Mire jó a haszonélvezeti jog? - A fiataloknak lehetőség, az időseknek biztonság!

  Рет қаралды 16,111

Mlinárik Márton Ingatlanspecialista

Mlinárik Márton Ingatlanspecialista

Күн бұрын

Пікірлер: 50
@zsoltknapcsek3469
@zsoltknapcsek3469 3 жыл бұрын
Amit a "Minden Tudás Egyetem"-éből nem tudsz meg, itt megkapod készen, megrágva. Köszi Márton ez is értékes műsor volt!
@boda_krisztina
@boda_krisztina 3 жыл бұрын
Kedves Márton köszönjük ezt az összefoglalót. Jó lett volna még a tulajdonos és a haszonélvező kötelezettségeiről is hallani, mert azok is vannak. Úgy tudom, hogy a haszonélvező köteles az ingatlan állagát megőrizni, míg a nagyobb beruházásokat, mint például a fűtéskorszerűsítés, a tulajdonos köteles anyagilag állni.
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
Úgy van. Én köszönöm a figyelmet! :)
@zec21cez
@zec21cez 3 жыл бұрын
Ez is jó lett Marci! Köszi. Hangod megint rosszabb volt az előző videóhoz képest.
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
Köszönöm! Hmm.. pedig most egy komolyabb mikrofont használtunk…
@janosnagy3944
@janosnagy3944 2 жыл бұрын
Más jellegű kérdés: a hirdetések között van bőven felújítandó ingatlan. Néztem olyan lakást, ahol a belső állapot tényleg drámaian le volt robbanva. Hogy lehet ilyen esetben korrekt vételárat kalkulálni? Mesterrel fel kell méretni és levonni hasonló jó állapotú lakásak árából a felújítás várható költségét és ezt megajánlani?
@zabolatlan_nyekenyoka1291
@zabolatlan_nyekenyoka1291 8 ай бұрын
Egy kérdés... Egyszer olvastam valahol, hogy kiadó ingatlan esetén egy szó szerint erős haszonélvelő hasznos lehet, ha nem fizet a bérlő és önkényesen foglalja az ingatlant. Ugyanis a haszonélvezőt még neki is birtokba kell engednie. Onnan, hogy egy "ütőképes" haszonélvezőt köteles beengedni egy önkényes lakásfoglaló, már simán ki lehet tenni.....
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 8 ай бұрын
Meg lehet probalni, de Az “ütőképes” nem lesz jó, nem nyulhat a bérlőhöz. Ha megteszi, akkor polgári jogi vita helyett BTK lesz.
@konyhavirtuoz4938
@konyhavirtuoz4938 3 жыл бұрын
Köszönjük a hasznos információkat! Lenne egy kérdésem: adott egy ingatlan, a tulajdonos F(elnőtt Gyermek), a haszonélvező É(desanyja). Az ingatlan eladását mindketten akarják, annál is inkább, mert F pár hónapja vásárolt egy másik ingatlant, amelyre vonatkozó vagyonszerzési illeték számításakor az eladandó ingatlan eladási árát le tudják vonni az új ingatlan vételárából. Új ingatlan tulajdonosa F, haszonélvező nincs. Kérdés, hogy érdemes-e még az értékesítés előtt ügyvédhez fordulni amiatt, hogy É lemondjon a haszonélvezeti jogról, vagy ez szükségtelen lépés és plusz ügyvédi költség lenne, mert megteheti majd az adásvételi szerződés megkötésével egyidejűleg? Főleg költség oldalról érdekelne, hogy ha É az adásvételi szerződésben mond le a haszonélvezeti jogáról, ezen jog (megváltási?) értéke csökkenti-e az eladott ingatlan értékét az új ingatlanra fizetendő illeték számításakor? Vagy ez esetben a teljes eladási ár levonható az új ingatlan vételárából az illeték megállapításakor?
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
Nincs szükség előzetes papírozásra, ha megoldható, a haszonélvező legyen ott az adásvételin, ott fogja aláírni hogy lemondj a jogáról. Tudtommal nem számít illeték szempontból hogy az ingatlanon van-e haszonélvezeti jog, vagy nincs. De ezt a kértést az eljáró ügyvédnek tenném fel.
@macko0032
@macko0032 2 жыл бұрын
Köszönöm a munkád, szépen összeszedtétek, de elég "egy oldalú" lett (ahogy a kommentek is jelzik). Lesz folytatás a "sötét oldalról" is?
@ijoszai
@ijoszai 2 жыл бұрын
Köszönjük a videót! Kérdésem, hogy a tulajdoni lapon található információt használhatom-e ajánlattevésre, pl. cím alapján megkeresem a tulajdonost postai úton és vásárlási ajánlatot teszek a kiszemelt ingatlanra, mivel másik városban lakik. Ugyanez a kérdés a haszonélvezeti joggal rendelkezővel kapcsolatban, ő is másik városban él, kereshetem az ajánlattétellel? Nem sértek-e ezekkel bármilyen jogot vagy szabályt/törvényt?
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 2 жыл бұрын
Tudtommal bárki tehet ajánlatot bármire. És a földhivatal nyilvános…
@ALF777
@ALF777 3 ай бұрын
Üdv! A haszonélvezeti jog örökölhető? 🤔 Tulajdonos férj feleség 50-50% a feleség elhunyt a férj kap haszonélvezeti jogot ilyen esetben? 🤔
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 ай бұрын
Nem, a haszonelvezeti jog nem orokolheto
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 ай бұрын
Viszont ha a hazastars elhunyt, a másik özvegyi jogot kap, ami tulajdonkeppen ugyanaz.
@ALF777
@ALF777 3 ай бұрын
@@Mlinarikmarton köszönöm szépen 🤝
@kismanofej5567
@kismanofej5567 Жыл бұрын
Kinek kell fizetnie a lakásbiztosítást? Ha a haszonélvező nem akarja akkor mi történik?
@tomiboy8556
@tomiboy8556 3 жыл бұрын
A tulajdonos halála után a haszonélvezeti és elidegenésíti tilalmat le tudom venni az ingatlanról??
@vizerugyved
@vizerugyved 3 жыл бұрын
Törvény alapján a halállal megszűnik a haszonélvezeti jog; mivel az elidegenítési és terhelési tilalom járulékos biztosíték, így - halál esetén - az is töröltethető a tulajdoni lapról. Ez nem automatikus, kérni kell a földhivataltól, a leghatékonyabb, ha a kezünkben van a halotti anyakönyvi kivonat.
@tomiboy8556
@tomiboy8556 3 жыл бұрын
@@vizerugyved Köszönöm a válaszát.
@katalinkiss9107
@katalinkiss9107 3 жыл бұрын
Kérdeznem h, ha a haszonélvező nagyon lelakja...leamortizálja az ingatlant, van-e erre valamilyen jogszabály vagy ez benne van a pakliban? ill. ha nagyon lebetegedik ellátásra szorul, de a rokonai nem gondoskodnak róla, ilyen esetben mi a teendő az új tulajdonosnak van-e kötelezettsége? köszönöm
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
Nem eltartási szerződésről beszélünk, hanem sima tulajdonjog átruházásról. Nem köteles gondoskodni a tulajdonos a haszonélvezőről. Érdemes ugy számolni ilyen esetben, hogy felújítandó ingatlant fogunk átvenni végül. Ha jól tudom lehet bíróságra menni ha a haszonélvező lepusztítja a kéglit, de kötve hiszem, hogy ki lehetne költöztetni.
@katalinkiss9107
@katalinkiss9107 3 жыл бұрын
@@Mlinarikmarton koszonom
@vizerugyved
@vizerugyved 3 жыл бұрын
Kedves Katalin! A Ptk. alapján "a haszonélvező viseli - a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével - a dologgal kapcsolatos terheket. A haszonélvezőt terhelik a dolog használatával kapcsolatos kötelezettségek." A haszonélvező nem kötelezhető a felújítási munkálatok elvégzésére, amennyiben rendeltetésszerűen használja az ingatlant. A használatból eredő értékcsökkenés a tulajdonos "kára".
@katalinkiss9107
@katalinkiss9107 3 жыл бұрын
@@vizerugyved koszonom
@zsizsu924
@zsizsu924 Жыл бұрын
Kedves Márton és ügyvéd úr!Köszönöm én is ezt a videót!Ingatlan tulajdonos vagyok és ma már tudom,hogy naívan Haszonélvezetet ajándékoztam egy családtagomnak.Elhangzott,hogy erősebb jog (halljuk mindenhol)és az is,hogy DE...és úgy gondolom,hogy pont erre nem jött válasz...csak a "mumus",hogy téged tulaj bármikor utcára tehetnek!és mi az a DE??De vannak kötelezettségei a Haszonélvezőnek is!Pl.fizetnie kell a teljes rezsit..igazolni számlákkal..és bizonyos idő nem fizetés után elvesztheti a jogát...nem???vagy fizetnie kell a karbantartási költségeket...nem???Kötelezettségei neki is vannak (nem csak jogai)és azok nem betartásának következményei lehetnek...De erről egy szó sem esett a videóban.Ha tévhiteket szeretnétek eloszlatni,akkor tegyétek pontosan.Köszi ismét
@lakatosgabriella8627
@lakatosgabriella8627 2 жыл бұрын
Hasznalati jog orokolheto vagy a reszem ingyen atmegy a tulajdonosnak?
@laszlototh6967
@laszlototh6967 2 жыл бұрын
Márton le a kalappal. Két napja akadtam rá a KZbin csatornádra, azóta minden szabadidőmben a videóidat nézem. Kezdő ingatlanosként rengeteget tanulok belőlük, segít hogy felkészültebb legyek. Nagyon köszönöm. Gratutlálok hozzá !!! A haszonélvezeti joggal kapcsolatban kérdezem: E szerint a haszonélvezeti jogot nem lehet örökül hagyni vagy átruházni ? A haszonélvező halálával mindenesetben megszűnik ? A másik kérdésem: Az elidegenítési és terhelési tilalom külön-külön is alkalmazható, tehát csak mondjuk az elidegenítési jogot kérik a terhelési tilalmat nem, mert mondjuk pont fel akarják használni az ingatlant jelzálogként valamely hitelhez ? Vagy csak a két tilalom együtt alkalmazható ? Előre is köszönöm válaszodat.
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 2 жыл бұрын
Köszönöm, hogy megtisztelsz a figyelmeddel! :) Igen, a haszonélvezetet nem lehet örökölni. De a házastárs halálakor pl. az életben maradt fél "özvegyi jogot" kap. Tudtommal külön is működik az elidegenítési és a terhelési tilalom. De ezt inkább egy ügyvédtől kérdezd meg.
@kzsjoker
@kzsjoker 2 жыл бұрын
Kedves Tamás, Egy ismerősöm kérésére "Az lenne a kérdés h a haszonélvező halála után is érvényes marad az általa kötött határozott idejü albérleti szerződés (a szerződés lejártáig) azaz a tulajdonos sem bonthatja fel?"
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 2 жыл бұрын
Nem biztos, hogy Tomi olvassa. De szerintem ha a haszonélvező elhunyt, akkor a tulajdonos a jogutód. De nem biztos hogy jót mondok.
@norapadar7373
@norapadar7373 3 жыл бұрын
Mi a szitu ha az idős bácsi gáz áram egyéb tartozást hagy az ingatlanon? Ill ha a szülőnek van haszonélvezeti joga pl foldteruleten és a tulajdonos a férjétől elvalik 14 év után. A férj kérhet részesedést a foldtulajdonbol valaskor esetleg a haszonelvezo későbbi halála után?
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
Na igen, a közműtartozásokat valószínűleg a tulajdonos nyalja fel, merthogy az öreget nemigen van értelme perelni. Attól, hogy valaki válik és haszonèlvező, nem lesz köze a tulajdonjoghoz. A házastársi vagyonközösség kapcsán viszont igen. Kérhet részesedést, és ha meg tudnak egyezni, mèg kaphat is. Ha nincs egyesség, akkor meg perelhet…
@norapadar7373
@norapadar7373 3 жыл бұрын
Lehet h rosszul fogalmaztam. Van egy házaspár kiknek egyik tagja földeket örököl az apja részéről. Az anyja ráteszik a haszonélvezeti jogát erre az örökségre A másik személynek van egy szülőtől kapott haza melyre a szülő nem tett haszonélvezeti jogot. Valaskor a földtulajdonos kér részesedést a házból melyet megkap. Ebben az esetben a másik személy kérhet részesedést a foldtulajdonbol annak ellenére h azon az anyós haszonelvezete rajta van?
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
@@norapadar7373 ez erősen válóper - gyanús. A felek bármit kérhetnek. Ha viszont a másik nem adja, akkor jön az alkudozás. Vagy rosszabb esetben a per…
@EPZ32
@EPZ32 3 жыл бұрын
Kérdéseim lennének!
@vizerugyved
@vizerugyved 3 жыл бұрын
Jöhetnek :)
@petertakacs3402
@petertakacs3402 3 жыл бұрын
Ilyen "80 éves bácsikák/fél áron megveszem ház" hirdetéseket átlag ember hol talál? Még soha nem találkoztam ilyen hirdetéssel.
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
Az ingatlan.com-on nemsok ilyen lesz. De azért előfordul. Nyilván ezek az információk általában nem kerülnek ki a piacra. De ha az ember találkozik ilyen helyzettel és felkészült, akkor profitálhat belőle. Ja, és persze az életben ritkán állnak ennyire össze a dolgok. Pl. Egy jó karban lévő 70-es kínálja az ingatlant haszonélvezeti joggal a piaci érték 75%-án, és meg van róla győződve hogy ő nagyszerű dealt kínál, stb…
@szpsz911
@szpsz911 3 жыл бұрын
@@Mlinarikmarton van azért a comon sok ilyen, azzal a bibivel, hogy még havi apanázst is kérnek. Én ezt viszont nem tartom korrektnek.
@szpsz911
@szpsz911 3 жыл бұрын
Nagyon jó, mint minden videód, hatalmas hála érte. Egy dolog kimaradt a téma boncolgatásánál: haszonélvezet esetén kinek a kötelessége a költségek viselése, az állagmegóvásról való gondoskodás? Mert elég abszurd lenne, hogy a haszonélvező szedi a bérleti díjat, a bérlő lelakja és a tulajnak kellene a felújításokat fizetnie :) Másik: manapság kezdi felütni a fejét, illetve kezd elharapódzni az a jelenség, hogy idős ember, holtig taró haszonélvezettel elad a piaci ár feléért ingatlant, de még havi járadékot is kér. Az nem túlzás egy picit? Mi a véleményetek?
@parisbudapest
@parisbudapest 3 жыл бұрын
Az általad említett « jelenség » kísértetiesen hasonlít egy Franciaországban bevett gyakorlatra (Viager) : az ingatlan új tulajdonosa az eladó holtáig rendszeres (havi, háromhavi vagy éves fizetéssel) köteles járadékot fizetni. Kvázi ezzel kompenzálja (ki tudja, hány éven keresztül...),hogy piaci ár alatt vásárolhatta meg az ingatlant. Vannak buktatói. Érdemes róla tudni például, hogy a felmerülõ munkálatok költségei (beleértve a társasház által megszavazottakat is) az új tulajdonost fogják terhelni, csakúgy mint az (esetleges) ingatlanadó. (Kivéve, ha mindezekrõl külön megállapodást sikerült kötni az eladóval.)
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
A haszonélvező köteles az állagmegóvásról gondoskodni. Az egy másik kérdés, hogy mi van, ha nem tud, de mégis benne lakik. A haszonélvezeti jog és az eletjáradék két külön dolog. Persze lehet őket keverni is, de nem muszáj. Hogy túlzás-e? Kereslet-kínálat. Ha megveszik ezekkel a feltelekkel, akkor nem…
@cleopatrakis9128
@cleopatrakis9128 Жыл бұрын
Tegyuk hozza,hogy a tulajdonos fizetvminden rezsit ,a haszonelvezo meg benne lakik halalaig. Tehat nemh nem fizet berleti dijat ,hanem a rezsit se.
@torma993
@torma993 3 жыл бұрын
.
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
?
@torma993
@torma993 3 жыл бұрын
@@Mlinarikmarton Csak komment az algoritmusért. Köszi, hasznos videó volt!
@Mlinarikmarton
@Mlinarikmarton 3 жыл бұрын
@@torma993 köszönöm :)
Ingatlan bérbeadás - Hogyan csinálja egy igazi profi?
27:06
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 36 М.
Az ingatlanvásárlás költségei - Mennyibe kerül lakást venni?
32:51
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 24 М.
КОГДА К БАТЕ ПРИШЕЛ ДРУГ😂#shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 6 МЛН
Wait for the last one 🤣🤣 #shorts #minecraft
00:28
Cosmo Guy
Рет қаралды 21 МЛН
Yay, My Dad Is a Vending Machine! 🛍️😆 #funny #prank #comedy
00:17
Wait for it 😂
00:19
ILYA BORZOV
Рет қаралды 10 МЛН
Ingatlan vásárlás 10% önerővel?
23:44
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 14 М.
Az ingatlanvásárlás menete - Teljeskörű útmutató
30:52
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 61 М.
Hogyan vegyél lakást ha fiatal vagy es nincs semmid?
34:06
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 24 М.
Ingatlan eladás több tulajdonos esetén (Igaz történet alapján)
15:42
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 15 М.
Mit tegyél, ha nem fizet a bérlő?
22:29
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 22 М.
Amit a termőföldek piacáról tudni érdemes (Interjú Dombóvári Dénessel)
53:37
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 24 М.
Hogyan szűrd ki az időrabló ingatlan turistákat?
16:07
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 25 М.
Banki visszavett ingatlanok, árverések (Interjú Dr. Wagner Annamáriával)
23:44
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 37 М.
Mikor érdemes lakást venni? Lehet, hogy máris késő?
13:53
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 97 М.
Úszóház, Abádszalók... Az meg vajon miért jó? (Teljes)
34:50
Mlinárik Márton Ingatlanspecialista
Рет қаралды 11 М.
КОГДА К БАТЕ ПРИШЕЛ ДРУГ😂#shorts
00:59
BATEK_OFFICIAL
Рет қаралды 6 МЛН