Dobry wieczór. Po scysji z Lepszym Komentatorem nie zamierzam się u niego udzielać, więc piszę tu. Swego czasu przygotowując audio/video esej o sensie krytyki religii, znalazłem teksty i wystąpienia profesora Konrada Talmonta-Kamińskiego, badacza, który przeprowadził przekrojowe analizy statystyczne dotyczące procesu sekularyzacji. Pozwolisz, że zacytuję: "Na pewno to nie jest tak, że wiedza naukowa wypiera przekonania religijne. Jest antykorelacja pomiędzy poziomem edukacji naukowej a poziomem wiary, jest antykorelacja pomiędzy poziomem inteligencji a poziomem wiary, ale w obydwu przypadkach to są w miarę słabe antykorelacje. To nie jest coś, co tłumaczy, dlaczego w danych momentach dane społeczeństwa nagle się sekularyzują." Nie wiem, czy u Ciebie przechodzą linki, więc wrzucam goły tekst. Ale jeśli wrzucisz w wyszukiwarkę, bez problemu znajdziesz. Pozdrawiam. :)
@yaroslavusartem Жыл бұрын
Witam. Zgadzam się, że wyciąganie daleko idących wniosków z takich korelacji nie ma większego sensu - z tej prostej przyczyny, że większość ludzi się w te tematy po prostu nie zagłębia. Na poziomie społeczeństwa większy wpływ od argumentów naukowych czy filozoficznych mogą mieć jakieś wydarzenia, których nie sposób przewidzieć.
@PegierzRozumu Жыл бұрын
@@yaroslavusartem Akurat wedłóg Konrada Talmonta-Kamińskiego najważniejszy wpływ ma trwały spadek poziomu niepokoju egzystencjalnego. I to o ile dobrze kojarzę, zgadza się z tym, co pisałeś. Więcej o tych koncepcjach znajdziesz w moim filmie. kzbin.info/www/bejne/fYPdfpp5jL6rb6s
@PegierzRozumu Жыл бұрын
@@yaroslavusartem Ps: Lepszy wykasował już całą dyskusję, która tu komentujemy.
@yaroslavusartem Жыл бұрын
@@PegierzRozumu Ma gość problem z przyjmowaniem krytyki na pewno ;)
@Gloubiboulgha6 ай бұрын
Je pense que je viens de lire le post le plus Hors Sujet de youtube ^^ Intéressant mais hors sujet