Michal Křížek: Lze obletět vesmír? (KS-ČAS 8.2.2023)

  Рет қаралды 12,931

LLionTV

LLionTV

Жыл бұрын

Záznam úvodního diskusního příspěvku, uvedeného 8. 2. 2023 v rámci semináře Kosmologické sekce ČAS, na téma:
Lze obletět vesmír?
Podle Einsteinova kosmologického principu je náš vesmír pro pevný čas homogenní a izotropní na velkých škálách. Proto se k jeho matematickému popisu používá jedna z následujících tří trojrozměrných maximálně symetrických variet: sféra, eukleidovský prostor nebo hyperbolická pseudosféra, které neobsahují žádné privilegované body ani směry. V přednášce uvádíme několik argumentů, proč poslední dvě neomezené variety nejsou dobrými kandidáty na správný matematický model našeho vesmíru. Proto se pak soustředíme pouze na expandující trojrozměrnou sféru. Dokážeme, že pokud se její poloměr rozšiřuje lineárně, tak celková doba cesty po geodetice kolem celého vesmíru je konečná pro jakoukoliv nenulovou konstantní rychlost hypotetického vesmírného korábu. Odpovídající trajektorie má tvar logaritmické spirály.
Klíčová slova:
maximálně symetrické variety,
trojrozměrná sféra,
logaritmická spirála,
CMB.
Přednáší:
Prof. RNDr. Michal Křížek, DrSc. (Matematický ústav AV ČR).
Další informace:
users.math.cas.cz/~krizek/cosmol/
Odkaz na zmiňované video: Mathegenie Maryam Mirzakhani:
• Video
Poznámka k přednáškovému obsahu KS ČAS:
Kosmologická sekce usiluje o poznávání světa metodami založenými především na vědeckém a skeptickém principu, ale také se nebrání snaze o propojování kreativních myšlenkových proudů, které někdy nemusí být zcela v souladu se standardními či mainstreamovými názory. Je založena na platformě svobodného šíření informací a není nijak svázána pravidly recenzovaných periodik. Hlavně však vždy ponechávala na moudrosti posluchačů, aby ze získaných informací vytěžili maximum pro zdokonalení subjektivního modelu nejen vesmíru, či naopak, aby získali užitečná poznání tzv. slepých cest, kterážto velmi šetří drahocenný čas, ba dokonce mohou být docela cennou (anti)inspirací. Tento demokratický a dialektický princip bychom rádi zachovali i nadále, navzdory některým nepříznivým ohlasům v laické i odborné veřejnosti, žel stále častěji nezdravě polarizované. Nicméně přistupujeme k drobnému formálnímu doladění publikovaného obsahu tak, aby alespoň částečně byly odlišeny více odborné přednášky zvaných autorů (v programu schůzek budou barevně odlišeny), od tzv. diskusních příspěvků, které ne vždy musí vyjadřovat obecně přijímané ideje, či dokonce názor členů Kosmologické sekce. Můžeme navíc slíbit, že se budeme snažit minimalizovat případy, že by se v některé z těchto dvou skupin vyskytl někdo hlásající evidentní nepravdy. Za správnost obsahu přednášky odpovídá její autor.

Пікірлер: 67
@jirkadolejsi1538
@jirkadolejsi1538 Жыл бұрын
Já si myslím že zatím hodně lidí má kolikrát problémy se dostat do práce bez vlastní dopravy ale třeba jednou ovládneme vesmír ale vzhledem k nástupu elektromobilů bude mobilita hůř dostupná.
@jurajhprobyt2107
@jurajhprobyt2107 2 ай бұрын
Keby to bolo mozne tak sú cestovky čo by to ponúkali ako špeciálnu dovolenku za príplatok. Ale dobrá otázka.
@0ndroid
@0ndroid Жыл бұрын
👍
@michaeledgarhorsky1139
@michaeledgarhorsky1139 Жыл бұрын
❤️💕❤️
@operanekouse
@operanekouse Жыл бұрын
No, je to všechno výborné, ale je třeba zmínit, že zmíněné úvahy vychází z předpokladu, že velikost vesmíru je známá. To je ale zároveň i zásadní kámen úrazu, neboť známá není. Reliktní záření je pro nás pouze hranicí pozorovatelného vesmíru, tj. nejzazší vzdáleností, z níž k nám přiletěly fotony z konce velkého třesku. Vůbec nic ovšem neindikuje, natož nedokazuje, že by toto měla být zároveň hranice vesmíru jako takového. My nemáme prakticky žádné indikace toho, jak byl vesmír v té době jako celek velký a hmotný. My víme pouze, jak byl horký a hustý. Je jasné že se stále rozpíná, ale o jeho velikosti mnoho nevíme, a ani to nemáme jak zjistit, v tom jsme zatím poměrně limitováni rychlostí světla a stářím vesmíru. Evidentní naopak je, že vesmír je větší, než aby světlo za celou jeho dosavadní existenci mohlo doletět od jeho konce na jeho začátek. A jak chcete obletět něco, co nevíte jak je to veliké? Z mého pohledu je celá ta otázka, zda lze obletět vesmír, vlastně položena nelogicky.
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
Poloměr vesmírů je 95 miliard světelných let, my pozorujeme jen 13,8 miliardy. Jsme ale součástí multivesmíru. Je celkem 10 na 500 vesmírů.
@operanekouse
@operanekouse Жыл бұрын
@@mrab7170 A to změřil kdo a jak? O ničem takovém, pokud vím, nemáme důkazy, to jsou jen domněnky.
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
@@operanekouse To, že jsi hloupý a neumíš si najít tyto informace je jen tvůj problém. Vesmír se neměří, ale vypočítává se pomocí rovnic.
@operanekouse
@operanekouse Жыл бұрын
@@mrab7170 No... Když pominu vaši nevycválanost, tak já si ty informace právě hledám, vážený, a zatím, co se týče velikosti Vesmíru, podle toho, co jsem zjistil, tak na tom podle mých skrovných pokusů dopídit se nějakých seriózních informací, příliš ve vědecké komunitě shoda zrovna nepanuje. Ano jsou sice nějaké výpočty, ale ty rozhodně nelze považovat za zcela spolehlivé. Jde totiž o kvalitu a spolehlivost vstupních dat, která do rovnic dáme, že ano, a ta musíme mít nějak napozorovaná, a pokud v pozorování máme nějak omezené možnosti, pak je to poněkud problém. Mohu se pochopitelně mýlit, mohlo mi samozřejmě něco uniknout. Ale jestli vašnost ráčí mít nějaká data či zdroje vědomostí, proč se o ně nepodělí, nemůžeme všichni vědět všechno. Mimochodem myslím, že napadáním ostatních prozrazujete především cosi o sobě. P. S. To že vám něco vychází na papíře, to ještě neznamená, že se to realizuje v přírodě. Hypotéza o multivesmíru je jen sofistikovaná fantazie, nic jiného.
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
@@operanekouse Začni studiem prací Maldaceny, Susskinda, Hoofta, Verlindeho atd. Ti všichni už cca 50 let pracují na teorii strun a holografické teorii. Bez toho nechápeš o čem je řeč. Studuj jejich články, přednášky atd. Co ti brání koupit si poloprofesionální teleskop za cca 500 tisíc a pozorovat vesmír a tvořit výpočty? Místo hypotéky a leasing na auta si lidi můžou koupit teleskopy a pozorovat. Život je prioritách.
@martinslezak2287
@martinslezak2287 Жыл бұрын
Musím podotknout, že mít pana Křížka za profesora, tak jsem pln štěstí. Prostě jej beru. 🤗😁😌
@MartinFa6
@MartinFa6 Жыл бұрын
Někde jsem loni četl článek, že má prý vesmír tvar čtyřdimenzionálního toroidu. Ten by ale taky měl jít obletět...
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
Ne jsme součástí multivesmíru, v kterém je 10 na 500 tzv.bublin vesmírů podle teorie strun. Tento multivesmír je hyperbolický a holografický. Vesmír je 2d, ale my ho vnímáme jako 3d. Takže v součtu je 5d.
@kafykafy9473
@kafykafy9473 Жыл бұрын
@@mrab7170 😂😂😂
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
@@kafykafy9473 Na víc se nezmůžeš že. Kdo se směje neví čemu, podobá se přihlouplému.
@kafykafy9473
@kafykafy9473 Жыл бұрын
@@mrab7170 😂😂😂
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
@@kafykafy9473 Máš následky po očkování že. 3, 4 tečky a už se jen směješ, neschopný argumentace.
@acewestlycom
@acewestlycom Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/qYSbZmt8epqrpcU nebudu kvuli tomu vypinat japonskou VPNku .. proc to autor zakazal prehravat japoncum ?
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
Tvoje otázka postrádá logiku.
@martinslezak2287
@martinslezak2287 Жыл бұрын
@@mrab7170 ne nutně, kouká na anime, třeba.
@martinslezak2287
@martinslezak2287 Жыл бұрын
Možná to bylo přednastaveno. Ale chápu je to divné. Možná chyba v Matrixu...😅
@acewestlycom
@acewestlycom Жыл бұрын
@@mrab7170 to je tvuj komentar co postrada logiku ty pomatenče.
@Atarian6502
@Atarian6502 Жыл бұрын
@@mrab7170 Me prijde ta otazka naprosto logicka.. jenom nechapu jeji souvislost s timto videem...
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
Je i možnost, že technologicky vyspělá mimozemská civilizace 3 nebo 4 stupně Kardaševovy škály může vytvářet vesmíry a svým způsobem tak experimentovat. Je možné, že celá lidská rasa byla vytvořena vyspělou mimozemskou civilizací a naše bublina vesmíru
@peterectasy2957
@peterectasy2957 8 ай бұрын
takova civilizace neexistuje. nikde v celem vesmiru
@mrab7170
@mrab7170 8 ай бұрын
@@peterectasy2957 Pro někoho z omezeným intelektem je jasné, že existuje jen to co mu řekne systém, mainstrem, škola. Samozřejmě, že tyto civilizace exustují o tom není sporu. My jako lidstvo můžeme být jejich produktem.
@peterectasy2957
@peterectasy2957 8 ай бұрын
@@mrab7170 to je rozpravka ako tie rozpravky z biblie. veriaci krestania si myslia ze ten ich jezis skritus je ich spasitel a vsetkych ktori s tym nesuhlasia povazuju za obmedzenych . a realita aj presne opacna
@mrab7170
@mrab7170 8 ай бұрын
@@peterectasy2957 Na to co píšu jsou matematicko fyzikální důkazy. Vystuduj Matfyz a pochopíš to.
@peterectasy2957
@peterectasy2957 8 ай бұрын
@@mrab7170 na matfyze ucia presny opak
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
Žijeme v multivesmíru. Je 10 na 500 vesmírů podle teorie strun.
@DrMaxPlank
@DrMaxPlank Жыл бұрын
co je iny vesmir, vie mi niekto povedat? co je to za hlupa hypoteza? potom ja tiez mozem vyhlasit ze mame uplne ine elementarne castice ale su v inej dimenzii, tiez mozem vyhlasit ze dimenzii mame 10^1000 a dokazte mi ze nie!
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
@@DrMaxPlank Jiný vesmír je něco jako jiná bublina. Ty jiné vesmíry mají jiné fyzikální zákony. Nejdřív si nastuduj teorii strun a pak teprve můžeš diskutovat. Teď o tom nic nevíš.
@DrMaxPlank
@DrMaxPlank Жыл бұрын
@@mrab7170 a ako ho zistis ze nieco take existuje, ked tam platia ine fyz. zakony? a ked to vychadza z teorie strun, nie je to bludna teoria? veci maju byt jednoznacne, a co najjednoduchsie popisatelne, aby sa v tom niekto po 20-tich rokoch nezamotal napriklad do tych strun
@acewestlycom
@acewestlycom Жыл бұрын
@@mrab7170 pockej, pockej,, zijes v multivesmiru s ruznyma zakonama , NEBO V JEDNOM Z nejakeho multivesmiru s danym konkretním fyz. zakonem ? a ja kse k tomu stavi definice pravdy ?? dve nuly je cista informace ( tedy logicka 1 ) nebo dve a vice nul pouze dokaze eliminovat falesny signal nuly. ?
@mrab7170
@mrab7170 Жыл бұрын
@@DrMaxPlank Začni studovat teorii strun. Pak můžeš diskutovat.
Teenagers Show Kindness by Repairing Grandmother's Old Fence #shorts
00:37
Fabiosa Best Lifehacks
Рет қаралды 42 МЛН
НЕОБЫЧНЫЙ ЛЕДЕНЕЦ
00:49
Sveta Sollar
Рет қаралды 8 МЛН
L. Sieger: CO₂ a Green Deal [Fyz. čtvrtek, FEL ČVUT]
1:39:22
První rok práce Vesmírného dalekohledu Jamese Webba
1:16:30
Mendelovy dny 2023: Přednáška Dany Drábové - Voda a energetika
1:12:02
Masarykova univerzita
Рет қаралды 13 М.
Rozhovory o vesmíru - Co přijde po Einsteinovi?
54:34
Ústav teoretické fyziky a astrofyziky PřF MU
Рет қаралды 39 М.
Carregando telefone com carregador cortado
1:01
Andcarli
Рет қаралды 1,3 МЛН
Apple ХОЧЕТ, чтобы iPhone ЛОМАЛИСЬ чаще?
0:47
ÉЖИ АКСЁНОВ
Рет қаралды 2,1 МЛН
Edit My Photo change back coloured with Bast Tech
0:45
BST TECH
Рет қаралды 335 М.