Пікірлер
@merkhava
@merkhava 47 минут бұрын
Warto zawalczyć jeszcze z jedną patologią która się rozszerza podwójnociągłolinioza - niczym zaraza opanowuje coraz to dłuższe odcinki bez żadnego powodu! 400m prostej drogi i cyk podowjnociągłoza stosowana.
@wpjariko
@wpjariko 2 сағат бұрын
Nawet problemem może być ustawienie strzałki.
@bicyclesonthemoon
@bicyclesonthemoon 3 сағат бұрын
Warto znać te sygnały. Gdy biegnę, żeby zdążyć na autobus czy tramwaj widzę, czy zaraz odjedzie, czy jeszcze musi stać.
@maciejasz78
@maciejasz78 4 сағат бұрын
Taa, ostatnio zapoznaję się z pytaniami egzaminacyjnymi i po prostu rozbrajające są te o konieczności upewnienia się że nie nadjeżdża pociąg po podniesieniu rogatek. To dzięki temu kanałowi dowiedziałem się, że jak są rogatki to właśnie po to, że samodzielne upewnienie się że pociąg nie nadjeżdża jest niemożliwe, bo widoczność i dopuszczalna prędkość pociągu na to nie pozwalają. Ale do egzaminu na prawo jazdy trzeba udawać ze tak, po podniesieniu rogatek dodatkowo samodzielnie upewnimy się że pociąg nie nadjeżdża.
@ukaszbartn2531
@ukaszbartn2531 12 сағат бұрын
Ustawić znak w taki sposób by skrzyżowanie odwoływało i po problemie a. Nie robić las znaków
@pio2122
@pio2122 13 сағат бұрын
Co ciekawe, zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, znaków F-3 nie można stosować do oznaczania granic gmin o statusie miasta. Można je stosować tylko dla miast na prawach powiatu. Według mnie, takie wyłączenie nie ma sensu. Zresztą, w praktyce na wielu drogach granice gmin miejskich (niebędących powiatami) i tak są oznaczane znakami F-3.
@cprn.
@cprn. 19 сағат бұрын
A pisałeś gdzieś kiedyś w sprawie ustawiania znaku C-12 ruch okrężny na rondach turbinowych i podobnych, które nie mają nic wspólnego z ruchem okrężnym?
13 сағат бұрын
Nie, i raczej nie planuję tego
@cprn.
@cprn. 13 сағат бұрын
Bo sytuacja prawna jest zagmatwana i uznajesz za walkę z wiatrakami, czy po prostu nie interesujesz się taką kategorią znaków (bo np. nie mają większego znaczenia w temacie bezpieczeństwa ruchu)...? Czy może jeszcze inny powód, jeśli można spytać?
10 сағат бұрын
@@cprn. Powody (od najważniejszych): 1. Są ciekawsze i ważniejsze tematy, tu można włożyć masę czasu i niczego nie uzyskać, a dla kierowców… wątpię aby stanowiło to jakąś różnicę. 2. Ważniejsze moim zdaniem jest ujednolicenie i wprowadzenie czytelnego oznakowania rond turbinowych i likwidacja rond „zwykłych” wielopasowych (na rzecz turbinowych). Czy będzie tam znak C-12 czy nie, to trochę sprawa drugorzędna. 3. I tak na prawdę to w tym temacie mi niemalże wszystko jedno. Czym jest ruch okrężny, czym rondo, kiedy powinno się stosować znaki C-12 to i tak jest kwestia umowna, a umowę można przecież zmienić. Rozumiem, że tutaj jest argumentacja, że to polscy urzędnicy niepoprawnie zinterpretowali, przetłumaczyli i wdrożyli konwencję wiedeńską. No i nie jest to jedyny przypadek… A konwencja to właśnie ta umowa, i to dosyć stara. Poza tym podejście do rond w europie i na świecie ewoluowało. Konwencję pasowałoby odświeżyć. 4. Nie widzę mocnych, zero-jedynkowych argumentów (w polskich i międzynarodowych przepisach) aby było o co kruszyć kopię. 5. I jeszcze raz: myślę, że mam ciekawsze, bardziej absurdalne i przeszkadzające a także mające wpływ na kierowców (i nie tylko) tematy, na które i tak potrzebuję masę czasu. Nie jestem instytucją publiczną, biorę się za to na co mam ochotę :) Oczywiście to moje subiektywne zdanie, i chętnie zobaczyłbym, jak ktoś próbuje coś z tym zrobić i np. przekonać MI do swoich racji.
@sekritdokumint9326
@sekritdokumint9326 20 сағат бұрын
Można też znaku nie odwoływać, tak jak znaku Obszar Zabudowany w miejscowości Kajetanów w Powiecie Puławskim, gdzie nie kończy się nigdy obszar zabudowany, zwłaszcza skręcając w stronę drogi serwisowej, po drugiej strony trasy szybkiego ruchu. Ten obszar najwidoczniej obowiązuje na terenie całego kraju. Jadąc drogą serwisową aż do końca "Ski" nie zobaczy się nigdzie, łącznie z tym skrzyżowaniem na zachodzie znaku odwołującego obszar zabudowany, który ciągnie się najwidoczniej przez szczere pola :)
@misiek2068
@misiek2068 20 сағат бұрын
Chciałbym zauważyć że są przepisy które zakazuja umieszczania znaków drogowych na betonowych słupach, słupkach i innych o konstrukcji betonowej więc ten znak jest ustawiony nieprawidlowo czyli nie trzeba się do niego stosować również według innych przepisów.
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 6 сағат бұрын
Znak był umieszczony na słupie latarni, a ta może być betonowa.
@misiek2068
@misiek2068 6 сағат бұрын
@@skrecwlewo8206 Zapis z ustawy: Nie wykonuje się z betonu tych części konstrukcji wsporczych, które wystają powyżej poziomu gruntu więcej niż 0,15 m. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1 z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 5 сағат бұрын
@@misiek2068 Dalej "Dopuszcza się też umieszczanie znaków z wykorzystywaniem słupów linii telekomunikacyjnych, latarń, słupów trakcyjnych i masztów sygnalizatorów oraz ścian budynków i elementów konstrukcyjnych obiektów inżynierskich." Budynek czy wiadukt nie może być z betonu, żeby móc umieścić na nim znak? Jaki byłby tego sens? Tu chodzi o niedodawanie takich elementów, a te, które i tak są można wykorzystać do umieszczenia znaków.
@misiek2068
@misiek2068 3 сағат бұрын
@@skrecwlewo8206 Owszem dopuszcza się ale nie mogą być one wykonane z betonu zgodnie z tym przepisem który przytoczyłem.
@lucky-detected
@lucky-detected 23 сағат бұрын
Sygnalizator SB wymyślił ktoś kto nigdy nie siedział za kierownicą autobusu, nie prowadził tramwaju. Bo to wszystko pięknie wygląda za biurkiem. Natomiast siedząc za kierownicą autobusu pełnego pasażerów, gdy szyby zaparowane są na maxa, w deszczowy lub mroźny wieczór, po drodze wypełnionej po brzegi, kierowca często zastanawia się czy czy białe światło nadaje sygnalizator i czy jest pozioma linia czy to jednak są dwie kropki, a może to jednak nie sygnalizator tylko jakaś nietypowa latarnia uliczna..... Wszystkie sygnalizatory odbiegające od zasady zielone, żółte, czerwone powinny być WYWALONE z przepisów. Zarówno SB jaki i ST oraz STT. Co do jednego.
@lucky-detected
@lucky-detected 23 сағат бұрын
Szkoda, że przepisy nie są dla kierowców, ale mam wrażenie, że dla urzędasów, którzy popuszczają wodze fantazji przy tworzeniu nowych "kwiatków". Mam wrażenie, że kierowcy są niepotrzebnym elementem, który nie przystaje do realiów radosnej twórczości posłów i ministrów ....
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
Należało by się zastanowić czy zgłoszenie nie powinno być kierowane do prokuratury pod kątem podejrzenia usiłowania sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.... No bo skoro taki pociąg może po tym przejeździe gnać 160km/h a wjedzie mu przed czoło np ciężarówka to realnym jest wykolejenie pociągu co przy takiej prędkości może skończyć się rzeczoną katastrofą. Że to jest tylko bocznica? Niestety, podróżująć po drogach nie muszę znać mapy sieci kolejowej..... Widzę tylko znak i brak osoby..... ;) Kolejny świetny film.
@TheDominator2004
@TheDominator2004 Күн бұрын
A według mnie jest bardziej czytelne jest jak jest rozpisane w słowach tak jak w USA. Moglibyśmy wziąć przykład z USA szczególnie pod względem oznakowanie autostrad gdzie zjazdy są bardzo wyraźnie oznakowane dużą strzałką i napisałem „exit only” lub „right lane must turn right”
@samvimes2393
@samvimes2393 Күн бұрын
Jeżeli chodzi o ten napis to mam wrażenie że jest czytelniejszy niż strzałki i przydał by się jakiś czytelniejszy sposób. Większość osób które znam i mają PJ już długo nie mają pewności jak to działa… Tak samo znaki D-5 i B-31. Czemu D-5 nie może być na kształcie D-1 a B-31 w kształcie A-7 ?
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 6 сағат бұрын
"Czemu D-5 nie może być na kształcie D-1 a B-31 w kształcie A-7 ?" A dlaczego miały by takie być? Byłoby to niezgodne z konwencją wiedeńską.
@TheDominator2004
@TheDominator2004 Күн бұрын
Podobne rozwiązanie jest w Kanadzie stosowane
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
Przykład prawa stworzonego dla "NIKOGO", chyba po to aby zabłysnąć lub skomplikować skomplikowane. Postawmy się na miejscu kierowcy takiej przeładowanej ciężarówy "sunącej" pod górę 20km/h. Czy widział kto, że taka ciężarówa sunie lewym pasem po drodze dwu-, trzypasmowej? Nie. Ona snuje się pd tą górę "przyklejona" do skrajnego prawego pasa , niekiedy nawet zachaczając o pobocze. Wystarczą przepisy z art. 16 PORD. Zresztą, o ile 20 lat temu zdarzało się widzieć takie pasy to teraz jest ich coraz mniej. Czy to nie pora na uproszczenie PORD? Jestem ciekawy gdyby @usuń znak wniósł petycję do sejmu o likwidację rzeczonych przepisów... ;) Film świetnie pokazuje absurdy prawa drogowego. Pozdrawiam
@beddccom
@beddccom Күн бұрын
Mogłeś im napisać że mają umieścić tabliczkę z napisem Koniec i podać starą podstawę prawną. Jestem ciekaw ich reakcji :)
@karolhodur
@karolhodur Күн бұрын
9:35 jeśli dobrze pamietam, to przed budową ronda był tam nie tyle jeden zakręt w prawo, co coś co możnaby rzeczywiscie opisac jako dwa zakręty o 45° z krotkim prostym odcinkiem pomiędzy, oba ze skrzyżowaniami.
@kaitek666
@kaitek666 Күн бұрын
inicjatywę rozumiem i pochwalam. ale moze czas na drugi kanał, "dodaj znak"? 😅
Күн бұрын
chyba nie będę się tak rozdrabniać, kilka akcji typu „dodaj znak” będzie, ale jednak moja przeważająca działalność to ich usuwanie :D
@marcin-_
@marcin-_ Күн бұрын
Wysłałem e-mail w sprawie znaku B-44. Widziałeś?
Күн бұрын
tak, nie miałem jeszcze czasu odpowiedzieć
@Radowid_V_Srogi
@Radowid_V_Srogi Күн бұрын
Pamiętam jak na.moim osiedlu była dawniej takowa strefa i było przejście dla pieszych. Ktoś się o to przysrał i zmieniono strefę na ohraniczenienprędkości do 30 XD
@p.a.1675
@p.a.1675 Күн бұрын
Tego ostatniego B-36 przed rondem też chyba nie dało się już bardziej schować za tym drzewem 🤨... PS. Na tej samej ulicy, na Google Maps 2023 widać ciekawe B-21 i B-22 po obu stronach drogi, na wysokości Agencji Celnej. Ciekawe, czy jeszcze stoją, czy ktoś je w końcu odmalował 😉
@Niko-1906
@Niko-1906 Күн бұрын
Nie było odrzucenia wniosku obywatela??! Cud, panie cud.
@Malod1997
@Malod1997 Күн бұрын
Staram się podrzucać twoje materiały znajomym. Takich działaczy społecznych jak ty zwyczajnie potrzebujemy.
@dyhcdjvddhh421
@dyhcdjvddhh421 Күн бұрын
A ci którzy dostali bezprawne mandaty w związku tym znakiem odzyskaja pieniedze?
@p.a.1675
@p.a.1675 Күн бұрын
A w jaki sposób mieliby dostać bezprawnie mandat w związku z tym znakiem?
@wacawjarzombek6159
@wacawjarzombek6159 Күн бұрын
Bardzo proszę przy okazji o wytłumaczenie sensu tabliczki ze strzałką w górę. Czym się różni zakaz z tą tabliczką od samego zakazu?
@dupakropkaosiem
@dupakropkaosiem Күн бұрын
Miałoby trochę sens, gdyby stosowano w sytuacjach, gdzie będzie odwołanie znakiem do pary lub kontynuacja (i odwołanie gdzieś dalej), a znak bez tabliczki byłby stosowany tam, gdzie zakaz obowiązuje do odwołania z przyczyn naturalnych (skrzyżowanie, koniec drogi, koniec zakazów). Wiem, że są ludzie, którzy bardzo lubią, jak rzeczy wyglądają spójnie.
Күн бұрын
Cóż, może z perspektywy kierowcy nie ma to sensu. W naszych przepisach, o ile pamiętam, znak ze strzałką w górę stosuje się, gdy zakaz nie zaczyna się tuż za skrzyżowaniem.
@kamaro9816
@kamaro9816 Күн бұрын
W Niemczech również strzałki są wpisane w znak i dobrze to działa. Swojego czasu wrzucałem na SSC propozycję jak można by to zrobić z naszymi znakami i w zasadzie projekt uważam za dobry, bo jest czytelny i ma tylko 3 wzory znaku ze strzałkami, które w zależności od sytuacji wymagają tylko montażu znaku w odpowiedniej orientacji.
@adjot8351
@adjot8351 Күн бұрын
Nie tylko w Rumunii strzałki są na znakach, w Niemczech też.
@BartoszCiesielski
@BartoszCiesielski Күн бұрын
W Popsce jest plaga znakonozy...Jestem kierowca zawodowym od 2005 roku...zjeździłem 28 krajów... Mam wrażenie, że w Polsce stawiane są znaki bo ktos musi zarobić. Wiele znakowjest zbędnych ponieważ jasno z przepisów wynikają pewne zachowania kierowcy... .
@p.a.1675
@p.a.1675 Күн бұрын
Nam trzeba wszystko palcem pokazać, a potem stać z batem i pilnować, żebyśmy to zrobili. Inaczej znajdziemy dziesiątki powodów, żeby czegoś nie zrobić, albo zrobić to inaczej. Taka już nasza husarska cecha 😃
@miozin9711
@miozin9711 Күн бұрын
W Austrii stosuja pod znakami tabliczki "poczatek" i "koniec" i uważam to za bardzo dobre rozwiązanie , w przeciwieństwie do naszych strzałek
@BlueSheep777
@BlueSheep777 Күн бұрын
też tak uważam
@wacawjarzombek6159
@wacawjarzombek6159 Күн бұрын
Po co w ogóle pisać "początek"? Czy np. zakaz wyprzedzania albo ograniczenie prędkości mają takie napisy?
@miozin9711
@miozin9711 Күн бұрын
@@wacawjarzombek6159 przy zakazach zatrzymywania bardzo wygodne i jednoznaczne, bo jak się pytam w Polsce o strzałki to każdy interpretuje po swojemu - to tak jak z parkowaniem za albo przed samochodem , jeden stanie przed drugi stanie za zaparkowanym samochodem 😆. O ile pamiętam to na początku ograniczenia nie ma tabliczki, ale jest na drugim odwołującym jest dodatkowa "koniec", bo skrzyżowanie nie odwołuje znaku,
@michalflex
@michalflex Күн бұрын
@@miozin9711tabliczka z napisem „początek” nie ma sensu. Zakaz obowiązuje od ustawionego znaku i tyle. Dodatkowe oznakowanie takie na siłę jest zbędne.
@miozin9711
@miozin9711 Күн бұрын
@@michalflex w gąszczu znaków zakazu zatrzymywania ułatwia to ocenę sytuacji.
@bartrek12
@bartrek12 Күн бұрын
Zastanawiam się po co się stosuje znak T-25A. Nie wystarczy sam znak zakaz zatrzymywania? Pozostałe strzałki są jasne, ale po co się stosuje T-25A. Myślałem, że znak B-36 oznacza, że od tego znaku jest zakaz - po co zatem strzałka w górę?
Күн бұрын
Z tego co pamiętam to T-25a stosuje się, gdy zakaz zaczyna się w innym miejscu niż tuż za skrzyżowaniem.
@made_in_lesser-poland2103
@made_in_lesser-poland2103 Күн бұрын
Tak z ciekawości jaki jest sens stosowania strzałki w górę oraz w górę i w dół pod B-36? Przecież znaczą one to samo praktycznie co sam znak bez niczego. Możnaby te tabliczki zlikwidować a odwołaniem byłby napis „Koniec” pod znakiem właśnie jak dawniej albo znak wyblakły. Byłoby spójnie z innymi znakami.
@michalflex
@michalflex Күн бұрын
O tym samym pomyślałem. Moim zdaniem też tak powinno być. Tabliczka „koniec” i po problemie. A te dodatkowe tabliczki ze strzałkami całkowicie zbędne.
Күн бұрын
Strzałka w górę i w dół informuje o kontynuacji zakazu. Przydatne, gdyby ktoś chciał zatrzymać się przed znakiem zakładając błędnie, że przed znakiem zakazu nie ma.
@andrzejz6933
@andrzejz6933 13 сағат бұрын
Jak ja robiłem prawo jazdy w 1980 r. to koniec zakazu zatrzymania i postoju oraz zakazu postoju był oznaczony odpowiednio takim samym tylko biało szary i wszystko było jasne, chociaż strzałki do góry, w dół i góra dół też występowały. Instruktor wtedy mówił, że te zakazy zawsze obowiązują "Za Znakiem", wyjątkiem była strzałka góra dół oznaczająca przed znakiem i góra dół oznaczająca kontynuację kontynuację zakazu. Niektórzy mądrzy ustawiali znaki na murze, a policja kasowała. Dopiero jak trafiali na kogoś zorientowanego to nie nakładali mandatu. Natomiast strzałki "lewo - prawo" pod znakiem nie było. Mam pytanie; na jakiej szerokości taki znak obowiązuje, czy na całej szerokości np. placu, czy tylko w jakiejś odległości od znaku?
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 8 сағат бұрын
@@andrzejz6933 "Natomiast strzałki "lewo - prawo" pod znakiem nie było. Mam pytanie; na jakiej szerokości taki znak obowiązuje, czy na całej szerokości np. placu, czy tylko w jakiejś odległości od znaku?" "8. Znak B-35, B-36, B-37 lub B-38 wraz z tabliczką T-26, umieszczony na placu równolegle do krawędzi jezdni, oznacza, że zakaz wyrażony tym znakiem dotyczy strony placu, przy której został ustawiony." (§ 28 rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych) Myślę, że mogą zostać użyte wraz ze znakami ze strzałkami w górę i w dół.
@t_star83
@t_star83 Күн бұрын
Proszę częściej publikować.
Күн бұрын
spraw nie brakuje ale czasu już tak
@Kwpolska
@Kwpolska Күн бұрын
Napis "Koniec" jest na wadliwym znaku zapisany krojem Arial, który powstał w 1982 - niby rok starszy od znaków H-12 do H-14, ale na pewno nie było go wtedy dostępnego w PRL, i nie w formie pozwalającej na wykorzystanie na znaku drogowym (był dostępny w drukarkach biurowych).
Күн бұрын
O tym nie pomyślałem :) Ale mogli ten znak „odświeżać” na przestrzeni lat :)
@sekritdokumint9326
@sekritdokumint9326 20 сағат бұрын
Słuszna uwaga, też na to zwróciłem uwagę
@adamczaja-pankiewicz
@adamczaja-pankiewicz Күн бұрын
Przesada. Za dużo znaków, szmergla można dostać
@Kuba12664
@Kuba12664 Күн бұрын
W Pierzchnicy jest znak ograniczenia 30km/h i tabliczka pod nim obowiązuje na terenie całego osiedla Powinnna być strefa ograniczenia prędkości do 30 Będę tam dziś to prześlę wideo z kamerki samochodowej
@mabciapayne16
@mabciapayne16 Күн бұрын
Czyli gdzieś stołek w jakimś urzędzie jest okupowany od 75 roku, a okupant niczego się od tamtej pory nowego nie nauczył.
@tomaszadamski7900
@tomaszadamski7900 Күн бұрын
Ogólnie sam znak o końcu zakazu zatrzymywania się jest w tej sytuacji, przynajmniej interpretując sytuację na filmiku, zbyteczny. Widzę że drogowcy skrupulatnie odmierzyli 10 metrów od przejścia (czyli za znakiem i tak jest zakaz) a potem i tak są skrzyżowania. Nadgorliwość w przestrzeganiu przepisów?
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 6 сағат бұрын
Nie ma skrzyżowania, bo droga po lewej nie jest drogą publiczną.
@norbertjaworowski6314
@norbertjaworowski6314 Күн бұрын
To już lepiej, gdyby znak był w szarym kolorze tak jak inne odwołania.
@Cookie-yb4hk
@Cookie-yb4hk Күн бұрын
Podlinkowałbyś tą instrukcję z 1975? Z góry dzięki
Күн бұрын
Nie da rady. O ile nic się nie zmieniło to jest niedostępna w formie elektronicznej. Czasem trafi się na portalach aukcyjnych, jak nie to pozostają biblioteki.
@Cookie-yb4hk
@Cookie-yb4hk Күн бұрын
A jakieś inne z PRL-u są dostępne?
Күн бұрын
To co trafiło do Dziennika Ustaw jest dostępne właśnie tam. Najlepiej szukać po aktach uchylanych isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19930320145
Күн бұрын
Ale tej instrukcji z lat 60. to tam nie będzie. Sytuacja taka sama jak z instrukcją z 1975.
@Radek.68
@Radek.68 Күн бұрын
Wolałem starą nazwę znaku B-36 - "zakaz zatrzymywania się i postoju". W sumie to nie wiem po co zmieniono jego nazwę na zakaz zatrzymywania się, skoro w opisie nadal jest zakaz zatrzymywania się i postoju. Natomiast już wielokrotnie spotkałem się z kierowcami nierozumiejącymi tych strzałek; "strzałka w dół, to znaczy, że od tego miejsca obowiązuje?". No ale to nie jedyne znaki i sygnały, które są niezrozumiałe dla części kierowców, niestety. PS. Dzięki za film!
Күн бұрын
Chyba gorsze to są strzałki w lewo i prawo, stosowane np. w Niemczech. W sumie to można się pogubić z tymi strzałkami, szczególnie biorąc pod uwagę to co się dzieje z nimi na tzw. oznakowaniu eksperymentalnym
@Destroy666x
@Destroy666x Күн бұрын
Bo postój wiąże bezpośrednio z zatrzymaniem się - nie widzę problemu. Chyba że masz na myśli jakieś dziwne sytuacje typu laweta zostawiająca auto na zakazie zatrzymania. Albo auto po awarii przepchnięte za zakaz zatrzymania.
@Radek.68
@Radek.68 15 сағат бұрын
@@Destroy666x Nie, znaczenie jest takie samo, to fakt, po prostu bardziej do mnie przemawia (bo tak się uczyłem) "zakaz zatrzymywania się i postoju". A tak poza tym, to "zatrzymanie" jest określone w przepisach i "postój" również i są to różne rzeczy. A skoro to jest znak "zakaz zatrzymywania się", to może postój już jest dozwolony? ;) Może nie wolno dokonać zatrzymania (określonego w przepisach), a trzeba zrobić postój, aby nie łamać prawa? Oczywiście wiem, że to tak nie działa. :)
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 9 сағат бұрын
@@Destroy666x Skoro jest zakaz zatrzymania, a zatrzymanie to unieruchomienie pojazdu na mniej niż minutę, można legalnie unieruchomić pojazd na co najmniej minutę. ;)
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 9 сағат бұрын
@@Radek.68 "skoro w opisie nadal jest zakaz zatrzymywania się i postoju. " Gdzie to widzisz? Aktualnie i od bardzo dawna jest "2. Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się” oznacza zakaz zatrzymania pojazdu."
Күн бұрын
W zasadzie to odwołanie tego zakazu trochę nie ma sensu - z tego co widać zaraz jest przejście dla pieszych i skrzyżowanie.
@Destroy666x
@Destroy666x Күн бұрын
Prawnie sensu owszem nie ma, ale od strony kierowców jako tako ma, bo dobrze takie przypomnienie przed sobą mieć jak się nie zauważy np. czy wcześniej było jakieś skrzyżowanie odwołujące czy nie.
@skrecwlewo8206
@skrecwlewo8206 10 сағат бұрын
Nie ma skrzyżowania, bo droga po lewej nie jest drogą publiczną.
@NieMamNicku
@NieMamNicku Күн бұрын
i to jest dobry kontent
@larton
@larton Күн бұрын
Trochę abstrahując, zawsze mnie dziwiło, że w Polsce stosuje się (nieczytelne dla obcokrajowców) tabliczki z napisem koniec, np. pod tabliczką A18b zwierzęta dzikie, A30 inne niebezpieczeństwo lub A32 oszronienie jezdni. Skreślenie byłoby prostsze, tańsze, spójniejsze i czytelniejsze również dla rodaków, którym np. z racji wieku trudniej jest czytać znaki.
@heniudamian534
@heniudamian534 Күн бұрын
Za granicą też często na znakach są informacje w lokalnym języku, nie wszystko da się przedstawić piktogramami.
Күн бұрын
Za granicą też stosuje się takie tabliczki, moim zdaniem po prostu wystarczyłoby nie dawać znaku ostrzegawczego oznaczającego koniec. Serio, nie widzę w tym sensu. Jeśli odcinek z danym niebezpieczeństwem jest tak długi, dajmy na to 10 km, to wystarczyłoby powtarzać znak co jakiś czas. Ostatnie powtórzenie ze wskazaną długością np. 1 km powinno wystarczyć.
@teodor103
@teodor103 Күн бұрын
pomińmy modny ostatnio zwyczaj tabliczek z opisem znaku o długości kilkudziesięciu wyrazów napisany czcionką jak na kartce A4.
@norbertjaworowski6314
@norbertjaworowski6314 Күн бұрын
Powiedz to amerykanom :D Z tego co zauważyłem mają oni wiele znaków tekstowych zamiast obrazkowych. Nie wiem z czego to wynika, może mają problemy z zapamiętywaniem kształtów i kolorów :D
@amadeosendiulo2137
@amadeosendiulo2137 Күн бұрын
Jak z racji wieku komuś ciężko czytać znaki, to państwo powinno mu zapewnić transport publiczny, najlepiej bezpłatny lub tańszy. Ale nie, wszyscy do samochodów jak w USA…
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
4:28 Ten znak stoi po lewej stronie drogi i nic nie znaczy. Nie jest powtórzeniem znaku po prawej stronie ani przepisy szczegółowe nie stanowią inaczej. (rozporz. w sprawie znaków rozdz. 1 $2 ust. 1) Sry. Pisałem komentarz na bieżąco (potem zapominam) i w momencie pisania nie wiedziałem o 6:20. Widzę, że mamy identyczny punkt widzenia. ;) Pozdrawiam. Aha Czy móŋłby kto podać jakie to przepisy szczegółowe określają, że należy brać pod uwagę znak stojący z lewej strony drogi. (patrz cytowany wcześniej $2 ust.1 rozp w srpr. znaków)
@KenjiroPL
@KenjiroPL Күн бұрын
Argumentowanie postawiania znaku ustawami z 1960 to chyba najlepsza zachęta do oglądania tego kanału :D
Күн бұрын
Czasem znaki z tamtych czasów jeszcze stoją :D Planuję zacząć serię filmów/shortów o starych znakach które nadal sobie gdzieś stoją :)
@Kubix21006
@Kubix21006 Күн бұрын
Mogę mieć ciekawy znak w tym temacie, ale nie mogę znaleźć w internecie informacji czy kiedyś u nas przepisy przewidywały taki sam znak jak obecnie "zakaz zatrzymywania się", ale zamiast niebieskiego w środku po prostu był biały?
@DamianGW66400
@DamianGW66400 Күн бұрын
często ludzie zjeżdżą tak jak by dalej obowiązywały przepisy z tamtych lat
@Axymerion
@Axymerion Күн бұрын
@@Kubix21006 W takim przypadku jest duża szansa, że znak oryginalnie był niebieski, ale pod wpływem promieniowania ultrafioletowego wypłowiał.
@_qb_
@_qb_ Күн бұрын
Świetny pomysł, chętnie obejrze taką serię
@Robertwtrasie2024
@Robertwtrasie2024 Күн бұрын
😂
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
8:00 Mógłbyś podać podstawę prawną? Nie dotarłem do żadnego "przed linią". Rozporządzenie o znakach i sygnałach w rozdziale czwartym w $89 punkt 1 definiuje jedynie, że linia wyznacza miejsce nie wspominając o tym czy zatrzymanie powinno nastąpić przed, po czy równo z linią. Również przepisy dotyczące znaku b-20 nie definiują ściśle miejsca zatrzymania - mało tego: tu jest napisane, że zatrzymanie powinno nastącić w miejscu nieutrudniającym ruchu pojazdom z pierwszeństwem.
Күн бұрын
Racja, nie ma przepisu który by szczegółowo określał jak należy zatrzymać się w związku z linią P-12, choć może gdzieś w Konwencji wiedeńskiej… Ale tego typu nieścisłości w przepisach jest cała masa. Wątpię, aby prawodawcy chodziło o dopuszczenie przekraczania tej linii, tak jak uczynili to funkcjonariusze. Natomiast w związku ze znakiem B-20 zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu wskazanym - a wskazuje je linia P-12. Gdy miejsce to nie jest wskazane to dopiero wtedy zatrzymanie powinno nastąpić w miejscu nieutrudniającym ruchu.
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
Wiesz co? Nic nie zwolni nas od konieczności zdroworozsądkowego myślenia i poszanowania dobrych obyczajów. Bo idąc tokiem twojego rozumowania moglibyśmy popaść w maliny metodyczne. Zatrzymanie się ma, w tej sytuacji, służyć temu aby móc ocenić, w sposób niepozostawiający żadnych niepewnośći, czy nie nadjeżdża przypadkiem jakiś pojazd szynowy i czy możemy kontynuować jazdę. Ma służyć temu aby w spokoju móc rozejżeć się w prawo, lewo, ruszyć szyją i głową. I to jest cel NADRZĘDNY! To zaś czy istnieje jakaś linia czy nie jest sprawą czwartorzędną. Owa linia ma ci jedynie pomóc gdzie się zatrzymać jeśli masz jakieś wątpliwości. Bo co to znaczy bezpośrednio przed linią? Czy dwa centymetry? Czy może dwadzieścia? Przed krawądzią bliżej kierowcy czy tą bardziej oddaloną? Jaka ma być dokładność pomiaru i jakie instrumenty pomiarowe? Czy dwadzieścia centymetrów od czoła, czy trzydzieści od przednich kół? A czy metr od linii to jeszcze bezpośrednio czy może już nie? Bo z całą pewnością dwadzieścia metrów przed linią to cały czas jest przed linią! Postój na poprzednim skrzyżowaniu to też jest przed linią, więc przy tym znaku nie muszę się wcale zatrzymywać. Kontynuować moje nienormalne przykłady? Bez zdroworozsądkowego myślenia i poszanowania dobrych obyczajów nie dojdziemy donikąd. Zawsze będą jakieś niedopowiedzenia i niejednoznaczności. Ament.
Күн бұрын
@@lucky-detected Jasne, zgadzam się, zdrowy rozsądek przede wszystkim. Ale mój komentarz (w filmie) dot. linii jest względem pojazdu policji. Instytucji, dzięki której często wprowadza lub utrzymuje się nie tylko niezgodne z przepisami organizacje ruchu ale także przeczące zdrowemu rozsądkowi.
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
Mój komentarz też dotyczy Policji. ;) NIe wiem jak ci to powiedzieć ale w tej sytuacji dla mnie nie jest to żaden błąd. Zatrzymali się (nie wiem czy upewnili się czy nic nie jedzie - to jest nie do sprawdzenia) i jest OK. Miej na uwadze, że to też są ludzie: potrafią się zagapić i przejechać tą linię, potrafią się zdekoncentrować, potrafią być ospali jak boli ich głowa..... itd, et!c, itp. Jeśli oczekujesz, że w każdych warunakch i zawsze będą niedościgłym wzorem do naśladowania to obawiam się, że się nie doczekasz. Z pewnością oświadczam, że nie ma takich ludzi - nie ma ani jednego takiego człowieka jak byśmy sobie życzyli. Tak, powinni być niedoścignionym wzorem ale nigdy nim nie będą, NEVER! Jest tylko kwestią czasu gdy, z pozoru ideał, który przez trzy lata nim był, przestanie nim być - bo akurat ma gorszy dzień. Dlatego akurat w tej sytuacji nie widzę niczego złego, nagannego, godnego napiętnowania czy potępienia. Howgh.
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
A poza tym robisz świetne filmy - dzisiaj obejrzałem chyba z pięć. ;)
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
Wydawać by się mogło, że prawo jest po to aby uporządkować zasady życia społecznego. Uporządkować w sposób prosty, jasny, klarowny, nie budzący wątpliwości. Nic bardziej mylnego. Ustawodawca popadł w taki obłęd prawny, że zwykły śmiertelnik , któremu prawo powinno służyć i pomagać nie jest w stanie "połapać" wszystkich zawiłości, kruczków i pułapek prawnych. Ba!!! Nawet prawnicy, adwokaci i sędziowie spierają się miesiącami o właściwą interpretację jakiegoś prawa, żądając od kierowcy aby podjął słuszną decyzję w czasie poniżej sekundy. Czy ktoś kiedyś zreflektuje się? (mam wrażenie, że będzie jeszcze gorzej)
@lucky-detected
@lucky-detected Күн бұрын
5:17 Bardzo słuszna uwaga. Mam wrażenie, że panuje ogólna niekompetencja urzędasów. Znaki ustawia się, organizuje się ruch tak aby nikt się do urzędasa nie porzyczepił, żeby ochronił mu "d.pę" a nie żeby rozwiązał problem z ruchem drogowy. Miernota wygrywa z kierowaniem się rozumem i poczuciem zdrowego rozsądku.
@tomaszbyczek413
@tomaszbyczek413 2 күн бұрын
Przydałoby się coś takiego o Czechach. Jadąc przez Czechy często nie mam pewności czy biała tablica z nazwą miejscowości jest początkiem obszaru zabudowanego czy nie.
@user-pq6lv1sm1j
@user-pq6lv1sm1j 2 күн бұрын
To że znak stoi nielegalnie nie leży w gesti obywatela tylko tych co pilnują porządku publicznego. Ponadto bajkopisarstwo, czyli niejednoznaczne interpretowanie przepisów przez sąd to już debilizm demokracji lub po prostu korupcja. Tak na marginesie ze ten źle ustwiony znak powinien odpowiadać karnie komendant. Dlaczego? Bo ktoś to zainicjował. W firmie prywatnej kto odpowiada za błędy? Tu też ktoś powinien zapłacić i to z własnej kieszeni, wtedy byłby jasny i klarowny porządek, a tak mamy darmozjadów. Nielegany madat a i tak kasa leci na konto za nieróbstwo.