Neprodělávejte na klamech svého mozku! │ Averze ke ztrátě │ Majetnický efekt

  Рет қаралды 7,898

Investiční brambora

Investiční brambora

Күн бұрын

ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank
ZDE: 👉ehub.cz/system...
PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/do...
-----------------------------------------------------------------
👉 ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 2000 Kč od mBank - AKCE UKONČENA
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
► www.degiro.cz/... ◄
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
🍺 Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoff...
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
► ČR: tinyurl.com/4z...
► SR: tinyurl.com/mr...
-----------------------------------------------------------------
👉 TRADING 212
► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
► Moje portfolio: tinyurl.com/ht...
-----------------------------------------------------------------
V poslední epizodě jsme si řekli o rychlém myšlení, které nám usnadňuje život, ale v celé řadě situací nás může opakovaně vést ke špatným závěrům a rozhodnutím. Při nakládání s penězi a investicích tak můžeme kvůli psychickým vlivům a kognitivním zkreslením prodělávat.
V dnešní epizodě se podíváme podrobně na tři kognitivní zkreslení - omyly našeho mozku - a to na:
► Averzi ke ztrátě
► Majetnický efekt
► Klam utopených nákladů
a vysvětlíme si, v čem nám škodí a jak se jim vyvarovat.
• Neprodělávejte na klam...
-----------------------------------------------------------------
🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
► Kdo je naším největším nepřítelem při investování...? │Jak sami sebe připravujeme o peníze • Kdo je naším největším...
► Přehnané sebevědomí • Jak nám přehnané sebev...
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9...
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoff... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Пікірлер: 59
Жыл бұрын
ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank ZDE: 👉ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=40b46dec&a_bid=446f3eb0 PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd9/Pravidla_6x500_podzim.pdf ----------------------------------------------------------------- 👉 ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 2000 Kč od mBank AKCE UKONČENA ----------------------------------------------------------------- 🍺 Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na: ► www.buymeacoffee.com/investicnibr
Жыл бұрын
Jak se vám líbí poslední dvě videa o našem mozku a kognitivních zkresleních? Jsou jich desítky a nabízí se je postupně rozerbat všechny, ale zase vás tím nechci unudit k smrti, tak dejte vědět, jestli vás to baví a zajímá.
@romankvapil7270
@romankvapil7270 Жыл бұрын
Obě videa jsou výborná. Děkuji 🙂
@pantau6497
@pantau6497 Жыл бұрын
Pokračuj prosím, velmi zajímavé.
@MarekBukovinsky
@MarekBukovinsky Жыл бұрын
Super . Skúšam na manželke 😂
@josebalvin899
@josebalvin899 Жыл бұрын
Ako sa vola take skreslenie, ked clovek podvedome klame o sebe?
@leastrnadelova8225
@leastrnadelova8225 Жыл бұрын
Líbí se mi, že se věnuješ přesahu investování do psychiky 👏
@krmelec1234
@krmelec1234 Жыл бұрын
Je dobré koukat na své portfolio několikrát denně a to i při větších poklesech. Dělá to člověka odolnějším k výkyvům a za pár let to přejde bez špatného spaní.😁
Жыл бұрын
Pokud dokáže odolat a nezpanikařit, tak ano. A uvědomit si, že pokles je dobrý, protože levněji přikupuju a do budoucna více vydělám. To se pak člověk z poklesů i raduje.
@jozkomrkvicka7607
@jozkomrkvicka7607 Жыл бұрын
@ ked to ide dole treba sa radovat ze lacnejsie prikupim , ked hore tak sa radovat ze som zarobil. Bohuzial ja to robim presne naopak :-D
@luksaboss
@luksaboss Жыл бұрын
@ já si portfolio kontroluji denně .... čím dál víc jsem proti těm pocitům z propadu odolnější, je to o treninku a naučit se že tam není nic špatného ale příležitost k levnějsímu nákupu. Naopak tím že to kontroluji jsem si všiml jedné firmy kde se rapidně navýšil short interest a raději jsem prodal.
@SiDHardox
@SiDHardox Жыл бұрын
Super video! Když jsem začínal s akciemi, nakoupil jsem hromadu akcií. Teď je jich plno ztrátových. Jsou některé, kterých bych se rád zbavil, nejsou oblíbené, sypat do nich nechci a navíc, nemám tolik financí, abych celé to portfolio "uživil" - pravidelně nakupoval, nebo využíval propadů. A snažím se ty akcie přelít do ETF. Ale akcie držím, abych nemusel realizovat ztrátu a doufám, že se akcie alespoň trochu vzpamatují. No myslím, že díky tomuto videu nad tím začnu jinak uvažovat 👍
@patrikptacek11
@patrikptacek11 Жыл бұрын
Nepřestane mě bavit, že přestože vím, k čemu video sklouzne (investice do ETF s dlouhým horizontem), si jej pustím. Pokaždé však probereš jiné důvody, proč je to opravdu ta nejjednodušší a nejrozumnější cesta. To mi vždy připomene, proč na to nemám sahat a jdu dál popíjet čaj. Děláš skvělá videa a přeji ti mnoho štěstí, ať můžeš i nadále vytvářet takový obsah. Moc díky za ně!
Жыл бұрын
Diky a přeji příjemné a poklidné popíjení čaje 🫖🍵
@ondrejtocik3201
@ondrejtocik3201 Жыл бұрын
Pěkný příklad s kinem a dalšími 👍
@pavelpellar
@pavelpellar Жыл бұрын
Diky za super video, Kahneman mne hodne pomohl ujasnit si spoustu veci.
@HK-lh2lo
@HK-lh2lo Жыл бұрын
Hrabec skvělej... 😂👍
Жыл бұрын
Diky. Už jsem si myslel, že ho nikdo nezmíní 😄
@VaclavCahel
@VaclavCahel Жыл бұрын
Díky za video.
@JanacciFamily
@JanacciFamily Жыл бұрын
Majetnocky efekt a utopene naklady to je moje diagnoza :-) Treba se to po tom propadu o 98% jeste vzpamatuje. No ni? :-D :-D
@StaglyMusic
@StaglyMusic Жыл бұрын
Nedávno jsem byl v kině s přítelkyní na filmu "Vstupenka do ráje". Po 30 minutách jsem znechuceně vstal a odešel. Vůbec pro to neměla pochopení....
@ladislavs.2879
@ladislavs.2879 Жыл бұрын
😁
@valueinvestinginstocks419
@valueinvestinginstocks419 Жыл бұрын
Nejlepší je mít na papíru napsáno, které dny vloni přišlo kolik peněz ze 30 až 120 dividend od 30 podniků a tyto dny kontrolovat na kontě banky a zapisovat, kdy a kolik peněz přišlo letos z dividend. Tvých 30 podniků musí posílat 30x až 120x ročně dividendy a když se koupily akcie s P/B pod 3 a P/S pod 3, nebude nikdy propad akcií zlý, když nehrozí firmě bankrot.
Жыл бұрын
Tohle je dobrý příklad využití kognitivniho omylu mentalního účetnictví ve prospěch investora. Bohužel může vést k horším výsledkům, jelikož se klade přílišný důraz na dividendy a ne na celkový výnos. Jestli ale dividendy udrží člověka u investování, zatímco při zaměření na celkový vynos by ho to nebavilo, nebo by neustál propady, tak je to lepší. Uznávám psychologické výhody dividend, ale racionálně je to prostě jen kognitivní omyl mentalního účetnictví a když člověk pochopí, jak to je, tak už mu dividendy prostě nepřijdou lákavé a výhodné.
@VaclavCahel
@VaclavCahel Жыл бұрын
Vzhledem k tomu, že příbuzný končí studium na psychologii - VŠ, jsem od něj "pochytil" v průběhu studia několik zajímavostí z oboru. A z těch videí, co jsem mohl vidět, jsem si všiml u Tebe používání některých prvků z tohoto oboru. Odkud jsou znalosti ?
Жыл бұрын
Nikdy jsem to nestudoval na škole, mám to hlavně z knížek. Jako první jsem před mnoha lety četl Predictably Irrational od Dana Arielyho a to mě behaviorální finance začaly bavit. A v každé lepší knížce o investování se píše o vlivu emocí a kognitivních omylů na naše rozhodování, takže časem jsem o tom získal dobré povědomí.
@radimsilny8705
@radimsilny8705 Жыл бұрын
Máš pravdu, ale co kdyby jsi místo téchto obecných pouček začal konečně dávat analýzy konkrétních zajímavých ETF? Samozŕejmě že jen pro naši zábavu.
Жыл бұрын
Neuvěříš, co za video bude tento čtvrtek 😉
@luckyslevin5259
@luckyslevin5259 Жыл бұрын
Nejde proti sobě, to že se nechci vzdát mé oblíbené akcie ( i když klesá (majetnický efekt )) a zároveň nutnost dlouhodobého investování v řádech 10tek let? Za mě je v tomto případě majetnický efekt namístě a jen nás podporuje držet delší dobu i přes nepříznivé období propadu akcie.
Жыл бұрын
Nejde to proti sobě. Dlouhé roky bysme měli držet široce diverzifikované akciové portfolio. Držet dlouhodobě jednotlivé akcie a považovat je za oblíbené, není dobré, protože větišna akcií je dlouhodobě ztrátových. Viz mé video o Bessembinderových studiích - akciové trhy táhne nahoru jen pár akcií. Většina akcií za moc nestojí a vyděláme málo, nebo proděláme. Když vybíráme akcie, máme malinkou šanci, že vybereme zrovna vítěze. Naopak máme obrovské šance, že vybereme ty nezajímavé a prodělečné akcie. Video: Co se moc neví: na většině akcií proděláte! Bessembinderovy studie kzbin.info/www/bejne/mIKVnqOvbseHZtU Navíc existuje momentum efekt. Data z akciových trhů ukazují, že klesající akcie mají tendenci dále klesa (a rostoucí dále růst). Takže klesající oblíbenou akcií je z hlediska pravděpodobnosti lepší prodat.
@luckyslevin5259
@luckyslevin5259 Жыл бұрын
@ dekuji za vycerpavajici odpoved a predevsim pak za videa.👍
@pkorec
@pkorec Жыл бұрын
...rád bych se zeptal na názor - chystal jsem se koupit VWCE, ale přepadla mě hamižnost :-) A nejsem si jistý jestli je to jen pocit, blbost nebo racionální úvaha - ale - není během medvědích trh lepší investovat do ETF nebo akcií, která se propadla mnohem více, než do VWCE, kde ten propad není tak velký?
Жыл бұрын
Hlubší propad nemusí znamenat, ze jsou akcie levnejsi. USA akcie se propadly vice, nez ve zbytku sveta a presto maji valuace vzhledem k minulosti a ke zbytku sveta stale vysoke. Navic čím úžeji zaměřený index, tím horší šance dlouhodobě do budoucna. Ne vše co spadlo, se taky vzpamatuje.
@michalnikk47
@michalnikk47 Жыл бұрын
Neprotireci si avarze ke ztrate, s pravidlem ze akcii by sme meli drzet dlouhe roky, bez ohledu na pohyb jeji ceny ?
Жыл бұрын
Dlouhé roky bysme měli držet široce diverzifikované akciové portfolio. Držet dlouhodobě jednotlivé akcie není dobré, protože větišna akcií je dlouhodobě ztrátových. Viz mé video o Bessembinderových studiích - akciové trhy táhne nahoru jen pár akcií. Většina akcií za moc nestojí a vyděláme málo, nebo proděláme. Když vybíráme akcie, máme malinkou šanci, že vybereme zrovna vítěze. Naopak máme obrovské šance, že vybereme ty nezajímavé a prodělečné akcie. Video: Co se moc neví: na většině akcií proděláte! Bessembinderovy studie kzbin.info/www/bejne/mIKVnqOvbseHZtU
@palupastru7284
@palupastru7284 Жыл бұрын
Bohužel ale to, jestli se jedná o "klam" nebo dobře promyšlenou strategií ukáže pouze budoucnost, kterou ale neumíme předpovídat.
@Wesley-qq1ci
@Wesley-qq1ci Жыл бұрын
Mate nejake nove informace ohledne Degira a ETFkach?
Жыл бұрын
Bohuzel nic noveho. Posilal jsem Degiru nejake KID v cestine a par divaky mi psalo, ze taky, ale zatim ty ETF do nabidky nevratili.
@Wesley-qq1ci
@Wesley-qq1ci Жыл бұрын
@ Dik za info. Snad ot nebude jak jste zminoval ve svem videu, ze je nejaky cesky rybnicek nezajima.
@ondrejtocik3201
@ondrejtocik3201 Жыл бұрын
@ Díky za snahu a informace, kluci 🙂
Жыл бұрын
Mno majetnický vztah můžeš mít i k tomu tvému ETF, kterého se budeš držet zuby nehty 😀
Жыл бұрын
To jo, ale u globálního tržního ETF je přece jen velká šance, že se po propadu vrátí a poroste dál, což u úzce zaměřených ETF nemusí nastat a u většiny individuálních akcií nenastane.
Жыл бұрын
@ Však taky proto se diverzifikuje a nakupuje více různých akcií.
Жыл бұрын
Pokud budeš mít 30 akcií, budeš nejspíše dostatečně diverzifikovaný, aby jsi nikdy nepřišel o všechno. Pořád máš ale jednotlivé akcie, ke kterým si můžeš vytvořit pouto a považovat je za své oblíbené. A když je neprodáš včas a budeš je držet až do krachu, tak budeš mít horší výnos, než když je včas prodáš.
Жыл бұрын
@ Ano máš pravdu. Tuto nevýhodu trochu kompenzují dividendové akcie. I v případě krachu už mezitím nějaké peníze člověk dostane na dividendách, takže nepřijde o všechno.
@pitydusek
@pitydusek Жыл бұрын
Trochu off topic: Jdou Vám výběry z platformy Degiro? Mě ne, přestože volný kapitál k výběru je. A na podpoře je Error 404....
Жыл бұрын
Pred vyberem je nutne manualne prevest eura na koruny. Pokud jsi to neudelal, tak nevyberes. Pokud udelal, tak zkouset dale podporu.
@petr4077
@petr4077 Жыл бұрын
Čokoládu si vybrali ti, kteří měli hlad :D :D
Жыл бұрын
To by byl zajimavy experiment. Majetnicky efekt vs hlad. Jak dlouho bude trvat, než se lidé vzdají předmětu výměnou za jídlo.
@petr4077
@petr4077 Жыл бұрын
@ No, pokud by to byl třeba mobil s daty, tak ten by jídlu mohl konkurovat :D.
Жыл бұрын
Bral bych nejraději oboje 🤣
Jak nám přehnané sebevědomí škodí při investování
12:23
Investiční brambora
Рет қаралды 3,7 М.
Proděláváte zbytečně peníze na mezeře v chování?
16:14
Investiční brambora
Рет қаралды 17 М.
The Joker kisses Harley Quinn underwater!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 40 МЛН
Angry Sigma Dog 🤣🤣 Aayush #momson #memes #funny #comedy
00:16
ASquare Crew
Рет қаралды 47 МЛН
Nedopouštíte se také této chyby? Omyl přeživšího
14:16
Investiční brambora
Рет қаралды 16 М.
Toto je největší riziko pro dosažení a přežití finanční nezávislosti!
15:58
Existují "lepší" ETFka s násobně vyšším výnosem?
18:21
Investiční brambora
Рет қаралды 28 М.
Pravidlo 4 % vs dividendový příjem a odprodávání investic v praxi
13:04
Investiční brambora
Рет қаралды 8 М.
Jak investiční horizont ovlivňuje vaše portfolio a výdělek
15:03
Investiční brambora
Рет қаралды 11 М.
Jak investovat do dluhopisů? A do kterých vlastně?
16:40
Investiční brambora
Рет қаралды 20 М.
20 nejčastějších investičních chyb
14:59
Investiční brambora
Рет қаралды 19 М.
Jak často rebalancovat portfolio?
17:10
Investiční brambora
Рет қаралды 10 М.