Jeśli nie widzieliście pierwszej części to polecam od niej zacząć: kzbin.info/www/bejne/hmLUloSEl6uDgqs
@UsuńZnak Жыл бұрын
@@PermanentnyZespolTourettea Przepisy nie przewidują takiej kolejności, jest nieco inaczej. Prawdą jest że sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami pionowymi (ale tylko regulującymi pierwszeństwo). Ale sygnalizator kolejowy albo nadaje sygnał zabraniający wjazdu (dwa lub jedno czerwone migające światło) albo nie nadaje sygnału. Poruszałem to w poprzednim filmie: kzbin.info/www/bejne/hmLUloSEl6uDgqssi=AwNbpdfNLAwheyD7&t=1603
@piotrw2969 Жыл бұрын
@@UsuńZnak Bardzo dobry pomysł, aby montować znak na niebieskim tle STOP z informacją, że rogatka uszkodzona. Mógłby być przy znaku "uwaga przejazd kolejowy" i to powinien być standard!! STOP na niebieskim tle lepszy, bo sam znak STOP z tabliczka poniżej może być źle interpretowany np. jakieś dzbany mogą się zatrzymywać 200m przed przejazdem :) :) a co do znaków, może program Jedź bezpiecznie Marka Dworaka pomógłby również z różnymi patologiami?
@iwotondos187110 ай бұрын
To taka ciekawostka, Zakłąd Linii Kolejowych w Ostrowie Wielkopolskim rozesłał do zarządców dróg pisma w temacie żadania likwidacji znaków B-20 przed przejazdami kategorii A, B, C... ;)
@robert357900 Жыл бұрын
Jak dla mnie, przez to, że stawia się znaki STOP na przejazdach z sygnalizacją świetlną "bo bezpieczeństwo" sprawia, że oznakowanie STOP wraz z "Rogatka uszkodzona" staje się wręcz niebezpieczne z prostego powodu widocznego właśnie w 18:41 Gdyby STOPu nie było na ŻADNYM przejeździe z sygnalizacją i TYLKO podczas awarii, to by to dawało więcej do myślenia kierowcy, czemu nagle się pojawił STOP. No, ale gdy ktoś przejeżdża przez takie przejazdy gdzie STOP stoi zawsze, to popada się w rutynę i małą tabliczkę można przegapić. To tworzy właśnie kolejne rozwiązanie, czyli nowe bardziej widoczne znaki czy sygnalizację, zamiast skupić się nad głównym winowajcą - czyli stawianiem znaku STOP wbrew przepisom. Dodatkowo nie rozumiem, czemu na przejazdach kolejowych A, B oraz F nie stawia się krzyży św Andrzeja. Czy w ramach "bezpieczeństwa" nie powinien każdy przejazd być oznaczony, zwłaszcza nocą? W krajach, gdzie się nie stawia tych znaków wraz z sygnalizacją świetlną robi się inne oznaczenia, np. odblaskowe obwódki właśnie na tych sygnalizatorach. No ale najwyraźniej prościej jest postawić znak STOP, powiedzieć że to w trosce o "bezpieczeństwo" i robić akcję "dorywczy dochód z mandatów". Co do samej sygnalizacji, jako że są systemy zautomatyzowane, gdzie dla pociągu jest tarcza ostrzegawcza czy urządzenia są sprawne, to można by było także dodać taki sygnał dla kierowców tak jak jest to na Węgrzech. Białe migające światło oznacza, że wszystko działa poprawnie (gaśnie gdy zaczynają migać dwa czerwone światła), a przestaje migać podczas awarii i trzeba by było potraktować sygnał jako STOP. Taka jeszcze ciekawostka nie na temat. Szukając różnic w przejazdach kolejowych w krajach EU musiałem się wyręczyć wikipedią, bo wszelakie portale i inne artykuły opisujące zasady poruszania się w innych krajach w ogóle nie poruszają tematu przejazdów kolejowych. Znaki, uproszczone przepisy, sygnalizacja i drobne różnice w przepisach - wszystko to jest, ale opisów sygnalizacji oraz przepisów co i jak w żadnym artykule nie było. Na stronie EU nawet znaków nie ma...
@kaitek666 Жыл бұрын
Kiedyś wspomniałem o prośbie/sugestii, aby cytowane fragmenty były podkreślone, a dokumenty były większe i wyraźniejsze. Bardzo dziękuję za wsprowadzenie tej zmiany, znacznie poprawia to jakość filmów. Poza tym świetny materiał jak zwykle. Dzięki!
@Khneefer Жыл бұрын
W Kętach ktoś z 2 miesiące temu wziął chyba sprawę we własne ręce i ukradł stopy z przejazdu kategorii C przy ulicy Głowackiego (tj. zostały same słupki, znaków nie ma). Od lat było to żerowisko mandatowe.
@inkwizytorpolski3440 Жыл бұрын
Niby kradzież i powinna być karana, ale jednak w wysoce uzasadnionym czynie społecznym 👍
@CieMaKat Жыл бұрын
@@inkwizytorpolski3440 A wystarczy powiedzieć, że zrobił to "z wyższej konieczności". Dzięki temu złodziejowi ujdzie to na sucho!
@_Sheev_ Жыл бұрын
No i bardzo dobrze.
@Wyplacalni Жыл бұрын
@@CieMaKat Nie musiał kraść, bo te znaki są oznakowane, więc w skupie ich nie przyjmą, musiał przy pomocy nocy zdjąć i porzucić je w gęste krzaki.😊
@proosee Жыл бұрын
@@Wyplacalni takie znaki ludzie zazwyczaj kradną na "ozdobę" do domu, a nie na złom.
@Alexkris6666 Жыл бұрын
Uwielbiam te prześmiewcze wypowiadanie różnych odmian słowa "bezpieczeństwo" :D
@gbokota Жыл бұрын
Mam pomysł. Zróbmy kampanię aby ustawić znak STOP przed każdym PDP, podając jako uzasadnienie pisma w sprawie usunięcia znaków. Proponuję zacząć od PDP na trasie decydentów z domu do pracy. Okresowo chodzić z kamerami i pozbawić w ten sposób decydentów prawa jazdy?
@Edikzord Жыл бұрын
Też o tym pisałem niejednokrotnie pod filmami/postami na portalach społecznościowych. Oprócz znaku informacyjnego o przejściu dla pieszych/rowerowym, powinien być dodatkowo znak ustąp pierwszeństwa lub stopu. Może dopiero wtedy kierowcy przestaną interpretować przepisy po swojemu.
@VincentTheCtr Жыл бұрын
Chętnie zobaczyłbym sygnalizacje trójbarwną u nas :)
@iba7648 Жыл бұрын
Dzięki za ogrom pracy, który wykonałeś!
@lortek_foto Жыл бұрын
tak trzymaj! kropla drąży skałę :)
@mariuszherchold1850 Жыл бұрын
Cóż, określenie "bezpieczeństwo" zbyt często bywa traktowane jako słowo-wytrych, które - w myśl odpowiadającego - powinno uciąć wszelką dyskusję. Bo jak to tak dyskutować z czymś, co powinno być najważniejsze. Najczęściej jednak pojawia się w sytuacjach, kiedy ktoś nie wie co odpowiedzieć, nie potrafiąc nawet wytłumaczyć, co w danej sytuacji rozumie pod pojęciem bezpieczeństwa. Spotkałem się z wieloma takimi przypadkami, głównie w tematach kolejowych, ale nie tylko.
@Radek.68 Жыл бұрын
W naszym kraju tak właśnie jest. Przepisy bywają niespójne (a czasem niedorzeczne), a nawet jak są jasne, to bywa, że głupie. Urzędnicy robią co chcą, a decyzje niezgodne z prawem tłumaczą - jak tu - "bezpieczeństwem". A czasem w ogóle nie tłumaczą. I mamy potem takie i inne "kwiatki" na drogach.
@_Sheev_ Жыл бұрын
Nie chodzi o czytelność przepisów, a po prostu o miejsce do wlepiania mandatów. Ruchliwe przejazdy w godzinach szczytu, to wręcz pewność że połowa kierowców nie zatrzyma się, co jest idealnym zastrzykiem gotówki dla budżetu milicjantów.
@tobiaszpasterski481 Жыл бұрын
Przecież oni wszystko tłumaczą, usprawiedliwiają, uzasadniają "bezpieczeństwem". To domena, tradycja, powszechność, norma, standard. Bezpieczeństwo, ekologia to jedne z zasłon dymnych/parawanów, którymi się zasłaniają i wysługują/posługują, by indoktrynować, przekonywać, tresować gawiedź, narzucać, przemycać kulturę niewolniczą, kulturę poddańczą, podległości, poddaństwa, służalstwa, wasalizmu. Dlatego tak często przypominają o bezpieczeństwie i podkreślają je :). Ukrywanie, zasłanianie się i posługiwanie się bezpieczeństwem bardzo im służy, pomaga w narzucaniu się, docieraniu, przekonywaniu do swoich racji. To silny argument, z którym należy, warto się liczyć, cenić, szanować, poważać, cenić ponad wszystko. To taki nieoficjalny poskramiacz, ujarzmiacz. To tak jak zastrzyk. Chcąc zainfekować kogoś, to trzeba mu wmówić, przekonać, że warto się zaszczepić.Jednostka to zupełnie inaczej odbierze, postrzega, potraktuje prawda? No raczej się nie oprze, nie sprzeciwi, nie zbuntuje, nie odmówi prawda? Tak masz ze szczepionką zwaną "bezpieczeństwo". Jeśli nie przymusem/agresją/przemocą/terrorem/reżimem bezpośrednim na bezczelnego, to sposobem, podejściem, przynętą. Jakie to proste :). Chodzi o to, by społeczeństwo oswoić, przyzwyczaić do aprobaty, akceptacji, godności, przystawania, uległości na wszystko i chęci rezygnacji, wyrzeczeń na rzecz/poczet "bezpieczeństwa". To skuteczny środek, który wpływa na myślenie, postawę, zachowanie i sprawia, powoduje, że niestety ludzie się łapią, ulegają, poddają tym chwytom, sztuczkom i kupują bajki, mity, dogmaty, pozwalają się czarować, zaklinać. To takie stopniowe przygotowanie społeczeństwa do absolutnej kontroli i do roli sługów, niewolników, więźniów :). Niewolnicy, służy, poddani mają wierzyć, ufać, że wszystko im służy, pomaga, dla ich dobra, interesu, bezpieczeństwa, ochrony. Taki pogląd, przekonanie się promuje, reklamuje, popularyzuje, eskaluje, wpaja, zakorzenia, wszczepia :). Tylko nie być samodzielnym, nie myśleć samodzielnie, niezależnie, krytycznie, nie wątpić. Nic innego jak tworzenie stada bezwolnych, bezmyślnych, zaślepionych, zacietrzewionych, omamionych, zinstytucjonalizowanych, zbiurokratyzowanych, poprawnych, lojalnych, wiernych, oddanych owieczek i baranków zachłyśniętych, oczarowanych tym wszystkim :)
@tobiaszpasterski481 Жыл бұрын
@zszokowany9989 Jak ja kocham, uwielbiam termin/określenie " światowy", "globalny", "międzynarodowy" :):). Tak wiele on mówi, informuje, przekazuje :)
@tobiaszpasterski481 Жыл бұрын
@zszokowany9989 Hahaha. Nie no spoko :) Ja tylko zrozumiałem, pojąłem sens, znaczenie nieoficjalne tych określeń. Wiesz ja zawsze staram się analizować, mierzyć, szacować, bilansować koszty/straty, skutki uboczne tego rozwoju, tych technologii :). Nie biegnę/nie pędzę za technologiami i nie oddam zdrowia, życia za tym pędem, szałem, wariactwem, szaleństwem :) Wiesz mam we wszystkim umiar, do wszystkiego dystans :). Wiesz ja widzę też poważne wady, minusy tego pędu w postaci uzależnienia, uwarunkowania, zniewolenia przez to objawione coś :). To nie jest takie bez kosztów, zagrożeń, ryzyka, niebezpieczeństwa jak na się usiłuje, próbuje wmówić, przekonać tzw. propaganda zachodu. Ja nie mam na to wpływu, ode mnie to nie zależy, więc ja akurat nie jestem tak bardzo oczarowany, zauroczony, zaklęty, zaślepiony, podekscytowany, zafascynowany, zachwycony, przekonany. Wiesz przepisy można sporządzić o wiele niższym nakładem, potrzeba chęci, woli, wysiłku. trudu, trochę wyrzeczeń, współpracy etc. No ale żeby pokazać zachód w odpowiednim świetle to się pokazuje potężny wysiłek, zaangażowanie, wkład. No wiesz, reklama, promocja być musi, poklask, podziw. To można osiągnąć, uzyskać znacznie niższym kosztem, nakładem, ale wiadomo poklask byś musi. Kto zyskuje, zarabia, osiąga zyski, korzyści na tych technologiach, kto ma interes, komu zależy to obaj wiemy. Zaraz nam wprowadzą elektroniczny $$,elektroniczną obrożę, bioelektrotochnologicznego biochipa i tyle będziemy mieć z tej wolności :). Tak więc ja nie bije brawa, nie chwalę dnia przed zachodem słońca. Jestem bardziej sceptykiem, krytykiem, pesymistą, niż optymistą :) Uzależnianie, uwarunkowanie od technologii, zniewalanie prowadzi do upośledzenia, okaleczenia, skrzywienia, deformacji jednostek. Dlatego ja nie biegnę, nie pędzę za technologiami. To, że są fanatycy, zwolennicy, wyznawcy, interesanci, beneficjenci to wiem i jest ich ogrom, mnóstwo :)
@tobiaszpasterski481 Жыл бұрын
@zszokowany9989 Wiesz co do polski, to mogła pójść zupełnie inną drogą, nie być zależna, uwarunkowana od zachodu gdyby nie rok 1989 i 2004. Mogliśmy mieć swoje własne rozwiązania, technologie. No ale polska podpisała niewolniczy układ, umowę z zachodem stając się wasalem, dłużnikiem, odbiorcą różnego rodzaju gówienka, którego zachód się pozbywa, a polska bierze, bo musi, bo się zobowiązała haha. Ale wiadomo kto nas umawia, wiąże, kto zbiera żniwa, kto ma prawo, kto zarabia, zyskuje na wszystkich umowach, porozumieniach, transakcjach :). Chodzi o to, by nas maksymalnie udupić, uwiązać, uzależnić, uwarunkować od zachodu. Tak masz choćby z odbiorem gówna do utylizacji. Dlatego polska jako śmietnik, śmietnikowy odbiorca jest tak cenny, ważny, istotny dla zachodu :). To wszystko takie piękne, cudowne, wspaniałe, sielankowe, kolorowe na pozór, z zewnątrz :). Za wszystko płacimy i to krocie monopolistom. Ile to nam służy, jaki mamy interes, realne korzyści to ja wolę nie mówić. No ale samo posiadanie to podnieta, euforia, ekscytacja, fascynacja. Zachodzikowi trzeba lizać, pieścić kakałko, sraczyk, pielęgnować, dogadzać, zaspokajać, zadowalać. No musimy, bo jesteśmy niewolnikami, więźniami, zakładnikami technologii :):)
@seyta406 Жыл бұрын
22:16 Komendant główny policji chciał osobiście przetestować nowe ręczne fotoradary posiadające wbudowany głośnik blutuch. Podczas testu zwrócił uwagę na brak naklejki z ostrzeżeniem o możliwości utraty słuchu. To była głośna sprawa. Ciekawe czy komendant starał się o odszkodowanie. Prowadzisz bardzo ciekawy kanał, który dba o "bezpieczeństwo" nas wszystkich. Powodzenia i pozdrawiam.
@Ares28Pictures Жыл бұрын
Podkreślę jeszcze raz. Nieprawidłowo ustawione znaki B-20 "STOP" nie poprawiają bezpieczeństwa, a wręcz powodują jego pogorszenie z uwagi na możliwość zinterpretowania takiego znaku jako niedziałających urządzeń przejazdowych - mimo braku obowiązkowej w takiej sytuacji dodatkowej tabliczki "Rogatka/Sygnalizacja uszkodzona". Może to skutkować wjazdem pomimo załączonego ostrzegania z powodu zinterpretowania wskazań sygnalizatorów jako usterki.
@modelarski5 ай бұрын
Sytuacja obrazuje narodowy brak poszanowania prawa. Raz niedbalstwo, a raz nadgorliwość.
@Heruur666 Жыл бұрын
Polska jest państwem z gwiazdką*. Prawo w Polsce jest jak poezja, każdy może interpretować je dowolnie. I pozamiatane. I jeszcze jedno policja nie jest od dbania o przestrzegania prawa tylko ochrony polityków i innych z immunitetem.
@hakade5846 Жыл бұрын
To można rozciągnąć właściwie na większość (jeśli nie wszystkie) urzędy w tym kraju. Urzędnik ma w zasadzie wyje*ane na to, czy podejmie decyzję prawidłową czy nie. Jeśli petent się z decyzją nie zgodzi to będzie się odwoływał "wyżej" i wtedy to "wyżej" będzie miało kłopocik z petentem. Jeśli petent się nie odwoła, bo nie wie jak i do kogo, albo nie ma siły kopać się z biurwami to też luzik - sprawa załatwiona w trybie "precz z mego biurka" a za błędną decyzję przecież jeszcze żaden urzędnik w tym kraju nie poniósł konsekwencji. Ergo? Dolce vita: można pójść i zaparzyć sobie kolejną kawusię.
@Jakub777J Жыл бұрын
I zasilania budżetu mandatami za nieprzestrzeganie nielegalnie postawionych znaków
@Heruur666 Жыл бұрын
@@Jakub777J no właśnie zapomniałem o najważniejszym.
@raki435 Жыл бұрын
W tym wszystkim najbardziej smutne jest to, że ludzie odpowiedzialni za te stopy biorą pieniądze za swoje stanowiska...
@mymindmakesnoises Жыл бұрын
Co gorsza, biorą je z NASZYCH kieszeni.
@kubajagiello21 Жыл бұрын
Naprawdę ogrom dobrej roboty wykonałeś. Niestety Twoje filmy pokazują zupełny brak dobrej woli po stronie organów. No i oczywiście Policja, która zawsze pozytywnie opiniuje wszystkie projekty (znam to dobrze z własnych doświadczeń z wniosków o zmiany organizacji ruchu)... Szkoda, że to tak wygląda. A jeśli chodzi o przepisy, to uważam, że one naprawdę są jednoznaczne. Każdy z tych "prawniczych" argumentów organów można bez trudu obalić, tylko niestety nie bardzo mamy do tego narzędzia.
@UsuńZnak Жыл бұрын
Mam w planach próbę wykorzystania właśnie takich narzędzi prawnych, czyli zaskarżenie organizacji ruchu do sądu. Na tyle na ile udało mi się zorientować to jest to nawet możliwe, ale jednak przyda się pomoc radcy prawnego ;-)
@kubajagiello21 Жыл бұрын
@@UsuńZnak Też słyszałem o takich przypadkach, podobno da się. Chętnie pomogę - lubię te tematy, na sądownictwie administracyjnym co nieco się znam (studiuję), a do wojewódzkich sądów administracyjnych nie ma przymusu korzystnia z pomocy radcy/adwokata ;)
@UsuńZnak Жыл бұрын
@@kubajagiello21 ten radca to przynajmniej dlatego, że sam tego nie ogarnę ;-) Ale jeśli chcesz pomóc to taka pomoc bardzo się przyda. Chyba już do mnie pisałeś na maila więc może po prostu napiszę do Ciebie :)
@kubajagiello21 Жыл бұрын
@@UsuńZnakZgadza się, czekam na wiadomość.
@piotrmaciejczyk605 Жыл бұрын
U mnie na wsi, przed modernizacją linii kolejowej nr 8, też stał stop przed przejezdem z rogatkami i sygnalizacją. Po modernizacji na szczęście go usunęli.
@larton Жыл бұрын
To irytujące, że urzędnicy zawsze stają "plecami" do każdej petycji, nawet takiej, która stara się bronić obowiązującego prawa i człowiek dziwi się, jeśli dostanie pozytywną odpowiedź. Smutne jest też to, jak dużo decyzyjnych osób kieruje się zasadami chłopskiego rozumu, zamiast po prostu przestrzegać przepisów (vide komisje z udziałem przedstawicieli policji i zarządcy drogi etc.). Faktem jest też, że znaki informujące o uszkodzonej sygnalizacji są niebezpiecznie małe, wręcz niezauważalne, podczas gdy kierowcy nieświadomie ryzykują życie w takich miejscach, szczególnie jeśli ktoś jest z zagranicy i nie zna naszego języka. Takie znaki powinny być co najmniej duże, powtórzone kilkaset metrów przed przejazdem, a najlepiej jeszcze zaopatrzone w światło ostrzegawcze.
@hakade5846 Жыл бұрын
Uwaga o obcokrajowcach jest bardzo słuszna. Może przepisy należałoby zmienić w taki sposób, że w razie awarii sygnalizacji nie jest dowieszana jakaś tabliczka w barbarzyńskim szeleszcząco-chrzęszczącym języku, tylko właśnie wtedy stawiany jest tam STOP? W końcu i tak ktoś się musi pofatygować z tą zbolałą tabliczką, to może niech wiesza tam STOP. Ja wiem, że to wymaga zmiany całego szeregu przepisów, wrzepienia PLK obowiązku stawiania znaku nie na swoim terenie, zmiany przyzwyczajeń kierowców - ale może warto. Wtedy jasne i proste by było, że jak jest STOP to się zatrzymujemy, gdzie byśmy tego STOPa nie widzieli i ile by tam nie było sygnalizatorów świetlnych i ile by nie było szlabanów.
@alna8726 Жыл бұрын
Jak zwykle genialny filmik. Dziękuję za Twoją pracę!
@tomaszkonopinski9162 Жыл бұрын
Chwileczkę. Z tego co kojarzę jest przepis umożliwiający karanie zarządcy za błędy. Trzebaby wprowadzić go w końcu w życie!
@KTK369. Жыл бұрын
Super materiał! Brawo za upór !!
@harcerzyk1232 Жыл бұрын
To ja podam przykład gdzie zarządca drogi stosuje się do przepisów (może to jest nieliczny kwiatek). Praktycznie codziennie jadę do pracy przez przejazd kategorii B (zapory + sygnalizacja automatyczna) i pomimo braku widoczności z jednej strony (widok zasłania skrzynka sterująca/zasilająca zapory i peron) NIE POSTAWIONO ZNAKU STOP NA STAŁE. W momencie awarii sygnalizacji i zapór pojawia się znak STOP z tabliczką "Sygnalizacja uszkodzona". Czyli jednak się da i można. Jakoś nie stwierdzono wzrostu wypadków na przejeździe kolejowym po usunięci znaków STOP. A kierowcy jadą z głową, nie zatrzymują się ale widać wyraźnie, że zwalniamy i się rozglądamy zanim wjedziemy na ten przejazd.
@PoszedlemSiePrzejechac Жыл бұрын
Cieszę się, że mogłem dołożyć swoją cegiełkę do mapki znaków. Dobra robota!
@Arreptisque Жыл бұрын
No tak od zawsze to powtarzam że stop w połączeniu z sygnalizowanym przejazdem kolejnym nie powinien istnieć, bo obecnie nie wiadomo kiedy takie światła nie działają. Albo świecą albo nie, a znak stop jest wiążący gdy jest awaria i w przypadku przejazdów kolejowych nie wiemy kiedy ona jest. Zatem według mnie to na przejazdach powinny być po prostu zwykłe światła wtedy jest bezpieczniej bo wiadomo ze na pewno działa. Takie światła mamy np. W Łodzi na połączeniu ulicy Maratońskiej z Walerego Wróblewskiego chociaż tam dali bo blisko jest skrzyżowanie. Ale jest o wiele bezpieczniej 😃 Edit: 17:44 w sumie na koniec filmu wyjaśnisz że można dodać "lampkę kontrolną" na sygnalizatorach wzorem innych państw co właśnie by odpowiadało żółtemu światłu czy zielonemu z zwykłych skrzyżowań.
@KJarzyna Жыл бұрын
Dzięki, walcz dalej!
@UsuńZnak Жыл бұрын
Dzięki!
@pablonylos8022 Жыл бұрын
Niechęć do usuwania znaków bierze się, prawdopodobnie, że strachu. Nikt nie chce decydować, bo w razie wypadku może ktoś uznać że brak znaku był jedną z przyczyn. A wiadomo jak jeszcze działa "państwo prawa i sprawiedliwości"...
@hakade5846 Жыл бұрын
Też myślę, że to dupochron plus myślenie magiczne.
@zenekryczka8007 Жыл бұрын
Policji zależy na utrzymaniu wadliwego oznakowania tylko żeby móc wlepiać więcej mandatów a nie na bezpieczeństwie. W rozmowach z nimi należy przyjmować tylko taką interpretację.
Жыл бұрын
IMO takie opinie powinny być podstawą do wykonania kontroli wewnętrznej, bo jak to jest, że organ mający pilnować porządku i przestrzegania prawa, sam tego prawa nie przestrzega i wydaje opinie sprzeczne z obowiązującymi przepisami... I z drugiej strony, policja powinna być, przynajmniej obecnie, wykluczona z opiniowania ze względu na konflikt interesów... Rozwiązania prawne powinny powstawać na wyższym poziomie, na takim, który jest w stanie zapewnić finansowanie odpowiednio wyszkolonych i rozgarniętych specjalistów w konkretnej dziedzinie - dobrze to widać po rozbieżnościach opinii między lokalnych urzędników i komórek policji, a specjalnie powoływanymi komisjami (no może z wykluczeniem, jednej oczywistej, słynnej i ekstremalnie upolitycznionej komisji, która nie zdała raportu do dnia dzisiejszego).
@gloowacz Жыл бұрын
@"powinny być podstawą do wykonania kontroli wewnętrznej" I w normalnym kraju tak jest. Ale tu jest Polska, i Policja, po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie Policji, ustala że Policja jest niewinna. Wody Polskie, po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie Wód Polskich, ustaliły że Wody Polskie są niewinne. Prokuratura, po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie Prokuratury, ustala że Prokuratura jest niewinna. Posłowie na Sejm, po przeprowadzeniu śledztwa w sprawie Posłów na Sejm, ustalają że Posłowie na Sejm są niewinni. Można tak w nieskończoność. A to tylko za 2 ostatnie lata.
@gloowacz Жыл бұрын
@@PermanentnyZespolTourettea Obawiam się że bez akcji pokroju rewolucji październikowej to nie da rady. A takich akcji to nie polecam, bo co prawda wykopiesz tych co mamy ale ich miejsce zajmą jeszcze gorsze wieprze udające ludzi. A takich już nie załatwisz bo to nielegalny ubój żywca by był, i sam pod mur trafisz.
@piotrw2969 Жыл бұрын
albo wielu nie zagląda do przepisów i ma własne utarte interpretacje. Wolą zbyć petenta niż się wgłębiać w temat.
@karolkolanko594 Жыл бұрын
Słowo "bezpieczeństwo" już od dawna jest w kanonie politycznym wykorzystywanym jak nowomowa (Szczególnie w kontekście ruchu drogowego), jego magiczność działa, tak jak "równość", "sprawiedliwość" etc. Taki mocno życzeniowy tryb myślenia, dość populistyczny, ale ludziom się zawsze robi na serduszku cieplutko więc jest aprobata, a to z kolei jeszcze bardziej napędza tą spirale, bo skoro jest aprobata, to trzeba częściej korzystać i podążać, a więc nasila się "myślenie życzeniowe", które ma niewiele wspólnego z bezpieczeństwem. I stąd takie a nie inne odpowiedzi o "bezpieczeństwie" o co by nie było zwykłych ludzi, tylko że gdzieś urzędujących... w urzędach.
@kzaro4275 Жыл бұрын
Dziękuje cichy bohaterze za usunięcie tego znaku stop na Gniewomierskiej w Legnicy !! Komfort przejazdu nieporównywanie większy :)
@ukaszszyman1028 Жыл бұрын
Super materiał. Chciał bym abyś również pomógł wzórem podania odnośnie nie właściwie postawionych znaków "teren zabudowany". Powstaje teraz w Łodzi trzeci etap trasy Górna która będzie dojazdem do A1. Powstaje w szczerym polu bez zabudowań a trasa będzie w terenie zabudowanym z podniesioną prędkością do 70. Bez sensu ale to tylko nieudolna władza samorządowa
@UsuńZnak Жыл бұрын
Niestety na obszar zabudowany nie ma prostego rozwiązania. Powołanie się na przepisy to często za mało. Mogę wrzucić gdzieś wzór pierwszego pisma ale szanse, że jedno takie pismo zadziała oceniam na mniej niż 10%
@jakbytu Жыл бұрын
"Uczestnicy spotkania (...) uznali jednomyślnie..." (min 1:36) - oto dowód, że w Polsce mamy prawo uznaniowe ;)
@@hakade5846 uuu, widzę tu u użytkownika "antybiurwizm", uuu niepokojące, uuu... ;)
@iurandum Жыл бұрын
Dziękuję za zajęcie się tematem, zauważyłem że znaki stop zaczęły znikać na przejazdach z rogatkami, na przykład w Spychowie.
@Widgus Жыл бұрын
19:38. To już są przestarzałe zdjęcia. Teraz mamy tam sygnalizacje świetną, która spowalnia jak się jedzie ponad 50 na godzinę :)
@UsuńZnak Жыл бұрын
O sygnalizacji wiem :)
@fr4ct1v09 Жыл бұрын
Straszny rak. Jest takie miejsce, jak jadę na działeczkę. Przed przejściem należy znacznie przyspieszyć, wtedy przejedzie się na pomarańczowym xD
Жыл бұрын
Super robota! A za odblaskowe tablice umieszczone tuż za znakiem i generalnie samowole ktoś powinien dostać solidnego klapsa... Nowa tablica, o doskonałych parametrach odblaskowych, a przed nim stary znak, który ma takie sobie parametry i lata świetności dawno za sobą, taki znak musi być super czytelny po oświetleniu nocą reflektorami aut... dbanie o bezpieczeństwo po „polsku”, na „chłopski rozum”.
@gajowiec17 күн бұрын
To jest Polska. Brawo ministerstwo
@Maks-xj3fr Жыл бұрын
W Ozorkowie i w kierunku Łodzi jest wyłaczona linia tramwajowa, a po usunięciu linii nie usunęli zarządcy dróg znaków A-21 . Pierwsze miejsce ul Nowe Miasto . Znak A-21 znajduje się pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Nowy Rynek . Drugie miejsce na końcu ulicy Południowiej przed rondem jest kolejny znak A-21. Trzecie miejsce, gdzie znajduje się znak A-21. Na końcu ulicy Sienkiewicza przed skrzyżowaniem z ulicą Zgierska znajduje się kolejny znak A-21. Czwarte miejsce . Na końcu ulicy Grzybowej przed skrzyżowaniem z Zgierską znajduje się czwarty znak A-21. Piąte miejsce . Rondo w Emili . Na rondzie znajduje się kolejny znak A-21. Przed ostatnie miejsce Lućmierz . Skrzyżowanie z ul Głowną z Zgierską . Na końcu ulicy Głównej mamy kolejny znak A-21. I ostatnie miejsce z tym znakiem . Zgierz ulicą Podmiejska tam prawdopodobnie znajduje się ostatni znak A-21. Napiszesz sprawę do GDDKIA o usunięcie w tych miejscach tych znaków A-21 , bo linia tramwajowa od Ozorkowa do Łodzi nie jest już czynna i po co stoją te znaki A-21 . Pozdrawiam
@UsuńZnak Жыл бұрын
Brzmi ciekawie, spróbuję się tym zająć
@Maks-xj3fr Жыл бұрын
@@UsuńZnak No trzeba się tym zająć, bo zarządca dróg i autostrad zapomniał usunąć znaków po zamknięciu linii tramwajowej
@Maks-xj3fr Жыл бұрын
@@UsuńZnak Znalazłem na wikipedii , że ostatni raz tramwaj z Ozorkowa do Łodzi jechał w lutym 2018 . I po zamknięciu linii tramwajowej w 2018 przez 5lat nic nie robiono z znakami A-21
@zbyszek9202 Жыл бұрын
kasa musi wpływać
@Maks-xj3fr Жыл бұрын
@zszokowany9989 Ja mówię o linii tramwajowej z Ozorkowa do Łodzi. I ta linia od 2018 jest nieczynna. Do dziś nadal linia tramwajowa jest nieczynna
@lukaszs1290 Жыл бұрын
Dobra robota !
@maksymilianogromski894 ай бұрын
Dobra robota.
@przemysawdata6246 Жыл бұрын
Chciałbym podrzucić inny ciekawy temat - stosowanie niewłaściwych tablic T-6a, b, c i d na niektórych skrzyżowaniach. Takowa stoi np. w Przemyślu przy skrzyżowaniu ulic Herburtów i Sobótki, wjeżdżając od miejsc. Pikulice. Jest to po prostu odwrócona o 180° tablica T-6a, właściwa dla kierunku przeciwnego (w którym to stoi już poprawna tablica). Kolejny przykład (dalej Przemyśl) - "trójkąt" na ulicy Nestora, przy wjeździe na "główną linię" ulicy zestaw znaków A-7 + T-6d. Boczna ulica dochodzi do głównej pod kątem innym, niż 90°, ale tablica wskazuje co innego - drogi są prostopadłe. Dodatkowo, na tablicy droga podporządkowana jest przesunięta w prawo, zamiast równo po środku, a innych podporządkowanych (nie liczę tutaj wyjazdu z kolejowej rampy rozładunkowej). Zdarzyło się też, że w paru miejscach, nawet poza Przemyślem spotkałem się z samotną tablicą T-6a (bez znaków D-1 lub A-6a). Proszę o poruszenie również tego tematu.
@130rapid Жыл бұрын
Też mnie to wkurza. kzbin.info/www/bejne/rp-7ZKx8gLtjiposi=2d3vGzZ5t5FWohMY Wyjaśnię przyczynę tego zjawiska. Otóż wielu projektantów stałej organizacji ruchu uważa, że nie wolno im stosować tabliczek T-6 spoza pokazanych w rozporządzeniu jako przykłady.
@ErnizAutyzmem Жыл бұрын
4:46 Tutaj akurat też widzę problem po stronie zakładów pracy. Jak sam szukałem pracy to znalezienie takiej która nie zaczyna się między 7 a 10 było ogromnym problemem. Osobiście nie wyobrażam sobie pracy na godziny poranne.
@el_quba Жыл бұрын
20:00 padłem ze śmiechu! Tylko w Polsce można było coś takiego wymyśleć
@hakade5846 Жыл бұрын
"Polak potrafi". Szkoda tylko, że akurat takie rzeczy.
@mateuszkreczko9089 Жыл бұрын
podobny przykład z Milejewa na DW504 maps.app.goo.gl/HnZmuSdjpQ6bH1cj8
@janisz4045 Жыл бұрын
Na tych spotkaniach brakowało proboszcza miejscowej parafii, a w przypadku kategorii A biskupa.
@hernyjjhernyj9657 Жыл бұрын
19:47 No niestety tak, bo w połączeniu z często durnymi ograniczeniami prędkości to ma sporo sensu 😂
@mrmichal_ Жыл бұрын
Bardzo dobra robota.
@talboot01 Жыл бұрын
Robisz super robotę!
@mikserks247 Жыл бұрын
14:15 piękna zabawa ❤
@Matticitt Жыл бұрын
Ogólna nieznajomość prawa (a właściwie umyślna ignorancja) w polsce jest doprawdy osobliwa. Uwielbiam te pisma które otrzymujesz. "Według prawa jesteśmy w błędzie i łamiemy przepisy, ale Krzychu, Grażynka, Halinka i komendant policji stwierdzili, że wiedzą lepiej". W ogóle powinien być zakaz pytania się policji o cokolwiek.
@piotrw2969 Жыл бұрын
Bardzo dobry pomysł, aby montować znak na niebieskim tle STOP z informacją, że rogatka uszkodzona. Mógłby być przy znaku "uwaga przejazd kolejowy" i to powinien być standard!! STOP na niebieskim tle lepszy, bo sam znak STOP z tabliczka poniżej może być źle interpretowany np. jakieś dzbany mogą się zatrzymywać 200m przed przejazdem :) :)
@sebastiankus56974 ай бұрын
Dla mnie kazdy znak stop postawiony na skrzyżowaniu gdzie jest dobra widoczność powinien byc zakazany, lecz wielu ludzi to popiera, bo "bezpieczniej". To tylko powoduje wiele korków.
@Sumka18 Жыл бұрын
Spoko władza się zmieniła będziemy naciskać jak będzie trzeba to i u samego premiera!
@rashempl2774 ай бұрын
pomysl z bialym swiatlem wedlug mnie jest idealny
@prk2543 Жыл бұрын
Zacznijmy od tego, że znak STOP na przejazdach A, B oraz C teoretycznie nie ma żadnej mocy. Bo wg polskiego prawa znaki świetlne mają pierwszeństwo przed znakami. I tutaj już widzę cyrk w interpretacji co znaczy "znaki świetlne". Czy brak migających znaków świetlnych na przejeździe kolejowym, gdy z przepisów wiadomo że taki stan również coś oznacza (brak jadącego pociągu) w momencie gdy rogatka nie jest uszkodzona (brak tabliczki o uszkodzonej rogatce) to jest owy "sygnał świetlny" stojący ponad znakiem STOP? Wszelka logika mówiłaby że tak (bo w końcu brak migających świateł to w pełni usankcjonowany prawnie stan sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym). Ale pewnie niejeden organ by się upierał, że skoro nic nie świeciło, to żadnego sygnału świetlnego nie ma i obowiązują znaki. Kuriozum.
@N3iK Жыл бұрын
Sygnalizator, który jest "ciemny" nie nadaje żadnego sygnału. Dopiero czerwone światło jest sygnałem. Jak dojeżdżasz do skrzyżowania na którym jest sygnalizacja świetlna, która akurat nie działa (nic się nie świeci) to jedziesz wg znaków? Czy uznajesz że jednak jest to jakiś sygnał? I jaki?
@prk2543 Жыл бұрын
@@N3iK Jak dojeżdżam do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu, która się nie świeci to wiem, że nie działa - bo rozporządzenie nie przewiduje, aby wygaszenie sygnalizatora stanowiło jakiś sygnał. Zupełnie inaczej wygląda to na sygnalizatorze na przejeździe kolejowym - tam wygaszony sygnalizator ma konkretne znaczenie. A uszkodzony oznaczany jest właściwą tabliczką. Więc jeśli mam do czynienia z wygaszonym sygnalizatorem na przejeździe, który nie jest oznaczony tabliczką o uszkodzeniu, to mam do czynienia z w pełni działającym sygnalizatorem, który steruje ruchem na tym konkretnym przejeździe.
@N3iK Жыл бұрын
Tak, masz do czynienia z sygnalizatorem. Tylko że pierwszeństwo nad znakami mają sygnały. A nie sygnalizatory. Czy istnieje sygnał w postaci światła czerwonego - tak. Czy istnieje sygnał w postaci wyłączonego sygnalizatora - nie.
@szatku Жыл бұрын
@@prk2543 Ale znaczenie tej tabliczki nie działa tylko i wyłącznie w przypadku gdy nie jest zaświecony sygnalizator - możesz mieć sygnalizator, który jest uszkodzony i cały czas podaje sygnał w postaci światła czerwonego. Brak sygnału, to brak sygnału, a nie inny sygnał zezwalający na coś.
@mkk3a Жыл бұрын
Na pocieszenie można dodać, że nie tylko w Polsce tak jest. W Niemczech też jest wiele znaków nawalonych bez sensu. Albo różne miasta mają skrajnie różne polityki odnośnie wyłączania sygnalizacji na skrzyżowaniach w nocy. Skranym przykładem jest Hamburg, gdzie nawet najmniejsze skrzyżowanie na totalnym zadupiu ma non stop działające sygnalizację. Kiedyś napisałem do ichniego zarządu i nawet mi odpowiedzieli. Standardowa odpowiedź taka sama jak w Polsce: ma tak być bo "bezpieczeństwo". Mimo że w Polsce nie jest idealnie, to wiele rzeczy jednak jest lepszych, niż w innych krajach. Tak na szybko: - migające zielone dla pieszych - w Niemczech nie, bo podobno to niezgodnie z konwencją genewską - skrzyżowania odwołują znaki - w Niemczech raz stawiają znaki, jakby był ten przepis, a raz jakby go nie było - niebieskie tablice nad pasami ruchu wskazujące, dokąd można jechać z danego pasa - o niebie praktyczniejsze, niż same namalowane strzałki na jezdni
@heniudamian534 Жыл бұрын
Jakby wszędzie gdzie trzeba znać przepisy były takie osoby jak ty to całe życie było by prostsze
@bracekbracek4701 Жыл бұрын
Brawo, bravissimo!!!
@Contaminari Жыл бұрын
Ale śmiechłem przez ten materiał🤣
@marekskalski1353 ай бұрын
Chciałem zapytać, czy jeżeli są działające światła/sygnalizacja to trzeba się tam na tym stopie zatrzymać? Przecież nie ma informacji że sygnalizacja jest uszkodzona. Tak jak na normalnych skrzyżowaniach drogowych jak działają światła to znaki pomijamy.
@programista.kolejowy.krotoszyn Жыл бұрын
*Policja to cię może co najwyżej zaskoczyć nowym granatnikiem w kształcie głośnika*
@arturkanus9411 Жыл бұрын
Jak zwykle w Polsce przepisy prawa to jedno a urzędnik, policjant i tak wie swoje. Chore Państwo. Niestety takich kwiatków na naszych drogach jest mnóstwo a szczególnie już przebudowy dróg i ich nowe plany to chyba robione są przez studentów. Na siłę zwęża się drogi, wprowadza BUS pas, który do niczego nie jest potrzebny bo nie ma na takiej ulicy wzmożonego ruchu, ale to przecież nowoczesne i modne teraz.
@fr4ct1v09 Жыл бұрын
Lewacy w miastach bardzo by chcieli, żeby w ogóle zakazać jazdy samochodem. Na razie nie mogą, więc utrudniają życie kierowcom, jak tylko mogą.
@Niko-1906 Жыл бұрын
Tak sobie myślę, jeśli tak wszyscy wielcy rządzący troszczą sie o nasze bezpieczeństwo to może czas odebrać wszystkim prawo jazdy, wszelkie pojazdy mechaniczne i konie, pociągi samoloty i statki też. Nikt wtedy nie zginie w ruchu. Cudowne rozwiazanie, że co że sie nieda. Poczekajmy jeszcze chwilę do nam UE pokaże tak że nam kopary opadną.
@martinmaxking Жыл бұрын
Kurde białego światła jeszcze brakuje :( Wtedy dopiero to by było wypadków co nie miara :( To nie lepiej zastosować zwykły sygnalizator świetlny czerwony, żółty, zielony? Przecież on załatwia wszystkie możliwe przypadki: zielony = jedź, czerwony = stój, itd, a jak sygnalizacja kolejowa jest zepsuta to powinno migać żółte lub nie świeci i wszystko wiadomo zgodnie z przepisami. Przy okazji, kiedy poprawimy w prawie, że żółte jest faktycznie pomarańczowe albo zmienić w sygnalizatorach na żółte, a nie wmawiać ludziom głupot że pomarańczowe jest żółte a żółte jest pomarańczowe ;) lol
@TKDMwastaken Жыл бұрын
A no tak w tej pięknej polsce. jak jest 2137 pieczątek i opini to suma tego wszystkiego podważa prawo które stara sie zaponiec nadużywaniu znaków i znak zostaje postawiony.
@najdos Жыл бұрын
Widzę, że ostro drążysz problem. Ja mam coś podobnego. W okolicach mojej miejscowości obecnie modernizują linię kolejową. Okoliczne przejazdy kategorii B zostały wyposażone w znaki B-20 z tabliczką "uszkodzona sygnalizacja", a pociągi jeżdżą przez nie z prędkością do 20 km/h. Problem w tym, że wszystkie urządzenia zabezpieczające przejazdy działają prawidłowo. Doprowadziło to do tego, że po kilku tygodniach trwania takiego stanu prawie nikt z miejscowych się nie zatrzymuje przed tymi przejazdami. Moim zdaniem kolejny przykład deprecjacji znaku stop i bardzo niebezpieczna sytuacja, bo pewnie kiedyś przejazd może się nie zamknąć.
@pablonylos8022 Жыл бұрын
He, he... Taki przykład: Kłaj, tory nie istniejącej kolejki wąskotorowej, odcinek torowiska około 300m. Przecinają drogę do tartaku oznakowano z obu stron" stop" oraz krzyż św. Andrzeja. Lobby producentów znaków i tablic musi być bardzo prężne. W skali, powiedzmy województwa, to duże pieniądze... Dzięki za napisy pl.
@heniudamian534 Жыл бұрын
Przydał by się też przepis mówiący że czerwone światło może sie zapalić maksymalnie 2/3 min przed przyjazdem pociągu. Bo stanie 15 min przed pustym przejazdem prowokuje tylko ludzi do łamania przepisów, bo nauczyli się że mimo czerwonego pociąg i tak szybko nie przyjedzie wiec można przejechać bokiem, narażając swoje i innych zycie.
@hakade5846 Жыл бұрын
To samo dotyczy przejść dla pieszych: długie czerwone zamiast zapewniać pieszym bezpieczeństwo prowokuje do galopu przez przejście.
@130rapid Жыл бұрын
Jest taki przepis. Sami go ustalili, sami nie przestrzegają. :D Rozporządzenie z 2015 roku mówi, że czas zamknięcia rogatek przed przejazdem pociągu na przejazdach kategorii A (...) może wynosić 60-120 sekund. Dla przejazdów kategorii B minimalny czas ostrzegania samoczynnej sygnalizacji przejazdowej obliczany jest dla maksymalnej prędkości obowiązującej dla danego odcinka linii kolejowej uwzględniając również czas niezbędny do przybycia pociągu do przejazdu kolejowo-drogowego. Łączny czas ostrzegania samoczynnej sygnalizacji przejazdowej dla jednego pociągu nie powinien być dłuższy niż 120 sekund.
@damianczarnecki164 Жыл бұрын
@@130rapidnie masz racji. Przepis ten mówi o minimalnym czasie rozpoczęcia zamykania przejazdu przez pracownika nadzorującego przejazd kolejowy. Czyli przejazd należy zamknąć minimum na 2 minuty przed przejechaniem pociągu przez przejazd kolejowy. Nie ma górnej granicy czasu zamknięcia przejazdu, czyli może być zamknięty nawet na kilka godzin. Jedynie w trakcie manewrów pociągu na stacji jest nakaz, aby po 10 minutach od zamknięcia przejazdu kolejowego przerwać manewry i otworzyć przejazd.
@130rapid Жыл бұрын
@@damianczarnecki164 Nieprecyzyjnie napisałem. Od początku chodziło mi o czas zamknięcia przed przejazdem pociągu, a nie długość zamknięcia rogatek. Dzięki za sprostowanie.
@ThePawelekPawelek Жыл бұрын
O Panie, za propozycję wprowadzenia sygnalizatorów z białym migającym światłem, masz mój głos w najbliższych wyborach prezydenckich! Choć zwykły sygnalizator drogowy (czerwony, żółty, zielony) spełniłby te same wymagania.
@ThePawelekPawelek Жыл бұрын
@zszokowany9989 Po to żebyś wiedział czy sygnalizator zezwala na wjazd czy może jest zepsuty.
@motorologiakrakowa Жыл бұрын
@zszokowany9989 ty masz coś z mózgiem? Czy aż takim debilem jesteś?
@szatku Жыл бұрын
@zszokowany9989 Ehh... ostatnia dyskusja nic nie wniosła do Twojego życia... w Japonii każdy przejazd jest obarczony obowiązkiem zatrzymania się - chyba, że jest dodatkowe światło zielone, które zezwala na przejazd.| Już pisałem kiedyś, że u nas brak sygnału to brak sygnału, a nie sygnał zezwalający na coś -- tak jest w przepisach.
@szatku Жыл бұрын
@zszokowany9989 To jeszcze raz... Po pierwsze ja uzasadniam, dlaczego należy wprowadzić białe światło jak w Czechach, Węgrzech, Finlandii i kilku innych krajach. Znaki STOP przed przejazdami o kategorii A, B, C są nielegalne i nie kwestionuję tego (sam jeździłem i robiłem zdjęcia w ramach akcji). Po drugie. Rozporządzenie w Sprawie Sygnałów i Znaków Drogowych głosi tylko o jednym typie sygnału na sygnalizatorze jednokomórkowym: "§ 98. 5. Sygnał czerwony migający lub dwa na przemian migające sygnały czerwone oznaczają zakaz wjazdu za sygnalizator lub inne urządzenie nadające te sygnały". Nie ma innego przepisu, ani sygnału, który mówi w ogóle, że pociąg wjeżdża na przejazd lub nie. Wolno wjechać za sygnalizator lub nie. Po trzecie. Wciąż obowiązuje Art. 28. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym: "1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność. Przed wjechaniem na tory jest on obowiązany upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy, oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub z innych powodów przejrzystość powietrza jest zmniejszona.". Z tym się nie da nawet kłócić, bo nawet całkiem nie dawno zostało zaktualizowane przez Ministra Infrastruktury, Rozporządzenie w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców, w którym ustalono, że wjazd na przejazd kolejowy (nie ważne jakiej kategorii), bez upewnienia się czy nie nadjeżdża pociąg kończy się przerwaniem egzaminu. Za moich czasów był to tylko błąd. To oznacza, że położono większy nacisk na egzekwowanie Art 28. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i tym samym potwierdzono, że brak migającego czerwonego światła na sygnalizatorze, nie jest żadnym sygnałem. Czesi wprowadzając białe światło mówią - śmiało jedź przez przejazd, nie musisz się upewniać i to jest ta kluczowa różnica. Po czwarte. Przepis z Japonii: "Article 33(1) Before going over a railroad crossing, the driver of a vehicle or streetcar must stop immediately in front of the railroad crossing (or immediately in front of any stop line established by road signs or markings; the same applies hereinafter in this paragraph) and must not proceed until after checking that it is safe to do so; provided, however, that the vehicle or streetcar may proceed without stopping immediately before a railroad crossing when complying with a signal indicated by a traffic light." Czyli przed każdym przejazdem musisz się zatrzymać. Czyli wcale nie ma tak jak twierdzisz, że brak czerwonych migających świateł mówi cokolwiek. Jedynym wyjątkiem, który zwalnia z obowiązku zatrzymania się przed przejazdem, jest zielone światło z sygnalizacji świetlnej - takiej jak na skrzyżowaniach i wtedy możemy mówić o priorytetach sygnałów i znaków. Ale masz to jawnie napisane w przepisie i tutaj jest bardzo konkretny sygnał - zielone światło. Po piąte. Zielone światło na skrzyżowaniu. Zielone światło oznacza tyle i aż tyle, że można wjechać za sygnalizator. Tak stoi on w priorytecie nad znakami, przy sytuacje, gdzie masz zielone światło a i tak komuś ustępujesz pierwszeństwa przejazdu - więc sygnalizator nie reguluje w 100% pierwszeństwa przejazdu, od tego mamy inne przepisy odnośnie pierwszeństwa oraz te, które mówią w jakich sytuacjach, stosowanie których sygnałów jest zabronione. Dodatkowo zobowiązany jesteś do zachowania szczególnej ostrożności, upewnienia się czy aby możesz zjechać z skrzyżowania, które nakazują Ci spojrzenie na całe skrzyżowanie i co tam się dzieje.
@Matz32 Жыл бұрын
Wydaje sie miliony na podwyższenie kategorii przejazdu z D na C lub B a i tak zostawia STOP bo bezpieczniej - a po prawdzie jest na odwrót. A usuwa tylko ja zaczyna cierpieć Święta Przepustowość.
@Piermarlin Жыл бұрын
Zarządca w moim mieście w sposób cholernie wymijający przekazał, że on nie robi obowiązkowych przeglądów oznakowania, bo nie ma pieniędzy i pracowników... Znaki drogowe gniją na wolnym powietrzu w bazie, a na ulicach ich brakuje. To się powinno kwalifikować do zgłoszenia ...
@muchomoreks Жыл бұрын
Nie usunięcie zbędnego znaku stop wpłynie negatywnie na wpływy do budżetu z mandatów
@mateostudio427 Жыл бұрын
Bardziej chodzi o wyposażenie urządzeń przejazdowych w system autodiagnostyki. Chodzi właśnie o TOPy lub system informacji dyżurnego o usterce przejazdu.
@UsuńZnak Жыл бұрын
Nie sądzę. Mam wrażenie, że zarządcy dróg nie interesują się tym od tej strony, a to oni ustawiają te znaki.
@mateostudio427 Жыл бұрын
@@UsuńZnak To też. Mamy bałagan w weryfikacji prawa z zakresu kodeksu drogowego.
@maciejasz783 ай бұрын
Najzabawniejsze jest to, że w oficjalnej bazie pytań do testów na prawo jazdy, a ściślej w materiałach wideo i na zdjęciach do tych testów najczęściej są właśnie takie nieprawidłowo oznakowane przejazdy.
@marlenakiepinska11903 ай бұрын
Doszło do tego, ze Policja ustala sobie prawa. Pięknie! :D
@proosee Жыл бұрын
A ja myślę, że przykład z dopuszczalną prędkością 90 km/h i znakiem "stop" przy uszkodzonej sygnalizacji jest właśnie idealnym przykładem - przecież to jest niebezpieczne! W takiej sytuacji powinno się wprowadzić tabliczki informujące z wyprzedzeniem o awarii a już na pewno ograniczyć dopuszczalną prędkość na tym odcinku.
@UsuńZnak Жыл бұрын
Miałem na myśli to, że jest tam prosta droga i widoczność nie jest ograniczona
@proosee Жыл бұрын
@@UsuńZnak rozumiem, choć nadal uważam, że przy 90 km/h nawet dobra widoczność niewiele zmienia, tabliczki są małe, krótki jest też margines na reakcję w przypadku zauważenia pociągu przy takiej prędkości.
@UsuńZnak Жыл бұрын
teoretycznie należy do przejazdu zbliżać się z taką prędkością, aby być w stanie się zatrzymać gdy urządzenia zabronią wjazdu
@proosee Жыл бұрын
@@UsuńZnak to dość dziwna definicja, co jeśli sygnalizacja zaświeci się 5 metrów przed przejazdem? Tu oczywiście tabliczkę da się zauważyć z odległości dalszej, ale nadal uważam, że to trochę robienie kierowców "w konia", że sygnalizacja działa.
@proosee Жыл бұрын
@zszokowany9989 to jest trochę inna sytuacja - żółte światła mają czasy zsynchronizowane z dopuszczalną prędkością. Anyway, wg mnie 90 km/h i takie "niespodzianki" to nie jest bezpieczna organizacja ruchu, nawet jak masz przepisy na przykrywkę.
@henrysailor2590 Жыл бұрын
znak stop, powinien być ustawiony w miejscu o słabej widoczności na skrzyżowanie, często jest nadużywany, skoro widzę całe skrzyżowanie , to po co mam się zatrzymywać, a o ile skrzyżowanie jest niewidoczne , to nie pomoże i dziesięć znaków stop, trzeba usunąć przeszkody zasłaniające widoczność na skrzyżowanie. najczęściej zasłaniają widoczność na skrzyżowanie wysokie krzewy i nasypy.
@andrzejz69333 ай бұрын
Chciałem odnieść się do sytuacji z 19.00 minuty. A więc na sygnalizatorze wyświetla się czerwone światło w sposób ciągły. Przed sygnalizacją w odległości 1 m ustawiono znak STOP z tabliczką pod nią: sygnalizacja uszkodzona. Co w takiej sytuacji ma zrobić kierowca? Czy może przejechać przez czerwone światło? Przecież mamy hierarchię znaków na drodze i sygnalizacja świetlna jest wyżej od znaków drogowych. Uważam, że w tej sytuacji ruchem powinna kierować osoba uprawniona - np. dróżnik albo sygnalizator powinien być zasłonięty lub przekreślony taśmą. Co w tej sytuacji ma zrobić kierowca? Słyszałem, że były przypadki nałożenia mandaty za przejazd przez tory w takiej sytuacji.
@Pawlo75 Жыл бұрын
Na każdą odmowę usuniecia znaku należy złożyć skargę na brak kompetencji z zajmowanego stanowiska z propozycją ukarania lub zwolnienia dyscyplinarnego urzednika .Reakcja będzie szybka .
@hakade5846 Жыл бұрын
Niestety, to tak nie działa. Jeszcze żaden urzędnik w tym kraju nie poniósł żadnych konsekwencji za błędnie wydaną decyzję. W każdym razie jak żyję to nigdy o tym nie słyszałem.
@superhuberАй бұрын
Odnośnie końcówki. Policja czyt "piraci zbierający myto" inaczej "silni wobec słabych, słabi wobec silnych". Zaskoczą Cię wtedy kiedy się nie spodziewasz i zawsze te zaskoczenie zaboli po portfelu.
@ukaszjagood917 Жыл бұрын
Widocznie w Legnicy jest główne źródło utrzymania policji
@mymindmakesnoises Жыл бұрын
Cały film można podsumować jednym zdaniem: wszyscy wycierają sobie gębę "bezpieczeństwem", bojąc się podjąć jakąkolwiek wiążącą decyzję.
@made_in_lesser-poland21038 ай бұрын
Odnośnie Krzyży Św. Andrzeja osobiście uważam, że powinny stać przed każdym przejazdem kolejowy, nieważne czy przejazd jest kat. A, czy B, czy innej. Wyjątkami od tej reguły byłyby oczywiście przejazdy kat. F oraz powinny być także nieczynne linie kolejowe, przed którymi ów znaków byc nie powinno.
@StefanKowalski-g6d Жыл бұрын
Ciekawe, ile takich znaków stoi na przejazdach przez tory, po których nie odbywa się ruch kolejowy.
@Autobusiarz_z_legnicy Жыл бұрын
W legnicy jest jeszcze jeden przejazd z znskem stop koło stacji kolejowej Legnica Piekary na tej samej lini kolejowej przejazd kat. B
Policjantów cisną na ilość mandatów ,gdzieś to trzeba wyrabiać .Gdyby było tak jak w reszcie europy ,czyli po zamknięciu rogatek włączeniu czerwonych świateł pociąg pojawia się po góra 3 minutach .Gdyby tak było nikt by nie lekceważył sygnalizacji U nas stop jest nawet gdy tory są tylko na drodze ,poza są usunięte
@xsardas1999 Жыл бұрын
Powinien powstać urząd nadzorujący zgodność podejmowanych decyzji oraz pracy urzędników. Nie wiem czy taki jest w każdym razie nie słyszałem. To do niego powinny być kierowane takie pisma po odrzuceniu przez organy państwowe. Powinny być tam też posady na zasadzie pracy którą autor tego kanału wykonuje. Jedna czy dwie na całą Polskę myślę by wystarczyła i powoli do przodu. Dygresja, jako iż jestem ze świata IT. Jeżeli posiadamy dokładne mapy dróg, znaków, przejazdów itd. można by utworzyć AI która była by częścią tego urzędu, a który monitorował by zmiany w tychże aspektach i zgłaszał ewentualne wątpliwości/nieprawidłowości z automatu kontrolującemu. Wiem , że to mało prawdopodobna obecnie mżonka ale uważam, że prędzej czy później AI będzie wykorzystywane też w innych rządowych instytucjach niż tylko jako narzędzie do śledzenia obywateli (analiza twarz w miejskich monitoringach, w Polsce chyba jeszcze tego nie ma... chyba)
@polubmysienadrodze5191 Жыл бұрын
Zastanawia mnie jak zachować się na takich przejazdach jak 20:41, 21:42. Pierwszy - linia stop namalowana za szlabanem. Co, jeśli po zatrzymaniu zobaczę pociąg albo usłyszę dzwonki, oznaczające, że zapaliło się czerwone światło, którego nie widzę? Stać i czekać aż szlaban opadnie na samochód? Drugi - linia stop za sygnalizatorem i krzyżem św. Andrzeja... Czyli w sytuacji przejeżdżania pociągu dwa zatrzymania? Jedno przed czerwonym światłem, a po jego wygaszeniu drugie przed linią stop?
@komentator9448 Жыл бұрын
Najlepsze z tą Kruszwicą jest to, że nie dość że 20 km/h to jeszcze brak jest regularnych pociągów w ogóle! Bo pasażerskie nie jeżdżą już chyba KILKADZIESIĄT lat, a towarowy to się trafią raz kiedyś...
@polishsubtramine8781 Жыл бұрын
21:48 - pierwszy przejazd (na pierwszym planie) ma znaki STOP oraz zapory, nie ma sygnalizacji świetlnej. Drugi (dalszy) ma światła i zapory, za to nie ma STOP. Nietypowa sytuacja, ale ja nie wiem w jakim miejscu w Polsce tak się dzieje.
@dzyszla Жыл бұрын
4. Ale dzięki Tobie jaka impreza była, tylu ludzi zgromadzić! :D 3. Tak, ludzie myślą, że strzeżony = rogatki. A wiesz skąd się to bierze? Bo A9 mówi o strzeżonym (co jest mitem). Myślę, że w przypadku odmowy powinieneś zawnioskować o zmianę na kategorię D i usunięcie sygnalizacji świetlnej :) Ciekawe, co by wtedy odpowiedzieli.
@UsuńZnak Жыл бұрын
Ale znak A-9 ostrzega o przejeździe z zaporami a nie o przejeździe strzeżonym. I tak jest chyba od dosyć dawna. Może to, że strzeżony=z zaporami wzięło się z czasów sprzed rozpowszechnieniem się SSP? To take moje domysły.
@dzyszla Жыл бұрын
@@UsuńZnak Tak , wiem, ale właśnie ten *mit* głosi, że ostrzega o przejeździe "strzeżonym". Sam nie wiem, skąd to (sprawdzałem, to nawet w 83 wyraźnie było, że "z zaporami"), ale wielokrotnie się z tym spotkałem i zapewne stąd te wszystkie właśnie interpretacje.
@dzyszla Жыл бұрын
@zszokowany9989 to wg takiego rozumowania, staje się strzeżonym dopiero, gdy światła się zapalają, a jak są zgaszone, to nie jest strzeżonym. I nawet rogatki niczego nie zmieniają. Najlepiej by było z tym białym światłem (jak na kolei; nadmienić można, że na posterunku białe światło lub flaga także sygnalizują obecność osoby odpowiedzialnej; jednak takie przepisy kolejowe czy lotnicze to mocno dopracowane, a na drogach jak w lesie).
@motofilmik Жыл бұрын
Znaki STOP powinny być na KAŻDYM przejeździe, także tym strzeżonym. Za długo na kolei pracowałem, żeby nie wiedzieć, jak zawodne są urządzenia ani w jakim stanie (nie)trzeźwości potrafią znajdować się pracownicy... :-)
@bartolomeo889910 ай бұрын
To po co w ogóle stosować jakiekolwiek urządzenia, jak wszystkie przejazdy można zdegradować do kategorii D i mieć wszystko w D. Przepisy i tak zobowiązują kierujących do zachowania szczególnej ostrożności przed każdym przejazdem kolejowym i to jest odpowiedzialność kierowcy, a karygodne zachowania zarządców infrastruktury nie są żadnym argumentem, to ten problem powinno się piętnować, a nie doszukiwać się problemu w kierowcach.
@pawewasik131 Жыл бұрын
19 minuta 40 sekunda Jelenia Góra wjazd od Wrocławia od czasu śmiertelnego potrącenia postawiono tam sygnalizację świetlną z radarem prędkości.Działa jak działa bez komentarza.
@StrielokLive22 күн бұрын
Tymczasem ja za każdym razem gdy widzę przejazd niezależnie od tego jaka jego klasa zatrzymuję i rozglądam się. Raz widziałem jak samochód wjeżdża pod pociąg na niezamkniętych rogatkach, dwukrotnie widziałem jak samochód w podobnej sytuacji zatrzymuje się w ostatniej chwili. Powinny być zmiany w przepisach i co ważniejsze kierowcy powinni być edukowani o zachowanie ostrożności niezależnie od klasy przejazdu
@UsuńZnak18 күн бұрын
Pytanie, jakiej kategorii był ten przejazd, gdzie przejechał pociąg przy odniesionych rogatkach. Obstawiam, że był to przejazd kategorii A
@StrielokLive14 күн бұрын
@@UsuńZnak Wypadek miał miejsce na przejeździe kategorii B. Obyło się bez ofiar śmiertelnych. Rogatki nie opuściły się, a sygnalizatory nie dawały sygnału. Dwa kolejne przypadki to: kat. A przy której kierowca wyhamował przed pociągiem (możliwym jest, że dróżnik nie wywiązał się ze swoich obowiązków), a drugi to przejazd kat. B. W tym przypadku sytuacja mniej "fajna", ale kierowca uciekł przed pociągiem. Sygnalizator oraz rogatki zadziałały dopiero w połowie długości pociągu
@UsuńZnak10 күн бұрын
@@StrielokLive To dla mnie bardzo ciekawe. Zastanawia mnie (dla pewności) czy te przejazdy nie były oznakowane znakami stop (jak to wynika z przepisów) oraz czy ktoś (kolej, UTK, policja?) analizował te przypadki. Zajmując się tematem przejazdów kolejowych zawsze chcę znaleźć jakieś materiały dot. takich sytuacji na przejazdach kat. B lub C ale do tej pory mi się to nie udało.
@StrielokLive9 күн бұрын
@@UsuńZnak aż tak tematu nie zgłębiałem. Na przejeździe gdzie był wypadek pamiętam, że znak stop był obecny. Dlaczego twierdzę, że powinno się zmienić podejście do przejazdów? Nigdy nie wiemy czy stop postawili, bo jest awaria oraz nigdy nie wiemy czy taka nie występuje, ale znaku stop nie postawili. Jest to ciekawy temat ogólnie. Z jednej strony mamy znaki stop których nie powinno być z drugiej zaś kierowców którzy przejeżdżają przez przejazd w zasadzie bezrefleksyjnie i bez przykładania należytej uwagi
@LiniaKolejowa207iinne Жыл бұрын
Czy można prosić o ponownie udostępnienie linku do podsyłania zdjęć i punktów na mapie z przejazdami kolejowo-drogowymi kat. A, B, C posiadające znaki STOP? Po modernizacji linii kolejowej nr 207 na odcinku Chełmża - Toruń Wschodni niestety pojawiło się ich całe mnóstwo, w miejscach, które nie powinny ich posiadać. PS co w sytuacji, gdy istnieje tylko poziomy znak STOP namalowany na jezdni, a pionowego już nie ma?
@mieszk3 Жыл бұрын
linia p-12 bez znaku pionowego nic nie oznacza, wiec nie trzeba na nia zwracac zadnej uwagi
@UsuńZnak Жыл бұрын
Mapka jest dostępna tutaj: www.google.com/maps/d/viewer?mid=1U7PtU88O-5IyDxF7JmSw3VL1AbJBh1w Ale na razie akcja z przejazdami jest zakończona i nie przyjmuję nowych zgłoszeń. Na razie chcę zobaczyć co uda się zrobić z dotychczas zebranymi przejazdami. Czy akcję będę kontynuować w przyszłości - nie wiem. Dużo czasu na to mi poszło.
@fireguy759326 күн бұрын
co do tych przejazdów, to niedaleko mnie znajduję się taki , na którym jest znak "STOP", a póki co żadna kolej tędy nie jeździ.
@Conrado967 Жыл бұрын
Przepisy są w Polsce uznaniowe. Ktoś uzna że postawi znak, ktoś inny uzna, że się do niego nie zastosuje.
@Mic_Glow Жыл бұрын
"znak stop wymagany w przypadku uszkodzenia..." No właśnie. Trzeba by kogoś wysłać, przymocować znak... a tak nie trzeba, bo znak już jest. Przy okazji można nawystawiać mandatów bo ktoś zwolnił do 2km/h zamiast się całkowicie zatrzymać
@zotychopak3345 Жыл бұрын
Właśnie o tym samym zawsze myślę będąc w Czechosłowacji.
@DrBury3 Жыл бұрын
Jestem za znakiem przejazd uszkodzony z niebieską otoczka taki wielki biedzie dobre widoczny i żeby było uprzedzenie terz
@snowiePL Жыл бұрын
A co jeśli nie ma widoczności? Skoro nie ufają sygnalizacji to dlaczego nie nakażą wychodzić kierowcy z auta i wyglądać na tory? A może jeszcze wprowadzą osobę biegnącą w flagą przed pociągiem? Taki mamy postęp techniczny?
@RafaSzymanski83 Жыл бұрын
Już to mówiłem, ale nigdy dość - Bareja wiecznie żywy. Nie myślałeś, żeby przy takim oślim uporze jak na przykład w Kruszwicy i posiadaniu tak rozległej dokumentacji oraz jasnej wykładni, pójść z tym do WSA? Niech tam się tłumaczą... I jeszcze jedno - jak szybko z całości korespondencji wyciągnęli wniosek, że trzeba przeanalizować zarządzanie prędkością, nawet Komisję przez wielkie K powołali. Będą debatować leśne dziadki, bo jak można ograniczenie wprowadzić, też bzdurne, to chętnie to uczynią. Dla "bezpieczeństwa".