Na chladících zařízeních dělám běžné v součinnosti s chlaďaři elektroinstalaci zhruba 15let, a ještě jsem neviděl chlaďaře s momentovým klíčem, v manuálech je celkem velký rozptyl toho omentu, ty tam máš trubku 6 na kapalinu a 12mm na plyn, pro pertl na 6mm trubku se běžně udává 15-30Nm, pro palcovou trubku se udává 15-20Nm protože má slabší stěnu a těch 30 by ji mohlo protlačit. U nás se v drtivé většině používají metrické trubky u 12mm je to od 30 do 55Nm je to takový rozptyl, že to trefí i někdo kdo to nemá v ruce a oni to mají v ruce, tam bych to neřešil. To mazání pertlu se taky úplně běžně nedělá, on ten olej je v chladivu a jak se to zapne olej se roznese po systému a chladivo už ho do případné netěsnosti nacpe. Únik se nejlépe hledá podle oleje, kde je to masné, tam utíká chladivo, když už projde olej, projde i chladivo. To že to nevakuovali je ovšem velká prasárna, vakuuje se běžně 30 až 60 minut. Oni tam ten vzduch nenechali toho se neboj, oni to profoukly. Dělá se to tak, že povolí pertl na výparech a otevřou ventil na kapalině, kapalina vletí do potrubí, tam začne prudce vařit a tlačí před sebou vzduch, když uvidí že už se mu tlačí chladivo pertlem tak ho utáhne, tento postup byl ještě nedávno popsán i v instalačních manuálech a oni se to učili ve škole. Nesmí se to dělat kvůli zelenému šílenství, ten plyn má totiž skleníkový efekt, tak zvané GWP. Ty tam máš R 32 ta má GWP 675g CO2 na gram chladiva, při této operavi utečou jednotky gramů chladiva, takže ekvivalent třeba kila nebo dvou CO2 což je zhruba tolik kolik člověk vydýchá za dva deny, nebo kráva naprdí za chvíli, on metan má GWP 35.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek. Dobře, momentový klíč i olej skousnu se skřípěním zubů. Když už to naplnili takhle, neměli nějak změřit a upravit tlak? Přeci není jedno, jaký tlak v tom systému je. Děkuju za případnou zprávu.
@tosuja3380 Жыл бұрын
@@vidlak001 Tlak chladiva nemá cenu měřit, pokud zařízení je aspoň nějak funkční, nemá to cenu ani při servisu, je to tahání peněz a často způsob jak se vyvázat ze záruky (neprovedl jste pravidelný roční servis pane a tak záruka padá) dokud tam bude alespoň kapka chladiva tak tam bude prostě vypařovací tlak odpovídající teplotě. Jediný způsob, jak zjistit kolik je tam chladiva, je vyčerpat všechno chladivo, do vyvakuované prázdné nádoby a zvážit ho. Měření má smysl jen během vakuování vakuovou sondou (to tam ještě není chladivo), odsaje se systém, a čeká se jestli tlak stoupne, pokud jo, pak je tam buď něco co se vypařuje, nebo netěsnost, pak se to řeší. Potom se to ještě tlakuje dusíkem, protože to, že ne něco těsné ve vakuu, když se plochy k sobě přisáli, ještě neznamená, že je to těsné pod tlakem. R32 je vysokotlaké chladivo a může tam být i 40 atmosfér. V agregátu je obvykle chladiva dostatek na 10 m potrubí, pokud je potrubí delší, tak se přidává, když je kratší, tak je tam navíc, když je instalace přes zeď tak je je dost velká rezerva chladiva. Zkus spoje (pertly) oběhnout jarovou vodou, když se objeví bublinka, tak reklamuj. Oni by tou zkouškou nezjistili nic víc než můžeš zjistit ty teď. Popravdě tak se to běžně dělá a ještě jsem neslyšel, ze by u klimošky byl problém, slouží desítky let. Montáž klimošky je pro ně naprosto primitivní záležitost, je to jako pro elektrikáře výměna vypínače, to není jako montáž rozvaděče plného frekvenčních měničů. Je to nejjednodušší věc, se kterou se můžou setkat. Nevím jestli ty, při výměně vypínače hledáš jistič a zajišťuješ ho proti zapnutí předepsaným způsobem na dobu montáže, nebo to vyměníš pod napětím? Já občas měním pod napětím i hlavní jistič v elektroměru, když jsou domovní pojistky zamčené na sloupu od distribuce. Předpokládám že jsi elektrikář a tak možná víš, že jističe různých značek, mají předepsané různé odtahovací omenty šroubků a ještě jsem neviděl elektrikáře s momentoví šroubovákem. A co ty používáš ho? Vsadím boty a udělám si průzkum, že ti chlaďaři, jak je znám, ve většině ani neví jakým momentem to utahovat, nebo že tam vůbec je nějaký předepsaný moment, ale prostě to utáhnou dobře. Ty návody nikdo nečte.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ano, souhlasím, Montáž klimošky je pro ně naprosto primitivní záležitost. Ale taky na tu montáž můžou poslat "jelito", které se to teprve učí. Tak topení zdar!
@honzasladky419411 ай бұрын
@@vidlak001ahoj, jednotka je standardně z fabriky naplněna na max délku potrubí 5m. Tlaky není nijak potřeba, upravovat. Jednotka má elektronický expanzní ventil a řízené otáčky kompresorů. Jednotka si tlak upraví otevřením/zavrenim EXV, popřípadě snížením/zvýšením otáček kompresoru. Toto video je dle mého zbytečné.
@MrSemirus4 ай бұрын
Zdar, jen tě opravím - měděné trubky v návinech, jako je ve videu bývají v coulech, ne metrické. Takže u těchto malých splitek buď pár 1/4" a 3/8" nebo 1/2" a 3/8". Mám coulovou i metrickou pertlovačku a použití metrické pertlovačky na coulové trubky či obráceně není dobré. Mám vyzkoušené. Metrický je většinou ten závit v převlečné matici pertlového spoje. Olej určitě nezaplňuje žádnou netěsnost. Při tlaku cca 16 barů by byl okamžitě vytlačován netěsností ven. Olej se na dosedací plochy pertlu dává jen pro zlepšení dosednutí při finálním utahování matice. Použití oleje je lepší a je doporučený výrobcem. Ve škole se profouknutí chladivem samozřejmě učí, ale rozhodně ne u regulovaných látek CFC a HCFC a fluorovaných skleníkových plynů HFC. Profouknutí je možné pouze a jedině u přírodních chladiv (ethan, propan, isobutan, amoniak, CO2, propylen atd.). Jakýkoliv záměrný únik regul. a fluorov. plynů je prostě zakázaný a proto je celá ta anabáze s certifikáty. Ale ano, samozřejmě prasata to dělají. Píšeš o GWP, ale chladiva mají dvě kritéria - GWP a ODP (GWP - potenciál globálního oteplování, ODP - potenciál poškozování ozónové vrstvy). Dřívější regulované látky měly vysoké ODP a dnes už jsou většinou zakázané, fluorované skleníkové plyny mají ODP nula, ale vysoké GWP, proto je snaha přecházet na přírodní chladiva s ODP nula a velice nízkým až zanedbatelným GWP většinou 0 až 6). Fluorované skleníkové plyny v EU skončí v roce 2050. V běžným klimách je to nejčastěji třeba R410a, R32, R404a, R407a v autech třeba R134a. Pro malá monobloková tepelná řerpadla a klimy s maximálním výkonem do 12 kW a s F-plyny s GWP 150 a víc bude platit od roku 2027 úplný zákaz uvádění na trh. Tato zařízení s bsahem jakéhokoliv množství F-pynu bude zakázáno uvádět na trh v roce 2032. Dělená tepelná čerpadla a klimatizace čekají zákazy uvádění na trh postupně podle výkonu a GWP s úplným zákazem uvádění na trh v roce 2035. U stávajících chladících zařízení s F-plyny s GWP nad 2500 bude možný servis pouze do roku 2030. Úplný zákaz servisu zařízení s F-plyny s GWP 2500 a víc bude platit od roku 2030. Všichni držitelé certifikátu budou muset absolvovat pravidelná školení a to alespoň každých 7 let k obnovení znalostí. Certifikované osoby projdou prvním školením do roku 2029. Vycházím z aktuálně platných nařízení EU 573/2024, 590/2024, 517/2014 a 1005/2009. A ano máš pravdu, je to pouze v rámci zeleného šílenství, na druhou stranu ta chladiva jsou opravdu škodlivá.
@lubosmyslikovjan3270 Жыл бұрын
Opět skvělé video. Co se týká delší konzoly, je to spíš plus než mínus, protože jsi tím získal lepší cirkulaci vzduchu (nasávání) u vnější jednotky, tak bude o málo účinější.
@vidlak001 Жыл бұрын
A to se vyplatí :-)
@JanKavik Жыл бұрын
Topím klimatizaci 18 let, Po 15 letech jsem chtěl doplnit chladivo - nebylo to třeba, bo bylo v ještě v toleranci. Jen chtěli vyměnit celou klimu za novou, že je morálně zastarala, ale inventor Daisaiken je furt lepší, než současné nové, bo všechno nové je většinou v dnešní době horší a ocyganěné. (od slova cygán)
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, tak to jen blahopřeju, že ti to funguje :-)
@MrSemirus4 ай бұрын
Hodně záleží, jaké chladivo je v chladícím systému, starší regulovaná chladiva jsou už zakázaná a nesmí se ani servisovat. samotné doplňování chladiva je zakázané. Pokud je podezření na únik, vždy se musí odsát chladivo a prevést tlaková zkouška a odstranit netěsnost.
@dawematy835913 күн бұрын
@@MrSemirus chladivo se nesmí ani vracet, tak že při netěsnosti chladivo odsát a nechat zlikvidovat, doplnit se smí chladivem jiným kompatibilním, pokud existuje
@MrSemirus13 күн бұрын
@@dawematy8359 No, jako chlaďař tvrdím, že to není pravda. Jsou různé druhy chladiv, jak píšu výše. Neregulovaná chladiva, tedy přírodní chladiva a fluorovaná chladiva se samozřejmě po odsátí zase mohou vracet zpět do okruhu. Poze u dvousložkových chladiv se při úmiku chladivo většinou nevrací zpět a není to kvůli zákazu, ale kvůli tomu, že je nezzjistitelné kolik které složky uniklo více a proto se dává do systému nové čisté chladivo. Jednosložkové chladivo se může úplně v pohodě odsát i vrátit zpět.
@dawematy835913 күн бұрын
@@MrSemirus to ano, já mluvím o regulovaných CFC a HCFC chladivech, špatně jsme se pochopili
@MS-dx1zl Жыл бұрын
Olejíček a momenťák není až tak důležitý ale vákuování je podstatné... tím se odstraňuje vlhkost. Protože kompresor to hodně nerad. Taky by se měla udělat tlaková zkouška dusíkem.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Venkovní jednotka byla uzavřená, protože je v ní chladivo. Vnitřní taky, protože z ní utekl tlak, když přeřízli trubku. Takže jediné místo, kde by mohla být vlhkost je trubka. Otázka je, jestli by tam mohla být.
@jaroslavbartosek3997 Жыл бұрын
@@vidlak001 Otázka není, jestli je tam vlhkost, ale kolik jí tam je. Něco pobere filtrdehydrátor, ale snižuje se mu tím zbytečně kapacita pojmuté vlhkosti.
@MS-dx1zl Жыл бұрын
@@vidlak001 trubky které jsou otevřené to atmosféry je třeba vždy vakuovat. Dělám autoklimatizace a princip je stejný. Ovšem jsou domácí klimatizace, které se montují jako stavebnice a ty trubky jsou něco jako předvakuovane a jen se to propojí a napustí. Videm tam standartní měděné trubky v bílém obalu, takže předpokládám že si montéři vyráběli připojovací konus. Tudíž trubky plné vzduchu by bylo vhodné vakuovat. Montoval jsem si tepelné čerpadlo a vakuoval jsem cca 3hodimy a testoval únik cca 3 dny
@vidlak001 Жыл бұрын
Co jsem viděl, tak trubku uřízli a dělali na ní kalíšek, takže v ten okamžik v ní byl vzduch. Tak topení zdar!
@jirkas229 Жыл бұрын
klimoskama misubishi FH 50 a FH 25 topim/chladim uz od roku 2014, viceme krome nejakeho cisteni jsem na to nesahnul, FH 25 ma Scop 5.1 FH50 4.6 .. plny vykon az do -15 venkovniho vzduchu. Luxus. Montoval jsem si sam, jen pak prijel chladar a udelal konce na trubky a pripojil par dratku a vyzkouselo se.
@vidlak001 Жыл бұрын
Luxus :-) Blahopřeju.
@jirkas229 Жыл бұрын
makaji super jsou tiche, pri -15C a vykonu na 70 a vice % uz to zas tak tiche reseni neni venkovni jednotka FH50 coz je 6kw masina ma psano 53Db coz opravdu slyset je. Dulezite jsou mekke silentbloky, to tam asi nemas, ja si je pozdeji menil sam protoze se prenasely vibrace od kompresoru do steny / do komina kde je ta mensi jednotka a pouzil jsem mekke silentbloky neco jako je toto jen z M8 srouby u male jednotky co je na komine mam dokonce 2 nad sebou a musim rict ze to velmi pomohlo a ani pri odmrazovacich cyklech (tj kompresor 100%) to temer neni slyset. Pouzil jsem tyhle silentbloky a na malou jednotu 30x20 x2 nad sebe ve stejnem provedeni. www.rubber.cz/silentblok-t4030b
@vidlak001 Жыл бұрын
Děkuju za zprávu. Za silentbloky jsem si připatil.
@mail2kario Жыл бұрын
@jirkas229 môj človek
@petervarga8069 Жыл бұрын
Ahoj, co sa týka montaze klimatizácie, tak olej na pertle sa pouziva medzi pertel a prievlacnú maticu, aby sa pri dotahovani matice nezacalo prekrúcat potrubie. Priznám sa momentovy kluc som v zivote nepouzival. Vyvákuovanie potrubia by mala byt samozrejmá vec, bez ohladu, ci je potrubie 3m alebo 15. Vyfuknutie chladivom nemusi zabezpecit, ze z okruhu sa dostane vsetok vzduch von. Nevakuuju iba suflikanti. Vzduch obsahuje neskondenzovatelne plyny, vlhkost, ktora moze sposobit galibu v chladiacom okruhu. Klimatizacie su naplnene na urcitu dlzku potrubia, vacsinou 5-10m, v manuali je uvedena tato informácia. Po natlakovani chladivom je idealna kontrola min penou, alebo detektorom. Co sa tyka revizie klimatizacie, tak zakl cistenie filtrov a nastriekanie dezinfekcie si vie zakaznik spravit aj sam. Ideálne je robit reviziu raz rocne, ale urcite by sa mala spravit aspon kazde 2 roky. Ja rozoberam kompletne celu jednotku aj s ventilatotom ak sa da (vo vasom pripade sa neda, ale existuju pristroje, ktoríminsa to da vyriesit) a kompletne sa vycisti. Mnozstvo chladiva sa na inverteroch zistuje tazko, nakolko tlak sa meni od zavislosti otacok kompresora a vonk teploty, ale ma minimalne informativny charakter. Co sa tyka montaze, zial dnes uz montuje klimatizacie kazdy, kto ma v riti dieru, bez znalosti. Skuste sa opytat firmy, ci montaznici maju opravnenie na f plyny (aspon jeden z nich) alebo aspon elektro vyhlasku a nech vam poskytne ich certifikaty-kopie. Nám najjednoduchsia montaz, v idealnych podmienkach, ak sme dvaja co vieme samostatne robit trva min 2hod vratane vakuovania a kontroly tesnosti, kondenzu. A nezabudnite, nato, ze zaruka je minimalne 2 roky a vztahuje sa aj na unik chladiva, ktory moze nastat napr. prasknutim matice, vymennika resp nespravnou montazou. Za opravy v zar dobe za nic nepaltite. Toto vie maloktory zakaznik. Sorry za obsiahly komentar.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Peter, děkuju za obsiahly a užitečný komentář. Přesně tohle mě zajímalo :-) Hlavně to, že vakuování se má dělat a kontrola pěnou nebo detektorem taky. Ještě si myslím, že měli nějak zkontrolovat tlak při práci, protože co kdyby tam toho chladiva bylo málo, například. Děkuju.
@paveltik9564 Жыл бұрын
Podepisuji v plném rozsahu. ..
@paveltik9564 Жыл бұрын
podepisuji.....
@petervarga8069 Жыл бұрын
Keď vysvetľovali ovládanie klimatizácie, tak ju asi aj zapli. Keby bolo malo chladiva, tak by klíma nechladila/nekúrila.@@vidlak001
@danka1784 ай бұрын
Dobry den montujete este klimatizacie? Po vasej info asi by som chcela ak by som vas mohla objednat.
@peterkutak4 ай бұрын
respekt z plynu je pekna vec, potom ti to pridu zapojit tie najvacsie hovada co nedokoncili ani ucnak a mozes mat "dobry pocit" lebo to robili odbornici.
@MrSemirus4 ай бұрын
No, jako zákazník máš možnost si ověřit, zda je tvůj dodavatel vyučený, má certifikát na chladiva a zda má příslušná oprávnění a osvědčení od TIČR. Ty jsi zákazník, ty stanovuješ podmínky. Když ti to někdo nedoloží, obrátíš se na konkurenci. Jednoduché jako fotbal. Vaětšina montérů však není vyučená v chlaďařině a pouze získala certifikát na chladiva, díky kterému mohou nakupovat chladivo a klimatizace, které by jim na českém trhu nikado jinak neprodal. Certifikát na chladiva od Ministerstva životního prostředí je pouze o ekologii a nakládání s chladive a držitel nezíská žádné znalosti chladícího systému odpovídající učebnímu oboru. Samozřejmě vyučení v oboru a ceritifák není zárukou kvality, ale je to aspoň první síto, aby výběrem dodavatele neprošly škodné v revíru. Pak je dobré se zaměřit na další hlediska jako nezávislé a kvalitní reference, doporučení jiných zákazníků či dokonce doporučení výrobce, který má v kontaktech kvalitní dodavatele montáží a servisu. No, ale to je samozřejmě taky o ceně. On ten Filip, co vloni udělal certifikát a teď montuje klimy je prostě levnější, než autorizovaná a potenciálně kvalitnější firma.
@radimkundrata2398 Жыл бұрын
Zdravím Tě, Vidláku. Chlaďařině se věnuji na úrovni nadšence. Zde je můj názor - v nepoužití momentového klíče bych zas takový problém neviděl, tyto "menší" kalíškové spoje většinou stačí dotáhnout méně než by člověk řekl (pokud je kalíšek správně udělaný). Pokud se to s utažením přežene, problém s těsností může nastat po jeho rozebrání a opětovném spojení (ale k tomu snad během životnosti nebude muset dojít). Nemyslím si, že by použití oleje na styčné plochy mělo vliv na těsnost. Pokud se však aplikuje na závity a "pod čepičku", sníží tření a dotažením stejným momentem pak vznikne větší tlak. K tomuto bych dodal, že v trubkách koluje společně s chladivem i kompresorový olej - pokud bys měl únik, nejdříve se protlačí olej, protože pokrývá všechny vnitřní plochy okruhu. A k třetímu bodu. Vnější jednotka bývá chladivem předplněna. Vnitřní jednotka bývá napuštěna ochrannou atmosférou (suchým dusíkem). Trubky byly určitě plny vzduchu (správně by se měly jejich konce zamáčknout nebo zacpat koncovkami, pokud se s nimi zrovna nepracuje - nevím, zda je měly pořádně zacpané před prostrčením zdí, nějaký prach může být slušný zabiják kompresoru). Je tedy nutné okruh po jeho spojení a před napuštěním chaldivem vyvakuovat. To odsaje většinu vzduchu, ale především všechnu vlhkost. Klimatizace vzduch nedokáže zkapalnit, usadí se tedy nad "hladinou" chladiva. V případě, že vytápíš, usadí se ve vnitřní jednotce, kde bude vzduch bránit přestupu tepla skrz výměník. Tím se zvýší potřebný teplotní spád a tím pak tlak na výtlaku kompresoru. Ten se víc nadře a účinnost klesá (samozřejmě jde "jen" o jednotky procent). Kyslík navíc může způsobit korozi. Problém je vlhkost, která následně reaguje s olejem za vzniku kyselin, které prožírají lak na vinutí kompresoru. Klimatizace fungovat bude, ale určitě nevydrží tak dlouho, jak by mohla. Delší konzole jen pomohou, svazek trubek s kabelem bych ještě omotal nějakou páskou (odolnost proti UV záření).
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Radime, děkuju za perfektní komentář :-) A já si myslel, že ten olej tam působí jako těsnění (na molekulární úrovni :-) Skvělá zpráva je, že únik se pozná podle úniku oleje.Jestli trubky zacpali jsem si nevšiml, to si nedovedu představit, že by to byli až takoví ignoranti. Otázka je, co teď s tím, jestli existuje nějaký postup, jak to celé prověřit a dát do pořádku. Kamínky v kompresoru asi těžko najdeme i kdyby tam byly.
@radimkundrata2398 Жыл бұрын
@@vidlak001 Chladivo lze odsát do jiné nádoby a zpátky se může (po vyvakuování celého systému) napustit jen čisté chladivo, které v nádobě zkondenzuje (zjednodušeně). Do větších zařízení se taky přidává tzv. filtrdehydrátor, který - filtruje nečistoty, odstraňuje vlhkost a redukuje kyseliny. (Pokud by ses rozhodl pro jeho přidání, je potřeba tam dát obousměrný, aby se při obrácení chodu například při odmrazování nevyplavily nečistoty zpět). Jinak bych moc rád viděl tvou cestu poznávání chladírenských zařízení, které jsou všude kolem nás a do budoucna tomu nebude jinak. Nějaký systém s trochou propanu (který ani při velmi nepravděpodobném náhlém úniku nezpůsobuje významné bezpečnostní riziko), pár experimentů a měření a nakonec třeba vytápění kurníku 😅 ať slouží, měj se!
@vidlak001 Жыл бұрын
Radime, právě čtu knížku Stavíme tepelné čerpadlo :-) Jestli máš chuť, můžeš se pochlubit na e-mail, co jsi postavil :-))
@MrSemirus4 ай бұрын
@@vidlak001 mechanické nečistoty v okruhu se neodstraní vakuováním. Většinou stačí profouknutí schým dusíkem.Ve vnitřní a venkovní jednotce by se mechanické nečistoty neměly nacházet, jedná se spíše o potrubí.
@martinkalina7363 Жыл бұрын
Ahoj, krásné video. Montuji klimatizace a jedinou výtku k montáži mám v nepoužití vývěvy. Dělá se to kvůli vlhkosti v potrubí. Kontrolu detektorem provádím, to by mělo být. Jinak to ostatní jsou věci bezpředmětné. Ale díky za rozbor.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Martine, děkuju za zprávu. Takže dvě chybky by tam byly...
@ivanaguzkova7278 Жыл бұрын
Děkujeme za inspiraci 👋
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, doufám, že případně natrefíte na odbornější firmu :-)
@radek95508 ай бұрын
Když je ti horko, tak skočíš do vody... přes den by to šlo, ale co večer, když se chceš rozvalit u televize nebo jdeš spat a pořád je horko... barák přes den naakumuluje teplo a večer ho zas uvolňuje. Léta bývají pořád teplejší a ani v deset večer ještě kolikrát nejde otevřít okno a vyvětrat. Já sem to vyřešil taky klimou ve všech místnostech.
@vidlak0018 ай бұрын
Ahoj, klimu jsem montoval na topení, ale třeba se v létě osvědčí :-)
@erko12345 Жыл бұрын
Skvělý rozbor pro mnohé,aby si na to dávali pozor. (mimochodem jsem asi 2roky pracoval v Daikin Plzeň,který je snad světovou jedničkou v klimatizacích) ...ale Korejci LG jsou určitě taky skvělí. Chyba bude na zlatokopech se zlatýma ručičkama,ale i hlavičkama ve vlastní prospěch-tedy stylem:rychle a snadně.Rychle a zběsile.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, uvažoval jsem video pojmenovat Montáž klimatizace rychle a zběsile :-)
@erko12345 Жыл бұрын
@@vidlak001 To jsou věci.Asi začínám vnímat vědomí druhých...Před pár dny jsem psal známému o Izraeli a den poté či dva,začlo ostřelování od Palestiny. Tady je postup správné instalace: kzbin.info/www/bejne/pWHYc5agqLaHh9U
@vidlak001 Жыл бұрын
Děkuju za odkaz. Otázka je, jestli se všechny klimatizace montují stejně a jestli je třeba vakuovat a dodávat chladivo. Nebo stačí přefouknout z vnější jednotky.
@7hanys Жыл бұрын
Nechal jsem si namontovat Daikin comfora, byl mi doporučen ze se vyrábí v ČR. Nicméně přivezli něco made in taiwan nebo podobně. Bude tam rozdil v kvalitě, učinnosti atd.? Nebo jsou to totožne mašiny ktere se vyraběji tam i u nas. ?
@erko12345 Жыл бұрын
@@7hanys Nevím.Počítám,že to ale bude stejné,pakliže to není plagiát.V Číně prý vyrábí i napodobeniny Mercedesů,takže dát na to made in cokoliv,je pro ně hračka.Jediná záruka je kupovat od výrobce,či kvalitní prodejny.A když se to porouchá,tak se vyreklamuje.
@matejmotorky8630 Жыл бұрын
Hodně dobry video
@dawematy835913 күн бұрын
Ahoj Vidláku, vlastním certifikaci na chladící a klimatizační techniku, F-plyny a hořlavá chladiva, mohu ti vysvětlit jak klimatizace fungují, jak probíhá servis atd
@vidlak00112 күн бұрын
Ahoj, jestli máš taky praxi a byl bys ochotný něco ukázat a říct k tomu něco, tedy myslím natočit spolu video, tak se prosím tě ozvi na e-mail. Pod videem je odkaz a tam e-mail.
@Robotvor Жыл бұрын
Shodou okolností mně taky cca před 14-ti dny montovali klimatizaci. Plnění se prej neprovádí protože pokud je klimatizace nová je už naplněna a do 10m potrubí to údajně stačí. Jinak při montáži jsem je moc nesledoval ale trvalo to u mě asi 2 hod.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Částečně mě to uklidňuje, že při kratším potrubí se neplní :-)
@TheMiliUSE Жыл бұрын
Nevim jak LG, ale pokud se nemění délka potrubí, tak u mé klimatizace bylo potrubí predvakuovane. Zakončené spec. Zavitem který má zpětnou klapku, ktera se otevře až po nasroubovani na venkovní jednotku. Čili žádné vakuovani. A moment trefí každý Lojza. :-)
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj,děkuju za zprávu. Tady trubku řezali na obou stranách, takže jakékoliv vakuum nebo plyn uteklo ven.
@TheMiliUSE Жыл бұрын
@@vidlak001tak ano. Jak uz někdo psal. Dříve se to tak dělalo. Ale bez vakua není zkouška tesnosti… čili znovu a lépe
@amperak Жыл бұрын
jak jsme si volali, tak raděj píšu, dokonce jsem dělal rozbor včera na streamu. Vše je ok až na to vakuování a test těsnosti. Obojí se musí udělat a profouknutí chladivem je nežádoucí. mám na to i video, jak jsem vakuoval klimu. nemám profi vybavení, ale základní. Furt jsme to udělal lépe, jak montéři u tebe
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to jsou dva hlavní hříchy :-)
@atlanko14 ай бұрын
Tom nezarobis 6000 za hodinu :D
@janbezdekovsky25611 күн бұрын
Ahoj Vidláku. Tak jsem se prokousal až k tomuto videu. Aktuální téma a informovanost širší veřejnosti je ku prospěchu. Některé praktické postupy nejsou vždy popsany v manuálu. Důležitý je výsledek. Ať ti to slouží. Johny5
@vidlak00111 күн бұрын
Ahoj Johny5, většina lidí, co se tím zabývá profesionálně tu v komentářích naspala, že například tlaková zkouška a vakuování se má dělat. Bohužel člověk na místě pořádně neví, co se děje a tak to firma udělá a ono to nějak funguje a něco to vydrží...
@lukashudecek01 Жыл бұрын
Super Montáž klimatizace Vidláku
@trdlovidlo-n7k Жыл бұрын
Tak to je přesně důvod proč už nikomu nevěřím. Ona přijede odborná firma co to montuje, ale zaměstnanec je tam jen 3 měsíce. Sám jsem tak byl zaměstnán. Já jen doufám, že to udělali správně a nebude potřeba reklamovat. Mimochodem, můj kamarád si nechal od odborníka namontovat plynový kotel a on prohodil 2 trubky. To se zdá být neškodné, ale jedna z trubek byla plynová a druhá vodní do otopného systému, takže se stalo že do plynového potrubí prudila voda. Prosím odborník. Já si plynový kotel namontoval sám bez revizí, a už funguje 5 let. Jo asi nemá správné nastavění pro spalování, proto jsem letos musel kotel kompletně rozebrat a vyčistit od usazenin, bylo jich asi 0.5KG. Po vyčištění nedetekuji žádný únik plynu ani vody. Třeba se mílím a uvidíte tento dům ve správách. Nicméně, před 2ma roky jsem potřeboval vyměnit čerpadlo (kvůli špatné vodě, která mineralizovala a zadřela ho) a pán mi v lednu řekl že bude za 14 dní. No udělal jsem odbočku a zapojil nezávislé oběhové čerpadlo a ono to fungovalo. Přeci nebudu 14 dní bez topení. To čerpadlo stálo více než 7000kč. čerpadlo na odbočce stálo 3000kč a je dostupné ihned.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, člověk by si to udělal sám, kdyby věděl jak a měl nástroje. Ale kupovat si vývěvu a láhev chladiva kvůli jedné klimatizace je na hlavu. Tak ať se nám daří (všechno opravit)!
@tosuja3380 Жыл бұрын
@@vidlak001 Neudělal , pokud člověk nemá certifikační zkoušky na F plyny podle nařízení ES č. 517/2014 (něco jako vyhláška 50, dnes zákon 250) nezíská registraci u ministerstva životního prostředí (něco jako oprávnění od TIČR) nikdo mu neprodá klimatizaci (ani jiné zařízení obsahující f plyn) bez montáže, je to pod hrozbou astronomické pokuty. K certifikačním zkouškám je připuštěn jen člověk s příslušným vzděláním, stejně jako je/ bylo tomu u vyhlášky 50. To neznamená, že ty zkoušky mají ti týpci co to montují, ty má obvykle jen majitel firmy, ale montuje to kde kdo.
@slusnyobcan1063 Жыл бұрын
Moc dakujem, moc poučné video
@MySvestka10 ай бұрын
Ahoj! Tak zima je v plnom prúde ,a bol by som zvedavý na Váš názor. Ako hodnotíte používanie klimatizácie v zime? Ďakujem :)
@vidlak00110 ай бұрын
Ahoj, v zimě klesá topný faktor a to tím víc, čím je menší teplota. A prakticky z klimatizace nejde vzduch 40 stupňů, ale třeba 32 stupňů.
@radekplatil47324 ай бұрын
ahoj zdravim koukam na tve vydeo neodbornym okem momentové klýče jsou drahé někteří to prý mají ve oku prý na rez nebo na krev se to utahuje už jsou disciplinovaní jako v jednom filmu
@vidlak0014 ай бұрын
Ahoj, tohle bych jim prominul :-)
@branislavcsfr3445 Жыл бұрын
❤❤❤Ahoj borče Vidlaku video opět pecka SUPER ❤❤❤❤
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Branislave, hlavně aby ta pecka nevybouchla :-)
@branislavcsfr3445 Жыл бұрын
@@vidlak001 tak to už je druhá věc Vidlaku 😄😄😄😄👍😁😁
@filipstanek3751 Жыл бұрын
Je to cca dva roky co jsem si nechal nainstalovat klimu na dílnu (stejně tak jako ty, na vytápění, takže TČ vzduch/vzduch) před samotnou realizací jsem si prostudoval jak se to dělá a zda bych si to nemohl udělat sám. Dozvěděl jsem se že se musí odsávat vzduch z okruhu pomocí vývěvy, ta však stojí cca 4k tak jsem si říkal že bych ji potom mohl použít třeba i k plnění klimatizace v autě (tam se na rozdíl od ledničky doplňuje relativně často) ale i zde jsem narazil na problém a to je koupě chladiva, bez chlaďařských zkoušek mi ho neprodají. Tak jsem si tedy řekl, ok nech to nainstalovat firmu, vývěva za 4k na jedno použití je dost na nic. No tak jsem klimu objednal včetně montáže, ta byla snad tehdy zdarma. Přijeli dva Ukrajinci, jeden uměl špatně česky a druhý vůbec, ukázal jsem jim kam chci umístit venkovní a vnitřní jednotku a dali se do práce. Na vše jsem přihlížel a schválně jsem koukal jak ji budou instalovat. Momentový klíč taktéž nepoužiji (což by mi zas až tak nevadilo) ale pak přišlo ono plnění okruhu které proběhlo taktéž jako u tebe, bez odsátí vzduchu. To mi teda nedalo a zeptal jsem se ho proč neodsály vzduch z okruhu klimatizace? Bylo mi řečeno že se to prý u nové klimatizace nedělá.... no jako tato odpověď se mi do dnes nelíbí nicméně klima zdárně funguje tak to neřeším. Jinak jsem se tu v komentářích dočetl že vzduch lze vytlačit pomocí chladiva ale jestli si vzpomínám dobře, tak ani nic takového jsem nepostřehl. .....Nicméně klima je fajn věc na "levné" vytápění malých prostor do venkovní teploty okolo nuly, s venkovní teplotou totiž klesá COP který se standardně udává pro teplotu 7°C takže pokud máš COP 3,7 tak jen při 7 a více °C pak už se snižuje.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za komentář, skoro až za příběh :-) Chápu, že mistr, který to dělá celý život a má cit, to dokáže kvalitně nainstalovat bez měřidel. Tohle byli mladí kluci, taky nemluvili česky. A právě u takových bych byl rád, kdyby postupovali podle manuálu. Věřím, že se vykecají ze všeho a budou argumentovat zkušeností...
@romanskarpich918 Жыл бұрын
Mam už asi 5 let sencor z makra za 10 tisic. Montoval jsem si sám. Nic sem neodsával. Trubky sem napertloval, nemazal a utahl s citem. Vše funguje jak má. Náplň byla ve venkovní jednotce od výroby. Topný faktor jak zmiňuješ 3.8 bude asi pouze za idealních podmínek.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu, že něco takového existuje nebo existovalo. Ať nám to topí :-)
@romansedlak6129 ай бұрын
Čau, nevim, jestli to ctes, ale zkusim. Sam jsem instalater klimatizaci a tepelek. Co se tyce nejakeho mazani spoju, momentovych klicu... ani jedno take nepouzivam. Ten moment mam tak nejak v ruce a neni potreba momentovy klic. Jeste se mi nestalo, aby mi pert ustrelil. Kdyz mam dopojene chladivove potrubi, tak vemu budiky, dusik a provedu tlakovou zkousku. Test provadim na cca 35 baru. Jakmile zjistim, ze dusik mi nikde neunika, tak jej vypustim a pripojim vakuovou pumpu. Tim si vytahnu necitostoty a vlhkost z okruhu. Profouknuti chladivem je takove trochu nestastne reseni, protoze jedna ma potencial GWP (vliv na globalni oteplovani zeme) a taky utece nejaky ten gram chladiva, coz je taky nezadouci. Kompresov v klime nam nasava plynne chladivo, takze jakmile bys mel vlhkost v okruhu, tak ten kompresor na to zacne trpet. Neprojevi se to hned, ale az po nejake dobe. Je to tim, ze plyn je stlacitelny, kdezto kapalina ne. Po zvakuovani jednotky odpojim budiky a pustim chladivo do okruhu. Chladivo je predplnene ve venkovni jednotce, pouze se otevrou porty. Nejaky rocni servis je tahani penez. Mwl bys ho ale provest, protoze by ti pak nemuseli uznat pripadnou reklamaci. Jinak co jsem jeste koukal, potrubi, ktere je venku, tak by melo byt obaleno, idealne do hlinikove pasky. Je to skrz UV zareni, ktere rozezira izolaci na potrubi. Kdyz by te neco zajimalo, tak se ptej 😁
@vidlak0019 ай бұрын
Ahoj Romane, děkuju za příspěvek :-) Já to čtu, ale pak už se nevyznám v odpovědích, je toho hodně. Jak to děláš, tak to je úplně jiná liga :-) Tlakovou zkoušku neudělali, a tvrdí mi, že vakuovali a já jsem si toho nevšiml. Prosím tě, jak dlouho asi tak trvá vakuování? Může to být hotové za minutu mojí nepozornosti? A prý použiji bezdrátovou vakuovačku (asi aku) a já jsem si toho nevšiml. Děkuju za případnou odpověď. Ať se ti daří!
@milanduro57219 ай бұрын
Vidlakovi ked je v lete teplo, tak skoci do rieky. Klimu ma aby sa v zime zohrial. Preco nezalozi ohnik nikede na dvore a neohreje sa?
@vidlak0019 ай бұрын
Ahoj, žijeme v moderní době :-)
@milanduro57219 ай бұрын
@@vidlak001tak preco skaces do rieky, ked mas klimu a zijes v modernej dobe? :D
@vladimirnovak5242 Жыл бұрын
Mistře, kolik to mám utáhnout? Čtvrt otáčky před strhnutím. :D
@vidlak001 Жыл бұрын
Mistře, pozdě :-)
@PatrikRokl Жыл бұрын
Ahoj vidláku, klimatizaci LG jsem si instaloval sám, dle instalačniho manuálu, aby mohl dobře proudit vzduch. Trubky a chladivo jsem nechal na chlaďařovi, co to dělá desítky let. Olej ani momentový klíč nepoužil, odsátí udělal, zkoušku funkčnosti udělal a spoje očuchal přístrojem. Odsátí je důležité, stejně jako motor auta, tak ani ty uvnitř zkondenzovanou vodu změnami tlaku nechceš a kompresor také ne. Delší fasádní držáky jsou super, aspoň lépe bude proudit vzduch. Vevnitř jednotka mi přišla moc u stropu, avšak na ohřívání je to asi ok. Servis nedělám, kdyby uteklo chladivo poznáš to, po nějaké době používání získáš praxi a kdyby uteklo chladivo motor pojede po nějaké době od zapnutí stále v nestandatně vysokých otáčkách, namísto pomalých udržovacích, jakmile místnost dosáhne požadované teploty. Na tvém místě by mi vadilo to neodsátí.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Patriku, děkuju za zprávu. Přesně tak by se mi to líbilo. Odsát vzduch, očuchat. Ostatní mě tu uklidňují, že při krátkém potrubí to odsátí není potřeba. Ale očuchat to mohli :-)
@PatrikRokl Жыл бұрын
Já mám trubky jen skrz zeď. :)@@vidlak001
@janklimes3238 Жыл бұрын
ahojky lidičky, Kdysi jsem montoval různá plynová zařízení včetně CO2 laserů ,kde bylo ve směsi také Hélium. U Hélia je problém s únikem, má totiž menší molekulu, která projde časem i gumou. (starší vzpomenou na splasklý balónek druhý den po pouti) .To jen na vysvětlenou, že každý plyn má jiné nároky na utěsnění. Některé plyny mají pružná těsnění ale i kovová. Ta pružná jsou horší, stačí přetáhnout převlečnou matici více a je zle těsnění se zdeformuje tzv. rožvaní. U kovového těsnění zase hrozí nedotažení. Asi tedy tušíte proč je nutný moment. klíč, ten sice není pro zkušeného montéra s citem tak zásadní ,ale každý plynař který neprovede zkoušku těsnosti je nebezpečný sobě i okolí a neměi by tu práci dělat! Vidláku nejlepší bude požádat písemně montážní firmu o revizi na základě vašeho svědectví, pokud budou vyhrožovat ,že to v případě neprůkazné závady zaplatíte, obraťte se na obchodní inspekci, kde řešte nedodání českého návodu , špatné obchodní a dodavatelské praktiky. Co se týká toho oleje. Myslím si selským rozumem, že těsnit plyn mastnotou je špatný překlad, chápal bych namáznutí např, kovového těsnění, aby se nevytrhl materiál při dotažení. V každém případě při ztrátě chladiva může dojít k poškození. Dále můžete jako laik smíchat 2ml jaru s 4ml vody opartně smíchat nesmíš to napěnit, nechat den odstát a potřít štětečkem spoje při chodu zařízení (pozor na El.) Do 1 minuty nesmí vzniknou bublinka.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Jane/Honzo. Děkuju za perfektní a užitečný komentář :-) O revizi požádat můžu, otázka je, nakolik se při ní projeví neřádná instalace. To se může projevit až časem. Hadice obalili a zatáhli těmi plastovými (jak se to jmenuje), to bych musel přeštípat a tím bych asi porušil jejich dílo a záruku na něj.
@jirkas229 Жыл бұрын
neradnou instalaci poznas kdyz ti do roka a do dne utece chladivo. Bavil jsem se o tom s chladacem jaky mam pouzit trubky rozhodne me varoval od pouziti trubek s 0.8mm stenou rikal ze pouziva vyhradne 1mm stenou sice je vetsi drina to naohybat do pozadovaneho tvaru ale ze u 0.8 uz se mu stalo ze to prasklo u kalisku pod matici a uteklo chladivo.
@vidlak001 Жыл бұрын
Děkuju za zprávu (1mm trubky), třeba s to časem bude hodit :-)
@jirkas229 Жыл бұрын
myslim stenu 1mm samozrejme, delaji se i 0.8. Ja tam mam 6mm a 10mm prumery trubek.
@lenkadanihelova3854 Жыл бұрын
Ahoj chci se zeptat jak moc to vytopit nebo jak velkou plochu to vytopi a budete i přitápět jinak v domě?také to budu řešit děkuji a Ahoj😊
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, má to topný výkon 3,3 až 4,1 kW. Píšou plocha místnosti 30 až 40 metrů. To je pro mě vedlejší údaj, protože ve vedlejší místnosti s velkými dveřmi mám kamna. Takže tohle je na přitápění, když nestojí za to topit v kamnech. Ještě máme radiátory a kotel na plyn, ale ten teď stojí, protože dřevo je levnější. Ať se ti to podaří vykoumat :-)
@lenkadanihelova3854 Жыл бұрын
@@vidlak001 díky právě že taky chci jen na přitápění takové to něco konec-zacatek zima.zatim mám tuhá,jde i pyn,ale kdo ví co si na nás nakonec vymyslej 😕nechci právě dávat pak randal za topení tak vyčkávam krásný den .
@jardakakes993311 ай бұрын
Jinak me z klimatizac po 2 mesicich utekl plyn. Opravovalo se to na 2x nez se zjistila pricina uniku( povoleny napousteci ventil).Takze stat se to muze.
@vidlak00111 ай бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Zatím mi to funguje.
@MrSemirus4 ай бұрын
Ahoj, jsem chlaďař a servisní a revizní technik. Většina chlaďařů už má zkušenost s dotahováním a momentový klíč nepoužívají. Nepamatuju si, že by ho dokonce někdo doporučoval, nebo měl na učilišti z mistrů, kromě toho síla dotahovacího momentu u u různých výrobců uváděná taky různě. U běžné splitky, jako máš ve videu není žádná redukce a neznám nikoho, kdo by používal nějaký chladící olej, není to nezbytně nutné. U chladícího systému musí být všechny spoje pájené, výjimku tvoří 4 pertlové spoje, dva na každém potrubí u vnitřní jednotky, dva u servisních ventilů venkovní jednotky. Žádný plej se na ně nenanáší. Avšak zásadní a dokonce zákonem i evropskou legislativou je povinná tlaková zklouška suchým dusíkem, ověření těsnosti bublinkovou metodou a poté vakuování pro odstranění nezkondenzovatelných plynů a současně test těsnosti podtlakem. Až za předpokladu, že je systém bez netěsnosti se může do systému vpustit chladivo. U nových zařízení, kde je venkovní jednotka od dodavatele/výrobce přednapuštěna, se tlaková zkouška, těsnost a vakuování prování na zbytku systému - obě trasy potrubí a vnitřní jednotka, jsou propojené. Neodsátí vzduchu z okruhu může způsobit poškození kompresoru, rozklad oleje v kompresoru, znehodnocení chladiva a posun jeho vypařovací teploty, zkrácení životnosti filtrdehydrátoru a vlivem nezkondenzovatelných plynů ve vzduchu snížení funkčnosti/výkonu chladícího zařízení. Neprovedení tlakové zkoušky a test těsnbosti má samozřejmě za následek únik chladiva a omezení nebo ztrátu funkčnosti chladícího systému (při větším úniku se vypne do poruchy). Nejčastější příčinou úniku chladiva a netěsnosti bývají pertlové spoje prováděné instalační firmou, méně časté jsou netěsnsoti ve vnitřní nebo venkovní jednotce a zřídka se objevuje i netěsnost samnotného měděnného potrubí, které s věkem degraduje. Doporučuju reklamovat a současně požadovat protokolu o tlakové zkoušce (je taky povinný). Pokud byl důkaz (kamerový záznam apod.), že neprovedli vakuování, tak bych jako zákazník trval na výměně celé venkovní jednotky. Montáž ve videu je typická pro imbecily, kteří nejso chlaďaři a pouze si udělají certifikát na chladiva a pak montují jednu klimu za druhou. Opravit je většinou nedokážou a při samotné montáži provádějí zásadní technologické chyby. Technologické postupy se totiž získáním certifikátu nikdo nenaučí, ten je v rámci Green dealu jen ekologická byrokracie.
@vidlak0014 ай бұрын
Ahoj, moc děkuju za precizní a vyčerpávající odpověď. Žel nemám způsob, jak jim dokázat, že to odflákli. Firma mi tvrdí, že potrubí vakuovali, prý jsem si toho nevšiml, protože použili bezdrátovou (asi aku) vývěvu. Nevěřím jim ani slovo, hlavně nevěřím tomu, že by to stihli odsát během minuty. Nenatáčel jsem to. Nechtěl jsem jim stát za zadkem s kamerou.
@MrSemirus4 ай бұрын
@@vidlak001 No, taky mám aku vývěvu. Je to možné. Za minutu se určitě odsát nedá, délka trasy musí být minimálně 3-5 metrů potrubí (podle typu výrobce) a odsávání může trvat 5-20 minut celkem podle síly vývěvy (litry za minutu), stavu vlhkosti nebo délky trasy. Tak jako tak, se na to vztahuje záruka na dílo a nětěsnost nebo únik chladiva je vada montáže. Pokud by únik byl na zařízení, třeba vnitřní nebo vnější jednotka, pořád je to uznatelná vada v záruce. Přes pět let jsem pracoval jako reklamační technik, tak o tom něco vím. :-) Pokud by v následujících dvou letech (nebo jestli byla sjednaná delší záruka) došlo k netěsnosti, úniku chladiva, ztrátě funkčnost atd, jde to za montážní firmou a rozhodně neplatit za doplnění chladiva. Servis placený samozřejmě je. Servis může provádět jakákoliv jiná odborná nebo výrobcem autorizovaná firma a nebude to důvodem ztráty záruky. Kdyby bylo potřeba, tak poradím, jsem na emailu.
@michalkummer6590 Жыл бұрын
Vidláku, super video👍. Znáš Mistra Drátěnku?
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, znám jeho první šílenou inkarnaci :-)
@pavelblaha5243 Жыл бұрын
Má klimatizace nějaký monitoring, podle kterého lze zjistit, že je vše OK a pracuje v optimálním režimu? Nebo jak uživatel zjistí, že je malý tlak, nebo potřeba chladivo doplnit?
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to by bylo výborné, kdyby tam byl monitoring :-) Obávám se, že nejdřív poklesne účinnost, pak se kompresor začne přehřívat a pak se zadře a pak uživatel zjistí, že něco nefunguje a že je po záruce.
@jaroslavbartosek3997 Жыл бұрын
Jakožto chlaďař momenťák mám, spoje máznu spc. mazivem, vakuuji vývěvou, dělám tlakovou zkoušku, zkouším únik detektorem. Ale jsem dražší než 6 tis. Je to o tom, jaký team si člověk vybere ;-)
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Prosímtě a vakuování a zkouška se dělá i u tohoto druhu klimatizace, kde je náplň ve vnější jednotce, nebo se můžou vymluvit na to, že je to zvláštní případ?
@jaroslavbartosek3997 Жыл бұрын
@@vidlak001 samozřejmě musí. Předplněné jsou dnes skoro všechny klimatizace i tepelná čerpadla.
@vidlak001 Жыл бұрын
Děkuju za zprávu!
@karellinhart1609 Жыл бұрын
Je až neuvěřitelné, jak nezávisle na sobě děláme postupně stejné věci🙂 Nedávno jsme spolu řešili minibagr a teď klimatizaci, kterou jsem dělal ve větším měřítku cca před měsícem. Do té doby jsem měl zkušenost s klimatizací jen takovou, že jsem si před cca deseti lety kupoval jednu v Bauhausu. Ta byla samoinstalační, že si ji každý může namontovat sám. To už je nyní zakázané, nicméně já ji tenkrát nainstaloval sám a funguje bez problémů doteď. Jen s tím topením je to u ní špatné a postupně degradovala k tomu, že se vypne topení už při pěti stupních nad nulou. Toto se chystám řešit, protože už to je extrém a něco je špatně, ale po deseti letech se dá očekávat, že něco podobného přijde. Nicméně teď, cca měsíc zpátky jsem u sebe jinde řešil montáž čtyř klimatizací a tak vidím, že jsme opravdu na stejné vlně. Momentový klíč ani oleje firma neřešila, ale taky nabízí pravidelný roční servis za úplatu. Já to řešit nebudu, využiji jen dvouletou záruku a pokud tam bude problém, tak se ta závada projeví a prostě se vyreklamuje. Doporučuji ti to stejné, nech to být a když nastane problém, tak vyreklamuj. Na závěr jen napíšu, že ta uhrazená cena je drahá a firmy si účtují přemrštěné ceny, ale to už je na každém, co si chce zaplatit a zaplatí. Ať ti to funguje bez problémů a ať se daří!
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Karle, děkuju za zprávu :-) Ani bych se nedivil, kdyby to byla stejná firma, co to dělala. A otázka je, jestli jinde budou pečlivější. Tak hlavně, ať nám to topí!
@stinen01210 ай бұрын
Ano mám klimatizace dvě už 6 let. Firma co to montovala provedla montáž podobným způsobem, dokonce to cínovali běžným cínem což se vyloženě nesmí a trubku tím zalepili takže museli znovu plyn nahnat do hl.jednotky, cín odstranit a napustit znovu. Po 5ti letech tato jednotka přestala fungovat, téměř bez plynu, všechen unikl. doplnění stálo 1500,- Nejlepší je si koupit set s budíkama, vývěvou za pár tisíc a namontovat si to sám.
@vidlak00110 ай бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Tak hlavně, že to nakonec dobře dopadlo a klimatizace funguje. Co se týká pečlivosti, tak si to nejlíp člověk udělá sám.
@MySvestka Жыл бұрын
Ahoj. Tak klimatizáciu mi montovali 5 rokov dozadu. Montáž prebehla bez momentových klúčov a podobne, ale určite použili kompresor pre odsatie, a pokiaľ klimatizácia chladí/kúri, tak je to v poriadku. Ale pre info ,tlak v chladiacom potrubí pri chladení a pri kúrení je rozdielny. V princípe je pri kúrení v trubkách dvojnásobný tlak. Už si nepamatám presne hodnoty, ale je to rozdiel v desiatkach Bar- ov. Revízna prehliadka na ročnej báze spočíva v tom že prídu, napoja sa s prístrojom ktorý meria tlak v okruhu chladiacich trubiek klimatizácie. Táto revízia ešte obsahuje vyčistenie vnútornej jednotky nanesením dezinfekcie na výparník a kontrolu odtoku kondenzátu za pomoci pár mililitrov vody ktorá sa naleje do vnútornej jednotky....(podľa modelu). Ja osobne už nikoho nevolám. Videl som ako to robia, a pre bežného človeka nieje problém si vnútornú jednotku vydezinfikovať a skontrolovať. Vonkajšiu jednotku len očistím , a pokiaľ funguje všetko ako má, nevidím dôvod pravidelne premeriavať tlaky. Takže pre mňa je to úspora 100€ na jednu servisnú prehliadku ročne. Kimatizácie mám dve takže úspora je značná! Ovšem počas záruky zariadenia som tento servis raz ročne využíval v rámci platnosti 2 ročnej záruky . Inak človek ktorý takéto zariadenie montuje musí mať paiere na chladiace zariadenie! To sú dnes velmi prísne normy, a náplne v klimatizácách a pod. sú velmi škodlivé pre naše okolie!
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu a za popis instalace a revize. Je zajímavé, že kvůli lednici nikdo nechodí kontrolovat tlak a funguje už 20 let :-) Tak ať nám to funguje!
@MySvestka Жыл бұрын
@@vidlak001 Ano, ale záleží aj na dĺžke potrubia medzi vonkajšou a vnútornou jednotkou. Pri bežnej montáži sú trubky v jednom kuse bez spojov. Únik je teda možný len cez šróbenie na strane vonkajšej alebo vnútornej jednotky. Pri skúmaní úniku sa do systému pridá farbivo ktoré pri úniku označí defektné miesto na potrubí! Hold dva roky je treba to vydržať a zaplatiť si ten servis kôli záruke. Ale je dobré byť pri tom a pozerať im cez plece, a pýtať sa na všetko okolo toho. Keď klíma chladí a kúri tak je všetko ok. Keď je cítiť zápach, treba vnútornú jednotku vydezinfikovať ( Sanitol s rozprašovačom, nie Savo!), a pravidelne čistiť filtre. Neviem aké tam máte, ja mám na Samsung sítko umývatelné vodou. Používam klimatizáciu celý rok, a nieje problém. Pri používaní v zime pri mínusových teplotách ,sa Vám ale môže stať, že z vonkajšej jednotky Vám začne silno vytekať voda cez prepad na dne vonkajšej jednotky! Prvý krát som sa toho zľakol aj ja! Ide len oto ,že vtedy vzniká námraza na chladičoch invertoru. Ak jednotka zistí že je namrazená, spustí ohrev a námraza sa roztopí ,a vytečie spodkom cez prepad! Trvá to asi dve minúty. Vtedy aj vnútorná jednotka prestane pracovať ,a čaká kým prebehne odmrazovanie !! Malo by k tomu byť nejaké hlásenie cez display. Tak s tým treba počítať a nezlaknúť sa že sa niečo pokazilo 😁
@petervarga8069 Жыл бұрын
ja len ku tej revizii, najblizsie, ak si budete cistit klimu, mrknite sa aj na ventilator a na plasty pod ním, asi budete prekvapený ;). Mier@@MySvestka
@MySvestka Жыл бұрын
@@petervarga8069 Ventilátor som už čistil , aj lopatky smerovania vzduchu. Prednú časť predných plastov som mal tiež dole. Zaujímavé že v novostavbách sa vytvára na ventilátore pleseň, a v starších bytoch nie. Vraj staršie byty lepšie dýchajú... aspoň tak mi to bolo vysvetlené.
@petervarga8069 Жыл бұрын
@@MySvestka tak super, ze myslite na vsetko, to niektori montaznici ani netusia, ze by sa to malo robit. S tou plesnou neviem, ako to je. Ja sa s nou stretavam dost casto, ci je to rd, byt, kancelaria, ordinacia, nové staré
@pctechnik5299 Жыл бұрын
po montáži by měla udělat firma tlakovou zkoušku a tam se pozná jestli to je v pořádku nebo ne
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, tak nějak si myslím, že by to bylo objektivní.
@ARV-servis-Pohořelice Жыл бұрын
u klimatizace se neděla tlaková zkouška ale vakum zkouška a to určitě dělali jinak by tam nedostalí plyn
@Karel_Hosek Жыл бұрын
Venkovni nová jednotka je přednaplněná na 5m trubek chladiva. @@ARV-servis-Pohořelice
@jaroslavbartosek3997 Жыл бұрын
@@ARV-servis-Pohořelice A na to jsi přišel jak ? Kalíškový spoj může držet při vákuu, ale nebude držet při přetlaku. Vždycky se vakuuje - kvůli vlhkosti a vždy se dělá tlaková - pevnostní zkouška dusíkem ! Dál si zjisti si tlaky, jaké jsou v chladivovém okruhu v přednaplněné klimatizaci. Samozřejmě, že by tam "plyn" dostali, notabene by jim v tom pomohl kompresor 😀
@martinreha37914 ай бұрын
mě by zajímalo, pokud to není tajné kde jste ji sehnal i s montáží za 25000,- ? díky
@vidlak0014 ай бұрын
Ahoj, firmu b term nedoporučuju, jen odpovídám.
@okounlukas Жыл бұрын
Má ten montér chlaďařské zkoušky? Vypadá to že asi ne... Pokud někde doma unikne chladivo tak to není úplně OK ze zdravotního hlediska...
@zdenekmalek66105 ай бұрын
Ahoj, pohybuju se v oboru. A olejíček a momentové klíče taky nepožívám, v tom bych neviděl problém. Ale vyvákuovat okruh je nezbytnost, za prvé, odpaří se vlhkost z okruhu a kompresor neztrácí účinnost tím, že kromě par chladiva stlačuje i vzduch, který v okruhu nemá co dělat. pak bych ještě trubky chladiva, jak ty říkáš hadice :) obalil hliníkovou samolepící páskou, ta ti prodlouží životnost izolace. A na internetu bych si vygoogloval, chlaďařská vývěva a mrknul jestli tam takový strojek alespoň půl hodinky nevrčel.
@vidlak0015 ай бұрын
Ahoj, trubky jsem obalil alobalem. Firma mi tvrdila, že použili bezdrátovou vývěvu, asi mysleli aku a proto jsem neviděl žádný kabel. Asi jsou ty aku přístroje potichý, nebo já jsem hluchej :-)
@lubokwotomtoje Жыл бұрын
Ještě že tomu nerozumím ale myslím si že jde o to čím to spojovaly třeba používaly jiné spoje třeba. A pokud měli plnící mašinu na klimatizace udělá vše sama odsaje a naplní na požadovaný tlak v četně vakuové zkoušky. Odvozuji to od mašiny na plnění klimatizací do aut. Ty to tak dělají odsaji plyn provedou vakuovou zkoušku a pokud je vše v pořádku doplní požadované množství podle vozu. Ale tady těžko říci co je dobře a co špatně
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, myslím, že tady to celé o tom, že náplň je připravená ve vnější jednotce a stačí jí přefouknout do vnitřní a trochu uteče ven. Kdo by pak dělal nějaké odsávání a plnění, když se to udělá samo. Výsledek je s otazníkem, těžko říct.
@tkupilik Жыл бұрын
Ahoj vidlaku, vetsinu veci uz te to lidi rekli, u techle klimatizaci (invertoru) nejde tlakem zkontrolovat nic, musi se to komplet odsat a odvazit naplneni. Jako topeni jsou klimatizace naprosta bomba, vsem kteri si to nechali nakukat jsou z nich nadseny (topi se za hubicku). Rekl bych ze to je ucinejsi nez tepelko (zimu kdy jsem topil jen klimama byla nejlevnejsi, ale neni to komfortni), kvuly hluku to chce 5kw modely ktere pouzivaji dvoupistkove kompresory a predou si jak kotatko.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to si říkám, že je to naplněné tak nějak od oka. Něco tam bylo, něco uteklo a něco tam zůstalo. Děkuju za zprávu o koťátkách :-)
10 ай бұрын
Ahoj nedávno mi kamarád instaloval taky klimu a myslel sem si že to bude mít za hodinku hotový trochu sem se mýlil trvalo to celé odpoledne mám jednotku nordline trubky na chladivo by neměli bejt kratší jak 3 m a na celé montáži nejdýl trvalo tlaková zkouška 1 h a vakuace další skoro 2 h ale bylo vlhko tak proto to trvalo dlouho ale myslím že tomu rozumí a ví co dělá .
@vidlak00110 ай бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. To celkem souhlasí, tady hoši ušetřili hoooodně času.
@lukasbaader8522 Жыл бұрын
Ted je listopad, tak jak to dopadlo?
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, říkali, že všechno dělají správně :-/ Těžko jim něco dokázat.
@richardvytopil713111 ай бұрын
Dobrý den mistře Vidláku a děkuji za video, u kterého jsem se bavil. Pokud byste i napsal, že montáž prováděli cizinci, vsadil bych boty na Bterm 🤭 jen zde cena odpovídá kvalitě, tedy máte to, co jste si zaplatil 🥳 Reakce asi taková, že momentový klíč nesmysl, při pertlování se většinou používá univerzální olej WD, aby trn hezky klouzal, nebo při krizi na to plivnete 🤪. Je důležité, aby se použilo silnostěnné potrubí. Pokud se správně dotáhne, zjistí se těsnost posléze detekčním sprejem, ano, máte pravdu, systém musí být těsný a neměl byste doplňovat min 8 až 10 let. Po těchto letech se doplňuje, protože nemáme hermeticky uzavřené okruhy, jako je např. chladnička, ale polohermeticky. Nevakuování je hodně špatně, tak jako délka Vašeho propojovacího potrubí (výrobci požadují 3m). To, co Vám trčí venku ještě zaizolujte pro eliminaci tepelných ztrát na potrubí. Přívod ala visící káblík je lol, tak jako venku hadička na kondenz a tečku tomu dodá to, až zjistíte, že v režimu topení bude kapat voda z venkovní…😊 Jinak český manuál u LGE je, jen ho “pašáci” nejspíš vyhodili. Je všude i QR kód pro e-manuál. Již nějakou dobu přemýšlím, že začnu točit videa právě s takovým tématem… a lidem začnu vysvětlovat, že reklama a akce je fajn, ale neplatí to v řemesle! Hezké svátky 😎🍹
@vidlak00111 ай бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek a za tipy. Právě jsi vyhrál svoje boty :-) Hadice je tam smotaná, tak snad OK. Jestli chceš natočil video jak dokonale namontovat klimatizaci se mnou, tak se prosím na e-mail. Odkaz je pod videm.
@martincvek93398 ай бұрын
Jakou firmu byste doporučil? Děkuji.
@nasesrnky7734 Жыл бұрын
ahoj, trochu mi to pripomina pristup laiku k cemukoliv, cemu nerozumi. Chci to nerozumim tomu, tak mi neco namontujte. Pak kdyz je to doma, tak si to ten laik peclive nastuduje a zjisti, ze to neni uplne ono, jenom ze uz je pozde. To zvakuovani by me mrzelo, ten zbytek by se dal odpustit.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, nějak nerozumím, co chceš říct, přeci si předem nebudu studovat montážní postup a kontrolovat je. To si to můžu udělat sám.
@nasesrnky7734 Жыл бұрын
to jsem nemyslel uplne na tebe, jak jsi spravne rekl, ten montazni navod by se smrtelnikovi nemel dostat do ruky. ale kdyz se podivas zpetne, takhle by jsi to taky dal, ne? Premyslis s tou klimou jako ja, akorat ja si ji chci namontovat sam, ja furt vaham, ale ty uz ji mas. fandim a drzim palce, pekne a poucne video.
@vidlak001 Жыл бұрын
To zvládneš :-) Jestli máš nářadí a manuál.
@jankolar5612 Жыл бұрын
Vidláku, naprosto stejné pocity mám pokaždé, kdy si na něco pozvu nějakou firmu. Pokaždé si říkám, proč ti pitomci neobětovali pár minut nebo pár korun navíc, když jejich lajdáctví jednou vyjde na tisíce nebo desetitisíce. Po roce urgencí to přijedou opravit a zprasí to znovu. Aby ne, kdy jeden ještě včera dělal kuchaře, předevčírem realiťáka, a druhý okopával pole někde za Karpatama. Ten pocit zmaru je příšerný. A bude hůř. Někdy si říkám, že polovinu života jen řeším blbost a lajdáctví jiných. Už nechci od nikoho nic. Bohužel, dnes v mém komentáři není nic pozitivního. Jsme zaplaveni hromadou věcí, které mají čím dál horší kvalitu a které nemá kdo řádně namontovat.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, souzním s tebou. Je to tak, je to smutný, ale my to musíme přežít! A dokonce je naší povinností nenechat si zkazit náladu :-) Holt budeme pořád domácí kutilové, vždyť je to zábava!
@radovanbarina26554 ай бұрын
Vis,proc to tak je?Protoze kazdy kdo ma na sobe monterky je v teto zemi nejen dehonestovan (ze nema min.vysokou prava) a maji ho za umolousaneho smudlu,ale co je hlavni ze v CR remeslo nema zlate dno a je mizerne placenno na rozdil treba od statnich uredniku.Tim padem kdyz si nekdo zalozi firmu bere z pracaku vsechno co ma jeste chut a snahu delat jakozto zamestnance bez ohledu na kvalifikaci.Tady doslo za 30 let k obrovske tragedii a to,ze firmy chtely jen,, hotovych,,remeslniku a nevychovaly si z mladych nove odborniky.Drive vzdy chodil stary odbornik s mladym.Ale dnes?Mlady vyjde z ucnaku,nic neumi a ma flustraci,ze ho nikdo nechce atak se mota na pracaku a pak se vubec nechce delat.
@jaroslavport2473 Жыл бұрын
Taky jezdím do pneuservisu kde používají momentový klíč , nesrovnávej klimošku s lednicí - ta má spoje trubek letované a proto je bezúdržbová .
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj a to je problém to zaletovat, aby to vydrželo? :-)
@jaroslavport2473 Жыл бұрын
Zdar , asi ne ale záleží na vznětlivosti náplně protože tam zůstal zbytek vzduchu . @@vidlak001
@radekplatil47324 ай бұрын
ahoj zdravim jsou prý všechny firmy vyučené mají asi kvalifikace a manuály
@BohumilFiala-k1c5 ай бұрын
Můžu dát venkovní jednotku i na zem?
@vidlak0015 ай бұрын
Ahoj, držel bych se doporučení výrobce. Například tepelná čerpadla se montují na zem, ale tak vysoko, aby nezapadaly sněhem. A taky jsou doporučené vzdálenosti volného místa z různých stran.
@wendaa7069 Жыл бұрын
Zřejmě proběhla instalace systémem aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Zákazníku platˇ. Namontovat co nejrychleji a jdeme na dalšího nedočkavce na klimatizaci, když to sype.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to nepochybně :-)
@borivojsoukup3196 Жыл бұрын
Správně to napsal Amperák, dále jsem už nečetl. Je nutné evakuovat celý systém! Většinou se na to používá membránová vývěva, která je schopná udělat tlak až 10kPa abs. Při plnění definovaného množství chladiva se použije digitální váha. Ke každému chladivu, vhodnému pro danné zařízení, výrobce určuje množství - váhu chladiva v systému. Pokud není systém evakuován jsou dvě následná rizika. Jednak není jistota správného množství chladiva a pak v systému zůstane neakceptovatelné množství vody ze vzdušné vlhkosti. A kde je voda dochází k elektrochemické korozi. Doporučil bych co nejdříve systém naplnit správným způsobem. Jo a těsnost! Při evakuaci se do obvodu zařadí měřič podtlaku. Po dosažení cílového podtlaku se čeká alespoň 10 minut, zda tlak nestoupá a systém je tedy těsný.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek, hezky jsi to shrnul :-)
Жыл бұрын
Odsať okruh sa musí a to pre plnenie nech je v okruhu správna gramáž plynu a za druhe aj keď isto je tam filter a odvlhčovač tak môže dôjsť ku takzvanej otrave okruhového kompresora plynu. Ten olej čo maže kompresor si tu vlhkosť doslova nasaje a klesá jeho PH. Postupne to tam rozoziera až sa zadre ci dôjde ku tepelnému poškodeniu alebo až ku prerazeniu na cievke kompresora. A ku spojom hm áno mazu sa olejom. A to hlavne koli tomu nech si spoje dobre sadnú. Potom ta tesnosť je na furt a nedaj boh ze to niekto povolí a zas dotiahne hm to si už rovnako nemá šancu sadnúť a na svete je netesnosť. Ak ten spoj niekto povolí tak sa to musí prerobiť úplne ten spoj na novo.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za vysvětlení různých jevů :-). Je vidět, že instalační manuál má smysl. Žel prodejci/dodavateli/montérovi je jedno, jestli to bude fungovat dva roky nebo dvacet.
@petrnemo2184 Жыл бұрын
Já tomu úplně nehovím, ale připojím mou zkušenost. Loni jsem se rozhodl pro klimu s montáží zdarma. Vybral jsem AUX. Firma to měla přes celou ČR, tak jsem chvíli čekal. Parta tuším Bulharů to měla do hodiny hotové jako u tebe s postupem jako u tebe. Peníze nechtěli, ty se někde posílaly... Od montáže v srpnu do konce chladící sezóny vše ok. Letos při prvním spuštění už nechladila. Než bych se dočkal záruční opravy, sehnal jsem si místního technika, který to dal do pořádku a právě popisoval a dělal to, jak se to dělat zřejmě má (odsávání, tlak. zkouška) Chladivo bylo totiž fuč. Proces trval cca dvě hodiny. Celou sezónu jela (a že se letos holka nadřela) tak uvidím na přes rok.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Tak doufám, že zrovna tohle mě nepotká. Ať ti to funguje! Prosím tě, měl jsi tam delší trubky nebo jen přes zeď. Několik lidí tu naznačilo, že když jsou krátké trubky, tak se to ani nevakuuje a jen přefoukne chladivo.
@petrnemo2184 Жыл бұрын
@@vidlak001 jen přes zeď.
@vidlak001 Жыл бұрын
Děkuju, tak to je stejné.
@karellinhart1609 Жыл бұрын
VIP klima. Jasný konkrétní informace o firmě, nic o tušení. V čem byl problém s reklamací? Nechápu, proč nereklamovat u prodejce zdarma a místo toho platit někomu jinému?
@ahoyi530 Жыл бұрын
Tam se píše uvolněte pomocí momentového klíče. Ještě jsem si to stopnul. To je zajímavé, protože momentovým klíčem se utahuje :-) asi zvláštní překlad. Topný faktor se odvíjí od teploty venku. Takže máš třeba 3,8 při třeba 5 stupních, ale když bude 5 pod nulou, tak topný faktor bude rozhodně menší. Prohlídka je asi důležitá. Už jen kvůli tomu, že tam je větrák, který tam natáhne spousta bordelu, což sníží účinnost. To si ale šikovný člověk dokáže určitě vyčistit sám. Mám pocit, že tyhle nové chladiva jsou hořlavé, vaříte na plynu, tak únik určitě poznáš :)
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, dobré postřehy :-) Ty jsi prostě technický typ :-))
@davidciganek29224 ай бұрын
Nemá být ta hadice z venku do vnitřni jednotky minimálně 2,5 nebo 3 metry? Proto tam lidi mají klubo hadic vy to máte přez zeď a zbytek se mi zdá kratký
@vidlak0014 ай бұрын
Ahoj, tu hadici snad nezkracovali. Snad alespoň tohle udělali dobře.Je to 190 cm + 60 přes zeď.
@damianlupino5136 Жыл бұрын
Ahoj, za mě tě chápu. Jelikož pokud si koupím kvalitní věc, tak taky chci aby fungovala řádně a dlouho a rozhodně bych nechtěl aby mi kvůli případné odbyté instalaci ta věc za chvíli přestala fungovat. No jsem zvědav na komenty a jak to nakonec dopadne, ale snad je to v pohodě 🕵️♂️
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za soucit nebo jak to říct :-)
@vidlak001 Жыл бұрын
Za pochopení :-)
@jdudodilny Жыл бұрын
Ahoj Vidláku, proč si nedal vědět, nainstaloval by jsem ti to s kolegou co má firmu na klimy a mohli jsme udělat pěkné video :) Jinak ty tvoje delší konzole by jsem bral spíš jako plus, ale pokud budeš zateplovat 10-15cm, tak si myslím že to budeš mít stejně krátký. Když jsem instaloval klimy, za kterými se mělo zateplovat, byli to úplně jiné (delší) konzole, které jsme si nechávali dělat na míru tak, aby za klimou byl dostatek prostoru na nasávání. Například u tepelných čerpadel necháváme minimálně 40 cm od fasády, ale doporučujeme spíš o 10 cm více, není to na škodu, když to ničemu nepřekáží. Cenu klimy jsi měl docela dobrou, ale jak jsi říkal, že to trvalo hodinu, bylo mi to hned divný. To potrubí tam mají udělaný docela na prasáka (venku). My se ho snažíme tahat pěkně rovně, ideálně do lišt, protože slunce ti zanedlouho zničí tu bílou izolaci na potrubí. Když je to ze strany, kde je připojení potrubí směrem ke zdi, těch 15-20 cm budiž, ale tohle nic moc. Obal to alespoň tou stříbrnou páskou, ať je to trochu chráněný. (Pokud jsi jim teda neříkal, ať ti tam to potrubí nechají takhle kvůli tomu posunutí?) Jinak momentový klíč, jsem žádnou firmu na klimách nikdy používat neviděl. A pokud nepoužili vývěvu na odsátí vzduchu a především vzdušné vlhkosti, tak to jsou pěkná čuňata a ne není to jen o tom, odsát to na nulu a hotovo...
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Papouchu :-), děkuju za příspěvek. Já vím, že máš málo času, tak jsem tě nechtěl zdržovat. Škoda videa. To by bylo super a dopadlo by to jinak. Děkuju za tip obalit to, myslím, že alobal by taky šel.
@zuban222 Жыл бұрын
Zrovna minulý týden v práci: A jakým momentem se to má utahovat? Vypadá to fórově. - Kolega: Přiměřeně, ale hlavně ne na moment překvapení. :)
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@Karlosos1SVK Жыл бұрын
Moment prekvapenia je keď sa to strhne 😂
@saxton-rh3km Жыл бұрын
Momenťák bych neřešil. Olej se na flérové spoje bežně nenanáší, zřídkakdy na trn pertlovačky (jakýkoli) a je nutné jej potom z náběhu na potrubí pečlivě vytřít, aby nekontaminoval chladící okruh. Pokud je flérový spoj kvalitně udělaný nebude ucházet. Evakuování chladícího okruhu je naprostý základ. V tomto případě je ideální použít i vakuometr, nejlépe digitální a dosáhnout dvoustupňovou vakuovačkou minimálně vakua předepsaného výrobcem. Jedná se totiž o to, že dnes nejčastěji používané POE oleje jsou hygroskopické a pokud je v okruhu vlhkost dochází k jejich hydrolýze, oxidaci za vzniku kyselého prostředí, které poškozuje vinutí motoru kompresoru a další části okruhu. Dnešní invertorové kompresory jsou něco jako motory s turbem. Na oleje jsou tedy kladeny vysoké požadavky stability, ovšem za splnění podmínek suchosti okruhu.Pokud by v okruhu byla nedej bože kapka vody, bude vám to dělat psí kusy, zamrzat na ventilu, občas fungovat, občas ne a potom se to pos.re úplně.. Sice znám případ, kdy si kutil zařízení namontoval sám, neodsával a systém fungoval více jak 10let. Pouze propláchl potrubí a vnitřní jednotku částí chladiva z venkovní jednotky. Jednalo se o on/off jednotku, jaký olej byl v kompresoru nevím, též nemám info o tom, za jakého počasí probíhala montáž a v jakém stavu bylo měděné potrubí. Při proplachu částí chladiva se neodstraní veškerá vlhkost z okruhu, nenapouštíme chladivo do podtlaku, ale mísíme jej se vzduchem a navíc nám chladivo potom může scházet, což bez měření nepoznáme. Co se tlakové zkoušky týče, dá se dělat poctivě technickým dusíkem a detekčním sprejem, tedy bublinkovou metodou pod tlakem dusíku, potom vypustit, odsát a napustit chladivem z venkovní jednotky a nebo po odsátí a napuštění zařízení chladivem též detekcí sprejem. Mýdlová nebo jarová voda se nedoporučuje, ale taky to jde. Detektor chladiva lze použít taky, ale musí být funkční a chce to určité zkušenosti s planými poplachy. Zase na druhou stranu nevím, co máte přesně za jednotku a tedy kolik stojí v nákupu, ale za tu cenu, co vám montáž zrealizovali se asi není trošku čemu divit, že ty nejpodstatnější věci nebyly splněny do puntíku. :-))
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za užitečný komentář. To dává smysl. Firma mi tvrdí, že vakuovali, ale já jsem si toho nevšiml. Tak to jim trvalo asi půl minuty. A jestli kontrolovali těsnost, tak leda tak před vakuováním.
@jimben227 Жыл бұрын
1) pokud s tím chcete především topit, tak jste si měl od LG vybrat řadu Prestige např. Typ F09MT s COP 5,4 2) u instalace nemáte pravděpodobně dodrzenou min délku potrubí mezi vnější a vnitřní jednotkou která je pro řadu Standart 3m. Proto vám taky ta firma namítala tu spirálu s potrubím.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu, tak to je slušný topný faktor :-) A cena je dvojnásobná.
@TomH519 Жыл бұрын
Sám používám tepelné čerpadlo vzduch-vzduch(klimatizaci) na vytápění celého domu. Vybral jsem ale specializované na topení s dvoustupňovým kompresorem, které dokáže topit do -30°C a dosahuje i v mínusových hodnotách velké účinnosti. Mám za sebou jednu celou topnou sezónu a jiný zdroj tepla jsem nepoužil. Roční spotřeba elektřiny na topení 1,3MWh. Kupoval jsem to také z důvodu drahého zemního plynu, měl jsem dokonce spotové ceny. Mám to podpořeno 10,8kWp fotovoltaikou, takže v létě není problém neomezeně klimatizovat. A i v topné sezóně dokáže FVE zásadně pomoci svou výrobou. Pokud máš svou pouze na přitápění a budeš jí především používat při kladných teplotách, tak také dobře poslouží. Na topení v mrazech to už moc není. To by jsi musel šáhnout hlouběji do kapsy. 😉
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Je to můj první spotřebič toho typu. Tak třeba se mi to zalíbí :-)
@Energie_Domu Жыл бұрын
Klimatizace je pro vás dobrou volbou. Snižuje vlhkost vzduchu takže se letošní zimu možná nedočkáte plísně se kterou jste v minulosti bojovali. K tomu COP. To se mění dle venkovní teploty protože je daleko jednodušší získat teplo ze vzduchu o teplotě + 10°C to bude ten COP 4 než o teplotě - 5°C to už u takové klimatizace bude spíše něco kolem COP 2. Jaký to je typ té klimatizace, zkusím dohledat tabulku COP pro všechny venkovní teploty. Umí měřit svou spotřebu? Taková informace by se určitě hodila kutilovi a vědátorovi jako jste vy. Mám LG tepelné čerpadlo s prodlouženou zárukou na 7 let při pravidelných servisních prohlídkách. Prohlídku jsem objednal ale nikdy k ni nedošlo takže se 7 letá záruka nekoná.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, je to LG standard 3,5 Tabulku COP jsem hledal a nenašel, ale bude to jak říkáš, čím menší teplota, tím horší COP, pokud se bavíme o topení.
@danodin7090 Жыл бұрын
Před plněním, kde bude plnivo, prostor odsát, to je základ. Možná, že sis toho nevšiml, protože ta odsávačka většinou je součástí plnicí soustavy. To že neudělali tlakovou zkoušku na netěsnost je velká chyba. Takže to reklamuj, firma ti ručí za to, že to bude po dobu záruky fungovat. Jinak to, že nepoužili momentový klíč ani tak nevadí, protože ti lidé, co s tím denně dělají už vědí kolik to můžou dotáhnout i bez momenťáku. Toť vše, pěkné video.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek. Chladivo (prý) bylo ve vnější jednotce, oni nic neplnili, jen to přefoukli. Takže ani nemohli odsávat.
@petrcvrkal62234 ай бұрын
Baví mě Vidlákova recenze o klimatizaci v zimní čepici:) Jinak jestli máš telefon s infraportem, třeba nějaké Xiaomi, tak klímu můžeš ovládat telefonem.
@vidlak0014 ай бұрын
Ahoj, děkuju za tip.
@miroslavterl3171 Жыл бұрын
Ahoj Vidláku,vysát veškerý vzduch je důležité,potom se tam vejde víc chladícího media a je zaručena delší zivotnost.Firmy to nedělají aby měly kšeft,bohužel dnes to tak je.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, otázka je, jestli běžný zákazník má dostatek informací, aby si firmu ohlídal. Když budu odborník na všechno, tak si to rovnou můžu udělat sám.
@jaroslavbartosek3997 Жыл бұрын
Tam nejde o to, že se tam vejde víc chladiva. Toho je ve venkovní jednotce ve sběrači dost. Jde o odstranění vlhkosti, protože to je smrt pro olej v kompresoru a pak i pro kompresor jako takový.
@SuperBajo777 Жыл бұрын
klimu som si montoval sam, nie som montaznik, iba kutil vidlackeho typu, v roku 2018, bez momentoveho kluca, ale s odsatim a kontrolou tesnosti, rozhodne vakuove cerpadlo a sadu manometrov odporucam pouzit
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, mohu jen poblahopřát :-)
@SuperBajo777 Жыл бұрын
@@vidlak001 verim tomu, ze by si to zvladol tiez 👍, vyuzivam invertor ci v lete, ci v zime, cistim filter v interieri, plus ajatin roztok na vnutorny vymenik, nikdy som nerobil nic s chladivom, na rozdiel od znamych, ktory si dali namontovat profikom, od poruch vyfucanej klimy v rade tyzdnov, cez tecenie kondenzatu po stene v izbe zrejme nebo dodrzany uhol na vyspadovanie, pre mna bol najvacsi problem vyvrtat polmetrovu tehlovu stenu, nemal som jadrovu vrtacku, iba klasiku, takze som sa cosi nasekal...
@pavelb.9168 Жыл бұрын
na jare taky dva montaznici,neflakali se ,ale za hodinu hotovi nebyli. konzole a pruchod pres zed byl hotovy. Jenom ten bazmek co namontovali a nejak to vrcelo bylo pripojene pres pul hodky. Jeste bych se zeptal na elektropripojeni. Mne dopsal do zar.listu ze elektropripojku si provedl investor na vlastni naklady. Vysvetleno ,kdy by napsali komletni montaz tak musi dolozit pro pripad kontroly u nich i revizni spravu zapojeni. Ja mel privod s vidlici do zasuvky pripravenou. Za montaz i z dopravou rovnych 6000.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuju za zprávu. Asi ti to půl hodiny vakuovali tím bazmekem, blahopřeju :-)
@Okurka19977 ай бұрын
Montujem klimatizácie a použíť vývevu je potrebné. Treba odsať vzduch a vlhkosť zo systému. Momentový klúč nepoužívam pretože už to mám za ten čas v rukách. Olej nepoužívam tiež ale môže sa. Je to šetrnejšie pri doťahovaní pertlov. Keď je kvalitne prevedená montáž tak pôvodné chladivo by nemalo zo systému za celú životnosť nijako uniknúť. Servis odporúčam pretože sa tým robí takzvaná údržba a zariadenie vám dlhšie vydrží. A zabráni sa tým znižovanie energetickej účinosti. Pri zanedbanom servise sa znižuje efektivita až sa môže stať že zariadenie môže úplne prestať fungovať. Rozhodne to nieje ako chladnička. Pri klimatizácii treba odbornú montáž. A ďalšia vec že pravidelný ročný servis je podmienkou uplatnenia predĺženej záruky. Ale nemusí to tak byť u každej značky
@vidlak0017 ай бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Hlavně tedy ohledně toho odsátí :-/
@tomasjr2753 Жыл бұрын
Ahoj Vidláku, mohl by jsi mi tu úžasnou smlouvu a předávací protokol poslat k nahlédnutí na e-mail? Samozřejmě se začerněnými osobními údaji👨⚖️
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, kam tím míříš? Tohle můžeme probrat e-mailem. Mám ho v info kanálu.
@tomasjr2753 Жыл бұрын
Bohužel jsem tvůj e-mail nenašel jinak bych psal rovnou tam. Je viditelný veřejně?
@vidlak001 Жыл бұрын
Pod videem je odkaz a na té stránce dole je e-mail. Ale asi s tím nic neuděláme, firma tvrdí, že všechno udělali řádně a já nemám důkazy.
@hankaajindrich8622 Жыл бұрын
Pokud s tím dělají denně, tak ten moment mají v rukou. Těsnění mohlo být už namazané, ale to jen hádám. Ale to neodsátá vzduchu jako laik vidím dost zásadní problém, který se na účinností musí nějak projevit.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek. Statisticky to vypadá, že neodsátí neměli dělat = měli to odsát :-)
@MrSemirus4 ай бұрын
Ještě bych doplnil. Instalační manuály jsou sper, ale výrobce je většinou z jiné země, Korea, Čína, Japonsko atd. Postupy v těchto manuálech jsou doporučené, ale primárně se instalační firma se musí řídit českou legislativou a nařízeními, které mohou být v některých bodech odlišné. Týká se to většinou ale samotných postupů, popř. v manuálech některé věci nejsou. Co se týká chladiv, tak není pravda, jak je ve videu, že je nejedovatý. Chladiva se dělí na toxická a netoxická a současně na hořlavá, mírně hořlává a nehořlavá. Určitě klimatizace nebude fungovat jako lednička, nebo spíš, není možné ji plně srovnávat. V ledničce většinou bývá v poslední době isobutan a chladící okruh často bývá hermetický bez pertlových/šroubových spojů, což chladící okruh splitky ve videu není, má čtyři perlové spoje a ještě servisní ventilek. Ve videu se pojednává o revizi. No. Revize je pojem pro "revizi úniku chladiva" či " kontrolu těsnosti chladiva" a zákonem je povinná pro všechny subjekty, avšak jen u některých chladiv a v závislosti na jejich množství. Např. u chladiva R32 v běžném množství bez povinnosti revize, u chladiva R410a do 2,39kg chladiva v systému bez povinnosti revize, nad 2,4kg povinná revize 1x ročně. Za neprovedení revize může provozovateli udělit pokutu myslím až do výše 250 tisíc Kč Česká inspekce životního prostředí. Revize úniku se provádí bublinkovou metodou nebo detektorem, musí se provést zápis o revizi do revizní knihy a na venkovní jednotku nalepit revizní štítek. U zařízení bez povinné revize se toto nedělá. Druhý pojem při provozu je servis. Při servisu je zásadní vyčištění a dezinfekce vnitřní jednotky, dotažení svorvnic a šroubů a kontrola všech funkcí. U venkovní jednotky primárně vyčištění kondenzátoru (ten žebrovaný výměník) a vnitřku jednotky, dotažení svorkovnic, kontrola všech funkcí, kontrola vyfukovaných teplot při chlazení a topení u vnitřní i venkovní jednotky, kontrola vibrací kompresoru, změření proudových odběrů a pár dalších úkonů. Toto je asi nejzásadnější. Napojování na okruh manovakuometrem není při dobré funkci klimy nezbytné. Většinou se to dělá při podezření a kontrole vypařovacího tlaku a teplotě přívodu a odvodu. Klimatizace LG ve videu mají ve venkovní jednotce připojovací konektor pro wifi modul LGMV, kterým jde provést diagnostika přes telefon. Cena revize úniku chladiv bývá od 1000,- Kč, servis venkovní jednotky od cca 400 Kč, servis venovní jednotky cca od 600 (malá splitka). Ceny bez DPH a mohou se lišit podle firmy. Povinností, jako u každého elektrozařízení, je výchozí revize od instalační firmy a přestože není zákonem stanovená povinnost pro fyzické osoby, tak periodická revize elektro, kterou doporučuju každém jako servis. Servis se doporučuje při používání pouze pro chlazení 1x ročně na jaře a při používání klimy i na topení 2xročně (1x na jaře, 1x na podzim). Neexistuje bezúdržbové zařízení a servis je doporučovaný pro zajištění dlouhé životnosti zařízení a hlavně hygieně. Např. legionela, kterou je možno onemocnět byla objevena právě díky neservisované klimatizaci. 6000 za instalaci klimatizace je cena normální, ale hodina montáže ve dvou lidech je neproveditelná při dodržení správného technologického postupu a všech přípomocných pracech.
@vidlak0014 ай бұрын
Děkuju za další precizní informace, kdybych tomu takhle rozuměl, taky bych je roznesl na kopitech :-) Jsem jen poněkud hloubavější uživatel.
@MrSemirus4 ай бұрын
@@vidlak001 Já jsem prozměnu jen hloubavější živnostník, který se snaží bojovat se škodnou v revíru. 🤣🤣🤣
@janskolnik4698 Жыл бұрын
topny faktor /COP / je zavisly od zdroja tepla /vonkajsej teploty/ a vystupnej teploty /teploty vystupneho vzduchu /. Niektore zdroje uvadzaju pre rozsah +20 oC do -20 oC vonkajsej teploty pokles COP = 6 do COP = 2 . Teda v zime to moc nekuri ... Pri akych teplotach je COP=3.8 / ako uvadzate / ? Ako to vyzera u vasho t.cerpadla s COP = f(T) ?
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, to jsem se právě nikde nedozvěděl ani fci a ni graf.
@БогданВолощук-у1ч11 ай бұрын
To Vy se divíte 😢 chtěl jsem si sehnat nějaký videa o motore Stirlinga v češtině. Nula! Nic. V angličtině je jich spoustu. Můžete si najít v němčině. A v češtině Bohužel nejsou. Já myslím, že takové “mladé kutilove a vynálezce” jak Vy sám sobě řikaté ❤ je ta parta, která propaguje češtinu. A to je skvěle a velmi důležité! Konečně Bohemia (ať pan Bůh chrání ji) je industriální země, a proto ikdyž všechno se snaží převést do angličtiny - technická , vědecká čeština musí beit ❤😂 a vidlakovská taky ❤ Děkuji Vám!
@vladimirondrasik9926 Жыл бұрын
Z toho si nič nerob. Veľa firiem má “odborníkov”, ktorí montujú klímu, minulý týždeň boli odborníci na sádrokartón, pred mesiacom piekli pizzu a pred dvoma mesiacmi boli zas odborníci na zámkovú dlažbu.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, tak třeba je ještě potkám na nějaké jiné akci :-)
@michalluciak43074 ай бұрын
Tak ty si iný tragéd a dobre si sa tu zhovädil 🫵🏼🤡
@mar6077 Жыл бұрын
25 let pracuji v branži a úroveň montérů je horší a horší. S vyučeným chlaďařem se skoro nepotkáte, protože učební obory v podstatě neexistují. Většinou jsou to přeškolení elektrikáři a to v nejlepším případě. Setkal jsem se v mnoha případech, že pracovník neměl ani certifikaci pro práci s chladivy. Jinak momentový klíč jsem nikdy nepoužil a nikdy jsem chladďaře neviděl ho používat.. Dříve nebyly a každý to dotahuje s citem. Chladící olej při flérování někdo používá někdo ne. Pokud se flérují trubky 6,10, tak si myslím, že je to zbytečné. Vakuování (odsávání) systému je velmi důležité. Největší nepřítel chladícího systému je vlhkost, která se vakuováním odstraní. Že se to profoukne chladivem u malých instalací firmy dělají. Já jsem ze staré školy a i malé systémy cca 15 min. vakuuji. Kontrolu těsnosti provádím. Je to jistota. Pokud je montáž provedena správně nepotřebuje systém žádnou kontrolu měřením tlaků. Servis spočívá v očištění kondenzátoru a vyčištění filtrů včetně desinfekce výparníku vnitřní jednotky.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu a vysvětlení (momentový klíč, olej). Že firmy něco dělají, neznamená, že je to tak správně. Otázka je, jestli to není buzerace, chtít po nich, aby to přišli odstát a znovu naplnit a zkontrolovat těsnost. Možná by jim to prospělo. Ať se ti daří!
@purusottamadas4314 Жыл бұрын
Mistře vichře, mám atestaci a školení na veškeré klimatizační zařízení. Dotahování momentovým klíčem je sice doporučeno, ale není nutné. Cit v ruce je kolikrát lepší než mnohokrát opotřebovaný momentový klíč. Zkouška těsnosti je nutností! Ta se provádí odsávacím a napouštěcím přístrojem, kde se provede vakum cca. na 30 minut, poté se napustí olej a dále samotné chladivo. U toho vakua, kde je test těsnosti automaticky spuštěn, lze poznat netěsnosti. To však neznamená, že po naplnění nebudu kontrolovat těsnost. Například digitální čichačkou, nebo zmiňovanou mýdlovou vodou. Plním klimatizaci do aut a ze zkušeností vím, že po nějakém čase chladivo uniká. U této klimatizace to bude obdobné. Dle mého mínění je to způsobené úmyslně výrobci chladící soustavy. Tzv. ničítka Takže proto ti doporučují revizi, aby mohly za peníze v Praze dům provést kontrolu, popř. doplnění. Tak to na tomto světě kulaté Bohužel funguje, teda nefunguje. Zlaté časy, kdy se vyrábělo poctivé zboží a nebylo označováno za spotřební! Proto kupuji a vlastním auta do roku 2000. Bohužel lednice není možno z tohoto roku koupit provozu schopná 🙂
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj mistře, děkuju za zprávu :-) Prosím tě a platí to i v případě, že náplň je součástí vnější jednotky? Je tedy třeba vakuovat trubky + vnitřní jednotku a pak přepustit chladivo z vnější jednotky? Děkuju za případnou zprávu. Ať se ti daří!
@purusottamadas4314 Жыл бұрын
Jak to myslíš? Prodejci klimatizací ti poslali již naplněnou klimatizaci, nebo se pletu? Ptám se jako hlupák, ale já ji nikdy nepořizoval. Pokud ano, což si myslím že ne, tak vakuum musí proběhnout před plněním jednotky, kterou máš instalovanou doma. Chladivo cirkuluje v oběhu a tím vytváří buď chlad, nebo teplo, viz. tvůj případ použití. Podotýkám, že nejsem expert na domácí klimatizace. Hlavně řeším klimatizaci v Osobních automobilech. Ať se ti podaří pochybnosti o montáži odstranit. Někdy to vypadá z laického pohledu dost neprofesionálně.
@vidlak001 Жыл бұрын
Chladivo bylo připravené ve vnější jednotce, oni připojili vnitřní jednotku a trubky a pak to chladivo přepustili do vnitřní jednotky a trubek, které tím zároveň profoukli. A když to začalo utíkat druhou trubkou (ventilem), tak to zastavili. Alespoň tak si to představuju.
@purusottamadas4314 Жыл бұрын
@@vidlak001 Tak to může být v tomto případě v pořádku. Očividně je to jiný postup, než u plnění klimatizačních jednotek u automobilů. Jinak princip je celkem podobný. Mě se líbil komentář jednoho tvého sledujícího, který to velmi obsáhle popisuje. Dokonce jsi se ho na něco ptal a on ochotně a pravdivě znovu obsáhle odpověděl. Očividně je na tom lépe se znalostmi, než já. Já jsem tě chtěl hlavně uklidnit, že v dnešní době, nečekejme dokonalost naprosto v ničem! Všechno je konzumní tovar, který je závislý na FIAT měnovém systému. Krádež za bílého dne! Děkuji ti za projevenou důvěru a přeji ti mnoho dalších skvělých videí, které tvoříš, pro prospěch nás čumilů. 🙂
@4kular Жыл бұрын
To nemáte pravdu ale vůbec. V automobilech se občas stane, že je chladiva méně než předepisuje výrobce, ale to přece zjistíme přehřátím výparníku. Utíká okolo uhlíkové ucpávky kompresoru hřídele, zejména pokud se kompresor delší dobu neprotočí. Uhlíková ucpávka těsní olejovým filmem který se získá z olejové náplně kompresoru. Tohle ale u rezidenční klimatizace není, protože se jedná o polohermeticky uzavřený okruh. Kurvítka tam fakt nejsou, pokud nebere jako kurvítko např.úchtyky sacích potrubí které nejsou izolovány a konndenzát způsobí jejich povrchovou degradaci a někdy proděravění. U rezidenčních klimaček může chladivo vydržet po celo dobu životnosti. 🤙👍
@jirifeldman1770 Жыл бұрын
Ahoj, odsátí jednotky a potrubí je důležité!
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek. Shodlo se na tom víc lidí.
@johny5Ай бұрын
Ak si niekto myslí, že cena montáže je zárobok, tak nemá ani potuchy o podnikaní a fungovaní. Montážny materiál nie je súčasťou kúpenej klimatizačnej jednotky. A čo je naozaj zárobok pre rodinu klimatizéra? Prečítajte si niečo o dni daňovej slobody a zistíte, že polovičku (mimo spotrebného materiálu) zaplatí klimatizér štátu. Ten olejček a momentový kľúč montér nemusí používať. Je to iba ochrana výrobcu, aby dodržal literu zákona. Vákuovanie je nevyhnutné. To asi neverím, že to nerobili.
@vidlak001Ай бұрын
Ahoj, a já nevěřím, že to vakuování dělali, stejně tak několik dalších lidí, se kterými jsem mluvil nic takového neviděli.
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
Tak přeji ať to slouží a pochopíte co to umí a pozor na napájení solárními panely a měniči tím to můžete odpálit, pokud to nebude dobře udělané a zbydou vám oči pro pláč!
@janferianec3049 Жыл бұрын
Odsávací vývěva je rozměrově docela malé zařízení, možná nebylo zaznamenáno že bylo použité. Pokud by nebyl z chladícího systému oddán vzduch, chladivo by se c ním smíchalo a klimatizace by řádně nefungovala ..
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, taky to muselo být zařízení tiché, protože nebyl zaznamenán zvuk kompresoru...
@janferianec3049 Жыл бұрын
@@vidlak001 vývěvy pro chladící techniku j používají čerpadlo s oválnými písty které jdou v olejové lázni . Jednostupňové, nebo dvoustupňové provedení Chod tohodle stroje je velice tichý , na začátku odsávání co je cca 10 vteřin je vývěva trochu hlučnější pak po vytvoření určitého podtlaku je docela tichá Pokud délka trubek u tvé klimatizace je tak krátká, že když borci u tebe nepoužili vývěvu a klimatizace ti funguje, tak s určitostí nemá výrobcem deklarovanou účinnost. Pokud by v prostoru chladiva s delšími trubkami nebyl oddán vzduch klima by vůbec,nebo jen málo chladila/topila. Případně by zobrazovala chybovou hlášku " příliš vysoký tlak chladiva" Pokud je u tebe v chladivé malé množství vzduchu, tak bych uvažoval o plánované výměně chladiva.
@vidlak001 Жыл бұрын
Děkuju za zprávu. Tvrdí, že všechno udělali řádně. Ale museli to vyvakuovat během pár desítek vteřin, čemuž nevěřím.
@janferianec3049 Жыл бұрын
@@vidlak001 za jistiych okolností je možné z klimatizace odsát vzduch i za několik málo desítek vteřin..( Po namontování by se měla provádět tlaková zkouška těsnosti a proplach trubek dusíkem. Je možné že to některé firmy nedělají, ale rovnou odsajî vzduch a náplní chladící systém chladivem ) Pokud montér má k dispozici speciální kohoutek a nepoužívá jenom jednoduchý nástavec s maticí, tak s touhle vychytávkou má ze systému vzduch pryč za několik málo okamžiků. Klidně i do minuty u běžně klimatizace, záleží i od délky potrubí.
@vidlak001 Жыл бұрын
Děkuju za zprávu, těžko jim to dokázat.
@Matha1R5 күн бұрын
sorry Vidláku, když denně montuješ tři splity tak nejakej momentový klíč nepotřebuješ .proste vsechno co rikaš je ptákovina až na to že nepožili vývěvu. to je základ
@vidlak0013 күн бұрын
Ahoj, to neříkám já, ale montážní návod výrobce :-)
@Matha1RКүн бұрын
@@vidlak001 chápu tvoje rozhořčení z montáže splitu ale toto video je opravdu zbytečný. Jsem montér a servisák klimaček a z praxe se třeba opravdu nepoužívá moment k utažení pertlu. popravdě jsem nikdy nevidel nikoho ho používat a přesto se mi nestalo že by uteklo chladivo :) proto se provadí tzv. zkouška těsnosti kdy system nafoukneš dusíkem a nejlepe necháš přes noc a pak zkontroluješ tlak. Ale zase jsme u toho že u takové montáže si alespon zkušenejší monter veří a odzkouší pouze na rychlo přes oběd nebo vubec :D Jediný co mě zarazilo ze ,,kolegové,, neprovedli vakuaci systému, to by měl být opravdu základ ale nerikam ze se to nedá na hulváta ojebat :D pustiš chladivo z jednotky se zavrenym druhym ventilem a až chladivo probehne systemem a začne stříkat ven otevres druhej ventil :D tzn. rychlovakuace :D před ozonovou vrstvou se o tom nebavíme :D Tak přeju aby LG chladila dlouho a dobře a neboj, opravdu je to klasickej pruběh montáže :) Mír To je stejný
@cijomlcijomlovic4974 Жыл бұрын
Vyvakuovat to meli. Zbytek jsou malichernosti a borec co to dela to udela i bez momentaku dobre.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu.
@tomashrabal1569 Жыл бұрын
Momentový klíč používá málokterá firma, ale to bych neviděl jako problém, montéři uz to mají v rukách, pokud se udělá dobře perlt na koncích potrubí a dobře utáhne tak by neměl být problém s únikem chladiva. Olej by úniku chladiva nezabranil, pokud by byl udělaný špatně perlt a spoj špatně dotažený. Největší problém je, že nevyvakuovali potrubí. Za prve se tím dá odhalit případná netěsnost a za druhé zůstává v potrubí vzduch, který na sebe váže vlhkost, což se může projevit v zimním období sníženou účinnosti nebo dokonce poruše kompresoru. Ale uz jsem se s tim taky setkal. Firma řekla, že na krátkou vzdálenost cca do 3m potrubi stačí potrubí profouknout chladivem a tím se odstraní vlkost z potrubí.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek. To mi nejspíš řeknou, že potrubí stačí profouknout chladivem. Jinak ve vnější jednotce bylo chladivo a vnitřní jednotka byla natlakovaná, protože z ní utekl vzduch, když montér uřízl trubičku. Tak jedině, že by měli vlhkost v trubkách.
@vidlak001 Жыл бұрын
Klíčová otázka mi přijde, zda lze pouhým přefouknutím dodržet správný tlak v potrubí.
@tomashrabal1569 Жыл бұрын
Ahoj, Venkovní jednotka je předplněna chladivem cca na 5 m potrubí, takže u tebe si myslím nebylo potřeba nic doplňovat, tlak chladiva by měl být v toleranci i po profouknuti potrubí. Ve vnitřní jednotce je max. vakuum proto to zasyčeni
@jaroslavjesensky6360 Жыл бұрын
Není to tak hrozný když to nebude příští rok fungovat tak to vyreklamujete jinak z těmi prodlouženýmy nohy aby to bylo dál odsťeny jste udělal dobře, bude vám to zimě stěnu zamrazovat když je to moc blysko a utakoveho materiálů se počítá z únavou materiálů a bude se to sedat a strhne vám to budoucí zateplení takže jetam třeba udělat kapsy a nebo vám popraska štuk se předpokládá spripadnym provešenim a mohlste dát mnohém delší a pak je skratit byli by nadymenzovany 😉 co vo stovku dražší 😊
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za příspěvek. Když to nebude fungovat, tak to je dobrá varianta. Horší by bylo, kdyby to fungovalo napůl, hodně to žralo a málo topilo a já bych to nepoznal.
@jaroslavjesensky6360 Жыл бұрын
@@vidlak001 Můžu ještě trochu když o ty elektrice dase koupit nato měřič eletryky a hnet poznáte jestli se něco děje nebo neodpovídá tomu už ty skutečností takže máte jistotu a můžete žádat o předělání a rovnou a nebo ať přivezou novou jinou třeba ještě výkonnější a až tam budou uvas to montovat tak sy snímá i pokecejte a zjistěte otom i nějaký novinky že začínají dělat i na dálku přez WiFi atd..
@PepaZdepa88 Жыл бұрын
Instaloval jsem si klimatizaci do dílny před asi pěti lety, použil jsem starou jednotku z roku 2005 určenou k likvidaci... takže pořizovací náklady nula, jediné co jsem koupil byly trubky, silentbloky na vnější jednotku a nějakou termo izolační pásku na spoje. Přes několik kamarádů jsem si půjčil pertlovací sadu na trubky a vakuovací čerpadlo, trubky jsem ničím nemazal a všechno dotahoval podle citu. Vakuové čerpadlo jsem nechal běžet asi hodinu, pak jsem ho odpojil a otevřel ventil. Od té doby klima běhá v dílně každou zimu a nevšiml jsem si, že by začala topit nějak hůř. Příkon na topení má 2,5kW a udávaný výkon cca 8kw, čemu bych i věřil, podle plochy kterou zvládne vytopit, jen to prostě ohřívá pouze vzduch v místnosti, takže zdi to nenahřeje a u země je třeba 5°C a u stropu 30°C, ale do dílny ideální, když tam jde člověk třeba jen na chvíli něco podělat, pocitově je teplo během pár minut... Ale na to teplo z kamen za zvuku praskajícího dříví to nemá... 🙂
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu a blahopřeju k instalaci :-) To souhlasí, u stropu 30. Přímo na výstupu z klimatizace je 49 :-))
@RetroDilna Жыл бұрын
Tak u mně takto : - montáž PL, klima Sinclair, cena TOP. - montáž 2 lidi, 4 hodiny, přes komín na střechu... - ani mazání olejíčkem ani momenťák - odsávání vývěvou ANO, ale mám vedení 5m - a koukám, že máš silentbloky. Nevím jak na stěně, ale já je nemám a vibruje mi střecha. Musím doladit dle tebe. P.S. Tu tvoji firmnu bych si tipnul, dle té dopravy. Taky jsem uvažoval o nějaké pražské, super cena, ale PL je jinde. Tak hlavně ať slouží.
@RetroDilna Жыл бұрын
... a ještě s tím zapínáním klimy na jejím těle. Byli jsem kdysi v HR, 3 rodiny a klimu si nezaplatili, ani jsme nevěděli, že tam bude. Tak jsem to rozchodil takto a byl jsem pro ostatní bůh :-) :-)
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj Pavle, děkuju za zprávu. Za ty silentbloky jsem si připlatil 600, paní mi tvrdila, že nejsou součástí klimatizace ani konzole, což nebyla pravda. Nějaké tam byly. Topení zdar!
@vidlak001 Жыл бұрын
:-)
@TV.AUTOPORADNA Жыл бұрын
Ja jsem montoval masiny, co maji chladivo v sobe a po pripojeni trubek a povoleni chladiva se to naplni samo. Chladivo je ve venkovni jednotce a z ni se pak celej okruh doplni, nesmi bejt samozrejme 20 metru trubek 😊😊 samozrejme je to napsane na jednotce, zda uz v tom je chladivo a spoje si postrikat treba i vodou s jarem, at vidite unik. Nic na tom neni. Jen si myslim, ze ti bude v zime zamrzat, nebude umet svoje automaticke odmrazovani, tak jsem to delal tak, ze dam chladit vnitrek domu a venek se odmrazi a ohreje, ale to je tak v zime a ve velke vlhkosti ci mlhach.Trubky si muzes sam narezat a udelat pristrojem kalichovani, to jsou prevlecene matice a nakonci trubky se vymackne ten konus kalisku a nebo si koupis uz hotove trubky s maticema. Ja si je teda vyrabel presne podle delky potreby pertlovaci sadou.
@ajky_1026 Жыл бұрын
Já mám teda klimatizaci už od loňského podzimu a v zimě nezamrzla ani jednou 😅
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, děkuju za zprávu. Chladivo bylo ve vnější jednotce, to ano. Myslím, že minimálně mohli zkontrolovat únik. Když už ne jarem, tak detektorem.
@jaroslavbartosek3997 Жыл бұрын
No, tak takhle se to přesně dělat nemá....
@MySvestka Жыл бұрын
@@ajky_1026 Jak vieš?
@БогданВолощук-у1ч11 ай бұрын
“Kde máte momentový klíč?´ “moment, pane! Mám obě ruce levé 😂. Klíč nepotřebuji “ 😂 Mein Gott! Pane Vidláku! Po Vašim přečtení manuálu mám strach nějaké manuálu vůbec číst 😂
@ludek5610 Жыл бұрын
Nuže je na to záruka a tak hlídat spolehlivý provoz a věřit,že praxe a zkušenost nahradila momentový klíč,že jsou spoje dotaženy na čtvrt otáčky před utržením.
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, a taky věřit, že to nevydechne den po záruce :-)
@antoninsebera1526 ай бұрын
Ono se totiz nepocita a tim, ze na to bude mit nekdo, kdo neumi ani jeden cizi jazyk 😂 No proste si statisticka vychylka.
@vidlak0015 ай бұрын
:-)
@diffluksa4198 Жыл бұрын
Klimu mám již rok a půl, převážně kvůli topení. Firma instalaci provedla řekl bych že dobře. Vakuovani proběhlo i ty pertle potřli čím si. Ale co mi vadí je tzv revize. Ta je u mě 2x do roka za 2500kc za návštěvu, kdy technik (prodejce v kravate) vyfotí vnitřní, vnější jednotku, zkontrolujte tlak jakým si hrozným rozpadlim manometrem, rukou nastaví raficku na požadovanou hodnotu, vyfotí. Uvnitř umyje filtry, které jsou čisté - protože je pravidelně myju. Zeptá se zdali je vše v pořádku a odchází. Návštěva cca 15 min. za 2a půl. Takže můj názor, tahání peněz. Popř neuznani záruky. Tak 10 tisíc navíc za nic.
@karellinhart1609 Жыл бұрын
Nedělej to dál. Pokud v rámci záruky dvou roků neujde chladivo, tak to bude fungovat dál. A až jednou nastanou problémy, tak ti jiná firma chladivo přpadně doplní. A rozhodně to bude za méně peněz, než dáváš za tu prohlídku každý rok...
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, blahopořeju k řádné instalaci :-) Takovouhle revizi bych přežil tak jednou a pak bych si to dělal sám. Ať se nám daří!
@vidlak001 Жыл бұрын
Karle, když si to necháš revizovat, tak slibují o rok delší záruku. Místo 2 let 3 roky. A člověku to nedá a pro jistotu si to nechá zkontrolovat.
@karellinhart1609 Жыл бұрын
@@vidlak001 Tak to máme každý od jiné firmy🙂 Já když si to nechám servisovat, tak dostanu záruku 5 let. Nevyplatí se to, u čtyř klimatizací bych se nedoplatil.
@61otariotari7 ай бұрын
Poznímka k zateplení. Udělal jsi to dobře, protože v případě montáže na zateplení, by si musel použít tepelně IZOLAČNÍ kotvy , které stojí cca 500 kč kus a není to tak pevné jako kompaktní přichycení.
@tomaskonopac9431 Жыл бұрын
HM vidláku mám klimatizace na topení více jak 10 let a jediné co zanedbali bude proškolení obsluhy tedy tebe je potřeba každý měsíc v topné sezoně vyjmout filtry omést je smetáčkem a každý rok trochu očistit i venkovní jednotku. Jinak ty pitomosti, okolo co kážeš jsou jen pro sledovanost. Stejně tak tě kamarád měl upozornit, že to víří vzduch a bude více prachu. Pokus s tím nechladíš mohl jsi si pořídit parapetní model pod okno je o 9000 Kč dražší a lépe topí. Jinak o tom víte pendrek. Dále doporučuji sledovat venkovní teplotu a nad 10 stupňů pod nulou topit dřevem nebo plynem dřevo je levnější. Za mě klimatizace na topení má svá úskalí a vyžaduje moudré lidi a u vás si nejsem jist rozumem i , když možná jde o sledovanost to chápu. Mimochodem klimatizací se dá i odvlhčovat a na to je lepší ta nedělená co jsem vám zmínil někde před rokem cca. Já sám mám už i boiler jako tepelné čerpadlo jen se musí vždy přemýšlet a umět s tím pracovat a žít. Mé doporučení zůstaňte u toho nezatepleného domu u dřeva OK. !!!
@vidlak001 Жыл бұрын
Ahoj, ještě se jich můžeš zastat, jak jsou šikovní :-) Na čistění filtrů mě upozornili a nechali tu letáček s pokyny.
@dusanurbanik8709 ай бұрын
Video super , prave si davam vypracovat cenove ponuky a porovnavam si ceny jednotlivych klimatizacii a samozrejme aj ceny montaznych ukonov. Na porovnanie dam cenovu ponuku klimatizacie zn Bosch za 720€ ( cena vonkajsej a vnutornej jednotky ) + cena za montaz ktora zahrna aj material a rozne skusky ktora je 747€ … co mi pride riadne vela … , kazdopadne dik za video , viem naco si mam davat pozor ked to budu instalovat … ked uz si pytaju za montaz tak obroske prachy tak som zvedavy ci to bude podla manualu 😃…
@vidlak0019 ай бұрын
Ahoj, ano, hlídej si to, jsou to tvoje peníze :-) Tuhle firmu bych si příště nakameroval.