Niby człowiek wie dużo, ale tak wartościowych materiałów nigdy za wiele. Dzięki!
@MieszkoDrugi2Ай бұрын
Matko Boska, przez was pojechałem z dodatkowym azotem na rzepak, a teraz chociaż opryskiwacz już zalany borygo, to znowu muszę go wyciągać i jechać z mikroelementami. Oczywiście piszę to żartem, wielki szacunek dla merytorycznej wartości e-pole, dla mnie nr 1 na polskim rolniczym YT. Ukłony!
@epole_kanalАй бұрын
@@MieszkoDrugi2 Do usług 😀
@janko-in8kjАй бұрын
U mnie już poszło micro, jak co roku.Myślałem że to nadgorliwość a tu proszę😂
@filmydlawszystkich2157Ай бұрын
@@epole_kanal co polecisz gotowego z micro? Tak szukam i nie mogę nic znaleźć co by odpowiadało wartością podanych przez profesora. Kupować wszystko osobno trochę dużo roboty. Jest jakiś gotowiec topowy na zboża zawierający te wszystkie micro?
@piotrekg.6164Ай бұрын
O tej porze już opryskiwacz schowany? Dobre a co do azotu to normalne , co roku sieję po wszystkim azot i sól jesienią i pryskam dwa razy odżywkami na robale i T0 😊
@patrykkarpinski6565Ай бұрын
Ja stosuję od kilku lat Spice Pro z FMC. Zawiera miedź, mangan, cynk w fajnych proporcjach względem siebie
@tkordusАй бұрын
Ja jestem ogrodnikiem ale z Waszych filmów zawsze sobie wyłuskam coś dla siebie :) dziękuję za ogrom wiedzy który przekazujecie.
@epole_kanalАй бұрын
@@tkordus Dzieki, że jesteś i tak nas oceniasz :)
@sopelmenАй бұрын
Słucha się z przyjemnością.
@janko-in8kjАй бұрын
Paweł trzymaj dalej taki poziom. Warto posłuchać,każdy materiał wartościowy
@epole_kanalАй бұрын
Dzieki 💪
@dariuszbedyk8606Ай бұрын
Dziękuję za fajny i na czasie odcinek
@radekdenko4318Ай бұрын
Witam .Super odcinek. Pozdrawiam 🌾🌾👍🏻👍🏻
@epole_kanalАй бұрын
@@radekdenko4318 Dzieki Radku 💪
@Grzegorz.yt10Ай бұрын
Dobrze przygotowany materiał 🙂
@epole_kanalАй бұрын
Dzieki! 💪
@arturnewholland3073Ай бұрын
Bardzo duzo przydatnej wiedzy 👍
@epole_kanalАй бұрын
@@arturnewholland3073 Dzieki! 💪
@damianred3946Ай бұрын
Wbrew temu co mowi profesor, nie pogardzilbym godzinnym odcinkiem 😏👍
@epole_kanalАй бұрын
W tych warunkach to byłoby (dla nas) trudne ;)
@KarolKozowski-ot5bcАй бұрын
Mega 💪
@gregor7205Ай бұрын
Wszystkie porady o 2 tygodnie za późno bo nie będziemy mieli zbytnio czasu czyli warunków pogodowych na aplikację. Dzięki za dużo fachowej wiedzy.
@dariuszbedyk8606Ай бұрын
Warunków może i nie będzie ale nie wiem jak u ciebie ale u mnie na koniec października były dopiero 2 liście i pojawiał się 3, czyli faza rozwojowa nie odpowiednia do wykonania zabiegu, znacznie się krzewić, może się trafi jakieś okno z pogodą jeszcze. A jak nie to nic na siłę.
@epole_kanalАй бұрын
@@gregor7205 Dzieki za komentarz. Za późno jeżeli posiałeś zboża około połowy września. Pszenica z końca września ma ok 3 lisci, a zabiegi powinny być wykonane (jeżeli jest potrzeba) od początku fazy krzewienia. Często robimy zabiegi na siłę, i za wcześnie.
@arfen1235Ай бұрын
@@epole_kanalodcinek 3 tygodnie za późno, lekkie t0 na jęczmieniu zrobione 24-25 październik. Teraz już są przymrozki a w dzień 8-10 stopni
@gregor7205Ай бұрын
@@epole_kanal Ja zawsze wszystko planuję wcześniej i wstępnie kupuję produkty pod różne opcje Mikro poszło w pszenicy teraz tylko obserwacja przeciw patogenom chorobotwórczym i insektom ale temperatura to na razie powoli wycisza.
@epole_kanalАй бұрын
@gregor7205 Odcinek nt ochrony fungicydowej będzie jutro, jakby co ;)
@polishhomestead3485Ай бұрын
W końcu jest!
@epole_kanalАй бұрын
@@polishhomestead3485 Montażysta w pocie montował ;)
@Diego-gm6rlАй бұрын
Fajny odcinek 👍
@epole_kanalАй бұрын
Dzieki 💪
@gawliczekteam429Ай бұрын
💪🔥🔥🚜
@M.stanciakАй бұрын
Super odcinek , jak zwykle dawka wiedzy konkretna , wniosek lepiej dać niż nie dać ale trzeba myśleć kiedy i co :) Fajnie by było rozszeżyć tą wiedzę , bo tak co na co wpływa to już wiemy , kiedy i dawki też , a mnie osobiście interesuje dalszy los tych mikro co na glebe trafią , tzn np kukurydza w czasie oprysku cynkiem 2- 4 liście czyli powierzchni pola zaktyte 4%?? moze 6% co z reszta co z cynkiem w formie soli , co z cynkiem w formie wodorotlenku ( nie polecam kukurydza sie robi bała na nakladkach) a co z cynkiem w formie zchelatowanej, jakie dalsze przemiany czy korzenie mogą go wykorzystać/ co z przemieszczaniem ? to samo pytanie dotychy reszty pierwiastków . I czy dla życia biologicznego w glebie nie są szkodliwe , np związki miedzi ? czy one nie chamują rozwoju grzybów o których ostatnio była mowa które mają przesówać procesy w strone humifikacji? takie pytania mnie naszły , może to będzie temat na jakiś następny odcinek.
@epole_kanalАй бұрын
Nic nas nie ogranicza, sky is the limit, więc dzieki za podsunięcie kolejnych ciekawych tematów:)
@mariow8497Ай бұрын
Bardzo ciekawy materiał a mam jeszcze pytanie oprysk mikro i makro mieszam razem z siarczanem magnezu i mocznikiem i czy są jakieś przeciwskazania takiej mieszaniny? Pozdrawiam prowadzących .
@agro_pojezierze9324Ай бұрын
Nie ma żadnych przeciwwskazań, tylko zalecenia co do oprysku... jak mocznik to trzeba uważać aby rośliny były w miarę suche a nie w Rose o 11 godz oprysk...
@mariow8497Ай бұрын
@@agro_pojezierze9324 Dzięki za info .Poazdrawiam
@lotnik993Ай бұрын
Ja pododalem jeszcze oprucz wymienionych dodatkowo zelazo z molibden raz ze bardzo tanio mnie to wyszlo a dwa glownie chodzilo mi o klos
@pawekubacka4175Ай бұрын
A aplikacja mikro posypowo? Np. Siarczan miedzi/cynku/manganu krystaliczny jako dodatek jesienią np. do aplikowanego kizerytu oczywiście przeliczone w odpowiednich dawkach. Czy odglebowo mikro też się wchłaniają efektywnie? Pozdrawiam
@jarosawpotarzycki9683Ай бұрын
Aplikacja doglebowa (posypowa) jest możliwa. Sam wykonałem w przeszłości kilka takich doświadczeń. Wiąże się z tym jednak sporo ograniczeń. Dostępność wymienionych siarczanów z gleby może okazać się mniejsza od spodziewanej, zwłaszcza gdy gleba ma odczyn obojętny, o lekko zasadowym nie wspominając. Powiemy wtedy o uwstecznianiu mikroelementów (powstają wtórne związki miedzi, cynku lub manganu o mniejszej rozpuszczalności). Tu jedna uwaga ogólna - istnieją rośliny (rzepak, większość bobowatych), które potrafią zakwaszać ryzosferę (najbliższe sąsiedztwo korzeni) i w ten sposób zwiększać rozpuszczalność uwstecznionych składników. Proszę pamiętać, że miedź (w mniejszym stopniu cynk) chętnie łączy się ze związkami organicznymi w glebie. Proces ten jest tylko częściowo odwracalny. Do tego dodajmy jeszcze zmienne warunki wilgotnościowe w glebie i różną aktywność korzeni. Dlatego wykorzystanie mikroelementów stosowanych w formie stałej do gleby waha się w bardzo szerokim zakresie, lecz w niekorzystnych warunkach może wynosić zaledwie kilka procent. Oddzielną kwestą jest sama aplikacja. Warto się zastanowić czy krystaliczna sól techniczna wysiana łącznie z granulowanym kizerytem zapewni odpowiednią równomierność wysiewu. Ponadto zastosowanie krystalicznych soli technicznych na oziminy teraz (= na początku listopada) jest dyskusyjna, ponieważ obecnie przez większą część doby liście są wilgotne (wręcz mokre). Kryształki nawozu przyklejone na blaszek liściowych w kontakcie z rosą mogą uszkodzić powierzchnię liścia.
@pawekubacka4175Ай бұрын
@jarosawpotarzycki9683 Profesorze to jak aplikować w/w siarczany doglebowo, aby było dobrze?:) Jeśli prowadził Pan doświadczenia to jakie wypłynęły z nich wnioski. Stosuję sole techniczne nalistnie (nie zawsze, ale mam zapas w magazynku i korzystam). Zdecydowanie na "+" działa cena takich związków i nawet aplikując zwiększone dawki wynikające z gorszej przyswajalności ekonomicznie jest to uzasadnione. Może rozpuścić w rsm i aplikować wiosną? Może po żniwach na ściernisko po np.5kg i nie bawić się już w odżywki przez 2 lata, bo akumulacja w kompleksie glebowym będzie wystarczająca? Pozdrawiam serdecznie.
@jarosawpotarzycki9683Ай бұрын
@@pawekubacka4175 Przede wszystkim zdecydowanie lepiej stosować dolistnie (czy jak Pan woli nalistnie). W okresie wiosny w zbożach mogą być dwie aplikacje w/w siarczanów, w odstępie 2-3 tygodni. Jeżeli doglebowo w formie stałej - tak jak mówiłem wcześniej - proszę zwracać uwagę na odczyn. Zawsze robimy to przed siewem roślin. Pomysł ze stosowaniem na ściernisko jest OK (nie rezygnowałbym jednak całkowicie z aplikacji w okresie wegetacji). Pozytywne efekty notowano też stosując sole techniczne w formie roztworu przed siewem roślin, lecz w takiej sytuacji dawka musi być dużo większa niż w przypadku stosowania na rośliny. Co do mieszania soli technicznych z innymi nawozami i środkami OR, w każdym przypadku proszę konsultować się z dystrybutorami produktów. Pozdrawiam
@Ukaniu1991Ай бұрын
nowe pole na piachach 5 klasa gleby , obecnie zasiane pszenżyto ,po zniwach poszlo wapno weglanowe w ilości 3t na ha pod korzen gnojowica bydlencka 20m3 i npk 200kg pytanie co mozna jeszcze zastosować i kiedy aby z wiosny mialo dobry start? dodam ze dotychczas w gospodarstwie dobre ziemie i bede sie uczył uprawy na piachach
@epole_kanalАй бұрын
@@Ukaniu1991 Zbadaj zasobności gleby, wtedy będzie można coś doradzić. Na pewno na słabych glebach nie stosuj zbyt wysokich dawek nawozów azotowych, bo mogą zamiast pomóc, to Zaszkodzić. Czekam na odczyn gleby i zasobności to pomogę dalej:)
@Ukaniu1991Ай бұрын
ok , postaram sie zrobić próby gleb, a mam jeszcze pytanie czy zastosowanie melasy teraz na jesieni na zboza ma sens ? jeśli tak to w jakiej ilosci i co mozna by jeszcze dodać . Pozdrawiam
@bogusafef9304Ай бұрын
Jaka forma Miedzi? Czy siarczan miedzi, nadaje sie na jesień lub (i) wiosnę
@adaszbielski2878Ай бұрын
Podeszwa płużna zapobiega przemywaniu m. in. azoty w głąb gleby?
@epole_kanalАй бұрын
Nie doszukujmy się w cechach z natury niekorzystnych, korzyści. Wolę, żeby system korzeń mógł się rozwijać wgłąb niż być hamowany przez podeszwę. Poza tym proces wymywania nie jest tylko procesem fizycznym, ale także chemicznym (jony azotanowe nie łączą się z kompleksem sorpcyjnym gleby, i są wymywanie czyli podatne na łączenia i przeksztalcenia z innymi pierwiastkami).
@szoko40Ай бұрын
Paweł pytanie z innej beczki masz jakieś doświadczenie ze skanowaniem gleby na ile jest to dokladne ? Lub jakis pomysł jak dokladnie przebadac pola by zrobic mapy ph i makro pod rozsiewacz
@epole_kanalАй бұрын
Mam małe doświadczenie, a to co sprawdzałem nadawało się jako poglądowe sprawdzenie zasobności niż dokładny pomiar. Mówię o urzadzenoi typu skaner glebowy.
@Slawek_Agro_94Ай бұрын
Nie dawałem w tym roku żadnych mikro w pszenicy i plony były na dobrym poziomie. Na roślinach nie było widać żadnych niedoborów. Ale tak z tyłu głowy mam że może coś tam jednak trochę dam w kolejnym roku.
@epole_kanalАй бұрын
@@Slawek_Agro_94 Podanie mikroelementów nie jest pewnikiem wzrostu plonu, ponieważ możesz mieć ich potrzebna ilość już w glebie, albo w nawozie naturalnym (jeżeli jest podawany) lub w nawozie mineralnym (czesc z nich ma również mikrusy). Ale na pewno warto wiedzieć za co są odpowiedzialne i ewentualnie zbadać glebę pod kątem ich zawartości.
@KrzysztofWlkpАй бұрын
Bardzoej miedź systemiczna czy w formie chelatu? Bardziej dokarmianie czy funkcja sanitarna, antyseptyczna? Pozdrawiam z Wlkp
@epole_kanalАй бұрын
Każda forma miedzi będzie odżywiać, ale nie każda będzie mieć funkcje sanitarną (dłuższą niż do pierwszego deszczu). Roślina nie dzieli sobie miedzi na tą, która ma ją żywić, i ma tą która ma ja chronić, ale nie każda forma będzie chronić długo.
@KrzysztofWlkpАй бұрын
@epole_kanal dziękuję za odpowiedź W jaki sposób mógłbym 'zabookować' miejsce na spotkanie-szkolenie w realu, o którym wspominasz? Pozdrawiam Krzysiek
@epole_kanalАй бұрын
@@KrzysztofWlkp Będzie informacja w połowie listopada. Pracujemy jeszcze nad ostatnim szlifem :)
@KrzysztofWlkpАй бұрын
@@epole_kanal na komentarze odpisuje Pan Paweł Talbierz - osobiście?
@epole_kanalАй бұрын
@KrzysztofWlkp W 95% tak, chyba że cytuje opinie eksperta odcinka, ale wtedy jasno o tym pisze
@MrPrezesTVАй бұрын
Co polecacie na choroby grzybowe na jesień bo pojawia mi sie brunatna plamistość liści
@epole_kanalАй бұрын
@@MrPrezesTV poczekaj do niedzieli na odcinek :)
@krystianmajewski3311Ай бұрын
Czy mozna mieszac ,krzem ,tytanit z skracaniem pszenicy , w opryskiwaczu.
@agro_pojezierze9324Ай бұрын
Możesz wiosna w odpowiednich warunkach..
@hubert6261Ай бұрын
Co sądzicie o monoamonowym octanie cynku stosowanym dolistnie na jesień w zbożu, czy rzeczywiście te produkty mają większy wpływ na ukorzenienie zbóż od zwykłego cynku jako mikroelementu. Czy raczej ten produkt nadaje się bardziej do rzepaku.
@epole_kanalАй бұрын
Osobiście widzialem bardzo szybkie efekty działania po amonowym octanie cynku, widoczne przede wszystkim w szybszym rozwoju systemu korzeniowego (więcej włóknikow I rozgalezien), jak i wiosną na nierozkrzewione plantacje zbóż, żeby to krzewienie poprawić. Przypuszczam, że forma wnikania mogła zrobić różnice (szybsze wchłanianie = szybsze działanie), ale nie robiłem tez nigdy konkretnych porównań do innych związków cynku (zbiorczo, bo pojedynczo już tak).
@tomaszlabochsomka6403Ай бұрын
Raczej najlepsza forma wprowadzenia Zn
@matiboss100Ай бұрын
Mam bardzo istotne pytanie . Czy mikroelementy można stosować razem z opryskiem na mszyce "karate zeon" ? W tym roku plaga z mszycami. Pozdrawiam
@epole_kanalАй бұрын
@@matiboss100 Zazwyczaj można
@matiboss100Ай бұрын
Jeżeli pryskam na herbicydy "Bizonem" to po jakim czasie mogę wjechać z mikro i karate zeon ?
@epole_kanalАй бұрын
@matiboss100 Nie ma jakis wielkich obostrzen, jeżeli to są tylko mikro (bez azotu). Tak naprawdę już 2-3 dni są ok
@JakubWiosekАй бұрын
Mam takie pytanie czy mieszankę dolistna lepiej kupić gotową do stosowania na jesień czy samemu przygotowac (cynk miedź mangan bor )
@epole_kanalАй бұрын
@@JakubWiosek Nie ma dobrej odpowiedzi. Dobra gotowa mieszanka jest ok, wszystko masz w jednej formulacji. Ale jak się znasz i wiesz ile chcesz podać roślinom, to produkty solo dają szersze możliwości
@adamwydmuch5134Ай бұрын
Niestety nic nie bylo o miedzi aktywnej, czy dziala tylko jako fungicyd czy tez rowniez jako mikroelement.
@epole_kanalАй бұрын
Każda forma miedzi będzie działała odżywczo (z różną aktywnością), ale nie każda forma miedzi działa fungicydowo. Chyba, ze powierzchniowo/kontaktowo do pierwszego deszczu.
@adamwydmuch5134Ай бұрын
@@epole_kanal Ja stosuje Scudo z firmy Flora.
@polishhomestead3485Ай бұрын
Co z borem ? Podawać dopiero wiosną?
@epole_kanalАй бұрын
W zbożach tak, aczkolwiek ostatnio zainspirowałem się informacjami o borze w kontekście gleby i łączenia z innymi pierwiastkami, np wapnem, więc jeszcze przed wiosną chyba coś w temacie ogram ;)
@robertzdanowski636Ай бұрын
Co z Borem na jesień w pszenicy?
@dariuszbedyk8606Ай бұрын
Moim zdaniem nie zaszkodzi, ale max 50g dawałem kiedyś w jeczmieniu ozimym i się nie pogniewał. Boru (przynajmniej u mnie, potwierdzone badaniami) nie ma w glebie, więc tego czego brakuje tym bardziej należało by się dać. Myślę że tak jak powiedział Profesor że jesień jest istotna w budowaniu struktury plonu. Ciekaw jestem czy pojawi się jakieś okienko pogodowe do wykonania zabiegu.
@epole_kanalАй бұрын
Bor jest słabo przemieszczany także w roślinie, dlatego najbardziej efektywne stosowanie jest w końcowej fazie krzewienia, czyli raczej wiosną
@patrykkarpinski6565Ай бұрын
Czy warto w zbożach ozimych zastosować późną jesienią kizeryt? Czy jednak poczekać do stycznia/lutego? Zadaje to pytanie ponieważ wydaję mi się że wraz z opadami ten kizeryt przemieści się wgłąb ziemi i wraz z pierwsza dawką azotu będzie odrazu działać.
@epole_kanalАй бұрын
Koniec listopada, grudzień tez jest ok. Nic się z tym kizerytem nie stanie, a tak jak piszesz, będzie już przemieszczony na odpowiednią głębokość.
@MieszkoDrugi2Ай бұрын
@@epole_kanal a czy jeśli damy teraz te powiedzmy 150 kg kizerytu, to później wiosną nie trzeba już dodawać MgS do oprysków? Nigdy nie rozrzucałem kizerytu powierzchniowo, ale dodaję do każdego oprysku dolistnego.
@epole_kanalАй бұрын
@ Inna rolę spełnia kizeryt (bez względu na to czy jest podany teraz czy na wiosnę), od siarczanu magnezu podanego przez oprysk. Podając nawóz przez glebę dajemy go więcej i wpływamy też na relacje i aktywność innych pierwiastków w tej glebie. Podając przez liść wzmacniamy aktywność w samej roślinie
@rolnik21wieku22Ай бұрын
Stosowałem wapno 500 kg na hektar a pod zasięg zboża stosowałem 300 kilo polifoski 6 300 kilo soli procesowej chciałbym teraz opryskać 15 kilo mocznika 15kg siarczanu magnezu do tego zastosować po 2 litry manganu miedzi i cynku do tego dodać 2 l plonvit zboża i środek na mszyce
@andrzejciesielski8320Ай бұрын
270 kg potasu na hektar?!Serio przy tych cenach nawozów. Ja myślałem,że dużo daję jak pod rzepak rzucę 400 kg polifoski 5. Ale po rzepaku nie daję nic pod pszenicę. Pod buraki tylko obornik a po burakach też zero PK . Jakie plony osiągasz ? Czy inne laty nie nie dawałeś nic?
@rolnik21wieku22Ай бұрын
@@andrzejciesielski8320Od 3 lat dopiero stosuje nawozy pod korzeń a tak to tylko na wiosnę stosowałem
@agro_pojezierze9324Ай бұрын
@@rolnik21wieku22i jak ? Widać różnicę? Czy krew w piach ?
@rolnik21wieku22Ай бұрын
@@agro_pojezierze9324widać różnicę
@epole_kanalАй бұрын
Zbadaj zawartości pierwiastkiwvw glebie, żeby zobaczyć czy takie duże ilości potasu są ok. To mimo wszystko grozi wzrostem zasolenia, gdybyś powielał to w kolejnych latach. Co do oprysku to ok, pytanie tylko czy warto jeszcze wzmacniać azotem. Niech już się zaczynają hartować te zboża
@CzuporekАй бұрын
Patronem odcinka jest corteva.... Ja rozumiem, merytoryka, wiedza, ale moim zdaniem nijak ma się to do rzeczywistości. Te wszystkie specyfiki, odżywki, nawozy dolistne to wyłudzanie kasy z kieszeni rolnika, która i tak jest chuda przez stan w jakim znajduje się rolnictwo europejskie. Jeśli gleba jest dobrze przygotowana, zasobności NPK na wysokim poziomie, nie potrzebne są te wszystkie specyfiki, roślina sobie poradzi. Jest to subiektywna opinia, uważam że mikro można porównać do suplementów które możemy zakupić w aptece, nijak ma się to do naszego zdrowia, liczy się dieta i zdrowy tryb życia (czyt. Azot, NPK i gleba w dobrej kulturze) oraz pogoda ale na to wpływu nie mamy :/ Pozdrawiam ;)
@epole_kanalАй бұрын
@@Czuporek Jesteś u nas pierwszy raz? Jeżeli nie, to pewnie zauważyłeś, że Corteva jest patronem tego kanału, także w odcinkach które dotyczą życia gleby, nawożenia, uprawy itd. Nie doszukuj się reklamy tam gdzie jej nie ma :) W tym co napisałeś jest dużo racji. Warto byłoby jeszcze dodać nawożenie naturalne (obornik), wtedy ten system jest pełen. Wszystko zaczyna się od gleby, jak ona jest sprawna to interwencja z zewnątrz zazwyczaj nie jest potrzebna lub jest ograniczona (wiedząc, że większość mikroelementów woli odczyn gleby lekko kwasny). Trzeba być świadomym, jeżeli chce się dobrze gospodarować. A w temacie mikroelementów jeszcze dużo pracy trzeba, żeby ta świadomość była na dobrym poziomie.
@M.stanciakАй бұрын
Tylko z ciekawostek , corteva nie ma w ofercie zadnych mikro przynajmiej ja nie kojażę , gdyby patronem był intermag ,adobe , albo Dr green to bys mógł mieć podejzenia , tutaj jest tylko czysta praktyczna wiedza , a co ty zrobisz to juz twoja sprawa .
@Chiro3C6Ай бұрын
To tak jakby napisać, że do rosołu nie trzeba dodawać warzyw. Przecież sam kurczak (NPK) zrobi robotę
@epole_kanalАй бұрын
@@Chiro3C6 Fajne porównanie :) Funkcje czego przejmuje makaron? 😅
@Chiro3C6Ай бұрын
@@epole_kanal zapewne żelaza jako katalizatora smaku hehe
@darekwyczesany4735Ай бұрын
ja nie daje w pszenicy żadnych mikro ani jesienią ani wiosną jedynie w rzepaku plon pszenicy 8-10t także...
@epole_kanalАй бұрын
Gratuluje :) Podanie mikro nie jest warunkiem wysokiego plonu. Być może stosujesz obornik, a być może Twoja gleba jest bogata w mikroelementy. Możesz też stosować nawóz wieloskładnikowy, który ma śladowe ilości mikroelementów. Rozwiązań jest wiele, pracujemy na glebie, która jest bardzo zróżnicowana
@M.stanciakАй бұрын
,,nie ma się czym chwalic generale - ja 30 setków baranów porwołem... ,, A tak na serio wszystko zalezy od stanowiska , z drugiej strony nie wiesz czy jak by było dane mikro czy nie było by lepiej , albo czy npk nie bylo by lepiej wykorzystane , ja się raz poświęciłem i zrobiłem pół na pół w pszenicy tylko mikro nie było reszta herbicydy fungicydy npk i skracanie tak samo , wynik taki ze tą bez mikro grzyb zaatakował mocniej i 400 kg mniej pszenicy , mozna powiedzieć ze błąd pomiarowy , ale białko było nizsze o 1,2 %
@maxgutt694Ай бұрын
Na jakiej klasie ziemi i przybliż swoją agrotechnikę.