Mindig nagy érdeklődéssel nézem a kísérleteidet. Sokat tanulok belőle bár nem igazán értek hozzá esetenként nem mindig értem, de Te mindig nagyon részletesen elmagyarázod. Ez a kísérlet volt eddig a legérdekesebb. Köszönöm szépen. Várom a következő kisérleteket.
@zoltankasa82953 жыл бұрын
Gratulálok! Rabja lettem egyből a csatornának. Nem szoktam kommentelni de el kell mondjam, hogy Öveges professzor jutott eszembe, annyira érthetően magyarázol, és igen szemléletes (fából vaskarika a jó értelemben) kísérleteket mutatsz be. Valaki írta, hogy hiánypótló - én kötelezővé tenném iskolákban electrotechnika, fizika órákon :) Így tovább!
@ordasigabor3 жыл бұрын
kösz!
@NoIPHU6 ай бұрын
Minden szavad így igaz!
@takacstibor24163 жыл бұрын
Öveges professzor után Gábor újra a tudomány előtt! Csak így tovább!
@tysonchris8483 жыл бұрын
you probably dont give a shit but if you guys are stoned like me during the covid times you can watch pretty much all the new movies and series on instaflixxer. I've been watching with my girlfriend for the last few months =)
@brodyuriel11423 жыл бұрын
@Tyson Chris Yup, I've been watching on instaflixxer for years myself =)
@nicsakegy3 жыл бұрын
Köszönjük. Ügyes videó. Egy kis kiegészítés. A készüléket eredetileg Jedlik Ányos tervezte, Ő "villámfeszítőnek" hívta. 1867-ben megmutatta egy "Ernst Mach" nevű pasasnak, aki publikálta ....
@peti18872 жыл бұрын
Elképesztő hogy házilag ilyen jó dolgokat lehet csinálni egyszerű dolgokból ami mindenkinél van, cellux, befőttes üveg :) Fantasztikus! Köszönöm Gábor !!
@ordasigabor2 жыл бұрын
És ha krumpli is van otton, akkor abból még akkut is lehet csinálni :)
@peti18872 жыл бұрын
@@ordasigabor :)
@EcoPityu3 жыл бұрын
Gábor, gratulálok! Szerintem a HomeMade cuccaid miatt szeretnek téged ennyire a nézőid! A síma diódás kaszkád feszültségsokszorozót én is ismertem, de ez a szikraközös verzió még nekem is új volt! Köszönöm a közös nézőink nevében is! (egyszer elhívhatnál pinceműhelybunker nézőbe!) :)
@ordasigabor3 жыл бұрын
Monjuk a vizes papírból ellenállás már valóban homemade
@EcoPityu3 жыл бұрын
@@ordasigabor szerintem a lekvárosüveg kondi is!
@tiborerdos48303 жыл бұрын
@@ordasigabor Grafitceruzával is tudsz papírra ellenállást rajzolni. Bocs, nem emlékszem az értékekre, de puha hegyű cerkával biztos be lehet játszani a jó ellenállást. Nagyon ötletes, jó kisérlet lett!!
@TheSzakker223 жыл бұрын
Eszméletlen ütős kísérlet volt!! Ment a 👍 !!
@villagegarage73632 жыл бұрын
Csodálatos deszkamodell! Minimális költségvetéssel látványos kísérlet. Ilyeneket kellene bemutatni az iskolákban fizika órákon, és a gyerekek tán imádnák is a tantárgyat, nem csak összepuskáznák az aktuális dolgozathoz a kettest...
@ordasigabor2 жыл бұрын
számomra is meglepő, h milyen egyszerű dolgokból milyen érdekes dolgokat lehet összehozni :)
@villagegarage73632 жыл бұрын
@@ordasigabor nem lenne rossz egy ilyen gyerekeknek szóló sorozat, az alapoktól az ilyen szintekig, mindent deszkamodellből, kicsit Öveges prof nyomdokaiba lépve. Én simán kötelezővé tenném a gyerekeimnek, 8-10 éves kortól szerintem komoly erdeklődés is lenne rá :)
@balumacci27473 жыл бұрын
Remek videó lett! Irígylem a türelmedet :)
@jozsefkloczl19413 жыл бұрын
Érdekes volt! Köszönöm szépen
@Kowaxos3 жыл бұрын
Ez az a fajta kísérlet, amit figyelmeztetés nélkül sem mernék itthon kipróbálni. :)
@eszterzarandi79953 жыл бұрын
Ez is egy szuper bemutató! Kérdezem, hogy lehetséges-e megmérni (vagy esetleg tudod), hogy mekkora erő lép fel amikor a szikra átugrik? A feszültséggel gondolom valamilyen arányban van. Esetleg van ennek a keletkező erőnek (még csak elméleti) hasznosítása? Köszönöm a választ.
@mariusbogdan90363 жыл бұрын
Nagyon jók a videóid ! jó hogy elmondod sokszor, hogy ez nem otthoni játék. (Néhány évet plazmafizikai laborban is töltöttem, bennem is megvan a tisztelet a nagyfesz iránt) Nagyon tetszett a nagyfesz 1 MegaOhmos ellenállásod ! További sok sikert, jó egészséget kedves kolléga !
@ordasigabor3 жыл бұрын
Szia, neked is jó egészséget! Megmondom őszintén a kényszer vitt rá a papír ellenállásra.... otthon SMD és lábas kis ellenállások csak szikraköznek jók ezen a feszültségen. Boltba meg nem akartam mennie emiatt....
@mariusbogdan90363 жыл бұрын
@@ordasigabor Boltban is nehéz találni. Én 47MOhm os 0805-ös smd-k ből raktam össze 150 -500 MOhm os ellenállásokat kondimikrofonokba, vákuumban epoxigyantában kiöntve.... Ott még a stirokondik szivárgási árama is számit. Szerencsére sikerült egy Radiometer IM6 Megohmmetert beszerezni(ezer Teraohmig mér, 1- 999 voltos tesztfeszültséggel. Ha érdekel van 10 GOhm / 15KV-os Orosz katonai ellenállásom 30 mm x 6mm, 20-30 db Szívesen adok belőle ingyen (nagyfesz mérőfejnek, ha már ilyenekkel foglalkozol. Meg körülnézek, mik vannak még elfekvőben, Nálad jó helyre kerül.. Én úgyis lassan redukálom a készleteimet, műszereket. Ha nagyfreki érdekel van pár olcsón eladó műszerem .Hp mikrohullámú teljesítménymérő 100 KHz- 18GHz miliwattoktól 30 W rms 500W peak. Tektronix FFT modulos szkóp újszerű állapotban EMG félvezető karakterisztika rajzoló ki és nagyáramú fiókkal (800V / 1200A -ig) de 100 uA -es munkapontban mérhető egy kis BC.is.. FET, Dióda Tirisztor...Szóval sokminden. Összeírom.
@arnoldbencz68863 жыл бұрын
Szuper!
@HDBikerBudapest3 жыл бұрын
Tök jók ezek a házilag alkatrészek. Múltkori diódád is zseniális volt. Gondolom akkor ha diódát lehetett úgy, akkor már a tranyó sem kivitelezhetetlen (nyilván a minősége is home made lesz).
@elektrosokkk3 жыл бұрын
Tranyó házilag? Szép lenne, de annak jóval komplikaltabb a működése. Két diódából nem lesz tranzisztor. Szerintem előbb lehet elektroncsövet készíteni házilag, mint tranyát... de ez csak az én véleményem... ha mégis lehet, érdekel a dolog... :)
@peterhuszar21323 жыл бұрын
Jó videó, köszi!
@attilaracz45403 жыл бұрын
Üdv. A barna színű epoxi ragasztó az milyen fajta? Esetleg a következő videóban meg mutatnád a dobozát, nevét? Előre is köszönöm.
@laslodudas1463Ай бұрын
Kondenzátoros gépfegyver!😊 Igen látványos!!
@danernorbi3 жыл бұрын
Imádom videóidat én is ilyen nagy elektronikus vagyok gépeket is javittok stb . Hobby szinten . Csináltam egy 2 méter magas Teslát ... másfél méteres a szikrája azé eszik is rendesen 2kw ott eszik ...
@ratkooporonty3 жыл бұрын
Nagyon tetszik, mintha tévékben is ilyen lenne. Ha a kimenet nem csavar lenne, hanem két hosszabb vezeték egymással párhuzamosan, egy kicsit nagyobb távolságra egymástól, akkor ózonszag is lenne.
@ordasigabor3 жыл бұрын
Itt is volt ózonszag, 4-5cm-es ív termeli rendesen.... meg mindenféle más káros dolgot is.
@la12603 жыл бұрын
Jó videó lett - ahogyan a többi is. (A tranzisztor letörési feszültsége a 450V, nem a szaturációs (utóbbit minél kisebbnek szeretjük.))
@ordasigabor3 жыл бұрын
igaz-igaz.... igyekszem a megfelelő szót használni, de néha az agyam valahogy átsiklik... és a letörés és a szaturáció közötti drámai eltérést nem veszi észre.... legközelebb.
@ervinmach Жыл бұрын
Szia Gábor. Köszönöm a videókat. Láttam pár éve, hogy 20kV, 20kHz feszültséggel úgy bontanak vizet, mintha az lobogva forrna. Az a kérdésem, hogy 4-ütemű autóba építve, 12V-tal meghajtva tudnánk-e annyi Hidrogént bontani, hogy közben önerőből menni is tudjon a szerkezet? Gondolom, ha önjáró, ha nem, kell egy masszív bontótartály, szelepek, puffertartály, nyomásérzékeny vízbontó-vezérlés... Ez pl. milyen? kzbin.info/www/bejne/m5LGfZqopreXr80 Köszönöm válaszod
@ordasigabor Жыл бұрын
szia, nem lehetséges, mert bármivel is bontod a vizet, 4x több energia kell hozzá, mint amit ki tudsz nyerni. Teljesen mindegy, h beveti-e valaki a váltakozó áramot vagy sem. A fizikai törvények tiltják. Olyan mintha azt szeretnéd, h a kezedbők kieső labda pattanjon vissza, legalább olyan magasra. Erre jön valaki, aki mondja, szappanozd be, mert akkor jobban csúszik és így a fejedig visszapattan. Szép, de nem igaz.
@Mydanesz3 жыл бұрын
mondhatnám hogy hiánypótló a csatorna
@csaba1253 жыл бұрын
de jó villanypásztor lenne belőle :)
@janoshaasz52193 жыл бұрын
@Márton JUhász ...vagy azt, hogy: "kaput-ilátussssz!" :-D
@kopalmuvek.85963 жыл бұрын
Modern kis hegesztők így működnek. a plazma gyújtás is ugyan ez.
@LuighiOne3 жыл бұрын
Volt szerencsém egy Tesla tekercshez, ami több centis íveket tudott. És az építője meggyőzött, hogy nem veszélyes. Valóban mikor rászántam magam éppenhogy éreztem valamit az ívbe nyúlva. Olyan hogyan építhető?
@ordasigabor3 жыл бұрын
Így lehet elkészíteni: kzbin.info/www/bejne/h56kZZpurNprndU
@MrLaller803 жыл бұрын
Ez nagyon állat volt. Én szeretném bőviteni elektronikai alapismereteimet azzal a kérdéssel, (ill a válasszal, ha valaki megtenné.) hogy hogyan müködik a trafó egyen feszültségről? Van erröl valami videó? Biztos hülye kérdés, mert láttam hogy működik, de én még úgy tanultam hogy egyenáram nem transzformálható.
@ordasigabor3 жыл бұрын
Szia, a vasmagos transzformátor nem működik egyenfeszültséggel, csak váltakozóval. Az oka egyszerű, mágneses térerősség változás kell ahhoz, hogy az egyik tekercsből a másikba átvidd az energiát. Egyenáramnál nincs változás, hiszen az konstans. Szóval nem transzformálható.
@MrLaller803 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszönöm a választ. Ezekszerint nem az elmélettel nem vagyok tisztában, hanem a technológiával vagyis a hardware az amit nem értek. A videódban a 20kV-os tápegységet akksitól tápláltad meg, aminek primer és szekunder tekercse volt. Az nem vasmagos trafó? Vagy a primer oldali elektronika a kondival ellenállásal meg a tranzisztorral valami inverterként müködik? Tényleg nem trollkodni akarok, csak régen villanyszerelönek tanultam és nagyon zavar hogy nem emlészek ilyen alapokra. Amúgy jók és szorakoztatóak a videók.
@industrialmathematicssolut86743 жыл бұрын
Meg lehetne próbálni a nagyfeszültségű ellenállásokban a vizet grafitceruzával való besatírozással helyettesíteni. A grafit nem párolog el, az ellenállás stabil lesz, a szalag hosszának és a felhordott grafitréteg vastagságának változtatásával az ellenállás beállítható.
@nagydominik78413 жыл бұрын
Sziasztok!Nem tervezem megépíteni,csak érdeklődnék,hogy ez tényleg életveszélyes ?mert most az h 100kvolt az nem jelent semmit ha közbe néhány mikroamper áram se megy át a testen.
@ordasigabor3 жыл бұрын
Ez nem uA-t produkál, hanem több nagyságrenddel többet. Szóval nagyon veszélyes.
@csaszarbalazs722 жыл бұрын
Mcgyver!
@leventesanduj15113 жыл бұрын
😃😃😃😃😃
@tiborbozi71683 жыл бұрын
Igen, ezek tartalmas videók!
@petikiss69963 жыл бұрын
A 20 kv -os része a tápegységgel egy kész sokkoló
@petikiss69963 жыл бұрын
Vagy gázgyújtó
@istvantorok48193 жыл бұрын
Én régóta tervezek kisebb léptékű (kaszkád alapú) nagyfesz generátort házi használatra festés célokra. Konkrét példával illusztrálva: olyan dolgok festése során mint amilyen pl. egy bicikli váz, a ráfújt festéknek csak a kis hányada kerül a munkadarabra, a festék nagyja elrepül a környezetbe. Az iparban ezt úgy oldják meg, hogy nagyfeszt használnak, a festék és munkadarab ellentétes töltésű, így az összes festékcsepp a munkadarabra tapad, nem repül szanaszét (nagyjából). Azt tervezem a nagyfesz generátor egyik pólusát a munkadarabhoz, a másikat a festékszóróhoz illesztve ezt én is megépítem. Egyszer...
@ordasigabor3 жыл бұрын
Szerintem ez Van de Graaff generátorral is menne és az nem lenne életveszélyes.
@istvantorok48193 жыл бұрын
@@ordasigabor Gyerekkorom óta foglalkozom hobbiszinten elektronikával, ismerem a veszélyeket. Van batár nagy leválasztó trafóm is, arról táplálnám a generátort, megy nag műanyag rekeszen állva védőfelszereléssel használnám. Amúgy szerintem max 1000 volt kb./sacc elég lenne. Ha tudnék valahonnan Van De Graaff generátort szerezni, a jó lenne, de szerintem diódákat, kondikat könnyebb szerezni.
@madar863 жыл бұрын
Ezt meg kell epitenem.
@ordasigabor3 жыл бұрын
Ne tedd...
@madar863 жыл бұрын
@@ordasigabor csak vicceltem :-) en kisdolgokkal is megszenvedek.
@zoltancsaszar29183 жыл бұрын
Ismerek olyasvalakit, aki allergiás az epoxi-gyantára. Amennyire utána tudtam nézni, az internetes patika újságok azért megemlítik, mint "allergiás kontakt dermatitis" (ACD) anyagként vagyis a bőr érzékeny lehet rá, egyes személyeknél, ha érintkezik vele.
@robinsoncrusoe27753 жыл бұрын
Ez nem csak a magasfeszultség miatt veszélyes, hanem a vákumban létrejovo roggen sugárzás, EMP miatt is...
@HunTomiBp3 жыл бұрын
Hol van itt vákuum? Hol állít elő ez Röntgen sugárzást?
@Sanyesz8553 жыл бұрын
Ha az 80kV, akkor ez mennyi? kzbin.info/www/bejne/oKu5laeQgNehd80
@ujaranykor3 жыл бұрын
ennek töredéke is elég háztartási léptékben,d e ez igy önmagában mire is jó????
@ordasigabor3 жыл бұрын
Háztartásban csak néha van ilyen nagy feszültség, de az élet más területén más a helyzet
@patrikrajto46653 жыл бұрын
a kondenzátornak belül vagy kívül van az alufólia?
@ordasigabor3 жыл бұрын
csak kívül
@ultraviolethu3 жыл бұрын
Frenetikus élmény egy ilyen készüléket működés közben látni! És ahogy azokat a kondikat és ellenállásokat kitaláltad.., az minden pénzt megér. Azért, csak óvatosan! Itt az a veszély fő oka, hogy a rendszer egyenárammal üzemel és az bizony - ellentétben a Tesla trafóval - ÉLETVESZÉLYES. Nagyon fontos, hogy az "elektron befőtteket" minden kísérlet után KI KELL SÜTNI! Bocs, ez utóbbiakat nem a Te számodra írom, hanem azoknak akik a többszöri határozott tiltás ellenére mégis megpróbálnák utánépíteni a generátort. Ne tegyék!
@sariklevente13173 жыл бұрын
Electroboomot szoktad nézni?
@ordasigabor3 жыл бұрын
Azon a csatornán profin nyomják. Nekem csak barkács dolgokra van lehetőségem.
@sariklevente13173 жыл бұрын
@@ordasigabor amúgy nagyon jó videó lett
@totherno53013 жыл бұрын
LOL, Marx.Tesla csinált valami Tesla tekercs nevű cuccot, azzal állított elő pár millió voltot, kondenzátorok nélkül. (az ugyanis nem nagyon volt akkoriban, de tekercseket már tudtak csinálni, rezonáns kivitelben főleg előjöttek szép nagy feszültségek)
@istvantorok48193 жыл бұрын
Hogy a fenébe ne lettek volna kondenzátorok akkor, ha egyszer azt jóval előbb feltalálták? És Tesla is használt kondenzátorokat, rezgőkör anélkül necces.
@totherno53013 жыл бұрын
@@istvantorok4819 Igaz, én arra gondoltam, hogy tekercset már tudtak csinálni komolyabb méretben is, kondenzátor meg csak valami kezdetleges létezett még csak, vagy kevertem a diódával, amit nem igazán használt, csak szikraközt.
@bkareszHUN3 жыл бұрын
Ezzel az eljárással föl lehetne túrbózni egy ózon generátort. ! ? !
@ordasigabor3 жыл бұрын
Szerintem az ózon generátor váltó feszültséggel megy, ezért nem. De ez nem csak ionizál, egy csomó más káros hatása is van (EMP, X-ray)
@bkareszHUN3 жыл бұрын
@@ordasigabor Köszönöm a választ.! váltófeszültséggel nem működik? Csinálj még sok hasonló vedeót.
@HunTomiBp3 жыл бұрын
@@ordasigabor Röntgensugárzást is előállítana ez a cucc?!?
@jozsefbalatoni87823 жыл бұрын
Na vajon melyik kísérlet tetszett legjobban a gyereknek és melyiket szeretné bemutatni? Hát persze, hogy ezt amivel kis pajtásait és magát is nagy eséllyel a túlvilágra segítené! Hiába a többszörös figyelmeztetés, tiltás, ez nagyon menő mert szépen csattog és látványos ívet húz. Szerencsére esélye sincs, hogy táphoz jusson!
@ordasigabor3 жыл бұрын
Van de Graaff generátor is épül, kb. 10uA a csúcsáram. Az majd nem lesz ilyen veszélyes :) Iskolában nálunk anno bemutatták, hosszú haj esetén igazán látványos.
@kavicsfekete17903 жыл бұрын
Megvan Öveges prof utóda. A tanítvány túlszárnyalja mesterét.