0:47 charakteristika realismu 2:42 naturalismus jako vyhrocení realismu 4:36 podněty k vzniku naturalismu 6:57 vliv positivismu 8:09 naturalismus jako sociální experiment 9:27 determinismus 10:54 Zabiják 17:52 problémy naturalismu a kritika
@martinmachurka52304 жыл бұрын
Pamatuju si, že jsem Zabijáka dočetl ve vlaku do Ústí nad Labem a pak jsem to z rozmaru vzal na kolej ne městem, ale areálem chemičky. Úžasný zážitek. Jinak v Zabijákovi je ještě jeden zajímavý motiv, který najdeme i v jiných realistických a naturalistických dílech, a to, že hlavní hrdinka dostane možnost odejít, zachránit se. Gervaisa má ctitele, hodného kováře. Podobnou šanci dostane třeba i Maryša. Ale ani jedna hrdinka ji nevyužije.
@petrkozisek14 жыл бұрын
Davide a Dane. Vaše videa jsou na jedničku obsahově i formálně. Perfektní je i něco navíc: Danovo intro s východem slunce, rostliny, město... Každá kreativita a vtip potěší. Např. nejzábavnější zahájení je pro mě v díle UčíNudnýAkademik 03 a nejumělečtější zahájení je performance s hudbou V. O. v díle EP 97. Je toho víc a v souhrnu se nejedná jen o maličkosti, ale o celkový přístup, který vaší inteligentní produkci pozvedá o level výše. Takže je radost sledovat něco, co se daří. Díky.
@cenazivota584011 ай бұрын
Já myslím, že na naturalismu a Zolově díle je cenný právě ten dokumentační realistický pohled na všechny procesy, které se v Pařížské a francouzské společnosti období druhého císařství, průmyslové revoluce atp. odehrávaly. Z dnešního pohledu je z hlediska amatérské sociologie nebo historie takový náhled skrze literaturu velice cenný. Z hlediska umělecké hodnoty nebo tvůrčí kreativity to může být hodnoceno slaběji, ale přesto to má svoji velkou hodnotu. Determinismus jako takový je nepochybně chybný a nepravdivý, ale na druhou stranu holým faktem je, že popisuje realitu 99 % lidí. Nepopisuje kruh, ze kterého nejde uniknout, ale ze kterého se to 99 % lidí nepovede a prožijí průměrné životy odpovídající svému prostředí. Literatura se tradičně zaměřuje na tu naprostou menšinu, která je něčím výjimečná a zajímavá, protože se osudům doby vymyká. Naturalismus (potažmo v menší míře i samotný předchozí realismus, protože jsou z velké části totéž) je v tomto odlišný a zaměřuje se na popis osudů té ignorované šedé "nezajímavé" masy většiny. Takže za sebe velmi oceňuju.
@vikikiwi36953 жыл бұрын
Právě tu zírám do stropu, jelikož mi došlo, že naturalismus a behaviorismus prosazují podobné myšlenky. -_- Jinak - opět velmi kvalitní, děkuji.
@miked.v.cztitulky4 жыл бұрын
Osobně mě Zabiják oslovil především tím, že to téma je stále aktuální a je to něco, s čím se dokážu ztotožnit. Jinak souhlasím s tím, že to může fungovat jako skvělá prevence proti nadměrné konzumaci alkoholu a drog. Scéna v léčebně, kde umírá Coupeau pro mě byla hodně děsivá. Zároveň konec byl hodně emotivní a lhal bych, kdybych řekl, že mi z toho, jak se všechno Gervaise zbořilo jako domeček z karet nebylo do breku. A to se mi u knížek z povinné četby opravdu často nestává.
@podivuhodny78543 жыл бұрын
Já nejdřív Gervaisu litoval, pak se mi hnusila. Ne ve smyslu, že se z ní stává prostitutka, ale že několikrát měla možnost svůj osud změnit (například utéct s kovářem někam do Belgie), ale neudělala nic, slepé věřila v dobro světa. Což je možná ale taky determinismus? I když se narodíme do dobrý rodiny a věříme v dobro světa a pak nás zastihne něco zlýho, nejsme si třeba tu špatnou stránku života schopni připustit. 💁♂️ A naopak lidi co žijí celý život v bídě se už těžko přesvědčují o dobrotě světa. Ale to už moc nesouvisí s dílem, jsou to jen úvahy planý.😀
@hanalindtnerova71294 жыл бұрын
Obdivuju Vás, děkuji
@terezahobelantova7824 жыл бұрын
Skvělý rozbor, díky moc 🤓🤓
@violamojzesova45064 жыл бұрын
Joooo, moc díky, moje oblíbená knížka, a mám ji na maturitním seznamu. Tak se těším, že se dozvím něco dalšího 👽👽
@averelldalton12324 жыл бұрын
Ahoj, moje sestra je teď v 7 třídě, a na povinnou četbu ji nejdříve dali nějakou mírně přisprostlou knížku o americkém teenagerovi a hned jako druhou Jámu a kyvadlo a jiné povídky od E.A.Poea. Jsem z toho poměrně zmatená, přijde mi, minimálně u Poea, že to je kniha pro starší děti, které už si z toho vezmou víc, než "je tam nějaký týpek nad kterým se houpe kyvadlo" abych citovala :D A u té druhé je to zase psané celé nespisovnou češtinou, což taky moc nedá. Byla jsem zvědavá a zeptala se jejich učitele, který mi sdělil, že na tom nic špatného nevidí a hotovo :D To není žádný seznam doporučené literatury pro základky, a vše je závislé na učitelovi? Protože tohle přece nemůže dítě vést k tomu, aby o čtení projevilo zájem.
@ivetakabokova3 жыл бұрын
moj oblubený spisovatel, Zabijaka som čítala viac krát, stále aktuálna téma, jeho štýl bol úžasný, hneď vás uviedol do deja, žiadne siahodlhe opisy ako u Dumasa, realne myslenie, uzasný
@sportapolitika504 жыл бұрын
Přečetl jsem celý Zolův cyklus. Zaujalo mě na něm právě to, že děj bez příkras vyobrazuje životy obyčejných lidí včetně myšlenkových pochodů jednotlivých postav, a to na pozadí velkých historických událostí. I v Zolově naturalismu se ale setkat i se pozitivními aspekty života, nejsou tam od začátku do konce pesimistické dějové linky.
@Marry70cz4 жыл бұрын
Dal jsem Vám like i odběr. Dostanu za to rozbor Ladislava Klímy a některého jeho díla? :D :)
@allebara4 жыл бұрын
Zdravím, uděláte i rozbor Sophiiny volby? :)
@helenatrojska82794 жыл бұрын
Děkuji, pěkně shrnuto. Zároveň tak hloubám nad tím, zda se ten Zolův naturalismus rodí s Dreyfusovou aférou, nebo ještě dříve? Jeho ranější texty neznám...
@sportapolitika504 жыл бұрын
Zola rozhodně psal naturalistické texty už dříve. Dreyfusova aféra započala roku 1894, pro představu např. zmiňovaný Zabiják vyšel již v roce 1876.
@ondrejkucera65784 жыл бұрын
Ahoj Davide, tak jsem si všiml, že všechny ty nadpisy máš s malými písmeny. To mě dovedlo k otázce: Sleduješ tím nějaký konkrétní cíl? :D
@superyoutube50094 жыл бұрын
Pojď
@nlaznickova4 жыл бұрын
Chtěla bych se zeptat, zda nemáte v plánu dělat rozbor na Agatu Christie? (nejlépe ''Smrt na Nilu''), předem děkuji :)
@adamdostal14254 жыл бұрын
Zdravím, uděláte i nějaký rozbor od Bertolta Brechta?
@nejdandy9 ай бұрын
Úplně bych neviděl zmíněný determinismus za onu vývojovou křivku s klesající tendencí. Není na vině prostředí, ani předurčenost poměry. Můžeme vidět různorodé charaktery, sdílející stejné prostředí, pocházejících z podobných třídních poměru, které ale mají úplně jinou vývojovou křivku, ačkoliv se jejich osudy prolínají. Kniha poukazuje na téma, které není dobře pochopené ani v současnosti, a to destruktivní vliv alkoholu, a zároveň nám ukazuje, že neseme odpovědnost za svá rozhodnutí. Gerveisa nedopadla dobře, protože by pocházela ze špatných třídních poměrů. Sama kniha nám skrze výroky vedlejších postav osud Gerveisy vysvětluje. Na vině není ani tak alkohol, kde název svádí v úvahu, že alkohol je hlavní viníka jejího životního úpadku, ale ten je pouze prostředník, resp. nástroj. Gerveisa dopadla zle díky sérii špatných životních rozhodnutí. Klempíř chlastal jak duha, ale žil si svůj život, Lantier manipulativní zm.d, kterého si ale pustila k tělu, jen aby se nemusela vymezit hovězímu nápadu manžela ochlasty. Jedinýho slušnýho chlapa využívala, místo placení dluhů na první místo stavěla okazalost, byla nevěrná, ale nedokázala si přiznat, že si za své neštěstí může sama. Svobodná vůle zde byla, dokonce měla i šanci na hezký život, a to opakovaně, nicméně volila zle.... a za to nemohlo prostředí, ani chlast ..
@filip.brezina4 жыл бұрын
Líbilo se mi video, ale zvuk by mohl být už kvalitnější 👏
4 жыл бұрын
Jj, díky za připomínku, víme o tom, došlo k technické poruše.. V jiných videích bývá lepší ☺️
@televievloznicitelevizevlo82234 жыл бұрын
Bude Noc s Hamletem? Mám se těšit? :D
@daslavamassa80314 жыл бұрын
Těším se jak pojmete Petera Handkeho. Podle mě mě nepochopíte ani zlomek z jeho díla. Ne protože byste na to neměl intelektuálně, ale protože se pohybujete ve zcela jiných dimenzích. Nepochopte mě špatně, cením si vašich názorů. ale zkrátka jsou to dva zcela odlišné světy. Tak jako jste neporozuměl Houellebecqovi, podlě mě neporozumíte ani Handkeovi. Uvidíme :)