Najbezpieczniejsze fundusze inwestycyjne

  Рет қаралды 6,132

KupFundusz

KupFundusz

Күн бұрын

Пікірлер: 12
@tomasz4382
@tomasz4382 11 ай бұрын
Super ! dzięki, od dzisiaj zaczynam spekulacje na obligacjach:)
@Arek_Stawiszynski
@Arek_Stawiszynski 11 ай бұрын
Nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale inwestowanie w obligacje w dużym przybliżeniu kojarzy mi się z pełną szklanką wody z sokiem. Jak na rynku pojawią się lepsze instrumenty od obligacji, to inwestorzy się przenoszą do nich, więc spada rentowność obligacji, czyli mniej soku w szklance. Wtedy cena obligacji i ilość wody w szklance wzrasta, by szklanka nadal była pełna, a suma ceny i rentowności pozostała w przybliżeniu stała. W przybliżeniu, bo jak Pan Grzegorz dowiódł, właśnie te wahania rentowności generują zyski lub straty funduszu. Dziękuję za interesujący materiał, pozdrawiam Arek
@grzegorzraupukkupfundusz609
@grzegorzraupukkupfundusz609 11 ай бұрын
Ciekawa analogia, ale niestety jest inaczej. Wykorzystując, to co Pan napisał proponuję taki wywód ;-) : Jak na rynku pojawiają się lepsze instrumenty (możliwości inwestycyjne) od obligacji, to inwestorzy się przenoszą z obligacji do tych instrumentów, więc (uwaga!) ROŚNIE (a nie "Spada") rentowność obligacji, czyli (uwaga!) jest WIĘĆEJ (a nie "mniej") soku (jego sężenia) w szklance. Dlaczego: bo inwestorzy sprzedając obligacje, obniżają ich ceny (wzrasta podaż obligacji i spadają ceny), czyli że rentowności rosną. Trzymając się analogi szklanki-wody-soku (obligacje-inwestorzy-rentowności) . Inwestorzy są jak woda w szklance - jak wychodzą z obligacji, to zwiększa się stężenie soku w szklance (rosną rentowności) i stają się one bardziej atrakcyjne smakowo ;-)
@arekstawiszynski7372
@arekstawiszynski7372 7 ай бұрын
Czy po comiesięcznej ofercie Detalicznych Obligacji Skarbowych można wysnuć jakiekolwiek informacje dotyczące inflacji w przyszłości analizując oprocentowanie i marże tych obligacji? Prócz oczywiście informacji, że rządowi brakuje pieniędzy ; )
@radosawlesny-ue8od
@radosawlesny-ue8od 11 ай бұрын
Witam, skoro mówimy o bezpiecznych funduszach, o małym ryzyku to też można by było wspomnieć o funduszach obligacji samorządowych. Pozdrawiam.
@grzegorzraupukkupfundusz609
@grzegorzraupukkupfundusz609 11 ай бұрын
To prawda. Fundusze te są również bardzo mało wrażliwe na zmiany stóp procentowych. Pominąłem je, gdyż tematem była grupa funduszy inwestujących większość aktywów w obligacje skarbowe.
@radosawlesny-ue8od
@radosawlesny-ue8od 11 ай бұрын
Witam i dziękuję za odpowiedź.
@leszeksawicki7324
@leszeksawicki7324 11 ай бұрын
Szkoda że nie starczyło czasu by omówić obligacje zero kupon owe
@grzegorzraupukkupfundusz609
@grzegorzraupukkupfundusz609 11 ай бұрын
Nic straconego 🙂. Należy je traktować, jakby miały oprocentowanie, tylko bardzo niskie (czyli "0"). Poza tym działają dokładnie tak jak obligacje stałoprocentowe, tyle że zysk zależy w większym stopniu (całkowicie) od zmiany ich ceny, a nie narastających odsetek.
@rafamaster42
@rafamaster42 11 ай бұрын
Dlaczego fundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy tak sobie dobrze radzi ostatio? uzywaja levaru? i dlaczego Skarbiec Konserwatywny tak slabo blisko 0?
@grzegorzraupukkupfundusz609
@grzegorzraupukkupfundusz609 11 ай бұрын
Powodów różnic między tymi funduszami jest kilka: 1. Skarbiec Konserwatywny jest funduszem z grupy "papierów dłużnych polskich skarbowych", czyli inwestuje przede wszystkim w obligacje skarbowe i niewiele w obligacje korporacyjne. Quercus Dłużny Krótkoterminowy to fundusz z grupy: "papierów dłużnych polskich uniwersalne", czyli inwestuje w obligacje skarbowe i korporacyjne o zmiennym oprocentowaniu, które mają wyższą rentowność. 2. Quercus Dłużny Krótkoterminowy korzysta (dane z karty funduszu z 31.01.2024 roku) z niewielkiej dźwigni (lewaru), która w karcie funduszu oznaczona jest jako: SBB/BSB (13,1%), co przy sprzyjającej koniunkturze podbija wynik funduszu. 3. W Portfelu Skarbca jest bardzo duży udział obligacji o stałym oprocentowaniu i terminie wykupu ponad 2 i 3 lata (około połowy portfela, wg stanu na koniec roku), czyli bardzo wrażliwych na zmiany stóp procentowych. Ponieważ już od kilku miesięcy stopy procentowe i rentowności obligacji o stałym oprocentowaniu oscylują wokół tych samych poziomów, zysk na nich jest niższy niż na obligacjach o zmiennym kuponie (typu WZ). Oprocentowanie obligacji skarbowych i korporacyjnych o zmiennym oprocentowaniu jest wyższe, a ich ceny w ostatnich miesiącach mocno rosły - stąd pochodzi główna przyczyna w różnicy pomiędzy wynikami tych funduszy. 🤔Reasumując: tak długo, jak rentowności obligacji o stałym oprocentowaniu nie zaczną spadać, tak długo wyniki funduszu Qercusa mogą być lepsze. Oczywiście pod warunkiem, że fundusze te nie zmienią składu swojego portfela lub z jakiś przyczyn nie nastąpi silniejsza przecena obligacji o zmiennym oprocentowaniu (która to przecena osobiście wydaje mi się mało prawdopodobna).
@rafamaster42
@rafamaster42 11 ай бұрын
dziekuje za odpowiedz, domyslam sie ze skarbiec zacznie odrabic straty jak rentownosci zaczna spadac@@grzegorzraupukkupfundusz609
W co warto inwestować w 2025 roku? KupFundusz Live 30.01.2025
1:06:23
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН
The Best Band 😅 #toshleh #viralshort
00:11
Toshleh
Рет қаралды 22 МЛН
Zrób sobie strategię
1:26:43
KupFundusz
Рет қаралды 1,6 М.
FUNDUSZE INWESTYCYJNE - jak to działa? | Porachunki Osobiste
14:05
Porachunki Osobiste
Рет қаралды 11 М.
Jak wybrać dobry fundusz inwestycyjny? Rozmowa z Łukaszem Mickiewiczem.
34:06
Piotr Cymcyk - Merytorycznie o Finansach
Рет қаралды 6 М.
Prosto w fundusz: Skarbiec Spółek Wzrostowych
1:54:23
KupFundusz
Рет қаралды 3,2 М.
Prosto w fundusz: Pekao Dłużny Aktywny
1:34:09
KupFundusz
Рет қаралды 548
Finansowa wolność w 10 lat. Plan działania krok po kroku.
13:36
Marcin Iwuć
Рет қаралды 541 М.
Cat mode and a glass of water #family #humor #fun
00:22
Kotiki_Z
Рет қаралды 42 МЛН