Világszínvonal! Angol verziót, hogy még több emberhez eljusson. Köszönjük!
@Maqus777Ай бұрын
Pont erre gondoltam, hogy a sulikban ki lehetne adni feladat gyanánt, hogy legalább angol feliratokat gyártsanak hozzá a diákok, vagy gyártsanak angol narrációt hozzá ők maguk; nem mellesleg tök fontos természettudományos információval gyarapodnának így.
@UNKW0NАй бұрын
A veritasium csatorna ugyan ezt már feldolgozta, az angol.
@laszlonemeth7795Ай бұрын
Rengeteg ilyen angol nyelvű tartalom van
@istvanmakai28028 күн бұрын
@@laszlonemeth7795a telex is onnan vette...
@Order89HunАй бұрын
Még több ilyen videót! Nagyon jó.
@arnoldjobbagy1637Ай бұрын
ABSZOLÚT EZ A VÉLEMÉNYEM.Alig van manapság értelmes videó.
@TimeTraveler.07Ай бұрын
@@arnoldjobbagy1637Ez mondjuk nem igaz, mert annyi értelmes videó van, hogy egy élet is kevés lenne megnézni őket. Csak ezt nem a telexen és hasonló oldalakon kell keresni (legalábbis nagy mennyiségben), mert nem ez a profilja.
@anagygeriАй бұрын
@@arnoldjobbagy1637 rengeteg ismeretterjesztő, minőségi tartalomgyártó van yt-n is, pl a tízes lista, Hogyan működik? Röviden - Tömören, csak hogy kettőt említsek magyarból. És akkor ott vannak még a külföldiek
@imrevarga977Ай бұрын
Nagyon jó! Rövid mégis informatív! Modern edukáció 🎉 ha van módotok más platformokon is terjesszetek az ilyen tartalmakat.
@hamarydanАй бұрын
Nagyon jó videó volt - bárcsak két-hetente / havonta jönne hasonló tartalom. Mintha egy Kurzgesagt videót néztem volna.
@ChristianHungaryАй бұрын
How is made? -Keress rá! Hogyan készült. Gyetván Csaba
@lipardfilmАй бұрын
@@ChristianHungary az azért nagyon messze áll ettől.
@katalintar6328Ай бұрын
Kell a műtrágya a magas terméshez, de csak kevés, szabályozottan folytonosan kijuttatva a földekre. Nem könnyű megvalósítani. Így, ahogy mondja a videó, pazarló és a vizek mérgezője is. Nagyon informatív videó, nagyon kell, hogy tudjunk ezekről. Köszönjük!
@lajosszarnyasi8222Ай бұрын
A műtrágya teljesen tönkre teszi, tette a talajèletet. A jólét nagyobb veszélyekkel jár mint maga a nyomor...
@katalintar6328Ай бұрын
@@lajosszarnyasi8222 Kis mennyiségben adagolva, tehát annyit, amennyit a növény valóban rögtön felhasznál, nem biztos. Így valóban.
@DnsmajorАй бұрын
Ezt kikapcsolódás volt és tanulságos és érdekes megnézni a Tónika show következő részei előtt.
@laszlovass7939Ай бұрын
elég tiszásan hangzott🤣
@gabo4455Ай бұрын
@@laszlovass7939de aktuális
@blasiohungarien8639Ай бұрын
Köszönjük a feltöltést! Nagyon hasznos volt!
@peweed8412Ай бұрын
Remek, érdekes videó volt. Köszönjük Telex.
@crrricketАй бұрын
Köszönjük szépen, ezt tanítani kéne.
@vilmostoth3579Ай бұрын
Ezt tanítják. Erre vannak kitalálva az iskolák. Csak sajnos az istenadta nép akkor is ellenálló volt a kémia, fizika, biológia, matematika nevű tudományokkal szemben, amikor a kilencvenes években még ezeket a dolgokat kb. megfelelő időkeretben leoktatták.
@rolandrideg2133Ай бұрын
Imádom az ilyen informatív animációs kis filmeket, zseniális
@GG0LOLАй бұрын
Olvasni má ódivatú....
@gulacsililiana3528Ай бұрын
Nagyon klassz videó még ilyet! Sokat 😊😊😊 Erre nagy szükség van.
@ChristianHungaryАй бұрын
Gyetván Csaba nak van egy csomó ilyen youtube.com/@gyetvancsaba?si=8iBxJTusurXDqNax
@karolykemeny9338Күн бұрын
Fantasztikusan jol elmagyaraztatok az osszefuggeseket. Kerek mondatok, jo tagolas, elvezheto tempo. Siman Kurzgesagt szinvonalu video!
@magonckaАй бұрын
Megboldogult Géczy Gábor mondta, hogy a városi életmódot folytató embernek egy hasznos produktuma van, azt is lehúzza a wc-n. Na ott a nitrogén.
@bestvideosempireibve1633Ай бұрын
Igen én is pont erre gondoltam, 8 milliárd ember biztosan termel elég trágyát, azt miért nem juttatják a földekre? A műtrágya biznisz miatt?
@boborjanpandacsoki5239Ай бұрын
igen és a vécében az étolajtól kezdve a domestosig mindeng lehúznak. Amúgy a város ember nélkül semmilyen mezőgazdaság nem lenne, ugyanis ott vannak a kutatóegyetemek. Szívesen.
@danielnagy61Ай бұрын
@@bestvideosempireibve1633 Az emberi ürüléket nem lehet felhasználni az élelmiszer termelésben, vagy csak hosszú ideig (3 év) komposztálás után. A fő probléma a gyógyszerfogyasztás miatti hormonok és gyógyszermaradékok trágyában maradása még termokomposztálás után is. Bár ilyen alapon a tisztított csapvíz vagy az antibiotikummal kezelt állatok ürüléke is aggályos. Nagyobb problémának érzem, hogy a videóban meg sem említik a Rhizobium nemzetséget, amely kismértékben javít a N pótlás problémáján.
@shark473Ай бұрын
@@bestvideosempireibve1633 A fő gond az, hogy ez nem pozitív folyamat. Jóval kevesebb nitrogén van a salakanyagokban, mint azokban az ételekben, amiket megeszünk.
@magonckaАй бұрын
@@boborjanpandacsoki5239 Igen, de a mezőgazdaság csak a városi ember etetéséhez kell.
@HellgothfulАй бұрын
5:45-nél az Dexter?
@HerbertHarmАй бұрын
Tagadhatatlan - miután bohócarapás érte🤡 (menczer)
@asthmajt0Ай бұрын
szerintem egyértelmű, hogy Batman
@-Lantlant-Ай бұрын
Álcázta magát parókával hogy Dee Dee ne ismerje fel. 😁
@ftomiАй бұрын
Köszönjük!
@frankokotv1150Ай бұрын
Csináljátok több videóóót! Minőségi, tanító, profi. Nagyon köszönjük! Lássátok el a népet még több ilyen zseniális videókkal, tudáshalmazzal. Igen! Ettől (is) lesz jobb hely a Bolygónk!
@lynx655Ай бұрын
Kár ezért a videóért. Nagyon jól indul, majd felvet egy csomó problémát, de nem hajlandó megoldási javaslatokat és új technológiákat felhozni ezek kezelésére. Ha a problémát bemutatjátok, attól egy laikusnak nem az lesz a reakciója, hogy oldjuk meg, hanem szüntessünk be mindent, vagy elmegy a kedve mindentől, és inkább nem foglalkozik vele, mert félelmetessé válik a probléma aminek nincs megoldása (tekintve hogy nem volt említve). Ha környezeti problémáról van szó egy videóban, annak ne csak az legyen a célja hogy szorongást okozzon, hátha valaki ettől foglalkozik vele (szorongásból nem megoldások születnek), hanem tessék akcióra hívni a nézőket, tudják, hogy mit tehetnek azért, hogy jobb legyen. Például milyen javaslatok vannak szabályozásra (politikai nyomásgyakorlás ebbe az irányba), milyen technológiai megoldási javaslatok vannak (menjen a témával foglalkozó tudósnak, mérnöknek, üzletembernek), és milyen gyakorlat tud segíteni a helyzeten egyénileg. Ha pesszimizmust és fatalizmust tolunk, akkor nem oldódik meg semmi. Pont ahogyan a videó elején is, voltak emberek, akik foglalkoztak a problémával, és megoldották. És nem a Háber-Bosch eljárás miatt keletkeztek a problémák, hanem politikai ellenőrzés nem volt azok felett, akiknek a kezébe került a hatalom.
@szaveljevАй бұрын
A bibi ott van, hogy nincs mindig egy technológiai megoldás, amit elő lehet húzni a kalapból. Egy rakás ember elhiszi manapság azt a butaságot, hogy a technológiai fejlődés végtelen, és mindig, minden problémát meg fogunk vele oldani, de valójában ezt a "vallást", amit techno-optimizmusnak hívnak, csak az ilyen elon musk-féle tech enterpreneur-ök terjesztik, mert nekik ez az érdekük, így csalogatják a befektetői pénzt, így csinálnak egyre több profitot, így szereznek egyre nagyobb hatalmat és befolyást. De a valóságban, amit a természettudományok írnak le, nagyon is szigorú, áthághatatlan korlátok vannak, amiket nagyon jól megalapozott, kísérletileg milliószor alátámasztott és bizonyított törvényszerűségek szabnak meg. Valójában a tudomány már régóta megmondta ezekre a problémákra a "megoldást": drasztikusan csökkenteni kell minden téren a környezetre gyakorolt hatásunkat, GHG kibocsátás, erőforrások fel-és kihasználásának üteme, stbstb, tulajdonképpen a fogyasztást, minden téren. Ezzel "csak" az a probléma, hogy a jelenlegi gazdasági modell és pénzügyi rendszer arra a délibábos illúzióra épül, hogy a növekedés a végtelenségig lehetséges, az egyenlőtlenség azért nem probléma, mert ahogy halad előre a növekedés, a legszegényebbek is egyre jobban és jobban élnek, stb. És ez igaz is volt egészen a közelmúltig, csakhogy a nyugati világban is már néhány évtizede újra nő az egyenlőtlenség szinte minden országban, globálisan IS, az éhezők száma is újra növekszik a világban az utóbbi években sok évtizednyi csökkenés után, ezek már annak a jelei, hogy bizony elérkeztünk vagy nagyon hamar el fogunk érkezni a határokig, innentől kezdve lejtmenet következik majd - persze a tempója nem lesz egyenletes a lejtmenetnek, ahogy nem is fog egyformán hatni mindenkire, de az egészen biztos, hogy az általánosan növekvő jólétet kimaxoltuk, innentől inkább az elosztás lesz a kérdés, és ha ebbe az egyenletbe bedobod még az emberi viselkedést is, na az aztán végképp semmi jót nem vetít előre, ugyanis teljesen nyilvánvaló, hogy soha, senki nem lesz hajlandó lemondani arról, amije már van, sőt, továbbra is mindig mindenki többet akar majd, amit viszont már csak mások kárára lehet majd megszerezni.
@gaborb6577Ай бұрын
Úgyse tud egy átlagember semmit tenni, azon kívül hogy nem szaporodik, és háborús politikusokra szavaz.
@kalagi13Ай бұрын
A megoldási javaslat leginkább haragot szokott kiváltani. Termelés/termesztés visszafogása, olyan őrületes mennyiségű a kidobott élelmiszer, /fogyasztás visszafogása, lemondás arról, hogy válogatósak legyünk, együk azt ami a közelünkben terem, (megleszünk pl. banán nélkül), ürülék gyűjtés, kis gazdaságok a nagyüzemi termelés helyett... A technológia szerelmeseinek megoldásai juttattak minket ide, szóval az engem inkább nem érdekelne.
@torokdoriАй бұрын
Melysegesen egyetertek, engem speciel kifejezetten tud bosszantani, hogy nem csak az elejen a felvezetoben, de a vegen is ujra elmondja, mutragya nelkul ehenhalunk, torodj bele kb. Ez igy, ebben a formaban hiányos, pontatlan, uj kutatasi eredmenyeket figyelmen kivul hagyo, a problemara megoldasi javaslatokkal nem eloallo, es valoban, ezzel is egyetertek, hogy laikust meg felre is vezeto. En azért remelnem, hogy terveznek folytatast ehhez a videóhoz!
@klarahajnal3931Ай бұрын
egyetértek, több csúsztatás is van itt...
@sandorbalint3970Ай бұрын
Gyönyörű és nagyon érdekes videó. Köszönjük!
@eros_editАй бұрын
Klassz! Rövid, velős, küldhető. 💚
@kpeti361Ай бұрын
nagyon jó videó lett, szuper hogy ötvözitek a különböző területeket a biológiától kezve a történelemig!
@laszlohajnal2687Ай бұрын
Szuper anyag! Köszönöm szépen! 🙏
@cdalvanyАй бұрын
Klassz lett! A megoldási javaslatot a szituációra hiányolom azért a videóból. Érdemes ilyet is megfogalmazni, még ha csak koncepció szintjén is.
@Maqus777Ай бұрын
Na és mi lenne az? Önkéntes szuicid mozgalmak? Tényleg kíváncsi vagyok, hogy a 21. században hogyan lehet a jóléti társadalmak tagjait rávenni arra, hogy ne fogyasszanak (annyit), ha még nem eléggé érzik a katasztrófa szelét.
@cdalvanyАй бұрын
@@Maqus777 Nem tudom a megoldást, nem ástam a téma mélyére. Egyébként igen, a túlfogyasztás elkerülése a jóléti társadalomban is egy scenario. Csak annyit írtam, hogy jól állna a videónak, ha egy megoldási hipotézis is belekerült volna. :)
@alexandersasa8887Ай бұрын
@@Maqus777 Elég lenne az is ha mindenki 1 vagy 2 majmot csinálna maximum...
@molnarlaszlo9063Ай бұрын
A megoldás a fogyasztás visszafogása, az elosztás javítása, a pazarlás (ami 40-60%) megszüntetése. Túl sok húst eszünk. A szántóföldeken megtermelt növényeket nem mi fogyasztjuk alapvetően, hanem állati takarmány termelünk. Vissza kellen térni a kevésbé intenzív állattartásra. Aztán a népesség alapvetően inkább túltáplált, máshol meg éhezik. Ez elosztási probléma. Aztán felmérések szerint a megtermelt élelmiszer 40-60%-a nem kerül fogyasztásra, ez pazarlás. A műtrágya és vegyszer használat óta a beltartalmi értékek csökkentek, kétszer akkor mennyiséget kell fogyasztani ugyanakkora beltartalomért, mint 1920 előtt. Tehát kevésbé intenzív módon fele ekkora mennyiség elég lehetne.
@alexandersasa8887Ай бұрын
@molnarlaszlo9063 én azért biztos nem fogok vissza venni semmiből, h 8 milliárdnál is több ember legyen a földön. Bőven elég lenne 1 is de azok normális körülmények között élnének legalább...
@CsepeszpetiАй бұрын
Azért én futnék egy kört a helyetekben pl Gyulai Ivánnál, hogy mi is a helyzet a műtrágyával! Tény, hogy talajforgatásos módszerrel ez az egyetlen lehetőség, de ha nem írtanánk ki a talaj életet nem lenne szükség műtrágyákra, ahogy az erdők is elboldogulnak, meg az emberi civilizáció előtt a sokkal színesebb élővilág is jól megvolt nitrogŵn műtrágyák nélkül! Igazából ez a technológia csak arra jó, hogy elsivatagosítsuk a földeket!
@arpadkabaly1532Ай бұрын
Igen, de akkor nem is voltunk ennyien. A gond az hogy Gyulai Iván módszere ténylegesen a jó utak egyike, kertészeti szinteken főleg. A gond a nagy mezőgazdasági kategóriában kezdődik, és a helyzettel, amiben vagyunk. Ahogy a videó is mondja Kb 4 milliárd embernek elegendő élelmiszert tudnánk (reálértékben) termelni ezekkel a módszerekkel de tegyük fel amilyen modern gazdaságunk van legyen ez 5. Ha nem a rengeteg műtrágya, és egyéb anyagok tulahsználata miatti talajromlás majd azt követő elsivatagosodás miatt lesz nagyon nagy gondunk, akkor majd a műtrágya elhagyásával az éhes emberek tömegével akiknek egy bizonyos ponttól egyszerűen nem lesz veszíteni valója. Jó összefoglaló videó de inkább egyre rémisztőbb, főleg hogy ez a gondok "csak" egy kisebbik szelete. A mindenhol is jelen lévő műanyag és még ezer másról nem is beszélve.
@tamasfeher8272Ай бұрын
@@arpadkabaly1532Nem sokat tudsz te sem a történelemről ugye. Az első világháború után sem volt műtrágya mégis közel 8,6mill.magyarat eltartott ez az ország és a háború utáni években az állatálomány többszöröse volt a mainak csakhát akkor azok produktumát is a termőföldekre hordták és azzal növelték a mennyiségeket majd ezt követöen még exportra is jutott . Ami viszont a mai fejlett technológiák mellet sem jön össze arányaiban úgy mint akkor. Mert talán a szabadegyházi etanolgyárban ha nem dolgoznának fel évente 1,5mill tonna kukoricát plusz még a rajta kívüli hasonló cégek a fennmaradó kb.1mill.tonnát hazánkban akkor talán több jutna minden másra,és ez csak egy termék . Szerinted miért irtják a földművest. És mielőtt azzal jönnél ,hogy akkor miért vándorolt ki annyi magyar a két világháború között azok leginkább a ki ill.betelepitések hatására a rosz élettkörülmények ( lakhatás stb ) nem az éhezés végett választották azt ,hogy külföldön boldogulnak.
@csatacsibeАй бұрын
@@arpadkabaly1532 Szerintem a videó üzenete a népességszabályozás szükségessége
@klarahajnal3931Ай бұрын
@@csatacsibe halvány üzenet, pedig ez alapvető lenne a helyzet kezeléséhez
@arpadkabaly1532Ай бұрын
@@csatacsibe Ez is egy nézőpont. De se a téma se a megoldás nem tud fekete vagy fehér lenni Nehéz erről írásban jó vitát csinálni de semmi baráti megoldás nincs annak kivitelezésére hogy a meglévő emberszámból "humanitáriusan" kezdj bármit is. Drasztikus megoldás egy háború, járvány lehet de szerintem ezt megoldást mindenki elkerülné ha tehetné. A jelenlegi gondokat nem fogja megoldani egy születési szabályozás se. Lásd kínában belepiszkáltak ebbe és nem igazán lett jó a vége, amikor elkezdték meg főleg. Illetve amúgy is hosszú távon fejtené ki kihatását, ami a jelenlegi gondokat a nyakunkban nemigazán oldaná meg. De mondjuk csak belegondolva :D Nyugati egyben jóléti országokban pont a születések számával van egyébként is gond. (karrier, nők egyenjogúság , )Ha mindenhol egyszerűen jóléti állam lenne, (Persze ez nem így működik, csak elméleti síkon) Saját magát szabályozná le a dolog a jelen nyugati társadalom alapján. Csak hát ugye se fekete se fehér út nincs.
@p.gy.7597Ай бұрын
Wow, ez nagyon jó volt! Köszi! Ha van téma, jöhet még ilyen! :)
@zoltantoth1793Ай бұрын
Még több ilyen videót! ✨
@technosbekaАй бұрын
Kiváló videó, köszönjük a munkátokat. A Veritasium készített Fritz Haber életéről egy hosszabb videót, amiben ilyen és hasonló kérdéseket is boncolgatnak, ajánlom mindenkinek.
@ildyszi2196Ай бұрын
Tanulságos, köszi !
@Bentosz01Ай бұрын
Nem káros a műtrágya, csak pontosan annyit kell kijuttatni a termőföldre amennyire szüksége van. Ezt hívják "Precíziós mezőgazdaságnak. Mint láthattuk a műtrágya is természetes anyagokból van , de sok embert megijeszt, be lehet csapni a MŰ - szóval.
@Vid.186Ай бұрын
Köszönöm a videót!
@madafaka77Ай бұрын
Köszönöm. Nagyon érdekes volt. ❤
@gaborbiro1434Ай бұрын
Nagyszerű összefoglaló volt. Itt is elhangzott a túlnépesedés problémája. A 8 milliárd ember túl sok erre a bolygóra.
@laszlotanko5462Ай бұрын
Szóba jöhetne a kanibalizmus, nem a farkas enné még a nagymamát,hanem a család. 😂😂😂
@joules83aАй бұрын
@@laszlotanko5462 Vagy nem kéne mindenhol erőltetni a három vagy négy illetve a nyolc-tíz gyerek programot.
@lynx655Ай бұрын
Vagy hogy a túlnépesedés egy mítosz
@laszlotanko5462Ай бұрын
@@lynx655 Látott Indiában emberekkel megpakolt vonatot? New York-ban 8 sávos utakat tele autóval? 50 ezer embert 1 négyzet km-en belül? Éjszakai Műhold felvételeket kivilágított városokról? Nem mondanám mitosznak a népesség túlszaporodást. Még itt is 🚾hosszú sorok állnak. 😁
@MazsulАй бұрын
Thanks!
@Andras_OrvosАй бұрын
Viszont kimaradt a vetésforgó, amivel csökkenthető a műtrágya-szükséglet.
@homloklebenyterapia979026 күн бұрын
A vetésforgó nem a kártevők elleni védekezést szolgálja?
@Andras_Orvos26 күн бұрын
@@homloklebenyterapia9790 Nem. A tápanyagokat máshogy veszik ki a talajból a különböző növények, és máshogy termelik vissza. Például a borsó, lucerna képes megkötni a talajban a nitrogént, amire a búzának nagy szüksége van. De sok helyen le van írva, milyen típusú növényt mi után tudsz termeszteni, hogy ne semmizd ki a talajt.
@akos-istVANАй бұрын
ez zseniális lett! köszönöm!
@aesonlone9314Ай бұрын
Imádtam imádtam imádtam, még. Köszi szépen
@Hawkwind992Ай бұрын
Nagyon jó videó volt, tényleg Kurzgesagt színvonalú! 🎉
@zoltanlegner8120Ай бұрын
Szuper! Gratulálok az alkotóknak.
@annakovacs3809Ай бұрын
Amúgy nem akarom itt a magyar oktatási rendszert mentegetni, de mi ezt egy az egyben tanultuk gimiben, sőt még többet is (a töris részeket kivéve). Szóval ez meglepett. 😮
@dio4912Ай бұрын
mi nem tanultuk a bosch eljaras jelentoseget 2. vh-ban, a biologiai resze meg igen kozepszintu kovetelmeny a biologia erettsegin :D
@annakovacs3809Ай бұрын
@dio4912 mi csak kémiából tanultuk. Bioszból két mondat volt a N2-körforgásról xd
@damancia_rajongo_1Ай бұрын
mi nem tanultuk, mert szakgimnáziumban nem volt csak fizika óránk a természettudományokból (tehát pl. kémia, biológia nem volt), és így max. általános iskolában jöhetett volna fel, ott meg a globális felmelegedés témakörben az autózás, klímahasználat, stb. voltak mint praktikus példák, erről egy szó sem esett :(
@kiskocka1000Ай бұрын
Ismét egy remekmű!!!
@marcellkovacs5452Ай бұрын
Ami ebből a videóból kimaradt, az az, hogy Haber fejlesztése nem csak közvetve segítette a hadipart. Őt tartják a vegyifegyverek atyjának: ő javasolta a klórgáz bevetését Ypres-nél, és az aktív közreműködésével fejlesztették a Zyklon B-t is, amit aztán a koncentrációs táborokban használtak.
@ZsírosKenyér-u9yАй бұрын
Lehetne több ilyen tudományos
@istvan368Ай бұрын
Hasznos video, koszonjuk szepen 🙌
@markkozma8390Ай бұрын
Dr Gyulai Iván előadásait ajánlom....
@tadeus123424 күн бұрын
Filmunket a fuzfoi nitrokemi zrt tamogatta😂, csak vivcelek! Koszi, erdekes volt 👍✌️
@EckertAndrasАй бұрын
Hát ez nagyon jó, örömmel néznék még több ilyen videót. 🙂
@kovacskristof8941Ай бұрын
Ezt konkrétan kötelező lenne megtekinteni mindenkinek, olyan színvonalú és fontos
@danbojtorАй бұрын
Akkor Thanosnak a csettintéssel elég lett volna csak eltüntetni a műtrágyát.
@szabolcsmilotai2764Ай бұрын
Nagyon ott van!😂
@rbelatamasАй бұрын
Nagyon jo kisfilm! Koszi ❤
@kristofmolnar2002Ай бұрын
Ébredj méz, Veritasium videó a Telexen.
@n35qlАй бұрын
Vagy Kurzgesagt.
@endreeeАй бұрын
Igen, de kell a magyar hang. Hiánypótló
@axelbagi100Ай бұрын
Számomra TED-ed stílusa jutott eszembe erről a videóról. Főleg az animáció stílus emlékeztet rá.
@minidreschi2Ай бұрын
vagy Vsauce :D De amúgy a TED-ed áll valóban a legközelebb ha a stílust keressük.
@DaT0nkeeАй бұрын
Ezekkel az alapvető dolgokkal kéne mindenkinek tisztában lennie.
@attilatasciko4817Ай бұрын
Köszi , ez hasznos adás , jó bemutatás . Stb...
@AndreaKocziszkyАй бұрын
Szerintem jobb lenne nekünk, ha 3,5-4 milliárdnyi lenne az egyedszámunk. Ezt a számot tartanánk. Butaság volt túlterjeszkedni az élővilág határain.
@lajosszarnyasi8222Ай бұрын
Relatív hamar vissza fog esni a bolygón élők létszáma.
@andrasheinold1134Ай бұрын
Nagyon érdekes és gondolkoztató a videó, és fel is merült bennem egy kérdés: mi lenne erre a megoldás?
@ababelabelАй бұрын
ha csak 4 milliard ember lenne...
@laszlotanko5462Ай бұрын
Át kell térni növényevésre, és a kakit kihordani a kert végébe. 😁
@CsepeszpetiАй бұрын
Simán lehet szántás meg műtrágya nélkül termelni! Ajánlom Gyulai Iván megkeresését a témában! Arról meg ne is beszéljünk hogy a megtermelt élelmiszer feléböl növényi eredetű üzemanyag lesz a másik felének a felét meg kidobjuk.
@attilaczako683Ай бұрын
Szerinted Gyulai Iván honnan szerzi a szalmát amivel mulcsol a kertben ?
@CsepeszpetiАй бұрын
Szénát használ évek óta! Az meg nő bárhol! De nagyüzemi méretekben Dobos Endre, a miskolci egyetem talajtani vezetőjének talajszelvény vizsgálatait ajánlom megtekinteni, Berent Ferenc és mások pl remény farm akik élőmulcsot használnak, legeltetéssel regenerálják a talajt, jó eredményekkel! Ajánlott irodalom Gabe Brown Porból élet! Egyébként a megtermelt élelmiszer feléből növényi alapú dízel és benzin készül, a másik felének a jó része a kukában landol, miközben a talajokat sivataggá változtatjuk a rossz mezőgazdasági módszereinkel, a tengereket meg élettelen vizekké!
@GG0LOLАй бұрын
@@attilaczako683 Temu-ról rendelhető...
@csatacsibeАй бұрын
@@attilaczako683 Van mellette egy mezeje amelyet kaszál. Amióta láttam a videóit, azóta foglalkoztat, hogy hogyan lehetne valami hasonlót ipari méretekben megvalósítani. Talán egy működőképesebb megoldás lenne a hatalmas szántóföldek közepén alkalmazni a műtrágyát és minél kijjebb egyre inkább a mulcsozást, de honnan jöjjön a mulcs?
@molnarlaszlo9063Ай бұрын
@@csatacsibe Gyulai Iván is elmondja, hogy a mélymulcs kiskerti technológia! Max párszáz négyszetméterre. Szántóföldi méretben ez a takaróbövény technológia és az állandó talaj takarás, nitrogén megkötő növények alkalmazásával.
@hatezbaszarasАй бұрын
zseniális lett a videó, mintha a volt egyszer az ember episodját néztük volna
@gaborb6577Ай бұрын
Azt az abszolút lényeges információt sikerült kihagyni, hogy az ipari forradalom (fosszilis energiahordozók) utáni létszámnövekedést a fosszilis energiahordozók tették lehetővé. Magyarul az emberiség felének olaj, szén, gáz nélkül nem lenne élelmiszere, ha a lánc végéig utánaszámolunk.
@0utslderАй бұрын
Régen lehet, hogy így volt. De ma már fosszilis energiahozrdozók nélkül is elő lehet állítani a szükséges hőmérsékletet. Ha jól veszem ki a videóból, akkor 450 fok szükséges a műtráyga előállításhoz. A munkahelyemen (bár nem azon a területen dolgozom) az öntödei elektromos kemencék 650-750 fokon működnek. Ebből én azt a következtetést vonom le, hogy bár a létszámnövekedés beindításához szükség volt a szénhidrogénekre. A fentartásához már nem feltétlenül kellenek.
@user-go9ln4hi5oАй бұрын
Nagyon tudást növelő szuper videó lett.
@koncsarannaАй бұрын
A nitrogén az állatok és az ember vizeletében van, amit szépen beleengedünk a természetes vizeinkbe, a helyett, hogy helyben felhasználnánk! Nem igaz, hogy csak a műtragya a megoldás! Sőt a műtrágya a rossz minőségű ételeket eredményezi! Mindenkinek ajánlom Gyulai Iván munkásságát!
@shark473Ай бұрын
Embernél max 0.00045g/liter (450 µg) a vizelet ammóniatartalma. Nem életszerű, hogy ezen a módon juttassunk ki a földekre ammóniát, túl alacsony a koncentráció.
@flycorvusАй бұрын
@@shark473nem is kell több. Nem elárasztani kell a termőföldet nitrogénnel, csak időnként megetetni a talajt alkotó életet egy kis extra nitrogénnel. A vizeletünk (20szoros esővizes hígítás után) tökéletesen alkalmas egy házikert termőföldjének ellátására. Egy gond van vele: nem eladható termék, hanem minden családnak teljesen ingyen a rendelkezésére áll. Na ezt nem szeretik a "mindenható uraink".
@alatomalbeth3947Ай бұрын
Akkor igyál sok húgyot…😂🤣😁😂😄🫣🫣🤣🤭🤭🤭
@shark473Ай бұрын
@@alatomalbeth3947 Nah, ezt miért?
@molnarlaszlo9063Ай бұрын
@@alatomalbeth3947 Nem írta, hogy inni kell, azt írta hogy a növényeknek kell juttatni belőle.
@redyau_Ай бұрын
Sajnálom a videó konklúzióját. Nem túl felemelő az a világlátás, hogy "kár volt feltalálni, mert többen lettünk tőle". Ajánlok egy Veritasium-videót, ahol ugyanezt járják körbe, csak talán jobb hangsúlyokkal: kzbin.info/www/bejne/e6fOn4Fubq-ijdE
@senorrodrigezАй бұрын
Szuper jó lett!
@megyaszaipeterАй бұрын
Mindeközben vannak milliók csak ebben az országban, akik szerint Ukrajna támadta meg Oroszországot :)
@vittya4373Ай бұрын
Na de ők szellemileg szegények, azon sajnos csak saját maguk tudnak segíteni.
@cartoonelladefrasz7568Ай бұрын
@@vittya4373Vagy az elektrosokkterápia😊
@fittybak5215Ай бұрын
Szia! Igen. Sajnos sok a megtévesztett. Testvérharcot robbantott ki a deepstate még 2014-ben. Odarakták a homokos Zelenszkij bábut, mert jó, zsarolható cionista. Majd az aranyos NATO fenyegetni akarta Oroszo.-t a rakéták telepítésével. Miközben az ukrán nácik és patkány cionisták az összes kisebbséget szivatták és szivatják. Ukrajna jeletése: határ ..A termőföldjei hatalmas része idegen kézben van ( black rock).
@atikovacs7085Ай бұрын
azok a milliók csak trágyának lennének jók
@peterpusztai2611Ай бұрын
Ellentetben meg szinte senki nem veszi eszre miert tortent igy!? Talan amerikanak nem kellett volna ukrajnan keresztul a medve bajszat huzogatni, aztan meg meglepodik mindenki, hogy meg lett tamadva ukrajna... 50 as evek ota amerika folyamatosan ment "beket fentartani" oroszorszag szomszedaihoz...
@botondczimer7008Ай бұрын
Köszönöm!
@matekovacs3422Ай бұрын
Telexikon de hiányzott már ❤
@Neverhood.Ай бұрын
Profi volt az animáció 😊 Meglehet tudni milyen software el dolgozik a Máté?
@fillermateАй бұрын
Köszi! After Effects és Procreate!
@charlesblackwell88Ай бұрын
Ne felejtsük el a szuper műtrágya másik remek mellékhatását, a rengeteg bélbetegség exponenciális növekedését az elmúlt 100 évben. Lehet, hogy így mindenből van elég, de az ételek 80%-a gmo, mérgezett szemét. Pontosan így van, ahogy a videó elején. Az vagy, amit megeszel. Sponsored by Genezis 👏
@pharkasjАй бұрын
Regen volt egy rendszeresen jelentkezo musor a tv-ben. imadtam a cimet : A Hét Műtrágya.
@hopparezimi4155Ай бұрын
tartalmas, Érd, de cash tartalom, köszönjük!
@rebekakulcsar4753Ай бұрын
imádtam ezt a videót
@preoncsillag20 сағат бұрын
Műtrágya nélkül még többet is lehetne termelni mint ami elég lenne akár 10 milliárd embernek,vannak rá eljárások hogyan kell együttműködni a természettel,csak egy baj van vele,hogy annak a néhány hipergazdag családnak akinek a kezében van a vegyipar nem lenne meg a mindennapi dollármilliárdos profitja!
@ViBENo1Ай бұрын
5:37 "IN DEXTER'S LABORATORY..." btw nem rossz ez a magyar kurzgesagt. pláne ilyen easter egg-ekkel.
@btibor91Ай бұрын
Azzal a kijelentéssel, hogy ennyi embert nem lehet műtrágya nélkül etetni, sokan vitatkoznának... Meg kell nézni a regeneratív földművelés eredményeit.
@asd00505Ай бұрын
Wow! El sem tudom képzelni mennyi munka lehet ebben a videóban.
Ай бұрын
érdemes lett volna még megemlítani (bár valószínűleg ahány forrás, annyiféle számot kapunk), hogy az élelmiszer célokra tenyésztett állatok számára termelt növények aránya 30-50% a teljes termelésből. mondom ezt úgy, hogy, nem vagyok vegán, ma is ettem húst.
@akosorosz7044Ай бұрын
Megoldási lehetősêgekről valami?
@tsukorzАй бұрын
egy kiló marha és/vagy disznó húshoz mennyi műtrágya kell?
@lajosszarnyasi8222Ай бұрын
Sok,mivel a talajra kijutatott nitrogén 20 a foszfor pedig kb 8%-a hasznosul.
@MaxMatt10008 күн бұрын
Ha legelteted semennyi:) irreleváns kérdés...
@tsukorz8 күн бұрын
@@MaxMatt1000 hát persze, mindig kimegy a fejemből, hogy az egész világ kizárólag kézműves, háztáji és bio/organikus minősítéssel ellátott húst fogyaszt.
@winifredclarke1977Ай бұрын
Hianypotlo Massive like 👍🏻
@ZsírosKenyér-u9yАй бұрын
Ez nagyon jó
@tibitoth_huАй бұрын
Az utolsó mondat nagyon fontos volt, ahol megint az egyéni felelősséggel akarsz bűntudatot és gyűlöletet gerjeszteni. Pedig jó videó lehetett volna.
@Fraps224Ай бұрын
5:40 dexter cameo ;)
@StompDeni42Ай бұрын
Aggódtam, hogy csak lecopyzzák a Veritasium videót, de egészen más lett, nagyszerū munka!
@antalpetak6130Ай бұрын
Nagyon jó ez a "kurzgesagt" formátum magyarul. nyomjátok
@KisHeszuszАй бұрын
Ha jól értem nem a műtrágya, hanem a túlzott felhasználása a gond. Erre már a precíziós mezőgazdaság megoldás.
@zoltanwilheim7110Ай бұрын
Sajnos nem egészen értek egyet. Ugyanis most a terméseredmények szinte kizárólag a műtrágyának köszönhetők. Ha több a műtrágya, több a termés - és több a szennyezés is. Az iparszerű - és erre véleményem szerint a precíziós csak rátesz - agrárium rákfenéje a halott talaj. Ennyi erővel vízben oldott műtrágyában - aquaponia/értsd termőföld nélkül a tömbházak tetején - is termeszthetnénk növényeket. A műtrágya nem része a természetes folyamatoknak, így végső soron nem fenntartható. Használata ennyi ember etetéséhez szükséges, de semmiképp nem jó, sem kicsi, sem nagy mennyiségben.
@TeslaElonSpaceXFanАй бұрын
Mi az, ami nélkül kétszerennyien lennénk a bolygón? Óvszer/fogalmazásgátló
@laszlotanko5462Ай бұрын
Ideg gáz lőszer kórházi kezelés stb. 🥴
@TeslaElonSpaceXFanАй бұрын
@@laszlotanko5462 👍
@jozsefmehesz-balazs3020Ай бұрын
Többen lennének mivel a tudomány olyan hogy keresi a megoldást, pl hydroponika...sótlanitásos öntözés. A hangzatos tudomány hogy ennyi és annyi. Németország a nehézséget megoldotta, az élelemel sem lesz máshogyan, főleg a technikai szintünkön nem hogy 8-9 de 500 milliárd embert is ettethetünk.
@highwayman2195Ай бұрын
Ez egy sokkal szebb és élehetőbb világ lenne feleannyi emberrel. Tehát műtrágya nélkül jobb lennne nekünk.
@farago_csabaАй бұрын
És ki az a 4 milliárd ember, akit ennek érdekében megölnél?
@highwayman2195Ай бұрын
@csabafarago1673 szabályozott fogamzásgátlás tudod. Meg se születnének. Pár évtized alatt bezuhanna a népessègszám. Talán 100 év és feleannyian lennénk.
@snflwr4812 күн бұрын
De ha nem szülnek a nők, ki vannak utálva :)
@TheOriginalLaszloVargaАй бұрын
A videó címe láttán nekem a vezetékes víz és csatornázás jutott eszembe, de - ezek szerint - a műtrágya is jó megfejtés. :D
@0utslderАй бұрын
Nekem meg erről a válaszról ez a kérdés jutott eszembe: "Mit adtak nekünk a rómaiak?" :D
@hujujАй бұрын
A műtrágya előtt is tudták, hogy kell nitrogént a talajba vinni, úgy hívják lucerna
@endreeeАй бұрын
A vetésforgót tapasztalati alapon találták fel. Aztán meglett a nitrogén a 19. században. A pótlása meg a 20.-ban.
@shark473Ай бұрын
És nem is volt annyira hatékony.
@AngyaldoktorАй бұрын
Viszont egészséges megoldás a lucerna. A műtrágya felborította a termőföld egészségét@@shark473
@gaborkasza1506Ай бұрын
A föld tönkretételével???@@shark473
@liszaboАй бұрын
Foszfor műtràgya is megérne egy ilyen összefoglalót (másik nagyon fontos limitáló lételem a N után). A P bányáknak a becslések szerint pár évtizede van vissza, új lelőhelyek egyre ritkábbak, drágább a kitermelésük. Ugyan az a probléma, nincs meg a körforgás, a végén mind megy a retyón keresztül a tengerekbe, sajnos ezt nem tudjuk újra a légkörből kinyerni. Kapufa…
@hunzsinorАй бұрын
Köszi
@arnoldjobbagy1637Ай бұрын
Legyen következő videó.Pl.műanyag.
@bujkensracАй бұрын
Súlyos leegyszerüsítés. Mintha a nitrogénmegkötő növények nem is léteznének. Pillangósokról hallottak már? Vetésforgó? Rémlik vmi? No és a termőföldek ipari alapanyag célú használata? Repce pl? Tele velük az ország. No és az élelmiszer pazarlásról se feledkezzünk meg.
@boczee681Ай бұрын
Megjött a kedvem az élethez. Ja, nem. De a videó jó lett, köszi :)
@adamjanowitz870Ай бұрын
Aha, már értem miért kívánták*einstand*-olni a Péti Nitrogénműveket a NER oligarchák néhány évvel ezelőtt! A műtrágya gyártás miatt... még azt is sikerült elérniük hogy a gyár vezetőjét hónapokra letartóztatásba tartsák. Szóval látható volt ebben a kisfilmben mekkora érték és milyen fontos is a nitrogén alapú műtrágya
@milanhvn7846Ай бұрын
Nagyon megérte rákattintani, pacsi
@GandalfonzoАй бұрын
Keszult, az ipari lobby megbizasabol...ooh, na jo, a lobby nyalasa celjabol. Nem, csak az extra profithoz kell mutragya, az elegseges es egeszseges elelmiszerhez nem. Oda egy jol osszehangolt gazdalkodas es tarsadalom kellene, de nem globalkapitalista kereteken belul. Jo lenne ha nem bolcseszek es tehenet meg sisem latott "szakemberek" keszitenenek ismeretterjesztest nagy nyilvanossagnak.
@_kopcsi_Ай бұрын
latom neked nem megy a szovegertes.
@masterbootrecord76Ай бұрын
Ennel eggyel durvabb, hogy foszfort a mutragyakba csak banyaszni lehet, nem tudjuk a levegobol kivonni, es vegul a a szennyviz es a folyok kozvetitesevel az oceanokba kerul. Ha elfogy a foszfor, mindmeghalunk.
@EgyszerűenÉlj-k8kАй бұрын
Én nem rendelek kacatokat sehonnan és kocsim sincs szándékosan. Plusz a ruháimat is addig hordom, amíg tényleg el nem kopnak. A telefonom 3,5 éves és biokertem van. Mégsem halok bele ebbe. Ugyanis nem szükséges az élethez minden divatos sz*.
@vittya4373Ай бұрын
Na persze. A nappaliban meg önként csak döngölt padló van, igaz?
@Shaara1Ай бұрын
@@vittya4373 Mondjuk meg sem tudjuk engedni ezt a sok xart magunknak, de ez ne is zavarjon, Vitya!
@DávidBognár-l4sАй бұрын
ha mindenki csak annyit tenne, amit az illeto leirt, egesz mas lenne a bolygo! 😊
@baliknoxville7622Ай бұрын
Azért nincs kocsid mert csóró vagy
@EgyszerűenÉlj-k8kАй бұрын
Nyilván nem döngölt padló van és nem vagyok megszállott környezetvédő aktivista sem. Én így élek és nem rosszabb semmivel sem az életem. Használt kocsi és új telefon helyett például van pénzem befektetésekre..
@kukookaАй бұрын
Ez úgy 30 évvel ezelőtt elég jó lett volna...
@AMALETHIMIАй бұрын
Miert nem jön sűrűbben telexikon?
@katreinermartin8731Ай бұрын
Hidroponikus gazdálkodással mennyire lenne kiküszöbölhető ez a probléma?