Dziękuje Ci Radku za propagowanie wiedzy o chorobach!
@qrytyk37029 жыл бұрын
Mati P im więcej jednostek chorobowych, tym więcej leków które można na nie sprzedawać, tym więcej sympozjów na których można werbować rzesze lekarzy, tym więcej pieniędzy jakie krążą w chorym systemie. Po cóż leczyć przyczyny, skoro można latami zaleczać objawy, nie inaczej jest i w tym przypadku. O ile, może szczytna myśl przyświeca Radkowi, to jednak wtóruje on tylko matactwom zachłannych konowałów, dla których ostateczne wyleczenie pacjenta to akt sprzeczny z interesem branży. Jestem przekonany że diagnoza tej choroby, podobnie jak ma to miejsce w przypadku raka, jest dobrze znana, podobnie jak lekarstwo, lecz możliwość utraty zysków z leczenia, sprawia że światło dzienne nigdy nie oświetli dostatecznie mocno, prawdy o tanich i skutecznych metod leczenia tych schorzeń...
@olguniazgr9 жыл бұрын
Qrytyk Jakie Twoje życie musi być smutne...
@McHistrio9 жыл бұрын
Qrytyk racja (:
@adrianoleksik59819 жыл бұрын
Qrytyk Puknij sie w glowe bo rak nie jest jedna choroba jak np gruzlica, sa tysiace roznych typow nowotworow ktore leczy sie zupelnie inaczej i na badania ich ludzie poswiecaja cale zycie. Znam nie jedna osobe u ktorej wyleczono raka i doczekali wnukow. Zreszta nie zdziwilbym sie jakbys sadzil ze ptasia grype itp. tworza firmy farmaceutyczne zeby miec popyt na leki
@qrytyk37029 жыл бұрын
Adrian Oleksik Skąd taka pewność w twierdzeniu jakie tu zaprezentowałeś. Ot tak, jest tak bo ja tak twierdzę, czy przeczytałeś coś w temacie, jakieś badania naukowe, przeprowadziłeś może jakieś eksperymenty? Bo nawet środowisko naukowe nie stwierdza niczego autorytatywnie w tej materii, tylko oferuje hipotezy. Często jednak są opracowania które dają odmienny pogląd na powszechnie przyjęte kanony, ale zamiata się je pod dywan bo są nie wygodne i nie można na nich zarobić... Nigdy nie ufaj ludziom, którzy mówią że chcą Twojego dobra, podczas gdy zarabiają na tym kiedy Twój dobrostan ulega pogorszeniu... To taki fałsz, jak w reklamie pasty do zębów, którą reklamuje stomatolog - cieszący się z tego że będziesz miał zdrowe zęby po tej paście a on straci pracę... Czy nagłaśniane ostatnio informacje o stanie zębów polskiej młodzieży, nie wzbudzają w Tobie wątpliwości, czy aby na pewno polecane pasty przez polskich dentystów są tak dobre - skoro w ogóle nie radzą sobie z problemem?
@MasterPoczo9 жыл бұрын
Odcinki szczególnie polecane dla hipochondryków :D
@kirmarks029 жыл бұрын
Incitatus ni jestem takim ale trochę mnie wystraszył.
@mardukone62489 жыл бұрын
+Incitatus Nom :/
@PolishHooligan9 жыл бұрын
Jaa, jesteś jednym z niewielu kanałów, który w miarę możliwości ciągle polepsza jakość swoich filmów. Wszystko wygląda baaardzo profesjonalnie i aż chcę się i oglądać i słuchać :) Pozdrawiam i tylko tak dalej!
@Polimaty9 жыл бұрын
Polish Hooligan Dziękuję, robię co mogę, aby było lepiej :)
@randaltichy65709 жыл бұрын
Polish Hooligan To prawda. Tylko osobiście brakuje mi tej charakterystycznej muzyki na początku.
@litwin87649 жыл бұрын
***** pewnie zaniedługo 4k
@Olafus119 жыл бұрын
Lit Win A później 8k i 16k :D Ludzkie oko też ma pewne granice i o ile zwykłe SD odróżnisz od HD, a HD od Full HD, to później już jest z tym coraz gorzej :)
@litwin87649 жыл бұрын
Olaf Bąk Jeszcze małą różnice widać między FHD a QHD
@dominikwozniak28379 жыл бұрын
Podoba mi się ta seria "poważniejszych" odcinków. Zwiększanie świadomości społeczeństwa zawsze mile widziane.
@michabiaek78919 жыл бұрын
Jak zawsze świetnie! Filmy na twoim kanale ogląda się z przyjemnością, drogi Radku :)
@Francuzeczka12129 жыл бұрын
Oglądam Polimaty od dłuższego czasu, ale chyba pierwszy raz zostawiam komentarz, Radku gratuluje programu ale przede wszystkim dziękuję, że poruszasz też tematy ciężkich chorób, oby to komuś pomogło w rozpoznaniu i wyleczeniu tego schorzenia. Pozdrawiam serdecznie Ciebie oraz wszystkich, którzy pomagają w realizacji każdego odcinka. Tak trzymać, już nie mogę doczekać się kolejnej odsłony ;-)))))
@juliaalmoostlover29669 жыл бұрын
Nie dość, że sposób przekazywania tego wszystkiego jest świetny, to wszystko tak cieszy oko i uszy. Nadzieja jest piękna i okrutna.
@Wolvington2859 жыл бұрын
Radku, czy przewidujesz w najbliższym czasie odcinek o tematyce psychologicznej? Dawno nie było tej dziedziny w Polimatach :) Pozdrawiam.
@qrytyk37029 жыл бұрын
Wolvington Może sam coś poczytaj... a nie na wyrocznię się zdajesz...
@maciejp42169 жыл бұрын
Qrytyk Ojej...
@mateuszbugaj7999 жыл бұрын
Qrytyk ale on chce posłuchać Radka bo Radek ciekawie opowiada i ma ciekawe tematy, samemu to sobie można poczytać ale nie o to chodzi.....
@Olafus119 жыл бұрын
Qrytyk Pianista też może grać sobie sam, a mimo tego słucha muzyki i chodzi na koncerty innych wykonawców.
@amyyamyy78569 жыл бұрын
Film jak zwykle bezbłędny. Uwielbiam polimaty, pełen profesjonalizm, łatwy przekaz i interesująca treść. Super! :)
@rzeczniksaurona41669 жыл бұрын
Zarąbisty materiał Panie Radku, proszę więcej tego typu filmów :)
@TsKabal9 жыл бұрын
Mam pomysł na odcinek! :) Chciałbym abyś zrobił nowy odcinek o chorobie "Celiakia" (czyli jedzenie bez glutenu) :) Byłbym Ci bardzo wdzięczny gdybyś wyjaśnił ludziom, że w tym nie ma nic do śmiechu jak myślą moi koledzy... Pozdrawiam i mam nadzieję, że kiedyś się takiego doczekam.
@Ahriczka9 жыл бұрын
Jesteś chory na celiakie? Ja jestem...
@TsKabal9 жыл бұрын
***** Niestety tak
@adamkrosnicki-midon17499 жыл бұрын
Tak tak koniecznie
@tomkusal9 жыл бұрын
Też mam. Dobry pomysł na odcinek ;)
@bradomfast9 жыл бұрын
***** Też niby lekarz stwierdził, że nie mogę jeść glutenu a wszystko jem z jego zawartością i nic mi nie jest. Co się z wami dzieje gdy go spożywacie?
@cicero89039 жыл бұрын
Jak zawsze super. Czekam na odcinek o łuszczycy. Pozdrawiam
@piotrpiekarski15719 жыл бұрын
Wspaniały odcinek Panie Radku. Objawy które pan wymienia w odcinku są niemal bliźniacze z inną bardzo groźną i dość częstą chorobą płuc jaką jest POChP. I mam wrażenie że czasami mogą być błędnie rozpoznawane względem siebie i przez to błędnie leczone.
@raf22228 жыл бұрын
Świetny, genialny odcinek. Jak z resztą praktycznie wszystkie. Radku, polimatami wyrobiłeś sobie niesamowitą markę. Ciekaw byłem czy utrzymasz poziom początkowych odcinków, bałem się, że jak większość pójdziesz w masówkę. Ty nie tyle utrzymaleś co go podniosłeś. Gratulacje dla całego zespołu, oby tak dalej! 😉
@AlcatraZZ174 жыл бұрын
Lubie oglądać tego typu rzeczy ale zawsze mi jakoś serce przyśpiesza ...
@malina48689 жыл бұрын
RADEK! WIĘCEJ ODCINKÓW O TAKIEJ TEMATYCE !!!
@tomo92s9 жыл бұрын
Coś nie chce mi odtworzyć tego filmu. Pozostałe działają normalnie
@claudiapavelczak9 жыл бұрын
Dowiedziałam się 3 tygodnie temu, że mam stwardnienie rozsiane. Od czasu wystąpienia pierwszych symptomów do zgłoszenia się do lekarza minął miesiąc... Cały czas myślałam że to nic takiego, że przejdzie. U mnie akurat zaczęło się od minimalnego niedowładu lewej nogi, który początkowo czułam tylko po przejściu około 0,5km; z czasem postępował coraz bardziej aż lewa ręka zrobiła się słaba i poszłam do lekarza. Myślę, że fajnie by było gdybyś nagrał filmik o tej chorobie, zwiększyć świadomość ludzi. Nie mówiąc już o tym jaką przyjemność byś mi tym zrobił bo uwielbiam Twoje filmiki :)
@klaudiamazur8849 жыл бұрын
Radku, mam pytanie! Jak czesto idiopatyczne włóknienie płuc dotyka osoby młode? Czy wiek ma jakieś znaczenie, jeżeli chodzi o zapadanie na tę chorobę?
@Polimaty9 жыл бұрын
Klaudia Mazur Chętnie odniosę się do tego w Polimatach Plus. Dziękuję za pytanie! :)
@21dlugi9 жыл бұрын
Klaudia Mazur Niestety choroba ta nie wybiera i może zaatakować każdego bez względu na wiek.
@21dlugi9 жыл бұрын
***** Podczas tej choroby dłonie mogą swędzieć a skóra stać się pomarszczona. To z powodu niedoboru tlenu. Możliwe, że o to chodziło.
@Olafus119 жыл бұрын
21dlugi Nie, nie chodzi o to :) Palce pałeczkowate to palce zmienione chorobowo - paznokcie stają się mocno wypukłe i zaokrąglone, część palca (paliczka) od strony paznokcia ulega pogrubieniu i ostatecznie palce wyglądają jak pałki stąd inna nazwa tego objawu - pałeczki dobosza (bębniarza).
@n0name019 жыл бұрын
***** Wypad na minecrafta
@Vladhin9 жыл бұрын
Świetne, jak zwykle, cholera jasna.
@dejhu789 жыл бұрын
Chciałbym zobaczyć odcinek w którym skupiłbyś się nad zjawiskiem jakim jest nowotwór, i w którym opisalbys jak powstaje, jak zachowuje się w organizmie, co go powoduje, jakie są objawy, i jak z nim walczyć, jako że typow raka jest mnóstwo, proponowalbym odcinek (jeżeli powstanie) podzielić na dwie części i w jednej opisać samą chorobę, a w drugiej poszczególne odmiany. Myśle ze taki odcinek mógłby być ciekawy :)
@PieGotFace9 жыл бұрын
*Manualne oddychanie włączone*
@Sco0bY919 жыл бұрын
PieGotFace kurrrrrrwa
@ExcaliburPaladin9 жыл бұрын
PieGotFace Nie zapomnij jeszcze mrugać a i pewnie coś cię swędzi - podrap się.
@Polimaty9 жыл бұрын
PieGotFace I jak idzie? :)
@dawidrostek98336 жыл бұрын
Nadzieja nie umiera nigdy... Dziekuje za odcinek Radku. Pozdrawiam
@TheMistyFPS9 жыл бұрын
Szkoda, że więcej mówi się o nowotworach, a nie o tego typu schorzeniu płuc, bo najwyraźniej jest tak samo niebezpieczne jak wspomniane nowotwory. Dzięki Radku za poszerzenie mojej wiedzy i czekam na kolejny odcinek :)
@annarychel29299 жыл бұрын
Kurde, Radek tak przekonująco wygląda w białym fartuchu, że jakbym weszła do gabinetu lekarskiego i zobaczyła go za burkiem w takim własnie kitlu, to zaczęłabym mu mówić co mi dolega. I Liczyłabym na jego pomoc :)
@Proqus9 жыл бұрын
Szkoda, że materiały ostatnio są tak rzadko. Bardzo przyjemnie ogląda się tą twórczość. Chciało by się więcej, a tu nie ma :(
@VinriPL9 жыл бұрын
Świetny odcinek :D proponuje stworzyć odcinek na temat autyzmu :D Pozdrawiam :)
@bushert19809 жыл бұрын
Radku, daje łapkę w góre............ ale przepraszam nie mogłem wytrzymać żeby tego nie napisać.... nie rób tego więcej.... bo ludzie którzy nie przeżyli tego typu cierpienia NIGDY tego nie zrozumieją
@jaaqobgiacobbe48019 жыл бұрын
***** Wspaniały odcinek, znów dowiedziałem się czegoś nowego, w sumie nie wiedziałem, że taka choroba jest!!! Dzięki!!! :) Czekam na dalsze odcinki :)
@Aerinn219 жыл бұрын
Dzięki za propagowanie takiej wiedzy! Szkoda tylko, że większość polskich lekarzy działa schematycznie i mało wnikliwie i nawet nie sprawdzi, czy pacjent przypadkiem nie ma jakiejś rzadszej choroby :/
@Darkiii6669 жыл бұрын
Chyba nadzieja nie umiera ostatnia, że w końcu otworzy mi się ten film ;>
@gustawixhimmler84559 жыл бұрын
zawsze jak słucham twojego głosu widze przed oczami bank CIEKAWE DZEMU
@PolishHooligan9 жыл бұрын
Nowe, wakacyjne Polimaty
@werekpapierek9 жыл бұрын
Uwielbiam twoje filmy, szczególnie te o tematyce medycznej :))
@darkigor979 жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek.
@TrebuhNabruh9 жыл бұрын
Super materiał, z resztą, jak każdy poprzedni :)
@habstrukturdaten99619 жыл бұрын
Dziekuje za poruszenie tego tematu ja od 10 lat choruje inaczej.. Fibroza pluc . Przez pare lat mialam ciagle zapalenie pluc czy oskrzeli czesty kaszel itd. Problemy z oddychaniem sprawialy duzo trudnosci i problemy przy jakim kolwiek wysilku. Czesto bywalam w szpitalu i niestety tylko Cortizon pomagal abym funkcjonowala tylko ze przybieralam na wadze i zaczelam miec problemy z kregoslupem. Jestem od 10 lat na rencie i mialam operacje na pobranie probki do zbadania tkanki plucnej.Nie licze wszystkich tomografi biokroskopi i innych badan na pojemnosc pluc. Tak jakby ostatnio choroba sie zatrzymala po prostu trzeba unikac stresu przeziebienia i kontaktu z chorymi osobami pomagaja tez spacery ale kiedy nie pada. Jak dlugo berdzie dobrze - kiedy znowu nie bedzie infekcji wirusowej. Z chodzeniem niestety dalej mam problemy i ciagly brak sily. Zachorowalam przed 50 rokiem zycia a zaczelo sie od Astmy i alergi. Niestety choroby sie nie cofnie jedynie mozna zpowalniac jej przebieg bo pluca obumieraja i sie nie regeneruja. Serdecznie pozdrawiam i zycze Wszystkim duzo zdrowia.
@TheSimonx49 жыл бұрын
Panie Radku wszystko fajnie, materiał oczywiście świetny. Ale może by tak coś z historii?
@TheSimonx49 жыл бұрын
A to co jest?
@TheSimonx49 жыл бұрын
Dobrze pani doktor.
@TheSimonx49 жыл бұрын
***** Nie to nie miała być ani obelga, ani kpina, po prostu tak powiedziałem.
@grzyboo96009 жыл бұрын
SZYMON 26 Tylko nie historia. Dopóki nie wrzuca tych historycznych nudów to Polimaty są fenomenalnym kanałem
@TheSimonx49 жыл бұрын
Jestem Grzyboo Te historyczne nudy jak dla mnie są świetne.
@grzegorzsucho97959 жыл бұрын
Radku, świetny filmik - moja rekomendacja nawiązanie współpracy z firmami farmaceutycznymi i zwiększanie świadomości różnego rodzaju schorzeń w oddzielnym kanale Medimaty :P
@anetakusz63919 жыл бұрын
UWIELBIAM TWOJE FILMY! !!!!!!!!!
@zuzannakarcz86389 жыл бұрын
Like i oglądamy 🙆
@rzym7539 жыл бұрын
a już myślałem że coś o mafii będzie ;D
@Polimaty9 жыл бұрын
Rzym siedempięćtrzy Bardzo proszę: kzbin.info/www/bejne/hYO1h3VtpNWleZo :)
@dammian545468 жыл бұрын
oglądając twoje filmy czuje się jakbym chorował na wszystkie te choroby które omawiasz na filmach
@Polimaty8 жыл бұрын
To nawet nie włączaj odcinka o hipochondrii!
@kacperolszowski13315 жыл бұрын
dlaczego zawsze jak oglądam takie odcinki to czuje się jakbym miał te wszystkie objawy ;-;
@lapis_zarzyk5 жыл бұрын
Ja tak nie mam. Może na to chorujesz??? :(( Nie no żart. Każdy tak ma.
@vonjachu9 жыл бұрын
Założę się, że w polimatach plus Radek przeczyta nam komentarz, w którym to jakiś internauta, po obejrzeniu tego filmiku, rozpoznał objawy choroby kogoś z rodziny, posłał go do lekarza i okazało się, że owy internauta dokonał trafnej diagnozy xD
@Polimaty9 жыл бұрын
vonjachu Poprzednio była to prawdziwa historia. Zresztą, na Facebooku potwierdził to sam autor maila. Jeśli teraz zdarzy się podobna sytuacja, to tylko z korzyścią dla chorego. Nikomu jednak nie życzę odkrycia tego paskudztwa, dlatego obędzie się bez komentarzy i maili.
@TenBkowy9 жыл бұрын
4:50 - i od tej minuty połowa z was w tym ja mamy takie objawy i zarazem kupe w gaciach XD
@jedrzej1809 жыл бұрын
Brawa dla DP, świetne zdjęcia.
@punahussys9 жыл бұрын
jakie piękne kadry
@zaanzaan62729 жыл бұрын
Kanał z misją :) Proponuję wziąć na tapetę żółtaczkę typu C i inne żółtaczki Dzięki i pozdrowienia :)
@szymonboniecki51929 жыл бұрын
Czy rozwiązaniem problemu idiopatycznego zwłóknienia płuc nie mógłby być przeszczep zdrowych płuc osobie chorej?
@SwainEzCarry5 жыл бұрын
Nie slyszalem jeszcze o przeszczepie płuc
@Argonowski9 жыл бұрын
Ciekawi mnie czy można częściowo "uporać" się z tą chorobą poprzez wycięcie części już zarażonych płuc? Tak mi się wydaje że chyba lepiej mieć wycięte np. 10% powierzchni płuc, niż żeby ta choroba nam uszkodziła je w połowie?
@Olafus119 жыл бұрын
Argonowski Zależnie czy choroba rozwija się z chorego miejsca, jak w przypadku zakażenia, które jest głównym ogniskiem niosącym zakażenie dalej - wtedy taki zabieg miałby sens. Jednak jeśli przyczyną jest coś wewnątrz, np: uszkodzone geny lub zaburzenia homeostazy organizmu to wycięcie nie ustrzegłoby przez uszkadzaniem dalszej części płuc. W praktyce jednak, gdy płuco jest mocno zniszczone można dokonywać przeszczepu.
@WilliamVideos159 жыл бұрын
Przy użyciu jakiego sprzętu zostało nagrane ujecie w 0:36, czy to gimbal czy może steadicam?
@marcinowczynski97419 жыл бұрын
Radku, czy mógłbyś podać konkretny tytuł piosenki granej na pianinie albo fortepianie na koniec filmu? Byłbym bardzo wdzięczny. Film jak zawsze niesamowity :)
@Space0fox9 жыл бұрын
...wlasnie sobie uswiadomilam, ze bardzo mozliwe ze na to choruje bo mam podaje objawy. ...eh ale w sumie i tak nic z tym nie zrobie, juz kilkanascie razy slyszalam od lekarza ze albo udaje kaszel aby wymusic zwolnienie albo nie mozna mi pomoc do poki nie wykonam setki badan o kosztach przekraczajacych moj portfel.
@dinoxsaurx9 жыл бұрын
5:03 Babciu czy to ty ???!!!
@Tajemnicza12359 жыл бұрын
Czy macie jakieś inne filmy związane z tematyką medyczną ? Może zrobicie coś jeszcze ? Podobało mi się
@Acaquowara9 жыл бұрын
04:06 Ice Bucket Challange? ;d
@lilithblack86209 жыл бұрын
I ten moment, kiedy masz astmę,suchy kaszel i duszności :')
@martynabieszczad84059 жыл бұрын
Czekamy na film o Powstaniu Warszawskim, w końcu niedługo rocznica!!!
@gosiagassa50409 жыл бұрын
Czy są jakies sposoby by ustrzec sie przed ta chorobą np sport itp i czy to może byc dziedziczne?. Łapka w góre za profesjonalizm.Montowanie takiego materiału z pewnoscia zajmuje ci sporo czasu
@Olafus119 жыл бұрын
Gosia Gassa Tak jak wspomniał Radek - nie jest jeszcze poznana dokładnie etiologia tego schorzenia. Jako możliwe przyczyny podawane są zarówno uszkodzenia pęcherzyków płucnych (na skutek wdychania toksyn i pyłów), jak i mutacje genetyczne. Jednak równie dobrze przyczyna może być zupełnie inna.
@21dlugi9 жыл бұрын
Gosia Gassa Nie jest dziedziczone. Choroba ta może zaatakować każdego bez względu na tryb życia. Palacz może nie mieć a sportowiec tak.
@gosiagassa50409 жыл бұрын
dzieki za wyczerpujace odpowiedzi :)
@koneserzycia68319 жыл бұрын
Drogi Radosławie ! Film naprawdę miodzio ( jak zawsze zresztą :D ) ale mam pytanko trochę niezwiązane z dzisiejszym filmem. Odcinek o pochodzeniu nazwisk był jakiś czas temu ale nie miałem okazji zadać tego pytania. Chodzi o pochodzenie mojego nazwiska. Mam na nazwisko ''Śnios" ! Proszę cię o wytłumaczenie mi pochodzenia tego rzadkiego nazwiska ( w Polsce 99 osób nosi te nazwisko i są to moi krewni ) Pozdrawiam z Elbląga !!!! :D :D
@SzaroBuryPies9 жыл бұрын
Mam już jakiś czas płytszy oddech i problemy przy schodach, ale brak kaszlu i sinych ust więc chyba mogę być spokojny
@kamilmaniek67379 жыл бұрын
Kiedy obiecany film o husarii ? Jak jest to przepraszam za pomyłkę :)
@remek26159 жыл бұрын
Super :D!
@sakitta49269 жыл бұрын
Drugi odcinek z rzędu, kiedy stajesz się mokry. Do trzech razy sztuka, a poza tym, masz moje błogosławieństwo na kolejne odcinki o medycynie, tylko uprzedź kiedyś o syndromie studenta pierwszego roku medycyny, bo inaczej można zasiać panikę.
@GolenieBrzytwa9 жыл бұрын
Łapka w górę poszła :)
@ezi39Video9 жыл бұрын
Radku zrób jakiś pozytywny odcinek bo zaraz umrę przez te udary i inne choroby
@CieMaKat9 жыл бұрын
Jaki musi być stopień zaawansowania choroby, aby podczas badania dało się usłyszeć w płucach te charakterystyczne trzaski?
@XazaxAirsoft9 жыл бұрын
Miałem odmę opłucnową, ograniczenie funkcjonalności jednego płuca o 10% było bardzo nieprzyjemne (nie mogłem biegać). Lekarze na pogotowiu dopiero po 4 godzinach (!) wpadli na pomysł prześwietlenia płuc, bo też podejrzewali problemy z sercem. Ale na ich usprawiedliwienie: nie było szmeru pęcherzykowego i miałem całkiem niezłą saturację. Także edukujcie się, bo może Wasza sugestia uratuje życie Wam albo bliskim, mam tu na uwadze głośną sprawę z późno zdiagnozowaną porfirią (była niedawno afera).
@Mr13Nobody9 жыл бұрын
Radku! Wspomniałeś w materiale, że chory może nawet przez lata nie zostać prawidłowo zdiagnozowany i nie wiedzieć, że dzieje się z nim coś niedobrego. Jak długi może być to okres? Czy może być to nawet kilkanaście lat? Czy w tym czasie objawy mogą nie być na tyle silne, aby móc dość jasno stwierdzić, że chodzi o samoistne włóknienie płuc?
@21dlugi9 жыл бұрын
***** Bliska mi osoba około roku traciła siły i oddech. Lekarze nie wiedzieli co jest. Leczyli ją na serce, na wodę w płucach itp. Gdy trafnie zdiagnozowali nie byli w stanie powiedzieć jak długo choruje. Czasami rozwija się powoli a czasami atakuje bardzo szybko. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
@Mr13Nobody9 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
@litwin87649 жыл бұрын
Chciałbym dowiedzieć się dokładniej takich rzeczy jak to ze choroba jest dziedziczona i w jakim stopniu jest to możliwe że mając członka rodziny (np: ojca matke) jest prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia czy jest dużo większe. Choroba jest leczona przy pomocy medycyny molekularnej a dokładnie jakiej dziedziny pewnie terapia genową ale nie jestem pewien.
@Kasia117979 жыл бұрын
Świetny odcinek, mimo że budzi się we mnie zmysł hipochondryka.;) A jak przedstawia się śmiertelność choroby w zależności od wieku chorego oraz czasu jej rozpoznania? Jak szybko należy zareagować, by mieć jak największą szansę?
@stachuPL29 жыл бұрын
będzie jakiś odcinek o husarii. myśle że to dość ciekawy temat szczególnie że możemy być dumni że mieliśmy jedną z najlepszych kawalerii na świecie jeśli nie najlepszą. ;)
@MrPETER9069 жыл бұрын
Radku czy istnieją jakieś działania prewencyjne zapobiegające zachorowaniom na tę chorobę ? Jak możemy się zabezpieczyć ?
@Olafus119 жыл бұрын
MrPETER906 Ciężko zabezpieczyć się przed przeciwnikiem, którego się nie zna. Jedno jest pewne - częsta profilaktyka i zdrowy tryb życia zapobiegają wielu schorzeniom. Być może i temu, ale tego badacze jeszcze nie wiedzą.
@FatalnyBudyn9 жыл бұрын
W jaki sposób umiera taka osoba, z taką chorobą. Czy jest to wyniszczenie płuc i uduszenie?
@Olafus119 жыл бұрын
Navigatorkupa Niestety tak. Osoba chora na IPF ostatecznie dusi się, męczona uporczywym kaszlem ze względu na niewystarczający (do normalnego funkcjonowania) pobór tlenu. W niektórych przypadkach dochodzi również do niewydolności serca.
@PEEKY.produkcja9 жыл бұрын
Pozdrawiamy Panią z 5:02 :)
@MMarssTV9 жыл бұрын
Radku możesz odpowiedzieć na moje pytanie, czy astma jest uleczalna, czy tylko da się zapobiec w rozwoju? Chciałbym wiedzieć na ten temat :)
@mateuszgawryluk90479 жыл бұрын
A czy męczenie się wysiłkiem fizycznym nie zależy też głównie od palenia?
@nwKingz9 жыл бұрын
szok
@Klblaz9 жыл бұрын
Radek bardzo lubi wodę.
@MrRobot-vd3fr9 жыл бұрын
Czy możemy w jakiś sposób zapobiegać przed powstawaniem choroby, o której tak mało wiemy?
@SuchoklatesAthlegeek9 жыл бұрын
Mam w takim razie pytanie, jakie prewencyjne zabiegi możemy podjąć, skoro nie wiemy praktycznie bardzo niewiele o tym schorzeniu?
@Qwchaq9 жыл бұрын
Bardzo lubie odcinki medyczne :)
@Czudzin9 жыл бұрын
Czy choroba ta, w bardzo wczesnym stadium jest możliwa do wyleczenia? Pozdrawiam! :)
@Olafus119 жыл бұрын
Czudza Dotychczas stawia się na zatrzymanie postępu choroby. Pan Radek wspomniał o lekach molekularnych - i to one właśnie mogą być szansą na wyleczenie pacjentów. Jednak jak w przypadku innych rzadkich chorób wszystko zależy od badań. Szansą dla chorych jest przeszczep płuca.
@21dlugi9 жыл бұрын
Czudza W chwili obecnej można ją spowolnić lub zatrzymać ale nie cofnąć.
@Czudzin9 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź ;)
@sedziasiatkarski9 жыл бұрын
Jak długo żyją osoby dotknięte tym schorzeniem, czy czas wykrycia choroby ma wpływ na jakość leczenia?
@hgx1264 жыл бұрын
dlaczego zamiast nowych filmów na głównej zawsze są jakieś stare
@ObiwanGaming9 жыл бұрын
Zrobisz film o 23 września?
@SasankaGaming9 жыл бұрын
O wiele łatwiej by było zwalczyć chorobę znając jej przyczyny. Jednak najpierw aby poznać jej przyczyny, trzeba zbadać jak funkcjonuje choroba, a właściwie jej komórki oraz na czym dokładniej polega jej mechanizm wewnętrzny. Jeśli takie badania będą przeprowadzone, będziemy już krok do przodu w kwestii ujawnienia przyczyny, co za tym idzie - coraz bliżej wynalezienia leku. Ciekawe co pan o tym myśli. Pozdrawiam :)
@TheMaychalPl9 жыл бұрын
Sasanka ツ Austriacy powoli badają tą sprawę...
@SasankaGaming9 жыл бұрын
No właśnie,powoli.
@TheMaychalPl9 жыл бұрын
Sasanka ツ Niedawno dostali organy więc są już bardziej do przodu.
@Domel239 жыл бұрын
Mam pytanie, na nagraniu pluc (tym zdrowym) bylo slychac pokanie, czym one bylo?
@Kaszellp9 жыл бұрын
Czy zatem nasz styl życia ma wpływ ma znaczenie na pojawienie się tej choroby ? Czy można jakoś ograniczyć ryzyko wystąpienia ??
@TheMysza529 жыл бұрын
Baardzo ciekawy i zarazem przerażający odcinek. Zawsze boję się takich chorób ._.. Nurtuje mnie jedno pytanie, które niestety jest niezwiązane z tematyką tego odcinka. Czy wiadomo może, czy Słowianie mieli kalendarz? Albo inaczej - jak odmierzali dni i miesiące? Oraz... jaką nazwę mogły mieć dni tygodnia?
@mokrywynz10739 жыл бұрын
A czy jest szansą na uratowanie chorych może być rozwój drukowania organów i przeszczep? Wymiana organu wydaje się być skutecznym sposobem wyleczenia tej choroby.
@kik-siu93859 жыл бұрын
Radku mam pytanie, czy wiadomo coś o tym, że IWP to choroba zakaźna? Zastanawiam się, czy można się nią zarazić i jeśli tak to w jakim stadium jest najgroźniejsza
@PimpRJ9 жыл бұрын
Radek zrób coś o dopalaczach :D
@DrAlienNeila9 жыл бұрын
Witaj Radku Po każdym skonsumowaniu jakiejś ostrej potrawy występuje u mnie ostry kaszel, czy może to świadczyć o jakimś schorzeniu?
@mapyzik9 жыл бұрын
Radku, cały czas gestykulujesz. Może zrobisz o tym odcinek? :)
@GourangaPL9 жыл бұрын
Może to abstrakcyjna wizja, ale na medycynie się nie znam więc spytam. Czy nie można by u wcześnie zdiagnozowanej osoby wyciąć zwłóknionego fragmentu płuca tak, żeby choroba nie rozwijała się dalej?.Czy gdyby choremu przeszczepić płuca od zdrowej osoby to zostałyby również zaatakowane przez tę chorobę?
@chesternino62799 жыл бұрын
Panie Radosławie. Czy idiopatyczne włóknienie płuc może być leczone przeszczepem płuc? Jeśli tak to jakie jest prawdopodobieństwo, że choroba dotknie przeszczepiony organ?
@21dlugi9 жыл бұрын
Chester Niño Może być leczone przeszczepem płuc ale lekarze podejmują się tylko w zaawansowanych stadiach choroby gdy sterydy już nie pomagają. Niestety kolejki po przeszczep są duże a dawców mało...
@Olafus119 жыл бұрын
Chester Niño Tak - nawet w Polsce odbył się z powodzeniem przeszczep u pacjenta z idiopatycznym zwłóknieniem płuca. Przeszczep miał miejsce w Zabrzu.
@21dlugi9 жыл бұрын
Podobno najlepszy szpital kliniczny w polsce
@jakubk8619 жыл бұрын
Jest możliwe że osoba z astmą może na to zachorować ? I czy da sie to z astma wykryć ?
@Valdi969 жыл бұрын
Mi to bardziej przypomina dźwięk picia przez słomkę. :D