Artykuł o tym urządzeniu jest w czasopiśmie Pegasus Extreme, jakie można kupić na allegro a autorem tekstu jest Piotr Kusowski z kanału youtube My Retro Hobby. Ma on takiego gameboya pegasusa, więc może mógłby udzielić Wam więcej informacji.
@skorupa_strupa Жыл бұрын
O dzięki Axel
@BartekGMalt Жыл бұрын
Więcej takich filmów - pełnych gruntowego zbadania sprawy i odkopywania zapomnianych przez czas białych kruków ❤ Czekam bardzo na ciąg dalszy tej historii, jak i kolejnych 😊
@MrArgoMen5 ай бұрын
Kiedy nowy film !
@prooseeАй бұрын
Ilość tych filmików nie wynika z chcenia autora - tutaj masz przykład: Archon miał ustawione powiadomienie na aukcje od 2018 - takie coś musi się po prostu trafić.
@8biters Жыл бұрын
Ja nie umiem w filmy tak ładnie jak Arhon, a i nagrywam dopiero od miesiąca z hakiem ale to ja jestem typem który kupił tego gameboya z aukcji "tak istnieje". Pozdro Arku :)
@Robciomixxnfs Жыл бұрын
O cholera! Czy tamten TAK, ISTNIEJĄCY egzemplarz też odpala gry w przyspieszeniu? :v
@8biters Жыл бұрын
@@Robciomixxnfs tak :) zapraszam do obejrzenia filmu. Zrobiłem test :) pozdrawiam - kosmaty dziadu :D
@Rysysys Жыл бұрын
To niesamowite jaką fajną niszą są retro sprzęty, i że Archon ma tak zasłużone zasięgi że możemy sobie tutaj z Tobą popisać i nawet zobaczyć u Ciebie sprzęt w akcji. Myślę że fajny, nietuzinkowy sprzęcik a taki warto zachować.
@8biters Жыл бұрын
"Poznałem" Arka na Pixel Heaven ze dwa lata temu, ale byłem zbyt nieśmiały, żeby coś tam pogadać więc skończyło się na wspólnym zdjęciu :) @@Rysysys
@Pawciio952 Жыл бұрын
[Q] Archon zrobiłbyś kiedyś jakiś materiał o tajwańskiej konsoli Gamate? Wydaje mi się że to ciekawy temat, firma która zajmowała się tworzeniem podróbek konsol wpadła na pomysł by zrobić swoją własną. Kiedyś (jakieś 20 lat temu) zdarzyło mi się zagrać kilka razy na tej konsoli.
@RetroArchiwizacja Жыл бұрын
Gratulacje archon! Artykuł o tym urządzeniu jest w czasopiśmie Pegasus Extreme, jakie można kupić na allegro a autorem tekstu jest Piotr Kusowski z kanału youtube My Retro Hobby. Ma on takiego gameboya pegasusa, więc może mógłby udzielić Wam więcej informacji.
@Pelikan0361 Жыл бұрын
znowu ty? kup koszulkeł z polonyzem
@r4morg Жыл бұрын
@@Pelikan0361Archon poprosił o pomoc więc się wypowiedział. Idź spać życiowy frustracie jak nie masz nic mądrego do powiedzenia.
@kamiloskms8712 Жыл бұрын
Nie cwaniakuj polityku za dyche. Idz sie lecz a nie ublizac innym. On ma lepsze materialy niz ty Polonezie
@noveltyman6723 Жыл бұрын
W Niemczech też mieli własną podróbkę Game Boya, nazywała się "Mega Duck". Mega Duck był dokładnym klonem, ale był zaprojektowany tak żeby miał własne, ekskluzywne gry (kartridże Game Boya nie działały na Mega Duck, i to samo było odwrotnie). W sumie, obejrzałbym film o mało znanych konkurentach Game Boya; takich jak już wspomniany Mega Duck, ale i również Watara Supervision, Bit Corp. Gamate, Hartung Game Master, i Timetop Game King.
@artoozybuilds Жыл бұрын
Widzę, że ktoś tu oglądał Ashensa :)
@dorlas00 Жыл бұрын
ja mam Watara Supervision i wydaje mi się że to lepszy kawał sprzętu od GB tylko że mało gierek na niego wyszło :(
@noveltyman6723 Жыл бұрын
@@dorlas00 Tworzę gry na stare komputery i konsole, więc pewnie kiedyś uda mi się wydać kilka gier na Supervision. I jest to trochę lepszy sprzęt od GB: Ma wyższą rozdzielczość ekranu: GB ma 160×144 a SV ma 160×160. I grafika to bitmapa (na GB, ekran jest podzielony na płytki, każda wielkości 8×8 pikseli, tymczasem kiedy cały ekran SV to jedna wielka mapa bitowa gdzie każdy piksel można zaadresować indywidualnie). Jeśli się nie mylę, to Supervision ma też szybszy procesor.
@dorlas00 Жыл бұрын
@@noveltyman6723 tylko ciekawe czy ktoś robi kartridże na ten sprzęt ;-)
@noveltyman6723 Жыл бұрын
@@artoozybuilds Zgadza się. Bardzo fascynują mnie takie konsole, komputery i gry, o których mało kto słyszał.
@Drogaidon Жыл бұрын
Nie będę ukrywał, że szybsze intro z Pokemon Silver brzmi jak jakiś fajny cover. Fakt iż oryginał to klasyk ale i tak wychodzi super! :D
@mariuszrajman4689 Жыл бұрын
To ci nowina. Pierwsze słyszę. Dzięki ARHN.
@marcinwitkowski6989 Жыл бұрын
Ja myślałem, że on istnieje naprawdę, a to tylko legenda !
@retrocornflejkspl5492 Жыл бұрын
Sarnie żniwo. ... klasyka 🍻
@MaquchM Жыл бұрын
Pół legenda, pół prawda, pół nieprawda
@krisu17021998 Жыл бұрын
@@MaquchMa pół gówno prawda
@Tarvezz Жыл бұрын
@@krisu17021998zawsze to poł z trzech głównych prawd 😉
@kFY514 Жыл бұрын
Chodu!
@myretrohobby2750 Жыл бұрын
Szczerze to nie mogłem się doczekać tego filmu odkąd napisałeś mi, że zdobyłeś tą konsolkę! Mega gratulacje. Co do pierwszego modelu z pudełkiem to znam ludzi, którzy mają takowe i postaram się Was spiknąć ze sobą to się dogadacie! ;-) Jeszcze raz gratulacje i gdyby była potrzeba udostępnić Power Pegasusa do kolajnego materiału to z chęcią pomogę ;-) Pozdrowienia dla redakcji!
@KUNIOPL Жыл бұрын
Kusok przyznaj, że to Ty byłeś tym co kupił wymieniony w materiale egzemplarz za 4tyś 😉
@myretrohobby2750 Жыл бұрын
@@KUNIOPL niestety aż tak na głowę nie upadłem. W tej cenie można mieć np Vertrexa, który mnie sporo bardziej interesuje.
@cocietoja2162 Жыл бұрын
Jestem w szoku, ze takie coś istniało, za moich czasów na wszelkich giełdach, czy stadionach były tylko stacjonarne pegasusy. Ale to by było super za młodu mieć taką konsolkę.
@ned3and Жыл бұрын
Aż jestem w szoku, że to istniało XD U mnie w szkole to chyba jeden czy dwóch na całą szkołę podstawową miał GB Color z Pokemonami XD Widziałem jak byłem w 3 klasie 1999. Wszyscy inni na PC na emulatorach śmigali a tych dwóch robiło szał w szkole z gameboyami XD
@raktag1495 Жыл бұрын
12:41 Godzina na zegarku nie wydaje się być przypadkowa
@AdrianuX1985 Жыл бұрын
Papaya time.
@Robciomixxnfs Жыл бұрын
obudowa tego pegasusa jest strasznie rzułta
@katarzyna5885 Жыл бұрын
Ło jaki easter egg 🤯🤣 szacun za wypatrzenie!
@YershJRSZ Жыл бұрын
No i zaskoczył! Teraz tylko Power Pegasus ;D
@Klarion-Zapasowe_Spare Жыл бұрын
Teoretycznie już był Ta kopia SNES co kiedyś recenzował
@konsolowygracz Жыл бұрын
@@Klarion-Zapasowe_Spare Mega Drive'a :)
@Klarion-Zapasowe_Spare Жыл бұрын
@@konsolowygracz miałem na myśli Super HD SFC Game
@YershJRSZ Жыл бұрын
@@Klarion-Zapasowe_Spare Tylko, że kolega słusznie ciebie poprawia, bo Power Pegasus bootlegiem MD jest xD
@Klarion-Zapasowe_Spare Жыл бұрын
@@YershJRSZ a o tym to nie wiedziałem
@unitra4life Жыл бұрын
Drogi Archonie, warto przyglądnąć się na Pegasusowej płytce za "zegarem" w okolicach procesora - w Nintendowym oryginale jeśli dobrze pamiętam był to rezonator kwarcowy 4 MHz, tutaj w ramach oszczędności prawdopodobnie użyto układu generatora na elementach RC - na moje oko są one widoczne po lewej stronie płytki między innymi w: 11:47, ten prawdopodobnie nigdy nie trzymał żądanej częstotliwości na równi z kwarcem - stąd zauważalnie szybsze działanie :)
@TechnikZaba Жыл бұрын
Jeszcze nie ma rezystorów do LINKa
@unitra4life Жыл бұрын
@@TechnikZabafakt! Widać przygotowali na nie miejsce - zakładając, że procesor jest kopią 1:1 to pewnie miało prawo by to działać po ich uzupełnieniu. Tak czy tak, zostawiłbym tego białego kruka tak jak go tajwańska fabryka stworzyła :)
@dawidwyrzynski6814 Жыл бұрын
12:41 znak bestii ;)
@AdrianuX1985 Жыл бұрын
Pan Areczek został naznaczony znakiem bestii. Nie ma dla niego ratunku. Już po nim a dobry był z niego "herbatnik". :(
@AdrianuX1985 Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/d3nFeYaOls-akKM
@andriej825711 ай бұрын
weź trochę powagi, ręce opadają
@Leon5714 Жыл бұрын
12:41 Papież czuwa!
@SQNISGOOD Жыл бұрын
No to nieźle nie wiedziałem. Chociaż kojarzę pewną historię kiedy moja mama mi powiedziała że widziała taka przenośna konsole na kartridże, konsola była tania ale gry strasznie drogie i podejrzewam że widziała wlasnie to, a mogła kupić. Raczej gameboy oryginalny był także drogi w tamtych czasach.
@jannowak9639 Жыл бұрын
A skąd wtedy oryginalny Gameboy, nintendo zawsze gardziło Europą Wschodnią i jedynie dzięki prywatnym importerom pojawiały się te kartridże po cenie niewspółmiernej do zarobków klienteli.
@SQNISGOOD Жыл бұрын
@@jannowak9639zobacz nie wiedziałem, urodziłem się w Polsce w 87, całe życie też w Polsce mieszkam i zobacz nie wiedziałem. A tak już na serio, oczywiście że w sklepie w latach 90 jedyny taki w Olsztynie w tamtym czasie podejrzewam że konsole i gry ściągane na własny koszt. Na przerwie w podstawówce śmigało się grać na snesie w Mario kart z kolegami, koszt 50 groszy za pół godziny. Nie kumałem wtedy dlaczego mój Pegasus nie ma takiej grafiki ;). Ale także w tamtych latach miałem styczność z n64 Saturnem i innymi konsolami. Pamiętam tą historię z gameboyem bo moja matka nigdy nie interesowała się grami, więc to musiało być coś wtedy skoro zwróciła na to uwagę, pamiętam jak dziś argument że konsola była tania a gry drogie i dlatego nie kupiła bo sama konsola niestety bym się nie zabawił, nie mogę potwierdzić że to był oryginalny GB czy też podróba ale wydaje mi się właśnie z powodu ceny że mógł to być klon. Niestety nigdy już się nie dowiem jak to było :)
@MGLpr0 Жыл бұрын
@@jannowak9639Nintendo dalej ma polskę głęboko w dupie
@osobowoscrealistyczna2852 Жыл бұрын
@@MGLpr0inne kraje na wschód od Niemiec i Włoch też?
@MGLpr0 Жыл бұрын
@@osobowoscrealistyczna2852 Nie wiem, nie obchodzi mnie obecność Nintendo w innych krajach
@konradmalawski6396 Жыл бұрын
nareszcie, cale życie myślałem ze kiedyś dawno temu w krakowskim sklepie jubilat mialem zwidy.. a jednak, było takie cos jak pegasus game boy
@Strider1357 Жыл бұрын
Pamiętam, że mój kolega ze szkoły miał coś, co chyba nie było oryginalnym GameBoyem, a więc było pewnie Pegasus GameBoyem, gdy mieliśmy jakieś 9-10 lat, czyli w okolicach 1998 r. Jedyne co pamiętam to, że graliśmy na tym w Duck Tales. Podpytam go - może pamięta, czy był to oryginalny GB (nie wykluczam, jego ojciec prowadził wtedy interesy w Niemczech), czy PGB i kiedy go dostał. :)
@fidelitykastro3 ай бұрын
@@Strider1357 i co się dowiedziałeś
@Strider13573 ай бұрын
@@fidelitykastro Jednak oryginał.
@synthiaxerror Жыл бұрын
Powiem Ci, że w ogóle nie interesuje się technikaliami, ale tak fajnie opowiadasz i masz tak miły głos, że i tak oglądam wszystkie twoje filmy na temat specyfikacji urządzeń na temat których nie mam pojęcia 😏✋
@SirBukos Жыл бұрын
❤
@Kubusarm Жыл бұрын
Same xd
@kitrun9657 Жыл бұрын
Uwielbiam takie materiały o zaginionych perełkach. Do dziś wspominam materiał o dos-owym Mario. Dzięki 👍🏻
@maciusstu3107 Жыл бұрын
w tamtych czasach majac takie cudo, chodzilbym jak krol po osiedlu. nikt z nas o tym czyms nawet nie slyszal
@nervous696 Жыл бұрын
To gdzies ty mieszkal ?
@maropodole1 Жыл бұрын
Ciekawe jak długo byś chodził zanim rycerze ortalionu by Cię dopadli😂
@nervous696 Жыл бұрын
On pewnie nie wychodzil@@maropodole1
@bobjohanson2118 Жыл бұрын
Pegasus gameboy :) hehe W życiu o tym nie słyszałem, a jestem rok 83. Na pierwszy rzut oka pewnie bym nie powiedział, że to podróbka. Sam pegasus to mi się zawsze kojarzy z konsolą stacjonarną i strzelaniem do kaczek:) A gameboya ogrywałem na początku lat 90 u kolegi. Pamiętam, że miał zeldę i coś tam jeszcze. A ta zelda to mnie oczarowała. Namiętnie w to grałem jak u niego byłem. Gameboy w latach 90 to było coś :) Jeden znajomy jak przyniósł do szkoły i wyciągnął na godzinie wychowawczej i zaczał w coś grać, to jak król :) Wszyscy na około niego :) Na kolonie jak jeździłem to podobnie. Jedn chłopak na 30 miał gameboya i rządził :) Każdy chciał pograć :) To były ciekawe czasy. Ale cena za tą podróbkę ładna.
@vorpi Жыл бұрын
no i super, klasyczny odcineczek arhn eu na miłe popołudnie
@adke500 Жыл бұрын
12:40 Papieska godzina! ❤
@termobulbulator0 Жыл бұрын
12:01 @arhneu w lewym górnym rogu masz miejsce na oscylator kwarcowy podpisany X1. Wstaw tam o tej samej wartości co w oryginalnym GameBoy. Układy (tak jak w tym przypadku WS-01) mają często wbudowany oscylator, gdy dodasz zewnętrzny oscylator, układ będzie właśnie z niego korzystał i obniży taktowanie. Jak coś to śmiało pisz PW.
@izimsi Жыл бұрын
ja bym chyba wylutował (albo chociaż chwilowo odłączył) cewkę i kondensator, które są obok, wyglądają na elementy oscylatora, które psułyby działanie kwarcu. Za to ja w ogóle nie zauważyłem X1 zanim nie przeczytałem tego komentarza i sugerowałem zmianę kondensatora lub dodanie trymera, w sumie nie wiadomo co tam siedzi i czy w ogóle obsłuży poprawnie oscylator kwarcowy jeśli domyślnie działało to z RC albo LC
@knur-soft Жыл бұрын
Super rarytasik, aż mi się przypomniało jak znajomy znalazł w śmieciach tego pierwszego polskiego ponga unitry z 1977 roku, który wsm jest z podobnej ligi, chociaż on był przynajmniej uznawany za istniejący, natomiast prawdopodobnie błędnie określany jako tylko prototyp.
@MasterAnimit8 ай бұрын
Unitra Unimor Tele-Set GTV 881. Staneło na partii testowej. Czy kolega posiada dalej? Nawet uszkodzona jest dużo warta
@knur-soft8 ай бұрын
@@MasterAnimit niestety sprzedał komuś
@aremkey Жыл бұрын
Właśnie teraz się zorientowałem, że wiele lat temu widziałem takiego PGB na targu w Koszalinie - poznaję po tych dziwnych START i SELECT, które mi wtedy tak w pamięć zapadły. To było już w czasach, gdy kartridże do Pegazusa za 10 zł.
@cheshirecatcovers Жыл бұрын
Co do przyspieszenia - teraz sobie przypomniałem, że był kiedyś taki klon GameBoy’a Pocket, GB Boy Pocket (nie mylić z tym popularnym GB Boy Colour), który miał dokładnie ten sam problem z przyspieszeniem. Mam tą konsolkę od lat i z tego co widziałem, to wszystkie te modele cierpiały na to przyspieszenie. Ogólnie ten Pegasus GB jest całkiem podobny do GB Boy’a Pocket, co też jest swoją drogą ciekawe
@szperekkuchar632 Жыл бұрын
Powodzenia w szukaniu Power Pegasusa to wtedy będzie niezła jazda bez trzymanki
@henrykhenrykowski2745 Жыл бұрын
Czy Power Pegasus to był klon Sega Master System?
@threone1 Жыл бұрын
@@henrykhenrykowski2745tak jest
@Cawidotron Жыл бұрын
Tell us more
@kojot8427 Жыл бұрын
Power Pegasus był sprzedawany przez BobMark po wejściu w życie pierwszych przepisów o prawach autorskich, wtedy firma weszła we współpracę z Segą, jako Ages S.C. I tak, był to Mega Drive, co ciekawe, nawet zgodny z akcesoriami jak Mega CD czy 32X
@djfutryna Жыл бұрын
@@henrykhenrykowski2745 tak to był megadrive. Sam kiedyś posiadałem egzemplarz.
@LeoGitarzysta Жыл бұрын
18CV8 (jak to GAL) mógł implementować mapper (czyli układ do przełączania i wyboru banków pamięci) dla tego nieobecnego, wbudowanego ROMu. Podobne układy - specyficzne dla danego tytułu - znajdują się w każdym cartridge z grą.
@ranma11pl Жыл бұрын
Heh... z filmu dowiedziałem się, że pokemon sikver odpalało się na GB classic. Zawsze wydawało mi się, że do 2gen poków potrzebny był GB Color.
@arcyprzedni Жыл бұрын
Możesz sprawdzić, czy nie wystarczy podmienić rezonatora kwarcowego na wolniejszy, żeby obniżyć taktowanie procesora.
@radosawmichapiwko7141 Жыл бұрын
Ale gdzie na płytce jest rezonator?
@akandr Жыл бұрын
@@radosawmichapiwko7141może jest generator RC i z racji wieku zmieniła się pojemność kondensatora
@henrykhenrykowski2745 Жыл бұрын
Ten PGB nie ma w ogole kwarca, ale ma miejsce na jego wlutowanie. Pytanie tylko czy samo wlutowanie wystarczy (nie jest wykluczone ze cos jeszcze trzebaby zmodyfikowac na sciezce/-kach które prowadzą do kwarca) i chip z automatu bedzie na nim polegac (niektore chipy maja wlasny kwarc i zeby mogły dzialać na zewnetrznym , to trzeba je odpowiednio skonfigurować/ustawić). edit: Inni napisali w komentarzach, że zamiast kwarca użyto oscylatora RC (zapomniałem, że też tak można), co by miało sens. Wychodziłoby na to, że wystarczy wlutować takie o innych wartościach, które finalnie dałyby mniejszą częstotliwość na wyjściu.
@tomclanys Жыл бұрын
Patrząc na płytkę na nagraniu nigdzie go nie widać. Jeśli układ oscylatora jest w procku, to lipa. Jest też opcja jak pisał ktoś niżej - oscylator korzystający z kondensatorów ala układ 555, wtedy może wymiana kondensatorów na inne wartości, pewnie większe, go spowolni.
@arcyprzedni Жыл бұрын
@@henrykhenrykowski2745 Też go nie widziałem, ale myślałem, że jakiś ślepy jestem ;) Podmiana kondensatorów nie powinna być wiele trudniejsza od dobrania kwarca, a po tylu latach recap i tak by się przydał.
@megasonicdrive Жыл бұрын
Na allegro pojawił się Pegasus Game Boy, model YS-01 za kosmiczne 10 tysięcy zeta.I to nie w pełni sprawna bo krzyżak działa tylko w jednym kierunku.Także polecam ;)
@arhneu Жыл бұрын
Hahahaha. No nieźle. Przykro mi, że ludzie robią takie fikołki i mam nadzieję, że nikt tego nie kupi.
@UniwersumDCComics Жыл бұрын
Nie miałem pojęcia o istnieniu tego cudeńka! Zazdro zakupu!
@patrykalex Жыл бұрын
Nigdy o tym nie słyszałem, jestem rocznik 83. Mój jedyny kontakt z Gameboyem, to kuzynostwo z Niemocwni z oryginalnym Nintendo.. kurła jak ja chciałem to mieć! 😅
@opvcky Жыл бұрын
12:40 insert kremuwka
@Franxy108 Жыл бұрын
To super że jak Eliott z TRF opowiadałeś o tym klonie
@pathfinderpolska Жыл бұрын
Kupiłem w sklepie z elektroniką - "elektronix" i jakoś w 1999 wymieniłem go na bmx’a bo nie czytał saveów z innego gameboya
@blokowisko6455 Жыл бұрын
W mojej mieścinie rodzinnej na bazarze były tylko Pegasusy, bo mówili, że gameboye im nie schodziły (ludzie woleli kupować Brick Gamę, bo kosztowało grosze). Natomiast jak pojechaliśmy z mamą do Warszawy, to tam dostaliśmy GameBoya Pegasusa na targowisku na stadionie. Niektóre Optimusy (małe, prywatne sklepy komputerowe) oferowały też coś takiego.
@blokowisko6455 Жыл бұрын
P.S. propsuję za materiał o retro. Myślałem, że coraz mniej retro na kanale, a tu miła niespodzianka: stream z Robin Hooda i Pegasus Gameboy!
@pater2604 Жыл бұрын
Świetny materiał. Niszowa konsolka ale warta uwagi. Wątpię aby ktoś po za Polakami wiedział o niej.
@MsLOLA1902 Жыл бұрын
Wypadałoby zapytać Kinamana z Rosji. Tam z tego co pamiętam był sprzedawany jako Bitman :)
@aleksanderwolski3187 Жыл бұрын
Kanał The Retro Future zrobił o niej film
@Bunch. Жыл бұрын
12:41 - I see what you did there :D
@LokalnyPrzewodnik-sl1ps Жыл бұрын
Grałem na tej wersji pierwszej Pegasusa.Gry działały identycznie jak na Nintendo.Możliwe,że druga wersja miała podkręcone delikatnie taktowanie.
@cptmac10 Жыл бұрын
Nie działały tak samo. Miałem pierwszą wersję i działały szybciej niż na Nintendo.
@jachoo_3429 Жыл бұрын
Przyspieszenie działania Pegasusa może wynikać ze zużytej elektroniki. Po tylu latach w sprzęcie niskiej jakości spadek parametrów elementów dyskretnych jest spodziewany. Możliwe, że wymiana kondensatorów przywróci oryginalną prędkość.
@arhneu Жыл бұрын
Informacje w internecie, również z tamtych czasów sugerują, że Pegasus GB zawsze działał szybciej niż oryginał. Ale kto wie!
@juleksaas4144 Жыл бұрын
Zawsze działał szybciej bo miał inne taktowanie
@sseba9998 Жыл бұрын
@@arhneu Może zapytać Szarego Jelenia albo Wielkiego Elektronika może by coś podpowiedział lub do nich wysłać, ja chyba oglądałem ale głowy nie dam uciąć że ktoś po jakiś wymianach (nie pamiętam w czym i ile to lat miało czy nowe) że chyba też za szybko działało ale po poprawkach wszystko było ok
@RicoElectrico Жыл бұрын
Kwarce się starzeją, ale to są zmiany rzędu PPM. No chyba że sugerujesz, że konsola była taktowana oscylatorem RC.
@phead2137 Жыл бұрын
Może zmiana oscylatora przywróciłaby oryginalną prędkość (podobny problem był np z super game boyem ale tam aż takiej różnicy nie było).
@szmonszmon Жыл бұрын
Nie wiedziałem, że coś takiego było. Dzięki 🙂
@wortel1494 Жыл бұрын
powiem ci arhon co sam zauwazylem nie dawno, mam tak czasami ze wlaczam twoje filmy poprostu i ide spac gadal bys a pierogach jak zrobic a wczesniej skad kazdy produkt pochodzi i jak wynaleziono i wiesz co ja bym to sluchal a smieszne ze bym pamietal i by sie wydawalo ale serio mowie zdrowka dzieki za lata z twoja tworczoscia mnostwo zycia cie subuje jeszcze na starym koncie dzieki I wiecej widowni dla ciebie
@Deedi88 Жыл бұрын
W 12:41 ta godzina na zegarku xD
@_____pyro Жыл бұрын
Wydaje mi się, że przyspieszone działanie to efekt innego generatora niż w oryginale, lub identycznego rozwiązania generatora ale z racji na inny CPU jest rozbieżność. Można spróbować przywrócić oryginalną prędkość ustawiając zegar CPU na dokładnie 4.19MHz. Niedziałający port rozszerzeń także może być powiązany z prędkością procesora. Za pomysł z łączeniem LCD z płytą główną oklaski, Nintento mogło by się dużo nauczyć :D
@BlackReven_vtuber Жыл бұрын
Dokładnie, tylko jedno się ciśnie na usta: "Co???"
@Byq13 Жыл бұрын
Arhon, weź zauważ, że Pegasus nie ma Kwarca. Jest układ RC, który mógł się może zdegradować z wiekiem, a może fabrycznie był źle dobrany, a może rozrzut w pojemności i oporności zmienił prędkość. Np. 10% niedokładność kondensatora + 10% niedokładność opornika, powodują 20% zmianę prędkości. Wyślij to do jakiegoś magika np. do DEKOMPOZYTORa, żeby to zbadał. Daj mu oryginalny, żeby wiedział jaką prędkość trzeba dobrać. Miejsce na Kwarc istnieje na płytce. Ktoś może mieć ciekawy odcinek :)
@detalite Жыл бұрын
W oryginalny jest 4,19 MHz.
@lsg2324 Жыл бұрын
12:41 godzina na zegarku, heh
@ToneCharmAudio Жыл бұрын
W sumie wygląda całkiem dobrze, zapewne da się zrobić coś aby zwolnić ten procesor.
@Metalizer Жыл бұрын
alter nazwa super beautiful bawi mnie chyba najbardziej xD
@retrocornflejkspl5492 Жыл бұрын
Dobrze mieć sponsorów 👌
@arhneu Жыл бұрын
To głównie zasługa naszych wspaniałych Patronów na Patronite!
@marcopol0117 Жыл бұрын
Muzyka w tle pasuje perfekcyjnie.
@tomaszk2242 Жыл бұрын
Procesor jest taktowany z zewnątrz, więc jeśli by pomajstrować przy tym, to...
@mato915011 ай бұрын
Ja bym sugerowal przyjrzeniu się kwarcom w obydwoch urządzeniach gdzies przy procesorach, jeśli sa zewnętrzne. Większość procesorów ma wbudowane wewnętrzne i to wybór programisty z którego korzysta. Jesli kwac jest zewnetrzny, to byc moze wystarczy wymiana na taki z ciutke mniejszą częstotliwością i daloby sie to " za szybko* tak ogarnąć
@cptmac10 Жыл бұрын
Wiec tak, miałem to cudo. Kupiłem go w Toruniu, w 1995 roku za pieniądze które dostałem na komunie. Dostałem wtedy jakieś 800zl z czego szybko poleciałem i wydałem 300zl (tak zapamiętałem te sumy, ale nie wiem czy czegoś nie pomieszalem) na tego Game Boya zanim rodzice zabrali mi kase. Sklep z konsolami i elektronika przy ulicy Browarnej, w pakiecie z grą motocross maniacs. Dopiero później zorientowałem się że to Pegasus a nie Nintendo... Gry działały na nim szybciej niż na oryginalnym Nintendo game boy którego wtedy miał mój kuzyn. Na konsole miałem tylko ta jedną grę, bo na inne nie było mnie stać. Po czym przekazałem go koledze z klasy. Miał mi dać za niego 50zl. Ale nigdy więcej go nie zobaczyłem. Bo w szkole dowiedziałem się że wyprowadził się do Starogardu Gdanskiego lub Szczecińskiego. I tak oto pozbyłem się mojego Pegasus Game Boya.
@mkozlinski Жыл бұрын
Miałem Pegasusowego GB. Kupiłem w blaszaku pod Pałacem Kultury. Vis-a-vis w Domach Centrum był sklep gdzie mieli oryginalnego ale był droższy. Wróciłem tam po Super Mario Land (oryginał). Siostra go odziedziczyła i zakatowała na śmierć.
@sonic2003pl Жыл бұрын
Gratulacje znaleziska archon
@niewolnikprowadzacego9537 Жыл бұрын
Prosimy o lajwa z tej konsoli !❤️ Najlepiej najtrudniejsze gry jakie znajdziesz❤ Dajcie lapke w gore jak tez chcecie lajwa ... Ok wracam do mojego właściciela.
@pmcmalec Жыл бұрын
Tego się nie spodziewałem!
@zer0x826 Жыл бұрын
pytanie dla elektroników: Czy gdyby rezonator kwarcowy nie był zintegrowany z procesorem a był osobnym komponentem na PCB to czy możliwe byłoby skorygować prędkość wykonywania programu podmieniając go na inny o innej częstotliwości?
@xaradyik Жыл бұрын
Tak. Zastanawia mnie tylko, że na filmie nie widać kwarcu w okolicy kondensatorów pikofaradowych po lewej stronie procesora, a zwykle kwarc się montuje blisko pary tych kondensatorów w celu jego stabilizacji. Może zamiast kwarcu jest tam wykorzystany oscylator RC na bazie rezystora i kondensatora które są w tamtym miejscu? Wtedy zużycie kondensatora mogłoby mieć wpływ na przyspieszenie - mniejsza pojemność to mniejsza stała czasowa filtra RC i większa częstotliwość. Wtedy jego wymiana na taki o prawidłowej lub większej pojemności powinna spowolnić urządzenie.
@Jakubg6 Жыл бұрын
Elektronikiem jakimś wybitym nie jestem ale na płytce jest miejsce oznaczone X1 które wygląda jak miejsce na zewnętrzny kwarc. Ciężko powiedzieć bez prześledzenia ścieżek oraz sprawdzenia co się pojawia na pinach procesora, ale może istnieje taka opcja. Istnieje też możliwość że wybrana przez konstruktorów prędkość nie jest przypadkowa a podyktowały ją inne zastosowane elementy na płytce.
@piotrmielnik1404 Жыл бұрын
Na oko po tym co widać na filmie to nie ma tu rezonatora kwarcowego. Może coś jest z drugiej strony PCB. Ogólnie wydaje się, że tam jest albo wbudowany albo zewnętrzny rezonator RC. Można by się pokusić o wylutowanie i pomierzenie kondensatorów, być może po tylu latach straciły na pojemności i stąd to przyśpieszenie.
@tomaszlis993 Жыл бұрын
W pewnym zakresie, na pewno można by skorygować częstotliwość. Gdyby próbować za bardzo to mogła by przestać działać łączność z ekranem - zapewne idzie przez jeden rezonator, tylko z innym dzielnikiem. No ale czy na pewno tam jest rezonator kwarcowy, a nie zwykły oscylator z częstotliwością ustalaną elementami RC? Rezonator kwarcowy jako urządzenie elektromechaniczne ma swój koszt w krzemie, a w latach 90'tych był to koszt zauważalny. Używało się go gdy bardzo zależało nam na konkretnej częstotliwości, np. bo urządzenie zawierało real-time clock albo gdy specyfikacja kart rozszerzeń zawężała tolerancję pływu częstotliwości.
@mateuszbuczma1956 Жыл бұрын
12:41 czy godzina na zegarku jest przypadkowa czy tak śmieszkujemy :D
@lastawake2822 Жыл бұрын
Ale jajca, nie miałem pojęcia, że takie coś istniało. o.o I tu znów, fajnie byłoby, gdyby ktoś z Bobmarku uchylił rąbka tajemnicy, jeśli pamięta, ale szansa na wywiad z multimilionerem, mieszkającym w pałacu... noo, powiedzmy, że może być niewielka. :P
@galaktycznyjaguar Жыл бұрын
Co do Gniazda - Wyślij je do Daniela Rakowieckiego - jeśli naprawiał rzeczy z muzeum, to obejdzie się ze sprzętem dobrze no i wiedzy o elektronice nie można mu odebrać.
@theundertaker8273 Жыл бұрын
Jak juz jestesmy przy sprzetach niecodziennych moze warto zasiteresowac sie starym-nowym flash cartem do segi saturn - saroo
@sanjyuu2298 Жыл бұрын
Wygląda tak, jakbyś odpalał gry PAL na konsoli NTSC 50Hz->60Hz (+20%), komuś się chyba wartość rezonatora kwarcowego pomyliła w projektowaniu, albo produkcji. Jeśli to egzemplarz wyłącznie kolekcjonerski, to (lepiej) nie warto się tym przejmować.
@Trzyzet Жыл бұрын
Warto obczaić jaki kwarc siedzi w tej podróbce, może da radę przywrócić normalne taktowanie procka wstawiając wolniejszy rezonator.
@nao_5013 Жыл бұрын
O cholercia. To musi być ciekawy film. Zabieram się za oglądanie :)
@Marcin648 Жыл бұрын
@arhneu GameLink prawdopodobnie nie działa, ponieważ na laminacie brakuje rezystorów R8, R9, ?R10?. Miejsce na nie znajduje się na lewo od głównego układu, widoczne jako 3 białe kreski na laminacie. Linie z portu prowadzą bezpośrednio do nich. Z uwagi na sposób komunikacji GameLinka, gdzie zegar narzuca jedno z urządzeń, a drugie używa przerwań, myślę, że mimo szybszego zegara może to działać :) O istnieniu tej konsolki nie miałem pojęcia. Świetny materiał :)
@LZapora Жыл бұрын
Wielkie rzeczy. Ja miałem pegasusa PS1 W rozmiarze większego pieroga.
@Wojtek_Ch Жыл бұрын
O taak! Nareszcie! Pegasusan Gejmbojanu! ⚗️🧪👨🔬
@Bajtle_w_necie Жыл бұрын
Wydaje mi się że kiedyś widziałem coś podobnego w lombardzie
@zuabuka Жыл бұрын
Dziękujemy.
@arhneu Жыл бұрын
Wow! To my dziękujemy 😍
@kblmusic1444 Жыл бұрын
PGB można by przywrócić do oryginalnej prędkości, prawdopodobnie producent dobrał zły oscylator kwarcowy przy procesorze, wymiana go na kwarc o niższej częstotliwości powinna rozwiązać problem :D
@kblmusic1444 Жыл бұрын
Mój błąd, miejsce na kwarc jest puste, ale po układzie ścieżek wnioskuję jest tam oscylator RC, który można by dostroić na inną częstotliwość ;)
@jedkerr Жыл бұрын
21:37 na zegarku :>>
@wiedmololbul683 Жыл бұрын
Płacząc krokodylimi łzami - kilka lat temu mój wujek robił remanent na strychu, zadzwonił do mnie że ma kilka starych gier i konsol. Wziąłem te na ps1 i 2. Kilka bigboxów na pieca ale oryginalnego pegazusa czy właśnie te konsole z tego filmu uznałem za totalne barachło 🙈 i poszły do śmieci. Człowiek mlody byl i głupi...
@Cernold Жыл бұрын
No debil no, ja mojego game boya trzymam do dziś
@wiedmololbul683 Жыл бұрын
@@Cernold No niestety chowany byłem w czasach PS2 czy góra PS3 albo PSP a i tak grałem głównie na kompie. Wtedy tak archaiczne konsole uznawałem za syf i zeszła epokę. Zresztą do dziś nie jara mnie ani super Mario ani contra. Aczkolwiek Amiga (której nigdy nie miałem) i gry takie jak Chaos Engine, Gladiator czy prehistoryk potrafią spędzać sen z powiek. To ciekawe że człowiek tęskni do czegoś czego nie ma prawa znać, ale to nagminne zjawisko. Reasumując. Ciesz się tym co masz a jako przyjacielska radę przypomnę ci że dziś mało kto jest w internecie anonimowy i jakieś minimum kultury trzeba zachować 😏
@piotrjaniczek267 Жыл бұрын
12:40 Na zegarku Archona jest papieżowa godzina!
@0Wojtek Жыл бұрын
Bardzo ciekawy odcinek! Nie miałem pojęcia, że w czasach, gdy GameBoy był nowością, były też produkowane jego (prawie) wierne nieautoryzowane kopie. Następny gameboyowy materiał proponuje zrobić o konsolce Watara SuperVision. To podróbka GameBoya z podobnym, ale gorszym, bardziej smużącym ekranem oraz beznadziejnymi grami. Pamiętam, że za dzieciaka, będąc z rodzicami w sklepie, przyuważyłem tę konsolę i chciałem ją mieć. Rodzice nie zgodzili się, aby mi ją kupić, bo za droga. Niedawno przypomniałem sobie jej nazwę i sprawdziłem w necie, co to właściwie był ten SuperVision. Wyszło na to, że rodzice podjęli przed laty bardzo dobrą decyzję, hehe :-)))))
@ForcaBravaOpole Жыл бұрын
Mam taką konsolę w domu. Z grą Btaman Return of the Jocker. Grało się super… problemem były kartridże z kilkoma grami, które odpalało się włącz wyłącz żeby uruchomić drugą grę… niestety nie odpalamy się. :)
@roberttomczyk481 Жыл бұрын
Działa szybciej ponieważ procesor jest szybszy lub za bardzo podkręcony. Prędkością animacji i dźwięku steruje procesor, może to też wynikać ze zwiększonym napięciem podawanym do procka. Gdyby je zmniejszyć grafika szła by jak na oryginalnym Game Boyu. Można się pobawić i sprawdzić.
@rimefancyrats Жыл бұрын
Nie ma tu rezonatora kwarcowego, a prosty oscylator zbudowany z cewki i kondensatora ceramicznego. Te elementy nie tracą w znaczący sposób swoich właściwości po latach, więc najprawdopodobniej konsola działa dzisiaj z prędkością praktycznie identyczną co przy opuszczaniu fabryki (wciąż niewłaściwą gdyby ją porównać z oryginalną konsolą). Dobra wiadomość jest taka, że można dobrać nowe wartości dla tych dwóch komponentów co pozwoli osiągnąć taktowanie oryginalnej konsoli.
@starymarine Жыл бұрын
Genialny odcinek.
@nosferatu1995 Жыл бұрын
Witaj ARHN, kolejny fajny materiał 👍🕹️ Posiadam oryginalny Pegasus z trochę już podniszczonym kartonem, ale nie odstąpię go Tobie bo jesteś za pazerny 😉🤣 W kwestii informacji to mój poprawnie pracuje,tak samo jak Gameboy Nintendo, moja perełka wśród konsol przenośnych zakupiona w 1993 roku w sklepie i właśnie ostatnio świętowaliśmy 30 lat (tak też jestem stary dziad www) 😃 grając w Mario 🕹️🤗 Trzymaj się i do następnego odcinka z kasetą video RTV EURO AGD 😂
@Tomkuczpc Жыл бұрын
Jak zawsze - klasa odcinek ;)
@dodd15 Жыл бұрын
Już myślałem, że nie zajrzysz do środka i byłem zawiedziony.
@AdrianoDOHC Жыл бұрын
ja myślałem że istnieje naprawdę a to tylko legenda.
@smoczyszcze96 Жыл бұрын
Jest Oryginalny Pegasus, Jest i Pegasus Game Boy to i do pełni Pegasusowej trójcy został Power Pegasus. Wszystkie uczynią Darka Archona "Panem Pegasusa"
@workraft8013 Жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/aKikoaKbZpV0m9k Masz tu filmik z tym oryginalnym Pegasus Gameboy'em :)
@TechnikZaba Жыл бұрын
Z tego co widzę to Link nie działa, bo na płycie nie ma wlutowanych rezystorów, a co do szybkości to może obwód RC można spowolnić dając większą pojemność po lewej stronie 11:47
@zdemolowanyrabin Жыл бұрын
Wielkie mi odkrycie. Przecież od zawsze było wiadomo. Już w 38 numerze TS o tym pisali 😂😂😂
@andrzejkoza1228 Жыл бұрын
Istnieje. Posiadam. Pozdrawiam.
@Didzejek69 Жыл бұрын
Licytowałem takiego z dobre 15lat temu na allegro. "Poszedł" za 122zł... Za to w podstawówce, kolega z ławki miał klona o nazwie FORTUNA. Bardzo podobny, również działał szybciej itd. Ciekawe rodzynki.
@jajo_z_Choroszczy6 ай бұрын
Mocny film
@MichaelsCarsPL8 ай бұрын
Siema, jaka wartość ma taki pegasus gameboyt na rynku? ;)
@krzysztofmichalak2756 Жыл бұрын
Tak słyszałem i... Mogę się pochwalić, bo TAK MAM TAKIEGO GAMEBOY'A. (Znaczy tego z czerwonym napisem "Nintendo GAMEBOY" ten po lewej w 2:53 minucie, i to jest chyba jeszcze starsza wersja od tego który jest pokazany na filmie co za tym idzie tym bardziej jest wyjątkowy), czyli tego wielkiego w postaci dużej "cegły". Do dzisiaj leży u mnie w szafie głęboko na samym dnie i nie mam zamiaru go wyrzucić bo to historia. Bo to właśnie od niego rozpoczęła się moja pasja z grami "Nintendo" którą pielęgnuję do dzisiaj. I co ciekawe sprawdzałem go niedawno parę miesięcy temu i wciąż działa i można w niego grać. Tylko potrzeba do niego żeby miał zasilanie 4 baterii paluszków i jakiegoś kwadratowego "Kartriża" z grą a o to u mnie nie trudno bo mam wiele takich gier, jak Pokemon Red, Pokemon Yellow, Mega Man, Super Mario Land 1 i Super Mario Land 2 i kilka innych. I sam nie wiem czy się kiedyś go pozbyć czy nie. Ale wierzcie mi moi drodzy czytelnicy, że on NIGDY NIE WYLĄDUJE w śmietniku... Ta maszynka to istna LEGENDA! Gdyby nie ona nigdy by nie było Nintendo Switcha! A także wielu innych konsol które próbowały potem rywalizować o bycie lepszymi od niej. Powiem tak, wspaniale kiedyś się w nią grało, ale dzisiaj raczej ze względu na to że są nowocześniejsze konsole nie wróciłbym do niej. Jej czasy bezpowrotnie minęły i dla mnie jest już tylko dekoracją, rzeczą której nigdzie się nie dostanie, czymś wyjątkowym ale co jak co zawsze szacunek do tego urządzenia będę miał. Cieszę się że taki materiał powstał o tym "GAMEBOY'U" bo doskonale wiem jak się w niego grało. I to są właśnie czasy mojego dzieciństwa które do dziś jako tako jeszcze pamiętam. Dzięki i pozdrawiam!
@Rysysys Жыл бұрын
Oo! Opowiedz może coś więcej, czy pamiętasz może skąd się wziął, w jakich latach, czy był drogi? Skąd brałeś katridże, czy znałeś kogoś kto też miał taki sprzęt? Czy też wydaje się pracować tak szybko jak ten na filmie? Super że nie masz zamiaru się go pozbywać, fajny artefakcik.
@krzysztofmichalak2756 Жыл бұрын
@@Rysysys Szczerze, nie wiele już pamiętam z tego okresu kiedy go dostałem, poza tym, że mój tata jak był gdzieś za granicą i pracował jeszcze wtedy jako geodeta, to kupił mi go w prezencie na urodziny jak wrócił z pracy do Warszawy. Ale w którym roku dokładnie to było to nie pamiętam. Obecnie mam 36 lat i jedynie co sobie przypominam to że jak miałem 10 lat już go miałem w łapkach i grałem na na nim w przeróżne gry które tu wymieniłem, jak w "Pokemon Red", "Pokemon Yellow", "Mega Man", "Super Mario Land 1 i 2". A jeśli chodzi o to gdzie kupowałem te gry, to jak ktoś dobrze pamięta przy "Stodole" w Warszawie była tam "Giełda Komputerowa" i tam się chodziło sprawdzać jakie gry, sprzęty i inne takie mają do zaoferowania za bardzo niską cenę. I wiele razy tam jeździłem i kupowałem gry na Gameboy'a. Ceny wahały się od 80 zł do nawet 100 zł (wtedy to było mega ultra tanio) jak dziś nawet za kupno używanej gry w jakimś sklepie z grami każą ci płacić 150 zł conajmniej... Do pytania czy znałem kogoś kto miał taki sprzęt, niestety nie... a to dlatego że moje dzieciństwo i nastoletnie życie przypadało na okres gdzie jak ktoś mówił że gra w Pokemony albo ogląda anime jako 13-14-15 latek to się z niego śmiano i nie rozumiano i byłem przez to wytykany palcami przez kolegów z klasy. Jednocześnie wstydziłem się przyznać potem że gram w takie "Japońskie" gry i oglądam anime obcym osobom czy innym młodym ludziom... A kiedy już to stało się powszechne i normalne to były to czasy kiedy byłem już 20 paro-latkiem...czasy Technikum Ekonomicznego...czyli byłem dorosły. Kończąc, mój Gameboy raczej pracuje wolniej od tego nowszego niż na filmie, ale granie w niego to był serio fajny klimacik, do dziś pamiętam jak po raz pierwszy miałem "Banana" na twarzy i wielki uciech jak ogrywałem "Pokemon Silver" na nim a potem na "Gameboy Color" bo to był jego następca którego też posiadam. To tyle ile mogłem sobie przypomnieć...
@DefekacjaOdbyta Жыл бұрын
Chwila, ale czy ty przypadkiem nie masz po prostu oryginalnego Gameboya, skoro piszesz, że masz tego z czerwonym napisem „Nintendo GAMEBOY” widocznego w 2:53? Piszesz też, że odtwarza gry w normalnej prędkości, co sugerowałoby, że to jednak nie Pegasus.
@krzysztofmichalak2756 Жыл бұрын
@@DefekacjaOdbyta Tak dokładnie, właśnie mam takiego identycznego co znajduje się po tej lewej stronie w 2:52 minucie. Pisałem wcześniej jego historię więc nie będę się powtarzał, powiem tyle że jak widać jestem jednym z kilku osób na świecie co jeszcze posiadają ten egzemplarz konsolki.
@DefekacjaOdbyta Жыл бұрын
@@krzysztofmichalak2756to polecam jednak obejrzeć film który komentujemy, bo on traktuje o Pegasusie, a nie o oryginalnym Game Boyu, którego posiadasz.
@MakoTenseii Жыл бұрын
Fajna ciekawostka
@Domczornapada Жыл бұрын
Archon ja mam dla ciebie taką konsolę Nintendo której nie ma na całym eBayu! Kiedyś ci to muszę wysłać plus jeszcze Arduboy'a