Kolejny ciekawy odcinek, dużo przydatnych informacji przedstawionych w czytelny i zrozumiały sposób. Fajnie, że poświęciłeś dużo czasu i pracy, żeby przygotować tą prezentację i w pewnym stopniu edukować ludzi.
@robertatka73602 жыл бұрын
wszystkiego najlepszego z okazji urodzin i dzięki że robisz to dla nas
Czysty przypadek sprawił, że tu trafiłem. Inwestował nie będę gdyż to totalnie nie moja bajka ale miło zobaczyć znajomą twarz... Już ponad 20 lat minęło a Ty kolego prawie nic się nie zmieniłeś. Ząb czasu Cię nie rusza zbytnio😉 Pozdrowienia serdeczne od kumpla z liceum 😁
@system_trader2 жыл бұрын
Hej Przemek! Wow, no kurcze, kopa lat! :) Koniecznie musimy przybic piatke jak zawitam w stare regiony. Pozdrawiam serdecznie! :)
@przemekb95282 жыл бұрын
@@system_trader zostawiłem Ci kontakt na messengerze
@matlog19772 жыл бұрын
Jacku fajny materiał. Powiedz mi jak śledzisz zmianę wartości swojego portfela w czasie. Korzystasz z jakiegoś oprogramowania żeby widzieć zmiany dzienne, czy tak na prawdę wystarczy znać wartość np. miesięczną i wtedy np excel.
@system_trader2 жыл бұрын
Hej Maciej! Zmiany sledze co miesiac dla danej strategii/portfela, a raz na kwartal robie podsumowanie calego kapitalu. Do generowania sygnalow korzystam ze swojego oprogramowania, a do sledzenia wartosci kapitalu to po prostu spisuje to kwartalnie do Excela. Nie robie tego czesciej bo szkoda mi zywczajnie na to czasu, a nic by mi to nie dalo. Wczesniej robilem codzienne sledzenie, ale to przy handlu krotkoterminowym. Pozdrawiam! :)
@przemyslawkruk84542 жыл бұрын
Cześć . Małe pytanie, co byś polecał do części walutowej portfela. Zastanawiam się nad vanguard Lifestraregy 80/20 lub samodzielne złożenie portfela z 3,4 erfów. Mam w planach strategie Ok 10 letnią.
@system_trader2 жыл бұрын
Hej Przemek. Co masz na mysli piszac "czesc walutowa"? Pozdrawiam! :)
@maciejszczechura13862 жыл бұрын
W GEM sygnały sprawdzasz na ETF'ach z USA, nawet jeżeli kupujesz odpowiedniki europejskie. A w tej strategii na IKE? Na jakie ETF'y patrzysz pod kątem sygnałów dla akcji i obligacji?
@system_trader2 жыл бұрын
Maciej, ETF-y akcyjne na ETF-ach z USA. Natomiast obligacyjne sila rzeczy na europejskich.
@wujekthcjuz2 жыл бұрын
Witam. Mam pytanie : ) opłaca się wrzucać środki na Ike, w formie inwestycji w ETF (Bossa), jeśli tych środków będę potrzebował za jakieś 5-10 lat? Mam 35 lat. A może lepiej część środków wrzucać na IKE a część na zwykłym rachunku maklerskim? Bardzo proszę o pomoc w dylemacie :) Pozdrawiam.
@system_trader2 жыл бұрын
Łukasz - polecam ten materiał, a w szczególności arkusz kalkulacyjny dla IKE/IKZE: systemtrader.pl/096-3-proste-pomysly-na-portfel-ike-ikze-kalkulator-oplacalnosci-ike-ikze/ Pozdrawiam! :)
@milwis1 Жыл бұрын
Cześć. Właśnie zaczynam rozważać wprowadzenie tej strategii na koncie IKE. Co sądzisz o GEM złożonym z CSPX, EMIM, BBLL? Rachunek w Bossie. Jest dostęp do rynku amerykańskiego ale nie do wszystkich etfów. Można by wymienić na amerykańskie odpowiedniki ale nie wiem czy jest sens.
@pmazur012 жыл бұрын
Witam Jacku, mieszkam i pracuje za granica i tam rowniez posiadam dodatkowe konto emerytalne - w Irlandii nie ma jednak mozliwosci realizacji swojej strategii tylko ewentualny zakup funduszu o roznym profilu ryzyka (akcje/obligacje) i realizcja strategii buy$hold. Zastanawiam sie czy moge rowniez posiadac rachunek IKE w Polsce, jak to jest interpretowane prawnie posiadanie dwoch kont emerytalnych w roznych krajach UE?
@system_trader2 жыл бұрын
Hej :) Powinnas to skonsultowac z doradca podatkowym u siebie w Irlandii. Polska problemu raczej nie bedzie miala. :) pozdrawiam! :)
@maciejpater19975 ай бұрын
Mam pewne wątpliwości co do jednej sprawy. Mianowicie jeśli mieszkasz za granicą a korzystasz z IKE i IKZE, a Twoja rezydencja podatkowa jest po za Polską. To w przypadku wypłacania odsetek od obligacji skarbowych czy np dywidend nie ma to większego sensu, bo musisz opłacić podatek w swoim kraju...
@system_trader5 ай бұрын
No proszę, lepiej znasz przepisy podatkowe w Belgii w tym zakresie, od doradców podatkowych z Belgii. Brawo! :)
@ArturChojnacki922 жыл бұрын
Dlaczego mowisz że bardzo ciężko będzie pobić indeks MSI ACWI? Jeśli faktycznie tak jest to zamiast zabawy z GEM lepiej po prostu kupić etf na MSI ACWI?
@system_trader2 жыл бұрын
Dlatego, ze mentalnie bliskie jest mi momentum. Poza tym taka strategia miała historycznie mniejsze obsunięcia od ACWI. No i jeszcze jedno - po prostu mam pokorę wobec rynku - choć GEM miażdżył dotychczas ACWI. Nie stosuje GEM tylko dlatego, ze sile się na pobicie ACWI. Choć, jeśli już to stosować, to na IKE/IKZE aktywna strategia ma największy sens ze względow podatkowych. Przy okazji, jak bym miał spekulować, to pasywne inwestowanie (MSCI ACWI) może mieć trudny okres przy inflacji. A niestety inflacja raczej szybko nas nie opuści... Choć dla jasności gdy ruszałem z IKE o inflacji wiele się nie mówiło.
@kamilkurzynski7734 Жыл бұрын
Witam. Szukam od dłuższego czasu osoby która mieszka poza granicami kraju(Polska) . Mocno się interesuję IKE mieszkam w niemczech od dwóch lat i zastanawiam się czy zacząć tam inwestować swoje pięniądze. Rozumiem że zostając tam gdzie jesteś rownież nie zapłacisz podatku Belki? Pytam bo mówiłeś że Twój powrót zależy to od sytuacji w kraju
@system_trader Жыл бұрын
Hej Kamil! W Belgii nie ma podatku gieldowego, wiec pewnie jest latwiej. Jesli masz niemiecka rezydencje podatkowa to skonsultowalbym sie z doradca podatkowym - ale podejrzewam, ze niestety IKE nie uchroni Cie przed podatkami. Pozdrawiam!
@cypis77772 жыл бұрын
Ciągle za mną chodzi to pytanie, być może bardzo proste i irytujące, ale dla mnie diabeł tkwi w szczegółach. Podoba mi się strategia GEM. Gdzie patrzysz kurs przez ostatnie 12 miesięcy, żeby zrobić zmianę? Czy na swoim rachunku maklerskim, czy w google? Czy jeszcze gdzieś indziej?
@system_trader2 жыл бұрын
Korzystam ze swojego oprogramowania #ST. :)
@cypis77772 жыл бұрын
@@system_trader ok, myślałem że ST jest do historii, nie go aktualnych danych. Natomiast ST zasysa tez pobiera dane z jakichś baz danych i raczej nie z giełd. P.S. Dzięki za szybką odpowiedź
@system_trader2 жыл бұрын
@@cypis7777 W #ST jest dostep do ponad 70 gield swiata z biezacymi danymi. :)
@mariok77682 жыл бұрын
Ta część globalna MSCI WORLD plus MSCI EM miała max DD- 40%? trochę sporo w porównaniu do orginału GEM szkoda, że nie ACWI EX USA w wersji unit....
@system_trader2 жыл бұрын
Nie przywiazywalbym sie do tego. Mozna to redukowac dodatkowymi transzami / lookback periods. No i jeszcze jedno: te spadki sa w USD, czyli w PLN zwykle mniejsze (PLN sie oslabia w bessie).
@mariok77682 жыл бұрын
@@system_trader dzięki za odpowiedź.. Zastanawia mnie jeszcze ten etf na TBSP rozumiem ,że TER 0.5% plus prowizja za zakup? ile to w Bossie kosztuje 0.39%? jeśli tak to średnio może być to opłacalne...
@tomaszkwiatkowski40682 жыл бұрын
@@mariok7768 W BOSSA jest chyba jakaś promocja i prowizja na TBSP wynosi 0,10%, a w mBanku 0,39%, tylko nie wiem czy TER jest 0,5%
@system_trader2 жыл бұрын
Tak, prowizja 0.1% na TBSP. TER obecnie to 0.5%.
@tomaszkwiatkowski40682 жыл бұрын
@@system_trader Ok, dzięki za potwierdzenie informacji. Odnośnie TBSP to widziałem gdzieś informację, że na TBSP można zarobić zarówno jak stopy procentowe są podnoszone, jak i obniżane, nie wiem ile w tym prawdy. Z tego co się orientuję jak stopy procentowe są podnoszone to obligacje nie radzą sobie dobrze.
@marcinosr11 ай бұрын
Nie da się tego bardziej rozwlec ;)
@BlessoPL2 жыл бұрын
Hasło " nie liczyć na państwową emeryturę" jest błędne i mylące. Emerytura jest wypłacana do końca życia ( a IKE nie jest emeryturą) a system ZUSowski działa od 80 lat. Wpłacanie środków na ZUS powinno być świadome i nie można od tego uciekać ( z paru powodów - od dbania o system społeczny po pewność, iż otrzyma się środki na późną starość ). Jeśli ktoś myśli , że np w wiku 90 lat będzie miał świadomość lub siły zarządzać środkami w momencie gdy będzie miał np demencję starczą albo poważne choroby to się myli. Emerytura "państwowa" daje pewność, że ktoś się nami zajmie . Środki z IKE można np przejeść po 60 roku życia.
@system_trader2 жыл бұрын
Co w takim razie jesli sprawdzi sie scenariusz w ktorym stopa zastapienia bedzie na poziomie 20-30%? Czyli jesli ktos zarabia np. 5000 PLN to nagle bedzie musial zyc na emeryturze za 1000-1500 PLN. To wlasnie w tym kontekscie uwazam, ze lepiej nie liczyc, ze "jakos to bedzie" -- bo moze nie byc. Lepiej sie "pomylic" i zyc w scenariuszu a'la Norwegia, niz zyc w biedzie. Tak to widze. :) BTW, nie potrzeba na starosc skomplikowanego portfela. Mozna to uproscic do maksimum lub wrecz zlecic komus na zewnatrz. Dla jasnosci: to moja opinia i oczywiscie jesli wychodzisz z zalozenia, ze panstwowa emerytura to pewnosc, ze ktos sie Toba zaopiekuje, to Twoja sprawa. Pozdrawiam serdecznie :)
@BlessoPL2 жыл бұрын
@@system_trader Stopa zastąpienia będzie spadać i tego nie zatrzymamy. Populistyczny pisowski rząd obniżył wiek emerytalny co spowodowalo, iż emerytury będą (są) niższe. Mamy jeden z najniższych pułłapów wiekowych przejścia na świadczenie emerytalne w całej Europie i zapewne w przyszłośći się to zmieni. Ten kto liczy , iż będzie pracował do 60/65 lat jest w błędzie. Ale ... Stwierdzenie , iż nie należy liczyć na ZUS mija się z prawdą. 1. ZUS wypłaca emerytury od 80 lat i jako firma państowa ma zabezpieczenie budżetu. 2. O ZUSowską emeryturę należy dbać dłużej pracując (szczególnie kobiety), dbając o zatrudnienie na etat a nie na nieoskładkowane umowy, płacić składki ( by mieć "lata składkowe"), jak najszybciej zacząć pracować a nawet wysyłać dzieci szybciej o rok do szkoły . Każde podważanie "systemu emerytalnego" spowoduje brak zaufania do tej instytucji i niższe świadczenia w przyszłości. 3. Przykład - koszt pobytu w prywatnym domu seniora to około 4000-5000zł ( a średnia długość życia , nie wliczając okresu pandemii cały czas rośnie). 4. Oszczędzanie w IKE/IKZE nie zwiększa emerytury. To tylko zabezpieczenie na jakiś czas. 5. Udział w PPK/PPE powinnien być obowiązkowy. 6. Jeśli IKE (szczególnie w "krótkim" 10-15 letnim okresie to wyłacznie powiązane z 4 letnimi obligacjami indeksowanymi inflacją.
@system_trader2 жыл бұрын
@BlessoPL, nie twierdze, ze ZUS nie bedzie wyplacal emerytur -- twierdze, ze z duzym prawdopodobienstwem beda one zalosne. Jesli ktos planuje na emeryturze nie tylko przezyc, ale miec tez komfort zycia, to skazani jestesmy na samodzielne budowanie kapitalu. Czy IKE/IKZE nie zwiekszy emerytury? -- jesli ktos sie postara, po wykorzystujac limity juz teraz rocznie mozna odkladac na ten cel ok. 25k PLN. Jesli mamy malzenstwo -- 50k PLN. Po 30 latach majac wypracowany kapital na poziomie 1-3 mln PLN (zindeksowane inflacja) daje te 40-120k PLN rocznie prywatnej emerytury *dozywotnio* prywatnej emerytury. Jesli i to malo mozna inwestowac poza IKE/IKZE. Nie bardzo tez rozumiem argument z obligacjami. To, ze do emerytury ktos ma 10-15 lat, to nie znaczy, ze w dniu przejscia chce skonsumowac wszystko. Udzial akcji, minimum te 20-30% w konserwatywnym portfelu powinien sie znajdowac. Za tym przemawia historia dluzsza niz ZUS. :) Pozdrawiam serdecznie!
@BlessoPL2 жыл бұрын
@@system_trader ZUS - BĘDZIE - wypłacał emeryturę do końca życia a nie sądzę by ktoś z mało/średnio zarabiających odroczył konsumpcję w wysokości 1-3 mln zł na swoją starość. To jest właśnie problem- ludzie nie odkładają oszczędności na ten czas ( mała liczba kont IKE/IKZE i tylko 2.4 uczestników PPK) oraz uważają że nie warto płacić składek ZUS ( pański zapis idzie właśnie w tym kierunku). Albo świadomość o tym, że należy myśleć "na starość" o sobie ( odroczona konsumpcja) albo dbanie o to co spływa do ZUS i dbanie o np swój stan zdrowia i dobre warunki pracy do 65 kobiety i 67 nmężczyźni by emerytura z ZUS nie była niska. IKE z obligacjami 4 letnimi daje pewność, iż nie straci się swoich środków -a to w OSZCZĘDZANIU ( a nie inwestowaniu) jest najważniejsze. Nie można pozwolić sobie na utratę środków od których (możliwe) że będzie zależało zdrowie oraz przeżycie np w wieku 70lat. Żaden fundusz nie zapewnia zysku i nie amortyzuje strat. Obligacje TAK. Dla np 50 latk ważna jest pewność, iż jej środki nie zostaną pomniejszone w sposób znaczącyu ( np zakup akcji Allegro). Dywersyfikacja nie daje również pewności. Zyskiem jest brak podatku Belki ( przy dłuższym oszczędzaniu i...otrzymywaniu dobrego kuponu ). Dbanie o system ZUSowski powinno być świadomą decyzją każdego Polaka. Bez niego przy marnej edukacji ekonomicznej będziemy narodem biednych emerytów.