Nie tylko światło - nowa era astronomii, Sebastian Szybka | Copernicus Festival

  Рет қаралды 57,393

Copernicus

Copernicus

2 жыл бұрын

Zdecydowana większość informacji jakie zgromadziliśmy dotychczas o wszechświecie dotarła do nas za pośrednictwem różnych postaci fal elektromagnetycznych. Zarówno światło widzialne, fale radiowe, jak i inne typy promieniowania rejestrowanego przez astronomów, to właśnie przejawy tego samego fizycznego zjawiska -- fal elektromagnetycznych.
Niezwykły obraz kosmosu, wraz z tajemniczymi czarnymi dziurami i Wielkim Wybuchem z którego wyłonił się wszechświat, zawdzięczamy pośrednio astronomicznej rewolucji, która w dwudziestym wieku pozwoliła astronomom sięgnąć poza obserwacje w świetle widzialnym. Obecnie jesteśmy na progu znacznie większego przełomu, który prowadzi nas poza obserwacje w falach elektromagnetycznych. Informacja o tym co dzieje się we wszechświecie dociera do nas również za pośrednictwem fal grawitacyjnych, cząstek zwanych neutrinami oraz promieniowania kosmicznego. Istnienie niezależnych źródeł informacji, to nowa jakość w astronomii i zarzewie kolejnej rewolucji. Tą astronomiczną wolność słowa określa się mianem astronomii wielonośnikowej.
Zachęcamy do wsparcia zbiórki Fundacji na rzecz osób uchodźczych z Ukrainy w serwisie pomagam.pl
LINK do zbiórki: pomagam.pl/63tf4k
Projekt “Copernicus Festival 2022: Informacja” jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Środki z budżetu Państwa:
“Copernicus Festival 2022: Informacja.” w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” przyjętego do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki.
Wartość dofinansowania: 188 400,00 zł
Całkowita wartość zadania: 221 900,00 zł
Więcej informacji na www.copernicuscenter.edu.pl/p...
copernicusfestival.com

Пікірлер: 55
@ewaszk7750
@ewaszk7750 2 жыл бұрын
Niezwykle przejrzysty wykład, dziękuuuuję
@jagodaadamiec4931
@jagodaadamiec4931 2 жыл бұрын
Dziękuję za bardzo starannie przygotowany wykład. Nawet laik słuchając i oglądając wykład jest w stanie zrozumieć procesy zachodzące we wszechświecie.
@karkotka
@karkotka 2 жыл бұрын
Super poprowadzony wykład, zmieścić tyle ciekawostek i przedstawić je w taki przystępny sposób bez trywializacji tematu. Żeby tak w szkołach uczyli... ;) Matematyka to język wszechświata, fizyka jest jego gramatyką...
@malgorzataostrowska5477
@malgorzataostrowska5477 2 жыл бұрын
Bardzo przystępnie Pan wyjaśnia,super,dziekuje
@krzysztofdziedzic9313
@krzysztofdziedzic9313 2 жыл бұрын
wczoraj?
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 2 жыл бұрын
Bardzo fajne, bo intuicyjne, połączone z grafiką i fotografiami przedstawienie tematu. Do tego mnóstwo informacji syntetycznych, bardzo ważne!
@ZenonMcRae
@ZenonMcRae 2 жыл бұрын
Ciekawy wykład. Dziękuję. Pozdrawiam.
@diament2249
@diament2249 2 жыл бұрын
Dziekuje za wglad i serdecznie pozdrawiam.
@RysiekQwerty
@RysiekQwerty 2 жыл бұрын
Więcej takich programów. 🌷
@loopilop100z8
@loopilop100z8 2 жыл бұрын
Telepatia jest faktem naukowym
@krystynajarosawska9297
@krystynajarosawska9297 2 жыл бұрын
Dziękuję za wykład
@edwardlewandowski5473
@edwardlewandowski5473 2 жыл бұрын
Ciekawie i przystépnie/pozdrowienia✋
@andst4
@andst4 Жыл бұрын
Rewelacyjny wykład! Wykłady popularnonaukowe z astronomii często są odtwórcze i powtarzają to co człowiek i tak już wie. Natomiast tutaj dowiedziałem się mnóstwo nowych rzeczy!
@Ja-vr5tr
@Ja-vr5tr 11 ай бұрын
❤obraz:dźwięk:muzyka gra…..:
@3ndru1
@3ndru1 2 жыл бұрын
Czy ktoś może polecić inny wykład w którym można zrozumieć co to jest fala, co ma sinudouda do długości. Z góry dziękuję i pozdrawiam widzów
@janamelja
@janamelja 2 жыл бұрын
Dziękuję.
@rafalkunz7047
@rafalkunz7047 2 жыл бұрын
Fajnie się słucha mimo iż temat dobrze już znany. Całość psuje tylko reklama co 4min. Nie za dużo? ;)
@krzysztofdziedzic9313
@krzysztofdziedzic9313 2 жыл бұрын
piniondze, piniondze, pinindzory
@ZbigniewPiatek
@ZbigniewPiatek 2 жыл бұрын
Jak się wgrywa do komórki aplikację? Do każdej komórki ciała można wgrać aplikację?
@wicekwickowski3798
@wicekwickowski3798 2 жыл бұрын
1:07:44 - "że jeżeli ktoś tam sprzątał z mopem to oni to widzieli" --- Brak słów!
@AndrzejWilkable
@AndrzejWilkable Жыл бұрын
Istnieją symulatory komputera kwantowego, działające na tradycyjnych komputerach, przy pomocy których możemy tworzyć programy skompilowane dla komputerów kwantowych, ale działające na tradycyjnych komputerach, wiadomo że nic skomplikowanego w ten sposób nie napiszemy, ani nie uruchomimy, wydajność jest na bardzo niskim poziomie, ale to przeczy temu, że przez stany 0 1 nie możemy emulować zjawisk kwantowych. :P Zastanawiam się czy przy pomocy jakiś reguł, nie udałoby się uzyskać jakiegoś efektu ciągłości, co jeśli te obiekty martwej natury są właśnie objawem tej ciągłości, na pewno stałości. W kontekście tych nieokresowych matrycy penrosea, zmieniających reguły w sposób nieokresowy, a co jeśli matrycą gry w życie, byłaby kolejna gra w życie dynamicznie zmieniająca reguły tej pierwszej, a potem kolejna, wielowymiarowa gra w życie, tym sposobem chyba da się uzyskać już wszystko. :D Może takie automaty komórkowe są w stanie wyjaśnić niestabilność określonych związków chemicznych, zbudować reguły które określają to minimum stabilności, albo przy pomocy tych automatów można by może przewidywać właściwości nowych związków chemicznych, może liczby pierwsze są rozmieszczone według jakiegoś automatu. Ten prosty koncept, naprawdę może sporo wyjaśniać. :P
@kubacski8454
@kubacski8454 2 жыл бұрын
👍 👍 👍
@Seba_World
@Seba_World 2 жыл бұрын
Kiedy interferometr wielkości układu słonecznego?
@robchio86
@robchio86 2 жыл бұрын
"Czy światło oświetlające pokój w nocy krąży wokół pokoju, czy pokój wokół światła" odpowiedź proszę od profesora. ;)
@slawomirslyk
@slawomirslyk 2 жыл бұрын
Polsce potrzeba całkowitego resetu szkolnictwa wyższego. Jedyne co nasze, łuniwersytety, które są na podobnym poziomie co uniwersytety Namibii, potrafio wymyśleć to.... inicjatywa pilotażowego programu dochodu gwarantowanego. I my je finansujemy z naszych podatków.
@krzysztofstarzynski7236
@krzysztofstarzynski7236 Жыл бұрын
A tz kaczka puszvczona na wodzie? Jest falą i czasteczką
@mariuszzahl7792
@mariuszzahl7792 2 жыл бұрын
Reklam więcej się nie dało?Mam wrażenie,że wykład jest w przerwie nadawania reklam...
@riddick9547
@riddick9547 2 жыл бұрын
Reklamacje trzeba adresować do właściciela platformy KZbin. Bez reklam można wykupić odpowiednią wersję PRO, ewentualnie Addbockera reklam w przeglądarce.
@robchio86
@robchio86 2 жыл бұрын
Czy "cień" istnieje ? Skoro światło istnieje ;) Jeśli tak to jako co ?
@Maciek_W
@Maciek_W Жыл бұрын
Jacek Dukaj, powieść "Lód" - tam jest wyjaśnienie.
@andrzej9618
@andrzej9618 2 жыл бұрын
Jakiej długość była fala grawitacyjna? To coś innego fala by się nie zamieściła była by za szeroka. Jak został zarejestrowany skrócony lub wydłużony czas powrotu lasera ? Nie umiem napisać o co mi chodź ale to nie była grawitacja.
@MateuszZ1
@MateuszZ1 2 жыл бұрын
XDDDDDDD
@andrzej9618
@andrzej9618 2 жыл бұрын
A jeżeli to była fala grawitacji to by oznaczało że wystarczy mierzyć długość teczki w kosmosie by rejestrować zmiany pila grawitacji. I całą dostępna materią dało by się mierzyć w prosty sposób. Tak jak drzewo nie tworzy lasu. Tak grawitacja nie tworzy wszechświatów a nim jest.
@Adam_Jot
@Adam_Jot 2 жыл бұрын
@@andrzej9618 tym bardziej ze grawitacja nie istnieje
@andrzej9618
@andrzej9618 2 жыл бұрын
@@Adam_Jot na razie to odbieramy grawitację. A tworzy tylko budując zbiory cząstek.
@Adam_Jot
@Adam_Jot 2 жыл бұрын
@@andrzej9618 prędkości się dodają/odejmują. płaska ziemia jest w bezruchu jak 2+2=4
@rafalw1015
@rafalw1015 Жыл бұрын
Wykład całkiem całkiem, ale ciężko się słucha kogoś kto nie wszystle słowa kończące się na ą wymawia "om"
@Ja-vr5tr
@Ja-vr5tr 11 ай бұрын
0 1:10
@robchio86
@robchio86 2 жыл бұрын
Wykresy, wzory, rysunki nie przemawiają do mnie. W dobie dzisiejszej rejestracji cyfrowej spokojnie pan profesor mógłby zaprezentować doświadczenie "Real time " zamiast historyjki i rzutnik z zdjęciami,. Myślałem, że astronomia należy do nauk empirystycznych bardziej ;) PS. Jak to jest z tymi pozostałościami po innych cywilizacjach kulturach, że niby oni obliczyli na swoich działach sztuki, architektury to, że będziemy mieli te same wzory konstelacji bez zmian do dnia obecnego. Biorę pod uwagę dzisiejszą wiedzę o wszechświecie tzn. Prędkość obrotowa - Mach 1.34894 Prędkość orbitalna - Mach 86.801353 Układ słoneczny w drodze mlecznej - Mach 716.827988 Droga mleczna w wszechświecie - Mach 847,160.349854
@slvnews7774
@slvnews7774 2 жыл бұрын
(Moim prywatnym zdaniem), 'nauka' rodem z Netflixa (bez złośliwości). Wykład z krainy Bajkolandii.
@Adam_Jot
@Adam_Jot 2 жыл бұрын
prędkości się dodają/odejmują. płaska ziemia jest w bezruchu jak 2+2=4
@vickijovi8978
@vickijovi8978 2 жыл бұрын
ciekawy wyklad ,takze dla fizykow,milosnikow astronomii amatorow. Prezentowanie wiedzy jest wazne. Natomiast inna rzecz, to jak sie prezentuje pan profesor Szybka. Po prostu to sie bardzo,ale to bardzo liczy zeby czlowiek na pewnym poziomie wyksztalcenia i pozycji spolecznej ,musi sie po prostu prezentowac w domenie publicznej w bardziej elegancki sposob ,czyli ubranie,ubranie i jeszcze raz ubranie. Wyglada jakby pan profesor przyszedl na plaze. A to jednak jest powazny wyklad,powazny wykladowca i przede wszystkim - powazni sluchacze... Wiec bardzo prosze ,zeby na to zwracac uwage. Byc moze pan profesor nie lubi garniturow, wiec to nie musi byc zaraz garnitur i muszka, ale niech ta koszula bedzie dopieta, i bardziej wyprasowana ,moze jakas kamizelka albo cos co przyda powagi calemu wydarzeniu jakim jest prezentacja trudnej wiedzy.,ale tez ciekawej. To jak sie prezentuje osobiscie wykladowca przeklada sie takze na wiarygodnosc materialu, no tak to po prostu dziala. Nie chce urazac niczyich uczuc ,ale pewne rzeczy z obszaru imponderabiliow musza zostac wyraznie wyartykulowane. Z uklonami i Dziekuje....
@janektarnogrocki2898
@janektarnogrocki2898 2 жыл бұрын
Detekcja fal grawitacyjnych okazała się kolejnym oszustwem na potrzeby tzw. "fizyki teoretycznej". Wyniki obserwacji są tak nieczytelne, a sam eksperyment obarczony błędami, że trudno uznać je za naukowe!
@eduardrzyska6543
@eduardrzyska6543 2 жыл бұрын
Szkoda myślalem że wreści postempy zrobicie ale wszystko jest dalej blędne te rysunki moglem by narysowaci bes nauki
@Pokojowa-Apokalipsa
@Pokojowa-Apokalipsa 2 жыл бұрын
Najpierw proszę się wytłumaczyć jakim cudem rabinistyczny jehowa stwarza roślinki w temperaturze -270 stopni Celsjusza a dopiero 4 dnia Słońce. Boga Słońce!
@bogdannajbar5567
@bogdannajbar5567 2 жыл бұрын
Slabiotki mowca
@KarolKopiec
@KarolKopiec 2 жыл бұрын
Ten wykład jest żałosny, wykładowca bełkocze, przykłady są super nie jasne i nie przemyślane. Odnoszę wrażenie ze wykład jest kompletnie improwizowany na ostatnią chwilę. Przykro mi że idą na to pieniądze z budżetu.
Problemy z ekspansją wszechświata, Sebastian Szybka
1:36:40
Copernicus
Рет қаралды 369 М.
Kto wymyślił czarne dziury? Sebastian Szybka
51:56
Copernicus
Рет қаралды 71 М.
КАРМАНЧИК 2 СЕЗОН 5 СЕРИЯ
27:21
Inter Production
Рет қаралды 594 М.
100❤️ #shorts #construction #mizumayuuki
00:18
MY💝No War🤝
Рет қаралды 20 МЛН
Super sport🤯
00:15
Lexa_Merin
Рет қаралды 20 МЛН
Dlaczego prędkość światła jest dla nas nieosiągalna?
38:53
Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller
1:34:25
Copernicus
Рет қаралды 1 МЛН
Szybka. Astrofizyk o ciemnej materii, podboju kosmosu i Wyższej Inteligencji
1:22:33
Andersen People - Polska
Рет қаралды 134 М.
Co tak naprawdę wiemy o wnętrzach czarnych dziur? Sebastian Szybka
1:27:41
Astronomia - astrochemia - astrobiologia, Łukasz Lamża
46:29
Copernicus
Рет қаралды 57 М.
Czy diabeł gra w kości? Andrzej Dragan
1:21:49
Copernicus
Рет қаралды 434 М.
Выложил СВОЙ АЙФОН НА АВИТО #shorts
0:42
Дмитрий Левандовский
Рет қаралды 1,5 МЛН
Apple watch hidden camera
0:34
_vector_
Рет қаралды 53 МЛН
POCO F6 PRO - ЛУЧШИЙ POCO НА ДАННЫЙ МОМЕНТ!
18:51
Samsung or iPhone
0:19
rishton vines😇
Рет қаралды 9 МЛН