostatečnou rekuperaci. Z toho pak vyplývá potřebný výkon. Zpoplatnění emisí jdoucí za jejich tvůrcem řeší GD, proto je tolik lidí proti němu.
@petrjan67433 жыл бұрын
@@jiricoupek1674 No podle mého názoru se mělo začít tím, že se opravdu omezí objem a výkon motoru, dále aby bylo auto co nejlehčí a mělo minimální odpor vzduchu. Něco typu Octavia, Golf a aby těch aut bylo co nejvíc. Místo toho tu máme většinu SUV co mají přes dvě tuny a tam to ani elektrifikace nezachrání. Moje představa by byla maximálně třílitrový motor, no ono to už k tomu směřuje. Ano, můžeme pořád vyrábět ctyrlitry a propálit všechno palivo ať už na vnuky nezbyde ani kapka, kdyby náhodou za padesát let chtěli jezdit v upocené dvanactistovce. Ale technologie výroby paliva pokročí věřím ve spalovací motory.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@petrjan6743 Lehčí, když 2+t vážící krabice dokáže jezdit za ekvivalent 2l benzínu? Za to vám nejezdí ani Babeta, takže jak by takový vůz měl vypadat… Technologie výroby paliva nemá kam pokročit, je to chemický proces vyžadující elektřinu. Jeho konkurentem je nabíjení BEV. Tam se dosahuje čísel, o kterých si ani jen při té výrobě nezdá. Přitom ještě to palivo pálíte s efektivitou 20-30%. Těch 30% je při optimálních podmínkách, ty většinu času spalovací motor nemá. Věřit můžete v co chcete, ale ony už prohráli před pár lety. Dnes to jen přichází se zpožděním do praxe jako každá technologie. Jinak je zvláštní, že v ateistickém Česku se všichni odvolávají na víru, místo na vědu a fakta :)
@robolindor73013 жыл бұрын
O čom to tu ty točíš? Po predstavení auta si vhupol do slepej ulice či na tankodrom. EV je mnohonásobne ekologickejší ako ropák. Dnešné Baterie prežijú samotné auto a ich následné používanie v stacionárnych úložištiach a potom následná recyklácia. O energetickom mixe Na slovensku sa vyrába menej ako 10% elektriny z neobnoviteľných zdrojov a o necelá dva roky uhlie končí. Na pohánanie 1mil. elektromobilov stačí jeden jadrový blok.Elektromobil za rok spotrebuje tolko čo jedna domácnosť a tam nemáš roblém že to sieť neutiahne ked sa stavajú nové domy a byty? A čo sa týka infraštruktúry. To je už len problém u tých panelákov na parkoviskách inštalovať AC nabíjačky??? Do prdele každý len ohŕňa nosom a má kopu kecov, ale aby niečo urobil pre to, aby mal pred domom zásuvku tak o nie. Nikto z vás si nespočítal koľko zaplatí trebars po 500tisíc km na nákladoch na ropákovi a koľko na elektrine. Aj bez dotácie sa mu to po čase vráti. Je na čase aby EK dala do platnosti EURO7 a hlavne zvýšila minimálne sadzby spotrebných daní z uhľovodíkov, aby sa rýchlejšie presmerovala výroba na EV a ich cena sa rýchlejšie znižovala.
@karelsemecky696110 ай бұрын
Hnoje dobijeci!
@jiricoupek16743 жыл бұрын
Proč v recenzi na auto probíráte elektrickou koncepci, které evidentně nerozumíte? Většina lidí ani v Německu neujede každý den celou baterku. Oni prostě mohou čekat, až ji vyjedou. To najednou znamená 1-2. týdny možného čekání na slunečný, větrný den (levná elektřina). Ještě by jste mohl vědět, že dnes Německo většinu své nadvýroby z OZE exportuje. Právě elektromobily jim umožní tu elektřinu spotřebovat (uložit do BEV) doma. Spalovací auto je vždy neekologické ze 100% (už 100+.let), u elektromobilu se bavíme o poměru dle energetického mixu. Ještě tam hraje roli kolik % dobíjí z domácí FVE. Na domácí FVE nepotřebujete pole...
@martinjenista8493 жыл бұрын
Nesouhlasím ve většině co jste napsal, ale nemám čas se rozepisovat, co všechno je jinak... Tak alespoň příklad, Německo na tom teď aktuálně rozhodně není tak dobře že elektřinu ve velkém vyváží.. Spíše naopak, jsou teď aktuálně na tom tak, že mají jen velmi malý přebytek, a občas musejí nakupovat elektřinu u nás. ( když nefouka mají spíše problém 😅) protože odstavuji jaderné El. A díky tomu přichází o stabilní přísun velkeho množství energie. A ještě s tím neekologickym spalovákem, ano, je potřeba v něm měnit olej (=odpad), je do něj potřeba tankovat (tady se můžeme dohadovat o ekologičnosti/ výhodách a ceně 😅 u obou variant, ale nemyslím že by jsme došli nějakému rozumném závěru) , ale pořád mi přijde ekologičtější koupit staré auto ( mladší než staré 😃) a využít jej do maxima - stejně už jej máme vyrobené, tak proč jej nechávat zničit, když ještě může sloužit. O tom co ekologického je na výrobě baterie (geograficky, a další zásadní problémy 😔😉) snad máte nějaký přehled, pokud ne, moc eko to fakt není 🙊..
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@martinjenista849 Žijeme ve svobodné zemi, nesouhlasit klidně můžete. Ale na faktech to nic nezmění. Právě ten můj příspěvek vás měl vyburcovat ověřit si vaše data. Zjisti jak Německo skoro každý den exportuje nadvýrobu OZE, lze na electricitymap Německu 50% energie vyrobily v roce 2020 OZE (cíl byl 30%), přitom vyvezlo 18,9TWh (52,2 export/33,6import). Celkový výroba 488TWh (z toho OZE 246,44TWh= cca 3x spotřeba CR). Tedy na nabíjení elektromobilů mají cca 52,2 TWh. Nedostavují jen JE, ale i staré uhelné elektrárny. To už měli v plánu někdy v roce 2000, v roce 2010 to je o pár let urychlily. Přitom, na rozdíl od CR, ale postavily i nové. Také s tím, nesouhlasím. Ale nechci, aby kecaly do JE nám, tak nekecám do JE jim. Výměna oleje (cca5l) jen jeden z mnoha problémů, co těch 800kg paliva/rok rozprášeného do ovzduší? Ono se není o čem dohadovat. „ekologičtější koupit staré auto“ - to je právě nesmysl, spalovací auto má většinu emisí z provozu. Tedy jeho dojetí, vytvoří rychle více emisí než koupě BEV. Ano, výroba baterii není 100% ekologická. Ale je to zlomek proti produkci fosilních paliv. U syntetických je to násobně horší, zdroj je totiž elektřina. Tu lze rovnou tankovat do BEV. Baterie se recykluje už dnes z 90%, tzn. z 500kg hmotnosti máte „50kg“. Oproti tomu spalovák za 15. let životnosti spotřebuje 11 000kg na palivu, kde se recykluje 0%. 50vs11 000 = To je ekologie dojezdu spalováku. Vědí to snad všechny automobily na světě, jen "Český Pepík" má rozhled, takže ví jak to je.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@LP-fq9us Průměrný nájezd máte cca 15tis km/rok, spotřeba cca 6l. To máme 150*6=900l, hmotnost benzínu cca 0,8kg/l( benzín 0,7, nafta 0,8-9), překvapení večera 720kg + doprava toho paliva, tzn. 800kg. 70% na víc, při průměrné životnosti 15.let, a návratnosti při současné mixu v CR 5.let to máte -140% emisí na výrobu. Ale to je matematika, tím se nezatěžujte. Objem z FVE doma, do auta před domem, 1-2x za 14dní? Nebo myslíte noční nabíjení, kdy je sít nezatížená, většina průmyslu, i kanceláří, domácností nejede. Opět mýtus o držení záloh... I za JE musíte držet připravenou zálohu, počítáte to, nebo to se musí jen u OZE? Bohužel, většina auto stojí (kdo by taky platit, aby jezdily). To, že lidé z města jedou mimo město, a lidé z vesnice zase do města, řeší většinu těch vašich imaginárních přetoků přes půl republiky. Přitom to funguje už dnes. Vy nabíjíte svoji benzinovou baterku (nádrž), a také vám nevadí, že to neděláte u vrtu, nebo doma (tam, ale těžko, když tam nemáte ropu). Vlastnictví peněz vás počítat nenaučí, ale můžete si někoho zaplatit...
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@LP-fq9us Až na to, že jsem nepsal o přeměně tepla na mechanickou praci. Ale o vzniku tepla pálením Benzínu, nafty, atd., v autech. Za me by se měli dávno stavět nové bloky JE, ale proč to řešíte? A doma topim, i používá elektrinu. Ale rozhodující je spotřeba El.nergie, teplo je jen odpad z její výroby. A ta spotřeba je zanedbatelná k spotřebě vozu. Teplo z výroby elektřiny lze využít, zatím co teplo ze spalovacího motoru v autě je prostě odpad.
@jiricoupek16743 жыл бұрын
@@LP-fq9us Až na to, že pul roku potřebujete v aute spíše chladit, než topit. A na to vám stačí asi 1/10 produkovaneho tepla. Zbylých 7/10 je ztráta ( 2/10 jsou vykon). To co nazyvate komíny, jsou ve skutečnosti chladící věže. Ale opět ubíhá jen dále od tématu. Přitom ta elektrárna ma asi 40%(2+x oproti vozu) ucinnost, tzn 4/10 jdou na elektrinu, 6/10 je odpadní teplo využitelné pro topení. Elektrárna totiž stoji na místě. Nižší výkon = menší ucinnost, ale také podstatně jiné objemy spáleného paliva. Ale to už se nehodí zmínit. Případně úplně odstavení, což už funguje dnes. Instalovány výkon v tepelných elektrarnach je 10GW, ale energii nedodava ani polovina. Ale i tak tyhle uhelné elektrárny pokrývají pouze cca 35% spotřeby, zbytek se vyrábí ekologičtější způsobem.
@janfiala58413 жыл бұрын
Autor bohužel ke konci videa lže, nebere zaměrně nebere v uvahu tĕžbu, přepravu, destilaci ropy.. uz dnes muzete snadno nabijet vůz pouze z OZE, lokalni emise z fosílií v místech kde žijeme jsou bohužel bezohledné.. učelově lživé video
@aloiskacovsky20773 жыл бұрын
Nesouhlasím, jasně říká, že pokud máte vlastní elektrárnu, jste, co se provozu týká, EKO.
@MartinRaca3 жыл бұрын
Když se hned na začátku novinář přizná, že na to auto neměl čas. Proč si ho potom půjčuje? Potom auto postaví na polní cestu, a aby ho mohl natočit, nejdřív natočí obilí .. no t.l .. předtím mi to přišlo takový nějaký lepší .. nevšiml jsem si, že je tady tajkoovej bordel ..
@Meziplyn3 жыл бұрын
Nemít čas auto otestovat a nemít čas na natáčení s kameramanem (který trvá celý den) jsou dvě rozdílné věci. S tím autem jsem dělal prakticky úplně to samé jako jindy, jen jsem prostě neměl k dispozici kameramana, který holt neměl na starosti jen Meziplyn. Ano, mě se taky líbilo dělat videa jako klasické testy. Ale když stream nechce dál platit žádné vlastní pořady, dělám aspoň co můžu... HK